L Rose schijn op achtergrond van economisch belang K ZIEN, WIETEINI Af te wachten valt of de reactie van lange duur zal zijn De Winterkamps wachten een huis op Vraagstuk van de autopapieren eenvoudig op te lossen Andrews NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 6 AUGUSTUS 195S HAUTE COUTURE: Katoenkoning Boussac steunt het concern van modekoning Dior (Van c moderedactrice) Parijs als modecentrum te handhaven, Londen blijkt de zaak nog moeilijker. D< Londense couture is namelijk in hoge mate een prestige-affaire, zonder diep gaande wortels in eigen stijl en eigen creaties. Londen is steeds een tweede ge bleven bij Parijs en tegenwoordig zelfs T~\E Parijse shows zijn voorbij (d.w.z. de premières); de groten uit de modewereld kunnen zich een weinig rust gunnen en de rest overlaten aan hiLn verkoopsters. Wat de financiële resultaten van de collectie als zodanig betreft, zullen de eerstvolgende weken duidelijk maken of dc kleineren uit de modewereld, de confectionnairs, hun goedkeuring aan het werk van de grootmeesters zullen hechten en veel modellen zullen kopen of niet. Want onder de rose schijn van luxe en overdaad van de Haute Couture gaat een wereld van economische belangen schuil; belangen niet alleen van de enkele couturiers, maar ook die van hun duizenden employé's van de stoffenfabrikanten, van de fabrikanten van accessoires en foun dations, van de confectie-industrie en van de kledinghandel. Winter 1954 en Zomer 1955 hebben voor stuk eigen confectie belangen het eerst sedert 194647 een principiële om het hoofd boven water te houden en verandering in het modieuze silhouet ge bracht. Alles wat tussen deze jaren lag waren slechts geleidelijke veranderingen van de New Look. In de afgelopen seizoe nen introduceerden Balenciaga en Dior hun H-lijn, A-lijn en Tuniek-lijn, drie uitingen, verschillend benaamd, maar ln wezen op hetzelfde principe berustend; namelijk op het langgerekte, de natuurlijke lichaams vormen tot een minimum reducerende silhouet Toen bleek, dat deze koerswij ziging in de tijd paste, d.w.z. dat ondank» het ach en wee van vrijwel alle mode journalisten (of misschien juist daar door?) de nieuwe lijnen gretig werden geaccepteerd door de modeindustrie ovei de gehele wereld, was het tevens dui delijk dat in het winterseizoen 1955 geen revoiutionnaire veranderingen te ver wachten waren. In de eerste plaats niet omdat mode nu eenmaal aan een be paalde periode gebonden is, nauw ver want aan beeldende kunsten, litteratuur, architectuur en philosophic, maar ook. omdat het voor het grote publiek onmo gelijk is zich in snel tempo met sterk wis selende kleding vertrouwd te maken. Zul ke wisselingen zouden dan ook door de confectie-industrie eenvoudig niet wor den aanvaard en dus zonder gevolg blij ven. Pas wanneer een zekere verveling ontstaat, kunnen principiële wijzigingen optreden. Alles wat er dan ook uit de bus is ge komen zijn accentverschuivingen: De schouders, die de vorige seizoen wer den weggecijferd, werden wat ver- andere langer, ruimte ln de rug werd op verschillende plaatsen bijeengenomen, bij Balenciaga werden voor de korte avond kleding de rokken onder de wijd uitlo pende tunieken vervangen door kanten of mousseline ruches. i HARTNELL Slechts, twee couturiers vallen enigs zins buiten het algemene beeld. Hubert de Givenchy en Geneviève Fath. Madame Fath zet weliswaar het huis van haar overleden echtgenoot voort, maar zij zal de wereld moeten bewijzen dat zij een plaats waardig is in het kleine groepje der groten. Zij hoopt door een aantal achtereenvolgende „mooie" collecties dit te doen