Leidse raad was vol lof over onder wij s-experi ment Reed Roller Bit Company in fabriek aan Trekvliet? Belasting op honden gaat in Leiden niet omhoog Gevoelige punten bij garantie lening Anna-kliniek Het 500.000ste varken werd vanmorgen aangevoerd nieuwe leidsche courant DINSDAG 30 AUGUSTUS 1955 En maai bouwrijpmaken Technische school voor zwak-begaafden!; start reeds volgend jaar TJIJKANS VIER VOLLE UREN heeft de Leidse raad gistermiddag nodig gehad, om een agenda-met-verscheidene-inlegvellen af te werken. Hoe soepel van geest een raadslid wel moet zijn, moge blijken uit een korte opsomming van de onderwerpen, die in meer of meer uitvoerige vorm werden besproken. Ze handelden over een cursus automonteur aan de am bachtsschool, een bedrijftechnische school voor zwak-begaafde jongens, een volksmuziekschool, bouw van een nieuwe fabriek tot en met de hon denbelasting en de garantie van een lening voor de Annakliniek. Een vrij goed bezette publieke tribune heeft het tot de theepauze uitgehouden, toen vonden verreweg de meeste belangstellenden in de gemeentelijke zaken het welletjes en ze verdwenen in de warme namiddagzon. ongeschoolden". Alleen de uitspraak „Al leen praotisch onderricht is vooi industrie niet bruikbaar" biedt een knopingspunt. Spr. stelde zich niet met deze school hooggeschoolde arbeiders kweken, maar wel geschikte krachten or minder gecompliceerde vakken. De oplossing, een gemeentelijke school, acht te spr voorshands juist. Voorts infor meerde mr Woudstra naar de selectie methode van leerlingen voor deze school. Is van het experiment te Breda al iets bekend? Voorzichtig Na beëdiging en installatie van het nieuw benoemde lid van de raad, de heer M. van Aken, die de P.v.dA.-beginselen is toegedaan, volgde een schier eindeloze reeks benoemingen, ontslagen en over plaatsingen bij het onderwijs, en wat dies meer zij. Als candidaten voor de benoe ming van twee commissarissen bij de Leidse Duinwatermaatschappij wees de raad de heren J. C. van Schaik en mr dr H. D. M. Knol aan. Tot lid van de alge- „Gewoon" linoleum De openbare school voor kleu teronderwijs aan de Atjehstraat heeft behoefte aan nieuwe vloer bedekking. Dies behandelde de Leidse raad gisteren het voorstel hiervoor linoleum aan te schaffen. Toen de voorzitter de hamer al ophief voor dit al6 hameretuk be schouwde punt, verhief mej. Van Nienes zich van haar zetel. Of de wethouder maar wilde vertellen, waarom het linoleum moest zijn, en geen ander modern soort vloer bedekking. Vriendelijk legde de heer Van Schaik haar uit, dat de toepassing van andere materialen in studie is. Maar in dit geval werd de voorkeur gegeven aan een bijzonder soort linoleum. Nog was de vragenstelster niet tevreden. Het raadsstuk sprak uitdrukkelijk van „gewoon linoleum", hoe kwam de heer Van Schaik dan wel aan dat bijzondere broertje of zusje van deze vloerbedekking? „Och", zei de wethouder toegeeflijk, „mis schien noemt u wel gewoon wat ik buitengewoon vind en omge keerd". Onder de uitingen van een beschaafd 6oort hilariteit door de raadsleden liet de voorzitter de hamer toen maar vallen.... inene raad van de Gemeentelijke Gas- voorziening Zuid-Holland zag de heer M. Sommeiing zich benoemd. Mejuffrouw P. van Dalfsen werd benoemd tot lerares in de Engelse taal en letterkunde aan het gymnasium: de heer J. Charité tot leraar geschiedenis aan de gemeentelijke H.B.S.; tot tijdelijke leerkracht aan deze school de heren D. Bosma en J. H J. Herfkens, alsmede de dames