Zuivering afvalwater gaat Leiden veel geld kosten Hier heerst 'ASPRO' Tulpenkoningin uit Tulsa zag de Sleutelstad NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DINSDAG 20 SEPTEMBER 1955 Strijd legen onwelriekendheid Uitbreiding installatie Stinksloot zal meer dan f3 millioen vergen EEN ONWELRIEKENDE KWESTIE zal de Leidse raad Maandag bezig houden. Dat „onwelriekend" slaat niet op de inhoud van het prae- advies van B. en W., maar wel op de daarin behandelde „materie". Het gaat namelijk over de zuivering van afvalwater, een kwestie waarmee iedere Leidenaar elke dag in contact komt. Het probleem van de vervuiling van openbare wateren door daarin geloosde afvalstoffen neemt immers allerwegen verontrustende vormen aan. Voor Leiden is thans de vergroting van de zuiveringsinstallatie aan de Slaagh- of Stinksloot urgent geworden. Dat dit geen geringe zaak is blijkt wel uit de gevraagde credieten: f2.631.230 voor de vergroting van de inrichting zelf, en nog eens f 637.500 voor de ver sterking van het pompgemaal en het leggen van nieuwe persleidingen. Na splitsing van de gemeente in twee rioleringsgebieden. zal het gebied Noord omvatten het tegenwoordige, uit te brei den gebied Noord (263 ha), het gebied Levendaal (11 ha), en de aan te sluiten binnenstad (128 ha), in totaal 402 ha. Het oorspronkelijke plan voor de centrale riolering van Leiden beoogde alleen uit breiding van de installaties aan dc Slaaghsloot. De binnenstad was daarin niet begrepen, en in deze situatie kan men kwalijk berusten. Het vervoer van al het afvalwater naar het noordelijk riool gemaal stuit op zeer grote bezwaren. Des kundigen zijn nu tot de conclusie geko- ea i Meubilair voor Endegeest en Voorgeest Bij de inrichtingen Endegeest en VoOr- geest zijn op de slaap- en dagza'.en nog j talrijke meubels in dienst, die reeds lang I verouderd zijn en hoge onderhoudskosten Ge« met zich meebrengen. Bovendien neemt het oude meubilair erg veel plaatsruimte in beslag. Volgens een voorstel aan de raad zal ongeveer 150.000 nodig zijn om de drin gend noodzakelijke aanschaffing van nieuw meubilair te bekostigen. Men wil met dit bedrag alle in gebruik zijnde hou ten ledikanten vervangen door zieken huisledikanten, stoelen bij deze ledikan ten plaatsen, ongeveer 450 bedden voor zien van moderne matrassen en in elk paviljoen tenminste één dagzaal voorzien van eenvoudig, doch geriefelijk meubilair. Tarieven reinigingsdienst moeten omhoog Het nadelig saldo waarmee de begro ting voor de gemeentelijke reinigings. en ontsmettingsdienst sluit, wordt ieder jaar groter. De voornaamste oorzaak hiervan is de stijging van de kosten wegens hogere arbeidslonen en materiaalprijzen, waar- f tegenover geen hogere inkomsten staan. Een voorstel aan de raad beoogt in ver- mi band hiermee enkele tarieven, zoals die 3.45; voor het ophalen van huisvuil en het 5.0(j ledigen van beerputten, te verhogen. Voor 615 het ophalen van huisvuil wordt volgens 7qbJ het V00listel de vergoeding verhoogd van 2.50 tot ƒ3,50 per kwartaal per vuilnis- iroj emmer voor emmers boven het aantal, da; 2.20 kosteloos wordt geleegd. Aankoop van tuinland in 3n^ Meerburgeipolder In verband met het partiële uitbrei- 40| dingsplan „LeidenMeerburgerpolder" stellen B. en W. de raad voor een stuk tuinland ter grootte van 4835 vierkante meter in de Meerburgerpolder bij de Hoge Rijndijk voor 10.000 aan te kopen. Weer een nieuwe fabriek fm" aan Trekvlielweg re. De N V. Algemeen Kantoormachine Be ten drijf heeft B. en W. meegedeeld op het industrieterrein aan de Trekvlielweg een fabrieksgebouw, magazijnen en kantoren te willen stichten. De benodigde opper- iw«| vlakte bedraagt 4130 vierkante meter. De im.