PITTIG Uit het heelal komen geheimzinnige constante radio-signalen Juist nu 6 MAANDAG 8 AUGUSTUS 1955 een half zware Van Ne!Ie! WANHOOPSKREET VAN MENSENRAS De planeet Mars zou zeer voorzichtig door ruimteschepen moeten worden benaderd (SPECIALE CORRESPONDENTIE) REEDS IN 1877 ontdekte Schiaparelli, dat er zich op Mars een kanalen- stelsel bevond, waarvan hij niet zondermeer dtirfde beweren, dat dit niet door mensenhanden gemaakt zou kunnen zijn. Het had er veel van weg, dat deze kanalen de verbinding vormden tussen de smeltende ijskappen, welke zich om de polen van Mars bevonden en de zeer water- arme gebieden van Mars. pen bedacht was: „radio sterren". Maar het vreemde is. dat men geen lichtgevende voorwerpen kon waarnemen in de richting van deze radiosterren. Men stond hier voor zeer grote raad sels. Dr Grote Reber van het Bureau of Standards, een beroemd expert op kos misch stralingsgebied. ontkende de moge lijkheid. dat deze golven door sterren of door een groep sterren zou kunnen wor den veroorzaakt Percival Lowell (de stichter van het Lowell Observatorium in Ari zona) en vele andere geleerden hebben dit evenwel als vaststaand aangenomen. Lowell heeft geduren de een dertigtal jaren deze rood- schijnende planeet waargenomen en bestudeerd en kwam hierbij tot de conclusie, dat dit preciese net werk van 600 kanalen inderdaad wa'erwegen waren. In zijn boeken onthulde hij de theorie, dat Mars een uitstervende planeet is. Slechts op de poolkappen bevond zich smeltend ijs als enigf bron van water. De bewoners van Mars, zo beweert hij, construeerden deze kanalen met een uitgebreid stelsel van pompen, teneinde de strijd om het bestaan van hun ras te FIGUREN OP MARS Verschillende astronomen ontdekten voorts op Mars vreemdsoortige geome trische figuren, welke enorme afmetingen moeten hebben gehad, om van de aarde af te kunnen worder. waargenomen. De uitleg, die men voor deze symbolen heeft bedachi, is volkomen in de lijn van LowelL Marsianen. zo beweert men. doen een wanhopige poging om de dichtstbijzijnde planeet hun S.O.S. signalen te doen toe komen, wellicht in de hoop. te worden gered van hun langzaamaan naderende ondergang. Vele competente geleerden ontkennen echter het bestaan van deze symbolen. Een ander verschijnsel dat de moeite waard ls. Is de waarneming van de be roemde Japanse geleerde Tsuneo Asakl. Van 1933 af heeft Mars het voorwerp gevormd van een speciale studie van deze geleerde. Op 9 Dec. 1849 nam hij een gigantische gloed waar, die geduren de verschillende minuten voortduurde. Hij werd gevolgd door een grljsgeelachtl- ge wolk van 60 km hoog en 1000 km ln diameter. Volgens Sahakl was hier sprake van een atoomexplosie of een vulkanische uit barsting. Indien het evenwel een atoom explosie zou zijn geweest, dan moest deze teweeg zijn gebracht door een zeer ontwikkeld ras. (WIJ vragen nog even de aandacht voor de enorme afmetingen van deze wolk waarbij we gemakshalve deze vergelijken met de oppervlakte van Nederland, nl. W—O; 200 km en N—Z; ong. 350 km. Ons landje zou ln drievoud en meer in deze wolk verdwijnen.) Sinds deze explosie werden vreemde blauwe wolken waargenomen boven Mars, o.m. door Walter H. Haas. de di recteur van de Society of Lunau and Planetary Observers. Het antwoord voor dit mysterie Is nog steeds onopgelost. Tot zover Mars. RADIOSE1NEN Een ander verschijnsel, dat ln het heel al werd opgemerkt, zijn de vreemdsoor tige radloselnen, welke in de Melkweg en daarachter werden opgenomen. Astronomen, die gebruik maakten van radio telescopen (zeer grote parabolische reflectoren met versterkersystemen) hoor den vreemdsoortige, mysterieuze maar constante seinen. Eerst vermoedde men, dat deze bijzondere uitzendingen afkom stig waren van gloeiende voorwerpen