Schitterend Rijnsburgs corso trok door drie dorpen Lichtjesstoet donkere reed langs boulevard een nieuwe leidsche courant 3 MAANDAG 8 AUGL&iUl i95S „FLORA'S KLEURENPRACHT AAN ZEE" Voor tienduizenden de bloem zijn toeschouwers sprak mooiste taal (Van een onzer verslaggevers) De blommenvan Rijnsburg hebben tegen tienduizenden in het eigen dorpin de gezinsbadplaats Katwijk en in de parel der badoorden, Noord- wijk, hun tale" gesproken Zaterdag. Duizenden zijn gegroet door „het altemale, dat God geschapen heeft". Rijnsburgs corso, „Flora's kleuren pracht, is voor de derde maal aan zee geweest, schoner dan één van de twee vorige keren. „Bloemen zijn langs elke weg te vinden, maar niet iedereen weet er een krans van te maken" zegt het spreekwoord. Het corso oan Zaterdag is evenwel een wondere lof geweest voor vrijwel ieder, die zich met de versiering van luxe of praalwagen heeft bezig gehouden Vrij dagavond en van Vrijdag- op Zaterdagnacht. praalwagen van buurtvereniging Kanaal straat te Rijnsburg trok overal de be langstelling van het publiek. Om de artistieke uitvoering en om dat er levende have op werd meege voerd. Een in elkaar gedoken Lorre en verbaasde parkieten. Voor „Flora en Fauna" reed nog „Vier jaarge tijden", de praalwagen van de Firma P. van den Bosch en Zonen te Rijns burg. Die een bijzondere vermel ding wel waard is, omdat hier men sen, die zich nooit met bloemsier- kunst hadden bemoeid, die alleen maar kweken, zich in het corso tus sen uitsluitend bloemsierkunstenaars onderscheidden door een derde prijs te winnen. Het corso rolde voort. Wagen na wa gen kwam het veilinggebouw uit. het voorplein over en schommelde dan me', sidderende bloemen over de uit de Rij>ns- burgerweg wat te hoog opstekende tram rails. Gracieus bogen Nelly var. der Sleet. Janry van Nieuwkerk en Greeth de Mooy bovenop de „'Drie Gratiën" van de buurtvereniging Sandt'.aan naar het pu bliek. De praalwagen „Sport en Spel" van gymnastiekvereniging D.WH. kwam op gang. .Voorwaarts mars" werd de meisjes achter de wagen gecommandeerd en gelijkmatig begonnen handen en voe ten op en neer te gaan. Op de maat van de mars .Imperial Echo", een pittige Bewondering Een prachtig arrangement van Albert Paauw te Rijnsburg was de praalwagen „Kleurenpracht" van de firma Th. Vink te Noordwijk. Er werd een ereprijs mee gewonnen. Foto N. van der Horst riep de conducteur. Toen de weg weer vrij was, deinde op zijn beurt de ver sierde auto van. de voorzitter van vei lingvereniging .Flora" de Rijnsburger- weg op. Mijnheer Teun Kralt zat met een tevreden trek op het gezicht achter het raam Op de praalwagen van de ge meente Katwijk lag zeemeermin Joke BrLnksma. Het lange haar los over de schouders, als was het pas gedroogd na een tocht onder water voor het Katwijk- se strand. Met een sluier voor haar ge zicht als een Oosterse prinses troonde Willy van d§r Mey uit de Burchtstraat in Rijnsburg boven op de praalwagen „Oosterse pracht" van de gezamenlijke Rijnsburgse kwekers. En op praalwagen ,;De Smidstraat" van de buurtvereniging Smidstraat te Rijnsburg trok Nico van Een wondere lof voor corso-ontwer per G. J. Kiersch het allermeest, die men terecht tijdens de rit door de drie dorpen complimenteerde, omdat hij een sierende en bindende draad door de corsokleed had weten te trekken. De draad, dat op elke wagen de bloem als bloem werd ge toond en dat die niet verdronk in kleur- vakken. Rijnsburgs corso had al een eigen aard, toen het voor het eerst op de we gen verscheen. Vorig jaar bleek het eige ne sterker te zijn geworden en Zaterdag bleek het karakter nog te zijn gegroeid. Naar de goede