Jlicuiue £riitsdje (firwranl Kamer keurt arbeid door de gehuwde vrouw goed Derde man en derde vrouw Minister Beel kon aanneming motie niet tegenhouden Amerika zal niet stemmen inzake Nieuw-Guinea NYLON Rusland laat 34 Fransen vrij In Buenos Aires is rust weer hersteld !tli VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen-en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6,40 per kwartaal 2,15 per maand; 0,50 per wede. Vanaf l October: 7.— per kwartaal; 2,35 per maand; 0,55 per week. Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. EL DÏEMER Chef-Red.: H. W. J. EN SERINE CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor leiden en Orosfre&en .Stantoasttcli U gfiebleecn myn hert In tcyLjcaspotT Zee en dertigste jaargang No 10454 ZIE PAGINA 3 Met 46 tegen 44 stemmen Nieuwe situatie in Indonesië „Wij moeten elkaar halverwege tegemoet komen" Een woordvoerder van de Amerikaanse delegatie naar de Algemene Ver gadering der Verenigde Naties heeft te New York verklaard, dat zijn land zich in de agendacommissie zal onthouden van de stemming over de vraag of het vraagstuk van Nederlands Nieuw-Guinea op de agenda der Algemene Vergadering zal worden geplaatst. Tevens wordt vernomen, dat het nog niet zeker is in welke zin de beslissing der agendacommissie zal uitvallen, omdat men de neiging kan constateren, allerlei kwesties, welker bespreking weinig zal uitrichten, te laten rusten. Te meer nog de kwestie van Nieuw-Guinea, omdat men hoop heeft op verbetering van de be trekkingen tussen beide landen. Mocht de commissie Nieuw-Guinea niet op de agenda plaatsen, dan zou dit alsnog kunnen geschieden door de voltallige Al gemene Vergadering, doch dan is ei meerderheid van twee derden der stem men nodig om een wijziging der agenda tot stand te brengen. De verbetering der betrekkingen tussen Nederland en Indonesië was ook het i naamste onderwerp, dat de Indonesische minister van buitenlandse zaken, mr Anak Agoeng Gde Agoeng, behandelde bij zijn aankomst gisteren op Schiphol, onderweg van Djakarta naar de Algemene Verga dering te New York. Eerst is het nodig elkander halverwege te ontmoeten, zeidi (Advertentie). BIJZONDERE mooie kwaliteit geminderde 2.80 Mode tinten NATUURLIJK BI] Haarlemmerstraat 172-174-179 Herenstraat 9 Midzabonnen voor onze cliënten. MOSKOU, 23 SEPT. De Sowjetunie heeft gisteravond be- I kendgemaakt, dat zij heden elf Franse J staatsburgers („veroordeeld wegens mis- I daden tegen de Sowjetstaat") aan de Franse autoriteiten in Berlijn zal uitle veren. Dit werd bekendgemaakt nadat j premier Boelganin en partijleider Kroesjtsjef drie uur lang hadden verga derd met een delegatie van Franse parle- mensleden, die een reis door Rusland I maakt. Later zullen nog 23 Franse staats- burgers worden vrijgelaten. Na de ontmoeting en een receptie voor de Franse delegatie vertrokken Boelganin - en Kroesjtsjef resp. naar de Krim en de Kaukasus met vacantie. Melkboycot in Duitsland Te Mulhelm aan de Roer is het melk- verbruik met 30 procent verminderd ten- gevolge van een koperetaking als pro test tegen een prijsverhoging van onge veer 5 cent de liter. Men meent daarom te Bonn, dat de aanvoer van binnenland se verse boter daardoor zal toenemen, todat naar verluidt, de inschrijvings mogelijkheid voor de invoer van boter enige tijd zal worden uitgesteld. hij en sprak als zijn mening uit, dat wan neer beide landen bereid zijn hun ver houding zakelijk zonder emotionaliteit en sentiment te bezien, vraagstukken, die onoplosbaar lijken, opgelost kunnen wor den. Of men de verhouding wilde ver beteren door een conferentie