Jliruuie gtihsct)t (iTmiranl lelasting-wetboekje aan Kamer aan; de igebod en Honderdduizendste op Leidato F Weer complete chaos in Perons Argentinië S.E.R. adviseert vrijere loonvorming Mir, r Staf ziet af van nog langere herhalingsoefeningen ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1955 BUREAUX: Steenstra»; 37. Dtrecne, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 3144L Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0.50 per week. AD VERTE NTIÊN: 0.18 per milhmetee. (B(j contract belangrijke korting). Zee en dertigste jaargang No 10449 Directie: F. D1EMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTELIJKSATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoasttcb U ghfblfoen tnyn herl lo tcgtienspocl" ZIE PAGINA 3 MEER RECHTSZEKERHEID EN RECHTSEENHEID Eerste stap op weg naar lang verwachte vereenvoudiging (Van een onzer verslaggevers) 'ANDAAG HEEFT DE STAATSSECRETARIS van financiën het ont werp Algemene wet in zake rijksbelastingen bij de Tweede Kamer igecLencL Daarmee is de (jarenlang voorbereide en al vaak aangekon- igde) eerste stap gezet op ce weg naar een algemene herziening van e belastingwetgeving. Het ontwerp heeft betrekking op alle belastin- en die door de rijksbelastingsdienst worden geheven, met uitzondering an de invoerrechten, en accijnzen. Men zou van een nieuw „wetboek- kunnen spreken, want de thans igediende wet betekent een codifi- itie van het belastingrecht. Op dit indament wordt straks het geheel an nieuwe heffingswetten voor de erschillende belastingen gebouwd, et een typisch juridisch werk- uk; het belang er van mag echter eenszins worden onderschat. Immers, het tot stand komen van deze wet zal rechtszekerheid chtseenheid bevorderen, betekent bo ndien een welkome vereenvoudiging de chaos van belastingbepalingen, en jen zekere bestendigheid bevorderen. !n departemente van financiën is men ook geneigd te spreken van een hlsto- sch moment. echtszekerheid wordt bevorderd irdat de algemene wet regels geeft thans leemten zün. en vroegere ver- lillen in de afzonderlijke wetten en he- ilten harmonieert. Reeds jarenlang zjjn klachten dat allerlei regelingen kleine ichillen vertonen, zodat men moeilijk »n aan toe was. Er is ook islultlng gezocht bij de algemene wet- strafrecht en strafvordering. Tot de belastingbetaler, zijn adviseur de administratie zal het bestaan van algemene wet het gevaar bezweren, allerlei bepalingen in verschillende Iten steeds verder uiteen gaan lopen. •acht mag immers worden dat. als imaal een eenvormige regeling met be kking tot tal van punten Is tot stand neii, dc wetgever niet zonder op die regeling inbreuk zal maken. Wat verandert [Aan het wetsontwerp ontlenen wi )lgende punten die verschillen vertonen it de huidige belastingwetten: De primitieve aanslag moet bi drie jaar worden opgelegd. Tot n_ i daarvoor geen tijd aangewezen. Komt r geen aanslag, dan krijgt men daarvan en kennisgeving. Dit bevordert ichtszekerheid. 2 De termijn van navordering blijft vijf jaar, doch na die tijd kan in geen ge val meer nagevorderd worden. Thans is navordering na veroordeling in een belas tingproces mogelijk. Voortaan treedt de fiscus terug als de strafrechter in functie treedt. Q De verhoging wegens lichtvaardig procederen bij de raad van beroep vervalt. De procederende belastingbetaler heeft toch al moeiten en kosten voor een proces en het aantal misbruiken van de procesmogelijkheid is betrekkelijk gering. De rechtszekerheid wordt ook bevor derd door de nieuwe bepaling dat men het moment van oplegging van di aanslag kan constateren aan de dagteke ning. Tot nu toe gold de datum dei teboekstelling van de aanslag in een re gister als de datum van ingang, doch dit tijdstip bleef de aangeslagene onbekend. 