Herstel van 't Waaggebouw kan nog wel een jaar duren De heer C.H. Overduin werd ter aarde besteld BHonet Reorganisatie van de I.K.I. opent perspectieven Sassenheims raad belegt een som geld in een huis es Groot vissengezelschop geeft reliëf aan Aqua-congres NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1955 Werk moet veel uitvoeriger zijn dan men had verwacht DE HOOP, DAT de officiële opening van het Waaggebouw zou samen vallen met de festiviteiten ter gelegenheid van het twintig-jarig be staan van de Vebo op 31 Augustus en 1,2 en 3 September aanstaande r-j. is wel ijdel geweest, als men weet, dat de restauratie nog in volle gang is en voorlopig niet kan worden afgesloten. Men heeft aanvankelijk zelfs ge dacht, dat het werk ongeveer drie maanden zou vorderen. Maar al spoedig bleken de zwakke plekken van het historische gebouw zo talrijk te zijn, dat om dit schema zo er toen van een werkelijk schema sprake kan zijn geweest nog slechts smalend gelachen kon worden. Daarentegen is het een feit, dat toch niemand heeft kunnen vermoeden, dat de restauratie in plaats van enkele maanden enkele jaren zou duren. En dat laatste is volgens de uitvoerder, met wie wij gis teren spraken, inderdaad het geval. „Begin September is het dus niet klaar; maar begin October dan wèl?" De heer P. Sieval glimlachte. Hij zop de zangers van drie October en de uitdeleTs en vangers van haring en wittebrood graag een „schoon 6chjp" aanbieden, maar is hem beslist onmogelijk. Hij hoopt slechts, dat 3 October 1956 in een geres taureerd Waaggebouw kan worden ge vierd. We moeten er wel op rekenen, dat het nog een jaar kan duren. ïoch naar de Waag Intussen kan straks het gebouw toch voor de Vebo worden gebruikt, zoals wij reeds hebben gemeld. Het steigerwerk in het interieur blijft wel staan, maar wordt een beetje versierd en de rommel wordt helemaal opgeruimd, zodat het wat zal lijken.'Voor de Vebo is dat geluk kig, omdat een grote Vebo-tentoonstelling zónder Waaggebouw eigenlijk niet denk baar is. Voor de restauratie zelf betekent het slechts vertraging. Zoals het straks stagnatie zal opleveren, als er de repeti ties voor de koraalmuziek en de uitdeling van haring en wittebrood moeten plaats hebben. Men vleit zich echter met de ge dachte, dat een paar weken oponthoud op een werk van een paar jaar haast niet voelbaar zal zijn. Onvoorzien De voornaamste oorzaak van deze lange duur is wel. dat de toestand van de Waag veel slechter bleek dan men aan de hand van de eerste onderzoekingen had ge dacht. Nu is het bij elke restauratie zo, dat men bepaalde dingen pas kan zien als het werk in uitvoering is, maar de on- factoren drukken op het herstel het oude Leidse kaascentrum wel erg Ook de vrouw op de Leidse lubel-Vebo Men schrijft ons: Van 31 Augustus tot en met 3 Septem ber is er ter gelegenheid van de Jubel- Vebo „Zó doet de boer" een grote ten toonstelling in de Stadsgehoorzaal te Leiden. De Chr. Boerinnen- en Platte landsvrouwen-Bond, de R.-Kath. Land en Tuinbouwmeisjes en de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen zullen op deze tentoonstelling een gezamenlijke stand hebben. Door hechte samenwerking wil len zij trachten, een beeld te geven van het werk van de vrouw op de boerderij Deze stand heeft als motto: „En wat doel de Boerin?" Dat de vrije-tijdsbesteding voor de boerin geen probleem is, wil men laten zien door te tonen wat er aan handwer ken op de boerderij wordt gedaan im mers het handwerk ls door de moeder» en grootmoeders altijd al gedaan: van daar de vele mooie werkstukken, die nog op de boerderijen te vinden zijn. De stand zal een verzameling handwerk bevatten van