T. M. Zekveld en G. C. A. Pot. Tot tijdelijk lerares in de aardrijkskunde aan de meisjes-H.B.S. werd benoemd mej. J. G. M. Vriens; tot onderwijzer aan de openbare ulo-schooL Plesmanlaan de heer G. Meijer, en tot onderwijzer aan de openbare opleidings school voor ulo aan de Driftstraat de heer G. Zwiers. Eervol ontslag als leraar aan de ge meentelijke HB5. kreeg dr J. W. Blom, en eervol ontslag als hoofd van de oplei dingsschool voor gymnasium en HB.S aan de Lorentzkade de heer D. Bosma Mejuffrouw dra M. L. W. Baron verwierf haar volledige aanstelling als lerares in de plant- en dierkunde aan de meisjes- HiB.S. De raad verklaarde zich ook accoord met diverse reeds door ons ge publiceerde overplaatsingen bij het open baar onderwijs Bij het eervol ontslag voor dr S. Rozemond als directeur van de Dienst voor Sociale Zaken memoreer de de burgemeester, dat dr Roze mond op 1 September 1934 tijdelijk in gemeentedienst kwam, en met ingang van 2 December 1935 in vaste dienst. Hij heeft zijn werk in die 21 jaar op lofwaar dige wijze verricht, mede ook als lid van vele commissies op sociaal terrein. De voorzitter bracht de scheidende directeur daarvoor warme dank. Automonteur Het eerste punt. waarover de tongen wat los kwamen, was het voorstel het verzoek van het bestuur van de R.K. technische school Don Bosco te Leiden ln te willigen, om uitbreiding van leerplan met opleidingen tot electriciën, automonteur en fijnbankwerker nodig te oordelen. De heer Meester <P.v.d.A.) haalde een brief van het bestuur van de ambachtsschool aan. dat daar nog ruimte was voor twee klassen automonteurs. Voor de inrichting van een lokaal voor dit vak is een grote investering nodig en spreker vroeg de wethouder nadere ge gevens. De heer Van Weizen (CPN.) voegde hieraan nog toe, dat in garages ln Leiden en omgeving slechts plaats voor veertig van deze monteurs. Zuil beide scholen nu niet teveel van deze leerlingen gaan afleveren? Naar wethouder Van Schaik: deelde, zijn voor de nieuwe cursus de ambachtsschool 25 toekomstige auto monteurs aangemeld, verenigd in klas. Het is niet de bedoeling van bestuur van Don Bosco over te gaan tot inrichting van een lokaal, zolang dit tal beneden het splitsingsgetal (30) blijft. Waardering Van vele kanten vond het voorstel op richting en instandhouding van eer meentelijke bedrijfstechnische school voor zwak-begaafde jongens noodzake lijk te verklaren, waardering. De heer Van Weizen (CP.N.) zei verheugd te zijn. dat het percentage ongeschoolde arbeiders zal verminderen. Hij haalde de uitslagen van een onderzoek aan, op zeven openbare scholen in 1949 ingesteld. Toen bleek, dat 43 procent van de leer lingen in de categorie zwak-begaafd moesten worden gerangschikt. De frac tievoorzitter van de Prot-Chr groepe ring. mr Woudstra, sneed enkele sterk uiteenlopende adviezen aan. ge geven in de voorbereidingstijd voor dit voorstel. Met de zinsnede in één advies, dat door de grote technische ontwikke ling geen sterke vraag naar geschoolde arbeiders zou ontstaan, was hij het hele maal r.iet eens, evenmin als met de zin- anede „er zal plaats moeten blijven voor Na hulde gebracht te hebben voor en experiment inluidend initiatief 1 5. en W., drong de heer Meest P.v.dA.) er op aan toch vooral voor zichtig te zijn met de benaming van deze school, zo licht wordt dit in de sfeer van de debielen getrokken. Het speet hem. Prot.