cA Jlieume £riitërf)e ÜTouraitt Reizen per spoor volgende maand 6 pet duurder I f Pasja bezet Marakesj jaar geleden: A-bom op Hirosjima ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1955 Zee en dertigste jaarg-ang No 10413 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. Ei DIEMER Chef-Red.: H. W. ENSERINK CHR1STEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuasticti l< qhebleotn "tnyn bert in teyfjenspocf Haute Couture VANWEGE FINANCIËLE TOESTAND N.S. Op kortere afstanden (tot 20 km) geen tariefsverhoging (Van een onzer verslaggevers) TTET SPOORKAARTJE wordt op 1 September a.s. voor reizen van 20 tot 150 kilometer gemiddeld 6 2/3 procent duurder. De prijs op kortere trajecten wordt niet verhoogd, maar reizen van 150 kilometer of langer worden nog meer dan G 2/3 procent duurder. Ook de prijs vaA abonne menten gaat omhoog. Dit is de eerste tariefsverhoging voor het reizigers- vervoer sedert Februari 1952. De minister van verkeer en waterstaat heeft de tariefsherziening goed gekeurd. De weinig rooskleurige financiële situatie van de Nederlandse Spoorwegen maakt deze beperkte verhoging noodzakelijk. n^vlr i 1-j. - Maandtrajectkaarten en weekkaarten UOK ÖDOnnementen (die bij een vorige gelegenheid niet 1 redig zijn verhoogd) worden thans in prijs omhoog Een jaar geleden al hebben de Spoor wegen goedkeuring gevraagd voor het verhogen van de tarieven. Bij een toe nemende bedrijvigheid op de rails daal de de winst: in 1952 maakte de N.S. een winst van 5'/j millioen. in 1953 van 4.8 mlllioen. in 1954 slechts 2.6 millioen. En dat bü een inkomstenbedrag dat 406 mil lioen beliep. Niettemin weigerde de regering vorig Jaar een algemene tariefsherziening goed te keuren. Wel kwam er in April 1954 een verhoging van de kolenvrachten. In October 1954 van de stukgoederen en in Mei 1955 van de wagenladingen. Thans is de regering gezwicht: op 1 September gaan ook de reizigers meer betalen. Matige verhoging Het wordt een ..gedeeltelijke, matige, ro beperkt mogelijke" verhoging, zoals de Spoorwegen het gisteren uitdrukten. Niet worden verhoogd de prijzen van de enkele reis- en retourkaarten op de afstanden beneden 20 km. Die omvatten 32 procent van het totale aantal reizigers dat op enkele reis- en retourkaartjes reist. Den Haag—Leiden en Den Haag—-Delft bijv. wordt dus niet duurder. Ook in 1952 vielen deze korte trajecten al buiten de verhoging. Van 20 km af worden de prijzen met gemiddeld 6,66 procent verhoogd. De stij ging wordt geleidelijk groter op afstan den boven 150 km. Een enkele reis van bijv. 40 km zal straks geen f1,50, maar f 1,60 kosten. Nederlander in Kopenhagen: Naar Maan en Mars door samenwerking De Nederlandse ir. S. van Munster van Aviolanda (Papendrecht) is van daag tijdens het ruimtevaart-congres zo ver gegaan, een wereldvcrdrag voor te stellen tot verdeling van de rijkdommen der maan. Daaraan vooraf zou moeten gaan een Internationale samenwerking tot uitrus ting van een ruimteschip en de nodige research. Volgens ir v. Munster heeft de Interna tionale Astronautische Federatie reeds contact opgenomen met de Unesco over een programma van wereldsamenwerking op het gebied van ruimte-onderzoek. Ir Van Munster meent, dat de eerste' landing op Mars over 40 of 50 jaar kan worden gemaakt. „Maar dan moeten alle landen samenwerken Von Braun: nog in onze tijd Dr. Werner Von Braun, die Duits land na de oorlog heeft verlaten en thans chef is van de afdeling con structie van bestuurbare