2 Een verhoging op grond van een feit, ter zake waarvan men door de straf rechter is veroordeeld, vervalt na zo danige veroordeling of na een transactie te dier zake. Is een vergrijp eenmaal in de strafrechtelijke sfeer gekomen, dient de ter zake door de fiscus opgelegde verhoging naar het oordeel der regering niet gehandhaafd te blijven. Dit is in het bijzonder van belang bij navorderings- en naheffingsaanslagen. (Een naheffingsaanslag is een aanslag, die tot dusver onder de naam navorde ringsaanslag werd opgelegd met betrek king tot de belastingen die op aangifte moeten worden voldaan of afgedragen, zoals de loon- en de omzetbelasting). (Zie vervolg pag. 9) emlin heeft behoefte aan ontspanning fckflus d!r Adenauer op een persconferentie BONN, 17 SEPTEMBER Adenauer is te Moskou tot de over ling gekomen, dat de Sowjetunie een iropees veiligheidssysteem wenst om bewapeningsuitgaven te beperken t land heeft zoveel binnenlandse vraag- ikken op te lossen, aldus de kanselier persconferentie, dat het hieraan tl hele kracht wil wijden. Hoelang deze thoefte bestaat, kan niemand weten doch moet het thans als een realiteit [Dit betekent niet dat de Russen hun munistische opvattingen hebben prljs- Zij blijven overtuigd van listheid van hun inzichten. Het is (lijk dat zij tot hun vroegere methoden tllen terugkeren. Daarom blijft waak- lamheid gehnden! Intussen is de Oostduitse delegatie met pecies hetzelfde ceremonieel in Moskou tvangen als die van Adenauer in het de maand. Grotewohl zeide p het vliegveld, namens de gehele vre- ilievende bevolking van Duitsland te Boelganin weer aan het werk De Finse ambassadeur in Moskou be ierde gisteren, dat premier Boelganin («n de Sowjetunie die overwerkt is en it moet houden vandaag zou deelnemen de onderhandelingen die tussen Finse Russische leiders te Moskou worden De premier heeft vandaag ook zijn ge- one werkzaamheden hervat. De Marokko-politiek Faure aan de galg riep de menigte Boyer de la Tour, de Franse resident- eneraal van Marokko, is met spoed naar Irijs ontboden om behulpzaam te zijn het verbreken van de impasse over de imenstelling van de regentschapsraad, e de plaats van sultan Ben Arafa moet conservatieve elementen in het ranse kabinet willen de stokoude groot- El Mokri in de raad benoemen de Marokkaanse nationalisten voe- daar niets voor. In Rabat demonstreerden 4000 Euro- het aanblijven van Ben En in Parijs hielden enkele hon- len oorlogsveteranen een protestbeto- tegen premier Faure. „Breng De terug en Faure aan de galg!" werd geroepen. De leider van de veteranen reerde tegenover een adviseur van de lier, dat een millioen veteranen klaar in opstand te komen, als de iring voortgaat met het weggeven van gebieden. Haalt dictator het ditmaal BUENOS AIRES, 16 SEPTEMBER "y^OOR DE TWEEDE MAAL in drie maanden verkeert Argentinië in een complete chaos. Opnieuw is de marine in opstand gekomen tegen het regiem van Juan Peron, en ditmaal heeft ook het leger de zijde van de re bellen gekozen. Voor het gehele land is de noodtoestand afgekondigd en geldt een avondklok (half zeven binnen). De rebellen hebben de steden Cordoba (352.000 inwoners), Puerto Belgrano (een belangrijke vlootbasis) en de stad Bahia Blanca in handen. Hevige gevechten woeden nog om de steden Evita Peron (het vroegere La Plata), Rosario en Parana. Gehele Zuiden zou vóór Het geheim van de vliegende schotels is opgelost, verklaarde een Ame rikaans geleerde de vorige maand. Hij onthulde dat de weerballons die door de Amerikaanse luchtmacht worden gebruikt (en die nooit aan