Kerken en kloosters moesten het zwaar ontgelden BRYLCREEM Reeks benoemingen aan de Leidse universiteit Prof. dr Heering in A.Z. overleden £^t.en ve/aP Schilderij voor universiteit NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 18 AUGUSTUS 195S De Beeldenstorm in Leiden (UIT Beelden in Pieterskerk kwamen het eerst aan de beurt (Door J. de Koning.) EN VAN DE FELSTE BESTRIJDERS van de Roomse beeldendienst was 1 Petrus Bloccius, conrector aan een Leidse school. Zijn invloed is in leiden zeer groot geweest. Niet alleen, dat hij de beeldendienst veroordeel de, maar hij predikte ook de vernieling van de beelden. In een in 1567 ge drukt boek van hem lezen wij daaromtrent „Ende hoe de bilden costelicker rijn, hoe wij die scandelicker vernielen ende verbranden, opdat het volck te beter mach den levenden Godt dienen". In dit laatste lag inder daad de kern van de beeldenbestrijding, zoals die ook zij het onbewust werd gevoed door de alleen op de Bijbel gerichte Calvinistische predi king. in rgl er* Te betreuren is het, dat de beelden- itorm vooral in Leiden ook ongure elementen heeft aangetrokken. Was het de principiële beeldenstormers er alleen om te doen, de beelden uit de kerken te verwijderen en vernielen, deze bijlopers sagen er een welkome aanleiding in tot plundering en botviering van hun ver nielzucht. Kerken en kloosters zijn door dit vandalisme van veel eeuwenoude en rijke schatten beroofd en wij kunnen 4 gerust spreken van een onherstelbaar ai: cultuurverlies. Niemand en zeker niet !Ze de predikanten en de consistoriën heeft dit echter gewild of kunnen voor- tien. Maar de beweging, eenmaal op gang gekomen, was niet meer te stuiten. _°°j Hoe groot overigens het verlies aan cultuurschatten was, veel mensenlevens ai! heeft de beeldenstorm niet gekost. Te genover de vele duizenden, die door de Inquisitie om hun geloof zijn gemarteld en gedood, zij dit wel zeer duidelijk on derstreept. Bepalen wij ons thans tot de feiten, "zoals de geschiedschrijvers ons die betreffende de beeldenstorm in Lei den hebben overgeleverd. Rode sluiers De beeldenstorm, op 14 Augustus 1566 In Zuid-Nederland begonnen, sloeg spoedig over naar het Noorden. Willem van Oranje, die dit gewelddadige optre den ook veroordeelde en wel begreep, welke gevolgen het optreden later zou kunnen hebben, had de steden van Hol land reeds gewaarschuwd waakzaam te zijn. Ook in onze stad was het begon nen te gisten. Een aantal monniken, be ducht voor wat er waarschijnlijk komen ging, had reeds de kloosters verlaten, het geestelijke gewaad afgelegd en de kostbaarheden geborgen. Op Zondag, 25 Augustus, werd de ste delijke regering, toen nog in meerder heid de oude religie toegedaan, door de koster van de St Pieter gewaarschuwd, dat er lieden in de kerk waren, die niets goeds in de zin hadden en rode sluiers hadden omgehangen. Direct daarop be gaven burgemeesteren zich naar de kerk; er waren reeds enige beelden van de al taren gestoten. De beeldenstormers ver lieten echter toen de kerk. die daarop werd gesloten en onder bewaking ge steld. trek toegeschoten boeren naar de stad teruggejaagd. Ook het klooster Mariënpoel werd be zocht. De aldaar aanwezige meesterstuk van de schilder Cornelis Engel- brechtsz. (thans in de Lakenhal) waren •eeds door de regering veilig geborgen. Dit klooster werd echter voor vernieling plundering gespaard, doordat een aan zienlijk heer de beeldenstormers met geld wist tevreden te stellen. De overige in en om Leiden staande kloosters moesten het evenwel deerlijk ontgelden. Eén gewijd gebouw schijnt echter aan de aandacht van de beelden stormers te zijn ontglipt, n.l. de kapel van het St Anna-hofje aan de Hooigracht. nog steeds het altaar van vóór de Hervorming aanwezig is. Nog was de regering bang om in te grijpen. Men zou met spoed alles uit de kerken doen