-Chr. en R.K. zijde geen medewerking hiervoor kon worden ver kregen. Deze opmerking spruit, aldus de heer Meester, niet voort uit een tegenzin meer scholen op dit terrein. Maar had toch kunnen zien hoe dit onder wijs, dat nog geen bepaalde status heeft, zich ontwikkelt? Hij zou blij zijn. te kun- spreken van „geoefenden" bij de af gestudeerden. en hij vond het ook gunstig dat de leerlingen nu niet op zo jeugdige leeftijd in de fabriek terechtkomen. Tot slot prezen de heren V a n D ij k (K.V.P.) en D r ij b e r (V.VD.) nog dit initiatief. Prettig Het was wethouder Van Schaik dus niet moeilijk gemaakt met zoveel waardering uit de raad, en hij zei ook ronduit dat erg prettig te vinden. Het was voor spr. persoonlijk ook een blij moment, na een voorberei ding van twee Jaar met dit voorstel te kunnen komen. Nu van alle zijden, ook van het ministerie, zoveel mede werking wordt ondervonden. Is de kans groot, dat de eerste klassen van deze school in September 1956 kun nen starten. De wethouder dacht de selectie al te kunnen toepassen bij de zittenblijvers in de hoogste klassen van de lagere school, dit om minder waardigheidsgevoelens bij de leer lingen te voorkomen. Hij was overigens van mening, dat in Medaille met keerzijde Extra-bouwvolume toegezegd voor vestiging van industrie te Leiden EEN ZEER BELANGRIJK PUNT in de Leidse raad was gisteren onge twijfeld het voorstel eeri bedrag van f 684.000 uit te trekken voor de bouw van een fabrieksgebouw op een terrein aan de Trekvliet ten behoeve van de Amerikaanse fabriek voor boorgereedschappen, de Reed Roller Bit Company uit Houston, Texas, Verenigde Staten. Het is de bedoeling va? de directie klein te beginnen, met ongeveer 20 personen, en later de per soneelsbezetting uit te breiden tot ongeveer 115 man. Met behulp van een kostbare, door de maatschappij zelf te betalen fabrieksinstallatie, zal dan een belangrijke exportindustrie kunnen worden opgericht. De crisis, waar in wij leven, de crisis van de welvaart, gaf aanleiding tot een debat. t voor sommige mensen met veel ie geladen woord „crisis" werd het gebezigd door de heer Stolp (Prot.-Chr.). Hij was het wel eens met het voorstel, maar wenste toch ook de keer zijde van de medaille te laten zien. En die is. dat nagenoeg alle takken van be drijf met een tekort aan personeel wor stelen. waardoor grote orders soms niet, of niet vlug genoeg, kunnen worden uit gevoerd. Verscheidene Leidse industriëlen hebben bezwaar tegen dit voorstel, aldus omdat dit bedrijf over goed ge schoold personeel moet kunnen beschik ken, waardoor gevestigde industrieën ;ens de kwade gevolgen van het af- n van dit personeel kunnen onder vinden. Dit gevaar wordt minder, als vol doende woningen voor personeel-van- buiten kunnen worden gebouwd. Is het niet mogelijk extra bouwvolume voor in dustrievestiging te krijgen, zo vroeg de heer Stolp zich af. En is het college be reid de eigen industrie met dezelfde égards te behandelen als de buitenlandse? Onmiddellijk kwam de fractievoorzitter 3n de P.v.d.A., de heer Meester, in het geweer. Hij was geschrokken van het betoog van de heer Stolp. „Mijn fractie heeft veel liever een crisis van de ar beidskrachten dan een, die we gehad heb- zo zei hij. De kans op een terug gang van de conjunctuur is nog altijd aanwezig. Hij kenschetste het bezwaar i de Leidse industriëlen als een „egoïs- he redenering". Deze kwaliteitsin dustrie is juist een voordeel voor andere industrieën, omdat het peil van de ar beiders er, algemeen gesproken, door wordt verhoogd, terwijl Leidens goede op industrieel gebied in het bui