het publiek werden getoond) in vele landen berichten deden ontstaan over vliegende schotels. In verband met deze onthulling is op de Lowry- vliegbasis te Denver (V.S.) zo'n ballon gedemonstreerd. Het gevaarte heeft een doorsnede van ruim 80 meter en stijgt met instrumenten in een gondel tot enorme hoogten. Gezien van de aarde ziet zo'n ballon er inderdaad uit als een geheimzinnig vliegend voorwerp. Geen eenstemmigheid Politiek moet veranderen maar hoe staande stelsel van de loonvorming te verlaten. De protestants-chris telijke en rooms-katholieke vertegenwoordigers in de SER verklaarden zich met 20 stemmen voor deze beslissing. Afgevaardigden van de moderne organisatie en een deel van de werkgevers, de middenstand en de landbouw (totaal 17 stemmen) verklaarden zich tegen. Met een oneeveer gelijke meerderheid besloot de SER te adviseren, afwijkingen van loonregelingen ondernemingsgewijs toe te staan. Een verderstrekkende maat regel dus dan de bedrijfstaksgcwiJze vaststelling van de lonen. Voorts werd met een zeer grote meer derheid besloten te adviseren tot instel- van een loonraad. een uit de SER samengesteld college, dat de bevoegdheid tot het vaststellen van richtlijnen dient te verkrijgen, zulks overeenkomstig het adres van de Stichting van de Arbeid een Jaar geleden. Het college van rijksbemiddelaars (met bevoegdheid tot het dwingend opleggen van arbeidsvoor waarden) wenst de raad te handhaven. De vraag of het verlenen van vergun ning tot het toepassen van een algemene loonronde gehandhaafd dient te blijven, werd met een meerderheid van 27 tegen 10 stemmen bevestigend beantwoord. De SER sprak uit dat de primaire ver antwoordelijkheid voor de loonvorming dient te worden verlegd naar het bedrljfs- Aga Khan komt niet Het bezoek van de Aga Khan en Begum aan Nederland gaat niet door. De doktoren achtten de inspanning van reizen te groot voor de 77-jarige Moslêm- leider. Zoals gemeld is. zouden de Aga Khan en zijn echtgenote, de Begum, tijdens hun bezoek van 27 September tot 1 October, o.a, bezoeken afleggen aan Koningin Ju liana op paleis Soestdijk, de ambassadeur van Pakistan Begum Liaquat All Khan minister Beyen. leven, doch dat de overheid „als hoed ster van het algemeen belang" een taak dient te behouden. Het algemeen loonpeil dient in overeen stemming te zijn met de fundamentele economische en sociale factoren. In de lonen en andere arbeidsvoorwaar den dient met inachtneming van de samen hang in het bedrijfsleven een zo groot mogelijke differentiatie mogelijk te zijn. opstandelingen zijn Generaal Dalmiro Videla Balaguer leidt de muitende legers; het is niet bekend wie de opstandige vlooteen- heden leidt. De totale strijdmacht der rebellen bereidt zich voor op een beslissende opmars naar Buenos Aires, dat geheel in nanden van Perons aanhangers is. Niettemin werden er ook in de hoofdstad hevige gevechten geleverd tussen losse een heden opstandelingen en Perons troepen. De radio van Puerto Belgrano, dat in handen der rebellen is, maakte bekend het gehele Zuiden van Argentinië de.zijde van de rebellen staat. „Cor doba is veroverd voor God en land!" stond er op de strooibiljetten die de re bellen boven verschillende andere steden uitwierpen. VERWARRING De verwarring is onbeschrijfelijk. Alle verbindingen met het buitenland worden door de regering Peron beheerst en zijn dus afgesneden. Gisteravond liep de Ar gentijnse torpedobootjager Cervantes de haven van Montevideo (Urugay) binnen. Het schip had vele gewonden aan boord. Beide partijen verklaren, overwinningen behaald te hebben, doch niemand weet precies waar de troepen liggen en welke hun sterkte is. Herhaaldelijk