H.M. de Koningin dringt aan t op leniging woningnood Belangrijk werk van onze Zijlstra minister Nederland heeft achterstand op gebied ran atoomonderzoek Dr Paul Rijkens treedt af als voorzitter Unilever-concern Hollandser kon gisteravond het Heinrich Schütz-Feest in Amsterdam niet beginnen! Daar^er- welkomden op het plein rona de Oude Kerk vrolijke carillonklanken de bezoekers en toen de deuren van het oude, eerbiedwaardige gebouw open gingen, ruisten machtige ac- coorden op uit het vermaarde, door Christian Müller gebouwde orgel. Waren de lage landen niet van ouds beroemd om hun orgels en carillons? 5 DINSDAG 20 SEPTEMBER I95S Troonrede de, H.M. de Koningin heeft heden bij de opening van de der Staten-Generaal de volgende Troonrede uit- gesproken: jk- LEDEN DER STATEN-GENERAAL, TN DE TIEN JAREN, die verstreken zijn sinds het jke einde van de tweede wereldoorlog, is, met hoe- veel vreugde Nederland ook de bevrijding heeft kunnen herdenken, de wereld niet tot rust en tot een gewaarborgde vrede gekomen. De fundamen tele tegenstellingen, die de volkeren verdeeld heb ben gehouden, zijn blijven bestaan. Nieuwe hoop is echter geput uit de bijeenkomst der Vier Grote Mogendheden, die onlangs te Genève plaats vond. Deze besprekingen hebben de weg gebaand tot ern stig overleg over vraagstukken, waarvan de oplos sing tot ontspanning van de internationale verhou- dingen kan leiden. Ik wil hier uiting geven aan de diepgevoelde wens het Nederlandse volk, dat dit overleg ondanks de die zich ongetwijfeld nog zullen voor- peidoen, tot zegenrijke resultaten zal leiden, der mm rioj Westen hlijve eensgezind ont De voortzetting van een eensgezind beleid der Wes- landen blijft intussen van het hoogste belang. In *e*fdit opzicht vervult de Noordatlantische Verdragsorga- jnisatie een onmisbare functie. Verdere verinniging der Europese samenwerking ==5s{blijft geboden. Het stemt daarom tot voldoening, dat op initiatief van Nederland en de andere Beneluxlanden de mogelijkheden van de vorming van een gemeen schappelijke markt thans worden bestudeerd met het doel te geraken tot nieuwe afspraken en overeenkom sten op dit gebied. Een overeenkomst met België en Luxemburg tot e Instelling van een Interparlementair Benéluxorgaan zal dit zittingsjaar aan U worden voorgelegd. e De formulering van een verdrag inzake de Econo- e mische Unie is door de regeringen in studie genomen. Het streven van de regering blijft gericht op het totstandkomen van regelingen, die een zo groot mo- a gelijke vrijheid van het handels- en betalingsverkeer waarborgen. r Zij zal voortgaan samenwerking in het kader der a Verenigde Naties te bevorderen ten aanzien van alle zaken, waarvan een benadering in wereldverband de meest gewenste is. Zij denkt daarbij in het bijzonder r aan het probleem der financiering van de hulp aan ri minderontwikkelde gebieden. Daarnaast is krachtige voortzetting van de technische hulpverlening noodza- r keljjk. Nederland vervult hierbij een naar verhouding ibelangrijke taak. Betere verhouding tot Indonesië De regering hoopt op een verbetering in de ver houding tot Indonesië. Zij blijft overtuigd, dat een goede samenwerking voor beide landen van grote 4 betekenis zou zijn. De wil om daartoe te geraken is in Nederland in brede kringen aanwezig. De internationale conferentie inzake de vreedzame toepassing van atoomenergie heeft er toe bijgedragen meer vertrouwen te wekken in de ontwikkeling der internationale betrekkingen. Voor het eerst werd over gegaan tot een ruime uitwisseling van de resultaten van onderzoek op het gebied der atoomkernwetenschap pen. Het is duidelijk geworden, dat spoediger dan ver wacht werd de praktische toepassingen op. verschillende gebieden nieuwe en verheugende perspectieven openen en economisch en sociaal grote gevolgen