kantklossen, weven, borduren, haken, breien, lampenkappenmaken, pitrietbe- werking, handenarbeid en schilderen. Ook boter en kaas (op de boerderij gemaakt) en kook- en bakproducten zullen een plaats vinden. Met deze stand hoopt men een ruimer begrip voor het vaak onbekende leven van de vrouw op de boerderij te kweken Een bezoek aan de stand van en voor de vrouw op de Jubel-Vebo-tentoonstel- ling zal zeker tot jubelen stemmen. Burgerlijke stand van Leiden Van Woensdag 10 Augustus: GEHUWD: A. de Keizer en E. de Jong; J. Bavelaar en M. Fasel; C. Haasbroek en C. E. van der Graaff; G. Bloem en H. C. Seller; J. Vis en T. Wijrdeman; J. B. Troost en T. M. Hierck; W. A. Fasel en P. T. van Gerven. GEBOREN: Theresia Cornelia dr van S. P. C. J. Verdegaal en I. E. Smit; Maria Johanna Josina dr van P. C. van Klink en J. A. de Kuijer; Robertus Laurentius Maria zn van G. C. Hillebrand en J. F. G. M. Korver. OVERLEDEN: P. A. Dijkman, man, S9 jaar; J. G. W. van Kaldekerken, man, 62 jaar. Van Donderdag 11 Augustus: GEBOREN: Carla Thérèse dr van S. Ie Schot en W. M. Zuidhoek; Petrus Johan nes zn van P. J. Riemens en H. J. Prins; Louise Hendrikje dr van J. D. v. Schoon hoven en A. H. Veldhuis; Johannes An- thonius zn van J. Trlppenzee en R. A. M. Vreeburg; Christina Hendrika dr van H. H. Teljeur en J. C. van den Tol; Richard Paul zn van D. Pattiapon en M. M. Kroon, Johannes Wilhelmus zn van S. B. Sassen en J. Klijn; Jocabus Wilhelmus zn van J. W. Vlsch en A. van Asselt; Jacobu» Adrianus zn van A. A. Oerlemans en M P. Snelderwaard; Johannes zn van J Warmenhoven en J. M. Schoonderwoerd, Maria Cornelia dr van J. M. Kuijl en A M. van der Heijden. OVERLEDEN: M. A. J. van den Burg. zoon, 4 Jaar. Puzzle-prominenten 1. Joh. Oudshoorn. Tijloosstraat 34, Saseenheim. 2. Maartje Tukker, Kerkstr. 39. Oude Wetering. 3. Mej. G. C. J. Punt. Groenhovenstraat 12. De heer Sieval kan, gebroken en niets medewerkers meer alles is open- r hem en zijn -borgen is, al- bouw gerust met de handen had kun nen afbreken, zó slecht was het. Noe men we slechts, dat tal van eiken bin ten volledig verrot bleken te zijn en dat het inwendige van het metselwerk ook dringend Ingrijpende voorzienin gen nodig had- Het metselwerk aan de buitenkant is voltooid, terwijl men aan de binnenzijde met de afwerking er van bezig is. Het gewelf in de boterhal, dat tien h vijftien centimeter omhoog moest worden gebracht, is eveneens geheel hersteld. De toestand van het houten plafond boven de boterhal was niet slecht; alleen de ge- welfribben waren door verrotting aange tast. Het plafond wordt met linnen bekleed i dan met een grijsachtige verf geschil derd. Aan het plafond worden drie lam pen aangebracht en aan de wanden geveer tien. De ramen worden ook nieuwd. Als het dak geheel dicht is. kan pas het bouwen van een kamer voor de direc teur (boven aan de voorkant), een kamer voor de onderdirecteur en een kleed kamer worden gedacht. Vermeldenswaar dig is, dat in de nieuwe situatie de oude wenteltrap naar deze vertrekken zal lei den. Deze bevindt zich links in het ge bouw. De vorige trap, die oudheidkundig geen betekenis had, was rechts, v Zandsteen Van belang is ook, dat op de plaatsen 'aar dat historisch verantwoord is, zandsteen wordt gewerkt. Zoals bekend, wordt het gebruik van deze steensoort in deze tijd meer en meer kwestieus gesteld, omdat het werken er mee voor de gezond heid van de uitvoerders schadelijk zijn. Het gebruik van zandsteen is ook alleen toegestaan als bijzondere maatregelen worden getroffen om de ge zondheid der arbeiders te beschermen. Dit punt heeft bij de restauratie van Waag blijkbaar geen moeilijkheden opge leverd. We hebben