kant. Flora's corso ts niet pompeus, maar sierlijk, het is niet sen sationeel naar de vorm, maar stijlvol. Het was één ufir Zaterdagmiddag, toen de bloemenoptocht begon. Van de wegen naar Leiden waren de auto's met kijkers en de fietsers en bromfietsers voortdu rend gekomen. Zich voorzichtig langs de rijen mensen bij het Rijnsburgse vei linggebouw bewegend. Op weg naar Kat wijk misschien of naar Noordwijk om daar het corso af te wachten. In de veilinghallen en op net voorplein van „Flora" werden jachtig de laatste voorbereidselen voor de bloementocht getroffen. Comitéleden liepen gehaast heen en weer. Aan de rand van de Rijns- burgerweg stonden „Crescendo's" muzi kanten uit Sassenheim voor het vertrek gereed, de blauwe baretten feestelijk schuin op de hoofden. Met blinkend ko per kwam het Rijnsburgse „Wilhelmina" Flora's voorplein opmarcheren. Trams uit Noordwijk, Katwijk en Leiden wurm den zich door de drukte op straat, vaak waarschuwend fluitend, want wie ogen heeft voor bloemen, let niet op een tram Uit luidsprekers klonk muziek. De eerste En daar ging Ineens de eerste wagen. Om één uur precies vertrok nummer één-, de rode auto van de corso-ontwerper, de heer Kiersch met als passagiers zijn echt genote en assistente en de voorzitter van het corso-comité, drs G. Hoogewoning. benevens mevrouw Hogewoning. In hun spoor reed comitélid Lindhout en in wa gen drie zaten ook comitéleden, de heren Leeuwenburg en Vletter. Toen hobbelde de eerste praalwagen „Hulde aan Oran je" de tramrails over en de weg op. Bas Blok achter het stuur van de trekker. „Denk je om de spetters Bas?" riep iemand. Maar het regende gelukkig niet, ook al stond Freya het huilen nader dan het lachen. Er kwam weer een tram. de reizigers nieuwsgierig voor de ramen. De corso- gang werd even onderbroken. De tram stopte. Rijen, rijen daar," riep een agent. „Jajaja, eerst even uitstappen," Men keek, men bewonderde. Al voor dat ir. het openbaar was verschenen, wat allemaal in het geheim achter de muren van F'.ora was bekokstoofd, wist men het al: „Dit corso is mooi, mooier dan vorig jaar." Men keek zijn ogen uit naar een praalwagen als „Kleurenpracht" van de Firma Th. Vink uit Noordwijk. die in groep I de ereprijs kreeg. Albert Paauw uit Rijnsburg was er de arrangeur van. Het is niet de bedoeling om ook maar één arrangeur te kort te doen, maar Cor de Koning, die de luxe wagen van de heer C. D. van der Vijver met geraffi neerd talent tot de mooiste wagen van h-et corso maakte cn aldus in groep I van de luxewagens de ereprijs won. moet even voor het voetlicht komen. Ook om dat hij bovendien met de praalwagen „Zeilsport" van de Firma Goemaat te Katwijk-Rijnsburg in de groep praalwa gens met reclame nog een eerste prijs won. Van den Berg-Smit te Noordwijker- hout had evenveel succes. Hij won een ereprijs, drie eerste prijzen en een vierde prijs. Voort ging de bloemenstoet. Janny den Was Els Verhaar bloemenprinses, Janny den Heijer droeg 't kroon tje van een bloemenkoningin op haar hoofd. Haar praalwagen, Bloemenkoninginiwn snijbloe mengrossiers en exporteurs te Rijnsburg, kreeg een derde prijs. Foto D. Kruyt Noordwijk" genaamd, met een zonnebril op in een strandstoel zat, had het hele maal niet warm, maar integendeel koud. Zo trokken de praalwagens voorbij. De Rijnsburgse straten door en het dorp uit, de Sandtlaan langs, naar Katwijk aan den Rijn en naar Katwijk aan Zee. Over al wachtten de nieuwsgierigen met foto toestellen, met filmapparaten of zo maar zonder meer met het blote oog. Om de bloemenstoet aan z.ich te zien voorbij trekken Voor het Katwijkse gemeente huis klaterde de