tenland mede door deze vestiging wordt verhoogd. Volgens de prognose zal de beroepsbevolking in Leiden sterker toe- in dan in de rest van Nederland. Ook deze spreker informeerde naar extra bouwvolume. Voortgaan Zo langs zijn neus weg merkte de heer agens (V.V.D.) na dit betoog op, dat hij de beantwoording van de opmerkingen de heer Stolp graag aan de wethou der had overgelaten. Hij hoopte dat het experiment zal slagen en achtte het voor in veel belang, dat het hier om een precisie-industrie gaat. De heer A a 1 - s (K.V.P.) kwam hieraan nog een gelukwens voor B. en W. toevoegen. Wethouder Jongeleen onderschreef drie schooljaren meer te bereiken zou zijn dan alleen maar „geoefendheid". Een ergelljking met het Bredase experiment s niet goed mogelijk, omdat men daar twee jaar geleden met 17 leerlingen be gon uit de bovenste laag debielen, en dat iets anders dan zwak-begaafd. De raad had verder geen aanmerkingen. Stichting Ook het volgende voorstel, deelneming in de gemeente in de op te richten volksmuziekschool. kreeg veel bijval. Al leen de heer Van D ij k (K.V.P.) had bezwaren tegen de voorgestelde vorm het stichtingsbestuur. Hij miste hier in namelijk vertegenwoordigers van de afdeling Leiden van de Kon. Ned Toon kunstenaarsvereniging, een groep mu- ziekpaedagogen. die wel eens benadeeld kon worden door de school. Wethouder Schaik verklaarde, dat deze ;en evenveel kans als ieder ander zouden krijgen voor het instrumentaal onderricht, waarvoor Toonkunst haar muziekschool beschikbaar heeft gesteld. Met een éérder gemaakte opmerking van de heer Van Weizen (C.P.N.), dat Leiden met deze school allerminst haan tje-de-voorste is. was spr. het van harte eens. Met alleen de stem van de heer Van Dijk tegen werd het voorstel aan- Onteigening Mej. Van Nienes (P.v.dA.) opende haar mond. toen het voorstel ter sprake kwam grond te onteigenen haavelaan ten behoeve van de bouw van een assistentenflat voor de medische fa culteit der Leidse universiteit. Zij ver klaarde bij de behandeling van de be groting 1952 reeds te hebben gevraagd de bouw van woningen voor bijzondere groepen van de bevolking te bevorderen, zodat het haar veel genoegen deed dat dit voorstel nu ter tafel kwam. Zij hoop te. dat de stichting en de gemeente hard zullen verder arbeiden. Natuurlijk kwam de pleiter voor de belangen van de volkstuinders, haar fractiegenoot Van der Burgh, zijn blijdschap uiten bij het voorstel gronden tussen Voorschoterweg en de Trekvliet te onteigenen, onder meer voor de aan leg van dit soort tuinen. Hij wilde met een wel weten hoe het met de toekom stige volkstuinen in het Noorderkwartier stond. Wethouder Jongeleen kon verklaren, dat een voorstel daarover klaar lagt: 't moet alleen nog door B. en W. worden behandeld. T arieven „Niet te bont met Leidse bond" Ondanks degelijke verdediging strandde voorstel van 't college ZOALS WEL TE VERWACHTEN WAS, heeft het punt „hondenbelasting" gisteren vrij langdurig in de Leidse raad gespeeld. Het tegenwoordige tarief dateert van 1 Januari 1947, en het college vond, dat de houders van honden financieel wat beter over de brug moeten komen, vooral met het oog op andere gemeenten, waar men veel meer betaalt dan in Leiden. Het voorstel luidde de tarieven voor een luxe hond van f 6 op f 10 te brengen, voor een waakhond van f 5.50 op f 8, en voor een trèkhond van f 2 op f 2.50. De nieuwe verordening voorzag verder in een vrijstelling voor r vermogenden boven 65 jaar. stemden de PvdA-leden. met