van zeer grote omvang. De naam die men voor deze voorwer- Dit is een „ruimte-fles", zoals de beroemde tekenaar Walt Dis ney die zich voorstelt. Alleen in een dergelijke ,Jles" zou de mens tn de toekomst werkzaamheden kunnen verrichten op een kunst matige satelliet. De voortdrijving geschiedt door middel van straal motoren. Kunstmatige armen en daaraan gemonteerde gereed schappen zorgen voor de rest. heid, dat het ras geheel is uitgestor ven acht men ook niet uitgesloten LEVEN OP VENUS Het leven op Venus wordt door de ge leerden niet als geheel onredelijk be schouwd. De atmospheer op Venus be staat blijkbaar voornamelijk uit koolzuur en wolken-formaldehyde. Water schijnt in het geheel niet of slechts in geringe mate voor te komen. Echter (zo nemen de ge leerden aan), het is mogelijk, dat lei de organismen chemische omgevingen hebben ontwikkeld, volkomen vreemd van ons, maar waarin zij kunnen (c. q. moe ten) leven. Venus heeft evenwel twee handicaps. Haar massa en graviteit bijna die van de aarde (die van Mars is kleiner), en haar wolkachtige atmosfeer zou de astronomie in de weg staai hierdoor de ruimtevaart. In het Amerikaanse boek „De Exploratie der Ruimte" komt deze teke ning voor van de schilder R. A. Smith, die eerst een grondige studie maakte van hetgeen tot nu toe op het gebied van de ruimtevaart is be reikt. De tekening stelt een ruimtestation-in-aanbouw voor, op onge veer 40.000 km boven het aardoppervlak. Door de aantrekkingskracht van de aarde blijft het ruimtestation altijd boven dezelfde plaats op de globe. De luchtdicht afgesloten kamer, die de bemanning van het ruimtestation in staat stelt, binnen te komen en weg te gaan zonder dat er zuurstof verloren gaat, is nog niet gemonteerd (rechts onder). Links beneden komt de radio-mast, die zorgt voor de radiografische verbin ding met de aarde, die men op de achtergrond ziet. Mannen in ruimte- costuums bewegen zich voort door middel van straalmotoren. Ook Britse geleerden, zoals dr R. Ham- bury en dr C. Hazard, hebben deze sel- eveneens opgemerkt in de omgeving Andromeda. Zij geven geen uitleg doch nemen aan, dat een of ander onbe kend phenomeen als oorzaak mag worden verondersteld. t meest typische ls, dat er ongeveer 200 bronnen gepeild werden, welke de signalen produceerden en hun plaats ls 7.0 precies en statlonnair, dat ze gebruikt kunnen worden om hierop accurate kruis peilingen te doen b(j een eventuele ruim- Er zijn nu allerlei theorieën opgesteld •n en over dit mysterie. Een van de theorieën gaat in de richting van radio verkeer tussen bewoonde planeten of tus sen een of andere planeet en haar ruim teschepen. Ook is het mogelijk, dat hier sprake is van radiobakens, welke in de ruimte zijn opgesteld of geplaatst op klei ne hemellichamen, die door hun geringe afmetingen niet door onze telescopen kun nen worden opgevangen. Men heeft deze signalen (o.m. het Bu reau of Standards» op tape-recorders vastgelegd en tot dusver ls men er niet In geslaagd om de vreemde sisgeluiden te "ntcijferen Tn verstaanbare taal. Door de grote ontwikkeling vooral op electronlsch gebied is men de laatste ja ren allerlei verschijnselen gaan opmer ken, welke Inderdaad de vraag doen op komen, of er nu bulten het heelal plane ten bewoond ztjn. Het Is de moeite waard te vermelden, wat de Amerikaanse lucht- machtautorttelten In hun Project Slgh mededeelden. TE BUJVEN LEVEN Astronomen zijn het er in grote trek ken over eens. dat slechts één planeet van ons zonnestelsel behalve de aarde een mogelijkheid biedt voor menselijk leven, nl Mars. Echter Mars blijkt betrekkelijk verlaten en onherbergzaam te zijn. zodat de bevolking op Mars meer bezig ls met pogingen om te blijven leven dan om te 1. Intelligente wezens. Indien zij be- 1 op