fontein als een honderd voudig applaus. In de frisse wind ver woei het water. Het corso trok, de mu ziekcorpsen mee, de Oude Zeeweg langs. Naar het beginpunt voor de tocht door Katwijk aan Zee, de Beeklaan. NOORDWIJK Zwemfestijn Golfbad Zaterdagavond werd onder auspiciën an de stichting V.V.V. „Noordwijk" een zwemfestijn gehouden, verzorgd door de n- en poloclub „Haarlem". Een elftal meisjes van deze club demonstreerde een waterballet in het golfbad, ten Noorden van de vuurtoren. Tevoren werden enkele demonstraties gegeven in rugslag, schoolslag en vrije slag, benevens estafette-zwemmen door mannelijke leden van de zwemclub „Haarlem". Een waterpolowedstrijd tus sen deze club en een Leids team werd verdiend door de Sleutelstadbewoners gewonnen met 30. strandfeesten V.V.V. Op bet strand werden strandwedstrij- den voor kinderen gehouden, onder lei ding van de heer G. Crama. De uitslagen luiden: Hardlopen jongens 68 jaar: 1 Thijs Hoogervorst. 2 Derk Kalverkamp. Idem meisjes 68: 1 Trix Strootoman, 2 Uta Hülshoff. Jongens 910: 1 Jac. de Nie, 2 Tony Pronk. Meisjes 9—10: 1 Joke v. d. Horst, 2 Margaret Woudsma. Jongens 1112: 1 Leo v. Goor, 2 Tom Vliet. Vlieland. Meisjes 11—12: Mary Fennell, 2 Mary Jacobsen. Jongens 13il4: 1 Helmut Hülshoff, 2 Engel v. Urk. Meisjes 10-14: 1 Elsje Zoet, 2 Lore Kotszche. Fietsbandenrace, jongens 68: 1 Bobby de Jong, 2 Herman v. d. Schaar. Meisjes 68: 1 Hansje v. d. Schaar, 2 Wcppeke Westerveld. Jongens 910: 1 Frans v. d. Berg, 2 Jaap de Nie. Meisjes 9—.10: 1 Margaret Woudsma. 2 Miepje Rjjksen. Jongens 1112: 1 Wolfgang Planker- maus, 2 Arend Hazenoot. Meisje* 11—12: 1 Loekie Crama, 2 Mary KortebaandraverU 'De harddraverijvereniging „Prinses Irene" houdt Maandag 15 Aug. weer een kortebaandraverij op de Koningin Wil- heiminaboulevard, om 2 uur. Een aantal van de beste kortebaanpaarden zal in deze course meelopen, o.a. Louis F H., Sonja Zora, O Nelly Zora. O Marijke. Sur Rise, Oscar, Petulance K. Queen Belwin. In totaal zullen 29 paarden aan de start verschijnen. Agenda Gemeenteraad De gemeenteraad behandelt Vrijdag avond de volgende agenda: verzoeken art. 13 L.O. wet, vaststelling verordening betreffende de organisatie en het beheer van de gemeentelijke vrijwillige brand weer, verzoek stichting militaire tehui zen van het humanistische thuisfront om subsidie, vacantiesluiting melkwinkels, wijziging gemeentebegroting. Opening speeltuin 'Door omstandigheden zal de opening Noordwijk moest wachten Bij Huis ter Duin werd een felle bloemenslag geleverd Bloemenprinses Els Verhaar strooide anjers uit een helicopter Toen de gasten van hotel Huis ter Duin lankmoedig op het lang uitblijven de corso wachtten, met tuiltjes anjers gereed voor de Bloemenslag, die aan de voet der hoge grijze muren zou worden geleverd, toen zeilden re genwolken ononderbroken landwaarts. Toch regende het ook in Noord wijk niet en ondanks het grijze licht, dat over de badplaats hing, had men de beste herinneringen aan het corso kunnen bewaren. Maar er zijn een paar dingen niet zo goed gegaan in Noordwijk. Daar moest in de eerste plaats op het te lang worden gewacht. Daar in de tweede plaats wel iets aan te mer ken op de afzetting, vooral aan het begin van de Koningin Wilhelmina Boulevard. En in de derde plaats hebben wij op ge noemde Boulevard niet zo heel veel ge merkt van de Bloemenslag, die daar plaats moest vinden. Men zal binnenska mers maar moeten uitmaken waar en door wie de fouten zijn gemaakt. Dat men een kwartier moet wachten op een zo lange en wat onhandelbare stoet als een twee kilometer lang bloemencorso kan iedereen billijken. Maar het