ASPRO ^Veertig millioen mensen de stembus naar voor U, moeder in Archipel Gigantische taak met drieduizend eilanden AJit de begroting fflan econ. zaken Gaan typisten straks staan bij hun arbeid? Beierse millioenenzaak anders belicht Duits echtpaar verkoopt kind aan Amerikaan Vehhcdk. 5 WOENSDAG 58 SEPTEMBEH 1955 VERKIEZINGEN IN INDONESIË I MORGEN zullen in het grootste gedeelte van Indonesië de algemene verkiezingen voor het Parlement worden gehouden. Wat dit be tekent, beseft men pas als men weet, dat dit land een bevolking heeft van naar schatting tachtig millioen zielen en dat er bijna 43 millioen personen gerechtigd' zijn aan de stemming deel te nemen. Deze mensen wonen verspreid over drieduizend eilanden. Met vele delen van het eilandenrijk be- itaan geen telegrafische en telefonische verbindingen. Een zeer groot deel di bevolking is analfabeet. Pessimistische ichattingen komen tot bijna 90 procent. Jerekeningen van zendingszijde op vijftig procent. Millioenen Indonesiërs spreken niet de officiële taal van het land. Opstandelingen en terroristen beheersen if teisteren grote delen van het grond- Het is dus geen wonder, dat de voor bereidingen jaren in beslag namen er dat het maanden zal duren eer de uit slagen binnen zijn gekomen, nog afge zien van het feit. dat men genoodzaakt was voor verschillende delen land de verkiezingen op een latere dag te stellen, omdat het onmogelijk was d« voorbereidingen te voltooien. Tiental len districten zitten nog zonder mate rialen en geld. reden voor het uit- het-heden de grote het onmogelijk hebben c Nieuw-Guinea ook district ^'iVTAAR hoe men ooit verkiezingen wil )Or r organiseren in de opstandige gebie- •n denkt stemmen binnen tc (rijgen van Nederlands Nieuw-Guinea, lat weliswaar een kiesdistrict is. lederiands grondgebied, terwijl boven- fof.lien alle verbindingen verbroken zijn, is raadsel. Onder de vorige regeerders lie op het ongelukkige denkbeeld geko- Nieuw-Guinea in de kieswel dacht men de drie Ieder tor&oor Nieuw-Guinea dan maar te benoe- pen. Het nieuwe kabinet zit met deze irfenis, doch zwijgt er voorlopig over. j Niet gemakkelijker wordt de organisa- lie van deze verkiezingen door het feit, 'oor de eerste maal in geheel In gehouden worden. Onder hel irlandse gezag was er een deels ge- Volksraad. doch de verkiezingen getrapt en dat maakte de organi- en stuk gemakkelijker. Na d« irlog zijn er in verschillende delen var ;t Nederlandse gebied algemene ver- ezingen geweest en daar werden allerlei (sten bedacht om het de analfabete kie- mogelijk te maken hun stem uit te •engen. Op Madoera werkte men met ippen en gekleurde kokers. Het tegenwoordige Indonesische parie niet gekozen, doch benoemd, ïe van zü tederla 1 <4ozen t ditf Oe g'kl Middenstand deelde in de welvaart lijk, dat het met een zeer belangrijk deel fan de middenstand precies zo is gegaan, tldus minister Zijlstra. Deze algemene (onclusie wordt bevestigd door recente joede gegevens van de Nederlandse Mid- standsbank N.V. De cijfers geveö >Hjk van een voorspoedige ontwikkeling fan de betrokken ondernemingen. De regering is bereid, subsidie te ver- izeitenen aan door de middenstandsorganisa- j jn(ie3 in een bepaalde branche ontwikkelde jetiviteit op voorlichtingsgebied, mits 'ast»r^nchegeno:en. Bij de subsidiëring zal id. leze voorlichting ten goede komt van alle tercforden gestreefd naar een fifty-fifty "erhouding in de bijdragen van overheid ver#1 bedrijfsleven. De begroting rept ook over de gasvoor- ^■Jliening. Minister Zijlstra is van mening, de voorwaarden voor een technische ionele opbouw van de landelijke ■oorziening in grote trekken zijn ver- Binnenkort kan de Tweede Kamer tededelingen verwachten over de oplos- bestuurtljke