Mars, hebben mogelijkerwijze zichzelf beschermd, door de phvsieke om- ndigheden om te kunnen leven geheel volgens wetenschappelijk procédé tc controleren. Dit zou volgens de geleerden kun nen geschieden door steden en dor pen onder de Mars-oppervlakte te construeren, zodat de atmospherische druk groter en dus de temperaturen dragelijker zullen zijn. De andere mogelijkheid bestaat natuurlijk ook. dat langs evolutionaire weg zich een wezen heeft ontwikkeld, dat de ont beringen van het klimaat op Mar* kan verdragen De laatste mogelijk- grote afstand zullei Jupiter heeft temperaturen rond de 140 gr. C onder nul. De planeet zelve is niet groter dan de aarde, echter de gravi teit is twee en een half maal sterker. D.w.z.: een persoon van 80 kg zou hier dus 200 kg wegen. Het is een heel karwei om onder deze omstandigheden een hand op te heffen. De snelheid waarmee een ruimteschip uit deze atmosfeer zou moe ten breken zou enorm moeten zijn. In ieder geval zou de bewoner bestand zijn tegen sterkere graviteitskrachten. Uranus, Neptunus en Saturnus hebben gelet op hun omvang en grootte een sterke graviteit maar de temperaturen zijn verschrikkelijk laag. 150 a 160 gr C onder nul. EN OP (KOUDE) PLUTO Over P'.uto zijn de meningen zeer ver deeld. Het is ongeveer de grootte van onze aarde Het is zeer ver gelegen van de zon en de temperatuur is waarschijn lijk rond het absolute nulpunt (—272 gr C). Mercurius daarentegen is zo dicht bij de zon. dat een kant wordt geroosterd, terwijl het op de andere kant zeer koud moet zijn. Het leven op de manen rond Jupiter (twee). Saturnus (negen). Uranus (vijf), en Neptunus en Mars (elk twee) wordt onwaarschijnlijk geacht. Voorts ontwikkelt dr H. Spencer Jones, een van Engelands beroemde astronomen de theorie, dat er wellicht wezens zijn. welker lichamen bestaan uit sillicon in- plaats van uit koolstof, als een essentieel bestanddeel van het lichaam. Dit zou tengevolge hebben, dat door deze bouw deze wezens bestand zijn tegen zo hoge temperaturen, dat geen aards wezen dit zou kunnen overleven. 56 MILLIOEN KM Het beste lijkt ons. Donald E. Keyhoe iFlying saucers from outer space) te vol gen op een denkbeeldige vlucht naar Mars. We stippen even terloops aan dat het reisje eventjes 56 millioen km (men selijke opvattingen over afstand) lang is. Het zal het karakter dragen van een onderzoekingstocht, want wie weet hoe de Martianen over dit bezoek zullen den ken wanneer ze nog meer magen te vul len krijgen? Op deze vlucht naar Mars zullen robot ten de vlucht voor ons uitrekenen, ter wijl wij geheel met automatische midde len naar ons doel zullen worden gediri geerd. Wij passen hier een nieuw naviga tiemiddel toe. nl. radio-astronomie. Im mers. wij maken gebruik van de radio bakens. die men al voor ons ln de ruimte heeft geplant. Wij moeten voorzichtig zijn wanneer |de buurt komen var. Mars Op met telescopen Is er leven buiten onze planeet? De pogingen, die binnen niet al te lange tijd zullen worden gedaan om een „kunstmaan" als satelliet om de aarde te la ten zweven, teneinde van daar uit zo mogelijk het heelal ver der te exploreren, hebben de wereldpers in de komkommer tijd welkome kopij geleverd De Verenigde Staten namen het initiatief, de Russen ver klaarden reeds heel ver gevor derd te zijn, de geleerden 1 eke- nen en puzzlen. de leek specu leert over de mogelijkheden van een reis naar een "erre planeet en de erg „doortasten de" aardbewonrs willen al in de rij gaan staan om een reis biljet naar Mars te kopen. Na tuurlijk het liefst een retourtje Dit nieuws over de aardsatel- liet houdt de gemoederen bezig en heeft de vliegende schotels (waarover de berichten de laat ste jaren hardnekkig circule ren) wat naar de achtergrond gedrongen. Maar zowel de kunstmaan