was wat vreemd, dat, terwijl het vertrek van de Beeklaan was vastgesteld op half vier, de kop van de stoet pas om ruim half vijf bij Huis ter Duin aankwam. Burgemeester Van Berckel. die met een witte anjer in zijn knoopsgat op de plaats voor de Bloemenslag was aangekomen, nam, toen de praalwagens nog maar steeds niet kwamen, achter een ruit in één van de kamers van het hotel plaat*. JAC. DE M00Y Voetspecialist Zitting DAGELIJKS behalve Zaterdag ten huize van ZWITSER, ZEEWEG 17, van 7—8 uur nam. Telefoon 3313. van de nieuwe speeltuin te Noordwijk aan Zee niet plaats hebben op Woensdag middag a.s., maar op Zaterdagmiddag 1(3 Aug. om 2 uur. Aanrijding Een berijdster van een bromfiets, die van de H. Geestweg kwam, botste tegen een bakfiets, die de Kerkstraat inzwenk- te. De dame. een 35-jarige Haagse, kwam te vallen en liep een lelijke beenwonde op. Dokter Kruyt, die eerste hulp ver leende, achtte overbrenging naar het AZ. te Leiden noodzakelijk. Bij Koninklijk besluit is mr A. Rinnooy Kan, directeur-bewindvoering bij het mi nisterie van financiën, benoemd tot Rid der in de Orde van de Ned. Leeuw. Het regende niet Lorre Voorop .Hloemen-export", de praalwa gen van exporteur Nic. den Heijer, reden vier vriendelijke meisjes, op elke hoek van de weggewerkte trekker één, terwijl op de wagen zelf Jaap en Gerrit den Heijer klaar stonden om orders te no teren, Gerrit bij de telefoon om ze op te nemen en Jaap bij de bloemendoos om ze uit te voeren. „Flora en Fauna", de De mooiste wagen van het corso was de geraffineerd met anjers en antiek koperen voorwerpen versierde auto van de heer C. D. van der Vijver te Rijnsburg. Een ereprijs en de eer de beste bloemsierkunst te hebben geleverd waren voor kunstenaar Cor de Koningde arrangeur. Foto N. van der Horst ^*90! ■HaóüjHSSMUfaSKBUHHHH Hevig woedde bij Huis ter Duin in Noordwijk aan Zee de bloemenslag. JJe meisjes op de praalwagen van exporteur Nic. den Heijer uit Rijns burg gooiden handenvol anjers naar de hotelgasten. Foto N. van der Horst Heijer reed voorbij op de praalwagen „Bloemenkoningin" van de Rijnsburgse snijbloemengrossiers en -exporteurs. „Zonneschijn" heette de praalwagen van de gezamenlijke kwekers van Noordwij- kerhout, waarop Ria van der Meer uit Noordwijkerhout en nog twee andere meisjes, alle drie met prachtig vuurrood haar. voortreden. Met drie strengen bloedrode kralen om haar hals stond Tiny Lange uit Katwijk aan den Rijn alsmaar een mand bloemen, komkommers en kolen leeg te schudden over haar wagen, die ..Welvaart" heette en die reed voor de Coöp. boerenleenbanken van Rijns- burg, Valkenburg, Katwijk aan den Rijn en Katwijk aan Zee. Alice De kwekers van Noordwijk hadden „Bruidsdroom" gezonden, een praal wagen met een fraaie koets ver de benen uitstrekkend houten paard. Met als bruidegom Ruud Vis ser uit Noordwijkerhout bruid Ruud moest haar eerst de naam vragen Tony van Elzen, ook uit Noordwijk. Ruud noch Tony bleek toestemming van de ouders te hebben voor het „huwelijk". Voor die ene middag mooht het wel. Trouwen is ook geen kinderspel. Ada Kromhout, die „Alice in 't wonder land der bloemen" was op de praalwagen der Rijnsburgse kwekers, stond met een lief gezichtje en haar hand steeds maar aan een leuninkje naar al die rijen men sen langs de Rijnsburgse straten te kijken en die langs de boulevards van Katwijk en Noordwijk. Ze werd moe op het laatst van het staan. Toen ging ze op de pul i zittên. tot ze weer was uitgerust Noord- wijkse Riet de Jong. die op de praalwa gen van haar eigen dorp. .Hadplaats Trams verroerden honderden uit\ê:Ë Leiden naar Katwijkse zeekant ders. Toen stonden