projectie len in de Ver. Staten, heeft heden tijdens een persconferentie te Washington verklaard, er van over tuigd te zijn, dat de mens nog in onze tijd ruimtevluchten zal maken. n tv"4® iw k hoogd met resp. gemiddeld 12 en 13J4 procent. Deze percentages kunnen op sommige afstanden wat hoger of lager liggen. Weektrajectkaarten, vastrechtkaarten en jeugdkaarten worden niet duurder. Algemene abonnementskaarten worden met 10 gulden voor de derde klasse en met 14 gulden (15 gulden voor de eerste maand) voor de tweede klasse verhoogd. Ze komen dus op 137 gulden voor de tweede en 95 gulden voor de derde klas se in de eerste maand, en op 115, resp. 80 gulden voor de volgende aansluitende maanden. Dit betekent verhogingen, va riërend van bijna 12 tot ruim 14 procent. Reizen per spoor is thans onge veer tweemaal zo duur geworden als in 1939. Een retourtje Den Haag- Amsterdam kostte toen f 2.05 straks f 4.25. Overigens is de trein in Nederland, vergeleken bij het bui tenland, nog steeds goedkoop. Ook het kleinste lid van de berenfamilie, de wasbeer, is verzot op honing. Op de foto ziet u het wasbeertje Susi, dat nauwelijks 16 weken oud is. Het beertje rekt en strekt zijn ranke lijfje om toch vooral maar geen likje te missen van de honing die het meisje hem aan het papier voorhoudt. O ja, Susi is te koop. Wij weten niet wat zij kost, maar zij is tam en.vrij van vlooien. Mijnheer Carl Muck uit Tegel (Duits land) haalde haar (met een heleboel vriendjes en vriendinnetjes) uit Canada voor de verkoop. Vlieger Schmidt weet nu het slechte nieuws Zijn vrouw is met een ander getrouwd WASHINGTON, 5 AUG. Daniel Schmidt, één van de elf door communisisch China vrijgelaten Ameri kaanse vliegers, heeft minder dan 24 na zijn vrijlating vernomen, dat zijn vrouw met een ander is getrouwd in de veronderstelling dat haar man dood was. De Amerikaanse autoriteiten hadden dit feit angstvallig geheim gehouden in ver band met Schmidts geestelijke toestand. De vlieger hoorde het nieuws echter toch in een uitzending van radio-Manilla (Philippijnen). Volgens de doktoren nam hij het kalm op. Zoals uitvoerig gemeld, is Schmidts vrouw met een houthakker getrouwd, nadat zij hoorde, dat haar man ergens boven Noord-Korea was neergeschoten. Zij heeft zich thans afgezonderd om rus tig over haar toekomst na te denken, zo meldt Ass. Press. Vliegtuigen voor Nieuw-Guinea Tegen iniiltratiepogingen De Norfolk Lodger Dispatch heeft gis teren gemeld, dat 15 vliegboten van de Amerikaanse marine binnenkort aan de Nederlandse regering zullen worden over gedragen voor patrouillediensten in Nw- Guinea. aldus seint A.P. uit Norfolk. Het zijn PBM-VA Mariner-toestellen. Vier er zijn op de revisie- en reparatie-afde- van de vloothaven Norfolk en 11 lig gen te Pensacola. Op het ogenblik wor den 26 Nederlandse Marinemannen ge oefend in het gebruik der vliegboten en uit hen zullen drie bemanningen worden gevormd. Vorige week kwamen zij te Norfolk aan en een vierde ploeg wordt volgende maand verwacht. De bedoeling is met deze toestellen da infiltratie van Indonesiërs te voorkomen. Uit Washing ton wordt gemeld, dat het volgens een bekendmaking der Amerikaanse marine 15 avertollige Mariner Navy patrouille vliegtuigen betreft, die ons 4.520.000 dol lars of f 17 millioen hebben gekost. Vier toestellen zijn bijna gereed en het laatste zal 1 October 1956 afgeleverd worden. Mr J. J. Wintermans (oud- Kamerlid) overleden Mr J. J. Wintermans, oud-lid van de Tweede