dat zijn onze klederdrachten Imprimeetjes /iggeriTIFIgX^lOolctïTcl =Visr na aan het hart Was het maar zo, Zij is wel lief, maar.... LIDCACTUS VRIJHEIDSDRANG NIEUWE LEIDSCHE COURANT die lekker is Vis komt in Nederland eigenlijk nog Heedf te weinig op tafel. Het ie spütig, het te moeten conetateren: maar het ie torh eigenlijk de schuld van de huismoeders. Of ze zien tegen het werk op, öf xe maken de vie niet smakelijk genoeg klaar. Daarom geven we hier een In de zomer is gebakken vit tong, sehartongl heerlijk. We maken r goed heet en zorgen, dat de bodem de pan werkelijk geheel bedekt is, Ti en darVgned aVd'rogèn" Voorzichtig in Zien jullie wel, buitenlanders.... Mod esliows voor Je NeJerlanJse vrouwen in eigen vertrouwJe omgeving In Parijs begon het eigenlijk. Tine Vrooland-van Ekelenbtirg „draafde" in haar functie van moderedactrice de ene modeshow na de andere af in liet hoogseizoen per bus, per taxi, per métrovooral dat laatste! Zo stond ze eens te wachten in een métrostation, snoof de knoflook- en andere luchtjes op en keek eens naar de reclameplaten langs de halfronde muren. En ze dacht bij zichzelf: zie je, dat is nou toch typisch Frans een affiche waarop niets anders dan een douchegordijn, waaronder een poezelig .voetje en waar tussen uit een vragend opgeheven handje stak. En verder de woorden: Mon savon s'il vous plait(m'n zeep alstublieft! Die plaat, geestig, charmant, haakte zich in haar herinnering vast. Later, terug in Nederland, woonde ze een pers conferentie bij waarop ook de architect en ontwerper Martin Engelman aan wezig was. Ze raakten in gesprek over zijn beroep, en toen ontdekte Tine, dat Engelman de ontwerper was van de plaat, die zij zo typisch Frans had ge vonden Ja. dat was het begin, want er be gon bij Tine iets te krieuwelen, de ge dachte namelijk, waarom zeggen Qe men sen toch altijd zo gauw dat iets Frans of Engels of Italiaans moet wezen om leuk of mooi of goed te zijn? zijn Nederlandse fabrikanten van wat voor artikel dan ook. toch zo benauwd om toe te geven dat hun producten zui ver Nederlands zijn? Of ligt het aan de consument zelf? Het werd een complex van vragen. Vragen, die zich ook bij haar opdrongen toen ze met de producten van de Ne derlandse textieldrukkers in aanraking kwam. ook ak weer tijdens een perscon ferentie. Ze gooide haar probleem in hun midden: Waarom laten jullie niet eens dessins ontwerpen door Nederland se kunstenaars? Die kunnen het min- diep bord met melk leggen, uit Iruipen en door een laagje bloem elen. Dan lirht afkloppen in een droge doek en vervolgen* in de hete olie laten Vraag - advies ;ns geïnformeerd, en uitnodiging: Als u Dat was een vraag, die advies inhield. Een advies, textieldrukkers zeer bepaald niet ge vraagd hadden, omdat ze dachten dat ze zelf wel wisten, hoe ze de kwestie van het dessin-ontwerpen moesten aan pakken. Maar toch. er bleef iets van hangen. Er kwamen telefoontjes, brie- opeens kwan ideeën heeft, laat u het dan Als er iets te vergelijken is met een sneeuwbal, die als maar dikker wordt, hoe verder hij rolt, dan is het wel het ..baantje'' waar Tine Vrooland haars ondanks in verzeild raakte. Samen met haar man, de journalist Louis Vrooland, be gon ze shows voor te bereiden en uit te voeren, zodat ze zichzelf opeens als het ware terugvon den midden in een enorm ingewikkelde organisatie. Pers- zowel uit en katoen met silk-finish moesten naar haar mening een begrip gaan worden voor de Nederlandse vrouw. Ze zou eigenlijk wé! willen, dat het eens uit was met al die kaartjes van „Franse import", of „real American". Het is niet waar, zo wilde ze de mensen voorhouden. Denk eens aan al die invoerrechten, die jullie zouden moeten betalen