of'door di plomatiek overleg, achtte hij van minder Inzake Nieuw-Guinea zeide hij. dat er ruimte Is tussen het op de agenda plaat sen dezer aangelegenheid en de behan deling daarvan. Toen men hem vroeg of dit wellicht doelde op een doorkruising der besprekingen in de V.N. door recht streekse onderhandelingen, antwoordde hij, daarover geen voorspellingen te kun nen doen. De minister betreurde het dat kapitein Westerling weer van zich heeft doen spreken en merkte op: „Het Indonesische volk kan de daden van Westerling en zijn onmenselijk optreden niet vergeten. Zijn vertrek zal de geïrriteerdheid in Indone sië weer opwekken." Tot de zaken, die kunnen worden op gelost, behoren ook die van een Neder landse advocaat voor de arrestanten in Indonesië en de unie. Nederland moet be grijpen, dat er een nieuwe stand van za ken in Indonesië is. aldus de minister. Nederlands langste spoororug is eindelijk i' GROOTS dubbelspórig. Dit enorme werk van de totale 'WERK GEREED vernieuwing van de Moerdijkbrug heeft vijf tien millioen gulden gekost. Op welgeteld elf dagen, waarbij nog enkele uren van Zaterdag a.s. komenheeft i het treinverkeer stil gelegen. Voor het overige is de vernieuwing in zoverre ongemerkt aan de reizigers voorbij gegaan, dat zij er geen on- i derbreking van hun treinreis door ondervonden. De brug moest niet i alleen vernieuwd worden omdat dubbelspoor op de drukke „oude lijn" dringend nodig was, maar ook omdat het staal van de overspanningen C „moe" begon te worden. De brug dateert ook al van 1872. Maar de pijlers waren nog best en konden zelfs een dubbelsporige brug dragen, i Zondag a.s. rijden de eerste treinen over het dubbele spoor. Voorlopig is de snelheid nog beperkt. Bondsdag achter Adenauer BONN, 23 SEPTEMBER De Westdultse Bondsdag is vandaag bijeengekomen om een beslissing te ne- over Adenauers besluit, diplomatiek® betrekking met de Sowjetunie aan te kno. pen. De Bondsdag zal zich waarschijnlijk als één man achter de kanselier scharen, hetgeen niet wegneemt dat de socialisten ernstige bezwaren blijven aanvoeren te gen Adenauers buitenlandse politiek. Gisteren tekende dr Adenauer in een ede tot de Bondsdag protest aan tegen het feit, dat de Sowjetunie de contróle op het niet-militaire verkeer op de wegen van West-Duitsland naar West-Berlijn heeft overgedragen aan de Oostdultse communisten. Hij ziet hierin een poging West-Duitsland te dwingen, hét Oost dultse regiem te erkennen. Adenauer verklaarde ook, de bevriende landen te hebben laten weten dat zijn regering de erkenning van de Oostdultse communistische staat zal beschouwen als i onvriendelijke daad. Volgens een later telegram heeft hel Westdultse parlement eenparig het aan knopen van diplomatieke betrekkingen met de Sowjetunie goedgekeurd. Van alle rijden werd Adenauer dank gebracht voor rijn bemoeiingen om de nog in Rusland verblijvende Duitse kQgagevan- zenen naar huis te renden. Welkom in vrij Argentinië BUENOS AIRES, 22 September. F)E TOESTAND in Argentinië begint weer normaal te worden. De mili- ■U tairen gaan terug naar hun garnizoenen. Men is weer aan de arbeid gegaan en de scholen zijn niet meer gesloten. Het leger heeft de toestand goed in de handen en het is vastbesloten, de orde tot elke prijs te hand haven. De Argentijnse hoofdstad maakt zich op om de nieuwe president Eduardo Lonardi een grootse ontvangst te bereiden. Grootse ontvangst voor president Lonardi Er komen weer Duitse passagiersschepen De Duitse minister van verkeer, dr H. Chr. Seebohm, die het Initiatief voor de bouw van een vloot passagiers schepen aan particulieren wil