Jlicmwe £rihsri|c (üiwranf Grootindustrie en -kapitaal willen huizen bouwen Alfred van Sprang in de Sowjetunie Nieuw-Guinea toch op de •3* C agenda Verenigde Naties Mr Broekman wordt directeur- generaal voor het onderwijs In de grote steden over het algemeen rustig verloop Justitie gaat maatregelen nemen tegen wegpiraten VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6,40 per kwartaal 2,15 per maand; 0,50 per week. Vanaf l October: 7.— per kwartaal; 2,35 per maand; 0,55 per week. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.i H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StantoasHcfi It (hcMcvea myn berl ia tcyfjcnspocf Zes en dertigste jaargang No 10462 Chirurg en appendix ZIE PAGINA 3 DAT GEEFT DE BURGER MOED Visum voor Moskou Amerika en China: blanco Plan op stapel: in enkele jaren geen woningnood meer (Van onze speciale verslaggever) NAAR WIJ vernemen zal zeer binnenkort het rapport verschijnen, dat de Nederlandse maatschappij voor nijverheid en handel over de woningbouw doet uitbrengen. Het rapport houdt zich bezig met de vraag, op welke wijze de Neder- andse industrieën in de eerste plaats en de gehele Nederlandse samen- eving daarnaast, binnen de kort6t mogelijke tijd aan zóveel woningen feholpen kunnen worden, dat de woningnood is opgeheven. 1. Vèr doorgevoerde industriali satie van de woningbouw. 2. Het ter beschikking stellen van grote kapitalen door, bij het on derzoek betrekken financiële in stellingen. 3. Standaardisatie van de woning inrichting. Flinke kop op 70.000 De regering neemt zich voor, het vol- cnd jaar 70.000 woningen te doen bou- De regering neemt zich voor, het vol- Het rapport geeft de wegen aan aarlangs men kan komen tot het zette: i flinke kop op deze zeventig dul- Ala de commissie industrialisatie ingbouw aanbeveelt, heeft zij te plaats het oog op sterker o ikkeling van de systeembouw. Het pport zal een aantal systemen aanbe en de raad geven zich daartoe jaren te beperken. Het tekort etselaars, dat de tegenwoordige i tw zo afremt, kan men dan onder ingen. Terstond beginnen De woningbouw zal in de eerste plaats ter hand genomen worden door de grote industrieën, voor wei ter ontwikkeling het huizentekort fnuikend is. Philips, de AKU, de Hoogovenbedrijven, de B.P.M. en China viel ons af China thans gestemd heeft voor plaatsing van Nieuw- Guinea op de agenda der Al gemene Vergadering van de Verenigde Naties. Vorig jaar stemde China tegen de reso lutie, welke aandrong op her vatting der onderhandelingen over Nieuw-Guinea. Voorts valt op, dat Haitihetwelk zich vorig jaar onthield van stem ming over de resolutie, thans voor plaatsing op de agenda was. In de houding van de overige voorstemmers is geen verandering gekomen, evenmin in die van de tegenstemmers Noorwegen, Nieuw-Zeeland, Engeland, Frankrijk, Luxem burg. Ook Amerika's houding is ongewijzigd gebleven. 'wintig militairen bij mto-ongeluk gewond jf in hospitaal opgenomen *n militaire vrachtauto met twintig sonen is gisteren op de weg van Arn- r de Harskamp, onder Otterlo, a boom gereden. Vfjf militairen 'den betrekkelijk ernstig gewond, de kwamen met lichte verwondin- vrU- et ongeluk gebeurde toen een colonne andere colonne militaire tankwagens moette. Bij het uitwijken kwam een 's in de berm terecht, zakte in sloot en botste tegen een boom. nan werden onmiddellijk naar militair hospitaal in Arnhem ver- rd, tien anderen werden naar het in- terie-schietkamp De Harskamp over- racht. Van deze tien werden vier neens naar het hospitaal vervoerd. De overige inzittenden werden slechts t gewond. Inmiddels zijn drie gewon- weer uit het ziekenhuis ontslagen, militairen behoorden tot het 913e ba- on infanterie, en