uitzondering van de wethouders, de CPN, alsmede de heren Drljber en de later nog gearriveerde Portheine van de VV D De Leidse hon- We moeten rustig voortgaan met de ves tiging van Industrie, waarbij geen onder scheid wordt gemaakt, wat de faciliteiten betreft, tussen Nederlandse en buiten landse ondernemingen. Op dit ogenblik wordt trouwens op dezelfde grondslag als met dit bedrijf met Nederlandse fabri kanten onderhandeld over vestiging var bedrijven te Leiden, zo voegde hij hier toe. In de indertijd hier tot stand ge komen Amerikaanse fabriek voor de pro ductie van schrijfmachines werken veel mensen van bulten Leiden. Als deze be drijven aantrekkelijker zijn voor de werk nemers, moeten, in het algemeen gespro ken. de directies van bestaande bedrij ven de bakens verzetten, hijvoorbeeld op het gebied van het treffen van voorzie ningen voor de verzorging van het per soneel Als belangrijk punt kondigde de wet houder aan. dat van Ged. Staten de mondelinge toezegging is ontvangen, dat Leiden In aanmerking komt voor extra bouwvolume voor Industrie vestiging. Binnenkort hoopte htj met nog een voorstel ln de raad te komen voor vestiging van een buitenlands bedrijf. Dit Is opnieuw een reden te solliciteren naar meer bouwvolume. Bovendien begint de betrokken maat- sehappU met een kleine personeels bezetting. Luisteren In tweede Instantie vond de heer Stolp, dat de heer Meester maar slecht had ge luisterd. Het voorstel van het college moet. en dat had hij bedoeld, wel dege lijk met het oog op de toekomst worden gewaardeerd. We verkeren ln een soort crisis, al is dat een andere dan die uit de jaren '30. Als het college reeds maatrege len beraamt voor verruiming van het woningbouwcontingent kan dit een steen tje bijdragen tot het inlopen van het grote tekort aan arbeidskrachten. In zijn laatste woord ageerde de heer Meester tegen de houding van sommige in dustriëlen, die liever zien dat mensen werkloos rondlopen, dan dat er vojledlge werkgelegenheid is. Die houding had hij ook aangetroffen in de door mr Woudstra bij de behandeling van het voorstel tot stichting van een school voor zwak- begaafden aangehaalde zinsnede uit een advies, dat er „ongeschoolden moeten blijven". De P.v.d A.-fractie, aldus spr., zal zich hiertegen blijven verzetten. Het voorstel werd hierop met algemene stern- Een goed bestudeeröer ken toonde zich de heer Van der Horst (P.v.d A.), by de behandeling var. het voorstel de dagtarieven voor En degeest en Voorgeest op f6.30 te bren gen. Volgens de verordening mag de raad deze tarieven wijzigen. Dat was het laatst gebeurd in 1942, toen een prijs van resp. f 1.90 en f 1,80 was vastgesteld. Hoe zat dat nu? De burgemeester deed dit raadsel uit de windselen met de verkla ring, dat de verordening sinds de bevrij ding niet meer is toegepast, omdat zij dan wel elk jaar kon worden gewijzigd. Er is een nieuiwe in. de maak. waarin deze bepaling niet meer voorkomt. Tot de andere door de raad aanvaarde voorstellen behoort de verstrekking var. een crediet van f 150 000 voor de uitbrei ding met vier leslokalen van de Geref. lag. school Stadhoudersiaan; van'n crediet van rond f 1 600.000, onder meer voor het bouwrijpmaken van gronden ln Leiden Zuid-West; van bijna f 100.000 voor het zelfde doel, meer in het bijzonder voor de school voor Chr. nyverheidsonder- f 330 000 De eerste spreker over de honden was de heer Van der Horst (PvdA) die waardering had voor het inzicht bij het college, dat de zogenaamde luxe hond lang