overlaten, heeft medegedeeld, dat vijf Duitse scheepswerven plannen ontwerpen voor passagiersschepen. Gedacht wordt aan vaartuigen van 28.000 ton, die elk 1450 passagiers kunnen vervoeren. Men ver wacht, dat de vaart op de Noordelijke Atlantische Oceaan lonend zal blijven. Strijd om vijfdaagse week in België Het ultimatum van een staking in de Belgische stikstofnijverheid loopt 26 dezer af. In deze industrie werken 4500 arbei ders. In andere industrieën zullen de ar beiders op 1 November staken. Zoals be kend eisen de socialistische en room. katholieke vakbonden *en werkweek vaa 5 dagen, doch het verbond van Belgische industriëlen verzet zich. (Van onze parlementsredactie) MET 46 TEGEN 44 STEMMEN heeft de Tweede Kamer gisteren de motie van mej. mr Tendeloo (soc.) aangenomen, waarin wordt uitge sproken, dat behalve bij het blijken van misstanden het niet op de weg van de staat ligt, de arbeid van de gehuwde vrouw te verbieden. Tevens wordt de regering uitgenodigd, de hiermee strijdige voorschriften te herzien. welijk Kamerlid is uit de toon gevallen; allen hebben de motie ges'.eund. Het is niet onwaarschijnlijk dat minister Beel de kwestie nog eens brengt in het Geor ganiseerd Overleg. Volgens de bewindsman liggen de standpunten niet ver uit elkaar. Het be leid van de overheid is er op gericht, dat er een verbodsbepaling Is voor arbeid in overheidsdienst door gehuwde vrou' met dien verstande, dat cr verschillende uitzonderingen mogelijk zijn. Maar de vrouwen zien juist deze ver bodsbepaling als een discriminatie. „Wat wil men dan?" vroeg minister Beel. Moet de overheid dan in ieder individueel ge val uitmaken of een gehuwde ambtenares ontslagen moet worden? Waar blijft dan de rechtszekerheid? En wanneer moet het ontslag ingaan? Als het werk niet meer naar behoren wordt verricht? Ja, knikte mejuffrouw Ten-deloo. „De overheid heeft met het gezin niets te maken", riep ze uit. Als het werk van de gehuwde ambtenares goed wordt verricht, is dat voldoende. Minister Beel voelde niets voor standpunt. Een goed personeelsbeleid houdt rekening met de menselijke per soonlijkheid. Dat betekent, dat de over heid de plicht van de gehuwde vrouw in haar gezin moet eerbiedigen. Dat Is geen zaak van de echtelieden zelf. De overheid neemt geen „werkkracht" aan, maai volledig mens. Maar hoe minister Beel de motie mocht ontraden, het hielp niets. Het is een spannende stemming ge worden. Voor de eerste maal viel een krachtmeting over deze materie uit in het voordeel van de linkerzijde der Ka mer. die ditmaal werd gesteund door vijf leden van de KVP en jkvr. Wttewaall van Stoetwegen en de heer Krol van CHU. Met de socialistische, liberale communistische fracties stemden zij v Op voorstel van mejuffrouw De Vink (Kath. V) werden de woorden „behou dens bij het blijken van misstanden" in gelast. De vreugde aan de linkerzijde over het succes was groot. Minister Beel nam zijn verlies sportief op en drukf mejuffrouw Tendeloo na afloop van d stemming hartelijk de hand. De bewindsman heeft overigens geen stap terug gedaan. Met een keur var gumenten heeft hij zijn beleid verdedigd. Dit leidt tot de vraag, welk effect deze motie in de toekomst voor de gehuwde vrouw in overheidsdienst zal hebben. Hoe enthousiast men ook ter linkerzijde is. een zo kleine meerderheid is nauwelijks over tuigend te noemen. Me; de wetenschap, dat het Kabinet het laatste zittingsjaar van haar parlementaire periode is inge gaan. kan minister Beel de motie vrij ge makkelijk naast zich neerleggen. Dit zal hij echter niet kunnen doen met de overtuiging, dat een toevallige meerderheid