> vennootschap is momenteel aan de Lam- f.00. mermarkt gevestigd. Wanneer de raad met het voorstel accoord gaat, zal de grond voor ƒ14 per m2 aan de N.V. verkocht worden, met uitzondering van 400 m2. die ran in veiband met de aanhangige bouwplan- 66.! nen voorlopig uitgezonderd worden. gj| Oliestookverwarming in Gymnasium en H.B.S. De hoge exploitatiekosten van de met gas gestookte verwarmingsinstallaties van het stedelijk Gymnasium en de gemeente lijke HBS maken het wenselijk, dat beide vervangen worden door automatische olle- stookinstallaties. Wijziging van de be staande apparatuur is niet mogelijk, om dat in beide scholen de verwarmingsketels nagenoeg versleten zijn. Volgens een voorstel aan de raad zal met het aan brengen van de nieuwe installaties, die hygiënischer en goedkoper in de exploi tatie zijn, in totaal ƒ81.200 gemoeid zijn. Commissie Woonruimte- wet Aan de gemeenteraad i6 voorgesteld de heren P. C. A. ten Broek. B. de Kier, B. J. Huurman, J. de Jong en J. H. Schüller opnieuw voor een jaar te benoe men tot leden van de commissie van ad vies, <üe haar taak ontleent aan de Woonrui mt ewe t "men, dat de installatie Noord, inbegrepen de binnenstad, in geringer mate moet worden uitgebreid dan eerst het plan was. maar dat voor het af te splitsen gebied Zuid een nieuwe installatie moet worden gebouwd. Hiervoor heeft de raad op 6 Juni reeds een credlet beschikbaar ge steld. Niet effectief De plannen voor de uitbreiding van de installatie Noord zijn thans gereed. 7.e zijn ontworpen door het ingenieurs bureau J. Kuipers te Den Haag, in nauw overleg met Gemeentewerken en het rijksinstituut voor zuivering van afval water. Rijnland heeft zich in principe me: de gekozen opzet verenigd. De bestaande inrichting, opgezet voor de verwerking van het afvalwater van 30.000 inwoner-equivalenten, wordt op het ogenblik belast met het afvalwater van 60.000 inwoner-equivalenten. De zuivering kan dus niet effectief zijn. Het nu aan de orde zijnde plan voorziet in een uitbreiding, die zal leiden tot zuivering van het afvalwater var. 80.000 inwoner-equivalenten, of wel een gebied van ongeveer 310 ha. Een uitbreiding tot 402 ha zal later geschieden. Pas nadat de afkoppeling van het gebied Zuid een zal zijn, kan worden bepaald op welke wijze die uitbreiding het best kan gebeu ren, De uit te voeren werken omvatten onder meer het maken van diverse bezin- kingstanks, filters, een slijkverwarmings- gebouw, een gashouder en een laborato rium. De kosten van het project worden geraamd op f2.631.230, welk bedrag kan worden verlaagd met het in 1950 toege stane crediet van f 31.320 wegens honora rium en de adviseur. Pompgemaal De voeding van de zuiveringsinstallatie geschiedt door het pompgemaal Noord, dat aan de Maresingel ligt. ongeveer 1 km van de inrichting aan de Slaaghsloot. De installatie in het pompgemaal moet den versterkt om veel meer afvalwater naar de inrichting te persen. Er moet nieuwe persleiding bij komen, terwijl oude leiding van gewapend beton wordt verwijderd. De kosten van dit project worden geraamd op f 637.500. B. en W. achten zich ontslagen var plicht de urgentie V3n deze werken nader uiteen te zetten. Nu het probleem va vervuiling in de openbare wateren door het lozen van afvalwater allerwegen ver ontrustende vormen aanneemt, mag Lei den niet werkeloos blijven toezien. D: behartiging van velerlei belangen maakt het brengen van aanzienlijke offers vermijdelijk. Huwelijksmoeilijkheden en een gesubsidieerd bureau B. en W. stellen voor f 1000 per instelling uit te trekken De stichting tot instandhouding van een Protestants-Christelijk bureau voor Huwelijks- en Levensmoeilijkheden en het R.K. bureau voor Huwe lijksaangelegenheden hebben zich tot de gemeente gewend met het verzoek om subsidie in de kosten van hun bureaux. Het vraagstuk van de levens- en gezinsmoeilijkheden trekt de laatste jaren steeds meer de aandacht, zo schrijven B. en W. naar aanleiding