waren in Mill opge- oor herhalingsoefeningen. een aantal andere groto ondernemin gen zullen, als de regering de plan nen overneemt, terstond met de uit voering van de woningwericen waarvoor projecten bij het rapport gevoegd zijn kunnen beginnen. Het feit, dat een bekend architect als de Delftse hoogleraar prof. Ir H. T. Zwiers in de commissie zitting heeft, geeft ean waarborg, dat aan de wel- standseisen voor deze, in 6nel tempo te bouwen huizen, de nodige aan dacht wordt besteed. Het algemeen aspect van de woning- ouw heeft men eveneens bezien door Minder bouw overheid en gezondheidszorg Vooral de bouw vanoverheidsgebou wen en ziekenhuizen is het afgelopen jaar van rijkswege tegengehonden. Dit blijkt uit een overzicht dat minister Witte de Tweede Kamer heeft gezonden. Het ministerie van wederopbouw heeft in 1 Juli 1954 tot 1 September jl., de bouw van 127 scholen, 54 andere bijzon gebouwen, 52 overheidsgebouwen, 6$ ziekenhuizen e.d. en 77 gebouwen voor handel en verkeer aangehouden tot :n totaal bedrag van 253 millioen gulden. Goedgekeurd werd de bouw van 513 scholen, 17 overige bijzondere gebouwen, overheidsgebouwen, 43 ziekenhuizen en 168 gebouwen voor handel en ver keer. tot een totaal van 227 millioen gul den. Recreatie zorgenkind van de regering De recreatie van ons volk is het zor genkind van de regering. Telkens doen zich nieuwe vragen voor. In de begro ting van onderwijs, kunsten en weten schappen 1956 wijst minister Cals op de noodzakelijkheid van regionale recrea tievoorzieningen. In samenwerking met minister Suurhoff heeft hij een commis sie ingesteld, die zich met de voorberei dende bestudering van verschillende fa cetten van de vrijetijdsbesteding zal be zighouden. Aangezien meer mensen om recreatie vragen, lijkt het minister Cals, dat in de toekomst de spanning tussen bescher- ilng van de natuur en het gebruik ervan oor de recreatie meer en meer zal toe- Minister Cals zal aan de organisaties, werkzaam op het terrein van de volks muziek, -zang en -dans hogere subsidies toekennen, omdat hij deze actieve vorm vrijetijdsbesteding van grote vormen de waarde acht. Baggerman verdronken. Op een bag germolen in de Maas bij Grevenbioht is de 18-jarige baggerman Th. IJseldoorn uit Born gisteren in het water gevallen en verdronken. grote financiële instellingen bij het deczoek te betrekken. Het rapport zal ook voorstellen doen, op welke wijze de institutionele beleggers (de levensverze- keringsmaatschappijen) bij de financie ring van de versnelde woningbouw be- 1 trokken kunnen worden. Minder typen Tenslotte heeft de commissie zich be zig gehouden met de standaardisatie van de woninginrichting. Bij de grote tim merfabrieken moet men momenteel meer dan honderd verschillende modellen keu kens, deuren, panelen e.d. in voorraad houden, om aan de, bij de huidige wo ningnood bepaald hinderlijke véle eisen, te voldoen. Er zullen aanbevelingen worden ge daan, om ook daarin drastische beper kingen te brengen en het aantal types tot twee of drie terug te brengen. Op deze wijze hoopt men meer vrij heid te kunnen krijgen om, buiten het contingent om te bouwen en wel in een zodanige hoeveelheid, dat de duizenden, die zonder woning zitten, hun ellende kunnen afzien en binnen enkele jaren onder dak zijn. Staatslening slechts kwart milliard Het minsterie van financiën deelt mede. dat gisteren op de 3Ve pet lening Nederland 1955 II is ingeschreven voor f 137 millioen. welk bedrag ten volle is toegewezen. Voorts beloopt de deel neming van rijksfondsen en Instellin gen f 113 min. Het bedrag der lening is vastgesteld op f 250 mlin. Het bedrag der staatslening 1955 I was f 600 min. r- -• rant. Alfred van Sprang, heeft t I