als het hier werkelijk om stoffen uit het buiten land ging! Ze liet en ze laat nog steeds de Ne derlandse vrouw in haar eigen omge ving zien wat Nederlandse confection- nairs en Nederlandse ontwerpers pres teren. In de loop van de tijd is er een kleine kern mannequins gevormd. Marij ke Vetter treedt op als lady-speaker en achter de schermen werken Tine en Louis aan de shows. Shows, die gehou den worden in een ..typisch Hollandse" omgeving: J" 4 in Eist in binnen- als buiten land werden met hun neus hoven op de feiten geduwd zien jullie wel, dit zijn Nederlandse stoffen, in Neder land bedrukt, naar Nederlandse ontwer pen Nederlandse kunstenaars als Ka- rel Appel, Bant- zinger, Eppo Doeve. Frida Hunziker werd gevraagd ont werpen te maken voor dessins; zij nan prijsvraag, kregen opdrachten Het Nederlandse rayon, enkalon datgene, waaraan zij later, na haar kuur, ook weer deel zullen hebben. En de mannequins vonden het heerlijk om daar te mogen werken, omdat ze wisten dat dit publiek werkelijke en oprechte belangstelling had, een prettige afwisseling wel met het taartjes-etende en snoepende publiek dat doorgaans op modeshows aanwezig is onverholen verbazing toonden als de lady-speakers (want Marijk? "-ti ter had wel enige hulptroepen moeten requirereni vertelden: ..nou. en dat ■ndjaponnetje is van doodgewone ka- Tine zelf had het drukker dan ooit ?t blosjes op haar wangen v: paviljoen naar het andere. het overal tegelijk zijn moest telefoneren om taxi's, hielp met uit- en later met inladen van de japonnen, zocht voor de verpleegsters-mannequins kleren uit, hielp ze met aankleden, moest sanato rium-autoriteiten te woord staan, regel de het vertrek naar het sanatorium Oranje Nassau's Oord in Renkum. waar de volgende dag geshowd zou worden, stelde een menu samen voor de maal tijd van de mannequins en bleef niette min kalm. ,,Ons moeders", noemen de manne quins haar op zijn brabants. Een ti tel, die Tine Vrooland om meer dan een reden verdient: ze is mama van twee maal een tweeling en van een .dochtertje, ze zorgt als een kloek voor haar kuikens, die de manne quins zijn en tenslotte: die Neder landse textieldrukkers en hun produc ten liggen haar na aan het hart Het bakken van .«hol i* Visschotels lenen zich bijzonder goed voor bereiding in de oven. Visfilets (schelvis, tarbot) koken we enkele minu ten in kokend gezouten water, vervolgens in een vuurvaste schotel met aardappelpuree en daaroverheen een dikke kaassaus. akt hier voortreffelijk bij. Spint talen- of chi in brokken Inderdaa de lust insaus maken I bijzonders, op, druipend van het In Londen wordt op 31 Augus tus een zuiveltentoonstelling ge opend. Het spreekt welhaast vanzelf, dat ook ons land daarbij vertegenwoordigd is. Men heeft de goede gedachte gehad om daar o.m. echte, originele klederdrach ten te exposeren, costuums dus, zoals ze werkelijk gedragen wor den. Al te vaak heerst in het buitenland de mening, dat de Hollandse klederdrachten (dat er onderscheidingen zijn, weet men meestal niet eens!) voor de man nen pofbroeken zijn en voor de vrouwen wijde gebloemde rokken met gestreepte schorten en flu welen jakjes met koorden, plus een kanten muts. Hoe bonter, hoe mooier! Maar zo is het niet, en daarom is het in meer dan één opzicht zo goed. dat men in het buitenland nu ook eens kennis neemt van wat er in werkelijk heid en verder in andere streken dan alleen Volendam en Marken gedragen wordt. In totaal zullen 36 costuums, afkomstig o.m. uit het Openluchtmu seum te Arnhem, geëxposeerd wor den tijdens die tentoonstelling. Na af loop wordt er nog een soort ..tour" georganiseerd door Engeland, zodat ook zij, die niet in de gelegenheid waren, de tentoonstelling