ons er van kunnen overtuigen, dat de zandstenen raamlijsten het zeer goed doen. Op het ogenblik werkt men met tien man aan de Waag. Het aantal hoeft niet groter te zijn, omdat het gebouw binnen kort immers beschikbaar moet zijn vooi de Vebo en uitvoerige werkzaamheden dus niet meer ter hand genomen kunnen worden. Maar na de ontruiming zal het werk weer volop beginnen. Dan wordt er minstens met vijf man méér gewerkt. De restauratie moge in het bijzonder de markt- en havendienst wat ongemak schaffen, de wetenschap dat Leiden enige tijd weer een fraai en in alle op zichten toonbaar Waaggebouw zal bezit ten, bedekt echter alle teleurstellingen. De steigers in het Waaggebouw zullen voorlopig niet kunnen ivorden afgebroken. Aan de restauratie van het binnen-metselwerk, de ramen en het dak is men nog volop bezig. Tussen de plaats waar vroeger de kamer van de directeur was (aan de voorzijde boven) en de boterhal werd in een binnenmuur een toog blootgelegd. Behalve het geraamte, waarvan Boerhaave voor zijn medische colleges gebruik zou hebben gemaakt, zijn er geen belangrijke dingen gevonden. Verder was de énige ontdekking van groot belang, dat het gebouw er zo slecht aan toe was, dat men het „met de handen" had kunnen afbreken, zoals uitvoerder Sieval het uitdrukte. Foto N. van der Horst Onder grote belangstelling werd gistermiddag op Rhijnhof het stoffélijk overschot ter aarde besteld van de heer C. H. Overduin, die op 75-jarige leeftijd is overleden. De overledene heeft de Chr. Geref. Kerk van Leiden 45 jaar lang gediend als ambtsdrager, en ook was hij vice-voorzitter van de kerkeraad. In de aula werd vooraf een rouwdienst gehouden, geleid door ds C. v. d. Weele, Chr. Geref. predikant, die ook in het sterfhuis een korte dienst hield over het thema „Een vraag en antwoord rondom de dood", n.a.v. Job 14 10 en Job 19 25. In de aula 6prak ds v. d. Weele ovei de tekst uit Hebr. 13 7. Hij trok daar- en parallel tussen het sterven van ouderling Overduin en dat van de aarts vader Jacob. Het leven van de overle dene werd gedragen door de God van het genadeverbond, die gisteren en heden dezelfde blijft tot in eeuwigheid. Hij was ambtsdrager in de echte Bijbelse zin het woord. Spr. wekte de Gemeents op haar voorgangers te gedenken en hun geloof na te volgen. Terwijl de organist W. Buurman het „Blijf bij mij Heer" speelde, werd de kist grafwaarts gedra gen. Daar aprak ds v. d. Weele over Da niël 12 2, en richtte zich speciaal tot de familie van de heer Overduin. De oud-scriba van de kerkeraad, de heer H. Buurman, sprak nog een per soonlijk gedachteniswoord. Een zoon van de overledene, theol. candidaat J. Over duin te Utrecht, «chetste de karakter- Mej. B. Lambrechts vierde zilveren jubileum In de koffiekamer van het atadhuis had gisteren een huldiging in intieme kring plaats ter gelegenheid van het feit, dat mej. B. Lambrechts, chef van de type kamer, 25 jaar geleden in dienst der ge meente trad. Namens B. en W. voerde de gemeente-secretaris het woord, die de ijver en accuratesse van mej. Lambrechts roemde. De heer N. Kriek overhandigd de jubilaresse namens de collegae enkele geschenken. Na afloop van de bijeenkomst hebben velen mej. Lambrechts hun ge lukwensen aangeboden. Leiden spaarde ook in Juli In de maand Juli werd bij de Leidscha Spaarbank ingelegd 1.122.989.49 en te rugbetaald ƒ961.252.85. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 388 en het aantal afbe taalde boekjes 179. Op 5756 rekeningen van deelnemers aan de Afhaaldienst werd 108.745.75 bljge schreven. Er werden 610 busjes ter ledi ging aangeboden met een gezamenlijke inhoud van 11.157,04. Het tegoed dei 35.656 inleggers bedroeg aan het einde der maand ƒ24.044.051,20. trekken van zijn vader. Hij las enkele :n uit 1 Cor. 15 en bad het Onze Vader. Onder de aanwezigen merkten wij op de heren C. Scheurwater en A. P. Hak kenberg, resp. voorzitter en secretaris van de afdeling Leiden der S.G.P., en namens de Statenkieskring de heren Se- gers en Oudshoorn uit Lisse. De leden van da kerkeraad fungeerden als slippen- dragers. O EGSTGEEST Burgerlijke Stand Geboren: Johannes C. G.. z. van G. C. an Velzen en M. J. van Schie. Overleden: A. Grippeling, 69 jaren. Agenda van Leiden Maandag De Zijl, 9 uur: viswedstrijd van Groen- oord (vacantiebezighedea). Ons Eiland, 9 uur: speeltuinfeest me Groenoord (vacantiebezigheden). Douzastraat 20. 1.30—3.30 uur: receptie mej. T. "den Holder (25 jaar bij VlasVeld). Dinsdag Poelmeer. Oegstgeest, 8.30 uur: zwemmen door Leidse kinderen (vacan tiebezigheden). Speeltuin Groenoord, 2 uur: kindermid dag (meisjes handwerken, jongens spelen). Pieterskerk, 7.308 uur: avondstilte. Groenoord, 9 uur: wandeltochten (een groep via Voorschoten en een groep via de Leidse singels en het plantsoen). Tentoonstellingen Rijksmuseum voor volkenkunde „Zo den zij ons" (de Europeaan gezien door andere volken), tot 3 Octooer Lakenhal. 10—12 en 2—5 uur: schilde rijen, aquarellen en tekeningen van Florls Verster en Menzo Kamerlingh Onnes (tot 1 September). Victoria Regia bloeit Vanavond en morgenavond bloeit in de Hortus Botanicus 'aan het Rapenburg de Victoria Regia. Tus sen 9 en 11 uur kan men de bloem bezichtigen. De heer H. J. Muller ter aarde besteld Op de begraafplaats aan de Groenesteeg werd gistermiddag het stoffelijk overschot van de heer H. J. Müller ter aarde be steld, die op 76-jarige leeftijd overleed. De overledene was gepensionneerd sta tionschef van de Ned. Spoorwegen en heeft onder meer dienst gedaan aan het station Herensingel te Leiden en dat van Hillegom. Aan het graf sprak ds M. Otte- vanger de belijdenis uit en bad het Onze Vader. De oudste zoon van de overledene, de heer J. H. Müller uit Den Haag, sprak een dankwoord. Prestatietocht Leidse Reddingbrigade Morgenmiddag van 3 tot 5 uur houdt de Leidse Reddingsbrigade in het Rijn en Schiekanaal ter hoogte van de textiel fabriek van de gebr. Van Wijk (Kanaal- weg) de jaarlijkse prestatietochten ge kleed zwemmen. Door deelnemers ouder dan 16 jaar wordt over 500 meter ge- v, door deelnemers beneden 16 jaar 275 meter. Leden van de brigade zullen ook reddingsdemonstraties ver- verzorgen. HILLEGOM Jongen aangereden Omstreeks half één 's middags reed de li-Jarige jongen Hansje v. d. Heuvel, af komstig uit Amsterdam en logerende bi) de fam. Bouckaert te Hillegom. met zijn fiets op de Hoofdstraat richting Leiden Ter hoogte van de Meerstraat stond een bakfiets. De jongen wilde er omheen rijden, maar raakte toch de bakfiets, met het gevolg, dat hij viel. Een uit de rich ting Leiden komende militaire vracht wagen kon niet meer op tijd remmen en reed over het jongetje heen. Gelukkig kwamen de wielen alleen over zijn benen heen. maar deze werden ook zwaar ge wond. Dokter Ten Hoopen verleende de eerste hulp. De jongen werd per zieken auto naar de Marlastichting te Haarlem vervoerd. Volleybal De volleybalteams dames SIZO 1 en heren §IZO 1 hebben Woensdagavond te Overveen de wedstrijden in de finale gewonnen. De uitslagen zijn: dames SIZO 1—Gios 3—0; heren SIZO 1—Genie Haarlem 20. Door deze overwinningen zijn beide teams kampioen geworden van de te Overveen gehouden Zomercompe titie. De teams speelden deze wedstrijd werkelijk uitstekend. Er waren zeer spannende momenten, vooral bij de he ren. SIZO kan terugzien op een mooie