Jiictuuc £eil tóctfeGTouranl Amerikaanse oud-strijders smeedden een fantastisch spionnagecomplot Mochten cursus volgen op school van de Russische geheime dienst Lof van luit.-gen. Opsomer voor de artillerie Sowjetunie wil slechts Duitse Oder-Neissegrens erkennen Opstanden in Argentinië Franse oorlogsbodem onderweg om Ben Arafa te halen? VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1955 BUREAUX: Steenstra» 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 3144L Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIÊN: 0,18 per millimeter. (By contract belangrijke korting). Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chel-Red.: H. W. J. ENSERINE CHR1STELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StflflttmsHcli Is gljebleom tngn bert In tcgbeospoct" Zes en dertigste jaargang No 10448 Primeur van Europa ZIE PAGINA 5 Om ons van blaam te zuiveren FRANKFORT. 15 SEPTEMBER TWEE AMERIKAANSE oud-strijders hebben hedenavond in het open baar verklaard, dat zij zes maanden lang als Russische spionnen in West-Europa hebben geopereerd. Hét was, zeiden zij, een complot dat door henzelf gesmeed was, „om ons land te dienen door in de Russische inlichtingendienst te infiltreren", zo meldt Ass. Press. Zij hebben het centrale inlichtingen de waakhondcommissie van de Senaat te bureau (C.I.A.) van de Amerikaanse gering beschuldigd van een „ernstig ambtsmisdrijf', omdat het hen niet als dubbele agenten aangenomen had toen zij vrijwillig over hun arbeid voor de Rus sische spionnage gesproken hadden. De 28-jarige Theo K. Hollie uit Los Angeles en de 30-jarige Gregory H. Lima uit New York, deelden de pers mee, dat de Russen hen in totaal 6000 dollar be taald hebben voor spionnageopdrachten, die varieerden van een rapport over do spionnageschool van het Amerikaanse leger te Oberammergau tot een bezoek aan België's grootste wapenfabriek t( Luik. Na deze opdrachten, zeiden zij, bega ven zij zich naar het Westduitse hoofd bureau van de C.I.A. met het voorstel, ten behoeve van de Ver. Staten dieper in het Russische spionnage-apparaat door te dringen. ACHTER IJZEREN GORDIJN De mannen hadden de C.I.A. meege deeld, dat zij het vertrouwen der Russen gewonnen hadden en dat hen de gelegen heid was geboden, de lessen aan eer Russische spionnageschool te Moskou t( Volgen en een rondreis achter het IJze ren Gordijn te maken. Thans beklagen beide mannen er zich over, dait de ambtenaren van de C.I.A. hen eerst de voorlopige belofte gedaan hadden, het project te financieren, maar na een onderzoek van drie maanden niets meer met hen te maken wilde heb ben. De autoriteiten willen zich over de verhalen van beide mannen niet uitlaten Hollie en Lima wensen in de gelegen heid gesteld te worden hun klacht aan Ulster is niet te koop De in Ierland geboren Amerikaan John Hanley kwam gisteren Noord- Ierland binnenrijden, zwaaiend met een cheque van 24.000.000 dollar en roepend „Ik wil dit hier ko pen". De 63-jarige Hanley, die zich zelf graag de „Baron van Broadway" noemt, reed in een grote Amerikaanse auto, die groen, wit en goud beschilderd was met daarbij passende gordijntjes. In 1950 bood hij 6.000.0000 dollar minder. „De Baron van Broadway" wil namelijk het Britse Noord- Ierland kopen en aan het onaf hankelijke Zuid-Ierland overdra gen. Hij kreeg echter ten ant woord, dat Ulster niet te koop is. Om de auto verzamelde zich etn boze menigte en men riep: „Ouwe sukkel, ga naar huis en wordt eens verstandig". Washington voor te leggen. Zij zeggen dat de C.I.A., die jaarlijks millioenen dollars voor spionnage-arbeid uitgeeft, geweigerd heeft de 1000 dollar onkosten te betalen, welke zij als gevolg van activiteit sinds Mei hebben moeten Lima werd volgens een verklaring Hollie in 1953 om veiligheidsredenen slagen uit de burgerlijke functie, welke hij bij het leger in Duitsland bekleedde lima vertelde: Behalve de rapporten over de Amerikaanse spionnageschool Oberammergau en de Belgische wapen fabriek, die het beste N.A.V.O.