niet altijd luxe is, maar een levens vulling voor velen. Overigens vond hij het onaaanvaardbaar dat de hondenbelas ting in Leiden omhoog zou gaan. terwijl rtp'knpr- de ander® belastingen juist worden ver- laagd. Hij vreesde bij vaststelling van de verhoging op een groot aantal loslopende honden, en een asyl ontbreekt dan ook nog. De heer D r ij b e r (VVD), uitdrukkelijk verklarend niet namens zijn fractie te spreken, voelde er ook niet veel voor de verhoging door te laten gaan. Hij borduur de voort op het stramien van „de hond als opvoedend element", daarbtj vooral de jeugd naar voren halend. De heer K o r t m a n n (KVP) vond het maar ge lukkig, dat het op 't gebied van de belas tingen bij de PvdA begint te dagen, een ondeugende opmerking, die hem op een zwaarwichtige reprimande van de heer Meester (PvdA) kwam te staan. Hon denbelasting en rijksbelasting kunnen niet worden vergeleken, zo zei de heer Meester boos. De heer Stolp (Prot.-Chr.) vond de verhoging helemaal niet gek, want krijgt de gemeente wat meer voet aan de grond in haar eigen belastinggebied, heer H a g e n s (VVD) was voor, omdat de minder-draagkrachtigen worden uitge schakeld. Oorzaken i raadstuk- denllefhebbers kunnen hun trouwe vier voeters dus eens extra liefkozen, zij heb ben hun hond op een koopje! Vijilien chauffeurs zonder rijbewijs Niet minder dan 15 stadgenoten hadden ch voor het kantongerecht te verant woorden wegens het autorijden zonder rijbewijs. De ambtenaar van het O.M. wees op de ernstige gevolgen van een dergelijke overtreding en eiste 25 boete of 15 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde allen tot 15 of 5 dagen. maken van terreinen in Leiden-Noord, eveneens voor scholenbouw. Tot slot werd f8.000 beschikbaar gesteld voor de aankoop van een schilderij van de Leid se meester A. H. Bakker Korff en van twee schilderijen van de Leidse schilder F. Verster. Aan wethouder Van der Kwaak de ondankbare taak het Impopulaire voorstel te verdedigen. Hij zette uiteen, dat deze zaak om twee redenen op de helling is gekomen. In de eerste plaats bepaalde categorie hondenliefhebbers, die hun belasting niet konden betalen en daarom nu afgeschreven worden, en voorts worden de innlngskosten sterk ge drukt. Met talrijke voorbeelden toonde de wethouder aan, dat het Leidse tarief aan de zeer lage kant is. Het is goed als we op dit kleine stukje eigen belastinggebied van de gemeente nu eens „Ja" zeggen bij een kleine verhoging. „Leiden maakt het met de hond niet te bont", aldus de heer Van der Kwaak. De verhoging zou f2000 h f3000 meer ln het laatje brengen. De totale opbrengst bedraagt momenteel f23.000, waarvan aan kosten f6000 k f8000 weggaat. De heren Van der Horst en Drljber het bouwrijp- toonde zich ln het niet overtuigd. De heer Drijber vond zo'n kleine verho ging niet genoeg zoden aan de dijk zetten, waarop de wethouder repliceerde „Maak er dan een tientje van", maar dat was na tuurlijk helemaal niet de bedoeling. Het voorstel haalde het niet. Met 17 tegen 15 stemmen werd het verworpen. Tegen Drie raadsleden gevangenen van 't verleden en dus tegenstemmers ALS ALLERLAATSTE PUNT op de lijvige agenda, die de Leidse gemeen teraad gisteren af te werken heeft gekregen, prijkte een voorstel met gevoelige haken en ogen. Er lag namelijk een voorstel ter tafel een ge deelte van een door de provincie Zuid-Holland aan de Anna-kliniek te verstrekken lening te garanderen. Ieder, die op de hoogte is met de be treurenswaardige gang van