zomercompetitie. Er wordt nu weer druk getraind voor een in September te spe len jubileumtournooi dat is uitgeschre- door de Haarlemse volleybalbond, die dan zijn 5-jarig bestaan herdenkt. Concert Maandag zullen onder leiding van de dirigent P. Stanislaus de „Sëngerknaben vom Wienerwald" een concert geven in de grote zaal van Treslong. Burgerlijke Stand Geboren: Maria J. G., d. van M. F. van Santen en W. M. Teeuwen; Catharina W. M., d. van Hi. C. Salman en M. B. Teernstra; Petrus, z. van F. G. Bouwman en W. Th. Hendriks; Theodora J. A., d. van P. M. van Horlok en Th. J. Forrer. Ondertrouwd: H. Weijers en M. E. Jan- ce; Th. van Each en P. E. Raameveld; L. Dol en J. M. Giesbergen. Getrouwd: J. F. H. van den Berg en M. Th. J. van der Eist. Nederlandse bromfietser jgjjjfc doorkruist 8 Europese landen Bilonet in „eeuwige Meer dan 1 0.000 km. door vlakten en over bergpassen - op goede en slechte wegen - in hitte en koude - z'n Batavus Bilonet bleef zonder mankement. Op 26 April begon de dag naar het EUelgebi Frankrük dwars doo de St. Gotthardpaa os prachtige Lago Magloi In Oostenrijk te kom moesten de Doloml ten worden bedwo »cht. Terug naar I naar huls. Ruim 10.000 km nlnete moeilijkheden, tk Iers zeggen - De Bataeu» en pracht bromfiets. Dit Is In hal kort hal enthousiaste varhaal van da Haar H. da Wl|s uit Bunnlk bij Utracht. HIJ maakta zijn tanga rals op oon Bllonot G-50. Een willekeurig aiamplaar uit da serie-productie van moer dan 1 0.000 bromfietsen, welke wij Jaarlijks afleveren. BATAVUS De bromfiets die 't 'm levert J VOORSCHOTEN De raad van commissarissen van de N.V. Internationale Kunststoffen In dustrie te Voorschoten deelt mede, dat de jaarvergadering ter behandeling van de jaarstukken over 1954 omstreeks eind September zal worden ge houden. Deze late behandeling is het gevolg van een noodzakelijk gebleken reorganisatie van het bedrijf, die in 1954 werd ingezet en in 1955 verder werd doorgevoerd. De verkooporganisatie werd grotadig gewijzigd, ook op administratief gebied hebben ingrijpende mutaties plaats ge vonden. Voorts werden maatregelen ge- Dmen ter verhoging van de productie. De raad acht het juist reeds thans ter snnis van de aandeelhouders te bren gen, dat aangezien de werkzaamheden te groot in omvang werden, deze thans ztjn gesplitst in de leiding van de Interna tionale Kunsthoorn Industrie, waarvan ing. C. C. Hora Siccama directeur ls ge bleven. en in die van de Internationale Kunststoffen Industrie, waarvan Ing. C. C Hora Siccama de leiding heeft neer gelegd en waarin door commissarissen tijdelijk ia voorzien. De gezondmaking van het bedrijf «1st voorts een rigoureuze afschrijving van al le teleurstellingen uit het verleden. Op de winst- en verliesrekening over 1954 zal daarvoor een bedrag moeten worden opgebracht van plm. ƒ500.000. Hoewel het bedrijf zich ook in de loop van 1954 reeds in gunstige zin heeft ontwikkeld, zal er rekening mee moeten worden ge houden. dat ook het eigenlijke bedrijf over 1954 nog een verlies zal aantonen van rond 125.000 De bovengenoemde reorganisatie, waar mee een efficiënte productie en verkoop wordt beoogd en die de vennootschap tn de nu komende Jaren op een winstge vende basis moet stellen, is thans vrij wel voltooid. De verkoop ook van nieuwe producten ontwikkelt zich gun stig. Ook in het buitenland zijn nieuwe afzetgebieden opengelegd, die bemoedi gende perspectieven bieden. De raad van commissarissen neemt zich voor op de aanstaande jaarvergadering over de gang van zaken ia 1955 recente medede lingen te doen. Amerika verwacht een gróte oogst, die waarschijnlijk het record vaa 1948 zal o.a. 33 mllltoen kubieke metei 126 millloen