Ilieuwe £eihsrl)c (Tourna! 1 Twee doden en 19 gewonden in Haagse binnenstad iDe maximum-straffen zijn veel te licht Eisenhowers hartaanval wekte verslagenheid Beslag op goudduikerstoren Lonardi laat Peron naar Paraguay gaan Mogen doktoren staken Grote beperkingen ten gunste van 70.000 nieuwe woningen MAANDAG 26 SEPTEMBER 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel'. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6,40 per kwartaal 2,15 per maand; 0,50 per week. Vanaf 1 October: 7.— per kwartaal; 2,35 per maand; 0,55 per week. Directie: F. D1EMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINX CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuasttclj H qhfbltoen myn hert ia tcqljenspoct" Zes en dertigste jaargang No 10456 Nazaten Pilgrimfathers ZIE PAGINA 3 DODENRIT VAN BESCHONKENE IN GESTOLEN WAGEN Auto reed in razende vaart kris kras door menigte GRO EN/- MARKT ^E0.SVBCLATeVCirjf li (Van onze juridische medewerker) yiet vreeslijk misdrijf van Zaterdag. >nd in de Venestraat te 's-Gravenhage, ge er de aandacht van ons volk op tigen, dat de door de wet op derge lijke feiten gestelde strafmaxima te licht zijn. Immers de wet dreigt een maximum drie jaren gevangenisstraf op dood schuld, veroorzaakt door een auto- lobilist, die onder invloed van sterke 'drank verkeert. Op grond van artikel 56 van het wet- [boek van Strafrecht blijft de maximum- af drie jaren, ook al zijn er twee per- gedood. Hit Ook het feit, dat de bestuurder van de 1153(auto zich bovendien schuldig maakte aan 'het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld is geen reden tot ver- toging van het maximum. Artikel 56 bepaalt namelijk, dat, wan neer verschillende feiten, die op zich zelf elk misdrijf of overtreding opleveren, een handeling vormen, slechts 'één straf wordt toegepast, namelijk de zwaarste hoofdstraf, welke op elk dier 'feiten staat gesteld. De straf blijft dus hoogstens drie jaar. De bestuurder van de auto heeft echter meer strafbare feiten gepleegd, die wel u op zichzelf staan. Hij maakte zich schul dig aan ..Joyriding", waarop drie jaar 1111 staat en hij nam na 't ongeluk de klucht, iwaarop een straf van drie maanden is en'gesteld. mui' In dat geval laat de wet toe, dat de op jdeze feiten gestelde straffen, worden op- jgeteld bij het op het zwaarste misdrijf gestelde maximum, mits dit maximum niet met meer dan één derde wordt ver- Anders wordt het echter, blijkt, dat de bestuurder de auto gestolen heeft. Hierop staat vier jaren. In dat ge- ensjval kan de bestuurde dus worden gestraft •RElmet vijf en een derde jaar. (Van een onzer verslaggevers) HEVIGE ONTZETTING greep Zaterdagavond1 laat in de* Haagse Veene- straat de menigte aan, toen daar een lichte sportwagen ini razende snelheid links en rechts mensen schepte en overreed. Toen de auto voor de winkel van Beckering tot stilstand was gekomen, lagen in de smalle straat een-en-twintig slachtoffers. Twee vrouwen gedood. Negentien mannen en vrouwen meest zwaar gewond, van wie er vijftien naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. Het trieste einde van een dolle rit, gemaakt door de 22-jarige behanger Adriaan L. uit de Josephlaan te Rotterdam een ontspoorde jongen, die Zaterdagavond teveel gedronken had; een branischopper, die bij een nacht club in de Rotterdamse Rochussenstraat een crème Duitse Opel-Rekord zag staan, en er mee vandoor ging. Op weg naar een verschrikkelijk on geluk. rige monteur J. J. den H. uit de Sanden- burgstraat. Den H. wilde linksaf de Burg wal op rijden (rechtuit rijden is verbo den). maar toen kwam de Opel aanra den. Den H. wilde even wachten. Toch botste de Opel tegen de G.E.B.