en zal zeker niet te snel begin nen aan het lanceren van revoiutionnaire collecties: een mislukking zou desastreu ze gevolgen kunnen hebben voor alle on derdelen van wat men onder „het huis Fath" verstaat: confectie ondef- eigen naam. eigen byoux, parfums, kousen kortom het wereldconcern Fath. dat ge heel berust op het couturehuls. Bij De Givenohy ligt de zaak geheel an ders. Deze jonge markies heeft zich en kele jaren geleden op een schoen en een slof gevestigd als couturier en heeft zich dadelijk de sympathie veroverd van de gehele modewereld. Gelijk Madame Fath heeft hij destijds begrepen, dat bij een jong huis één mislukking fataal zou kun nen zijn, zodat hij zich heeft bepaald tot het maken van aantrekkelijke en mooie collecties, die zijn naam gevestigd heb ben. Ook aan zijn naam zijn reeds grote belangen verbonden, vooral in Frankrijk en Amerika. Thans echter heeft hij ken nelijk gemeend te moeten bewijzen, dat hij niet tot de middelmatigen behoort, dat hij de visie heeft van de zeer groten. Vandaar een collectie, die hevige beroe ring heeft gewekt door wonderlijk ge vormde hoeden en Japonnen, welke wei nig andere contouren vertonen dan in- rijgsels op de onverwachtste plaatsen. Of de collectie een succes zal zijn ln flnan- tieel opzicht, staat te bezien, maar zeker is, dat alle kranten in de westerse we reld met grote letters de naam van Hu- bert de Givenchy hebben uitgedragen, en dat ook zij die belangstelling hebben vooi iets anders dan alleen maar mooie Japon nen en mantels, meer aandacht aan hem zullen gaan besteden. MATTLY (VOOR HET LAATST) derde na Italië. In Londen worden geen hoge toegangsprijzen betaald door de confectie om de collectie te mogen zien. weinig of geen modellen aan de confectie verkocht. Privéklanten zijn aan het uit sterven, zodat de couturiers slechts kun nen blijven bestaan wanneer zijzelf con fectiefabrieken beginnen. Aage Tharrup, modist van de Engelse koningin heeft in Juni de liquidatie van zijn zaak aange kondigd, Mattll, een der groten in de cou ture heeft zulks deze week gedaan, Hardy Amies begint dit seizoen met een eigen confectiefabriek, Michael heeft evenals Worth een groot confectiebedrijf in Ca nada, Hartnell, de couturier van Konin gin Elisabeth (die zelf een regelmatige klant is voor heel gewone confectie en evenals haar zuster voor haar reizen naai de tropen confectiejaponnetjes kocht van niet meer dan f 70) ontwerpt voor een populaire confectiefabriek. Een goede couturier legt tegenwoordig i een kleine f 650.000 uit voordat hij aan zijn show toe is; een slecht seizoen geeft verlies van f 100.000; uitstaande vor deringen belopen vaak f 150.000. Nee, Haute Couture is een schone zaak, iaar kan slechts oedreven worden door schrandere zakenlieden, die grote finan- tiële belangen dienen en achter zich heb ben, zoals de katoenkoning Boussac het Dior-concern financiert en steunt en zo als de Italiaanse stoffenfabrikanten ach ter hun couture staan, teneinde de wereld te tonen wat hun land op dit gebied aan schoons voortbrengt. Toch is het zo VROEGERE KLIMATEN 410) We spraken Hc vorige maal over boomringen, die allerlei variabele dik ten vertonen en daardoor inlichtingen kunnen geven over de klimaatstoestan den in vroegere jaren. Nu is dit na tuurlijk weer niet zo eenvoudig als het lijkt, want om te beginnen reageren al lerlei boomsoorten verschillend op de klimaatswisselingen. Voorts zijn deze gehele wereld gelijk, want in een be- overvloedig -allen; iedere bezit als het vastgesteld. stuk hout te hepaleu. Ie ouderdom kan wor maar eveneens de her teller Laten we ons eens Ie