Kamer en oud-inspecteur van de landbouw, is in de ouderdom van 78 jaar in Den Haag overleden. Van 1918 tot 1929 was hij (rooms-katholiek) Kamerlid. In 1935 werd hij waarnemend directeur-gene raal van de landbouw. Hij was een der de drankbestrijding. bers zijn vandaag Marakesj bin nengetrokken, zulks in opdracht van hun leider, de pasja van Marakesj. Gisteren zond de pasja een brief aan premier Faure, waarin hij deze waar schuwde, de politieke structuur in Marokko niet te veranderen. De pasja vrees, dat de Fransen de huidige „strooien" sultan Ben Arafa weer zullen afzetten en zijn (de pasja's) doods vijand, Ben Yoessef, weer op de troon zullen zetten. Door de bezetting van Marakesj wilde de pasja de verrassende nationalistische activiteit in zijn stad on derdrukken. Berber-ruiters met lansen en knup pels patrouilleerden door de straten van de Marokkaanse stad en dwongen de Arabische winkeliers, hun zaken te ope nen; tal van winkeliers waren in staking gegaan uit protest tegen de Berber-bezet ting. die de Arabische bevolking op 5000 gulden per dag komt te staan. Parijs zit met de handen in het haa: Nu men zich begon te realiseren dat de ex-sultan Ben Yoessef juist door zijn afzetting en ballingschap als „de enlgj ware" wordt gezien, komt de pasja met zijn protest Morgen (Zaterdag) zal hel kabinet bijeenkomen en de volgende week zullen de drie hoogste vertegenwoordi gers in Noord-Afrika. Grandva] (Marok ko), Soustelle (Algiers) en De Latour (Tunis) hier verslag komen uitbrengen De grootste aandacht is gericht op gou verneur-generaal Grandval van Ma rokko, die het kabinet zal zeggen, op welke wijze de huidige moeilijkheden kunnen worden opgelost. Vandaag verklaarde Faure in zijn re geringsverklaring over Marokko, dai Frankrijk nooit zal toegeven aan intimi datie, bedreiging of terrorisme. Atoomgevaar. Het internationale con gres van atoomgeleerden te Londen heeft vier commissies gevormd, die een studie zullen maken van 1. de nadelige gevol gen van atoomstraling op dieren, plan ten en het weer; 2. de biologische gevol gen van intensief vreedzaam gebruik van atoomenergie; 3. de technische problemen van contróle op atoomenergie en 4. de persoonlijke en collectieve verantwoor delijkheid der geleerden. Gistermiddag ls de twaalfjarige Abra ham Deij tijdens het zwemmen in de Wes- terschelde bij de Westveerdijk verdron- Nu is er geen geld voor de slachtoffers HIROSJIMA, 6 AUGUSTUS VANDAAG is het tien jaar ge leden, dat op Hirosjima de eer ste atoombom viel, die tegen de mensen werd gebruikt. Een Ameri kaanse B-29 kwam op G Augustus 1945 te 08,15 uur overvliegen om de bom te laten vallen. Naar schatting een honderdduizendtal inwoners Huur woningwetwoningen wordt met 5 procent verhoogd 5 procent worden verhoogd, evenals die welke met steun van dc Beschikking bijdragen woningwetbouw 1948 zijn ge bouwd. Dit heeft minister Witte aan de ge meentebesturen meegedeeld. Deze huur verhoging geldt slechts indien de nieuwe huurwet voor de Eerste Kamer wordt De huur van woningen, die zijn gefi nancierd met behulp van de Beschikkin gen bijdragen woningwetbouw 1950 zal Dolle koe bracht paniek in dierentuin Een dol geworden koe heeft gisteren de markt in Emmen en het wildpark van het Noorder-dierenpark op stelten gezet. Op de markt sprong het beest door een kraam: vijf kinderen en een vrouw werden omvergeworpen; de vrouw moest in een ziekenhuis worden opgenomen. Het dier rende in de richting van de dierentuin en boorde