-auto op. Het bleef bij materiële schade. De sportauto stopte niet. Waarschijn lijk bang voor de gevolgen van de aan rijding. reden de Rotterdammers nó? sneller langs Scala de Wagenstraat Op het kruispunt Grote Marktstraat— •nlftlemannen dl* zwaaien Wagenstraat werd eerst d® 34-jarige bromfietser Simonis uit de Pieter Lan- gendijkstraat tegen de grond gesmakt en vervolgens een (nog onbekende) fietsei Beiden moesten in het ziekenhuis aan het Westeinde worden opgenomen. Maa: de sportauto stopte niet. en reed ver der in de verboden richting, de Wa genstraat, langs Gamba en Pander. ..Ik stond b|j Pander In de etalage te k|jken", vertelde een ooggetuige. „Toen kwam daar plotseling luid toeterend de wagen aanrijden. De mensen sprongen op zU en drukte zich tegen de muren, want de auto slingerde over de weg." Er vielen hier geen gewonden. Maar toen kwam het ontzettende ongeluk in de Veenestraat, waar honderden personen juist uit het City-theater kwamen, waar veede avondvoorstelling hadden bijgewoond. Nauwelijks uit de donkere bioscoop in de lichte straat, werden zij opgeschrikt door de Opel, die met een snelheid van zeker zestig kilometer op de mensen stroom inreed. Een paniek. Mensen drukken zich tegen de etalages, worden er (bij de nieuwe zaak van Vroom) doorheen gedrukt, of springen er doorheen om aan een wisse dood te ontsnappen. Maar tallozen kunnen niet uitwijken in de smalle straat. De auto raast door, schept mannen en vrouwen, gooit ze meters de lucht in, werpt ze tegen gevels, sleept ze mee op de motorkap. Twee zusiers Óp de hoek Veenestraat—Kettingstraat worden de 48-jarlge mevrouw de wedu< Lammers LisnetOtten alt d« Welmarstraat. met haar 53-Jarige zuster (Zie vervolg op pagina 5) Afschuwelijk, deze dodenrit. Zaterdag avond tegen middernacht in Wagem en Veenestraat. Gewonden hier, gc den daar, brokstukken van de auto. scher ven van grot£ etalagerniten. en veel bloed. In de verwarring een dronken jonge die uit de ingedeukte auto glipt, er va: door gaat, In café's blUft hangen. e« lift krijgt naar Rotterdam, waar h|j doi rechercheurs wordt opgevangen. Een wo dendc menigte, die zich werpt op zi kameraad. de 22-jarige Rotterdam! straatmaker. D. A.. tot hij door de polit met blanke sabel en gummistok om eer weg vrü 'e maken voor de ziekenauto's Voorbijgangers, die hun jassen over di gewonden spreiden. Een winkelier, dii stapels lakens aandraagt Zaterdagavond om kwart over elf is deze dodenrit begonnen. Toen de dron ken Adriaan de wagen gestolen had. is hij er mee naar een café gereden, en heeft hij de straatmaker overgehaald, .mee gaan. Adriaan had geen rijbewijs, had hij enkele lessen achter de rug. Met een reusachtige snelheid reden Den Haag Eerste slachtoffers In de stad reden ze met onverminderde snelheid verder. In de Wagenstraat, op de hoek van de Gedempte Burgwal, reed een G.E.B.-auto, bestuurd door de 3 In dat geval is het tevens mogelijk de straf wegens recidive te verzwaren, als de bestuurder reeds vroeger was veroor deeld. De man, die in de auto zat, zonder deze te besturen, is in geval van joyriding eveneens strafbaar met zes maanden. Was echter de auto door hem gezamen lijk met de bestuurder der auto gestolen, dan wordt hij maximaal met vier jaren gestraft. Was hij slechts behulpzaam bij de diefstal, dan wordt dit maximum met een derde verminderd. Als er personen zijn geweest, die de schuldigen drank toedienden, toen deze zich reeds in kennelijke staat bevonden, dan kunnen zü worden gestraft met een maximum van negen maanden. Thrombose in kransslagaderen DENVER, MAANDAGOCHTEND, 26 SEPTEMBER. OVER DE GEHELE WERELD is gisteren vurig gebeden voor het herstel van president Eisenhower, die Zaterdagmiddag omstreeks kwart