wegnemen, waar van afgoderij „werd gepretendeerd". Het die avond •erig de stad. Op de Breestraat hadden enig» Rederijkers een touw gespannen, aan een beeld uit de St Pieter hing, dat zij steeds in beweging brachten. De re gering greep niet krachtdadig in en door dit onbegrijpelijke, slappe optreden was erger te verwachten. En inderdaad: op de d.a.v. Maan dag drong een troep mannen en vrouwen de O.L. Vrouwenkerk (was aan de Haarlemmerstraat gelegen) binnen. Het ging er volgens een oog getuige daar zo woest toe, dat twee personen, een man en een vrouw, in het gedrang dood bleven. Het hek was van de dam: ook in de andere kerken en de kloosters drongen nu de beeldenstormers binnen en tegen de middag was de vernietiging in volle gang. Het rumoer in de stad was onbeschrijfelijk. Als furiën lie pen de mannen, vrouwen en kinde ren de kerken in en uit, en binnen weinige uren waren in alle kerken de beelden vernield. Ook vele prach tige schilderstukken, missalen en al taarstukken zijn toen vernietigd. Het bekende, in de Lakenhal aanwezige altaarstuk van Lukas van Leyden, dat destijds in de St Pieter hing, was nog bijtijds in veiligheid gebracht. Volgens een ooggetuige zou dit al taarstuk, „Het laatste oordeel" voor stellende, door een burgemeester van de beeldenstormers zijn gekocht. Houten beelden werden op de blauwe steen op de Breestraat verbrand, 's Avonds had men op het Pieterskerk hof een groot aantal beelden, schilde rijen. kruisen e.d. ter verbranding bij eengebracht. Daar werd dit echter door enkele burgers en gildebroeders belet. Aanval op kloosters In de kloosters deed de vernielzucht zich nog heviger gelden. De woede het volk was vooral gekeerd tegen het minnebroedersklooster, niet ver buiten de Hoogewoerdspoort gelegen. De poort was echter al gesloten, waarop de me nigte naar het stadhuis trok en van d< aldaar aanwezige burgemeester de sleu tels eiste. Deze. niet bang zijnde vooi de tierende volksmenigte, wierp de sleu tels op straat en riep met bliksemende ogen „Wie durft. raDe ze oo". Hij gewapend en hield zijn strijdbijl zo hoog, dat hij met één slag de schedel hem, die de sleutels zou durven oprapen, zou hebben gespleten. Het volk, door deze houding geïmpo neerd, trok af; het verbrak echter toer zelf met g^ /eld de afsluiting, drong het klooster binnen en v.-rnielde daa- üjk alles wat maar vernield kon worden Tegen middernacht kwamen zij terug beladen met kloostergewaden en altaar stukken. Eén uit de menigte had uit spotternij een monnikspij omgehangen en hield een misboek in de hand, waar mede hij de stad rondliep. Deze ..grap' heeft hem later het leven gekost; op de 3de Juni 1568 is hij opgehangen. De ge roofde goederen werden de volgende Het klooster Engelendaal bij Leiderdorp was door de monniken zo zwaar gebarri cadeerd, dat de beeldenstormers binnen konden komen. Daarop trokken zij naar het nonnenklooster Roomburg, jaagden de zusters, doch werden op hun beurt kort daarna door ijlings in haar klooster een Calvinistische preek aan te horen. En reeds in 1565 had den zij met hun knechten schandelijk huisgehouden in de abdij van Egmond. Kort nadat de rust in de stad was te ruggekeerd. ontving de regering van Wil- van Oranje bericht, dat aar hangers van de nieuwe religie vrije pre diking moest worden toegestaan, >rder was gedaan. In onze stad vond prediking, na de beeldenstorm, het eerst plaats op 29 Augustus, wc de Voskuil. Al spoedig was men echter dat vergaderen in de open lucht moede en men nam daarom bezit van de kerk der Minnebroeders, Prins in Leiden Op 23-1-1567 kwam de Trins zelf Leiden voor verdere regelingen. Er werd afgesproken, dat de Gereformeerden zou den meehelpen alle secten te weren; ver der moesten zij beloven bij het begraven van hun doden geen liederen te zingen, geen vergaderingen te houden, geen scho len op