kunnen heb ben. In verband met de uitermate snelle ontwikkeling op dit terrein zal bijzondere inspanning nodig zijn ter- wille van de plaats van ons land zowel wetenschappe lijk als industrieel. Op dit ogenblik hebben wij een achterstand in te halen. Mede daarom worden contacten met andere landen gelegd en versterkt. De regering zal de eerste bilaterale overeenkomst op atoomgebied, gesloten met de regering van de Ver enigde Staten van Amerika, binnenkort aan U ter goed keuring voorleggen. Zo mogelijk zullen nog tijdens de komende zitting der Staten-Generaal een of meer over eenkomsten van wijder strekking volgen. Deze over eenkomsten zullen ten goede komen aan de in ons land op gang zijnde activiteiten, die de Regering met kracht fZal steunen. Ook op ander terrein zal het wetenschappelijk speurwerk grote aandacht eisen. i Bezoek aan Suriname en Antillen I Het verheugt mij, dat ik binnenkort met mijn echl- genoot andermaal een bezoek aan Suriname en de Nederlandse Antillen zal kunnen brengen. Het bij 0f de Staten-Generaal aanhangig gemaakte ontwerp toi inzake hulp bij de uitvoering van het tienjarenplan l(M voor de ontwikkeling van Suriname is een uiting '"H van de wil om te handelen in de geest van het vrat Statuut. <oa Overeenkomstig de verplichtingen, voortvloeiende Huit het Handvest der Verenigde Naties, blijft het beleid met betrekking tot Nederlands Nieuw-Guinea gericht Hop de sociale, culturele, economische en politieke ont- wikkeling van de bevolking. Belangrijke volksziekten zijn en worden, ook met hulp van gespecialiseerde or- der Verenigde Naties, met kracht bestreden. i'ij Uitbreiding van de opleidingsmogelijkheden vindt ge- stadig plaats. Een aantal adviesraden is ingesteld, waar- Mdoor de inwoners gelegenheid krijgen zich voor te be- £3reiden op de behartiging van eigen belangen. ?n3 De volkshuishouding van ons land wordt geken- merkt door een krachtige economische expansie. Ter- lunjl de regering nog slechts enkele jaren geleden, in verband met toenemende werkloosheid, de werkgele- genheidspolitiek als het centrale punt van haar econo- mische beleid zag. is er thans een zo ruime arbeids- 1 gelegenheid, dat verschillende bedrijfstakken met een spj aanzienlijk tekort aan arbeidskrachten hebben te kam- pen. Hoezeer ook deze toestand moeilijkheden mede- brengt, er is reden om er zich over te verheugen, dat ij thans vrijwel iedereen arbeid kan vinden, zodat ook 02 vele oudere werkzoekenden en moeilijk plaatsbaren een plaats in het arbeidsproces verkrijgen. Met alle geschikte middelen tracht de regering een zo goed mogelijke arbeidsvoorziening te verzekeren en de in enkele delen van het land nog bestaande resten van werkloosheid te doen verdwijnen. Streven naar lagere prijzen Intussen moet er tegen worden gewaakt, dat de grote vraag naar goederen en diensten in binnen- en buitenland, gepaard gaande met de spanning op de arbeidsmarkt, ons kostenpeil zodanig zou be- invloeden, dat de toekomstige structurele ontwik keling in gevaar zou worden gebracht. De regering streeft daarom naar een stabilisatie en waar mo gelijk naar een verlaging van de prijzen. Ook de omstandigheid, dat reeds geruime tijd de invoer sterker stijgt dan de uitvoer, noodzaakt tot een voorzichtig economisch en financieel beleid. Met name moet worden voorkomen, dat van de overheidsfinanciën inflatoire krachten uitgaan. De regering volgt nauw lettend de ontwikkeling van de betalingsbalans, ten einde. zo nodig, tijdig maatregelen te bevorderen, ge richt op handhaving van het monetaire evenwicht. Hoewel in de afgelopen parlementaire zittings periode een aanzienlijk verdere vermindering van de belastingdruk is verwezenlijkt, is de ontwerpbegroting voor het komende jaar, wat de lopende dienst betreft, nagenoeg sluitend. Productiviteit