zich door de af rastering van gaas. Daar deed de koe verwoede aanvallen op ieder die haar naderde. Een man kon nog net ontkomen door op een hek te klimmen. De runde ren, herten, antilopen en struisvogels ge raakten in opwinding en een bok ver wondde zich in zijn angst aan de afraste ring. De politie verscheen ten slotte met karabijnen en daarmee werd aan dit Spaanse tafereel een einde gemaakt. De conferentie over het atoom i 1 Mi in een bijzondere medewerker). GENèVE begint Maandag onder auspi ciën van de Ver. Naties het internationaal ge sprek over het vreedzaam gebruik van de atoom- Duizend, van tevoren geprepareerde verhande lingenafkomstig uit tach tig landen, zijn door het ferentie geselecteerd, vertaald en verspreid, en op basis van dit studie materiaal zullen de aan wezige deskundigen de economische en techni sche aspecten behandelen van de kernenergiepro- Maandag wordt reed een begin gemaakt met de behandeling van één der grootste problemen, waarvoor wi) ons in de toekomst geplaatst zullen zien: het voorkómen van schaarste aan grondstof fen voor de wereldener- gie-voorziening. Ook de tweede en derde dag zul len gewijd zijn aan on derwerpen van algemene aard; daarna verdelen de gedelegeerden zich over een drietal secties die ieder een bepaald facet van de kernenergie zullen bespreken. Naast de reac- torphysica zijn de chemie en de toepassing van ra dioactieve isotopen in de medische wetenschap en de landbouwwetenschap de hoofdonderwerpen van deze drie groepen. En voor wie aan twee maal drie uur wetenschap per dag niet voldoende heeft, zijn er in de avonduren voordrachten van alge meen wetenschappelijke aard, waar bü uitstek deskundigen op een be paald terrein hun colle gae in staat zullen stel len, hun kennis te ver rijken. De aanwezigheid van 79 deskundigen uit de So- wjetunie is wel een bij zonder belangwekkend as pect. Zij zullen gegevens verstrekken over de Rus sische onderzoekingen op wij de geleerden mogen geloven, die onlangs op uitnodiging van de Mos- kouse Academie van We tenschappen een Russisch congres over kernenergie bijwoonden, is er voor de Sowjet-geleerden geen reden om te vrezen dat hetgeen zjj te bieden heb ben op 'n lager peil staat dan het werk van hun vakgenoten uit het Wes ten. Het zal interessant zijn, de Russische voor dracht te horen over de eerste Russische kern energie-centrale die elec- triciteit produceert. Ook over de andere onder werpen, zoals de toepas sing van isotopen in de landbouw, zijn Russische voordrachten toegezegd. Een geheel nieuwe ge beurtenis op het ge bied van de kernenergie is weI de atoomtentoonstelling die gelijk'ijdig met de conferentie in Genève gehouden wordt. Deze expositie heeft het karak ter van een handels beurs. die de bedoelino heeft de weg te openen tot een internationale handel in kernreactoren en aanverwante artikelen Er is zelfs een complete kernreactor te zien, en wel het Amerikaanse exemplaar, dat onlangs aan Zwitserland werd verkocht. Kortom: geheel Genève staat van 8—20 Augustus In het teken van de atoomenergie, niet als bron van ellende maar als bron van welvaart. op voorstel van het gemeentebestuur met 5 procent kunnen worden verhoogd, In dien hun huurprijzen lager liggen dan de verhoogde huurprijzen van gelijksoortige woningen. Woningen, tot stand gekomen met van de Financieringsregelingen woning bouw 1947 of 1948, ondergaan ever een huurverhoging van 5 procent. Niet verhoogd worden de huren van woningen die gefinancierd