beschikking liebbe tam, die in 1930 werd gekapt en die inige eeuwen oud is. Van de buitenste ingen naar binnen tellend, komen we lan in de 18de eeuw terecht. Nemen ve nu een stuk hout dat uit hetzelfde gebied afkomstig is, doch dat in de paald gebied geen Ieder jaar heeft voor elke landstreek weer te en regen, wind en windstilte, warm te en koude, zonneschijn en bewolking, zodat de dikte der boomringen uitslui tend plaatselijke aanwijzingen kunnen geven voor bomen van dezelfde of on geveer dezelfde soort Wil men derhalve dc wetenschap der boomringen tot een algemeen geldend systeem maken, dan dienen alle moge lijke houtsoorten uit alle daarvoor in aanmerking komende streken gecatalo giseerd te worden, zodat de millioen houtdoorsneden die in het jaarringen- laboratorium in Arizona zijn verwerkt, niet eens verbazing wekken. Bovendien worden door deze instelling sedert 1933 bulletins uitgegeven, zodat ook andere houtburcau's vnn deze analyses kunnen goed. beschikt men eenmaal voldoend aantal onderzochte uit verschillende streken, dan st behulp van het reeds onder- ateriaal mogelijk de ouderdom nen terugtcllend in de 17de eeuw terecht. Nemen we nu een nog ouder stuk hout, dan zullen de buitenste ringen daarvan weer vergelijkbaar zijn met de binnenste rin gen van het geïdentificeerde hout, zo dat we op deze wijze steeds verder in het verleden kunnen terugtellen. Op deze wjjze is men met allerlei soorten hout zelfs terecht gekomen in de Ro meinse tijd. En door al deze kenmer kende vingerafdrukken van het hout in kaartsysteem te brengen, kan vrijwel elk oud 6tuk hout worden gedetermi neerd. Het is natuurlijk een geweldige uitzoekerij, maar dat is met dc syste matisering van de vingerafdrukken hij de politie ook het geval, dus daarover behoeven we ons niet te bekommeren. zich i het volgende keer. (Nadruk verboden) BEURSBAROMETER=Ê /OVEREENKOMSTIG onze verwachtingen is men in verschillende landen. in navolging van Engeland, overgegaan tot het nemen van afweer- maatregelen tegen de inflatoire tendenzen, welke zich de laatste tijd in onderscheiden vorm hebben voorgedaan. De discontoverhoging in Amerika West-Duitsland en België heeft de bedoeling een duidelijke waarschuwing te zijn van het feit, dat de autoriteiten bedacht zijn op de gevaren van een hoogconjunctuur, welke zou kunnen leiden tot een ,,run-away-market en de gunstige kansen in het bedrijfs leven de overhand weer krijgen. Maar, gelijk we vorige week reeds op merkten, doet men verstandig om de waarschuwingen van overheidszijde niet ln de wind te slaan. Loopt de zaak door inflatie uit de hand, dan zal later „de weg terug" des te pijnlijker rijn. Natuur lijk is het niet mogelijk om de tegen woordige verhoudingen te vergelijken met die van vroeger, maar nog altijd is het denkbaar, dat uitbreidingen in het bedrijfsleven ondernomen in een periode van hoogconjunctuur, later zullen blij ken een ernstige misrekening te zijn we gens het ontbreken van een reële renta- billteitsbasis. De discontoverhoging heeft op zich zelf niet veel te betekenen. Men wil de credieten enigszins duurder maken, maar een fabrikant, die zijn zaken wil uitbrei den, zal dat voor een half procentje meer rente niet laten. De zin van dï maatregel ligt in het signaal, dat gegeven wordt. De autoriteiten achten zekere inflatoire gevaren in de tegenwoordige situatie aanwezig en willen aandringen op zekere zelfbeperking op het gebied der Investeringen. Men moet afwachten in welke mate hei publiek onder de Indruk zal komen van de discontoverhogingen in diverse lan den. Het is best mogelijk, dat zeer spoe- ,de