problemen van de 'oorziening. t het parlement nog meer wet ende arbeid te wachten: een ontwerp en uit- en doorvoerwet, Stichting in- garantiefonds. Algemene Woningtelling, Hernieuwde inwer kingstelling Prijsopdrijvings- en hamster- i. herziening Winkelsluitingswet i en visserijproducten. In voorbe- instelling van eeo productschap tiding zijn een ontwerp Vorderingswet, tepch: op de industriële eigendommen en ontwerp-rijkswet, houdende regeling wetsontwerp tot wijziging van de Wet het afbetalingsbedrijf. De staatssecre- '9 van economisohe zaken wacht over laatste ontwerp op advies van de I.E.R. Minister ZUlstra verwacht, sprekend Iyer de nieuwe mijn in de Peel, de staats mijn Beatrix, dat deze omstreeks 1964 in productie zal komen. De Peelkolen zul- i duurder zijn dan de Zuidlimburgse. Export Voor de export ziet minister Zijlstra igelijkheden in de Oosteuropese en ijnsamerikaanse landen. In Benelux-verband zal de formulering een ontwerp-verdrag ener Economi se Unie op grondige wijze in onderzoek ">rden genomen. Een Unie zal de Bene- t weerbaar maken tegen conjunctuur- rommelingen, ia: Het zal aan de initiatieven van de Werkgevers liggen; in hoeverre par- Üculiere bezitsvorming mogelijk kan De overheid zou deze initiatie- do#en kunnen ondersteunen. In begin- il staat de regering gunstig ten op- ichte van een spaarregeling voor ibtenaren. Het wordt onjuist ge- de deelneming verplicht te Hen. met het gevolg, dat de partijen vertegen woordigingen kregen, die allesbehalve evenredig konden worden genoemd. Het is dus alleszins begrijpelijk, dat na lange voorbereidingen de verkiezingen nfg op vele plaatsen moeten worden uit gesteld. Ambtenaren vermoord JDEEDS de candidaatstclling bereidde de grootste moeilijkheden. Voorlichtings ambtenaren moesten in honderden verga deringen de bevolking duidelijk maken, De termijn van de candidaatstelling moest met een maand worden verlengd tot einde Februari j.L Ook de technische voorbereidingen heb ben veel hoofdbrekens gekost. Zo werd in vele streken geklaagd, dat de verspreide stembussen waren vervaardigd van groen hout, met het gevolg, dat zij niet wilden Ook moest er een middel gevonden worden om het de bevolking duidelijk te maken, welke hun partij was. Men vond er op de partijen aan te duiden door symbolen. De Partai Nasional wordt aangeduid door de kop van een banteng of wilde stier, de Mohammedaanse Masjoemi door een witte ster en maan op zwart veld, de Partai Sosialis door een vijfpun- tige ster, de Christelijke partij door een brandende kaars voor een Kerstboom, de Katholieke partij door een rozenkrans kruis, de nationale volkspartij door patjol (hak) en een ganzenveren pen, Indonesische volkspartij door een klapper- noot. de Persatoean Indonesia Raja door Struikelblokken Vijftig procent analfabeet Veel opstand en teneur En Nieuw-Guinea Uitstel in allerlei gebieden Ambtena ren vermoord Stembussen sluiten niet Christelijke partij: kaars en kerstboom Listige communisten: hamer en sikkel een rijstaar. Doch het listigst was de munistische partij, die koos hamer sikkel. Niet alleen omdat dit het Sowjet- embleem is. maar vooral omdat de sikkel het symbool is van de landbouwers, slaagden er in te bewerken, dat hamer sikkel tevens het symbool werd voor partijlozen en konden toen beweren, dat de grote massa van het volk, die partij behoorde, voor hen moest Hiertegen rezen vlammende protesten vai de Mohammedaanse partven. die vreesde hun grote achterban te verliezen. Zi kregen gedaan, dat in officiële stukkei communisten en partijlozen niet in ééi adem mochten worden genoemd, doch de communisten werden in niets verhinderd om dit op hun spandoeken clame wel te doen. En daarop komt het natuurlijk