Tweede industriële revolutie in de Sowjetunie Het VELPON Climax in de kwestie-Cyprus zie je er geen In October begint nieuwe actie voor verdrevenen Bouwbedrijf gaat eind maken aan een oud zeer barst van! „Manoch is tegen iedereen die niet voor Moskou is" WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1955 Amerikaanse methoden vinden navolging wegens groot gebrek aan arbeiders (Door Benjamin E. West) DE VOORGENOMEN DEMOBILISATIE van 640.000 man der Sowjet- strijdkrachten blijkt een zo diepe achtergrond te hebben, dat het nodig is dit onderwerp nog eens op te nemen, want wanneer ik de juiste inter pretatie heb gevonden van de reeks verklaringen, die de laatste tijd door de Russische economische ordenaars zijn afgelegd, dan staat er in de Sowjetunie een tweede industriële revolutie voor de deur. De aangekon digde maatregelen ter verhoging van de arbeidsproductiviteit in Rusland zijn van een dusdanige aard en strekking, dat men er een grondige ver nieuwing in kan zien van het Russische industriële stelsel, die misschien alleen vergeleken kan worden met die, welke in het begin van de jaren dertig plaats greep. Thans echter is duidelijk een strekking aanwezig tot automatisering: het gebruik van machines, inplaats van mensen, ter be diening van machines. kans, dat hierin de eerstkomende vijf jaar een verandering ten goede zal komen. Teneinde een goed begrip te verkrijgen van de heersende situatie is het nodig terug te gaan tot de Tweede Wereldoor log. In de jaren 1941 tot 1945 ging de kindersterfte in de Sowjetunie met sprongen omhoog, doordat er een groot tekort bestond aan levensmiddelen, medi cijnen en woonruimte. Tegelijkertijd daalde het geboortecijfer aanzienlijk doordat millioenen mannen werden op geroepen voor de militaire dienst. Het moge ongewoon zijn, maar het komt zeker niet als een verrassing, wanneer wij Boelganin en anderen bijvoorbeeld Viatsjeslaf Malisjef, het hoofd van het nieuwe staatscomité voor de invoering van nieuwe technische procédé's horen aandringen op het copiëren van eerder verworpen „kapitalistische" methoden ter verhoging van de productie. Ten aan zien hiervan volgen zij goed beschouwd niet anders dan het voorbeeld van Stalin, die Westerse ingenieurs aanstelde om lei ding te geven aan de ontwikkeling van de noodlijdende Russische industrie in de jaren dertig. De staatsuniversiteit te Moskou, waar jaarlijks honderden tech nici en economen vandaan komen. De geweldige fabrieken, die twintig iar geleden werden opgericht, zijn er evenwel onder Russisch beheer niet in ge slaagd de vooruitgang buiten de grenzen e houden en de nieuwe fabrieken hebben in dit opzicht slechts weinig beters gepresteerd. Het gevolg hiervan is volgens Boelganin dat de Sowjetfabrieken thans werken met een verouderde ult- ng en dito productiemethoden. Wil hierin verandering brengen, dan moet niet alleen het machinepark wor den vernieuwd, maar dan moeten „nieuwe moderne technische procédé's" worden ngevoerd. „waarmede men in staat zal zijn de arbeidsproductiviteit verscheidene malen te verhogen". Voor hen, die de Sowjetunie zien als een land met een onuitputtelijk mensen reservoir HJkt dc noodzaak van automa tisering in de Sowjetfabrieken twijfel achtig. maar het is wel zo goed als zeker, dat die noodzaak inderdaad bestaat. In een rapport van 4 Juli aan het Centrale Comité van de communistische partij heeft premier Nikolai Boelganin stil zwijgend toegegeven, dat er een ernstig tekort bestaat aan fabrieksarbeiders. Sindsdien is er door een aantal Russische economen op