vergroten De ontwikkeling van de wereldmarkt van agraris<?ie producten, wordt méde beïnvloed door overschotten, waarvoor geen koopkrachtige vraag is. Het landbouw beleid blijft er op gericht een zekere stabiliteit aan de productie en aan de prijsvorming te verlenen, teneinde de in de landbouw werkzamen een redelijke mate van bestaanszekerheid te verschaffen en te bevorderen, dat de landbouw een zo groot mogelijke bijdrage levert aan de nationale economie. Vergroting van de productiviteit blijft een eerste vereiste, in het bijzonder in die streken, waar de productiekosten naar verhouding hoog zijn. De Sociaal-Economische Raad zal een dezer dagen advies uitbrengen inzake de toekomstige methode van loonvorming. Met de Stichting van de Arbeid zijn op haar verzoek besprekingen gaande over de vraag of en zo ja welke wijzigingen in de arbeidsvoorwaarden in de naaste toekomst wenselijk en mogelijk zijn. De regering heeft zich bereid verklaard ook hierover het advies van de Sociaal-Economische Raad in te winnen. Zo enigs zins mogelijk dienen beide problemen in onderling ver band een oplossing te vinden. Naar meer bedrijfschappen ln het afgelopen zittingsjaar kwamen acht bedrijf schappen en dertien productschappen tot stand, terwijl in de naaste toekomst waarschijnlijk nog negen be drijfschappen en enige productschappen zullen volgen. De regering zal de oprichting met kracht blijven bevor deren. Zij acht het niet bevredigend, dat in de indus triële sector tot nu toe neg slechts enkele bedrijfschap pen tot stand zijn gekomen. Aan de hand van het thans gereedgekomen interim rapport der Commissie Bezitsspreiding zal de regering het vraagstuk van de bezitsvorming nader onder het oog zien. De woningnood blijft een donkere schaduw werpen op het overigens in menig opzicht gunstig beeld, dat ons volksleven te zien geeft. Tengevolge van de groei onzer bevolking leidt slechts een beperkt deel van de nieuwgebouwde woningen tot vermindering van het tekort. Wij zullen alle krachten moeten in spannen om sneller daarop in te lopen. Ik doe een dringend beroep op de volle medewerking van allen, die kunnen bijdragen tot leniging van de woning nood. Het is nodig in de bouwnijverheid bij voort during naar nieuwe wegen uit te zien om de pro ductie op te voeren. Aangezien woningbouw de hoogste prioriteit moet genieten is matiging van bouwactiviteit op elk ander gebied noodzakelijk. Het snel toenemend aantal gezinnen, dat van In donesië uit naar Nederland komt, brengt grote moeilijk heden mede, die de bijzondere zorg van de regering vragen. Zij zal de voorzieningen, welke zijn getroffen ten behoeve van Nederlanders in Indonesië, die in maatschappelijke moeilijkheden verkeren, naar be hoefte aan de omstandigheden aanpassen. Enkele nieuwe wetten Een ontwerp van wet ter vervanging van de Armen wet is in voorbereiding. Op korte termijn zullen U voorstellen bereiken tot herziening van de Grondwet, betreffende haar aanpas sing aan de nieuwe rechtsorde voor het Koninkrijk en de bepalingen nopens de buitenlandse betrekkingen. Spoedige indiening kan verwacht worden van wets ontwerpen tot herziening van het kinderstrafrecht en van de kinderbeginselenwet, welke, ontwerpen voor lopig een sluitstuk vormen van de vernieuwing van het recht voor de jeugd op justitieel gebied. Een vooront werp van wet tot wijziging van het Burgerlijk Wetboek, dat een algemene regeling bevat voor de vacantie van werknemers, is aan de Sociaal-Economische Raad toe gezonden. De zeer snelle ontwikkeling van het wegverkeer en het nog steeds onrustbarend grote aantal verkeers ongevallen vergen de bijzondere aandacht der re gering voor al hetgeen tot verhoging van de ver keersveiligheid kan bijdragen. Een ontwerp-Deltawet zal spoedig worden inge diend. Zeer binnenkort zijn ook tegemoet