aan. De kieswet half jaar i het par lement tot stand kwam, schrijft alle personen van 18 Jaar en ouder mogen stemmen, op enkele uitzonderingen in de meeste landen gelden. Deze jeugdige leeftijd is begrijpelijk in een land, waar men vroeg rijp wordt. Enkele groepen uitten de wens. dat gehuwde personen van 14 jaar en ouder zouden mogen deel nemen. doch dit ward afgewezen, omdat men dit niet eerlijk vond jegens de onge- huwden. De candidaten moeten 25 jaar oud zijn i daar boven. Berekend is, dat er 260 zetels in het nieuwe parlement zullen *ljn; één op 300.000 staatsburgers. Het gevolg zal zijn, dat Java een groot overwicht In het par- ment zal krijgen, namelijk 168 zetels. Hierbij moet men echter niet vergeten, dat West-Java met een grotendeels Soen- danese bevolking 47 zetels krijgt, en Dja karta 6. terwijl in Oost-Java vele Madoe- Met 'ASPRO' in huis kan iedere huismoeder zo veel van die dagelijks voorkomende aandoeningen bestrijden. Een dreigende verkoudheid, een opkomen de griep of koorts, hoofdpijn of keel pijn vlug twee 'ASPRO' tabletten ingenomen met wat water of met een hete drank en weldra is de pijn verdwe nen, of de koorts gezakt. Zorg daarom, dat U altijd 'ASPRO' in huis heeft. beschermt Uw gezin! Niet meer zó vreselijk moe (Van onze Parijse correspondent.) TWEE FRANSE GELEERDEN, de ingenieur Lucien Lauru en de arts Soula, hebben een „moeite-meter" uitgevonden. Hiermee kunnen ze nauwkeurig bepalen, welke bewegingen de mens het meest vermoeien en hoe het Werk en de gereedschappen gereorganiseerd en veranderd moeten worden om met minder inspanning meer te kunnen bereiken. Eén der eer ste vragen, welke deze meter te beantwoorden kreeg, luidde: „Waarom voelt een typiste zich tegen het einde van haar dagtaak zo vreselijk moe en afgebeuld?". twee van deze nuttige instrumenten. De Indonesië is verdeeld in 16 kiesdlstrlc-1 Franse wondermachine herinnering aan het Britse stel- kan inspanning meten het Britse stel sel. Het gevolg is, dat de kleine partijen zich benadeeld voelen, omdat zij vrezen, dat zij de kiesdeler niet zullen halen. Om aan een dergelijk bezwaar tegemoet te komen, heeft men een stelsel bedacht, waarbij de overgeschoten stemmen van de verschillende districten worden verza meld, waarna een nieuwe kiesdeler wordt opgemaakt. Desniettemin heeft de leider der Katholieken, de heer Kasimo. er sterk op aangedrongen om Rechts één kies district in te stellen, doch dit voorstel werd afgewezen. Het stelsel moet dus I voor de grote partijen nog wel enige voordelen afwerpen. De stemming zal geheim zijn. De kiezer krijgt zijn biljet, vuit dit in een hokje in en werpt dan zijn biljet in een bus. Deze laatste wordt niet in het hokje geplaatst, want anders zouden de kiezers in de ge legenheid zijn hun biljet naar buiten te smokkelen en te yerkopen. Belangrijker dan de bepalingen is ech ter de werkelijke uitvoering. Deze zal In de eerste plaats de kansen der partijen bepalen. Men heeft in Europese landen gezien, hoe groot de Invloed van de machthebbers van het ogenblik kan zijn In Indonesië met z(jn onontwikkelde be volking, dikwijls nog chaotische toestan den, primitieve verbindingen, is nog veel meer mogelijk. Dit is de reden voor de vrees, dat Aidit de leider der communisten, die in populariteit de evenknie van Soe- karno wordt, zijn kans zal grijpen. (Wordt vervolgd) Terwijl millioenen Indonesiërs naar de stembus gaanloopt de logge karbouw op de sawah, symbool van de reusachtigegeduldige en ar beidzame bevolking, die de doorslag zal geven bij de verkiezingen. Men weet nog niet, in welke richting. NAAR aanleiding van het artikel van onze correspondent te Bonn over de Beierse millioenen-zaak in ons blad van Zaterdagavond, zendt Mr E. L. van Emden, Advocaat te 's-Gravenhage, ons de navolgende aanvulling en rectificaties. Mr Van Emden is sedert ruim een jaar als advocaat in deze zaak betrokken; grotendeels voor recherches hier te lande, maar in Augus tus ook voor conferenties in München en Noord-Beieren met autoriteiten, advocaten en belanghebbenden. 