tot stand is gekomen. Want van de tien afwezigen behoren er zes tot de linkerzijde van de Kamer. Enkele Kamerleden waren ziek. weer anderen vertoefden in het buitenland. Van deze laatste spant de communist Paul de Groot de kroon: met vrouw en zoon reist hij momenteel door China. Problemen "LTOE het zij, deze motie kan dit en de J-L volgende Kabinetten nog wel eens voor problemen plaateen, want het ia niet te verwachten, dat de medestrijders van mejuffrouw Tendeloo hun overwinning zonder meer zullen prijsgeven. Met de wensen der vrouwen moet men geducht oppassen, is gebleken. Geen enkel vrou- In koor Wel bemoeilijkt de overheid het wer- ?n van de gehuwde vrouw In overheids dienst, maar zij trekt naar hartelust werk sters aan, die juist op tijden, waarin zij in het gezin nodig zijn, hun arbeidstijd hebben, riepen de vrouwelijke Kamer leden bijna in koor. Dit moest minister Beel wel toegeven. Hier la een toestand gegroeid, die op het moreent moeilijk te veranderen is, zeide hij. Maar hij beloofde. deze kwestie blijvend aandacht te zullen schenken. De K.V.P. manifesteerde haar verdeeld heid door het afleggen van verschillende korte verklaringen. Magister -Stokman vond het onjuist, dat door deze motie lede- preventieve zorg van de staat wordt uitgesloten en ook de heer De Graaf ver klaarde namens drie fractieleden dat hij vooï de motie had kunnen stem men, als daarin ook was gesproken „of bij gerechtvaardigde vrees voor misstan den". De derde verklaring kwam van me juffrouw De Vink, die moedig haar min derheidsstandpunt in de fractie verde digde. De heer Weiter zou tegen stemmen, omdat voor hem de gevolgen van de motie niet Het oude hospitaalkerkschip De Hoop is naar Noorwegen ver kocht. In de haven van IJmuiden werd het schip overgedragen. De Nederlandse vlag gaat omlaag, de Noorse omhoog. (Voor het ver slag, zie elders in dit blad). Na botsing overleden. De 22-Jarlge K. van de Frederik Hendriklaan te Leid- schendam, die eergisteren met zijn brom fiets ter hoogte van jachtwerf Meyer in botsing kwam met de „Blauwe tram", U In de Ursulaküniek te Wassenaar over- (Advertentie). TEDDY KINDERMANTELTJES Haarlemmerstraat 172-174-179 Herenstraat MIDZA-BONNEN VOOR ONZE CLIENTEN Bergingstoren Renate Leonhardt zit muurvast Inmiddels is het parlement ontbonden a de steden en provincies, genoemd naar Peron of zijn overleden echtgenote Evita, hebben weer hun oude namen terugge kregen. Men verkeert nog in het onzekere ten aanzien van de verblijfplaats van Althans was er gisteren geen nieuws de Paraguayse kanonneerboot, De naaste medewerkers van Peron, voor zover deze niet de wijk hebben genomen naar buitenlandse ambas sades, zijn gearresteerd. Perons ad judant, majoor Renner, werd even eens in hechtenis genomen. Aan de andere kant zijn alle politieke gevangenen van het regiem van Peron in vrijheid gesteld- De nieuwe president, Eduardo Lonardi, heeft het nodig geoor deeld, er het volk in een speciale radio boodschap op te wijzen, dat de vrije ningsuiting is hersteld. Volgens niet- officiële schattingen zouden bij de strijd Lynchmoord voor gerecht Te Sumner. In de Amerikaanse staat Mississippi, is thans het proces be gonnen tegen de 24-Jarige Roy Bryant n zijn halfbroer Milan, die er van irorden beschuldigd op 28 Augustus een •eertien jarige negerjongen te hebben ntvoerd en vermoord, omdat hij naar de rouw van Milan zou hebben gefloten. Ge-tuigen hebben de broers geïdentifi ceerd als de mannen, die Emmet Louis Till hebben ontvoerd. Ir J. H. Wilton overleden De hoofdingenieur en bedrijfsleider van de Rotterdamse werf van de Wilton- Fijenoord te Schiedam, lr J. H. Wilton, la Woensdag te Reedijk overleden. Ir Wilton gisteren 46 jaar geworden zijn. In het gebied van Cordova circa 8000 mi litairen en burgers gesneuveld zijn. Een K.L.M.