gezinspeeld, dat naar ver wachting het probleem in de komende (Advertentie paar jaar ernstiger vormen In vroeger jaren was het gebruikelijk deze moeilijkheden op te lossen door dui zenden boeren van het platteland naar de fabrieken over te brengen, maar hier aan kan nu niet meer worden gedacht omdat de landbouw in de Sowjetunie. die in de laatste kwart eeuw meer dan 20 millioen arbeiders aan de industrie heeft geleverd, zelf een tekort aan werkkrach ten heeft. Wanneer de 640.000 man naar huls terugkeren, betekent dit slechts een tijdelijke verlichting; het aantal jonge mannen en vrouwen, dat voor werk op het land en in de fabrieken beschikbaar is, daalt ieder jaar en er bestaat weinLg De onderhandelingen over de kwestie- Cyprus, die vorige week in Londen be gonnen zijn. dreigen op geheel andere wijze te eindigen, dan de Engelsen zich hadden voorgesteld. Het leek zo'n prach tige oplossing, ook Turkije tot het bij wonen van de besprekingen tussen En geland en Griekenland uit te nodigen De bedoeling er van was duidelijk: En geland dacht een handig gebruik te maken van het feit, dat Turkije (met de oudste „rechten" op het eiland Cy prus) de Grieken aan het verstand te zou brengen niet te zullen instemmen met de inlijving van Cyprus bij Grie- kenland. Zoals men weet, heeft Cyprus een be volking. die in meerderheid Grieks is maar waarvan een belangrijke minder heid Turks is. De Griekse bewoners wen sen aansluiting bij Griekenland, omdat dit is, zij. van de Engelsen af te komen. Turkse minderheid verzet zich evenwel fel tegen dit stre- 't Verklaarde uitzicht aanslui ting bij Grieken land, omdat zij vrezen, dat zij dan in de verdrukking zullen komen, en de Engelse heer sers op het eiland verzetten zich even eens tegen de plannen van het Griekse deel der bevolking, omdat deze in strijd zijn met die van Engeland. Zoals men weet, is Cyprus het Britse militaire hoofdkwartier in het Middenoosten. Engeland heeft nu aangeboden. Cyprus zelfbestuur (onder Britse souvereiniteit) toe te stban. Maar daar voelt Grieken land uiteraard niets voor. Dat wenst het eiland volledig in te lijven. Ook de Tur ken verzetten zich tegen dit Britse voor stel, aangezien de gelijkheid van de Turkse minderheid daarin niet wordt gegarandeerd. Er blijkt dus geen enkele basis voor overeenstemming te zijn. De conferentie dreigt daarom te eindigen In groter onenigheid dan zij ls begonnen. Daar komt nog bij. dat tengevolge v»i deze conferentie de betrekkingen tussen de buurlanden Griekenland en Turkije in aanzienlijke mate zijn verslechterd. In het nieuws van vandaag kan men lezen, hoe de gemoederen in Turkije zijn opge zweept en hoe de Turken van hun anti- Griekse gevoelens hebben blijk gegeven. De Turken eisen nu zelfs Cyprus voor zichzelf op. Zo dreigt er in het Midden oosten een nieuw drama te ontstaan, dat niet alleen op Cyprus zelf tot uiting zal komen, maar dal ook de goede betrek kingen tussen de NAVO-bondgenoten Engeland, Griekenland en Turkije, in ge vaar zal brengen En dat ta zeker niet de bedoeling van Engeland geweest, toen het besloot tot het bijeenroepen vai Londense conferentie, die thans tot lukking is gedoemd. (Advet Kwestie-Gaza voor de Veiligheidsraad LONDEN, 7 SEPTEMBER De Westelijke Grote Drie zijn van plan, de Veiligheidsraad in buitengewone zit ting te doen bijeenkomen. Zij willen hiermede voorkomen, dat in het Israë- lisch-Egyptische grensgebied ftpnleuw ge vechten uitbreken. Er wordt thans gesproken over een resolutie, welke de V.N.waarnemer in Palestina, generaal Burns, machtigt, ge vechten te