1. Het gaat niet „slechts" om 60 mil lioen gulden, met de opgestapelde rente daarvan sedert 1728, en ook niet alléén over de nalatenschap van de toen in Am sterdam overleden Georg Pongratz en diens echtgenote, de Weduwe Schlederer. in het geheel, om 334 millioen Mark n enige daarmee samenhangende na latenschappen van Jais. Joas enz., allen In de 17e eeuw in Nederland overleden, allen, evenals Pongratz v. Beieren. De erfgenamen vallen In twee groe- uiteen. De ene heeft een vereniging opgericht, met ca 150 leden, die door de Beierse Regering erkend is geworden. De Secretaresse en „ziel" van deze ver eniging is de uiterst energieke. 48 jaar oude Mevr. A. Kratsch te München, ter wijl de andere groep geleid wordt door de Inderdaad oude Mevr. Kerscheri al daar, die al 35 jaar met deze zaken be is. De dossiers vormen een heuveltje. Men begrijpt nfi wel, dat er geen sprake van kan zijn, dat de Beierse Staat van deze zaak af zou kunen ma- met een „bescheiden lijfrente" voor voormelde twee dames persoonlijk! De kastelen Linderhof. Neuschwan- n en Herrenchiemsee bekend als „die Königschlösser", zijn natuurlijk niet om streeks 1788 gebouwd voor de Keurvorst Karl Theodor. maar ongeveer honderd jaar later (18691886) voor Koning Lud- wig II. Het geld hiervoor heeft hij. ge leidelijk aan. als voorschotten op zijn civiele lijst, geleend van de Beierse Staat, samen 98 millioen Mark. Na 1918 in eigen dom aan die Staat overgegaan, hebben deze kastelen aan entree-gelden (3 M. per persoon) in de loop der jaren hun bouwkosten al lang weer opgebracht. Dit geld behoorde aan de erven Pon gratz enz. toe, maar het valt niet te zeg gen. of de Koning dit geweten heeft. 5. Een belangrijk deel van de gelden van deze nalatenschappen was door de Beier- Regering onder beheer gesteld van bankier Von Stetten in Augsburg, die daarvoor gedeeltelijk een drietal land goederen op eigen naam had gekocht, en een ander gedeelte, en wel honderd mil lioen Mark, aan de Beierse Staatskas heeft afgedragen. En daarvan zijn dan voormelde drie kastelen gebouwd. Dit heeft de Heer Von Stetten zelf op zijn sterfbed meegedeeld aan de Heer dr L. Amtmann, toen „Syndikus" van de Beierse Beambtenbond, die 78 jaar oud nog leeft, en van wie Mr van Emden dit persoonlijk te München vernomen heeft. 6. De twee groepen van erfgenamen trachten nu samen te werken, en willen, om te beginnen, een „Feststellungsklage" tegen de Beierse Staat bij de Rechtbank te München instellen, om in principe te doen uitmaken dat die Staat de gelden van voormelde nalatenschappen onder zich heeft, en verplicht is, die aan de 7. Er is al herhaaldelyk- over deze zaak, die herinnert aan het geval Teyler te Haarlem, geprocedeert, en men zegt, dat in een in 1870 gevoerd proces heel wat meineden zijn begaan om de Staat te Sauveren. 8. Langzamerhand begint het Inzicht, ook in Beierse Landdagkringen, te groei en, dat dit voor een Staat en zeker voor vorsten, geen manier van optreden is, en dat men de erven hun rechten niet langer kan onthouden. En daarom lijkt een schikking het meest voor de hand liggende. Want anders wordt het uiter aard een schandaal-proces. Hitier zou de erven een bedrag van dertig millioen Mark voorgespiegeld heb- Het antwoord verbaasde ledereen: de typiste wordt voornamelijk moe door twee oorzaken. Ten eerste laat héél vaak op het randje van haar stoel glijden om uit te