ver voordat het eer ste tromgeroffel hoorbaar werd, op de Boulevard duizenden en duizenden langs de rjjweg geschaard. En wie achteraan stond heeft meer nekken dan bloemen geziei Om vijf voor half drie kwam de radiowagen van het bloemencorso lang zaam over de Katwijkse Boulevard voorbij. „Over enkele ogenblikken dames en heren komt het bloemencorso langs". De dames en heren en de jongens en meisjes evengoed begonnen meer belangstelling le tonen. Er gingen balkondeuren open in de voorgevels van de huizen aan de Boule vard. En achter blinkende spiegelruiten stond men van de stoelen op. Een pindaverkoper probeerde gauw nog wat van zijn gebrande producten aan de vrouw en de man te brengen. „Eén kwar tje de versgebrande pinda's dames en he ren en omdat het corso komt voor deze keer één pakje gratis. Twee pakjes pinda's voor vijf stuivers." Aan de vlaggemasten stonden vlaggen beweeglijk-strak in de zeewind. De zee zag er lelijk uit. Hier en daar zetten vinnige golfjes witte kuiven op. Het leek er op alsof het drama van vorig jaar. toen de duizenden toeschou wers voor een kletterende regenbui her en der uiteenstoven, net toen het corso voorbijtrok, zich zou herhalen. Maar het bleef winderig gelukkig. Er komt wind voor regen dan is er niet aan gelegen, maar komt regen voor wind, berg dan je zeilen gezwind. Het geroezemoes van de zee en van de mensen werd overstemd door een metalen luidspreker-stem, die uit een politiewagen kwam. „De eigenaar van het hier gepar keerde motorvoertuig wordt verzocht zijn auto hier zo spoedig mogelijk weg te ha len." Ruim baan voor het corso. En er moest nog meer ruimte komen. Want de stem sprak weer: „Benen van de rijweg afhalen." Winifred Atwell sloeg nog gauw even «en nummertje uit de gramofoon- plaat in de radiowagen van het corso. En toen kondigde in de verte, voorbij de Oude Kerk. het Chr. muziekgezelschap „Con cordia". tambour-maltre C. van Egmond fier voorop, de komst van bet dubbel ver beide (niet gebeide) corso aan. halzen werden gerekt, toen de eerste verschenen. Een sprookjesoptocht as het corso geworden. Een onvergetelij ke aanblik bood het voor ieder, die uit de hoogte, van balkon of uit hoge ramen, de stoet hrlemaal of bijna helemaal kon over zien. Dreunend trokken de muziekcorpsen met de bloemenrijtuigen voorbij, „Wilhel mina" uit Rijnsburg, „Uitspanning door Inspanning" uit Katwijk, „Excelsior^' uit Boskoop. De verlichting werd bewonderd. Niemand verliet zijn plaats voor de laat ste corsowagen aan zijn ogen was voorbij gegaan. Toen het verlichte corso ook ten einde was en daarmee het hele corso 1955, toen leek het alsof er met een stok in een mierennest was geslagen. De nette rijen nieuwsgierigen, die urenlang langs de Boulevard hadden gestaan, braken uiteen in naar alle richtingen hun weg zoekende mensen. Het heeft lang geduurd voor de laatste propvolle tram de Tramstraat Jn- reed, op weg naar Leiden. Er mocht al i i flard muziek de duintop achter het hotel komen aanwaaien, het corso kwam niet. Weinig enthousiast nog bleef men toch geduldtg wachten. Een slecht ter been zijnd heer zat in een stoel te lezen en zijn voet op de hiel heen en weer te wiegelen. Een kok stak een rode anjer dp z()n hoge witte hoofddeksel. Later nog één en nog één, tot h(j tenslotte een bloe menkrans om z(Jn muts droeg. Een heer met een filmtoestel, die boven op een auto stond, richtte daar zijn lena op. Zdemend draalde even de camera. Vanaf het dakterras begonnen dames en kinderen alvast een bloemenslagje in het klein. Een lid van de band had de koksmuts bemachtigd en liep er mee te paraderen. Van het dakterras werden