als de vliegende schotels doen opnieuw de grote vraag rijzen: „Is er buiten onze planeet leven, zoals wij dat kennen en radar moeten uitvinden of er inder daad leven aanwezig is. Heel voorzichtig zullen bemande of pilootloze babyruimteschepen worden ge lanceerd om met camera's en televisie ogen Mars wat meer van nabij te bezien. Het ruimteschip zal het een en ander registreren, terwijl voorts ander perso neel zich zal bezighouden met het be luisteren van Mars zelve. Juist als de vliegende schotels bij ons doen. zal men afwachten of de bevolking van Mars ons wel of niet vijandig gezind ls. In. het bij zonder zullen de verdedigingswerken, steden en industrieën aan een nauwgezet onderzoek worden onderworpen. Vallen de Martianen ons aan met ge lijksoortige middelen, dan zal het ruim teschip moeten vluchten en 's nachts heel voorzichtig terugkomen om door middel an radar en infrarood inlichtingen te er zamelen. Na deze eerste onderzoekingstocht kan ien terugkeren naar de aarde of via de radio de berichtgeving over Mars aan de aarde doorgeven. Hierop zouden dan j ruimteschepen kunnen worden gezonden. welke een grootscheeps onderzoek kun- en beginnen. Het kon wel eens jaren duren, voordat len al de berichten op Mare heeft ont cijferd en de taalmoeilijkheden heeft ont dekt. voordat men de reactie van de Mar de kansen op oorlog of vrede zou kunnen worden toegepast op Venus en andere planeten, ja zelfs zonne stelsels. Echter met de beschikbare brand stof, waarmede volgens de geleerden een snelheid van 40.000 km per uur zou kunnen worden bereikt, zou een heen-en-weer-trip met inbegrip van een noodgedwongen „stop" (immers het schip moet wachten totdat de aarde in een gunstige positie staat voordat wordt gestart voor de terug weg) drie jaar duren. Het is echter niet uitgesloten, dat ont dekking van een nieuw voortdrijvings- middel (of de atoom-energie) de snel heid enorm zou opvoeren en dat men de snelheid van het licht zal kunnen even aren, nl. 300.000 km per seconde. Een Amerikaans geleerde noemde te Kopen hagen reeds de mogelijkheid dat met atoomenergie een snelheid van millioenen kilometers per seconde kan worden be reikt. Dan toch zou een heen-en-weer-reisje naar Alpha Centourl nog 8M jaar duren, enkele reis „Wolf 359" acht jaar, andere sterren S'rius, Alpha Canis Minoris .Kr-iger 60" duren nog langer. De gedachte aan een reisje naar Wolf van uw vier-en-twintigjarige betekenen. dat deze zou terugkeren op zijn 42ste jaar. naar Kruger 60 betekent het. dat de ouders hun zoon nooit te zien krijgen, want by zijn terugkeer is hij 74. Een prettig idee. En hoe denkt men zich te vermaken. 8 jaar in ruimteschip? Maee'.haen spendeerde op zijn reizen rond de wereld menig jaartje in een zaamheid. maar hij kon nog wel eens een keertje ankeren. EINSTEIN GEEFT UITWEG Echter Einsteins SDeciaie relativiteits theorie geeft nog een uitweg. Volgens deze theorie zal de reistijd kleiner wor den. wanneer het ruimteschip de snel heid van het licht nadert en de werke lijk verstreken tijd zou veel minder zijn dan de tijd bü het startpunt. Deze theorie (onbegrijpelijk voor ons kleine bevattingsvermogen) wordt intus- door vele geleerden aangenomen. Dr Wenzell accepteert haar alleen voor de heenreis, maar niet voor de terugreis. Dr L. R. Shepherd (Journal of the British Interplanetary Society), een van Engelands gerenommeerde geleerden, heeft experimenteel bij observaties be wezen dat deze theorie juist is. Ter illustratie geeft dr Shepherd het voor beeld voor reiziger A. die een heen en weer trip maakt naar Procyon (10.4 licht jaren). terwijl waarnemer B op de aarde blijft om de tijdsspanne op te meten. Gemakshalve werden allerlei bijkom stigheden verwaarloosd, zoals accelere ren. verblijf op Procyon