hiervan aan de raad. De belangstelling voor deze taak van maatschappelijk werk is groot en groeit nog steeds. Normen In de practijk van het maatschappelijk werk in het algemeen blijkt voortdurend, dat enerzijds veel sociale en morele noden lelden tot psychische moeilijkheden, an derzijds, dat dergelijke noden meermalen hun oorzaak vinden in psychische moei lijkheden. De spanningen, door deze moei lijkheden veroorzaakt, kunnen van dus danig beheersende invloed zijn op de be sloten levenssfeer van het gezin, dat deze zich naar buiten manifesteren. Het is van groot belang, dat deze geestelijke span ningen tijdig worden onderkend. Het is deze hulp, die deze instellingen nastreven. Naar het oordeel van de in specteur van het staatstoezicht op krank zinnigen vormen de bureaux voor levens- en gezinsmoeilijkheden een groep, welke is te beschouwen als een onderdeel van de zorg voor de geestelijke volksgezond heid. Zijns inziens kan hun werkzaam heid niet alleen veel leed voorkomen of lenigen, maar vooral een dam opwerpen tegen het afzakken van mensen, die met levensmoeilijkheden te kampen hebben, in de richting van de neurose of de psy- Uit het voorgaande blijkt, dat de bu reaux voor levens- en gezinsmoeilijk heden op het gebied van de volksgezond heid zeer belangrijk werk hebben te ver richten. Willen de bureaux hun taak evenwel op verantwoorde wijze vervul len, dan kan financiële steun van over heidswege niet worden gemist. Provinciaal De Staten van de provincie Zuid-Hol land hebben hierin eind 1950 aanleiding gevonden een regeling vast te stellen voor het toekennen van provinciale bijdragen in de kosten van bureaux voor levens- en gezinsmoeilijkheden, welke aan bepaalde eisen voldoen. Provinciaal subsidie wordt echter slechts verleend, o.m. onder voor waarde, dat het wegens gemeentelijke bij dragen tenminste een gelijk bedrag als het provinciaal subsidie wordt genoten, hetzij in de vorm van subsidie, hetzij als pres tatievergoeding. Het provinciaal subsidie bedraagt voor elk bureau 15*/« van de lasten, waartegen bij Gedeputeerde Staten geen bezwaar bestaat. Naar het oordeel van B. en W. ligt het mede op de weg der gemeente de alhier werkende bureaux, door het verlenen van een subsidie, in staat te stellen hun taak, waarmede een gemeentelijk belang wordt gediend, te verrichten. B. en W. merken op, dat de inspecteur van het staatstoe zicht op krankzinnigen deze bureaux van dezelfde orde acht als de medisch-opvoed- kundige bureaux. Beide soorten van bu reaux vullen elkaar aan. In Leiden ont vangt het medisch-opvoedkundig bureau reeds subsidie. Verkeersproef na vier maanden Geen duidelijk beeld in de Haarlemmerstraat i De Leidse raad besloot op 16 Mei de Haarlemmerstraat op Zaterdagmid- io dagen van 2 tot 6 uur gesloten te verklaren voor motorrijtuigen met meer in - dan twee wielen. Dit ging op 1 Juni in, terwijl de proef vier maanden zou 19 j duren. Geconstateerd kan worden, zo schrijven B. en W. aan de raad, dat de verkeersdrukte daar op Zaterdagmiddagen is verminderd, terwijl de 28 j toeneming van het verkeer op de Heren-, Mare- en Rijnsburgersingel aan zienlijk minder groot is geweest dan de vermindering van het verkeer eop de Haarlemmerstraat. Het verkeer kiest dus andere wegen door de binnenstad. Het is B. en W. met bekend, welke wegen dat zijn. De onge- va'lenctjfera voor de Haarlemmerstraat vertonen voor en na 1 Juni hetzelfde bee'd. In de periode van 1 Juni tot 12 Augustus gebeurden hier 18 aanrijdingen, vtaarvan 1 op Zaterdagmiddag. Over d» bes' .urders van tweewielige motorvoer tuigen (b-omfietsen 7 red. N.L.C.) zijn klad-ten binr ngekomen; deze misbruiken het ontbrekon van groter verkeer door me*, hoge saaiheden te rijden. Een duidelijk beeld heeft de proef nog niet opgeleverd. De bezwaren tegen de route via de Singels zullen