te bezoeken, de kans krijgen de costuums in of na bij hun eigen woonplaats te aanschou- Zo zullen deze buitenlanders cos tuums zien van een Axelse vrouw en een meisje. Heel wat mooier dan dat malle namaak-gedoe zullen zij hope lijk deze donkere, maar o zo statige en mooie rokken en jakken vinden, die zo rijk gegarneerd zijn met borduur sel en sieraden. En dan zullen zij ken of zenuwachtig worden, transpireren we ook meer dan normaal. Niemand van ons ruikt dan fris als de voorjaarswind en ook dat is weer heel gewoon! Maar ergens is wel een meisje, dat, was het maar zo. dat er een latCR wp ,.et maar ecrlijk zeggen. middel bestond of een gebruiKs- een afschuwelijke penetrante transpi- aanwijzing, waarmee de inmaak ge- ratie-luctu om r.ich heen heeft hangen, vrijwaard zou zijn tegen bederf. Maar Het arme kind! Meestal weet ze het dat is nu eenmaal niet zo, en het; zelf niet eens. Want niemand durft risico, aan inmaken verbonden, is het haar te zeggen het is zo af- mAn met bederf schuwelijk voor haar. ze kan er toch eroot. Altijd moet men met bederf Ach Ie ,f wel rekening houden, hoewel het n°g jjef maar... wel mogelijk is de kans er op te be perken. En zo blijft de stakkerd maar rond- lopen met een luchtje om zich heen, Er zijn een paar algemene fouten,l dat men het best kar vergelijken met die veel bij het wecken gemaakt j parfum, vervaardigd van uienbloe- worden. Misschien maakt u zich er i =em Waar ook wel eens schuldig aan. Probeert, ..geurtje" ab u ze dan in de toekomst te ver- omgi mijden Denkt u er bijvoorbeeld aan, dat u zoveel mogelijk de be nodigde hoeveelheid voor "uk begroot Mo, Wij allen transpireren, de eenI het luchtje voorkómen! Hier volgt de r ii remedie: wat meer dan de ander, maar het is een doodgewoon iets. Gifstoffen*^ worden door de transpiratie ge-| avond. Speciaal in de okselholten. elimineerd en de lichaamstempe-1 Geen sousbras dragen, die houden de ratuur word., er door geregeld.} ^riSSTÏ» Het is niet altijd een kwestie uan| houd ervan versproeien onder de ok- warm weer of van langdurig zit-, En d^dmgtó tójml- ten bij een hete kachel; als we] kcn; f0 gram boo ons heel erg inspannen, erg schrik- tegelijk begroot Maak niet meer in dan u denkt nodig te hebben Gebruik alleen goede kwaliteit verse vruchten en groenten. In over rijpe vruchten of slappe groenten kunnen veel bederfkiemen voorkomen. Neem de uiterste reinheid in acht zowel wat het materiaal betreft als de omgeving waarin geweckt wordt. Denk er aan, ook de groenten en het fruit heel goed schoon te maken en te wassen. Stop groenten niet rauw in de inmaakglazen. dat is alleen aan te bevelen voor fruit. Houd u nauw keurig aan de voor het inmaken van groenten of fruit gestelde verhittings tijden. Laat de inmaak niet langzaam in de steriliseerketel afkoelen, maar neem de glazen onmiddellijk na af loop van de verhittingstijd uit het water. Verwijder de klemmen pas als de inhoud van het glas geheel koud is. Bewaar de inmaak zo koel moge lijk. In het algemeen is de zolder 's zomers een te warme bewaarplaats. Het inachtnemen van deze punten verschijnt werk', dat :n gasaanval op haar Zelfs als ze al lang weer verdwenen is, komt er wel eens iemand, die een scherpe neus heeft, de kamer in en zegt steevast: O, ik ruik het al. die-of-die is zeker ge weest. zet alsjeblieft het raam open. het is hier niet te harden van de stank! Nogmaals, het arme kind! Zij moet gewaarschuwd worden. Niet zo maar ke.hard in gezelschap van anderen, maar ergens stilletjes in een hoekje door iemand, die het goed met haar meent en die haar voorzichtig het bittere pilletje doet slikken. Nu ze het wéét, moet ze het verhelpen, ze moet iririrCTtriT-irtrüirtrtrir-trirtrirüirtrtctfliiiiiirii* geeft