etc. De heen en weer trip zou dan voor A. drie jaren ge duurd hebben, terwijl B opnam 21 jaren. Het broertje en zusje van A zouden der halve 18 jaar ouder zijn, terwijl A in deze tijd slechts 3 jaar ouder is geworden. Alle ogen zijn dus gericht op deze Einstein's theorie, volgens welke ruimtevaart aanmerkelijk aanlokke lijker zou worden. Indien het onjuist zou blijken, dan zou ruimtevaart als onderzoeking voor een enkeling mo gelijk zijn. Regelmatige vluchten zouden onmogelijk zijn. Er valt derhalve nog wel een en ander op te lossen, voordat men de eerste poging naar bijv. Mars ondernemen. Het probleem zal niet alleen technisch kunnen worden op gelost. Want wie gaan naar Mars? Rusland en Amerika hand in hand Wie praat met Mars yg/ atOSHCL UIT DE WERELD VAN DE HAUTE COUTURE Balanciaga: de onzichtbare man die de mode dicteert (Van onze moderedactrice) PARIJS, 6 Augustus. BALANCIAGA is de meest mysterieuze figuur uit de Parijse modewereld. Hij wordt algemeen erkend als de grootste couturier. Zijn ideeën in spireren de andere ontwerpers, zodat de collectie van Balanciaga beschouwd kan worden als de voorloper van de mode voor het volgend jaar. Eigenlijk niemand weet hoe Monsieur Balanciaga er uitziet, van zijn privéleven is niets bekend en de enkele naaste medewerkers, die hij heeft, zwijgen in alle talen. Men w afkomst kreetje! et alleen dat hij van Spaanse Zijn shows kenmerken zich aparte sfeer. Geen verrukte „Snoezig" en „Beeldig". Men tianen op onze ruimteschepen heeft. blijkt dat mm niets van de j BeilSOn (V.S. landbouw) naar Nederland Martiaqen te vrezen heeft, dan is het ogenblik aangebroken om contact te ma ken door middel van radio, lichtsignalen of door het uitwerpen van berichten. In dien de Martianen onverhoopt in een paniekstemming een wanhopige aanval ondernemen, dan is het niet onmogelijk dat het gehele plan Mars moet worden opgegeven. Mocht men ontdekken, dat de Martia- »n eveneens over ruimteschepen en atoomwapens beschikken, dan zou de aarde wel eens voor een minder plezie rige beslissing kunnen komen te staan. OORLOG OF VREDE Een zelfde programma met dezelf- Ezra T. Benson, de Amerikaanse mi nister van landbouw, zal van 29 tot 31 Augustus ons land bezoeken. Hij zal land bouwproblemen bespreken met minister Mansholt. Op 16 Augustus komt ook het Amerl kaanse Congreslid F. C. Gathing over d< landbouw praten. Het Congreslid Gerald R. Ford. die zich onlangs uitliet ove behandeling van Nederlandse gevangenen in Indonesië, komt van 1517 Augustus naar ons land om te spreken over defen sieproblemen. En dan komt op 10 September nog de Senator Richard B. Russel, voorzitter van de senaatscommissie voor militaire zaken. Toch is het zo CAMBIUM VAN DE BOOM 411) U weet, hee de hoomringen ontstaan. Aan de binnenzijde van de boomschors bevindt xicb een stof, die cambium wordt genoemd. Dit cambium groeit zowel in binnenwaartse als in bnitenwaartse richting en vormt naar binnen toe houtcellen. In gematigde streken is deze groei verre van gel\jk- matig, want xq is het sterkst in het voorjagr, neemt daarna geleidelik af en komt in de herfst en de winter geheel tot stilstand. In het voorjaar worden dnn ook betrekkelijk schillen in de boom en bet rhythme van de zon. «Het lijkt er dus op, dit de boom electrische energie vergaart, te beginnen met zonsondergang, zodat een maximum voorraad ontstaat in de vroege morgenuren. Gedurende de dag wordt uit dit reservoir electrisch» energie geput ten behoeve van ver schillende levensprocessen (koolzuur- assimilatie, verdamping, e.d.) zodat laat in de middag de voorraad is uitgeput". is drukte prof. r zijn bevindin- ringen der bomen onderkennen. In verband met de groei, die zich in het cambium van de boom voltrekt, heeft prof. Buit van de Yale