te richten en niemand van de oude religie te bespotten Veel vrijheid werd de Gereformeerden dus toen nog niet toe gestaan Wel kregen zij verlof tot het bouwen van een eigen kerk. Deze werd gebouwd even buiten de Wittepoort reeds op 2-2-1567 kon daar voor het in vrijheid worden gepreekt. Lang mocht deze kerk helaas niet in gebruik Philips II had op het vernemen berichten over de beeldenstorm, reeds zijn maatregelen genomen en de mare Alva's komst drong als een donkere, heilspellende wolk ons land binnen. In Mei reeds werd begonnen met de af braak van de kerk en nu begon vc Gereformeerden een tijdperk van vervolging en onderdrukking, die stad 3 Het is welhaast zeker, dat het altaar in de kapel van het Sint Anna- hofje het enige is, dat tjjdens de Beeldenstorm gespaard bleef. Dit is er een foto van. Het Sint Annahofje aan de Hooigracht dateert uit het jaar 1509. Het interieur van de kapel is volledig bewaard gebleven. De foto toont de kapel gezien naar het altaar. Foto Monumentenzorg Zij begreep echter heel goed, dat een dergelijke zwakheid haar later wel eens ernstig zou kunnen worden ver weten. Zij liet derhalve door de stads secretaris in de desbetreffende notu len opnemen, dat dit besluit alleen was genomen om bloedvergieten te voorkomen en dat zij niet geacht wil de worden daarom de verwoesting de kerken goed te keuren. Kruiwagens vol GEMEENTE LEIDEN Officiële publicatie» Uitbreidingsplan De burgemeester van Leiden brengt ter openbare kenni6, dat met ingang van 19 Augustus 1955 gedurende vder weken voor ieder in ontwerp ter inzage zal lig- ter gemeentesecretarie, afdeling Openbare Werken (Stadhuis, kamer 111): een plan tot herziening van het uit breidingsplan der gemeente van 6 No vember 1933 in dier voege, dat een ge deelte, gelegen ten zuidoosten van de Poelwetering, ten zuidwesten van de Ma- ■edijk, ten zuidoosten van de Boerhaave- aan en ten noordoosten van de Van Swietenstraat wordt ingetrokken; een partieel-uiftoreidingsplan „Lel- den-Boerhaavelaan" met betrekking tot de in het onder a. genoemde gedeelte ge legen gronden. Leiden, 18 Augustus 1955. De Burgemeester voornoemd, S. Menken With, loco Burgemeester Agenda van Leiden Donderdag Pieterskerkplein, 8 uur: concert door "Leiderdorp: N.V. Ned. Durisol. 8 uur: opening cantine. Vrijdag Pieterskerk, 8 uur: Sangerknaben vom Wienerwald. Speeltuin Groenoord, 9 uur: vertrek naar speeltuin Drievliet te Rijswijk (slot dag vacantiebezigheden). Speeltuin „Ons Eiland", Kortenaer- straat, 8 uur: groot tuinfeest Tentoonstellingen Rijksmuseum voor volkenkunde „Z« zien zij ons" (de Europeaan gezien door andere volken), tot 2 October Lakenhal, 10—12 en 2—5 uur: schilde rijen, aquarellen en tekeningen van Florls Verster en Menso Kamerlingh Onnes (tot 1 September). Apotheken Apotheek Herdingh en Blanken, Hoge- woerd 171', tal. 20502 en de apotheek Reyst. Steenstraat 35. tel. 20136. Burgerlijke stand1 van Leiden GEBOREN: Wildrik H„ z v W. H. Bu- rema en C. J. Schouten; Huberta M. J. d v H. J. van der Pluijm en B. M. Lam- bregts; Monica C. M., d v J. van der Post en Th. H. Rickelmann; Theodorus M. A z v Th. M. A. Hoebink en E. Hassell; Maria J. W. d v J. A. Roelof* en J. Need; Cornelis s v H. Kinkel en J. de Vos. GEHUWD: Th. C. M. Lablans en A. G. van Goozen; W. van der Hoeven en D. W. van Leeuwen; B. Mieloo en J. F. Breedevelt; J. van der Meij en A. Bosma; G. van Eijgen en A. M. Distelvelt; L. Kramer en J. Stouten; C. van Nieuwen- dijk en G. E. van Rossum; J. J. Witte- naar en J. Blansjaar; D. Hartevelt en C. Smit. Dank aan Leidse donors De afdeling Leiden van het Ned. Rode Kruis zal binnenkort weer onderschei dingen uitreiken aan donors uit Leiden en omgeving voor het resp. vijftien- vijfmaal afstaan van bloed voor bloedtransfusiedienst. Dat zal dan de eerste keer zijn in het nieuwe sei Acht