-geweer maakt, verzamelden wij militaire tele foonboeken, fotografeerden wij Ameri kaanse militairen met hun wapens en voerden wij in Saarland en te Parijs po litieke vraaggesprekken. De Russen vroegen ons, vriendschap te sluiten met vele ambtenaren van het Duitse ministerie van buitenlandse zaken te Bonn en vooral werk te maken van de vrouw van een ondergeschikte Weste lijke diplomaat aldaar. Verder verzochten zij ons, eens uit te gaan met de dochter van generaal Rein- hard Gehlen, hoofd van de Westduitse spionnagedienst. Het meisje ging te Mün- chen op school onder een aangenomen r.aam. Wij zijn er echter nooit in geslaagd haar te ontmoeten. „WIJ KENNEN U NIET' Toen gingen wij naar de C.I.A.die ons aan een 6treng verhoor onderwierp Hierbij werd zelfs gebruik gemaakt van leugendetectors. Dit onderzoek duurde een maand en inmiddels werd uit onze naam een code- telegram naar Oost-Berlijn gestuurd met de mededeling, dat onze volgende ont moeting met de Sowjet-agenten uitge steld moest worden. Van 1 Juni af kre gen wij van de C.I.A. 6 dollar per dag. Ons werd verzocht, ons persbureau te Darmstadt aan te houden en de verdere gang van zaken af te wachten. Tegen eind Augustus was al ons geld op, waren onze fototoestellen en bandrecorders be leend en werden wij wegens huurschuld uit ons kantoor (gezet. Op 31 Augustus, toen wij nog slechts 30 cent in kas hadden, gingen wij naar Frankfort, waar wij bij de C.I.A. te ho ren kregen: „Wij kennen u niet meer, uw zaak is afgesloten. Het is een besluit van Washington". Hollie verklaarde nog, van 1949 tot 1951 als Mormonenzendeling in België en Nederland te hebben gewerkt. Naderhand werkte hij als classificeerder en loon- analyst voor het departement van defen sie in Duitsland, waar hij Lima leerde kennen. Lima besloot: „Mijn motief was, mijn land met grote risico's een dienst te be wijzen en mijn naam van alle blaam te zuiveren. Thans is mijn hoop de bodem ingeslagen Stormvuurten einde Veel te weinig personeel EVENALS de Nederlanders koesteren de Britten grote achting en liefde voor hun koningshuis. De kranten wijden veel aandacht aan al het nieuws over de koninklijke familie, waarbij vooral de kleine prinses Anne een geliefd onderwerp is. Aan het protocol stoort zij zich meestal niet en het gebeurt maar zelden dat zij de koninklijke stoet niet ver vooruit is. In de Engelse kranten van vandaag is deze nieuwe foto van het koninklijk gezin te zien. De foto werd genomen tijdens de zomer- vacantie op Balmoral Castle in Schotland. Dit kasteel is particulier bezit van de Engelse souvereine. Prins Albert kocht het in 1852 en na de verbouwing is het jarenlang een geliefd buitenverblijf ge weest van koningin Victoria. Sindsdien is het een soort traditie, dat de koninklijke familie gedurende het jachtseizoen hof houdt op Balmoral; de jachtgronden van het buiten zijn beroemd. (Van onze speciale verslaggever) CELLE, 16 SEPTEMBER Met een geconcentreerd vuur uit alle honderdveertig vuurmonden is gisteren de oefening Stormvuur op de Lüneburgerheide besloten. Een regen van granaten stortte zich om half twee in het struikgewas, veenplassen en modderpoelen