natuur sterker is dan de leer" (Van onze verkeersredacteur) 1\TOOR BUITENLANDERS, die in hun land passage boeken per K.L.M. naar Nederland, is het sedert korte tijd mogelijk, daarbij een huurauto te bestellen, die bij het vliegveld van aankomst gereed staat, om de luchtreiziger te brengen naar tal van Westeuropese landen. Men kan uit vier merken kiezen; de wagens zijn tegen alle risico's verzekerd. i men een bijzondere re geling met de garagehouder, die de wagens verhuurt, treft ook dat kan bi) het bui tenlandse kantoor geschie- dan i» het niet eens noodzakelijk om de auto te- te brengen in de plaats deze is afgehaald. In tegendeel: men kan de auto niet alleen ergens anders in land, maar ook ln het buitenland achterlaten, mits er tijdig kennis van geeft. Deze regeling geldt, voor 'at de K.L.M. betreft, al leen nog in Nederland, maar het is de bedoeling haar spoedig tot verschillende an dere landen uit te breiden. T"\E DOUANE klaagt en de automobilisten, die de grenzen van het land passe- op weg naar hun va- cantiedoel, mopperen (om geen sterker woord te ge bruiken). Vaak weten auto mobilisten bij de grenspos ten niet of niet meer, waar zich de motor- en chassls- mers van hun wagen be vinden; soms ook zijn die ners vuil en onleesbaar door olie. Nu worden niet alle wa gens aan de grenzen op een dergelijke manier gecontro leerd en natuurlijk zijn niet alle gecontroleerde wa gens de chassisnummers on leesbaar en onvindbaar. Maar wie zegt, dat uw wagen of het karretje, dat u voor uw vacantie huurde, er niet bij is. U kunt er beter rekening mee houden: een gewaar schuwd man TJOEWEL ER natuurlijk velen waren, die er de voorkeur aan gaven eerst de kat uit de boom te kfjken, waren er het vorig Jaar, toen de Internationale tentoonstel ling voor techniek en indu strie voor het eerst in Char- Moeten de Parijse couturiers stuk voorlerol, België, werd gehouden, niet minder dan 918 firma's uit zestien landen vertegen woordigd, België en Bel gisch Congo niet meegere kend. Van 17 September tot 2 October a.s. zal deze ten toonstelling voor de tweede keer worden gehouden en men rekent derhalve op een nog aanmerkelijk groter be langstelling dan vorig Jaar. Tsjechoslowaklje was een van de eerste landen; het zal positie tachtig to riaal sturen. breiding van haar helicop- ternet. Kortgeleden is een wekelijks te vliegen dienst Ingesteld tussen Brussel en La Roche, een met verruk kelijk natuurschoon geze gende plaats in het hart van de Ardennen. l\OG EVEN iets over La Roche, dat het tijdens de laatste wereldoorlog zo zwaar te verduren heeft ge had (het lag midden in het door 't Von Rundstedt-offen- slef geteisterde gebied. Kerstmis 1944). Van de 680 huizen, die de stad telde, wa ren er vier heel gebleven. La Roche streeft er echter naar de toeristische hoofd stad van de Ardennen te honderd nieuwe huizen en de prachtige oude burcht Is geheel gerestaureerd. Het er door stromende riviertje de Ourthe is wan nieuwe kaden voorzien en men heeft de omgeving ruim met par keerplaatsen bedacht. La Roche, met zijn 1800 inwo ners, kan de toeristen 750 kamers aanbieden. (AOK IN DEZE kolomme- tjes zouden wij nog eens even de aandacht willen ves tigen op de unieke tentoon stelling „Het geheim der Etrusken", die op het ogen blik (tot het eind van de vol gende maand) in het Haagse gemeentemuseum is te zien. De Etrusken waren mensen die lang vóór de Romeinen in Italië leefden en die een hoge trap van beschaving hadden bereikt, al weet men daar nog betrekkelijk weinig van. De tentoonstelling, die reeds eerder in Zwitserland en Italië werd gehouden en na ons land