bloedgevers ontvangen straks de Landsteiner-plaquette omdat zij vijftien maal bloed hebben afgestaan, terwijl het aantal, dat de penning in onlangst neemt, 138 bedraagt. De uitreiking schledt op Donderdag 1 September in de grote cursuszaal van het academisch ziekenhuis. Lampong-Sumatra Rnbber. Verlies 98.240, totaal verlies 170.027; grotere opbrengst verloren door hoger kosten; oogst 1954 980.844 kg rubber, raming 1955 1.375.000, oogst eerst» halfjaar 593000 verkocht 661.895 f 2.67 d» kg c.i.f. Europese havens en 128.702 rp. 7,20; koffie-oogst-1954 31 480 kg, 8000 kg bessen gestolen; raming 1955 ad 51.000 wordt niet gehaald; personeel 1032 man; arbeids prestatie 40 pet. beneden vooroorlogse; grondoccupatie toegenomen. kostbar» gronden verloren; Bogorredjo had rp. 245.288 overschot, besteed voor afschrij ving. Op Dinsdag, 27 Augustus, luwde het op- oer, ondanks de zwakheid van de rege- ing, die eerst nu krachtdadige maatrege- ;n nam. Er werd bij de blauwe steen en galg opgericht voor daders van ver dere kerkroof; verder werd afgekondigd, dat alle uit kerken en kloosters gestolen goederen, onverwijld naar het St Jacobs- gasthuis (nu de Lodewijkrtcerk) moesten worden gebracht. Men begreep echter wel. dat het met deze inlevering niet zo vlot >u gaan, en zocht ook langs andere we- »n tegen betaling de geroofde goederen eer machtig te worden, onder belofte in niemand te zullen verraden. Een ooggetuige verhaalt, dat men ook •n smid in de armen nam. Deze, in de wandeling „Lange Jan" genoemd, was ge in langs de straten oud ijzer, koper lood te kopen. Hij kreeg nu de op dracht om alles wat hij aan kerk- en kloostergoederen kon vinden, voor de re gering in te kopen. Iedere avond kwam ij met een kruiwagen vol altaargewaden .d. aanzetten. Dit was dan voor Leiden het einde van de beeldenstorm, die overigens in 1572 —.zij het niet in zo ernstige mate nóg eens zou oplaaien. De eigenlijke leiders van deze beeldenstorm, die zich steeds achter de schermen hebben gehouden, waren drie leden van de lagere Hollandse adel; ijverige voorstanders van de Gere formeerde Religie en trouwe bezoekers van de hagepreken. Het waren echter rauwe klanten; zo hadden zij bij\ i. beeld de abdisse Van Rijnsburg gedwpn- Bij beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zijn benoemd aan de rijksuniversiteit te Tot wetenschappelijk hoofdambtenaar; Bij de inwendige geneeskunde (2e leer stoel) dr A. A. H. Kassenaar, bij de anor ganische scheikunde A. B. Ruigrok en dr W. L. Groeneveld, bij de algemene zoölo gie dr W. Vervoort, bij het rijksherba rium dr R. A. Maas Geesteranus en mej. dr J. Th. Koster. Allen zijn wetenschap pelijk ambtenaar 1ste klasse; Tot wetenschappelijk ambtenaar le kl. Bij de physische scheikunde F. C. de Vos, bij het rijksmuseum van geologie en mineralogie dr P. C. Zwaan, bij de expe rimentele zoölogie dr J. J. A. van Iersel, bij het rijksherbarium dr R. C. Bakhui zen van den Brink, allen thans weten schappelijk ambtenaar; Tot wetenschappelijk ambtenaar bij de biblotheek mejuffrouw mr J. van der Jagt en mevrouw E. A. C. Grijm, beiden thans adjunct-wetenschappelijk ambte- Bij beschikking van de minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen zijn alsnog voor het Jaar 1955 benoemd aan de rijksuniversiteit te Lelden: Tot wetenschappelijk ambtenaar 1ste klasse bij de medische chemie dr W. A. Loeven, thans hoofdassistent; Tot wetenschappelijk ambtenaar bij de kindergeneeskunde mej. C. L. D. C. Bruins, thans assistente, tot wetenschap pelijk hoofdambtenaar bij de kinderge neeskunde dr C. L. J. Vink. thans weten schappelijk ambtenaar 1ste klasse, tot wetenschappelijk ambtenaar bij de na tuurkunde H. C. Kramers, thans hoofd assistent, tot wetenschappelijk ambtenaar voor de algemen» geschiedenis dr E. H. Koseman, thans assistent. Insigne voor erelid De