voorkomen door het gebruik van nieuwe methoden. Zo zouden hoge hekken aangebracht moeten worden in het gebied van Gaza, waardoor de strijd krachten van beide partijen uit elkaar gehouden zouden worden. Generaal Burns zou de Ver. Naties hebben laten weten, dat zijn taak licht zou worden, als de Veiligheidsraad hem grotere volmachten geeft. Voorts heeft de generaal een beroep gedaan op Israël en Egypte, de bewaking der gren zen voortaan toe te vertrouwen aan ge disciplineerde troepen. Volgens Ass. Press heeft Israël het plan-Dulles tot opheffing van de span ning tussen Israël en de Arabische lan den aanvaard. Dit standpunt is echter nog niet officieel bevestigd. Volgens het plan-Dulles stelt Israël de uitgeweken Arabieren schadeloos en zullen de Ver. Staten de Israëlisch-Arabische grenzen garanderen. Duitser hing 12 uur boven afgrond Recfcfers kwamen te laat Engelberg (Zwitserland). 6 Sept. Een jonge Duitse bergbeklimmer. Diet- mar Morant, is Zondagnacht op de berg de Saettlistock (Zwitserland) gestorven, nadat hij meer dan twaalf uur lang boven een afgrond had gezweefd aan een touw, dat zijn khmgenoot aan een uitstekende rotspunt had vastgemaakt. Beide bergbeklimmers waren 18 Jaar oud en afkomstig uit toni in Württemberg. Toen zij Zondagmorgen ongeveer 600 me ter beneden de top van de berg waren, gleed Morant uit en viel naar beneden. Zijn vriend slaagde er bijtijds in, het touw vast te maken, zodat de andere mid den in de lucht boven een afgrond van 150 meter bleef hangen. Morant en Schurr, zijn vriend, konden elkaar nie: zien. maar zij bleven met elkaar praten en grappen maken in afwachting van hulp. want Schurr kon zelf ook geen hulp gaan ha len, daar hij door de val van Morant ver wondingen had opgelopen. Tegen de avond kwam een reddings brigade opdagen, maar deze moest, vijftig meter van hen af. de ochtend afwachten, daar duisternis en dichte mist kwamen opzetten. Laat in de avond antwoordde de in de lucht hangende Morant niet meer op de kwinkslagen van zijn vriend en toen de patrouille de volgende morgen verscheen. bleek hij te zijn overleden. Men vermoedt, dat hij bij zijn val inwendige verwondin gen had opgelopen. Amerikaans Waar mogelijk moeten Amerikaanse fabricagemethoden en fabrleksinrichtin- worden nagevolgd en vooral dient de specialisatie, die in de Verenigde Staten reeds lange tijd wordt toegepast, te worden ingevoerd om een eind te maken aan het langs elkaar heen werken, dat in de Sowjetunie fantastische afme tingen heeft aangenomen: afzonderlijke Russische fabrieken, die nu nog een on gelooflijke verscheidenheid van artikelen fabriceren van wapentuig tot bedden en camera's toe dienen zich te gaan con centreren op de productie van één artikel. De invoering van de automatisering op grote schaal, zal, naar men heel goed in ziet, vele jaren vergen, maar de omstan digheden in de Sowjetunie zijn nu zó dat men er zo spoedig mogelijk een begin mee moet maken. Er zijn al enkele proef nemingen gaande met automatisering, bij voorbeeld in de staalfabriek Koeznetsk. Te oordelen naar de ervaringen in de Verenigde Staten kan door middel van automatisering het aantal productieve ar beiders, die voor een bepaalde bewerking nodig zijn, tot een vijfde worden beperkt. Met een op de juiste wijze aangebrach te electronische apparatuur is men in derdaad in staat een stelsel van bewer kingen te doen uitvoeren zonder dat er een mensenhand aan te pas komt. Moskou is niet zozeer geïnteresseerd bij het creëren van nieuwe industrieën dan wel in het verkrijgen van een behoor lijke