steeds meer anjers naar z(Jn hoofd gegooid. De heer op de auto liet toen tUn camera weer zoemen. Plezierig Eindelijk kwam het corso toch. „Niet naar de chauffeurs gooien", had de man in de geluidswagen nog waarschuwend gezegd, in het Hollands, Frans, Duits en Engels. Maar de eerste de beste trekker- chauffeur kreeg meteen bloemen in zijn gezicht. Mijnheer Kralt, die even uit zijn auto kwam, kreeg van bovenaf een rode anjer fn de deuk van zijn zwarte hoed. Ria Brinksma van de Katwijkse praalwagen legde haar hoofd op haar handen. Het deed haar teveel pijn de bloemen voort durend in het gezicht te krijgen. Maar plezierig was het heen en weer gegooi toch wel. Plezierig was het niet, dat een paar jonge heren op de praalwagens meenden te moeten springen en er weer af en dat ze meenden de meisjes zo hard mogelijk in het gezicht te moeten gooien. Dat was een beetje erg kinderachtig. Wat rijke jongens doen, dat staat hun altijd wel, zegt men wel eens. Maar zo is het Vergeten Men was dat trouwens alweer vergeten, toen men het jongetje zag, dat op de schouders van een der bandleden zittend, steeds maar weer anjers in het grootste instrument van een voorbijtrekkend mu ziekgezelschap gooide. De basbespeler merkte het nie-t en blies zijn wangen bol, maar veel geluid kwam er vast niet meer uit zijn blinkende blaaspoep. Het corso stokte een paar maal. Op een gegeven ogenblik dachten de toeschouwers op de Boulevard, dat alles voorbij was en ze stroomden de straat over. Meer dan de helft der wagens moest toen echter nog Bloemenprinses Els Verhaar van de Rijnsburgerweg in Oegstgecst is later ln helicopter gestapt op het parkeerter rein bij de „Flying Arrow-racebaan". Uit e wraak voor de Bloemenslag bij Huis Duin, die door de gasten glorierijk gewonnen, bombardeerde zij het hotel vanuit de lucht met anjers. Voor dat deel het publiek, dat toen nog op de Bou levard was achtergebleven, schoten er ook nog een paar handenvol bloemen Toen was het corso voor Noordwijk voorbij. praalwagen Welvaart van de Coöp. boerenleenban ken van Rijnsburg, Valken burg, Katwijk Rijn en Katwijk Zee, arrangeur V. d. Berg- Smit, Noordwijkerhout, voer wel en kreeg een ereprijs. Tiny Lange uit Katwijk Rijn wuifde vriendelijk naar de toeschou wers. Foto D. Kruyt Loftuitingen Motorrijder? van de verkeersgroep Lei den van de rijkspolitie ronkten vlak langs de toeschouwers op de trottoirs. „Een beetje opzij mensen", m vele toonaarden en talen kon men daarna de lof van het corso horen tuiten. In het Katwijks, het Nederlands. Rotterdams. Haags, Vlaams. Engel?, Duits en Frans. Er werd geapplau disseerd voor een praalwagen als „Flora voor haar tempel", waarop bloemenprin ses Els Verhaar van de Rijnsburgerweg in Oegstgeest midden tussen de glorie van de kwekers uit haar woonplaats troonde. En de Katwijkers waagden vanzelfspre kend een extra blik aan „Sport", de praal wagen van gymnastiekvereniging „Her cules". waaraan ■•••vlijtig was getimmerd, geschilderd en versierd. Lenie Haasnoot uit de Vuurbaakstraat 28 groette beken den. Zij ving vele ogen op de praalwagen „Dambord" van de damclub R.D.C. uit Rijnsburg. Lenie heeft ons in vertrouwen verteld, dat ze van het damspel alleen wist. dat je het met witte en zwarte schij ven moet spelen. Voor deze gelegenheid was dat niet erg. Het ging niet om het spel, maar om de bloemen. De belangstelling aan de Katwijkse Boulevard was nle.i zo groot, dachten wij. als vorig Jaar. Zaterdagmiddag ten- min^e nlel. Maar Zaterdagavond, ioen het c"«n opnieuw RUnshurg uittoog naar Katwijk aan Zee. was dat heel an.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3