zaken rond het ontslag van dr Van Nes, tot voor enkele jaren directeur van deze kliniek, kon wel voelen aankomen, dat dit incident nog zou nagalmen in de raad. Dat is dan ook gebeurd. Bussen-jaarwedde-subsidie Allerlei in de Leidse raad „Hoe moet dat nu", verzuchtte de heer Meester (P.v.d.A.), toen het voorstel in de Leidse raad ter sprake kwam ver keersverboden vast te stellen voor de toe gangswegen naar het autobusstation op het Stationsplein, „op de Beestenmarkt is een wachtlokaal, op het Stationsplein niet!" Spr. had gehoord van de moeilijk heden, die verscheidene busmaatschap pijen zullen ondervinden bij verplaat sing van de haltes, onder meer wat be treft de verkoop van abonnementen en zo. Volgens wethouder Jongeleen was de aandrang het nieuwe busstation in ge bruik te nemen mede uitgegaan van de directies der ondernemingen, maar hij zou nog eens onderzoeken hoe dat pre cies zat. Het gemeentelijk standpunt, ln te ne men met het oog op de ontworpen nieuwe jaarwedderegeling voor secretarissen en ontvangers ln de provincie, deed de heer Meester opmerken, dat voor Lelden gerust de soepele bepalingen kunnen gel den van een gemeente boven 100.000 in woners. Wethouder Menken was het daarmee wel eens, maar de zaken, die hiermee samenhangen, kunnen het best bij de begroting worden behandeld. Aldus zal geschieden. De wijziging van de subsidiëring door de gemeente van instellingen voor gezins zorg. waardoor dit geheel uit de sfeer van de Armenzorg wordt getrokken, had de volle instemming van de heer Plena (P.v.d.A.). De heer Questroo (Prot- Chr.) was bezorgd voor mogelijke tekorten bij de instellingen, maar wethouder Men ken kon hem op overtuigende wijze ge rust stellen. Als tegemoetkoming zal Sep tember als een overgangsmaand worden beschouwd, hoewel de nieuwe regeling officieel per 1 September In werking treedt. Op de Leidse vaikensmaikt: Weihouder Van der Kwaak hield toespraak en reikte oorkonde uit Vanmorgen om acht uur werd het loven en bieden, dat iedere Dinsdagmor gen in alle vroegte op de vette-varkensmarkt te Leiden begint, voor een ogenblik onderbroken. Het vijfhonderdduizendste varken werd aangevoerd, sedert het gemeentebestuur in 1905 aan veler wens voldeed en in onze stad een vette-varkensmarkt instelde. Het feestvarken zelf was zich niet in het minst van zijn uitzonderings positie bewust. Naast de gebruikelijke merken droeg het in grote cijfers het getal 500.000 op de rug, maar zonder zich hierop voor te laten staan bleef het met zijn medevarkens als met gelijken omgaan. Als eerste spreker stelde de heer Port heine (WD), dat het met het oog op dit voorstel geboden is het verleden te ver geten en het oog naar de toekomst te richten. Daarom ging zijn fractie met het voorstel accoord. Hij hoopte, dat de ver houding tussen de Anna-kliniek en de Leidse universiteit goed zal worden. De heer Van Dijk (KVP) zeide, dat zijn fractie in principe wel geneigd is, een vereniging met de zorg voor mis vormden te helpen. Maar hij vroeg zich af, of er reden is het tegenwoordige be stuur van de Anna-kliniek van dienst te zijn, dat mede de oorzaak is geworden voor de moeilijkheden uit het verleden. Verwacht het college, dat een dergelijk betreurenswaardig conflict zidh in de toe komst niet zal herhalen? Spr. betwijfelde het, of de cijfers van toeneming van het aantal Leidse patiënten in de kliniek wel geheel betrekking hebben op orthopaedi- sche patiënten. Voor steun aan een streek ziekenhuis arhtte sur. vee! eerder