u geen zekerheid van een bederfvrije inmaak. Maar nogmaals, misschien, kunt u er veel voor komende fouten door vermijden en zo bereiken, dat een groter deel van uw inmaak voor gebruik geschikt is Denkt u er bijvoorbeeld ook om, dat u de glazen, zodra u ze uit het warme water gehaald hebt, op een plankje zet. En u weet natuurlijk, dat ingemaakte groente voor het gebruik nog even doorgekookt moet worden? boorzuurpoeder, 15 zinkoxyde, 15 gram taïkpoeder. Iedere morgan en iedere avond stopt ze een stuk watten in de poeder en poedert ze de okselholten er mee. niet wrijven, maar deppen. Nauwkeu rig al die raadgevingen opvolgen en zich er stipt aan houden! I Het resultaat? Wel. dat het ..maar" verdwijnt, is dat geen succes? Voort aan zegt men alleen van haar: zij is lief! ook de beide kindercostuums zien, niet zo maar verkleinde grotemensen- pakken, maar de originele kledij voor een Walcherens meisje en een Axelse jongen. En als die buitenlanders dan héél goed toekijken, zullen zij ont dekken, dat het schort van dat Wal- cherense meisje precies hetzelfde goed is, dat stadse meisjes en vrouwen in Nederland wel gebruiken voor een vro lijke zomerrok na Augustus niet meer bemesten Hoewel de lidcactus geen plant is die op het ogenblik de bijzon dere aandacht van de bloemen- liefhebsters trekt, menen we toch goed te doen er even de aandacht op te vestigen, omdat we gaarne willen, dat de bezitsters van de ze mooie kamerplant in de ko mende winter met genoegen naar een fraai bloeiende plant zullen kijken. nog beter om er begin Augustus maar mee op te houden. De bloemen verschijnen alleen aan flink uitge- rijpte stengelleden- Blijft men be mesten, dan houdt de groei aan en ontstaan nieuwe stengelleden, maar geen bloemknoppen. de plant en zo wordt ze een sie raad voor de vensterbank. Voor de vensterbank maar dan moeten we wel bedenken, dat de lidcactus niet van zonnestralen houdt. En die anti pathie laat ze duidelijk merken ook, vooral als men geen tuin.heeft, waar men ze in de zomer op een bescha duwde plaats kan zetten. Dan zal de lidcactus kamer moeten houden! Dit kan ook zonder bezwaar, als men er maar voor zorgt, dat ze niet in de zon komt te staan. Maar hoe ook bewaard, in kamer of tuin, geef geen mest aan de plant na midden Augustus. Als men geregeld voor bemesting heeft gezorgd, is het De grond moet ryk aan humus zijn. Daarom is het goed om daarvoor te nemen vier delen bladaarde, één deel oude koemest en één deel scherp de zomer i tooi kleed]Het voortijdig afvallen van bloemknop- Gehoord dat u. als u geen ijskast hebt. toch op een eenvoudige manier flessen melk e.d. kunt bewaren als het erg warm is. In een teiltje met water lost ii flink wat blauwsel en keuken- zont op. en in dat koude mengsel zet u de flessen met inhoud. Die iljjsaon moeten goed gesloten zijn natuurlijk! Denkt er voorts om. d het buiten bereik van de landen is geplaatst, want het is gevaarlijk goedje en geelt vlekken. Gezien een meisje, dat haar lange haar niet als een paardenstaart achter zich aan liet zwieren, maar de streng haar zeer stijl had gedraaid en terug had laten springen, zodat als het ware een koord was ontstaan. Gelezen in het bulletin van het Voorlichtings bureau van de Voedingsraad, dat sure haring deselldi heelt als de Hollandse i£S» En zo liepen Truusje, Cathy en Pola (Tony is hier onzichtbaar) tussen de ligstoelen en de bedden en ze gaven de patiënten volop gelegenheid de jurkjes en pakjes nauwkeurig te bekijken. Sommi gen bevoelden deskundig de stof. En ook de verpleegsters onder wierpen die imprimeetjes aan een deskundig onderzoek. Den Haag in de Dierentuin met een modeforum, in Emmen in een lyceum, met