en deed wolken aarde en rook opvlie gen. En dat was het. Een uur later trokken over de wegen de colonnes in de richting Nederland, begeleid door Hollandse marechaussee, die in de dorpen het verkeer regelde. Luitenant-generaal A. T. C. Opsomer, de commandant van het eerste legerkorps, heeft de officieren die de oefening voor bereidden en uitvoerden hogelijk gepre zen. Er is enorm hard gewerkt en de resultaten waren over het algemeen ge nomen zeer bevredigend. Tijdens de gehele oefening deed zich het tekort aan geschoold personeel voe len, waarmee het leger worstelt, doch de uitvoering was wat dat betreft, niet slecht. Volgend Jaar zal de infanterie over meer personeel moeten beschikken. De artillerieschool in Breda zal binnenkort VENETIë bereidt zich voor op een groots, vorste lijk huwelijkAan het eind van deze maand zal de ge hele Europese aris tocratie in de Do- genstad vertegen woordigd zijn als de 15-jarige prinses Virginia Ira Für- stenberg en de 30- jarige prins Alfonso Hohenlohe Langen- burg in de echt worden verbonden. De bruid stamt uit een zeer oud Duits geslacht: Zij woont de buurt van Ve netië en is verwant aan de eigenaars van de Fiat-auto- fabrieken. De brui degom is agent van Volkswagenfa brieken in Califor- >n Mexico. Sir John Hodsoll Nederlandse B.B. beste van alle Navo-landen De organisatie van de Nederlandse Be scherming Bevolking, met name wat de verbindingsdienst betref:, is de beste van alle Navo-landen". Deze prijzende woor den werden gesproken door Sir John Hodsoll, eerste adviseur betreffende be scherming burgert>evolking van de Navo, die de afgelopen drie dagen een conferen tie van vertegenwoordigers van de B B- en de havenautoriteiten van Hamburg, Londen. Antwerpen en Rotterdam in het Rotterdamse Atlan+ahotel presideerde. Vrachtauto met munitie) reed woonkamer binnen Kinderwagen verbrij zeld, kind ongedeerd Een militaire vrachtauto met aanhang wagen. geladen met munitie, terugko mende van de manoeuvre „Stormvuur" in Duitsland, is vanmorgen de voorkamer van de heer G. Timmer te Scheemda bin- Deze conferentie had ten doel gegevens nengereden. Daarbij werd de gehele t utt te wisselen over de bescherming der burgerbevolking van deze vier belang rijke Wesieuropese havensteden en is gis teren geëindigd. De proefboerderU van. het Centraal veevoeder instituut „Schevichoven" te Leersum zal 1 October door minister Mansholt officieel worden geopend het pand vernield, terw(jl de voorkant van het dak op de vrachtauto, die met een wiel In de kamer stond, te recht kwam. In de voorkamer stond een kinderwa gen, waarin een kind lag te slapen. Door 'n groot stuk muur werd de kinderwagen verbrijzeld. Het kind bleef echter onge deerd. Het stuk Gaan krijgsgevangenen naar Oost-Duitsland? BONN, 16 SEPT. De Russen laten, nu het bezoek van Adenauer aan Moskou achter de rug is, wel weer heel duidelijk hun ware gedaante zien. Kort en bondig hebben zij de bondskanselier nu te- verstaan gegeven, slechts de Oder- Neisselinie als grens van Duitsland te zullen erkennen. ,De Westduitse regering moet zich niet verbeelden, dat zij voor geheel Duitsland kan spreken. Toen de Oost- duitse (communistische) regering de ge bieden in het Oosten afstond aan Polen Rusland, was dit haar goed recht", aldus de Prawda. Voorts hebben zich de volgende ont wikkelingen voorgedaan: 1. De Russen blijken op 31 Augustus een brief te hebben ontvangen van de Oostduitse president Pieck, waarin deze verzocht om vrijlating van de Duitse krijgsgevangenen; 2. Die gevangenen (vol gens de Sowjets bijna 10.000) zullen nu