bezoek van enkele weken aan I Sowjetunie gebracht, waar hij I verschillende steden interesti I materiaal verzameld heeft v( we artikelen in de serie ..achter het IJzeren Gordijn". Na enkele n tevergeefs geprobeerd te heb- een Russisch visum te bemach- i. heeft h(j tenslotte geprofi- d van de omstandigheid, dat I Nederlandse journalisten ter gele- I genheid van het bezoek van bonds- kanselier Adenauer aan Moskou, zonder formaliteiten een visum konden krijgen. Derhalve heeft Alfred van Sprang slechts enkele dagen na zijn thuis komst van een tweeweekse reis naar Hongarije opnieuw zijn kof fers gepakt, om via Helsinki naar Moskou te vliegen: De eerste Ne derlandse journalist, die op een touristenvisum Rusland binnen- kwam. Het vertrek was zó plotse- linp, dat er geen tijd was om eerst de indrukken uit Hongarije op pa- Zeven mogendheden stemden voor en vijf tegen DE AGENDACOMMISSIE der Verenigde Naties te New York heeft met zeven stemmen voor, vijf tegen en twee onthoudingen besloten Nieuw-Guinea op de agenda te plaatsen van de Algemene Vergadering der V.N. Vóór stemcen Egypte, de Sowje'.unie, Thailand. Mexico. Haiti, Polen en Ethiopië: tegen het Verenigd Koninkrijk. Frankrijk. Nieuw-Zee- land, Noorwegen en Luxemburg. De Verenigde Staten en China onthiel den zich van stemming. Vóór het begin der beraadslagingen ver zocht de voorzitter, de heer Jose Maza uit Chili, toelating van Nederland. Indonesië en Australië Alleen :egen Australië werd zij het tevergeefs, door Egypte bezwaar gemaakt. De Indonesische vertegenwoordiger, dr Soedjarwo TJondonegoro, opende de be raadslagingen en verklaarde oa., dat In donesië er in geslaagd was een hartelijker stemming te scheppen rondom dit vraag stuk. Zaterdag (op de dag. dat er voor het eerst sinds het laten zakken van IJzeren Gordijn weer een groep Nederlandse toeristen in Rusland arriveert) be ginnen wfj met de publicatie van de Russische reisbrieven. In aansluiting da< 1 volgen de artikelen over de toestand in Hongarije. Reorganisatie op departement (Van een onzer verslaggevers) r w(j vernemen is dezer dagen de benoeming te verwachten van mr J. G. M. Broekman, hoofd van de Juridische afde ling van het Katholiek bureau voor onder wijs en opvoeding, tot directeur-f •tjs. Onder hem zal het ge hele onderwtja, behalve het hoger onder wijs, resorteren. ZO KAN HET NIET LANGER De reikiezingen in Indonesië Over uitslag nog niets zeker te zeggen Over het algemeen hebben de verkiezingen in Indonesië een rustig en een vlot verloop, al waren soms de mensen wat onwennig en zenuwachtig. Eenmaal in het stemhokje bleken de meeste kiezers reeds hun keuze te hebben gedaan, ook al hadden zij wat moeite hun symbool te vinden op het reusachtige stembiljet. In verschillende stemlokalen had men nog geen gordijnen om de hokjes af te sluiten teneinde de geheimhouding der stem ming te waarborgen. Men schat, dat in Djakarta zestig procent der kiezers gestemd heeft. Een moeilijkheid was, dat velen niet geregistreerd waren en geen poging deden om toch aan de stemming te kunnen deelnemen. Slechts een tweetal ordeverstoringen wordt uit de hoofdstad gemeld. Eén per soon verloor het leven, omdat per onge luk de karabijn van een politieman af- Met een vertraging van meer dan een jaar verrijst op de hoek van de Loèvesteinlaan en de Meppelweg in Den Haag dit complex woningen en winkels. Deze foto plaatsten wij drie maanden geleden. Sindsdien is er, naar het uiterlijk te oor delen, nog niet veel veranderd. Klaar zijn deze huizen nog lang niet. Wij geloven graag, dat het erg mooi wordt. Maar in een stad met meer dan 25.000 woningzoekenden kan het zo niet langer. Want dit is woningbouw met het tempo van een slak