rusten. Doch de gie, welke ze moet opbrengen om haar lichaam weer de normale werkhouding te doen aannemen, is zeer groot, tweede verbruikt ze te veel energie door het geregeld bukken en overleu- nen om nieuw papier, enveloppen er carbon uit haar bureau te halen. AFGLIJDEN NAAR STOELRAND IS FATAAL De beide geleerden konden bedoelde vraag nauwkeurig beantwoorden, omdat ze verscheidene typisten urenlang had den bestudeerd. De meisjes waren daar toe met haar schrijfmachinetafeltje stoel op het meetinstrument geplaatst het plate forme Lauru." De wijzer van het instrument, welke uiterst nauwkeu rig de graad van inspanning registreert en deze tevens ln grafiek brengt, toon de de energie-verspilling duidelijk Men liet daarom een stoel construe ren met verschuifbare zitting, zodat de typisten zich zonder moeite haar werkhouding konden oprichten. Te vens kregen ze een bureau, waarin de te gebruiken papieren op borsthoogte lagen. Ook met deze apparatuur werden de typisten op de „weegschaal" geplaatst en de wijzer onthulde dat een energie besparing werd verkregen van mee zestig procent! Op de hele wereld bestaan nog Toch is het zo TUSSEN LEVEN EN DOOD t klinkt l zal de waarheid hiervi (454) Hetv. is niet altijd e' mysterieus, maar een ieder die een hand houdt, beseffen, zo dra hem gevraagd wordt aan te wyzen welke graankorrels nog in leven zyn en na de uitzaai zullen kiemen, en welke korrels geen levenskracht meer bezitten. Die vraag blykt niet te be antwoorden, omdat niet kunnen zien ol zij al dan niet le ven in zicht draagt. By dieren lijkt de vraag of er nog gemakkelijk te be antwoorden, doch dit ie maar «ehljn. In de eerste plaats kunnen zich allerlei doen ook bij de de tweede plaats gedragen sommige dieren zich wat dit betreft al net als de graankorrels. Een typisch voorbeeld hiervan ge ven ons de beerdiertjes, microscopisch kleine wezentjes die zich in het water duidelijk als levende diertjes gedragen. Vardampt nu het water, dan droogt het beerdiertje uit, krimpt ineen en verschrompelt tot een deeltje organi- •n is. Leeft het nu, of leeft t? We kunnen daar werkelijk ntwoord op geven, tenzy we et water te hulp roepen. Dan rien opzwellen, het neemt de rikeljjke vorm weer aan, het doorzichtig, steekt de pootjes uit, kortom, na korte tijd in vochtige omgeving kruipt het diertje weer vro lijk rond, als had er in het geheel geen periode van srhljndood bestaan. Heeft de uitdrogingstoestand slechts enkele weken geduurd, dan kan het e reeds na 10 minuten weer worden gewekt, maar is het een jaar df langer uitge- ïweest, dan kan het ontwaken uur, een uur of nog langer larmate de uitdrogingstljd lan- geweest, gaat bet ontwaken f steeds langzamer, tot ten- schijndood in een werkelijke overgegaan en niet meer lot het ingevs hekenns wordt bereikt. Dergelijke hynsclen van schijndood treffen niet alleen asn bij de beerdiertjes raderdiertjes, eveneens by e dieren zo als insecten of slak ken. Het is vtxft- gekomen, dat een insect (blabs fati dical in een doosje vergeten werd, doch na 6 jaren weer tot nieuw leven ont waakte, hoewel het dier onder normale omstandigheden slechts een korte tijd leeft. Iets dergelijks overkwam een slak, behorend tot de soorten die zich ge heel in het slakkenhuisje kunnen terug trekken, waarna de opening door een hildje hermetisch wordt afgeslo- Jarenlar dier erdroogde afscheid nemen, hebben gezegd NADRUK VERBODEN OVER ALLE WERELDZEEËN De Nederlanders hebben steeds alle zeeën bevaren eo de Neder landse producten overal heengebracht. BUISMAN behoort daar thans in steeds groeiende mate ook toe. omdat overal ter wereld, tot in Japan toe, de grote waarde van BUISMAN wordt erkend, n.I. be sparen op koffie, terwijl ze tevens lekkerder