waarschijnlijk aan de Oostduitse commu nisten worden uitgeleverd; 3. In West- Duitsland vreest men. dat vele terugge keerde gevangenen in Oost-Duitsland nieuw „veroordeeld" zullen worden; - De Westduitse bondsdag zal op 22 Sep tember a.6. het debat openen over het resultaat van Adenauers reis; 5. Aan de goedkeuring er van zal zij de volgende voorwaarden verbinden: definitieve gren zen van Duitsland kunnen pas in een vredesverdrag worden vastgesteld, slechts de Westduitse regering kan namens ge heel Duitsland spreken, de krijgsgevan genen moeten vrijgelaten zijn voordat ambassadeurs worden uitgewisseld Oostduitse regering zal niet worden er kend; 6. Amerikt heeft tegengesproken dat de kwestie van de Duitse grenzen in 1945 te Potsdam is geregeld. Volgens Washington moet deze kwestie op eer bijzondere conferentie worden "eregeld. Auto-ongeluk op Soemba Zendingspred. Blom om het leven gekomen Bij de zending der Gerei. Kerken in Ne derland is het bericht binnengekomen, dat ds K. Blom, missionair predikant op het eiland Soemba, werkzaam in Waikaboe- bak door een auto-ongeluk om het leven is gekomen. Ds Blom had er Juist in toegestemd zijn verlof voor een half Jaar ui; te ©tellen- Mevr. Blom-Aten blijft met zes kinderen achter. Ds Blom werd op 26 October 1917 te Schoten (Haarlem) geboren. Na hulp prediker te zijn geweest te 's Gravenzande en Vollenhoven-stad voor de arbeid in de N.O. Polder werd hij ln September '44 bevestigd als predikant te Goënga. In Mei 1947 werd hij beroepen door de Geref. kerk te Winsum-Obergum. Hij had als eerste standplaats Waimangoera op West- Soemba; sinds enkele maanden werkte hij in Waikaboebak eveneens op West- Soemba. Toen het bericht op het Zendlngscen- •um te Baam binnenkwam, was Juist de Raad van Samenwerking met de Zen dingsarbeiders met verlof in vergadering bijeen. De vergadering werd onmiddellijk geschorst. Amerikaans senator naar Workoeta De Amerikaanse republikeinse senator George W. Malone heeft als eerste toe stemming gekregen om het beruchte werkkamp Workoeta in de Sowjet-Unie te bezoeken. Dit heeft zijn vrouw, die giste ren per vliegtuig uit Moskou in Berlijn ls aangekomen, meegedeeld. Zij zal hem na zijn rei© door Noordelijk Rusland in Hel sinki Buenos Aires, 16 September Argentinië staat weer in vuur en vlam, zo meldt A.F.P. In verschillen de steden (Rosario, Buenos Aires, Cordoba en Parana) zijn onlusten uitgebroken. De regering maakte be kend, dat een terroristische samen zwering is ontdekt. Honderden men sen zijn gearresteerd. In enige provincies zijn garnizoenen an het leger in opstand gekomen, even- Is een deel van de marine. Leeftijd van sultan maaktd' M*rokk"n" «i t* luchtreis onmogelijk CASABLANCA (PABUS). 18 Sept. Onverwachts is de Franse torpedo- bootjager Guiehen gisteren uit Casa blanca vertrokken. Verklaard werd, dat het schip voor een oefening van een dag was uitgevaren. Het vaartuig, dat vorige maand in deze Marokkaanse havenstad arriveerde, is intussen nog niet terug gekeerd. De reis van de jager wordt dan ook door waarnemers in verband gebracht met het op handen zijnde ver- ek van sultan Ben Arafa van Rabat aar Tanger. De leeftijd van de sultan zou een luchtreis niet toelaten. Een reis over land naar Tanger zou door Spaans Ma- •okko moeten gaan. waar hem geen Franse bescherming kan worden verleend. De enige havens, waar de sultan aan I de Guiehen zou kunnen gaan zijn volgens deskundigen Fedala, Port Lyautey i Rabat. De moeilijkheden in Parijs zijn nu vrlj- el overwonnen, zo werd ons verzekerd Ook de Spaanse bezwaren tegen het ver trek