op een teerton Men leze echter wat onze speciale verslaggever over nieuwe plannen Eerste gevangenen heden verwacht Berichten uit Cost-Duitsland wijzen er op, dat de eerste groep in Rusland vrijge laten Duitse gevangenen daar vandaag zal arriveren. Intussen heeft de vereniging voormalige krijgsgevangenen in West- Duitsland van de Russen verlangd, dat de gevangenen vrij moeten zijn om naar West- of Oo.i-Duitsland te gaan. De fa milies van vele gevangenen, die vroeger in Oost-Duitsland woonden, zijn sinds 1945 West-Duitsland gevlucht. ging. Twee communisten werden gear resteerd, de een omdat hij een kieaer twee biljetten uitreikte, de adder omdat hij beide invulde. Men is wat teleurgesteld, omdat de uit slag niet spoedig bekend kan zijn. De stemmentellers moeten namelijk de bil jetten tegen het licht houden om te zien. welk symbool doorgeprikt is. Bovendien hebben vele kiezers verkeerd geprikt, dat hun stemmen ongeldig zijn. De eerste berichten melden, dat de Masjoemi drie maal zo veel stemmen heeft als de communisten, maar daa slechts 18 van de 1334 stembureaux in Djakarta betreft, kon nog niets met zeker heid gezegd worden. Uit Semarang, Medan. Soerabaja, Ban doeng en andere steden wordt ever een rustige gang van zaken gemeld. In de binnenlanden van Midden-Java is leger negen maal in botsing geweest met benden. In Koedoes stemden twee hon derd mensen uit godsdienstige overwegin gen niet. In Serang poogden 20 gewapen de lieden in een kampong een lid var een stemcommissie te dwingen tot afgifte van biljetten, doch deze waren veilig geborgen. In Tasik werden 50 mensen schrikt door geweervuur. In het eveneens altijd onrustige Madjalaja werd een stem bureau in brand gestoken, doch men heef' een nieuw bureau ingericht. (Zie vervolg op pag. 5) Mr Broekman, die sinds 1953 K.V.P. lid is van de Haagse gemeteraad, werd 1 October 1912 te Molden bij Nij megen geboren. Na zijn studie aan de Universiteit te Nijmegen voltooid te heb ben, vestigde hij zich daar in Februari 1936 als advocaat-procureur. In 1937 werd ij in zijn tegenwoordige functie benoemd. Mr Broekman, een groot deskundige op het terrein van de onderwijswetgeving, heeft in verschillende commissies zitting gehad, o.a. de ministeriële commissie be treffende de regeling van het buitenge- lager onderwijs. Verder was hij lid de commissie-Jansen, die zich bezig hield met de vraagstukken betreffende het kleuteronderwijs, het voortgezet lager on derwijs enz. Mr Broekman zal als lid van de Haagse raad bedanken Andere functies Voorts is de benoeming te verwachten an een inspecteur-generaal van het on derwijs, dl* het lnspectlebeleld zal voe ren. Daarnaast is een plaats ingeruimd voor een directeur-generaal voor de kuns ten en buitenlandse betrekkingen. De huidige secretaris-generaal is eigen lijk de werkzaamheden blijven verrichten van zijn vorige functie, directeur-generaal voor de kunsten. Thans zullen deze twee taken weer worden gescheiden. Tot de taakvan de staats-secretaris van onderwijs zal voornamelijk het behartigen van de volgende onderwerpen behoren: v.h.mo. en het nijverheidsonderwijs, lager onder wijs, sociaal-paedagogische opleidingen en het vormingswerk voor de leerpllchtvrije jeugd. Aantal doden eerste helft van 1955 zestig hoger dan in 1954 MINISTER DONKER (JUSTITIE) zal binnenkort scherpe maatregelen afkondigen om de verkeersonveiligheid en piraterij op de weg te be teugelen. Thans worden de resultaten van de landelijke contróle-acties (80.000 processen-verbaal) bestudeerd. Hoewel het onderzoek nog niet be ëindigd is, kwam reeds vast te staan dat het overgrote deel der bekeurden óf niets van de meest elementaire verkeersregels afwist, óf deze wel