-vliegtulg was het eerste bui tenlandse toestel, dat Buenos Aires na de opstand weer aandeed De passagiers wer den begroet met de woorden „welkom in vrU Argentinië". Het gaat nu spannen om het vermeende goud van de Renate Leonhardt. Veel voorspoed heeft de expeditie van de bergingsvereniging nog niet. In de haven van IJmuiden zakte de werktoren scheef, en het gevaarte mocht alleen de zee op, wanneer twee runners mee zouden gaandie bij onraad het sein zullen moeten geven, het hele geval op het strand te zetten. Londen ziet reclame-televisie In Londen is gister avond een revolutie los gebarsten voor het eerst kwamen televisie programma's met reclame tn de aether. Achttien Jaren lang heeft de BBC-televisie nooit reclame willen ma ken voor een zak bonen, een blikje soep, een tube tandpasta of iets anders, dat handelswaarde bezit. Gisteren ts de commer ciële televisie echter be gonnen te werken en daarmede is een einde ge komen aan het oude tele visie-monopolie van de BBC. „Ze is koel, verfrissend als ijs, prikkelend", zei een vriendelijke omroe per met de stem van een vertrouwde huisarts. De tube tandpasta lag in een staaf ijs, die opflitste op de schermen van een half mil Hoen ontvangtoe stellen, die in orde ge maakt waren voor de ont vangst van het nieuwe programma. Deze eerste „commer cial". die 45 seconden duurde, werd met een pijnlijke stilte begroet door meer dan 100 ver slaggevers en andere gas ten .die uitgenodigd wa- een luxueuze hotelsuite, waar zij de gebeurtenis sen op deze eerste avond van de commerciële tele visie op een aantal ont vangers konden volgen. Toen de tandpastaman uitgesproken was, kwam een charmante verkoop ster van chocolademelk, die vlug enkele woordjes zet. Een aantal der kijkers begon te giechelen. Daarop volgde een re clame voor margarine een plompe boeren vrouw vertelde de kijkers hoeveel haar man van die zachte, gele margarine was gaan houden. De kijkers begonnen te bulderen van het lachen. De eerste reclametek sten waren gezegd en toen werd het orkest van Billy Cotton op het scherm zichtbaar. Iedereen in de suite was het er over eens, dat het zingen en dansen uitste kend was, dat het tempo van het programma hoog lag en dat de „commer cials" wel aardig waren. De komieken van de commerciële televisie kwamen op en begonnen onmiddellijk grapjes op de BBC te maken. „Hallo, BBC-deserteurs", zei Derek Roy. „ik vraag me af of die ouwe sokken van de BBC nog het zout in de pap verdienen". Dat was een hatelijkheid op het vooroordeel, dat de BBC indertijd tegen vulgaire taal had. De BBC bleef echter niet bij de pakken neer zitten of, om het anders te zeggen, sloot de len zen niet: geantwoord werd met een „kwaak- rede" van Donald Duck. Nadat de meisjes. de crooners en de grapjassen aan bod gekomen waren, schakelde de commer ciële televisie over op het Robert Morley gaf een inleiding tot verfilmde uittreksels uit Oscar Wil de's „De ernst van Ernst" en Noel Coward's „Priva te lives". Toen dat achter de rug was. gingen de reclame jongens tenslotte over op een bokswedstrijd. Hal verwege de match werden de deugden van goed Iers stout biersoortaan geprezen. Indonesische verklaring inzake Ambon De Indonesische delegatie bij de Ver enigde Naties te New York heeft mede gedeeld, dat de Indonesische regering van geen enkele regering steun aan de republiek Zuid-Molukken zal dulden. Een en ander naar aanleiding van eei