flitsen straaljagers ovei de Argentijnse steden, maar de luchtdoel- schutters weten niet of het vriend of vijand is. Volgens Ass. Press is eer krachtige strijdmacht van pro-Peronlsti- sche soldaten in de omgeving van Buenos Aires samengetrokken voor een „vernie tigende tegenaanval". Radio-Buenos Aires meldde, dat de vijfde revolutie van dit jaar de kop Ingedrukt. Weer j leiding hebben v. strijdkrachten. Het is de grote vraag of Peron er in zal slagen, inderdaad de opstand te onder drukken. Zijn greep op het land was al verzwakt en deskundige waarnemers ge loven dat Perons dagen zijn geteld. Reeds zouden de rebellen zijn onmiddellijk af treden hebben geëist. Intussen staan in het veroverde Cordoba honderden Jonge mannen in de rij om deel te nemen aan de strijd tegen Peron. Ned. straaljager bij Hannover neergestort Piloot kwam om het leven Een straaljager var. de Koninklijke Luchtmacht, een F 84 Thunderjet, is gis teren bij Wansdorff in de omgeving var Hannover neergestort. De 23-jarige ser geant-vlieger A. Kloosterman kwam hierbij om het leven. Het toestel, afkomstig van de vlieg basis Volkel, nam deel aan de Navo- herfsti NEDERLAND HELPT De regering heeft ter leniging vai nood, ontstaan door de overstromingen in India en Pakistan, een beide landen elk 40.000 aangeboden. Jongeman stal geld van oude tante (79) De 22-jarlge slagersknecht H. B. uit Rotterdam is, verdacht van diefstal van 1200 gulden, gearresteerd. Hij zou dit geld hebben weggenomen van een 79- jarige tante van zijn vrouw, bij wie hij inwoonde, en er enige aankopen voor hem en zijn echtgenote van hebben ge daan. Tevens onthaalde hij zijn naaste familie op een autotochtje in een ge huurde wagen en een dinertje buiten de stad. De politie heeft nog 600 gulden weten te achterhalen. Wetsontwerp ingetrokken Verlenging alleen nog voor Derde Divisie (Van onze Parlementsredactie) "jVTADAT DIT REEDS geruime tijd geleden was aangekondigd, heeft mi- J- nister Staf thans officieel zijn wetsontwerp tot tijdelijke verlenging van de duur der herhalingsoefeningen van 85 tot maximaal 150 dagen in getrokken. In de plaats daarvan is hij met een nieuw wetsontwerp geko men, waarin hij voorstelt, alleen voor de Derde Divisie toe te staan, dat de vastgestelde termijn van 85 dagen met ten hoogste dertig dagen mag wor den overschreden. Een grote legervrachtwagen vol munitie rijdt met een klap tegen een huis in Scheemda, slaat een enorm gat in de muur, verbrijzelt een deel van een kinderwagen in de voorkamer en het kind blijft ongedeerd. Van dit merkwaardige ongeluk dit plaatje. De dienstplichtigen van de parat© Der de Divisie, aldus de minister, zijn op ver schillende tijden in 1952 met groot verlof gezonden. Een derde deel van hen heeft reeds de vereiste tijd voor herhalings oefeningen gediend. De minister acht het echter voor de paraatheid van deze divi sie van groot belang, dafzij nog in haar geheel in 1956 aan herhalingsoefeningen kan deelnemen. Daardoor wordt bereikt, dat deze divisie tot 1958 als volwaardige mobilisabele eenheid kan worden be schouwd. Het is dus nodig, voor deze divisie de herhalingstermün te verlengen. Het daar toe ingediende wetsontwerp maakt moge- lUk. dat volgend Jaar ongeveer 800 dienst plichtigen van de Derde Divisie nog her halingsoefeningen mogen „genieten". Blijkens de memorie van toelichting op het thans ingediende wetsontwerp handhaaft minister Staf zijn mening, dat verlenging van de duur der her halingsoefeningen onvermijdelijk zal zijn. Onder meer ligt dit in de omstan digheid. zo schrijft hij, dat de inter nationale oefeningen meer tijd vergen dan die hier te lande (maar wordt deze langere