mals. Maar wat er mee gaat gebeuren werd niet openbaar De Sassenheimse gemeenteraad kwam gisteravond bijeen om een slechts vier punten tellende agenda te behandelen. Wegens vacantie van de bur gemeester fungeerde wethouder Vogelaar als voorzitter. De heren Bergman en Wesseling waren met kennisgeving afwezig. Het eerste agendapunt betrof de koop van een strook grond ter verbre ding van de Warmonderweg. Uit de korte mondelinge toelichting van de voorzitter begrepen wij. dat met dezo aankoop f 2.000 gemoeid is. Het .s ons echter niet bekend, of deze aankoop de berm aan beide zijden van de Warmon derweg betreft of dat alleen éen kant verbreed wordt. Zonder discussie werd dit voorstel goedgekeurd. Over het volgende punt, aankoop per ceel Hoofdstraat 233. zei de voorzitter in zijn toelichting, dat dit agendapunt reeds eerder (in -een zogenaamde praat avond) besproken was. zodat de heren raadsleden dus met de plannen op de hoogte waren. Een nadere toelichting werd daarom niet gegeven. Zonder eni ge discussie werd ook dit punt aange nomen. Daar over de beide eerste agen dapunten ons de schriftelijke toelichting onthouden werd. kunnen wij onze lezers helaas niet nader inlichten. Na de raads vergadering hebben wij nog g?tracht nt deze aankoop nadere informa- krijgen, maar wethouder Voge'aar deelde ons mede, dat het gemeentebe stuur met de aankoop van dit pand geen definitieve plannen heeft. W sprak hij de geruchten tegen, dat hi huis afgebroken zal worden. Men zc dus kunnen concluderen, dat het g< meentebestuur in deze aankoop z'n geld wil beleggen. Meer gas Ten einde de biscuitfabriek ..Othello" an gas te kunnen voorzien, moet hel gasnet uitgebreid worden. Over 175 moet een hoofdbuis worden gelegd, welke f 7 338 zal kosten. B én W. ver zochten dit bedrag beschikbaar te len. De heer Verschoor vroeg, of het ook mogelijk werd, de woonhuizen aan de Wasbekerlaan op het gasnet aan te slui ten. Wethouder Vogelaar deelde mede. dat dit nu zeker mogelijk zal zijn, maar dat hiertoe van de bewoners een ver zoek moet uitgaan. De raad besloot het gevraagde bedrag beschikbaar te stellen. Het laatste agendapunt betrof het ver lenen van een subsidie aan de organisat e KNAC vraagt: Verbiedt linksafslaan bij Wassenaars viaduct )e weg over het viaduct, dat de rijks straatweg Den HaagLeiden bij Wasse naar overbrugt en die onlangs voor het verkeer is opengesteld, beantwoordt, naar het oordeel van de KNAC., slechts tol op zekere hoogte aan zijn doel. Hoofdzakelijk was dit er op gericht om het verkeer, dat uit noordelijke of zui delijke richting het viaduct naderde, ge legenheid te geven tot links-afslaan zon der dat daarbij op de overdrukke rijks weg waar terecht overal verboden tot links-afslaan zijn ingesteld het overige verkeer in gevaar zou worden gebracht of gehinderd Zolang er ter plaatse geen verbod tot links-afslaan wordt uitgevaar digd, aldus de KNAC, zal de toestand even onbevredigend blijven als deze was Daarom heeft de KNAC. er bij rijks waterstaat op aangedrongen om ter plaat, se het links-afelaan te verbieden, on danks het feit, dat het links-afslaande verkeer dus een omweg zal moeten ma- ?n van ca 1200 meter Aangezien bij de beide afritten tram- kruisingen zijn. heeft de KN AC. tevens verzocht hier waaraohuwingssignsleo aan te brengen. Steun Wettig Gezag, ter bestrijding van de onkosten van de streekdag in Deift B. en W. stelde voor een bedrag van t 23 beschikbaar te stellen. De heer Van Breda vond dit bedrag erg pover. An dere jaren was er meer gegeven en hij stelde voor f 50 subsidie te verlenen. De heer v. d. Nouland steunde het voor stel van de heer Van Breda en vond het door^p. en