door deze republeik onlangs ingediend- eis, dat de Indonesische troepen uit haar gebied worden teruggetrokken. De Indonesische verklaring deelt mede, dat de leiders dier republiek thans hun hoofdkwartier hebben in Nederland, waar zij gesteund worden door enkele organisaties en afzonderlijke personen, die een voortdurende bron van last zijn voor de Nederlandse regering. Prins Bernhard beschermheer van wereldomroep Op 13 October zal Prins Bernhard in het Hilversumse raadhuis het bescherm heerschap van de stichting Radio Neder land Wereldomroep worden aangeboden De stichting herdenkt het feit. dat tien jaar geleden de na-oorlogse uitzendingen weer begonnen. Advertentie J/é <4f 4? «y V -v -O Maar de plaats van het wrak zou zijn gevonden De heer P. Visser, voorzitter coöperatieve bergingsvereniging Renate Leonhardt, deelde gisteravond radlotele- fonisch mede. dat het wrak va nate Leonhardt gevonden is. De beer Visser eu een duiker bevonden zich aan boord van een sleepboot, op zoek naar de juiste plaats. Voor het overige gaat het echter niet vlot met de berging. Zoals bekend is >u de door de voorzitter ontworpen ber gingstoren vandaag naar de plaats van het schip vertrekken. Bij het oppompen fran het onderstel ging het gevaarte echter hellen en kwam scheef in het water van de IJmuidense haven te liggen. De aan boord zijnde -en konden zich slechts door een overhaaste vlucht in veiligheid stellen. Pogingen van een sleepboot de toren vlot te trekken, waren vergeefs. De heer Visser overweegt thans, om schade aan de sluizen van IJmuiden te voorkomen, de toren met behulp van een drijvende bok naar zee te laten slepen. In de omtrek van IJmuiden ls echter geen bok beschikbaar. De enige die hler- eventueel in aanmerking zou komen, ligt in Groningen. Wachten Terwijl de sleepboot pogingen deed de toren vlot te trekken, lag het Jacht Ahoha (26 ton), dat als logiesschip voor de ber gers door Visser was gecharterd, op de HET WEER IN EUROPA aangegeven plaats zonder dat Iets ln zicht kwam. Na enige passerende vissers schepen te hebben gepraald, keerde de schipper naar Nieuwediep terug. Hier kreeg hij echter van Visser te horen, dat hij onmiddellijk naar het wrak terug diende te gaan. Waar de schipper nu weer voor anker ligt zonder iets van de bergingstoren te zien te krijgen. Voorwaard© De Amsterdamse scheepvaartinspectie heeft voor het verslepen van de toren als voorwaarde gesteld, dat zich twee run ners op het gevaarte bevinden, die ei voortdurend op toezien dat zich geen onregelmatigheden voordoen, zoals water maken. Bemerken zij iets wat hun on zeker lijkt, dan moeten zij de witte vlag In de top verwisselen voor een rode. waarop de toren onmiddellijk op het strand zal worden gezet. Aanval. Bij Meron (Noord-Israël) heb ben soldaten van „een Arabisch land" gis teren een aanval gedaan op een autobus. Drie personen kwamen daarbij om het leven; 9 mensen werden gewond. Aldus een officiële Israëlische bekendmaking. Geneve BerlUn if I! Se 'l licht bew halt bew windstil ONO 1 ONO 3 windstil (Advertentie). ENORME PRIJSVERLAGING PERZISCHE TAFELKLEDEN Znlver handwerk. Zie onze spec, étalage-aanbieding. Vrijbl. zichtzendingen. BULTHUIS BOTERMARKT 23 WEERBERICHT T J Lagere middagtemperaturen Tot morgenavond verwacht De Bilt: nIK In de n*cht en ochtend hier F*X en daar miat. Overigens ver- anderlijke bewolking met L- plaatselijk enkele regen- of yrjfr onweerebuien. Zwakke wind. Lagere mid dagtemperaturen. (Opgemaakt te tien uur). ZON EN MAAN Zon 6.29—18,38. Maan 15.01—23.10 24 September: Eerste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1