Universi teit belangwekkende proeven genomen. Hfj stak in een esdoorn twee electro- drn, één in de bast en één in het eam- binm, waarna met een microvoltmeter de electrische spanningsverschillen werden gemeten. Uitgezet op een gra- Hek, gaven deze spanningsverschillen een hogst merkwaardig beeld te zien, want na een groot aantal metingen ge durende enige maanden, bleek het grootste potentiaalverschil lussen bast en cambinm op te treden tijdens de vroege morgenuren, twee tot vier uur vèir de opkomst van de zon. Daarna daalde het spanningsverschil geleidelijk tot het laagste punt. dat enige uren voor zonsondergang werd bereikt Hier uit kon worden afgeleid, dat er ver hand bestaat tussen de potentiaalver- •lingen bleken geen enkele correlatie te vertonen met lucht druk, temperatuur of vorhtigohcid van de lucht, maar wèl met de standen van Burr voorstelde aan de metingen de verande ring van de maanfascn aan te kondigen, met een nanwkeurigheidsgraad van twee dagen! Over de maan gesproken, weet U dat dit hemellichaam ongelofelijk ingewik kelde bewegingen maakt tijdens haar tocht om de aarde? ziet slechts toe in opperste verbazing. Zijn mannequins zijn broodmagere, lijk bleke sexeloze wezens, die hautain bijschrijden. Maar ieder kledingstuk is in teressant of heeft iets opvallends. Laten beginnen bij de mantelcostuums. Ba lanciaga laat ruime, slechts even getail leerde, jasjes dragen. De kleine kraagje! wijken even van de hals af. Een idee, dat enige jaren geleden als revolutionnair be schouwd werd. doch dat Hubert de Gl- venchy populair heeft weten te maken en dat toen grif door de confectie is over genomen. De manteltjes hebben slipjes opzl) en van achteren, de kokervormige mouwen eindigen even boven de pols. De rugceintuurs zijn heel laag aan gebracht; om precies te zijn: even boven de zoom. De rok van het pakje geeft hij een brede, openvallende plooi in het achterpand. Dit zien we ook bij de japonnen en tunieks. Zijn japonnen hebben een extreme chic door een geraffineerd eenvoudige snit. De ■taille ls niet geaccentueerd. De model len omhullen losjes het lichaam. De aan dacht ls geheel gericht op het achterpand. De blousende rug van het lijfje loopt zonder abrupte scheiding geleidelijk in de rok, die merkwaardig genoeg kokernauw wordt. De zeer geklede dellen hebben een ovaal rug-décolleté. De ruimte is in losse plooitjes er als het aangerimpeld en wordt onder de heup weer opgevangen, waardoor het leek als was de japon hier min of meer bijeenge bonden, een stukje nauwe rok komt weer onderuit. Een heel vreemd geval! Bij de cocktailtoiletjes speelt Balanciaga dit keer met strikjes, die hij op de schou der, midden voor of op het zitvlak plaatst! De tuniek is overwegend in zijn col lectie, heel 6ober maar hoogst elegant! Zijn mantels hebben enorme kragen pelerines. Zijn hoeden zijn zo bizar, dat ze elke beschrijving tarten. Maar vreemd genoeg schaden ze de sobere chic der ja ponnen niet. Balanciaga kunstenaar zijn om te kunnen spelen met begrippen en vormen! De korte avondtoiletje6 hadden aparte noot, doordat de onderkleedjes iets langer waren en er met vrolijke tule ruches in contrasterende kleuren onder uit piepten. Geen leveringsplicht voor tarwe meer Na een lange reeks van jaren is thans, ingaande met de oogst 1955. de leverings verplichting van tarwe opgeheven en zijn de telers vrij hun tarwe af te leveren aan de handel of de coöperaties, dan wel aan de tarwe op het eigen bedrijf een bestem ming te geven. De tijd van administratieve verant woording van de oogst door middel van dorsbriefjes en aanslagen ls dus voorbij. Er behoeven ook geen toewijzingen uit eigen oogst meer te worden aangevraagd. Overigens bestaan er nog wel voor schriften betreffende de inlandse tarwe. De teler