productie uit de bestaande fabrie ken met een minimum aan arbeidskrach ten en mogelijk zelfs in het vrijmaken van fabrieksarbeiders teneinde deze terug te kunnen brengen naar de land- Particulieren gaan steeds meer zelf schilderen Wan? ze hebben geen zin, lang op vakman le wachten „Het i< een schandaal, dal de werkne mers b(j schilderpatroons tegenwoordig zulke hoge lonen durven bedingen. Het Is echter een nog grote schandaal dat de patroons, uit vrees personeel te verliezen, deze lonen ook betalen". Dit zei de voorzitter van de Bond van Nederlandse schilderspalroons. de heer H. J. Cramer, op het vandaag in Haarlem ge opende congres. Uit het publiek gaan velen zelf schilde ren, omdat ze niet op tijd geholpen kun- In dit verband noemde de heer Cramer de verfverkoop aan particulieren een teer onderwerp. Indien de werkweek van vijf dagen zou worden Ingevoerd, ls het niet uitgesloten dat particulieren op hun vrije Zaterdag gaan schilderen en dat gezellen buiten hun patroon om voor zichzelf zul len werken. Volgens de voorzitter worden onder houdswerken. het schilderen van natio naal bezit, wat vroeger de hoofdschotel van het schilderswerk was. door de gering verwaarloosd ten bate „Geeft Uw sleutel aan een vluchteling I" Nog duizenden mensen zijn gehuisvest in slechte kampen (Van een onzer verslaggevers) GEEFT UW SLEUTEL AAN EEN VLUCHTELING!" Dat is de slagzin waarmee de Nederlandse federatie voor vluchtelingenhulp in de week van 24 October (verjaardag der Ver. Naties) de landelijke inzame ling voor de vluchtelingen gaat bedrijven. Het gaat niet om de huissleutel, die men dagelijks nodig heeft, doch wel om de oude, niet meer gebruikte sleutels, die in kasten en kistjes liggen te roesten. Groepen inzamelaars, brandweerlieden, jeugdorganisatieleden en andere vrijwilligers, zullen die sleutels in die week bij u komen halen. ningboi De voorziening voor de Indische verzetstrijders (Van onze parlementsredactle) De Vereniging van handelaren ln mi en en andere afvalstoffen sorteert veegt de ingezamelde sleutels, die i •olgens te gelde worden gemaakt. Niet daarvan verwacht de federatie eve de de grote uitkomst, die de vluchtelingen hulp mogelijk zal maken. Wèl va kaartjes, die door de sleutelinzamelaars aangeboden worden cn waarvoor twee kwartjes mag bptalen Bewaar die kaartjes. Het ligt in de bedoeling er een verrassing aan te ver binden. Bijzonderheden daarover volgei Nadat het Tweede-Kamerlid, de heer Ch. .1, I. M. Weiter (kath. nat.), aan mi nister Van Thjel had gevraagd om een speciale financiële regeling voor de na bestaanden van hen. die in Indonesië tengevolge van het verzet tegen Japan hun leven verloren, heeft de bewinds een uiteenzetting gegeven over de bestaande regelingen en meegedeeld, dat vorig jaar een commissie is samenge steld. welke de opdracht heeft, uitvoering te geven aan de Algemene Oorlogsonge- vallenregeling en voorstellen te doen tot het treffen van verder nodige voorzie ningen, waartoe de onderhavige verzor ging aanleiding geeft. Na ontvangst van ieze voorstellen zal de regering haar tandpunt terzake bepalen. Dit alles vernamen wij gisteravond uit de mond van de voorzitter der fede doe heer M. A. Reinalda, oud-commissaris der Xoningin in Utrecht. Deze deelde ook nog mee, dat de sleutel heel de October- actie zal beheersen. Insteden waar straat- cn huiscollecten worden gehouden, zal men een sleutel als speld op de r< ontvangen. Idee De aanleiding? Toen de Hoge Commis saris voor de vluchtelingenhulp, dr G. J. Heuven Goedhart, zich in gezelschap de heer Reinalda