te zien een wets ontwerp betreffende het technisch hoger onderwijs en een ontwerp-Monumentenwet. Bij het treffen van maatregelen ter verbreiding en verbetering van het onderwijs richt de regering zich in het bijzonder op de opleiding van een voldoend aantal docenten en op de indiening van één wet voor het voort gezet onderwijs Voorts blijft zij het totstandkomen van een sluitend geheel van voorzieningen, zowel wat het onderwijs als wat de verdere vorming der jeugd betreft, bevorderen en de ontwikkeling van kunsten en weten schappen krachtig steunen. Zo zullen, naast de wetsontwerpen, die U reeds zijn voorgelegd, en die veel van Uw tijd en werkkracht zullen vergen, nog verscheidene nieuwe, voor het wel zijn van ons volk belangrijke voorstellen Uw aandacht vragen. Met de bede, dat God U bij Uw arbeid moge ster ken, verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. F. J. Tempel volgt hem op DE VOORZITTER van de raad van be stuur van de Unilever N.V., dr Paul Rijkens, zal tegen het einde van dit jaar als zodanig aftreden. Hij wordt opgevolgd door de heer F. J. Tempel te Londen, die in 1954 de heer Rijkens opvolgde als vice-voorzitter van de Unilever Limited. Dr Paul Rijkens blijft aan het concern verbonden als adviserend lid van de raad van bestuur. In 1953, bij het bereiken van de leeftijd van 65 jaar. verklaarde dr Rijkens zich bereid nog twee jaar aan te blijven. In 1913, na een loopbaan von drie Jaar. werd hij benoemd tot directeur van ver scheidene aan Van den Bergh's Ltd ge lieerde maatschappijen. Veertien jaar later werd bij directeur van de Margarine Union Ltd, in Londen en van de Mar garine Unie in Rotterdam. Tijdens de i. oorlog verbleef hij in Londen, waar hij lid was van de buitengewone raad van advies van de Nederlandse regering al daar. De aftredende voorzitter is ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw, commandeur in de orde van Oranje Nas sau en doctor honoris causa van de Ne derlandse Economische hogeschool in Rotterdam. Dr Rijkens is bijzonder ge ïnteresseerd in moderne schilderkunst. De hoer F J Tempel (551 studeerde economie ln Rotterdam en kwam ln 1923 in dienst van Van den Bergh's fabrieken In 1931 werd hij benoemd tot directeur van de Italiaanse fabriek, drie jaar later tot directielid in Berlijn. In 1940 keerde hij naar Nederland terug. Enige maanden na het einde van de oorlog vertrok hij naar Duitsland om op te treden als advi seur van het Britse militaire gezag voor de reorganisatie van de Unilever in Duitsland. Na een verblijf van twee jaar aldaar werd hij in Januari 1947 benoemd tot lid van de raad van bestuur van de Unilever Limited en een maand later tot lid van de raad van bestuur van de Unilever N.V. CONGRES VAN CHRISTEN-DEMOCRATEN Resolutie over Europese markt en atoomenergie (Van een speciale correspondent) SALZBURG, 18 SEPTEMBER 'TUJDENS het negende congres van de Internationale Unie der Christen Democraten, dat van 1618 September in Salzburg werd gehouden, is een motie aangenomen, waarin wordt uitgesproken dat de nationale parlementen en de regeringen in Europa zonder uitstel moeten besluiten, nauw samen te werken op het gebied van de atoomenergie en dat reeds direct maatregelen genomen moeten worden tot de instelling van een Europese markt. Het aannemen van deze motie was voor een groot deel het werk van onze minister Zijlstra, die op dit congres uitstekend werk heeft verricht en die er in geslaagd is, de Duitse minister Strausz, de M.R.P. fractievoor zitter Lecourt, de oud-ministers De Schrijver (België) en Fanfani (Italië) eenstemmig achter deze resolutie te krijgen. zelden was de re- Ook de heer Kiesinger. voorzitter van de buitenlandse commissie in de Duitse bondsdag, had geen enikel bezwaar te gen de tekst van deze motie.. Zo kan men verwachten, dat