het Riik en de provincie, dan de gemeente ln aan merking te komen. Zijn fractiegenoot Kortmann sloot zich bij dit betoog aan. Hij vond het Leids belang hier niet erg sprekend, en ook hij kon zich niet van de voorgeschiedenis losmaken. De heer Plana (Pvd A.) betwijfelde het. of de Anna-kliniek er in zal slagen het aantal patiënten uit Leiden te verho gen, en vroeg of het gebouw niet geschikt kan worden gemaakt als revalidatiecen trum. De heer Van Weizen (C.P.N.) ging met de voorgestelde garantie ac- Objectief Wethouder Menken, het voorstel verdedigend, verklaarde dat men zich zo objectief mogelijk moet distanciëren van wat is geweest. Uit bedrijfe-econo- misch oogpunt is de zaak gezond en kan de garantie worden verleend. Op de vraag of in de toekomst conflicten kunnen worden vermeden is natuurlijk geen ant- Wethouder Van der Kwaak reikte vanmorgen aan de verkoper en de koper van het 500.000ste vette varken op de Leidse markt, de heren C. W. Anker uit Woubrugge (links) en B. de Jong uit Katwijk aan Zee, een oorkonde uit. De heren stonden geschaard om de oorzaak pan deze plechtigheid, die het teken van zijn waardigheid duidelijk leesbaar op de rug draagt. foto N. van der Horst hield ter gelegenheid van deze feestelijka gebeurtenis een korte toespraak. Sedert 1906 heeft de markt vele upa en downs gekend, aldus de wethouder, die deza schommelingen illustreerde door te ver tellen, dat ln 1932, toen de aanvoer het grootst was, de laagste prijs genoteerd werd, namelijk 21 cent per kg; in 1961 werd de hoogste prijs uit de historie van de markt betaald, f 2.34 per kg. De heer Van der Kwaak sprak de hoop uit. dat het millioenste varken in korter tijd dan 50 Jaar en dan in de nieuwe hal zal worden aangevoerd- Aan de verkoper en de koper van het jubileumvarken, da heren C. W. Anker uit Woubrugge en B. de Jong uit Katwijk aan Zee, reikte da wethouder een oorkonde uit. Onmiddellijk hierna begon de handel weer en passeerden al die naamloze var kens de weegschaal, zonder dat zij ooit de kans nog krijgen om het tot feestvar ken te brengen, of het moest op een rijk beladen dis zijn. woord mogelijk omdat men deze zaak niet in de hand heeft. Met cijfers toonde spr. aan, dat het aantal Leidse orthopaedische patiënten, in de Anna-kliniek behandeld, wel degelijk een stijgende lijn vertoont. Sinds 1949 is dit gestegen van 3 tot 12 pro cent. Het aantal consulten van Leidenaars in de polikliniek steeg in deze periode van 22 tot 30,9 procent De saak van een revalidatiecentrum la groeiende In Lelden. Verleden jaar Is een stichting gevormd, waarin me dici en het bedrijfsleven nauw samen werken. De indruk Is, dat In de naaste toekomst Leiden een revalidatiecen trum sal hebben, het tweede ln de provincie naast Rotterdam. In tweede instantie bleef de heer Van Dijk er bij geen vertrouwen in het bestuur van de Anna-kliniek te hebben. Uit per- aoonlijke motleven stemde ook zijn frac tiegenoot Kortmann tegen, en de derde tegenstemmer was de KVP-er Aalders. Het voorstel een garantie te verstrekken van f 600.000 voor de betaling van rente en aflossing van een door de kliniek bij een institutionele belegger te sluiten le ning was er daarmee door. De Leidse raad heeft gitteren het voorttel goedgekeurd bij de TrekvHet een fabriek te doen bouwen roer een Amerikaame maatschappij, de Reed Roller Bit Compa ny, die zich toelegt op de vervaardiging van boordwerktvigen. Dit is de schets- aanlwke

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3