wordt door BUISMAN. Ook bij NESCAFÉ en andere soorten oplosbare koffie doet 'n beetje "BUISMAN" originele meter bevindt zich in Parijs en een copie er van is in gebruik bij Du Pont de Nemours in Newark (U.S.A.). Met beide apparaten wordt dagelijks gewerkt en de resultaten zijn zo verbazingwekkend, dat nu reeds vast staat, dat onze werkzaamheden, onze gebruiksvoorwerpen, onze gereedschap pen onze auto's enz. alsook onze levens- en sportgewoonten belangrijk zullen moe ten veranderen. Want de grafiek ont hult bv. tevens, dat dc huisvrouw een zeer zware taak heeft. Het opruimen van de afwas gedurende vijf minuten vraagt evenveel energie als het zagen van hout gedurende die zelfde tijd. Vast staat ook reeds, dat het minder inspanning kost een kruiwagen te trekken dan te duwen. En in tegenstelling met de heer sende opvatting toont de grafiek voorts, dat het minder inspanning kost, al buk kende een voorwerp van de grond op te rapen dan al hurkende. ZELFS DE TEMPERATUUR VAN HET LICHAAM... Dit meetinstrument, waardoor de strijd tegen de vermoeidheid plotseling ln een beslissende phase is gekomen, heeft de vorm van een grote driehoek, welke op de grond wordt geplaatst. De proefpersoon moet in deze driehoek gaan staan. De wijzer op het schakelbord geeft nu iedere graad van inspanning aan. ook de polsslag en de ademhalings- frequentie, ja zelfs de lichaamstempe- Verrassend was ook vast te stellen, dat de bewegingen van een golfspelcr niet méér energie eisen dan de bewe gingen van de secretaresse, die map pen in het archief bergt. Het meetinstru ment is dan ook een wondermachine en de Fransen zijn er wat trots op, dat de grote Belgisch-Amerikaanse specialist dr Broutha, er meewerkt. Men gelooft, dat zelfs de sport en de gymnastiek nu ra dicale wijzigingen zullen ondergaan. MACHINE VOORKWAM EEN STAKING Het is algemeen bekend, dat de mees te bedrijfsongevallen geschieden tegen het einde van de werktijd, dus als de ar beiders vermoeid raken. In sterkere ma te is dit het geval bij bestuurders van auto's en vliegtuigen. Dank zij deze meetmachine kan voor iedere soort ar beid de meest geschikte werk- en rust periode worden bepaald. En dank zij deze meetmachine loste dr Brouha en kele maanden geleden een arbeidsge schil op in de Verenigde Staten. De ar beiders van een aluminiumfabriek wa ren nl. ln staking gegaan met ala mo tief, dat ze de grote hitte van de werk plaats niet konden verdragen. De direc tie wilde weten, wat er wel en wat er ndet van waar was en verzocht dr Brou ha een en ander te onderzoeken. De ge leerde mat de Inspanning van de arbei ders. registreerde hun polsslag en tem peratuur en rapporteerde tenslotte, dat ze volkomen gelijk hadden: Onder de in dit bedrijf heersende temperaturen moest veel korter worden gewerkt, het geen toen geschiedde. Verscheiden geleerden zijn er van over tuigd, dat via dit meetinstrument de wereld rijker kan worden gemaakt en de gemiddelde mensenleeftijd kan worden verhoogd. Momenteel staan vooral de typisten tn het centrum der belangstel ling. Haar stoelen en bureau's zullen moeten veranderen en wellicht zal bin nenkort ook nog afdoende worden bewe zen, dat typisten minder moe worden, als ze een deel van haar taak staan de verrichten Familie-drama (Van onze correspondent te Bonn.) T700R circa 3000 gulden heeft het uit Oost-Pruisen stammende ouder- paar Firlus, thans woonachtig in Beuel (het aan de rechterkant van de Rijn gelegen deel van Bonn), zijn 3^-jarig dochtertje Christel aan de Ame rikaanse expediteur O. F. Layer uit San Antonio in Texas (U.S.A.) ver kocht. Zij deden dit een goede maand geleden, doch hadden er al gauw spijt van en wilden het kind terstond terughebben. Ook de voogdijraad in