kende, maar het er niet al te nauw mee nam. De Nederlandse vertegenwoordi ger zeide, dat niemand anders dan de bevolking van Nieuw-Guinea zal kunnen beslissen. Behandeling van Nieuw-Guinea zou slechts de kansen op een beter begrip tussen beide lan den kunnen schaden, vervolgde hij. Zij zou gevoelens kwetsen, de span ning vermeerderen, de strijd doen herleven en de toenadering in gevaar brengen. Sir Leslie Munro stelde namens Nieuw- Zeeland voor de bespreking uit te stellen, doc-h dit werd verworpen Sir Percy Spender betoogde namens Australië, dat plaatsing op de agenda geen enkele zin had. Er bestaat hier slechts een geschil over de Juridische uitleg van een overeenkomst en dit valt niet onder de conferentie der Algemene Vergadering, zeide hii. Ook de vertegenwoordigers van India. Thailand. Engeland. Frankrijk en de Sowjetunie voerden het woord. Spiekers namens de West In de algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft minister Luns mededeling gedaan van de nieuwe ver houding tussen Nederland. Suriname en de Nederlandse Antillen. In de loop der zitting zullen de vertegenwoordigers van de drie rijksdelen gelegenheid hebben, de leden van de V.N. op de hoogte te stel len van de bijzonderheden der nieuwe structuur van het Koninkrijk, aldus de minister. Volgend jaar Ruime uitbreiding der rijksstudietoelagen (Vgn onze parlementsredactie) Meer nog dan in dit Jaar, zal volgend aar het aantal rijksstudletoelagen (beur ten en rentélozè voorschotten) worden uit gebreid. De begroting voor onderwtjs, kunsten en wetenschappen wees in 1953 hiervoor een bedrag van f380.000 aan, ln 1955 f 1.380.000 en thans voor 1956 f2 millioen. Ook op andere manieren wordt het de studenten gemakkelijker gemaakt: de susldles op den mensae worden ver- G. H. Christen en F. Schouten, resp. kolonel en majoor bij het wapen der in fanterie. zijn me» Ingang van 1 November 1 October overgeplaatst naar de gene rale staf. Het Centraal bureau voor de statis tiek heeft inmiddels de ontstellende lijst ran de verkeersongelukken In het ite halfjaar gepubliceerd. BU 51.922 ceersongehikken kwamen 630 me >m het leven (zestig meer dan vorig jaar), werden 8.178 personen ernstig en 6.079 personen licht gewond. Ten opzichte van de overeenkomstige periode in 1954 is het aantal ongelukken het aantal doden 60, het aantal ernstig gewonden 1364 het aantal licht gewonden 200 hoger. De voorlopige cijfers over Juli, Au- istus en September geven geen ver achting, dat dit trieste record zal wor- 'n tenietgedaan. Integendeel, deze cij fers zijn eveneens weer hoger dan die deze drie maanden in het vorige (Zie vervolg op pag. 5) Bij zwemmen verdronken Het stoffelijk overschot van de 17-Jarlge student J. P. A. 't Hooft, die vermoedelijk Zaterdag in de Amstel bij de Utrechtse brug is gaan zwemmen, is gisteren opge haald. Woonhuizen van plastic en lucht ~\E DAG is wellicht niet pel ijk onderzoek ver meer. waarop de Johns Hopkins I een huis feit. in Minneapolis, Ver- maakt als katoen of zo dat enigde Staten, toen zij stug als hout en zelfs met beschrijving gaf Amer ikanei kunnen krijgen, hoofdzakelijk is gemaakt meeste lucht en plastic, op reeds bestaande het bouwterrein zelf door komstige wonderen elkaar geklopt zoals het schuimplastic. deeg voor een cake. Muren, vloeren en het dak. kortom alle samen stellende delen van dit huis. zullen bestaan uit schuimplactic, vol kleine luchtblaasfes, dat een lzoede bescherming biedt teoen koude en uw verwarmingskosten laaa De bewoners van dit huis zouden geraamten van meubelen kunnen ne men. waarop ztf zelf zon der enige technische ken- chemische stoffering donzig plastic mati zouden kunnen spuiten. Dit toekomstbeeld werd geschetst door mits Beft?