Natuurvriend kwam weer bijeen Hoewel nog midden In het zomerseizoen hield de aquarium- en terrariumhoudera- vereniging „De Natuurvriend" gister avond toch al weer een vergadering en ali vanouds in het gebouw van de Loge. Het mooie weer had de leden niet weerhou den te komen, want de heer W. Zwart kon een groot aantal van hen welkom heten. Hij memoreerde met grote dankbaarheid de viering van het zilveren jubileum en bracht dank voor de grote belanstelling. Weer Wen nieuwe leden konden worden ingeschreven- De jubileumcommissie bracht verslaguit en vertelde iets over de moeilijkheden, die met enige leden gerezen zijn ten aan zien van een punt van de feestviering. Deze moeilijkheden zullen op de volgend» vergadering nader besproken worden. On der dank werd de commissie van haar taak ontheven. Door de landelijke bond zijn ere-instg- nes beschikbaar gesteld voor de leden die gedurende het hele bestaan van de bond lid zijn geweest. Voor Leiden zijn dit d» voorzitter, de heer Zwart, en de heer C. H. Langeraal. Aan de heer Langezaal. die erelid van de vereniging is. werd het in signe gisteravond uitgereikt. De voorzit ter achtte het een voorrecht, dat het 84- jarige ere-lid nog de gezondheid en de animo heeft op de vergadering te komen en hij waa blij hem het insigne te mogen voor mooi gezond haar ■S WERELDS MEEST VERKOCHTE HAIRDRESSING Beecham (Nederland) N.V. roor Engrot Jacq. Mot N.V., Amsterdam In de afgelopen nacht is in het A.Z. op 76-jarige leeftijd overleden prof. dr G. J. Heering, oud-hoogleraar aan de Leidse universiteit vanwege het Seminarium der Remonstrantse Broederschap. Gerrit Jan Heering werd 15 Maart 1879 te Pasoeroean op Java geboren. Hij door liep het gymnasium in Den Haag en stu deerde vervolgens aan de universiteit en het Seminarium der Remonstrantse broe derschap. In 1906 behaalde hij de doctors graad op een proefschrift, getiteld „Onder zoek naar het wezen van het zedelijk oordeel". In 1904 had hij het predikambt aanvaard bij de Rem. Geref. Ge meente van Oude Wetering, waar hi] in 1907 afscheid nam om naar Dor drecht te vertrek ken. In 1913 werd dr Heering predi kant in Arnhem. Aan de Leidse universiteit hij op 25 April 1917 op als hoogleraar vanwege het Se minarium der Re monstrantse Broe derschap, waar hi onderwijs gaf in de geschiedenis en leer stellingen van het Remonstrantisme. Hi maakte deel uit van de commissie tot be hartiging van de zaken der Rem. Broe derschap en was voorzitter van het col lege van professoren en curatoren. Prof. Heering verwierf grote bekend heid als voorzitter van de vereniging Kerk en Vrede. Van zijn talrijke publi- Haagse economische politierechter Lichte boete „Het is niet de eerste keer dat u hier bent" zo begroette de Haagse Economi sche politierechter, mr Gelderman, een rijwielhersteller uit Nieuwveen. Verd. had daar een zaak. maar ook een bedrijf in Alphen aan den Rijn. Voor dit laatste waren de vereiste vergunningen niet aan wezig. Indertijd was de zaak aangehou den en nu kon de man een brief overleg gen van het gemeentebestuur van Alphen aan den Rijn, dat het in de bedoeling ligt hem woonruimte te geven bij het be drijfspand. Verdachte zal dan de zaak in Nieuwveen opheffen en krijgt een vesti gingsvergunning in Alphén aan den Rijn. De zaak is hie De officier vond het mee: ruimte dan va: tigingswet. t dan gezond, in Justitie, mr Lulofs, een kwestie van woon- overtredlng van de vee- als verdachte in Alphen den Rijn komt neemt hij het beheer toch over. Dat nam echter niet weg dat de overtreding begaan was en overeen komstig de eis werd verdachte hiervoor veroordeeld tot 10 boete of vijf dagen. „8makeiyk eten" mei de rechter ..Smakelijk eten", zei de Economische politierechter en hij oom de alle ziekten en gebreken op van acht kippen, die een poelier in Sassenheim in voorraad had gehad. Die