in de komend» wintermaanden sterker spreken als gevolg van het te verwachten natte asfaltdek van deze bochtige wegen. Naar de mening van B. en W. verdient het aanbeveling d« proef nog vier maanden voort te zetten Als gevolg van de vacantiemaandcn zUn de onderhandelingen over de tramlijn van de HTM door de Haar lemmerstraat trouwens nog maar pas op gang gekomen. Het college gaat daarna in op de men, die de nationale federatie voo geestelijke volksgezondheid heeft opge steld voor de inrichting van deze bureaux, willen zij in aanmerking komen voor sidie. Aan het Prot.-Chr. bureau is psychiater verbonden, en ook beschikt het over een maatschappelijk werkster en geestelijke en juridische medewerking. Het R.K. bureau werkt met een geeste lijke als voorzitter, een psychiater, geas sisteerd door een psycholoog, enige huis artsen, een gynaecoloog, een sociaal werk ster en een jurist. Volgens B. en W. ko men beide bureaux voor subsidie in aan merking. En daar de werkzaamheden in hoofdzaak de inwoners van Leiden ten goede komen, zal het gemeentelijk subsi die hoger moeten zijn dan het provinciaal subsidie. Naar de mening van het college is een juiste basis een subsidie van 50 procent van de lasten, voor zover die niet door bijdragen van het Rijk, de provincie of van andere gemeenten worden gedekt, of hadden kunnen worden gedekt. Bijdragen particulieren en kerkelijke instanties blijven hierbij dus buiten beschouwing. Aangezien beide bureaux nog in het groeistadium verkeren, zouden B. en W. het subsidie als een provisorische bij drage willen beschouwen, zodat de ont wikkeling nog nader kan worden bezien. Het college geeft de raad in overweging het subsidie per 1 Juli 1955 te doen in gaan, en wel f 1000 voor elk bureau. Bouwiijp maken grond in Leiden-Noord Voor de verdere uitvoering van de woningbouw in het plan Leiden-Noord hebben B. en W. een plan doen ontwer pen voor het bouwrijp maken van gron den, gelegen ten noorden van het te z(jner tijd door te trekken gedeelte van de Willem de Zwijgerlaan. ten oostei van de spoorbaan aldaar, tot de te bou wen brug over de Zijl. Ter ontsluiting van dit gebied moet eer verbindingsweg worden gemaakt in het verlengde van de Kooistraat. In verband hiermee moeten de Kooilaan, van de Medi'snstraat af in noordelijke richting en de Kooistraat worden verbreed. Dc aangrenzende sloot zal daarbij verdwij nen, terwijl langs de spoorbaan een af scheiding komt. Het uit te voeren plan s'emt in grote trekken overeen met he' thans bijna voltooide plan Noord III. De totale kosten worden geraamd op f 1.220.000. Onbewoonbare woningen Bij twee woningen aan de Rijn- en Schiekade, één aan de Zuidsingel ei> één aan de Kijfgracht is geconstateerd dat zij niet meer in bewoonbare staal zijn te brengen. B. en W. stellen voor deze krotten onbewoonbaar te verklaren. Voo- de woningen Rijn- en Schiekade 120 er. Kijfgracht 2 kan de ontruimingstermijn op zes maanden worden gesteld, voor Rijn en Schiekade 119 op drie maanden en voor Zuidsingel 28 op één maand. B. en W. stellen de raad voor aldus te beslui ten. Tegels favoriet Leidse speeltuinen worden verbeterd De verharding van de speeltuinen van de Leidse speeltuinverenigingen blijkt, volgens een voorstel van B. en W. aan de gemeenteraad, voor verbetering in aan merking te komen. Het voorstel beoogt 14.500 en 17.400 I uit te trekken voor het aanleggen van een tegelbestrating op de terreinen van de verenigingen Zuiderkwartier en Noor derkwartier, resp. aan Anjelierstraat en Anna van Saksenstraat. Beide speeltuinen beschikken slechts over een verharding, die bestaat uit een mengsel van hoog ovenslakken, dat thans geheel versleten is. Westerkwartier aan de Ten Katestraat beschikt over een asfaltverharding, die zo ruw is, dat de kinderen bij het vallen schaafwonden oplopen. Om dit