* Lou Raskin, die verbon den is aan een der afde lingen voor wetenschap- vertelde miss Raskin het Amerikaans scheikundig genootschap. Weer andere soorten schoenzolen en hakken leveren, tegels voor veer krachtige vloeren, sterili seerbare opgevulde speel goederen en honderden andere nieuwe producten. Sommige daarvan zijn vuurvast, andere bestand tegen zuren, zonlicht of schimmels, tveer andere blijven soepel bij pool- temperafuren. Het belangrijkste punt Is dat van de prijzen de zer materialen. Hoewel deze thans nog vrij hoog schuipsplactic bestaan gewoon plastic dat t bewerkt heeft ondergaan, wat door er duizenden geslo- liggen, zullen ten of open cellen of bei- delijk kunen de soorten in zijn ont- met die van «taan. Deze bewerkino thetische en s hef voeode juffrc hl eraan toe. De rode wapens voor Cairo Engeland en Israël protesteren CAIRO. 30 September De Britse ambassadeur ln Cairo, Si Humphrey Trevelyan, kreeg opdracht Egypte ervan ln kennis te stellen, dat Engeland de voorgenomen aankopen var wapens uit de Sovjetunie en Tsjechoslo- wakije als een ernstig feit beschouwt. Zulks had plaats, na de besprekingen t< York tussen de Britse minister var buitenlandse zaken. MacMillan en zijr Amerikaanse ambtgenoot Foster Dulles. Israël heeft Rusland er van op de hoog te gesteld, dat de verkoop van Tsjecho- slowaakse en Russische wapens aan Egyp te in Israël grote ongerustheid heeft oorzaakt. De premier Mosje Sjarett heeft de Sowjetgezant verzocht om „ophelde ring ten aanzien van de Sowjetpolitiek In het Nabije Oosten". De Arabische landen Juichen de Egyptische' beslissing om wa pens te kopen ten zeerste toe. zulks be schouwende als middel om de kracht der Arabische wereld te vergroten. Vermelden wij nog. dat sinds Septem ber 1954 achttien schepen met Ameri kaans wapenmaterieel in Bagdad zijn ge arriveerd. Deze Amerikaanse hulp aar Irak bestond hoofdzakelijk uit luchtdoel geschut. antl-tankgeschut en granaat werpers. Het Kremlin voelt niets voor Nixon De Russen verlangen iemand anderS naar, Hat Eisenhower spoedig herstelt. Zij zijn bang. dat als Eisenhower de leiding uit handen moet geven. Iemand Ce leiding zal krijgen, waarin zij geen vertrouwen hebben. Bij zonder weinig vertrouwen hebben zij ln vice-president Nixon. Dit heeft een hoog geplaatst Westers diplomaat gisteren me degedeeld. HU vrees», dat de Russen voorlopig langzaam zullen doen in hun onderhandelingen met bet Westen. De vooruitgang In de toestand Eisenhower blijft aanhouden. Nlxon trad gisteren als voorzitter de nationale veiligheidsraad op. Bij opening verzocht hij om een ogenblik stilte, om God te danken v«v>r het ver loop van het herstel van de president Vandaag komt h»*t kabinet van Eisen- »o.«s hower onder leiding van Nixon bijeen.Ij October voile Dit portret vonden wij afgedrukt Elsevier's Weekblad. Het volgende on derschrift stond er btj: „Zeer ten on rechte werd in sommige bladen de man. die in een roekeloze dodenrit te Den Haag zovele slachtoffers maak te, een „automobilist" penoemd. Hij was dat niet. De ongelukkige naar wiens diep-geschokte verwanten onze gevoelens van deernis evenzeer uit gaan als naar zijn slachtoffers be aat peen rijbewijs en had nimmer te voren een auto bestuurd. Hij heeft z(j" dolle daad in een, door dronken schap veroorzaakte vlaag van ver standsverbijstering bepaan. Met „auto mobilisme" of met „snelverkeer" heeft dit tragische voorval niets te maken. WEERBERICHT Iets koudez Tot fS E /rs 3? TW overd Weste morgenavond verwacht Ut: VeranderlUke be wolking met hier en daar regen. Iets kouder overdag Overwegend matige WestelUke wind. (Opgemaakt uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1