van Ben Arafa zouden overwonner zijn. De Franse regering streeft er thans naar uiterlijk morgen de volggpde maatrege len te nemen: 1. het overbrengen van de sultan naar d( internationale stad Tanger; 2. het uitge- van een verklaring over de begin selen die voortaan ten grondslag zullen liggen aan de Frans-Marokkaanse trekkingen en 3. het benoemen van regentschapsraad van drie personen, die De veiligheidsmaatregelen in Marokko zijn thans zodanig verscherpt, dat onge regeldheden, die eventueel zullen uitbre ken bij het vertrek van de sultan, de koop kunnen worden ingedrukt, zo is of ficieel meegedeeld. 53MH|W-Y9 Strijd om de Arabische grenzen fJET Internationale Hof in Saoedi-Arabië wordt Abu Dhabi het geval zijn. van Arbitrage te Ge- geëxploiteerd door de In 1952, nadat de span- nève is enkele dagen ge- Aramco, de Arabian Ame- ning vrij hoog was op- leden begonnen met de rican Oil Company, de gelopen en Engelse en behandeling van een ge- olie aan de oostelijke kant Saoedi-Arabische troe- schil tussen Engeland en van het omstreden ge- pen met elkaar in botsing Saoedi-Arabië over de bied door de Engelse waren gekomen, besloten Buraimi oase in het zui- maatschappij de British- beide partijen het geschil delijk deel van het Ara- Iraq Petroleum Compa- bische schiereiland. De ny. De Aramco, behandeling van deze zeer machtig lichaam wellicht feitelijke kwestie valt uiteen in twee onderdelen: 1. het vaststellen van de gren zen in dit gebied en 2. de Engelse klacht, dat de re gering van Saoedi-Arabië de plaatselijke kaids en sjeiks omkoopt om hen aldus voor het Saoedi- Arabische standpunt ten aanzien van die grenzen te winnen. De grenzen dienen te worden vastgesteld in een groot gebied van West- Saoedi-Arabië en in het schoen opgenomen tegen brengen. Noorden en Oosten bi) het Britse rijk. Aanzienlijke Muskate. Engeland beschuldigt de gelds, naar Engelse be- Engels regering van Saoedi-Ara- schuldiging zelfs millioe- bië er van, sinds 1935 zijn nen Ponden Sterling grenzen in Oostelijke (voornamelijk afkomstig richting te willen uitbrei- uit de royalties die de re gering van Saoedi-Arabië ■aimi oase, rijk aan aard- het grondgebied bij van de Aramco ontvangt), olie. En waarschijnlijk, of Oman, dat ressorteert on- zouden worden aange- vrijwel zeker, ligt hier der het sjeikdom Mus- wend om deze sjeiken te Des Pudels Kern. De olie kate. Hetzelfde zou bij bewerken. Internationale Hof van Arbitrage in Ge- nève voor te leggen. Engeland heeft bi) het hof tevens geprotesteerd tegen het optreden van wat zij noemt „agenten van de regering ran Saoedi-Arabië, die een uitgebreide en steeds in tensiever wordende cam pagne voeren in het om streden gebied, teneinde de plaatselijke autoritei ten los te weken van de heersers van Muskate en Abu Dhabi en hen dich ter tot Saoedi-Arabië te Abu Dhabi Abu Dhabi protectoraatsge bied. Muskate een onafhanke lijk sjeikdom. In dit om reden gebied ligt de Bu- den, zulks ten koste San Marino, de kleine republiek aan Italië's Noordkust, heeft een nieuwe postzegel uitgegeven. De waarde is 100 lire, maar de post zegels van San Marino zijn voor de liefhebbers een begeerd bezit, dus die waarde zal wel stijgen. Nu ook Libanon T roepenconcentraties aan Israels grenzen BEIROET, 15 SEPTEMBER Het Libanese leger trekt zich samen aan de grenzen met Israël, zo meldt radio- Beiroet. De soldaten hebben opdracht, iedereen neer te schieten die zich in het niemandsland begeeft. De troepenconcentraties staan ln ver band met de onafgebroken schermutselin- 'usscn Ieraëlische en Egyptische troe pen in het gebied van Gaza. Volgens een Libanees regeringscommu. niqué is de nieuwe maatregel genomen aanleiding van de Israëlische be schuldiging, dat Libanese Infiltranten eer kolonie in het Ieraëlische grensgebied hadden aangevallen- Bond van oud-B.S.