euvel te verhelpen Is 5400 nodig. Voor de ver enigingen Prof.wijk en Vogelenwijk die slechts een tijdelijk terrein in gebruik hebben, zal toch een tegelbestrating rond Gezondheid,^ Als U er voor zorgt, dat er altijd een pakje 'ASPRO' in Uw medicijnkastje ligt, behoeft U niet bang te zijn voor ver koudheid, griep, hoofdpijn of rheuma- tischc aandoeningen in Uw gezin. ASPRO' legen GRIEP - VERKOUDHEID HOOFDPIJN - KOORTS RHEUMATISCHE AANDOENINGEN KEELPIJN - KIESPIJN - NERVOSITEIT. Een rilling? Pijn? Een opkomende koorts? Geen nood. Twee 'ASPRO'tabletten, met wat water of melk ingenomen, en de verkoudheid is voorkomen, de hoofdpijn of zenuwpijn gestild en de koorts gezakt. Amerikaanse schoonheid gaat haar landgenoten veel vertellen stond gistermiddag in de keuken van de rótisserie Oudt Leyden po gingen aan te wenden een pannekoek, zo groot als een wagenwiel, in de lucht te laten wentelen om de andere zijde bruin te bakken. Of het nu aan de zware pan lag of aan de par.nekoek weten we niet, maar bij de tweede keer had zij pas succes. Trots op deze prestatie ging de tulpenkoningin uit Tulsa, Oklahoma, Verenigde Staten, terug naar haar tafeltje om deze toe gift bij de lunch te nuttigen. Lorene Washburn (21), studente aan de De prijs bestond uit een reis van een universiteit van Tulsa in de Amerikaanse week door Nederland, gefinancierd door staat Oklahoma, heeft met haar medestu- het Centraal Bloembollencomité, het denten deelgenomen aan een wedstrijd in j weekblad Life, een televisiemaatschappij het kweken, verzorgen en schikken van I en onze eigen K.L M. Daarom worden Lo- dè tpeeVwerktuigen '"tem.akl" wor'dék" i Die bloemen werden in per- ren e en haar moeder, die de trip ook mag 12 500 I n geplant op het voornaamste plein meemaken, vergezeld door tezamen voor een bedrag Met al deze verbeteringen is dus in totaal 49.800 gemoeid. van Tulsa, zodat iedere inwoner kon zien wie de vaardigste hand in het kweken had. Lorene kwam als zodanig uit de bus. stewardess van de K.L.M., mejuffrouw M. van Vol lenhoven. Vrij In elke plaats, die de gasten in ons land bezoeken, zorgt de V.V.V. voor een aan trekkelijk programma. In Lelden had di recteur Jan Visser hiervoor natuurlijk ge. zorgd en het prettige was, dat bij de dames zovele mogelijk vrij liet in de keuze van wat zij wilden zien. Zo maakten Lorene en haar moeder een gedeelte mee van de ontgroening van no vieten in het gebouw van de V.V.S.L., za gen zij de professoren de senaatskamer van de universiteit uitschrijden, betraden zij met eerbied het Jan Pesijnshofje en bezichtigden zij de Pieterskerk. Speciaal voor de Amerikaanse bezoek sters bleef een student in de medicijnen, die op het orgel studeerde, nog wat spe- een klim op de hem het te zien Zelfs een koningin staat wel eens achter het fornuis, al betreft het hier een Amerikaanse tulpenkoningin in een Leidse rotisserie. In Oudt- Leyden aan de Steenstraat probeert de 21-jarige miss Washburn uit Tulsa onder het toeziend oog van de chef-kok, hoe het omdraaien van een pannekoek in de pan in z'n werk gaat. Wat d e Leidse raad Maandag te behandelen krijgt De agenda van de gemeenteraadsver gadering, die Maandagmiddag 26 Septem ber om twee uur zal beginnen, vermeldt de volgende punten: Verdeling van de raad in sectiën. Benoeming van de leden van de com missie van advies, bedoeld in artikel 8 van de Woonruimte wet. Benoeming van 16 leden van de raad van beheer van de Sportstichting. Herbenoeming van een tijdelijk leraar in de wiskunde aan het Gymnasium (de heer J. C. Kloots). Voorstel inzake het verlenen van eervol ontslag aan de heer J. H. de Jong als directeur van de gemeentelijke relnlgings- en ontsmettingsdienst. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van de vervan ging van de verwarmingsinstallatie in de gebouwen van het stedelijk Gymnasium en de gemeentelijke H.B.S. met 5-jarige cursus door een oliestookinstallatie. Prae-advies op het verzoek van het be stuur van het liefdewerk van de Heilige Cunera om medewerking voor de aan schaffing van leermiddelen voor de school voor u.l.o. aan het Levendaal voor een bedrag van f 600. Prae-advies op de verzoeken van het bestuur van de inrichting van liefdadig heid voor R.K. te Leiden om medewer king voor de aanschaffing van leermidde len voor de R.K. scholen voor gewoon l.o. aan de Franchimontlaan en de Caeci- liastraat en voor het aanbrengen van verduisteringsgordijnen in een lokaal van de R.K. school voor uJ.o. aan de Haar lemmerstraat voor een gezamenlijk be drag van f 1086. Voorstel inzake het toekennen aan het bestuur van de stichting Rudolf Steiner- school in Leiden van voorschotten op de vergoedingen, genoemd in de l.o.-wet 1920, ten behoeve van zijn school voor gewoon l.o.. voor een bedrag van f 5421,72. Voorstel inzake het verhogen van het crediet voor de bouw en Inrichting van een schoolgebouw aan de Marnixstraat ten behoeve van de openbare school voor b.l.o. De verhoging bedraagt volgens het voorstel f 22.100. Voorstel Inzake het beschikbaar stellen van gelden voor de verbetering van de verharding van drie speeltuinen en aanbrengen van een verharding op speeltuinen. Voorstel inzake het toekennen van garantie aan de Koninklijke Nederlandse Dambond. gelijk aan een vijftiende deel van het tekort van het in het najaar 1956 te organiseren tournooi om het reldkampioenschap dammen. Voorstel inzake het verlenen van bijdrage in de kosten van de restauratie van de gevel van het pand Oude Vest 103/103a. Voorstel inzake het vaststellen van partieel uitbreidingsplan „Leiden—Boer- haavelaan". Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor het bouwrijp maken ophogen van gronden, gelegen in het plan Noord V en voor het verbreden enz. van de Kooilaan ten Noorden van de Medusa straat en van de Kooistraat. Voorstel inzake hpt beschikbaar stellen van gelden voor de uitbreiding van de rioolwaterzuiveringsinrichting aan de Slaagh- of Stinksloot en voor de uitbrei ding van het Noordelijk rioolgemaal aan de Maresingel en het leggen van een nieuwe persleiding met bijbehorende zaken. Voorstel inzake het beschikbaar stel len aan de stedelijke fabrieken van gas en electriciteit van oppervlakten grond, gelegen aan de Kanaalweg en nabij de Roomburgerlaan. ten behoeve van de bouw van twee transformatorstations. Voorstel inzake het verkopen van een perceel industrieterrein, gelegen aan de Trekvlietweg, aan de Algemeen Kantoor- machine Bedrijf N.V. te Leiden. Voorstel inzake het aankopen van een perceel tuinland met bijbehorende zaken In de Meerburgerpolder, bij de Hoge Rijndijk. Voorstel inzake het onbewoonbaar ver klaren van een viertal woningen. Voorstel inzake het verpachten van het visrecht in een gedeelte van de Haarlem mertrekvaart en van het Poelmeer. Voorstel tot het vaststellen van een ver ordening, houdende bepalingen voor de gemeentelijke reinigings- en ontsmettings dienst. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor de vervanging van ver ouderd meubilair van slaap- en dagzalen van de paviljoens van „Endegeest" en „Voorgeest". Voorstel tot het verlengen nan de ge slotenverklaring van de Haarlemmer straat op Zaterdagen van 14 tot 18 uur voor motorrijtuigen op meer dan twee Voorstel tot goedkeuring van de begro ting voor het jaar 1955 van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis. De baten bedragen f 52.200 en de lasten f 60.400. Voorstel inzake het verlenen van een subsidie aan het R.K. sociaal charitatief centrum (stichting Katholieke centrale voor gezinszorg). Voorstel inzake het verlenen van een subsidie aan de stichting tot instand houding van een Protestants-Christelijk bureau voor