vele andere lan den zal aandoen, is door een zeldzame internationale sa menwerking tot stand ge komen. De gezamenlijke waarde van de ln het mu seum tijdelijk ondergebrach te kunstschatten taxeert men op twaalf millioen gulden. de historische Pauls- kirche te Frankfort aan de Main wordt op het ogenblik een reusachtige vier verdiepingen hoge parkeergarage gebouwd Op iedere verdieping zul len honderd auto's en een aantal motorfietsen kun nen worden onderge bracht. Er zullen nog meer van dergelijke ga rages in Frankfort verrij zen, wat wel nodig is, omdat de stad zestig auto's per duizend inwo ners telt. T)E VESTING Ehrenbreit- stein tegenover Koblenz kan thans per kabellift wor den bereikt. Van het 118 m hoge plateau heeft men een verrukkelijk uitzicht over de Rijn, de Moezel en de ber gen van de Eifel. ZWITSERLAND heeft voor de vaarten op het Vlcr- woudstedenmeer een nieuwe boot, de Rigi, in gebruik ge nomen. Het schip kan 630 passagiers vervoeren met een snelheid van bfjna 30 km/u. De Duitsers zfjn ook niet achtergebleven en zU hebben de Jenncr in gebuik geno men. (De naam van het schip heeft op geen enkele wQae lets met het Nederlands te maken; het is de naam van de berg, die zich verheft vlak bU het Koningsmeer bU Berchtesgaden, waarop de De boot doet dat geheel geruisloos, om de passa giers te laten genieten van de beroemde zevenvoudige echo. Om het onderste uit de echo-kan te halen, blaast de kapitein van het schip dan een zevenvoudig melodietje op zfjn hoorn. F)E effectenbeurzen waren tijdelijk LJ enigszins onder de indruk van de discontoverhoging, welke ongetwijfeld in internationaal overleg is afgekondigd. Afgewacht moet worden of de reactie van enige omvang zal zijn, of dat spoedig de opgaande lijn wordt hervat. Op de Amsterdamse beurs ts men au fond niet flauw gestemd en de ondertoon der markt blijft gunstig. De grote hoe veelheden kapitaal voor herbelegging een latente de markt en zodra de koersen een lager peil hebben be reikt, zal de kooplust aanwakkeren. De hou ding van Wallsteet in de komende dagen zal voor de ontwikke ling der Amsterdamse beur6 van over wegende betekenis rijn. In de afgelopen dagen viel herhaalde lijk een flinke kooplust te ontdekken voor aand. Alg. Kunstzijde Unie. Men meende, dat Duitse belangen in de markt opereer den, vooruitlopend op de verwachte be slissing van de Duitse autoriteiten, dat Duitsers hier te lande Ned. aandelen zul len mogen kopen. De overige internationale aandelen wa ren aanvankelijk beter gestemd, maai hadden later de Invloed van de disconto- verhogingen te verwerken. DEN gunstige periode hadden cultuur- fondsen. De aanwijzing van een nieuwe formateur in Indonesië schiep verwachtingen inzake een milder klimaat t.o.v. de Nederlandse belangen. Amster dam Rubber was gevraagd en kon be langrijk stijgen, evenals Ver. DelL De opmerkelijke stijging van de rubberprljs, waarop wij eerder de aandacht vestig den, zal hieraan wel niet vreemd zijn De aand. Ned. Ind. Rubber- en Koffie cultuur mij stegen wegens de gunstige bedrijfsresultaten en een onveranderd dividend van 10 pet. Vijf procent van bouwvolume voor gerepatrieerden De familie Winterkamp (Van onze speciale verslaggever) [N een pension aan de Emmastraat in Den Haag woont de familie Winterkamp. Op de plaat ziet u heel het gezin bijeen. Ze zijn, omdat ze reeds enkele maanden hier wonen, aardig ingeburgerd en er is eigenlijk maar één ding, dat de heer des huizes nog ontbreekt: werk. Hij is technicus. In Djakarta was hij lange tijd opzichter bij de gemeentelijke waterleiding, maar na de souverelnitelts- overdracht werd het 