in Oostenrijk be- I, vroeg hij aan een vluchteling. Animo dan weer wat hoger Schaftlokalen worden comfortabeler en de hygiëne wordt verbeterd (Van onze sociale redacteur) EEN BETERE PERSOONLIJKE VERZORGING van de arbeider op de bouwwerken wordt in de Raad van Bestuur Bouwbedrijf gezien als een der voorwaarden om de animo voor dit vak weer te verhogen. Er zijn thans richtlijnen gereedgekomen over de inrichting van schaftlokalen, schaftwagens, de rijwielbergplaatsen, drinkwatervoorziening, toiletten wasgelegenheden bij elke bouwplaats van enige betekenis. In deze Raad van Bestuur, waarin hoorlijk comfort. Deze voorzieningen, werkgevers- en werknemersorganisaties waarvan de invoering een zekere aanloop- vertegenwoordigd rijn. is men er rich van tijd vraagt, zullen belangrijke lnverste- bewust dat het bouwbedrijf een achter- j ringen kosten, j stand in le halen heeft. Hei bouwbedrijf j Aan de grote ondernemers heeff het <>P dit punt ook niet gemakke lijk, cfmdat het r.o beweeglijk sterke personeelschommcllngen onder hevig is. Het bleek (zo vertelde ons de heer J. Dura Dzn, voorzitter van de Raad Bestuur) dat de animo voor het bouwvak ondanks de goede sociale voorzieningen en de gunstige perspectieven er niet beter op geworden is. Een commissie stelt daar een onderzoek naar in. Een zaken wordt nu alvast aangepakt. Een commissie hygiënische voorzieningen (voorzitter lng. F. A. J. Seters) heeft haai rapport uitgebracht en de richtlijnen ei van zijn door alle belanghebbende orga nisaties met instemming ontvangen. Hoge kosten Het zijn minimum-normen, zei de heer Dura. Met vermijding van luxe ls ge- stereefd naar grote doelmatigheid Toch is het zo! KEKENTRUCJE wint 2005 kunt u nplit<en in 20 en 05, waarbfj 20 het getal van de datum aangeeft, en 05 het getal van de maand. Probeert u het masr met iedere wil lekeurige datum, en u zult tien dat het klopt. Vat la hier eigenlijk gebeurd? We hebben de datum gesplitst in het ge- aagd, deze bepalingen (die zij natuur lijk vrij zijn, al of niet na te leven) in de bestekken op te nemen als voorwaarde voor de uitvoering van het werk. Met een aantal opdrachtgevers, o.a. het Rijk, ls al overeenstemming bereikt. De Bond van Nederlandse architecten staat er ook Ir H. Thunlssen, de voorzitter van deze bond, noemde tegenover ons de invoering van de richtlijnen „een eind maken aan een oud zeer" dat al te lang een ongunstige invloed op het bouwbedrijf heeft gehad. De animo voor het werk zal stijgen en men vreest niet dat het bouwen er duurder door wordt. Menswaardig Inderdaad waarborgen deze richtlijnen, als ze spoedig worden uitgevoerd, een redelijke verzorging van de bouwvakar beider, deelde ons de heer J. Eshuls van de Christelijke bond mede. Gelukkig ze: hij wordt ook in de bouwwereld het besef levendig dat maar niet onge straft aan het begrip „mens-zijn" kan worden voorbijgegaan. Dit begrip «telt vandaag hogere eisen dan ln het verleden weieens werd gedacht. De bouwvakarbei ders zal nu meer de maatschappelijke waardering ontvangen, die hem krachtens zijn werk wel toekomt. De vakhonden streven er naar, de be palingen op den duur in de C.A.O. Opge nomen te krügen. welke idealen deze nog koesterde. De man antwoordde: „Om nog eens de sleu tel van een eigen huis in handen te krij gen". Daarmee was de gedachte voor de sleutel-actie in October van dit Jaar ge- De vraag, of men zich na de prestatie millioen gulden voor de vluchtelingen bij een werd gebracht, opnieuw tot het Ne derlandse volk mocht richten, beant woordde de hoer Reinalda met „ja". Hij