Bonn, die geen goedkeuring hechtte aan deze „bliksem-adoptie", eist terugbren ging van het kind, dat inmiddels al in Amerika woont, waar haar „adop terende" vader haar onmiddellijk na de „transactie" heenbracht. ftprprht tp Bonn nnrHppltlChristel voor 750 dol,ar van de hand ijerecni ie Donn ooraeen werd gedaan Een en ander werd bü „adoptie" ongeldig Tot dusver ontvingen de wettige ouders geen enkel bericht over hun dochtertje, waaruit ze konden vernemen dat Chris tel goed in Amerika aankwam en het bij haar nieuwe ouders prettig heeft. „Wij willen ons kind terughebben", !gt mevrouw Firlus in haar Oostprul- sische dialect „We zijn destijds over rompeld". De 3.300 mark, die zij voor Christel ontvingen, branden nu al weken in hun handen. Zij hebben er nog niets van gegeven, ofschoon zij het als vluchtelin gen uit de door de Russen bezette Oos telijke zone niet breed hebben en weten at nood is. In 1953 kwamen zij met drie kinderen uit Mecklenburg naar de Rijn, nadat ze reeds aan het einde van de oorlog uit Oost-Pruisen naar Mecklenburg waren gevlucht De laatste twee jaar breidde het gezin zich nog met twee kinder* utt, zodat de zorgen aanzienlijk vermee derden. „Onze kleintjes moeten het beter krij gen dan wij", zo gingen ze daarop rede- ADVERTENTIE WAS DE OORZAAK Toen de bouwvakarbeider Alfred Fir lus op 4 Juni J.l. ln het Bonnse dagblad „General Anzeiger" een advertentie las i een Amerikaan, die een kind wenste adopteren, liet hij zich het adres van die Amerikaan verschaffen. De adver tentie bleek geplaatst te zijn door ge noemde expediteur Layer. Deze wilde blond meisje aannemen, zo schreef uit Texas aan de krant en hij voegde aan toe, dat het hem tot dusver noe niet gelukt was een kind te adopteren Toen Alfred Firlus hem berichtte, dat hij een zijner kinderen wilde af staan, reisde Layer onmiddellijk naar Duitsland. „UÜ sprak geen woord Duits", al dus mevrouw Firlus. „Bij de onder handelingen was een tolk nodig. Wij waren eenvoudig bezeten", zo zegt de moeder thans, die haar zesde kind verwacht. En zonder de consequen ties voldoende tc beseffen, stemde het echtpaar er al gauw in toe, dat notariële acte in Bonn vastgelegd. „De rest regel ik wel in Texas", had meneer Layer gezegd en hij had 3.300 mark uit z'n portefeuille gehaald „om de ouders uit dc ergste nood te hel pen en ook hun kinderen een pleziertje te doen". De handtekeningen op de notariële ac te waren amper droog, of Christel was al onderweg naar San Antonio, zonder afscheid te hebben genomen van haar vier broertjes. BOULEVARD-KRANT SLAAT ALARM Zes dagen later verscheen ln een Westduitse boulevard-krant het verhaal van Christels „adoptie" onder de titel: „3.300 mark voor een blond meisje". Dit vestigde de aandacht der Ameri kaanse ambassade te Mehlem (by Bonn) op het geval en zU stelde een onder zoek in. Daarbij werd de ouders Firlus duidelijk gemaakt, dat ook volgens de Amerikaanse wet een dergeiyke „bltk- sem-adoptie" onmogelUk is en de heer (Advertentie). CHOCOLADE... PASTILLES isbrulk had gemaakt van hun hun onwetendheid. De heer en Firlus hoorden by die gele genheid ook voor de eerste keer. dat het echtpaar Layer zelf al drie jongens heeft. kwam de zaak voor het Bonnse gerecht en de voogdijraad Beide stelden vast, dat deze „adoptie" geen enkele rechtskracht bezit en vla de Amerlkaan- mbassadc werd Layer gesommeerd Christel naar haar ouders terug te bren gen. De vraag ls nu maar en voor de ouders is het een bange vraag of Layer zich zonder meer bij de vonnissen van Bohn zal neerleggen. En de vraag Is eveneens en dat moet ook een bange zyn hoe Christel, als de handelwijze va zal oordelen,. wat ouder is, haar ouders

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5