zijn op grond van de Premieregelingen 1950 en 1953 tenzij belanghebbenden daartoe een zoek indienen. Dan moet aangetoond worden dat bedoelde woningen een lagere huurprijs doen dan vergelijkbare ob jecten. Vrachtauto op autobus ingereden: één dode Een kleine vrachtauto is gisteravond op de kruising Bunschoterstraat van de rijks weg BaarnHoevelaken met grote snel heid op een autobus met arbeiders inge reden. De bestuurder van de vrachtauto, de 55-jarlge v. d. Brink uit Amersfoort, werd uit de auto geslingerd en bleef do delijk gewond liggen. Van de veertig in zittenden van de gedeeltelijk opengereten bus werd niemand gewond. Vijftien jonge Schotten, leden van de ,J2undee Macray Boys Club" hebben gistermiddag op het Kurhausterras iets laten zien van de dansen, die hun land rijk is. Onder hen bevond zich „Little Billy" de professional van de groep. „Little Billy", die elf jaar oud is, heeft reeds ver scheidene malen voor Koningin Elizabeth en wijlen Koning George VI van Engeland gedanst. van de stad kwam om het leven en zeventigduizend woningen werden vernietigd. Thans gloeit er neonlicht in Hl- rosjima's straten en het is er vol drukte en beweging, maar de wonde plek van de atoombomontploffing ls nog niet verdwenen. De brede „Vre- des-boulevard" dwars door de stad ls nog niet voltooid en lege fabrieks gebouwen staan te wachten op ma chines, die nog maar steeds niet aan komen. Elders zijn lege plekken, waar grote gebouwen zouden moe ten komen. Tadao Watnapo, de burgemeester, ver klaarde waaraan dat uitzicht van een stad, welker groots opgezet ontwikke lingsplan slechts gedeeltelijk tot uitvoe ring is kunnen komen, te wijten is: het geld is op. De burgerij maakt zich op het ogenblik meer zorgen om geld dan om vredesleuzen. De herbouw van Hirosjima, met zijn vredesmonument. vredeshotel, vredeskofflehuizenenspeelhui zen, is 6lechts voor 60 procent voltooid. Er is geld tekort voor de behandeling naar schatting nog een zesduizend tal burgers, die aan de gevolgen vai atoombomontploffing lijden. De dokters die deze patiënten verzorgen, hebben er sedert ^»et begin van dit jaar geen salaris ieer voor gekregen De huidige bevolking van Hirosjima, die 380.000 zielen telt bestaat merendeels iensen, die na de oorlog zijn bii gekomen, een negentig-duizendtal maakte reeds deel uit van de 400.000 oorspronke lijke inwoners op de noodlotsdag van tiet geleden. Nog steeds sterven er var aan de gevolgen der atoomstraling waaraan zij bloot hebben gestaan. Hirosjima had vóór de oorlog tachtig scholen, thans 48. Van de 43 bruggen die er de zeven stromen in de stad n ten komen, zijn er nog slechts 7 nieuw gebouwd, en .drie hersteld. In het nieuw-aangelegde v redes een- trum, dat meer dan vijf millioen gulden heeft gekost, wordt een wereldconferen tie tegen atoom- en waterstofbommen ge houden. Hedenmorgen, op het fatale tijdstip van 15 uur, werd door tienduizend Japan- ers, uit alle streken van het land naai Hirosjima gekomen, de herdenking be gonnen met stil gebed, waarna godsdien stige plechtigheden en processies plaats hadden. Vanavond wordt er gel'llimu- neerd en vuurwerk ontstoken. Boelganin: kom in m'n landhuis MOSKOU. 