-ers wordt ontbonden De Nederlandse bond van oud-B.S.'ers heeft besloten de organisatie in zyn hui dige vorm op te heffen. Het werk voor herdenkingen van gevallen kameradon zal door de plaatselijke afdelingen, die het werk van de bond als zelfstandige organisaties zullen voortzetten, worden verricht. Het bestuur van de bond is van oordeel dat de teken, welke tien jaar ge leden bij de bevrijding werden gesteld, of zjjn vervuld of verder niet voor ver wezenlijking zijn vatbaar gebleken. twee mannen het slechts met grote moeite konden verwijderen. De militaire chauffeur werd aan het hoofd gewond. Hij werd ter plaatse vc bonden en naar een ziekenhuis vervoerd, Naar de oorzaak van het ongeluk wordt een onderzoek ingesteld. R.M.S. doet opnieuw beroep op V.N. De Republiek der Zuid-Molukken heeft gisteren Indonesië beschuldigt van „kolo niale onderdrukking", verzocht om terug trekking van de Indonesische strijdkrach- ult de Zuid-Molukken en bij de Ver enigde Naties aangedrongen op het Ir behandeling nemen van haar zaak. De afvaardiging van de Zuid-Molukken in de Verenigde Staten heeft ln gelijk luidende brieven aan de zestig ledensta- ten van de Verenigde Naties verzocht on hun steun bij het „zo spoedig mogelijk' indienen van de kwestie der Zuid-Moluk ken op de aanstaande algemene vergade ring van de Verenigde Naties. Eerste Amerikanen uit China terug De eerste twee Amerikaanse burgers, die door communistisch China zijn vrij gelaten,«kwamen hedenmorgen in Hong kong over de grens. Het zijn de student Walter Ricketit en pater Harold Rigney, oud-reetor van de r.k. universiteit van Peking. De komende dagen zullen nog acht Amerikaanse burgers worden vrjj- beginnen met de opleiding van de zo broodnodige wachtmeester-instructeurs. Men stond thans nog voor het feit, dat korporaals voor stukscommandant moes ten optreden. Een oefening als deze, aldus de gene raal. zouden wij twee- of driemaal per jaar moeten houden. Dat zou nuttig zijn zowel voor de waarnemers als voor de manschappen, die het tempo, nodig voor het bedienen van de stukken, zouden kun nen opvoeren. Half October begint de generaal met zijn afscheidsbezoeken aan de taoepen, die onder zijn bevel staan. Per 1 Januari a.s. zal hij, zoals bekend Is. de dienst met pensioen verlaten. Boelganin en Eden zijn ziek MOSKOU'LONDEN. 15 SEPTEMBER Premier Boelganin van de Sowjetunie ls ziek. zo is officieel door radio-Moskou be kendgemaakt. De premier was niet ln staat, zijn Finse ambtgenoot Kekkonen en de Finse president Paasl'kivi (die een staateiebezoek aan Rusland brengen) te ontvangen. Boelganin zag er de laatste tijd al ver moeid en ziek uit. Een Amerikaanse cor respondent merkte in het begin van de week op: „Hij ziet er uit alsof hij heeft gehuild Westelijke waarnemers geloven, dat de premier niet ernstig ziek is. De ongebrui kelijke officiële mededeling van Boelga- nins ziekte moest wel gegeven worden, omdat Boelganin zijn afspraken met de Finse delegatie niet kon nakomen. Volgens de betrouwbare Chicago Tri bune houden functionarissen in Washing- Ion rekening met de mogelijkheid, dat Boelganln's riekte verband houdt met n rcgerlngswilriging ln de Sowjet-Unle. Ook premier Eden van Engeland is aiek: Sir Anthony moet wegens griep het bed houden. De premier heeft verhoging en est alle afspraken afzeggen. Zolang