vóór drie een hartaanval heeft gehad. Vele mensen konden hun ontroering niet meester blijven en gaven hun tranen de vrije loop. In Toronto ging de evangelist Billy Graham ongeveer 10.000 mensen voor in gebed. Millioenen Amerikanen hebben de gehele Zondag hun televisie- of radiotoestel aan laten staan, wachtend op nader nieuws uit Denver, waar Eisenhower in j een hospitaal wordt verpleegd. Uit alle delen van de wereld kwamen tele grammen binnen, waarin de hoop werd uitgesproken, dat Eisenhower spoe dig van zijn ziekte zal herstellen. Ook koningin Juliana en prins Bernhard zonden mevrouw Eisenhower een telegram met de beste wensen voor spoe dige beterschap van haar echtgenoot. Tot de vele staatslieden, die van hun medeleven blijk gaven, behoorden ook Churchill en Boelganin. Tweede ambtsperiode nu onwaarschijnlijk consult, dat 75 minuten duurde hebben de vier doktoren, die Eisenho wer behandelen, het volgende bulletin uitgegeven: „De president heeft een matige aanval van coronaire thrombose gehad, zonder complicaties. Zijn huidige toestand is be vredigend". Dr Paul Dudley White uit Boston, één der bekendste hartspecialis ten ter wereld definieerde de aanval ale „noch licht noch ernstig". Het bulletin was getekend door dr White, gen.-maj. Snyder, lijfarts van Eisenhower, kol. Mattingly hartspecialist van het leger, en kol. Pollock, chef hartspecialist van het Fitasimons Legerhospitaal, waar de president is opgenomen. LANGE RUSTKUUR NOODZAKELIJK Op het moment, dat de president de hartaanval kreeg, riep h|j z(Jn vrouw, die vervolgens dr Snyder waarschuwde. Dc- ontbood andere doktoren en reeds des Met deze splinternieuwe auto (een Duitse wagen, die toebehoorde aan een Amerikaan,-die in Duitsland gelegerd, was) gebeurde het vre selijke ongeluk. Hier vond het bloedbad in de Veenestraat zijn einde. De tweede foto: een étalage van een modemagazijn in de Veene straat, geheel vernield doordat het publiek in panische schrik door de ruiten werd gedrukt. Renate is de Ren ate niet IJmuidense firma heeft f 10.000 vordering De moeilijkheden van de Bergings vereniging Renate Leonhardt zijn legio: de nog steeds in de modder van het Noordzeekanaal vastzittende toren is nu door een deurwaarder aan de ketting gelegd. Zaterdagmiddag verschenen een deurwaarder en twee marechaussees, dl ein opdracht van de Werktuigenfa- briek Genius in IJmuiden beslag op het apparaat legden. Voor verschillende re paraties had de firma nog een vorde ring van 10.000 gulden. De voorzitter, de heer Visser accepteerde de rekening, maar een bestuurslid verklaarde zich niet accoord en er volgde geen betaling. De toren werd verzegeld en zal tot na der order de sluis van IJmuiden niet mogen passeren. De bestuursvergadering, reeds stoord door de komst van de deurwaar der, behandelde tevens een brief va Specialisten accoord met f 6.000.- weistandsgrens De leden van de Landelijke specialis ten vereniging hebben zich in overgrote meerderheid accoord verklaard me formele optrekking van de inkomen- grens der vrijwillige verzekering tot 6000 gulden. Als voorwaarde is gesteld, dat deze maatregel slechts zal worden uitgevoerd nadat met de medewerkersorganisaties overenstemming is bereikt omtrent een systeem van sluitende contróle op de in komens. Indien de maatregel nog voor het ein de van 1954 van kracht wordt, zal dit geen financiële gevolgen voor de hono raria der specialisten met zich brengen, zodat de voorlopige regeling nog onge wijzigd zal blijven bestaan. directie van het loodswezen. Volgens deze Instantie hebben de gouddulkers een verkeerd wrak op het oog en ligt de Renate Leonhardt ergens anders. De heer Visser verklaarde ondanks deze tegenslag en het