6teeds moeilijker voor hem om er te blijven werken. Er een Haagse pensionkamer. was enorm veel te doen. Het waterlei dingnet had door de oorlog en alles wat er daarna gebeurde, sterk geleden. Het was zijn taak en die van enkele andere Europeanen, de zaak weer op gang te brengen. Jaren hebben zij er over ge werkt om, bij stukjes en beetjes, het slechtste deel van de waterleiding te her stellen. Maar toen dat achter de rug was, wachtte weer ander werk. Dat moest ge daan worden door mensen, die, vóór do souvereiniteitsoverdracht de minderen van de heer Winterkamp en zijn medewer kers waren geweest, maar die nu opeens tot belangrijke posten geroepen werden. Sombere vermoedens „Het is een treurige situatie", zo ver telde h(J ons, „want ze wisten er natuur lek maar heel weinig van. Hoe het nu Is, weet ik niet. Ik heb wel heel erg som ber vermoedens". De heer Winterkamp is een van die mensen, die samen met zijn gezin, alle deuren die hen naar 'n nieuw bestaan ln Nederland moeten leiden, doorgegaan zijn. Ze zijn voor een belangrijk deel „self supporting". Wat hen nog onderscheidt van andere Nederlandse gezinnen, is, dat zij nog niet „op zichzelf' wonen. Zij moe- Aand. ln handelsondernemingen legden ook ewn vaste stemming aan de dag. De Borneo Sumatra Handel Mij en de Band. Twentsche Overzee Handel Mi) n aanmerkelijk hoger genoteerd door het bevestigde gerucht ener nauwe sa menwerking tussen beide ondernemin gen. De Borsumij zal voor 2% millioen nieuwe aand T.O.M. kopen tegen 150 pet div. 1954, ongetwijfeld een voordelige transactie voor eerstgenoemde vennoot schap. In feite betekent deze transactie verdere verplaatsing van de arbeids sfeer der Borsumij naar andere gebieden dan Indonesië en als zodanig verdient een en ander bijzondere aandacht. Güntzel Schumacher kwam met een goed verslag en een onveranderd divi dend van 12 pet. Opmerkelijk is overi gens de uitlating ln het verslag, dat „de gestadige uitbreiding van de maatregelen stimulering van het nationaal be drijfsleven in Indonesië (d.i. discrimina- an het Westers bedrijfsleven, red.) terugslag betekent voor meerdere takken van het bedrijf". Het bestuur ver trouwt door de vestigingen elders gelei delijk compensatie daarvoor te kunnen vinden. Scheepvaartwaarden bleven vrij goed op peil, maar Holl. Amerika Lijn luier gestemd vanwege het bestuurscom- munlqué, dat geen emissie overwogen 5u worden. Op de emisslemarkt is een nieuwe 3% pet lening Wereldbank 100 pet ver schenen, welke ongetwijfeld een zeel goed onthaal zal vinden. Thomsen's Ha- enbedrijf komt met nieuwe aandelen. Lijm- en Gelatlnefabriek „Delft" met certificaten van aandelen. De claims no teerden boven de theor. waarde. De beleggingsmarkt was iets luier ge stemd vanwege de discontoverhogingen, welke een duurder worden van het geld stimuleren- Wie Iran hef slot iaden Deze foto, genomen in Joego-Slavië, In de buurt van Trlëst, geeft een goed beeld van het natuurschoon, dat ook dit reeds populaire toeristenland ln opkomst bezit. De toestand Is er weer wat rustiger geworden. Op de foto ziet men Amerikaanse militairen In de door ben bezette zone uitkijken over de omgeving. Het vraagstuk der onafgestempelde autopapieren, waarvoor Fica ten Houte de Lange vorige week haar lezen stelde, heeft een zeer eenvoudige oplossing. De houder van dergelijke papieren gaat naar de Inspecteur der Invoerrechten in zijn woonplaats en laat daar de onafgestem pelde papieren alsnog afstempelen. Die hele Parijse reis was dus ln feite over brug geweest en een extra reis van de vergeetachtige schoonzoon en zijn vrouw naar de Franse hoofdstad