de mier ziek is. zal Lord Salisbury, voor zitter van de Privy Council, do kabinets vergadering leiden. Gerei. Kerken Min. salaris predikanten f 5500 plus vrij wonen De generale synode der Geref. Kerken in Nederland heeft besloten aan de ker- plus vrij v Dinsdag zal de synode het evangellsa- tierapport behandelen. Vóór 1 October hoopt men ook nog gereed te komen met het voorbereidende werk voor het rapport diaconte-overheld en het zo mogelijk nog i openbare zitting aan do orde te kun- en stellen. Hevig artillerie-duel Quemoyflmoy Het zwaarste artillerieduel sedert maan den heeft gisteren plaatsgehad tussen hel Chinese nationalistische eiland Quemoy en de kanonnen op het vasteland in Amoy. Het nationalistische ministerie van de fensie deelt mee. dat de communisten dan 300 granaten op Quemoy af vuurden uit meer dan 20 artilleriestellin gen. Het ministerie deelde verder mee. dat de communistische kanonnen tot zwijgen werden gebracht. Een burger werd ge- ---huizen werden vernield. Nansen-medaille voor Koningin Juliana en mevrouw Roosevelt IZ ONINGIN Juliana en mevrouw Roosevelt hebben gisteren uit handen van het hoofd van het Euro pese bureau van de Verenigde Naties, de Nederlander A. van Pelt, de Nansen-medaille 1955 en 1954 ont vangen. De Nederlandse ambassadeur in Zwitserland, mr. A. W. C. baron Bentinck van Schoonheien, nam uit naam van de Koningin de onder scheiding in ontvangst. Deze medaille is genoemd naar de Noor- ontdekkingsreiziger dr Frldtjof Nansen. an 1921 tot 1930 (eerste) Hoge Commlssa- s voor de Vluchtelingen van de toen malige Volkenbond. Mr G. J. van Heuven Goedhart, de te genwoordige commissaris voor het Vluch- telingenwezen, zeide o.m. dat- in de of ficiële kampen nog 70.000 vluchtelingen verblijven. De Hoge Commissaris schetste het werk van de Koningin, hoe zij eerst bij president Truman en daarna bij pre- Advertentie). GROTE PRIJSVERLAGING FALCON RECENJASSEN Ga vlug naar NOLET BOTERMARKT R—9 HAARI.EMMERSTR. 206 DE FALCONSPECIALIST sident Eisenhower heeft aangedrongen op nieuwe maatregelen, ten einde de nood van de vluchtelingen te lenigen. De campagne „Een uur voor de toe komst". op initiatief van koningin Ju liana tot stand gekomen, bracht meer dan 4.2 millioen gulden op, terwijl Nederland, het dichtst-bevolkte land van West-Euro pa, zijn grenzen opende voor 250 vluchte lingengezinnen, die woningen en werk kregen aangeboden. Baron Bentinck las een boodschap van de Koningin voor, waarin wordt gezegd dat de eer, die haar te beurt Is gevallen, cehele Nederlandse volk toekomt. Dc tin sprak tot slot haar grote waar dering uit voor het schitterend werk dat iu toe door het Hoge Commissariaat la verricht. (Aduerfenfic). HET WEER IN EUROPA Luxemb Paros Genéve ZUrich Locarno Berlijn Ftankfon MClnchen I 3 li si P st 5 tU regen OZO 6 14 14 regenbul licht bew. WNW 7 16 39 16 16 zw. bew. geh. bew. regenbui W 3 WZW 6 WZW 2 windstil windstil 17 0 12 2.5 14 1 17 1 15 4 zw. bew. regen geh. bew. licht bew. zw. bew. nevel NNO 2 W 5 windstil ZW 8 ZZW 6 WZW 4 ZW 2 0.4 11 5 19 0 12 8 13 7 10 2 15 05 zw. bew hal/bew half bew. NO 3 NO 3 ONO 10 15 0 23 0.2 21 4 Enkele buien De Bilt verwacht tot mor genavond: Veranderlijke be wolking met enkele buien. Matige tot vrij krachtige wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zaterdag: zon 6.18—18 55; rr 18.48. Op 24 September E K. (Advertentie). Prijsverlaging éeshir Smyrna Salon Tapijt 125 x 180 125.— in 5 uitgezocht mooie Oosterse deaslna Bulthuis Botermarkt 23 (tel. 20854)

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1