W. voorgestelde bedrag ook niet erg royaal Wethouder Vogelaar antwoordde, dat B. en W. de indruk hadden dat niet meer verwacht werd. Bij stemming bleek, dat zes raadsleden voor f 50 waren en vijf raadsleden voor f 25. Burgerlijke Stand Geboren: Anna M., d. van H. J. J. van Diest en van J. van der Meer, Kastanje laan 10; Frederik H., z. van C. J. Bol en van J. Kemner, Hoofdstraat 239; Frits J. M., z. van C. D de Graaf en van D. Pas- schler, A. van Leeuwenlaan 32; Anthonla L. M.. z. van A. Zonneveld en van E. C. M. Bisschop*. Julianalaan 75; Johnny, z. van A. Kaptein en van A. de Rooij, J. P. Gouverneurlaan 6. Ondertrouwd: C. P. van der MeiJ, 29 Ja ren, Hortuslaan 24 en Th. J. van Hage, 28 jaren. Hoofdstraat 259. Getrouwd: J. J. J. Verklelj, 30 Jaren. Alphen aan den Rijn, Prins Hendrikstraat J. A. M. Elkhulxen. 29 jaren, Hoofd- 161. LISSE Oriëntatlerlt Morgen houdt de Solexvlub De Bol lenstreek een oriëntatierit, waaraan alia bromfietsrijders kunnen meedoen. Da start is om 2 uur op het H.B.G.-plein. Op Zaterdag 20 Augustus is er weer zo'n Geslaagd De heer J. Onos slaagde te Den Haag voor bat examen vliegtuigmonteur. van dichtbij.. Een Amerikaan, die genoot van de klanken van een orkest op de E 55, wilde een aardig gebaar maken en drukte de di rigent, Joop Amman, een bankbiljet in de hand. Toen deze het nader bekeek, bleek het een briefje van duizend te zijn. De Amerikaan werd hierop geattendeerd, en het bleek inderdaad een vergissing te zijn. Opnieuw kreeg de dirigent een brief je in de hand gedrukt, weliswaar niet van duizend, maar nog atijd „duur" ge noeg. ir De gemeenteraad van Enschede zal binnenkort een plan behandelen voor de bouw van een nieuwe openbare lees zaal en bibliotheek. Er komt ook een autobus, die de verst verwijderde stads delen van lectuur zal voorzien. De uitvoe ring van het project zal enkele millloe- nen guldens kosten. ir Een bedrag van 3000 gulden, een Zweeds geschenk aan de door de atormramp geteisterde gemeente van Nieuw-Vossemeer, zal worden be steed voor het aankopen van een ge schilderd portret van de Koningin. ir Op verzoek van de Mexicaanse president Adolfo Ruiz Cortlnes, hebben deskundi gen van het Nederlands Arbeidsbureau voor Ingenieurswerken in het Buitenland een rapport opgesteld over de uitvoering van werken in de havens aan de Golf van Mexico. ir De gemeenteraad van Jon gensdorp is Woensdag door wethouder B. Ram van Amsterdam geïnstalleerd. Jon gensdorp, dat bestaat uit tien huisjes, la gelegen aan de Papaverweg in Amster dam-Noord en beoogt verantwoorde va- cantlebeateding te geven. van 200 km per uur, nadert de Oostkust van de Ver. Staten Vliegtuigen worden in afwachting van „Cotuiie" landinwaarts gevlogen, schepen gaan de zee op en vele ien trekken met vrachtwagens vol be zittingen naar het binnenland. Het gehele gebied verkeert in een alarmtoestand. ir Gustave Dominici, zoon van de oude Gaston Dominici die er van wordt be schuldigd de Engelse geleerde Drummond ijn vrouw en kind te hebben ver moord, is evenals zijn vrouw opnieuw door de politie verhoord. Tijdens het pro- beschuldigde Gustave zijn vader er i, de moord te hebben gepleegd. ir In Sevilla la door de Hispano Aviacion het eerste Spaanse straalvliegtuig, de Saeta, vervaardigd, ir Men verwacht, dat de be volking van Zuid-Amerika ls in de eerst komende dertig Jaar zal verdubbelen tot 210 A 240 millloen zielen. Brazilië zal bin nenkort 100 millioen Inwoners tellen, -ir Helgoland vierde gisteren het feit, dat het zestig jaar deel uitmaakt van Duitsland. Bismarck ruilde in 1860 het Oost-Afri kaanse eiland Zanzibar met Engeland tegen Helgoland, ir Tien Belgische oor logsmisdadigers