zei: „Ons welvaartspeil is thans zo, dat elke Nederlander best één pakje sigaret ten kan offeren voor de vluchtelingen. Nood blijlt groot De nood blijft groot, vooral in een land als Oostenrijk, dat een typisch doorgangs- land is en waar, bij duizenden vluchte lingen, die er al zijn, nog steeds nieuwe stakkers uit de buurlanden komen. Dank zij de hulp van vorig jaar kon den verscheidene projecten worden aan gepakt. Zo worden er bij Linz in Oosten rijk 88 huizen, verspreid over drie jaar, gebouwd. Maar er blijft nog veel te doen. Vooral op het gebied van oude-liedenver- zorging en sanatoriumverpleging. Er zijn streken in Nederland, waar men zich met deze speciale taken wil belasten. Voor deze en dergelijke projecten worden de gelden besteed en men kan er zeker van zijn: „Elke gulden die men geeft komt de vluchtelingen ten goede", aldus de heer Reinalda. Het vluchtelingenvraagstuk 1 s op te lossen. Het ls alleen een kwestie van geld. In dit verband bracht hij ook nog even het gironummer van de federatie in her innering: 5100. Daar zit muziek in Ja, maar om er later goede muziek uit tc halenmoet je eerst leren je twee handen te gebruiken, dreumesje. Twee inplaats |i van één. Zo is het in de muziek, zo is het in het huishouden. Neem de was bijvoor-1 beeld. Waarom zijn er ontelbaar vele vrou- 2 wen zo ingenomen met OMO? Omdat -! OMO twee voordelen heeft, inplaats van een zoals de meeste andere wasmiddelen, i Met OMO wordt het goed niet alleen in-1 tens wit, maar bovendien verdwijnen de vlekken volkomenDaarom kan van OMO met recht worden gezegdèn zuiver wit;j èn vlekkeloos, dat's OMO-schoon. Het moderne OMO kent het geheim ran de z.g? I dubbele u askracht. Daardoor komt het dat de 1 talloze gebruiksters met blijde voldoening zeg- genOMO voor de schoonste u-as t an mijn leven. '(l Proi. Oud voorzitter van Int. Gemeentecongres Onder leiding van mr. A. J. d'Allly, burgemeester van Amsterdam, zal een Nederlandse delegatie van 85 man deel nemen aan het internationale gemeenten congres, dat van 26 September tot 1 Oc tober in Rome wordt gehouden. Dit congres staat onder leiding van de oud-burgemeester van Rotterdam, prof. dr P. J. Oud en zal voornamelijk gewijd zijn aan de gemeentefinanciën. Het eerst volgende congres in 1957 zal 4n Den Haag worden gehouden. Strijken is voor iedere huisvrouw een zwaar en tijdrovend karwei. Door deze machine, die gedemon streerd wordt op de Jaarbeurs te Utrecht, wordt haar taak aan zienlijk verlicht. Het is een elec- trische machine, die men zittend en zonder vermoeiende armbe wegingen kan bedienen. Ook overhemden komen er prachtig gestreken uit te voorschijnt. Beklaagde Schmidt verweert zich Een echt geval voor een psychiater DJAKARTA. 6 September. Een vertegenwoordiger van het Nederlandse hoge commissariaat en een waarnemer van de Amerikaanse ambassade hebben Dinsdag de dertiende zitting in de zaak-Schmidt bijgewoond. „Het doet me leed." zei Schmidt voor de rechter, „dat Indonesië een zaak tegen mij heeft opgebouwd met behulp van Manoch en zijn vriendjes. En ik schaam me dat Manoch zijn opleiding bij het K.N.I.L. heeft gehad." Nieuwe arrestaties in Indonesië De Indonesische militaire politie heeft •en Chinees gearresteerd die haar tracht te om te kopen, ten einde arrestanten vrij te krijgen in de smokkelzaak ter waarde van 10 millioen ruplah op de TJlluwah. In Banjoewangi zijn een lid van de regent- schapsraad en twee zakenlieden gearres- lerd wegens corruptie; in Patl het hoofd dienst voor de Industrie. Reeds verscheidene dagen heeft men op het