huwelijks- en levensmoeilijk heden en het Katholiek bureau voor hu welijksaangelegenheden. doen, want mevrouw Washburn dacht dat zo'n orgel electronisch werd bespeeld. Een bezichtiging van het stadhuis aan de buitenzijde, van de Burcht en van de Lakenhal, eveneens alleen het exterieur, besloot het programma. In* Beukenhof ira Oegstgeest konden eindelijk de moede le den wat rust vinden, en de befaamde keuken daar zorgde wel voor de verdere versterking van de mens. Televisie Miss Washburn vertelde ons, dat zij ge schiedenis en spreken in het openbaar Studeert. Regelmatig treedt zij op voor de commerciële televisie. Zij is nu bezig aan haar laatste studiejaar en wil als beroep kiezen: omroepster bij de televisie. Na haar terugkeer zal zij over ons land vertellen, zowel voor vrouwenciubs als voor de televisie. En ze heeft, ook in onze stad, zoveel stereo-foto's genomen, dat haar betoog wél geïllustreerd zal zijn. Bovendien publiceert Life haar verhaal over ons land. Leiden zal er, hopen we, een ereplaats ln vervullen. Netelige kwestie Verpachting visrecht Op 17 Januari stelden B. cn W. voor het visrecht in de Haarlemmertrekvaart en in een gedeelte van het Poelmeer bij ver lenging te verpachten aan de beroeps visser C. D. Zandvliet. Bij behandeling van dit voorstel werd het aangehouden om de zaak nader te onderzoeken. Op 1 Februari is Inmiddels de Kamer voor de Binnenvisserij ingesteld, die tot hak heeft een billijke verdeling van het visrecht in de wateren te bewerkstelligen. Deze Kamer is tot de conclusie gekomen dat de viswateren, in pacht bij Zand vliet en bij de afdeling Lelden van da Hengelaarsbond, volkomer gescheiden moeten worden. De Kamer heeft beslo ten de wettelijke goedkeuring alleen dan te verlenen. Indien het viswater ten wes ten van Lelden wordt verpacht aan de visser Zandvliet, dat ten oosten van de stad aan de Hengelaarsbond. Voor de ge meente betekent deze beslissing, dat de pachter Zandvliet het visrecht in de Haar lemmertrekvaart en een deel van Poel meer behoudt, waartoe het college de raad uitnodigt te besluiten. Om 't behoud van historische gevel aan Oude Vest Rijk, provincie, gemeente en eigenaar gezamenlijk in 't geweer De vennootschap onder firma P. A. de Haan en Zoon heeft zich tot het Rijk, de provincie en de gemeente gewend met het verzoek haar een tegemoet koming te verlenen in de kosten van restauratie van de gevel van het pand Oude Vest 103-103a. Dit pand is vermeld op de Voorlopige lijst van Monu menten van Geschiedenis en Kunst en bezit een vroeg-18de eeuwse hals geve] met fronton en vleugelstukken. De gevel vertoont verschillende gebre ken. De top is zeer bouwvallig, zodat o.m. het metselwerk en de zandstenen bekro ning ingrijpend dienen te worden her steld. De ondergevel van het pand is blijkbaar in de loop der jaren veranderd en vernieuwd, terwijl de oorspronkelijke lichtkozijnen van de verdiepingen, wel ke, zoals uit enige gevelfragmenten blijkt, een geloogde bovendorpel hadden, alle door andere lichtkozijnen met zogenaam de T-ramen zijn vervangen. Hoewel de eigenaresse aanvankelijk bereid was de ondergeve! in het restauratieplan te be trekken. heeft zij daarvan met het oog op de kosten moeten afzien. De restaura tie zal derhalve omvatten: het vernieu wen en in de oude vorm terugbrengen van het bovenstuk van de gevel boven de lichtkozijnen an de tweede verdieping, het vervangen van de strekken en de bo vendorpels van de kozijnen van de eerste en van de tweede verdieping door nieu we. het vernieuwen en voorzien van een roedenverdeling van de ramen ln deze kozijnen, het uithakken en voegen van Sportieve heren vóór De vertegenwoordiging in de Sportstichting De raad van beheer van de Leidse sportstichting dient volgens de statuten uit ten hoogste 27 leden te bestaan. Naast de gemeentelijke inspecteur