zullen^door de Russische autoriteiten worden vrijgelaten. De tien gevangenen hebben allen aan Duitse zijde in de oorlog tegen Rusland gevochten, -ft- De Ver. Staten zijn voornemens, kleine onderzeeboten te bouwen met atoomaan drijving. Zoals bekend, is reeds één grot# atoom-onderzeeboot in gebruik. Met een particuliere firma ia een contract geslo- roor de bouw van reactors voor de kleine onderzeeëra. ir In het tweeds kwartaal van 1954 heeft de Rockefeller Foundation ruim 5V4 millioen dollar ter beschikking gesteld voor wetenschappe- sn opvoedkundig werk. De Neder landse directeur-generaal voor de volks gezondheid. dr P. Muntendam, ontving ruim 2500 dollar voor bezoeken aan En geland en de Ver. Staten. Wijziging radarproject Nieuwe Waterweg B. en W. van Rotterdam stellen de ge. meenieraad voor ten behoeve van het radarproject voor de Nieuwe Waterweg alsnog een credlet van f 1.228.500 te vo- i. Dete extra uitgave Is noodzakelijk geworden door enige belangrijke wijzi gingen In het project met name In de radarpost Hoek van Holland. Oorspronkelijk zouden door de gemeen te Rotterdam vijf poeten worden ge bouwd; de poet Hoek van Holland zou rekening van de Koninklijke Marine komen. Ala vergoeding ontvangt de ge ile Rotterdam nu een rijksbijdrage 300.000 gulden. De totale kosten van deze post bedragen 454.800 gulden. De totale koeten van dit project wor den geraamd op 4.125.500 gulden. Reeds eerder waren credicten ten bedrage van 2 897 000 uitgetrokken, zodat het uitein delijke bedrag, verminderd met de rijks bijdrage. 1.228.500 zal zijn. Burgerlijke Stand Geboren: Petrus N. M., zn. van W. A. Akerboom en P. M. v. Rooijen; Adrians dr. van C. Hogervorat en A. M. Ver- >1. Ondertrouwd: Petrus Verdoorn en Pe- tronella A. J. v. d. Veek; Colin Richard- en Lucie H. T. A. Bunt; Gerardua Swets en Franziska M. v. Riet. In Kelderzaal Binnenhof stlg kunstig Ingerichte n vandaag tot en met Zater dag 27 Aug. in de Keldersaal van het Bin nenhof te Den Haag honderden vissen ternationale afkomst rond. Z|) iwtmi i „pronken" daar. soals de vlsliefhebber ft noemt, ter gelegenheid van de ten- 'onstrlling Aqua Hof, die In verband rt het zilveren Jubileum van de Neder- ndse Bond van Aquarlumhoudera Is ge- ganiseerd. Behalve vissen, kan men er ook nog kronkelende slangen, sierlijke hagedissen zelfs gevaarlijk brullende krokodillen bewonderen. Er wordt een instructief beeld gegeven an de huidige stand van de aquanumllef- hebberij in ons land. Dat deze liefhebberij bloeit en groeit bewijst deze tentoonstal- De aquariums zijn in drie soorten ver deeld. De eerate soort Is het architecto nisch aquarium, waarbij men speciale aandacht besteedt aan de opbouw en de lichteffecten; de tweede behandelt da blj- Candidaten Bijzonder zijn de Congozalmen, die vol gens Ingewijden een grote kans hebben op de eerste prijs. Maanvissen zwemmen sta tig door het water en de kleine koraalvls- Je* schijnen krijgertje* te spelen. De blinde holenvis, die in Zuid-Amerika geboren is en geen ogen heeft ls ook ia de Kelderzaal te zien. Typisch Is de z.g. Rosaceus, die eveneens uit Zuid-Amerika komt. De mannetjes hebben een zwart ..vlaggetje" op hun rug dat elk jaar groter wordt. „Maar al voeren ze een «wart* vlag.-piraten zijn het niet", zei gisteren een viadeskundlge. Veel aandacht ls besteed aan het maken van een oerwoudkgeekje. waarin vier krokodiliep zijn „gehuisvest". In een enorm paladarium (gecombineerd aquarium/terrarium) Ia een lndonesi*rh landschap meesterlijk nagebootst. Tussen hoge varens, rotsen en bamboeplanten schuifelen hagedissen en wanen zich ln 't oarweud.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3