gebreken waren zoveel dat de rechter constateerde, dat een kip blijk baar veel kan hebben voor zij het loodje legt. „Ik ben al zoveel jaren poelier en ze hebben me nog nooit betrapt", betoogde verdachte. „Dat zegt U heel juist, nog nooit betrapt", zei de rechter en hij ver volgde „Ik ben maar blij dat ik niet in Sassenheim woon. wat kippen betreft dan, anders wel". Verdachte vertelde dat hij op de markt in Barneveld deze acht kippen er bij had moeten nemen omdat hij anders de goede ook niet kreeg. Er was in de Paasweek geen kip te krijgen. „Het gaat toch om een snippertje winst. Ik zelf eet wel meer van die dunne kippen op", ze-i de poe lier. De officier van Justitie zei In het minst geen medelijden met verdachte te hebben. Hij eiste 100 boete of 25 dagen en veertien dagen hechtenis voorwaarde lijk met twee jaar proeftijd: Het werd 75 boete subsidilfr 15 dagen en vier da gen hechtenis voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. De Homeward River Plate General Cargo Frelghtconference verhoogt de vrachten van Montevideo naar Europa I October 5 pet. De South and Southeast African Outward Frelghtconference voert 1 September een verhoging in. Electrotechnlsche Mechanische In dustrie (E.M.I.). Eerste halfjaar zeer be vredigend. omzet 36 pet. hoger dan jaar tevoren, verwachting voor gehele jaar 20 tot 25 pot. hoger; kosten n«men niet in evenredigheid toe; hoger resultaat verwacht; bedrijf tot in 1956 ven vol doend» orders voorzien. De Amerikaanse raad voor d» scheepvaart zal in Europa de scheeps bouw bestuderen en o.a. Nederland be- wisaelbeker. die het district heeft aange- uit reiken. De voorzitter maakte bekend, dat d» boden, gebruikt zal worden voor een plantenkweekwedstrijd. Hierna volgde de uitreiking van de prijzen van de huiskeu ring In de plaats van de heer Severm werd in het bestuur gekozen de heer P S. Geertsma en het besluur werd uitge breid met de heer J. C. L. Vorst, die be last ia met de redactie van het maand blad. s noemen wij het boekwerk De Zon deval van het Christendom, dat veel aan leiding tot polemieken gaf. In 1942 her dacht hij zijn zilveren doctoraat. In 1949 nam hij afscheid van de universiteit. De „Gelderland" overgedragen Het 23ste schip van onze marine dat de naam Gelderland draagt, een onderzee bootjager die 19 September 1953 te water werd gelaten, Is gisteren bij de oude werf van Wilton te Rotterdam in gebruik genomen. Bij deze overdracht waren aan wezig de Commissaris der Koningin In Gelderland Jhr dr C. G. C. Quarles van Ufford, Commander G. B. M. van Erkel, chef-staf commandant zeemacht, de heer S. van West, directeur van Wilton en genodigden. Aan dek van de Gelderland stonden alls bemanningsleden aangetreden toen heer Van West het woord nam en schip aan de marine overdroeg, Schout bij nacht H. H. L. Pröpper vlagofficier-mate riaal van het ministerie van Marine aan vaardde de Gelderland. Naar wij vernemen, ligt het in het voornemen der Centrale Trust Compag nie certificaten aan toonder uit te geven, met notering te Amsterdam, tegen de op naam luidende bewijzen van deelgerech- tigheid voortkomende uit de in New York openstaande verwisseling van de aan de Amsterdamse beurs genoteerde dollar- obügaties der pet. leningen 1926 en 1927 van de VereinJgte SUhlwerkc en der 7 pet. lening 1926 der Rheln-Elbe-Unlon. Werstapjes van dientby.. De pseudo-vogelpest in de gemeente Oldebroek breidt zich nog steeds uit. Begin October zullen de Solafabrieken te Zeist in Ter Apel (Gr.) een nieuw be drijf openen. Men hoopt het aantal ar beidskrachten van 50 tot 150 te kunnen uitbreiden. De heer F. Flameling, brandweercommandant te Tilburg, Is be noemd tot commandant van de Utrechtse brandweer. Het nieuwe fabriekscom plex van de N.V. Tornado in Et'.en zal 4 October officieel door Prins Bernhard worden geopend. Het bedrijf