van het onderwijs, de ambtenaar voor de lichamelijke opvoeding buiten school verband en een medicus, zullen vertegenwoordigers van door B. en W. als belangrijke organisaties op het gebied van de lichamelijke opvoeding aan te wijzen verenigingen in deze raad van beheer zitting hebben. In verband hiermee heeft het college de volgende dubbeltallen aan de raad voor gelegd: de heren J. Labordus en J. van Nood voor de Leidse athletiek-commiseie, H. J. Labordus cn A. Mctz voor de turn kring Leiden en omstreken, mej. G. M. E. A. Broerse en de heer W. van der Steen voor de contact-commissie zwemmen en waterpolo. J. van Egmond en Th. P. Stik- voor: voor de afdeling Leiden van de vol- leybalbond. L. J. F. van Leeuwen en E. J. Vetthuyzen voor de afdeling van de voet balbond. P. Koole en J. Ratering voor de Leidse korfbalbond. H. J van der Klip en D. H. N Wanslnk voor de hockeyverent- gingen. Chr Velthuizen en J. Riethoven voor de wielrenverenlgingen. B Viaeer en mr H. Janssen voor de tennisverenigin gen. ir D. Y. Lem en S. E. Hoekstra voor de roeiverenigingen. J. Jansen en D. J. RBijleveld voor de handbalverenigingen, C. J. E. van Lith cn J. Smeding voor de Katholieke sportcentrale. F. Th. M. Zllve- rentant en N Th. van der Mey voor de Leidse Christelijke sportverenigingen, J. de Kruis en C. W. van Zijp voor de Leid se verenigingen, die aangesloten zijn bij de Ned. culturele sportbond. Alle plaatsen ln de raad zijn hiermee niet vervuld. B. en W. willen echter reke ning houden met het feit, dat zich organi saties voordoen, die nog niet vertegen woordigd zijn. terwijl zij wel van dusda nig belang blijken, dat vertegenwoordi ging gerechtvaardigd is. de gehele gevel en het restaureren van de kap. Het plan, dat zal worden uitge voerd onder leiding van de bouwkundige K. Bik te Leiderdorp, heeft de goedkeu ring van de Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen verkregen. Kosten De kosten van de restauratiewerken, die aanvankelijk werden begroot op f6561, zijn, mede ln verband met een geringe uitbreiding der werken, nader geraamd op f7.541. In de op f6.961 ge raamde kosten heeft de Minister een rijkssubsidie verleend van 45%, tot een maximum van f3.132 en de Staten van Zuid-Holland een subsidie van 10%, tot een maximum van f 606. De vennootschap zal ook in de hogere kosten een bijdrage uit 's Rijks kas en uit de provinciale kas vragen. De gevel van een te Leiden weinig voorkomend type, is volgens B. en W„ mede uit een oogpunt van architectuur, historisch van grote waarde en een be langrijk element ln het stadsbeeld. In verband met een en ander ware de bijdrage der gemeente te bepalen op 15% der op f7.541 geraamde kosten tot een maximum van f 1.132. Aangezien B. en W., met de Minister, er de voorkeur aan ge ven dat enkele bekwame aannemers on dershands worden uitgenodigd voor het werk ln te schrijven, kan een daartoe strekkende voorwaarde aan de subsidie verlening verbonden worden. Subsidie voor R. K. gezinszorg Het Rooms-Katholiek sociaal charitatief centrum, ofwel de stichting Katholieke centrale voor gezinszorg, heeft rich tot het gemeentebestuur gewend met een ver zoek om aubsidie. De stichting stelt zich ten doel een nauwe samenwerking tot stand te brengen tussen de plaatselijke R.K. Instellingen, die op sociaal of chari tatief gebied werkzaam zijn en heeft hier toe vijf maatschappeJiJke werksters ln dienst. Blijkens het verzoek is financiële steun van de gemeente onontbeerlijk. B. W. achten het streven van de atlchting zeer toe te Juichen en zijn van mening, dat het verzoek voor inwilliging in aan merking komt. Voorgesteld wordt een subsidie, gelijk aan vijftig procent van de salarissen cn sociale lasten van de ln dienst zijnde maatschappelijke werkatera, beschikbaar te atellen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3