de Unie van Chris ten Democraten de strijd om de verde re eenwording van Europa met grote energie zal voortzetten. Zelden bezoch ten gedurende de laatste jaren zoveel politieke autoriteiten uit geheel West- Argentinië waarheen De strijd in Argentinië is nog niet ten einde. Wel heeft de regeringsradio in Buenos Aires laten omroepen, dat presi dent Peron en generaal Lucero zijn af getreden en dat de regeringsstrijdkrach ten het vuur moeten staken, strijd duurt voort en van een algehele overgave van de Peronisten aan de op standelingen is nog geen sprake. De Pe ronisten willen wellicht trachten te red den, wat er nog te redden is uit de fail liete boedel. De mogelijkheid bestaat, dat zij de overrompelende kracht van de opstand willen breken op het ogenblik, dat deze kans van slagen heeft om zodra de posities van de Peronistische strijdkrachten weer zijn geconsolideerd, met kans op succes zelf te kunnen toe slaan. Het zou niet voor het eerst zijn dat Peron zijn toevlucht nam tot een dergelijke handel wijze. Er kon nog geen enkele beves tiging worden ver kregen van het aftreden van Pe ron en Lucero. Buenos Aires gonst niemand weet. wat gebeurd 't Verklaarde uitzicht van geruchten, er in werkelijkheid gebeurt is. Het is zelfs niet uitgesloten, dat Peron opnièuw grijpt naar het wapen, dat hij op de 31ste Augustus j.l. hanteerde: een spontane" algemene staking, die hem opnieuw in het zadel moet brengen. Wij hebben ons er in de afgelopen dagen al ten zeerste oveT verwonderd, dat de ar beidersmilitie van Peron. die enkel» weken geleden met vuurwapens is uit gerust, zich tijdens de opstand, die toch vorige week Vrijdag al begon, zo rustig heeft gehouden De uitslag van de burgerstrijd is dus nog altijd onbeslist. En zelfs, wanneer de opstandelingen er in slagen, het gehel» land onder hun gezag te brengen, treedt er slechts een wapenstilstand ln. De aan hangers van Peron zullen n 1. niet rus ten, voordat zij Peron of één van hun andere leiders weer aan de macht heb ben gebracht. Ook is de rol van het leger nog niet uitgespeeld De groepen, die in de huidige strijd aan de verliezende kant staan, zullen ongetwijfeld trachten, de balans te eniger tijd in hun voordeel te doen doorslaan. Dat het land hieronder te lijden zal hebben, is duidelijk. De economische situatie in Argentinië was ln de afgelo pen jaren al n et rooskleurig. Een telkens terugkerende burgerstrijd zou het land onherstelbare schade toebengen. daarvan zullen ten slotte alleen de munisten profiteren. Europa dit congres solutie zo concreet. Dit laatste was zonder meer het werk in minister Zijlstra. De conferentie van Genève heeft, zo zeide hij, aangetoond, dat het oude Europa dreigt te worden weggedrukt tussen de kolossen van van daag en de kolossen van morgen. Het gevaar dreigt, dat misschien de confe renties nog wel in Genève worden ge houden, maar dat het in de grond van de zaak zal gaan bij on®, over ons, zon der ons. De verbijsterende ontwikkeling op het gebied van de kernenergie verhaast het proces, dat Europa dreigt te maken tot een satellietachtig randgebied. Daar om, zo vervolgde de bewindsman, eist dn toestand van vandaag meer dan ooit te voren economische integratie met poli tieke federatie als sluitstuk. ALLEEN SAMENWERKING Men kan de vraag stellen, aldus prof. Zijlstra, of de economische integratie, dus de schepping van een ongedeelde vrije markt, niet mogelijk is zonder een be paalde politieke structuur. Heeft men nu bepaald supra-nationale organen nodig? Op dit gebied zijn er twee voorbeelden: de Benelux en de KSG. De Benelux streeft naar een volledige economische unie, supra-nationale orga nen komen er niet aan te pas. De ont wikkeling ln de KSG toont echter aan, dat de bereikte resultaten onmogelijk ge weest zouden zijn als er geen Hoge Auto