feit, dat het weer met de dag ongunstiger wordt, dat „nu einde van de moeilijkheden in zicht lopen tevens geruchten, dat, vóór de toren uitvaart, een cautie moet wor- gestort als waarborg tegen even- aan te richten schade. De regering gaf vrijgeleide BUENOS AIRES, 26 SEPTEMBER T\E NIEUWE Argentijnse regering heeft prompt maatregelen genomen om orde en rust in het land te herstellen, nadat zich opnieuw moeilijk heden, veroorzaakt door aanhangers van Peron, hadden voorgedaan. De Paraguese kanonneerboot „Paraguay" is de haven van Buenos Aires uit gevaren. Aan boord van het schip bevond zich de gewezen dictator Peron, die toestemming verwierf het land te verlaten. Nieuwe kabinet telt 6 burgers en 4 militairen Ditzelfde voorrecht viel ten deel aan Perons minister van buitenlandse zaken nog drie andere vooraanstaande po litici. De echtgenoten dezer vier zuilen hen vergezellen. Peron zal vermoedelijk van de „Paraguay" overgaan op de ka nonneerboot „Humaita", die zich dicht bij Buenos Aires bevindt. Aangenomen wordt, dat Peron zich naar de hoofdstad var Paraguay, Asuncion zal begeven. Inmid dels is de nieuwe regering gevormd er reeds door de Ver. Staten, Engeland, Italië, het Vaticaan en andere landen erkend. Zoals eerder vermeld, is Eduardo Lo nardi thans de „grote man". Het kabinet, voorlopig uit tien man bestaande, telt vier militairen. De zes burgers var kablnpt hebben tot nu toe geen voo: staande rol in de politiek gespeeld; zij staan bekend als gelovige rooms-katho- lleken met conservatieve neigingen orde is weer hersteld, nadat opnieuw Peronistische arbeiders demonstraties op touw hadden gezet. De leider van de al gemene vakbond heeft verklaard, dat het bekende blad „La Prensa" het dagblad van de vakvereniging zal blijven. Een aantal Argentijnse schepen met namen herinnerende aan het regiem van Peron. tijn omgedoopt. WENEN, 26 SEPTEMBER Op de negende, algemene assemblée van de medische wereld-associatie, heeft de Ierse medicus dr P. Moran verklaard, dat de vraag of doktoren mogen staken, gorisch met „neen" moet worden beant woord. Een woordvoerder van de Oosten rijkse doktoren gaf te kennen, dat de sta king der Weense dokters, die twee dagen duurde, feitelijk geen echte staking was geweest. Er waren voldoende dokters aan het werk gebleven om spoedgevallen te behandelen. (Wij herinneren er aan, dat enige jaren geleden in Parijs ook de dok- ers en apothekers aan stakingen deel- amen. Red.) Atoomsplitsing in Nijmegen De mogelijkheid wordt overwogen, de vrijkomende gebouwen van de centrale te Nijmegen van de Provinciale Gelderse Eleotrlciteits Maatschappij, dienst te laten doen bij de bestudering van het opwekken van electriciteit door middel van atoomsplitsing, aldus het Gelderse provinciale bestuur. middags werd een electrocardiogram ge maakt. Pas daarna werd het nieuws we reldkundig gemaakt. Mevrouw Eisen hower beeft haar Intrek In het zieken huis genomen, om zoveel mogelijk bU haar echtgenoot te kunnen z|Jn. Majoor John Eisenhower, de enige zoon van de president, is met het parti culiere toestel van zijn vader naar Den ver gereisd om eveneens In de nabijheid van de zieke te zijn. Eisenhower ligt nog steeds onder een zuurstofkap (hetgeen normaal ls voor een patient, wiens kransslagader is aange daan). Daardoor krijgt hij volledige rust. De patient is 's nachts enkele malen wakker geweest. Het enige voedsel, dat hij in het ziekenhuis heeft genuttigd, was vruchtensap. Dr Samuel Bellet, een vooraanstaande hartspecialist in Philadelphia verklaarde, :en aanval van de kransslagader kan betekenen, dat de patiënt vier tot zes weken tn een ziekenhuis moet verblijven, Ti dan vervolgens twee tot drie maan- :n te