vliegveld van Djakarta nltgetlen naar de oud-minister van economlsehe zaken Iskaq. die uit Singapore werd verwacht. HU sou daar een verblUfsvergunnlng vCor veertien dagen hebben. Iskaq Is door de justitie verzocht lerug «e keren voor bet „geven van inlichtingen". Mr Michael in Djakarta weer vrijgelaten Mr A. L. S. Michael, de Djakartaanse advocaat, die begin vorig Jaar werd ge resteerd. zou weer vrij zijn. Het Neder landse hoge commlsarlaat en het hoofd parket wensen geen bevestiging te geven. Mr Michael wordt verdacht van mede plichtigheid aan ondermijnende activiteit loet zich nog steeds melden. BU de confrontatie hU de politie vroeg n mij: Waarom beschuldigt Manocb u? heh ik geantwoord dat hij een leu- HU Is echter i psychiater, omdat hU sche leugenaar Is. Eerst zi inden gelogen heel at gaan vertellen t n pathologi- t Mi dat hil toen is HU i de boel |n Schmidt wees er op dat Enduh en Mu- naf de ..goed gedresseerde papegaai" Ma noch over het doel van de Nederlands- Indische guerilla-organisatie achtereen volgens lieten zeggen: l.Sjahrir In de regering te helpen; 2 Een islamstaat te stichten, die voor delig zou z(jn voor het Westen; 3. De regering van Indonesië omver te werpen. ..Hij ls tegen alles en Iedereen die geen aanhangers van Moskou zijn," beweerde Schmidt „Maar h(J weet tijdig te zwijgen, zodra hij merkt dat zijn verklaringen onvoldoende ge fundeerd zijn Twee jaar lang be weerde hij (zeker wel 200 maal) dat mijn autonummer B 7046 was. Maar toen mr Bouman aantoonde dat dit nummer al Jaren bij de Djakartase politie in gebruik was. was het num mer ineens B 7064." Vier jaar lang zag Manoch Schmidt In zijn auto toe ren: maar geen van Schmidts kennis sen heeft die auto oo!t gezien Alleen een bromfiets heeft Schmidt bereden Manoch beweert dat een familielid een foto van die auto met het num merbord bezit, maar hij wilde geen De verdedigster, mevrouw Bouman. haalde de verklaring van Manoch aan. dat hij de eerste zes maanden na zijn arrestatie steeds gelogen en ontkend had .Van die leugens ls echter wel een pro ces-verbaal gemaakt en het beslaat zelfs 2-5 pagina's Er komen veel namen invoor van mensen die kort daarop werden ge arresteerd Blijft getuige bij zijn verkla ring dat dit alle; van reen waarde is?" Manoch: „Sommige dingen zijn waar, andere weer niet." Manoch beweerde verder dat een ze kere Cohen van het Nederlandse hoge commissariaat had getracht hem om te kopen. Mevrouw Bouman vroeg hem, te beschrijven hoe Cohen er don wel uitzag. Antwoord: lange man.. 45 jaar, donker blond. dun haar, scherpe neus. geen bril! Mevrouw Bouman: ..Er heeft een mr Cohen Stuart op het H C. gewerkt. Die is nu waarnemend commissaris ln Sema- rang Bedoelt Manoch die, dan moet me vrouw Bouman opmerken dat deze zich door iedereen slechts Stuart laat noemen, dat hij klein van postuur is. bijna zwarte haren heeft, die weelderig krullen Neen, antwoordde Manoch, Cohen noemde hij zich. Verder zou Manoch met mr Bonman gezeten hebben In een wagen, genum- erd CD 61 V. „Dat kan niet." repllceer- 1 mevrouw Bouman: „de wagen die zo nummerd Is, Is een kleine Renault Qualre, waar onmogelijk de lange mr ouman mei die dikke Manoch achterin ►u kunnen iltten." RechteT Rochjani meende dat de ver dedigster te veel conclusies nu reeds trekt, die z|J beter voor haar pleidooi kan bewaren Zij kon zich thans beper ken tot het stellen van vragen De vol gende zitting Lf op 12 September. Dan wordt Manoch verder ondervraagd cn wordt A. Reijnst als getuige opgeroepen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5