was dus niet nodig. Het goede antwoord wijst ook ln die richting en wij bekroonden hen, die, zoal niet dezelfde oplossing ,dan toch een over eenkomstig advies gaven. De prijs van f 10 Is voor Gerda Mar seille, von Bönninghausenlaan 10 in Llsse voor „Hans bedenkt zich geen moment, maar gaat, na de andere drie thuisge bracht te hebben, terstond op pad om de papieren af te laten tekenen. En f 5 krijgt mevrouw L. van 't Wout- van Dijk, Prinsenstraat 51, Lisse voor: „Hans heeft zijn boofd niet gebruikt en moet nu z'n handen plus z'n benen ge bruiken. Hij gaat terstond op pad om de zaak in orde te maken". De rijksdaalder is tenslotte voor mevr. L. Wessel-de Mooy, Koestraat 38 A, Rljns- burg, die Hans zijn verontschuldigingen laat aanbieden en die hem bovendien per soonlijk de zaak ln orde laat maken". HET JUISTE ANTWOORD LUIDTi „Hans zegt: „Maak Je niet onge rust, die papieren kunnen hier even goed in orde gemaakt worden, ala daarginds. Je moet alleen de weg Een volk vaart thuis ten nog in een onpersonlijke pension- kamer verblijven en het wachten is op een eigen huls. Die eigen woning zullen zij eerst kun nen krijgen, als de heer des huizes een nieuwe betrekking heeft. En die hoopt hij toch wel te kunnen vinden in zijn oude branche, het waterleidingbedrijf. Alle instanties, die hem helpen kun nen, zijn intussen aan het werk getogen. Als duizenden Een gezin, waar voor de deur van het vaderlandse huis wagenwijd openstaat. Want hier in dit land horen zü. hoezeer hun hart ook hangt aan dat andere, dat zij verlieten, maar dat hen uitstiet en dat daarvan eens de bittere vruchten zal plufc- Een man als de heer Winterkamp en vele anderen met hem, had men In In donesië nu net niet moeten laten gaan. Och, de verhoudingen zijn er eigenlijk alléén maar bedorven door dezelfde om standigheid, die het alle Indische Neder landers niet gemakkelijk maakt, om zich hier terstond helemaal thuis te woelen. Dat is het woningprobleem. Opzichters van de waterleiding woonden daarpinds in stenen huizen en het lagere perso neel had niet-stenen tooninpen. Maar nii is „niet" tot „iet" gekomen en moet natuurlijk ook in een stenen huis wonen. Het is allemaal héél eenvoudig. Daarom moeten de Indische Nederlanders Indonesië verlaten. DdAr wordt hun geen huis pepund en hier is het moeilijk er een te winden. Vijf procent van het totale bouwvolume is voor hen bestemd. En zelfs die vijf pro cent kunnen de instanties, belast met het onderdak brengen van de immipranten, soms nog moeilijk los krijgen. Omdat er voor ons allemaal veel te toeinip woningen zijn (Advertentie). U perst dagelijks 3kg vocht en voedsel door uw maag Als u na een flinke maaltijd nog eens écht trek hebt in koffie met slagroom of in iets anders dat er net niet meer bij kan wanneer u door zittend werk of door nauwsluitende kleding uw spijsver tering eenvoudig geen kans geeftdan gaan uw maag en ingewanden proteste ren. Een opgeblazen gevoel, oprispingen, hoofdpijn en landerigheid, dit alles wijst er op dat uw spijsvertering een handje geholpen moet worden. Neem een glas heerlijk bruisend Andrews Gezondheids- zout, twee lepeltjes op een glas water. Andrews verfrist tong en mond en ver drijft voedselophoping uit maag en in gewanden. Het bevat - in smakelijks en fWettigt vorm - de geneeskrachtige stoffen die storingen in de spijsvertering opheffen en voorkomen. Gun u geregeld 's mor gens vroeg even tijd voor een heerlijk bruisend glas Andrews. Dan functionneert van binnen alles weer vlot en gaat u met méér plezier aan het werk. L 1.65 per

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 11