rusten. Nixon verklaarde gisteren, dat de re geringszaken ondanks de tijd lijke af wezigheid van Eisenhower zoals ge woonlijk onverwijld afgehandeld zullen worden. Dit is te danken aan de wijze, waarop de president zijn bewind heeft georganiseerd. HOE DE RUSSEN REAGEERDEN Ook in de Sowjetunie veroorzaakte het nieuws van Eisenhowers ziekte ont roering. Men vreest, dat Eisenhowers ziekte tot vertraging in de internatlnale besprekingen zal leiden, omdat men in Dulles en andere Amerikaanse leiders minder vertrouwen heeft. En de belang rijke tweede conferentie te Genève staat voor de deur. Trek naar de Hongaarse steden He ning heeft, betaalt hij 41 de Florintt of iets minder plattelandsbewonei uit de provincie r stad, i.e. Budapest, ge- dan 4 dollar trokken. Als gevolg hier van heeft de landbouw met een ernstig tekort aan personeel te kampen Een onderzoek heeft uitgewezen, dat geduren de drie weken bijna 6000 personen naar Budapest kwamen met tijdelijke verblijfsvergunning. Het blad voegt hieraan toe: velen komen naar de hoofdstad om hun specu laties en zwarte markt- practijken uit te voeren De New York Times tc- hierbij De gemiddelde levens middelen-prijzen, in dol lars, zijn: eieren 15 cent per stuk, brood 13 Het gemiddelde loon per pond, koffie 16 dol- goede schoenen kost ech ter 40 dollar. In de steden ziet nie mand er uitgesproken arm uit. Niemand loopt in vodden en - niemand schijnt hongerig. De café's zijn vol. Het blijkt echter, dat velen meer dan één be trekking hebben. Op het platteland is geen gele genheid om meerdere be trekkingen uit te oefenen, een van de redenen waar om velen naar de stad De Hongaarse regering is er trots op, dat zij het land. voor de oorlog overwegend agrarisch, een industrie heeft ge geven. De lichte indu- ar beide: 1200 Florints per Bepaalde, goed geschool de arbeiders kunnen het 60 pre verd opge- per pond, suiker 50 was ver nd. cent per pond. aardappe- bouwd len 15 cent, vlees (wat dustrie uit de grond ge- altijd verkrijgbaar is) stampt. tot 2500 a 3000 Florint 1.30 dollar per pond. ham Het land, waar (vol brengen. De officiële wis- 2.50 per pond en boter pens een woordvoerder telkoers van de Florint 3.50 per pond. van het Hongaarse com- ten opzichte ran de De prijs van overhem- munistische bewind), voor Noordamerikaanse dollar den varieert van 10 dol- de oorlog 300.000 bede- Is ca. 11.45. Zo komt men laf af. schoenen van 20 laars waren, exporteert op een gemiddeld salaris tot 30 dollar. Dit Is ech- thans locomotieven naar van 100 Amerikaanse ter slechts de gemiddelde Egypte en bouwt bruggen dollar per maand, dat prijs. Staatswinkels ver- in het Midden Oosten. Bouwprogramma 1956 (Van onze Parlementsredactie) lyTEER DAN OOIT ligt in het bouwprogramma voor 1956 de nadruk op i A het bouwen van woningen. Niettemin zullen slechts 5.000 meer wo ningen gereed komen dan in 1955. Op zijn begroting heeft minister Witte f 950 millioen uitgetrokken voor de woningbouw. Voor de bouw van an dere gebouwen denkt hü in totaal een bedrag van f 700 millioen nodig te hebben. Zoals men dat volgend jaar 70.000 woningen gereed zullen komen. Hierdoor ls een nog groter* beperking van de anrere bouw nodig, dan reeds bestaat. Aan industriegebouwen mag niet meer dan 240 millioen worden ge spendeerd, bouwwerken voor handel en verkeer moeten afgeremd, voor zwemin richtingen is zeer weinig aangevraagd. Ook de scholenbouw zal moeten Hjden. Met 115 millioen zal het programma van het departement van onderwijs, kunsten wetenschappen worden gedrukt. Vooi weinig gymnastieklokalen en aula's zal ?n vergunning worden verleend. Ook de verheid zal haar bouwprogramma moe ;n beperken. De herbouw van door oorlog en wa tersnood getroffen boerderijen zal dit Jaa vrijwel haar beslag krijgen. Voor 1956 ti te rekenen op 300 boerderijen in de ont' ginnings- en verkavellngsgebieden. 