meisjesleerlingen als mannequin. Rotterdam tijdens een rondvaart. Show gaat op reis komen. wel. dan gaat de show naar die vrouwen en meisjes. Zo is er in het sa natorium Sonnevanck in Harderwijk een hele dag modedag geweest Vier be roepsmannequins en vijf verpleegster- Men moet er b\j geweest zijn om te weten, hoe groot de belangstelling was van de zijde van deze vrouwen en meisjes, die dan, zoals het met een veelgebruikte term heet, tijdelijk uit geschakeld mogen zijn, maar toch gretig en enthousiast meeleven met JfADDEN wij het een paar maanden geleden over de bij jeugdigen en ouderen aanwezige angst voor de vrijheid, waarmee zij tevens met verantwoordelijkheid belast worden, in deze va- cantieweken kunnen w\i allerwegen een sterke drang naar vrijheid bij onze op groeiende jeugd waarnemen. Verschillende ouders ver telden mij al min of meer gedesillusionneerd, dat ze met hun kinderen in een door hen gehuurd zomer huisje de vacantie hadden willen doorbrengen, maar dat de ..groten", zo van bo ven de 15 jaar. dit eenvou dig geweigerd hadden. Ze waren dan nog wel eens zo „welwillend" een weekje met vader en moeder mee te gaan, maar dandan kwam voor hen het .echte" pas. Zonder ouderlijk toe zicht met een kamp mee, met vrienden trekken of liften naar Rome. Hoe verder, hoe mooier. Kilometers vreten maar, want daar is het om begonnen bi; velen, al zul len zij dit nooit bekennen. VANMORGEN nog hoor de ik het éne joggie te gen het andere roepen: ,.Ik ben lekker veel verder ge weest dan jij! Naar de Ri- vièra gelift!" U moet ze zien racen, liggend over hun fietsen! Dacht u, dat dezulken iets van de om geving zagen, van de na tuur genoten? Dacht u, dat het deze „stoere" knapen in Rome en in Parijs om de schatten van de antieke cultuur te doen is? Getuige de verhalen waarmee ze thuis komen is dit behou dens enkele gunstige uitzon deringen op de massa niet het geval. Kijk eens ouders: 't Is inderdaad even of je een klap in je gezicht krijgt, als je alles in 't werk ge steld hebt, om het hele ge zin een prettige vacar.tie te bezorgen en je ontmoet dan alleen maar enthousiasme bij de kleintjes. De „gro ten" hebben hun eigen plan- Laat er uw eigen vacan- prettiger gehumeurd en geestelijk gegroeid thuis krijgt. 't Kan ook zijn, dat ze door scha en schande 't »en en ander hebben moeten aan- of afleren, 't Is een maal de geest van de tijd. Vrij! Onder het juk uit en wèg, liefst zo ver mogelijk! En dan kan het zijn, dat u ze thuis krijgt, zoals ik er 't vorige jaar één in 't nest terug kreeg. Doodmoe er zoals wij die gewenst zou den hebben. Zij moeten nog leren, dat de vrijheid, die zij zoeken, dikwijls in we zen de grootste gebonden heid is. En dat leren zij allerminst door „preken" en waarschuwingen onzer zijds. Woorden doen zo bitter weinig in het leven. Gebe den, die doen méér. En ondervinding blijft de beste leermeesteres. Overpeinzingen van Margaritha tie niet door bederven. De ouders, die zich een heel jaar uitsloven voor hun kin deren, hebben zelf het hardst vacantie nodig. Vóór alles moeten vader en moe der tot rust kunnen komen, om straks weer met ver nieuwde krachten én moed hun veelal zware taak te kunnen verrichten. DWING die recalcitrante, zelfstandige kinde ren niet, om toch met u mee te gaan. want dan is uw rust naar de maan Al leen al de sacherijnige ge zichten van dit wederstre vend kroost vergallen a! uw pleizier. U neemt uw groot ste ergernissen en proble men mee en dan is ontspan ning uitgesloten. Laat ze maar gaan, laat ze maar ondervinding op doen. Geef hun geld voor eten, drinken en kampgeld en dan moeten zij het m-iar zien te rooien, 't Kan zijn, dat ze werkelijk veel genie ten en dat u ze stukken