riteit was. Hoe kan dan een vrije markt voor alle producten der zes landen wor den ingesteld zonder bovennationaal ge zag? Dat men dit gezag in de Benelux nog niet nodig heeft, komt, omdat deze drie landen vanouds door zeer nauwe ban den met elkaar verbonden zijn. Veel mJ- nister-conferenties zijn echter nodig om tot de economische unie te komen. Zou men hetzelfde systeem toepassen voor de zes KSG-landen dan zou de tijd ver strijken met eindeloze besprekingen. Bo vendien kan men zich reeds nu afvragen zo vervolgde minister Zijlstra in zijn l termate boeiende rede, of bij een vol tooide economische unie geen supra-na tionale organen moeten worden aange bracht ais sluitstuk der ontwikkeling. Met klem drong minister Zijlstra er op aan, dat de parlementen en de regerin gen een politieke daad zullen stellen, nl. het definiëren van termijnen en fasen voor het scheppen van een werkelijke economische integratie, terwijl bovendien de zes KSG-landen moeten komen tot een fusie van belangen op het gebied van de kernenergie. Wat dat betreft heeft de bewindsman op dit belangrijke congres, gezien de resolutie, volledig zijn zin gekregen Dat kwam voor een deel, omdat hij zich verzette tegen de poging der Fran sen om eerst de financiële, economische en sociale politiek der zes landen te har moniseren, voordat men overgaat tot de instelling van een gemeenschappelijke markt. Prof. Zijlstra voelde daar niets voor en voor zijn stelling, dat er eerst een politieke daad gevraagd moet wor den, putte hij uit zijn Benelux-ervaring. Natuurlijk was de bewindsman het er mee eens, dat in een voltooide economi sche unie geen sprake meer zal kunnen zijn van zeer grote verschillen tussen de belangrijkste economische grootheden, noch in de belangrijkste delen van het beleid. Wanneer men echter de vrije ont wikkeling van goederen, van personen en van kapitalen laat wachten tot deze har monisatie perfect is, zal men moeten wachten tot het einde der dagen. De harmonisaties zullen mede het re sultaat zijn van het integratieproces. In dit opzicht spreekt de Benelux een dui delijke taal. Nog in 1952 was er een ver schil in loonpeil tussen de drie landen 50 pet. Toch is de vrijmaking van het handelsverkeer voortgezet met het resul taat, dat het verschil op dit ogenblik te ruggebracht is tot op minder dan de helft. De Benelux-ervaring heeft bewe- welk een enorm aanpassingsvermo gen nationale economieën hebben. Om de eerstand te overwinnen zijn nodig moed a doorzettingsvermogen. BELANGRIJK TIJDSTIP Dit congres van Christen-Democraten is wel op een zeer belangrijk tijdstip ge houden. De besprekingen in Genève en Moskou hebben In verschillende politie ke kringen het gevolg in West-Europa maar iets kalmer aan te doen, want de Russen doen nu zo vriendelijk. Daarom is het van belang, dat ln de resolutie uitdrukkelijk wordt uitgesproken, dat de samenwerking op het gebied van de atoomenergie en het scheppen van de ge meenschappelijke markt de enige weg Is om de veiligheid van Europa en de we reld te waarborgen. De Duitse minister Strausz heeft uit drukkelijk te kennen gegeven, dat dë Duitse regering blijft streven naar de in stelling van een politieke autoriteit. En de Franse vooraanstaande MRP-er Le court zeide niet minder duidelijk, dat zijn partij de federalistische koers zal blijven varen. De Engelse gedelegeerden lieten weten daar nog niet aan toe te zijn. De Oostenrijkse bondskanselier Raab en zijn minister van Buitenlandse Zaken, Figl, die dit congres bijwoonden, konden slechts verklaren, dat zij Euro peaan zouden blijven, ondanks de neu- tralistische politiek van het vrije Oos tenrijk. Het standpunt dat minister Zijlstra op dit congres ontwikkelde werd krachtig ondersteund door het Eerste Kamerlid mr E. Sassen (KVP). Verder hadden o.a. in de Nederlandse delegatie zitting de heer R. Gosker, adj.