200 boerderijen in de Noordoostpolder boerderijen ter vervanging van door brano verwoeste. Voor de nijverheid wordt ook voor 1956 •eer een grote activiteit verwacht. Mi nister Witte denkt met een bedrag van f 200 millioen wel te zullen toekomen lai het de bedoeling, In bedrag is de vier millioen vo uitbreiding van de T.H. in Delft begre- Voor handel en verkeer is 95 millioen aangevraagd De PTT krijgt de beschik king over 18 millioen, doch zc gaarne 25 hebben gehad. Voor ziekenhui zen en psychiatrische Inrichtingen is 52 millioen noodzakelijk. Voor de bouw kerken zal 18 millioen voldoende zijn, meent de minister. Hoewel ook in het overige gedeelte i de sector bijzondere bouwwerken moeten worden beperkt, is hier toch hoger bedrag van 25 millioen nodig wel, omdat vele belangrijke objecten op uitvoering wachten: opvoedingsgestichten, tehuizen voor de verzorging van minder jarigen, kloosters, kampen voor Ambon- nezen. Het uitgetrokken bedrag is eigen lijk nog lang niet voldoende. Voor verbouw, buitengewoon onder houd en herstel oorlogs- en watersnood- schade zal 75 millioen nodig zijn. Ook hier geldt: beperken. iiiiiiiiiiiimiiii HAZETFAERIEKEN IE ZEVENBERGEN Orkaan Janet" eist honderd doden Meer dan 100 mensen op de Westindl- sche eilanden Barbados, Carriacou en Grenada zijn reeds het slachtoffer ge worden van de orkaan Janet, de tiend* dit seizoen boven het gebied van d" Atlantische Oceaan. De orkaan passeerde de Benedenwindse Nederlandse Antillen :n afstand van 150 km Op die eilan den viel veel regen en er stond een hard* wind. maar er werd geen schade van betekenis aangericht. Volgens de Rod* Kruisfunctionarissen zijn ongeveer 50 pro cent der huizen te Chrlstchurch. op Bar bados. onherstelbaar beschadigd. Ook de d Gouyare (eiland Grenada) met een volking van 3000 inwoners, zou totaal verwoest zijn. Deze foto werd genomen enkele uren voor dat president Eisen hower een hartaanval kreeg. Hij keerde toen terug van een vier daagse vacantie in de bergen en zag er ogenschijnlijk fit en mon ter uit. Rumoer na vrijspraak der blanken Zoals wij Zaterdag reeds hebben ver meld, zijn de twee blanken, beschuldigd van moord op de 14-jarige negerjongen, Emett Till, vrijgesproken. Het te New York gevestigde hoofdkwartier van de „Nationale vereniging voor de vooruit gang der gekleurde volken" kwalificeert de vrijspraak als „schandelijk en stui tend". Charles Diggs, een neger, demo cratisch lid van het Huls van Afgevaar digden voor Michigan, verzekerde, dat hij het recht van alle vertegenwoordi gers van Mlssissipi In het Congres, om de bevolking van hun staat te vertegen woordigen. zal bestrijden. Zulks op grond van het feit. dat aan neger-ingeze tenen het stemrecht wordt onthouden. De moeder van de negerjongen Emett Till verklaarde tegenover de pers, dat twee belangrijke getuigen het proces tegen Roy Brant en John Milan niet hadden kunnen bijwonen. Te New York werd Zondag gedemonstreerd teeen het „lynchen" van de negerjongen. Ook d* moeder van de verslagene zou daarbij tegenwoordig geweest zijn. Zij was daar toe, aldus Reuter, per vliegtuig van Chi cago naar New York gereisd. WEERBERICHT J Koude nacht Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselende bewol king met voornamelijk in de kustprovincies enkele buien. Koude nacht met weinig wind. Morgen overwegend matige wind tussen West en Noordwest en iet* lagere maximumtemperaturen. (Opge maakt te tien uur). ZON EN MAAN -18.31; maan 16.36—1.22. 1 Oc-

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1