mag slechts tarwe verkopen te gen in-ontvangst-nemlng van een afleve- ringsbewijs; dit ln verband met het mo gelijk maken van een richtprijs voor tarwe. Vluchtelingenstroom uit Indonesië In het eerste halfjaar van 1955 zijn niet minder dan 6418 Nederlanders, die uit Indonesië terugkeerden in contractpen sions opgenomen. Men mag dus aanne- dat het aantal personen, hetwelk goed uit Indonesië vertrok, nog hoger is. Het groot galatoilet is bij de Spaanse meester zo groot als het maar wezen kan. We zagen een rose satijnen avond mantel, zo wijd als een in elkaar geval len parachute. Bij een crème-satijnen toi let werd een rood velours mantel met ko ninklijke allure gedragen. Maar zo zeker als we weten dat deze schoonheden ons nooit zullen omhullen, zo angstig vragen we ons af, of Balanciaga weer een voorspel lende geest heeft gehad en we het volgend jaar inderdaad zijn inspiratie zullen moeten volgen. Is kapitaalverkeer met Indonesië mogelijk? Naar aanleiding van de onlangs afge komen deviezenbekendmaking 5/55 merkt de firma Wentholt en Co op. dat hiermede door intrekking van de bekendmakingen 3/48 en 7/52 alle verplichtingen tot aanbie ding van deviezen zijn afgeschaft. Hier door kan Nederland nu voldoen aan arti kel 14 van de financieel-economische over eenkomst met Indonesië. Dit schrijft na melijk voor, dat beide landen de inwen dige en uitwendige vastheid van de munt moeten handhaven en een vrij betalings verkeer bevorderen. De firma acht het logisch, dat Nederland nu het kapitaal verkeer naar landen met harde valuta vrij maakt en ook voor Indonesië de weg moet voorbereiden om te voldoen aan de ver plichtingen van het Internationale Geld- fonds. Volgens de firma is er een samen werking op gezonde basis nodig om Indo nesië te behoeden voor ineenstorting, en dit wordt door vele Indonesiërs thans dui delijk ingezien. Zij doet een beroep op uitspraak van prof. Hendarmin, voor zitter van de Indonesische artsenbond, •ver de noodzaak van buitenlandse krach- en en kapitaal om te voorkomen, dat In donesië opnieuw gekoloniseerd wordt. Het is nodig, dat 'de Indonesische centrale bank een zelfstandige politiek voert om de waarde van de roepiah te handhaven en te komen tot een vrij kapitaalverkeer, aldus Wenholt en Co. De firma spreekt de wens uit. dat Ne derland in dat geval het kapitaalverkeer niet-ingezetenen vrij maakt, zo dat Indonesiërs te Amsterdam met gul dens, verkregen uit verkoop van dollars en andere harde valuta, fondsen kunnen kopen. Tevens, dat zij de opbrengst van verkoop van fondsen weer in dollars of andere harde valuta mogen omzetten. Dan kan Amsterdam voor Indonesië dezelfde betekenis krijgen als New York of Zürich. Tevens zal Amsterdam dan beschouwd worden als centrum, waaraan men zijn be langen kan toevertrouwen. Als Indonesië dit wenst en Nederland tot de bovenstaan de maatregelen overgaat, mag men vol gens de firma verwachten, dat Neder landse ingezetenen toestemming krijgen credieten in harde valuta aan Indo nesiërs te verstrekken. Sowjetburger Semaoen Ind. candidaat De Partai Moerba, Indonesische prole tarische partij, heeft verklaard dat zij de candidatuur van de Sowjetburger Se- >or de verkiezingen handhaaft. Semaoen vertoeft echter in de Sowjet- unie. In Mei 1923 werd Semaoen naar aan leiding van een spoorwegstaking door de Nederlands-Indische regering gearres teerd en naar Koepang verbannen. Op eigen verzoek mocht hij twee jaar later naar het buitenland gaan. Via de Indonesische ambassadeur in Moskou verzocht hij premier All Sastroa- midjojo zekerheid, dat hij de Indonesi sche nationaliteit opnieuw zou kunnen ver-werven, doch volgens verklaringen van de partij heeft hij nog geen antwoord ontvangen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 6