-secretaris van de AR-partij en prof. G. C. van Nlftrik na mens de CHU. Amerik. vliegtuig redt Ned. zieke kapitein Kapitein J. L. Jonker (50) uit Drieber gen van het Nederlandse vrachtschip Schouten (4116 brt) ia door een water vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht van boord gehaald en naar een leger- hospitaal op de Rioe Kioo eilanden ge bracht. Kapitein Jonker was ernstig ziek, i maakt het volgen® de laatste berichten goed. DR. PAUL RIJKENS Fonds Bloemen-Berlha nu belastingvrij Bü haar zestigste verjaardag boden, zo- i!s men zich herinneren zal, de Delftse studentencorpora aan Bloemen-Bertha een fonds aan, waardoor zij ln haar eer ste levensbehoeften zou kunnen voor zien. De pogingen dit fonds belastingvrij te maken, hebben geruime tijd in beslag genomen, doch zijn kortgeleden met suc ces bekroond. Voor het bijeengebrachte bedrag zal nu een lijfrente worden ge kocht, waaruit Bloemen-Bertha j?erlodiek uitkeringen zal ontvangen. Heinrich Schütz-Feest in Amsterdam Plechtige opening in de Oude Kerk En zo kwam men daar, in de Oude Kerk, luisteren naar het Heinrich Schütz-Feest het achtste dat georganiseerd is door de „Neue Heinrich Schütz-Gesellschaft" tezamen met de Ned. Chr. Radio Ver eniging. Een „universale Feuergelst" noemde Prof. Dr Frledrich Blume. President van de vereniging, hem in zijn openingstoe spraak. Schütz. geboren op 8 Oct. 1585 en gestorven op 6 Nov. 1672, is niet meer de „eisgraue Vater der deutschen Mu sici", hij is springlevend geworden, is midden tussen ons komen te staan. Dat geschiedde niet alleen in Duitsland, waar hij de jonge generatie kerkcomponlsten inspireerde men weet, dat daar de moderne kerkmuziek een ongekende bloei beleeft maar ook daar buiten, in Zwe den. in Zwitserland, in ons land. Deze bin ding tussen Schütz en de Jonge muziek is een verblijdend teken, zei Prof. Dr W. J Kooiman terecht. Het gaat bij Schütz om het Woord, om de prediking, om een mu zikale exegese van het Oude en Nieuwe Testament, Een „stuk van Schütz" bezitten wij Ne derlanders overigens al, nl. in de figuur van Sweelinck, zijn oudere tijdgenoot. Een mooie krans werd plechtig door Prof. Blu me namens de „Neue Schütz Gesellschaft" onder het eenvoudige herdenk! nesbord gelegd, terwijl het Utrechtse Motetge zelschap onder Willem Mudde Sweelinck's Psalm 138 zong en daarna Marinus Voor berg die zijn Psalm 116 op het orgel speelde. Toen was verder het „woord" aan Schütz, wiens 6-stemmlg Motet „Es 1st erschienen die hetlsame Gnade Gottes" en zijn motet „Turbator sed non ner- turbator" door ditzelfde koor voorge dragen werd. Prachtig ver?e'ijkln teriaal bood Distler's „Wachst auf, ruft -üg van taal, maar in de melismatische kleu ringen, in de dramatische uitbeelding van de tekstwoorden, ln de gehele ge loof? verhouding. volkomen geïnspireerd op Schütz. Het koor zong deze moeilijke mu ziek voortreffelijk, al liggen de onderlinge klankverhoudingen wel eens scheef en zijn de sopranen wat scherp van toon. Het koperensemble van Frits Mehrtens, Tubilustrium gedoopt, speelde een Tntra- d- van Melchlor Franck en sloot He avond af met „Nun freut euch Lieben Christen g'mein" van Johann Nepomuk David, die wel wat veel de oude meesters copieert. Dat leek ons niet bepaald een gelukkig voorbeeld van de Schütz- renaissance. Dra. H. E. Kokee-van den Berge. ln Amsterdam begon gisteravond het achtste Heinrich Schütz-Feest ter ere van de beroemde Duitse componist. Een onderdeel van de openingsplechtigheid was de kranslegging op het graf van Jan Pieters zoon Sweelinck in de Oude Kerk van de hoofdstad. Prof. dr Friedrich Blume, president van de Neue Schützgesellschaft, legde de krans op het graf van de Nederlandse organist.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5