6 AUGUSTUS Radio-Moskou heeft gisteravond haar programma onderbroken om de resolutie an de Opperste Sowjet t.a.v. de Ge- eefse conferentie der Grote Vier bekend maken: „Deze conferentie is van groot histo risch belang en luidt een nieuwe etappe In van het verbeteren van de betrekkin gen tussen de landen, ongeacht hun po litieke en sociale regiem, op grondslag van vreedzaam naast elkaar bestaan het kweken van onderling vertrouwen". Vervolgens deelde de omroeper dat Eisenhowers plan tot wederzijdse tróle op de bewapening en uitwisseling militaire blauwdrukken alsnog door de Russische regering zal worden bestu deerd. Boelganin zou hebben verklaard, dat zUn oorden „Het plan-Eisenbower Is niet realistisch") verkeerd zijn begrepen en dat hü het plan geenszins heeft verworpen. om zijn vredeswil te tonen, heeft premier Boelganin daarop alle buiten landse ambassadeurs uitgenodigd, een dag van rust te komen doorbrengen in zijn landhuis. Op het programma staan een lunch, een picnic, zwemmen, zeilen en concert. Subsidie gevraagd voor school-tandverzorging De vereniging van Nederlandse gemeen- •n en de ziekenfondsen hebben minister Suurhoff verzocht 15 procent van de kos ten der school tand verzorging voor rijks rekening te nemen. Hiermee ls voor Rijk f 756.000 gemoeid. In Essen, de stad van de West- Duitse voetbalkampioen Rot- weiss, hebben technici hun enthousiasme voor de voetbal sport in bolvormige gashouders tot uitdrukking gebracht. Deze gashouders van de Rheinisch- Westfdlischen Elektrizitiits A.G. z\jn zó in elkaar geklon ken, dat zij (nee, niet toeval lig! gelijken op twee reusach tige voetballen. En onze foto graaf was niet de enige die deze voetballen te zien kreeg, want de gashouders staan vlak bij een voetbalterrein. Geen zomer-Zondag ZJOGE barometerstanden lever den ons land deze week koele noorden winden met nu en dan wolkenpartijen. Hier en daar viel wat regen, maar niet veel. Het hogedrukgebied kreeg thans een versterking aan de noordflank een storing van IJsland tot Zuid Noor wegen, tot op grote hoogte gevuld met koude lucht. De voorste begrenzing van deze koude lucht zal vanavond ons gehele land passeren. Daarna stroomt nog koelere en ta melijk droge lucht het land binnen. De wind gaat dan naar noordwest en wordt nog wal krachtiger. In het bin nenland kunnen morgen in de lucht, door de sterke verwarming ran het aardoppervlak, flinke stapelwolken ge vormd worden, waaruit een bui kan vallen. Meer wind, lage temperatuur, dus geen aangenaam weer morgen. Maar ten zuidwesten van IJsland nadert al weer vanuit het zuiden een Oceaan storing, die de rug van hogeluchtdruk boven IJsland zal aantasten. Maar in hoeverre deze storing belangrijk wordt voor ons weer van Maandag, was van daag nog moeilijk te bekijken. Verse groenten aan de Zuidpool De bedwinger van de Mount Everest. Sir Edmund Hillary, die iet volgend Jaar een internationals expeditie naar het Zuidpool-gebied zal leiden, zei vanmorgen „Wij zou den verschrikkelijk ziek kunnen worden van vitaminepillen en vruchtensap". Daarom, zo vertelde hij, zal hij 100 kg rijke Nieuwzeelandse grond meenemen om monsters waterkers en andere snelgroeiende groenten te telen. De grond zul door een plastic-hoes worden afgedekt en kunstmatig worden verhit. HET WEER IN EUROPA Stockh. Oslo openh. II half bew. zw. bew. onbew. licht bew. half bew. zw. bew. if J! hn WEERBERICHT L_J Meer wind MEER WIND De Bilt verwacht tot mor genavond: Wisselende be wolking en voornCtaeltjk in het binnenland enkele ver spreide buien. Matige, nu en dan vrij krachtige noord westelijke wind. Koel. ZON EN MAAN Zondag: zon 3.11-J0.23. Maan op 21.14, onder 8.57. Maandag: zorrt5.13—20.22. Maan op 21.33, onder 10.54. Op 11 Aug. L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1