hongerig! Was met buiten lands geld afgezet, had ge slapen op een hooizolder, waar de ratten over hem heen liepen, daarna zómaar langs dc kant van de weg en de volgende nacht in een leegstaande autobus! Zó dankbaar als die was voor z'n lekkere bed! Hoe hij ieder hapje eten waar deerde! En toen pas zag hoe fijn het is, om zomaar een schoon gewassen en ge streken blouse aan te kun nen trekken, zich af te kun nen drogen met schone handdoeken enz. enz. Kortom: alles wat in 't gewone leven als vanzelf sprekend aanvaard wordt, wordt dan eens gewaar deerd. W'J móéten onze kinde ren toch ook opvoeden tot zelfstandigheid cn al be gint dat tegenwoordig over 't algemeen vroeger dan voorheen, ze groeien nu eenmaal van ons af. En dikwijls niet op de wijz». Een beste gewoonte is het tegenwoordig, om de grote kinderen zélf hun va cantie te laten verdienen. Twee maanden niets doen is eerder een vloek dan een zegen voor de jeugd. Een 17-jarige jongen wei gerde het vorige jaar bij zijn vader in de fabriek te werken. Hij zou wel gék zijn, zó hard sloven voor zo'n beetje geld! „Meneer" ging trekken door België, Luxemburg, Frankrijk. Ita lië enz. Maar...als onderweg zijn geld op was, moest hij werk zoeken. Driemaal knapte hij de smerigste karweitjes op, werkte 's nachts of van 's mor gens vroeg tot laat in de avond. Zó hard. als hij bij zijn vader nooit had behoe ven te werken, maar. hij TNIT die tijdelijke werk- gevers in Italië en in Frankrijk hem op een ge mene manier uitbuitten nad hij niet in de gaten of: hij wilde dat niet weten. Hij zou liever 't puntje van zijn tong afbijten dan dit te be kennen, maar... zijn ouders kregen hem innerlijk rij per en rustiger terug. Of het gewenst is, jon- fens en meisjes van 16 en 7 jaar zónder geleide ver der te laten trekken aan de Bénelux-landen, moet ieder ouderpaar zélf beoordeien. Naar mijn mening valt er in deze drie landen voor de jeugdigen nog meer dan ge noeg te genieten en zou ik zulke kinderen (want dat zijn ze nog) niet zonder ge leide vérder laten gaan. We moeten de teugels wel laten vieren, maar ze zeker nog in handen houden. Ze hebben nog een heel leven voor zich, waarin ze meer van de wereld kunnen zien. Als bij het vele dat zij zien, de schoonheid van een en kele roos tegen een grauwe muur hun dan maar niet ontgaat, de pracht van de witte wolkenstoeten en de majesteitelijkheid van de sterrenhemel, de dauw druppels op een bloem en de damp, die van de aarde opstijgt na een onweers bui... Men kan de hele wereld hebben rondgereisd, zonder de schoonheid te hebben ge zien en beleefd. En na veel opgedane er varingen zullen onze vrij heid-zoekende kinderen tot de conclusie moeten komen, dat de ware vrijheid die van de gebondenheid aan Chris tus is. Maar dan zijn ze al volwassen. MARGARITHA. veel geklaagd wordt, kan het gevolg zijn van het teveel draaien van de plant. Laat haar steeds gelijk staan ten opzichte van het licht. Ook kan knopafval komen door nog te laat bemesten of door te weinig voedselvoorziening gedu rende de groeitijd. Grote verschillen tussen dag- en nachttemperaturen kunnen mede de oorzaak zijn! Satijn en parels Voor dit vorstelijke bruids toilet, dat zeker op iedere show een „grand finale" zal vormen, gebruikte Pierre Balmain satijn. Maar dan satijn, dat voor 52% uit zijde en voor 48% uit orlon bestaat. De japon heeft een strak lijfje en lange mouwen. De rok is heel wijd en loopt in een sleep uit, en werd gebor duurd met parels en lovertjes in een lelie-motief. Het kapje wordt zonder sluier ge- dragen. Het is van hetzelfde satijn gemaakt, |f JEAy en ook hierbij werd een versie ring van parel tjes toegepast.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5