tijdsduur niet gecompenseerd door de omstandigheid, die, zo ver wacht de regering, zal ontstaan, wan neer de internationale spanningen ver minderen en dus minder herhalings oefeningen nodig zijn?). De minister deelt nog mee, dat de parate 7 December-Divisie in 1957 geheel zal worden verjongd. De dienstplichtigen, dis thans tot de 7 December-divisie behoren, zullen niet pjper voor herhalingsoefenin gen worden opgeroepen. Onlangs is ge reedgekomen de mobilisabele Vijfde Divi sie, volgend jaar zal ons land nog be schikken over een mobilisabele Zesde Dl. visie. De Derde Divisie wordt in 1959 ver jongd. Huwelijksboot RANGOON, 16 SEPT. Een knap weeuwtje van 24 heeft vandaag de soldaat die zij hartstochtelijk beminde, onder de ogen van zijn com mandant ontvoerd. Ma Hla Kyi, een welgestelde weduwe die reeds tal van hu welijksaanzoeken heeft gehad, trad op deze, voor een vrouw wel zeer doortastende wijze op, nadat Maung Nyein Maung haar liefde niet had beant woord. In aanwezigheid van zijn ka meraden en de commandant trok de vrolijke weduwe een dolk uit haar lange sarong en voerde de onwillige Romeo naar een wachtende sampan (bootje). Zes mens>en in Wemeldinge door brand dakloos In Wemeldinge zijn twee woonhuizen en een pakhuis afgebrand, waardoor zes mensen dakloos zijn geworden. De be woonster van een der hulzen merkte bi] het terugkomen van- boodschappen doen, dat haar huls in lichterlaaie stond. Voor- dat de brandweer had kunnen ingrijpen, hadden het naast gelegen huis en een pakhuis achter de woning vlam gevat. De afgebrande huizen stonden in een straat, waar reeds veel woningen onbewoonbaar zijn verklaard. Gisteren zijn besprekingen gehouden tussen vertegenwoordigers van K.V.P. en K.N.P. Deze besprekingen zullen aan staande Vrijdag worden voortgezet met het doel om deze dan tot een einde te brengen. Zonnige Zondag gehad, waarbij plaatselijk grote hoe veelheden regen vielen. In onj land meldde Hoek van Holland met 117 milimeter de grootste hoeveelheid. Den Helder had met 28 millimeter het minste. Een depressie die van de Balkan over Polen naar Scandinavië trok, bracht in het Oostzeegebied veel wind en aware regenval. Ook hier meldden enkele stations in een paar dagen omstreeks 100 millimeter repen. De buiiffheid is nu echter aan het afnemen onder invloed van een rug van hoge luchtdruk, welke zich van de oceaan over de Golf van Biscaye en Ierland naar het Oosten uitbreidt. Verwacht mag worden, dat deze morgen het weer in ons land zal be heersen en ons een Zondag met flinke opklaringen en vrijwel nergens buien zal bezorgen. Op de oceaan ontwikkelt rich weliswaar een nieuwe actieve de pressie. welke zich snel naar het N.- Oosten uitbreidt, maar deze blijft ver moedelijk nog Juist op zo grote afstand, dat het weer er morgen niet in ongun stige zin door zal worden beïnvloed. Drie doden in verkeer Op de Ringbaan-Zuid te T i 1 b u r g 1 gisteren de 65-jarige wielrijder E. M. door Belgische personenwagen aangereden, man was op slag dood. vier dagen tijds zijn in Tilburg drie dodelijke ongelukken gebeurd. In W e s t w o u d bij Hoorn raakte gis- ren het vierjarig zoontje van de expe diteur P. Molenaar onder de wagen zijn vader. Het kind, dat op weg was de kleuterschool, was vrijwel onmiddellijk dood. De 47-jarige N. van Vooren uit Amster dam, die bij de auto-treinbotsing J.l. Don derdag bij S t e e n w Ij k werd gewond, is gisteren in het ziekenhuis overleden. Jongen verdronk. Gisteren ls uit het Noordhollands kanaal in Amsterdam het stoffelijk overschot opgehaald van de 3- larige C. Struis uit de Malvastraat, die tijdens spelen in het water was gevallen. Leerling mijnwerker verongelukt. Op het terrein van de staatsmijn Emma te Hoensbroek werd gisteren de 15-Jarlge leerling mijnwerker H. M. Moonen uit Roggel door een omvallende schakelkast aan het hoofd getroffen. De jongen was op slag dood. Receptie in Rome voor prins Bernhard Prins Bernhard. die vanmorgen zonder eremonie, dus als „burger", door de Paus werd ontvangen, was gisteravond eregast :n receptie die op de Nederlandse ambassade te Rome werd gegeven voor de deelnemers aan H«t congres van Euro pees-Am? .jnigingen. 