is al enige t(jd geleden met de productie begonnen. Op een stuk grond in Santpoort, <NH dat met behulp van draglines en zandzui gers werd geschikt gemaakt ala bollen- grond, zijn fundamenten van een zeer oud bouwwerk. Vermoedelijk betreft het hier resten van de in 1633 herbouwde Papenburcht, een lustoord van een der bewindhebbers van de Verenigde Oost- Indisohe Compagnie. De machinefa- fabriek van Frans Smulders te Utrecht bestaat 27 Augustus 75 jaar. De fabriek legt zich in het bijzonder toe op de ver vaardiging van machinea voor olie- en veevoederindustrie, hydraulische persen en pompen. Voor rijkswaterstaat en ver schillende gemeenten werden talrijke grote bruggen en sluisonderdelen ge maakt. zoals o.a. de stalen sluisdeur voor afsluiting van de Zuiderzee. De Engelse boeren xün zeer tevreden. Dank zij de stralende zonneschijn is de oogst van deze zomer de beste sinds men senheugenis. Daarentegen oefenen en kele vooraanstaande Russische bladen ernstige critiek op het beleid van hun regering op het terrein van de landbouw. Ook Australië wil gaarne betere re sultaten. Daar bestaan plannen om langs kunstmatige weg op grote schaal regen te produceren. En om op alle onzeker heden voorbereid te zijn, gaat West- Duitsland zijn luchtruim onderzoeken op radio-activiteit. In totaal worden 54 waar nemingsposten ingericht President Tito van Joegoslavië heeft gezegd, dat zijn land spoedig atoomenergie voor vre desdoeleinden zal gebruiken. Ook Fiat (auto's, Italië) heeft belangstelling voor het atoom. Men tracht een reactor in Amerika aan te kopen, voornamelijk voor het opwekken van electriciteit, De Oostduitse vice-premier Ulbricht (zwaar ziek) vertoeft op het ogenblik ln Rusland om behandeld te worden. Westdultse architecten gingen dezelfde weg. doch zij om de wederopbouw van de Russische hoofdstad te bezichtigen. De weg terug wordt afgelegd door vier Oostenrijkse na tuurkundigen Zij werden in de oorlog door Rusland krijgsgevangen gemaakt, doch mochten Zondag naar hun land te rug Het wordt een regelmatig verkeer van geleerden tussen Helstnki en Mos kou Er is namelijk een Russisch-Finse overeenkomst gesloten tot uitwisseling van wetenschappelijke inlichtingen en geleerden. Admiraal Guiseppe Sirian- ni, grondlegger van de moderne Italiaan se vloot, zoals die onder Mussolini werd opgebouwd, ia overleden. Intussen raast met onweerstaanbare kracht de wervelstorm Diana in de richting van Amerika's Oostkust. Het is de tweed* tropische storm binnen een week. WÊBÊ Met het m.s. Tento van de Holland-Ameri- kalijn is eind vorige week het grote doek in Amsterdam aangeko men, dat een schenking is van de Pennsylvania Academie van Schone Kunsten aan de Leidse universiteit. Het enor me schilderij, dat op 20 Juli van Philadelphia werd verscheept, geeft 'n uitbeelding van Lei- dens ontzet en draagt de officiële titel: „Ont zet uit het door de Spanjaarden onder Val- dez geslagen beleg in 1574". De Pennsylvania Academie werd in 1851 door aankoop eigenares van het doek. De afme tingen zijn 4.20 bij 7.35 meter. Reeds drie jaar gele den had een symboli sche overdracht plaats, en wel aan de Neder landse ambassadeur in Washington, dr J. H. van Royen. Aanvankelijk wist in Leiden niet precies welke plaats het doek gegeven zou moeten worden, doch thans is besloten, zoals ons van morgen door de admi nistrateur der universi teit, de heer T. wan der Schilden, werd meege deeld, hiervoor één der muren van het klein- auditorium te gebrui ken. Gisteren werd door Ruys en Co te Amster dam de geweldige krat aan het universiteitsge bouw afgeleverd en voorlopig in de hal van het oude gebouw neer gezet. Het doek bestaat blijkbaar uit verschil lend e gedeelten, want de afmetingen van d» kist zijn. ruw geschat, 3 bij IH bij JH meter.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3