5Verbinding Rome-Byzantium MAAR de New York Times meldt, de regeringen va kenland, Italië, Joegosla vië en Turkije naux men met de missie Economische van de Ver. Europa en de Internatio nale Federatie voor We gen om te komen tot een verkeersweg rond de Adriatische zee, die de oude cultuurcentra van de Griekse en Romeinse wereld b\j elkaar zal brengen. Indien het uit gangspunt in Saloniki (Oost Griekenland) wordt vastgesteld, zou de weg in noordwestelijke rich- Belgrado ga* Constantinopel Tut erken kije), een weg die even Grie- tueel kan worden door getrokken naar de Turkse land is wel hoofdstad Ankara. Deze Joegoslavië verkeersweg Rome-Istan- bijstand boel zou ities in sinds zesti verbinding Rome-Byzai tium herstellen. Het in vrijwel practisch ject omvat echter niet al- westelijke richting naar leen het aanleggen var. Triëst en Venetië en vandaar naar het zui den over Rome en Na- pelt naar Bari, aan de Adriatische zeekust van Italië. Moderne ferrybo- ten, peschikt voor auto's, onderhouden dan de ver- den zij het meest te win- zij langs de weg betreft automobili is Griekenland zeer ongunstig gelegen. Het de afstand is het eerst de gemiddelde vacant 1e- de ganger (die over slechts twee of drie weken va cantia beschikt) te groot. De boten die de verbin ding tussen Patras en Bari (Italië) onderhouden, hebben een beperkte ca paciteit en zijn bovendien vrij langzaam. Dit alles, terwijl Griekenland een toeristenland bij uitstek is. Het is overbevolkt en overal zijn overblijfselen te vinden van wat eens een bloeiende cultuur is geweest. Het heeft een overvloed van bouwmate- Griekcnland rialen voor wegen en ho- ir hotels, re- tels in eigen land, en ar beidskrachten zijn reUjfief goedkoop. Toeristen zou den deviezen binnenb De Griekse regering oen, die het chronische alle lan- importoverschot zelfs in een beperkte export zou den kunnen doen verke- volgens gaat de weo Athene naar Saloniki. waarmede de kringloop betekenen, voor is voltooid. Communis- ristisch verkeei tlsch Bulgarije zou een aftakking willen maken Toeristisch speciaal kost. ander deelnemend land. en En voor de toeristen is ou de zon op het Parthenon <e- op d« prachtige Olympus •Ik nog altijd te genieten zon der dat het tin drachme Een Agave Americana is e plant, die maar eens in de dertig jaar bloeit. Een bloemstengel vhn 6 tot 8 meter lengte rijst op uit een rozet van harde taaie bladeren, die in Mexico als voedsel en materiaal voor vezel- vlechtwerk worden gebruikt. Reeds tijdens de bln-i begint de rozet af te sterven, wa evenwel de onder grondse steng jroeit en een nieuwe spruit oplevert Bloei en ondergang een thema voor een meditatie. De merkwaardige plant is te zien in Ouwehands Dierenpark op de Grebbeberg. Opklaringen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Flinke opklaringen en bijna overal droog weer. Over wegend matige wind tussen West en Zuidwest Koudere nacht, morgenmiddag iets hogere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt te tien uur). ZON EN MAAN Zon 6.20-18.52. Maan 9.07-19.07. Zon 6.21-18.50. Maan 10.19-18.33. 24 September Eerate Kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1