Verdreven Russen vinden in Den Haag hun kerk M CJh- Straks één Nederlands net voor gaslevering Soekarno blijft voorlopig op dood spoor Liefde Roeping IPuzzleI m VRIJDAG 5 AUGUSTUS GOUD VERVANGEN DOOR HOUT Ver van hun vaderland komen zij hier bijeen voor hun eeuwenoude eredienst "pLKE ZONDAGMORGEN OM DE VEERTIEN DAGEN komen m de -*-J Jacob Juchschool, Griftstraat 2 in Den Haag, de Russische displaced persons uit allerlei oorden uit Zuid-Holland bijeen om gezamenlijk de kerkdienst bij te wonen. Het is ontroerend te zien hoe deze veelal oude mensen elkaar bejegenen Hoe vol deelneming zij zijn, voor hen die treuren om hun dierbare gestor venen of nog steeds vol heimwee terug denken aan hun vaderland, hun verstrooide familie en hun gezin dat zo plotseling en wreed uit elkaar werd gerukt. Het middelpunt van deze gemeenschap ia de Priester: Vader Basilius Davido- vitsch. Hij weet door zijn eenvoudige vriendelijkheid een ieder voor zich in te nemen. Met vaderlijke liefde hoedt hij zijn kleine geslagen kudde. Deze statige f.guur met zijn korte baard, zijn wils- krachUg gelaat en zijn pezige handen, doet ons denken aan de strenge asceten uit de oude Christenheid. Toen we hem vroegen of hij ons lett uit zijn leven wilde vertellen, antwoordde hij dat hij oorspronkelijk uit Wit-Rusland kwam en wei uit dat deel. dat na de om wenteling ln 1918 Pools gebied werd. Na de tweede wereldoorlog trok hij met tal van mijnwerkers naar België, waar hij Luik tot standplaats koos. Ook nu nog trekt hij vanuit deze industriestad naar Den Haag. Amsterdam. Arnhem en tal van kleinere steden. De dienst, zo vertelde hij ons. kenmerkt zich door de schone kerkzangen, die gezongen worden door een uitstekend vler-stemmlg koor, dat tot voor kort onder leiding stond van de be kende, onlangs overleden dirigent, de heer Mlscha Foklne. De kerkruimte is sfeervol ingericht: copleën van allerlei lkonen sieren de wanden en do met Griekse ran den geborduurde kleden maskeren de ruwhouten katheders, waar de Bijbel en allerlei dienstboeken op liggen. Een zoete wierookgeur verplaatst ons direct in een andere wereld. Na het votum valt het koor in met een psalm en dan begint de wonderlijke beurtzang van vraag en ant woord tussen de geesteJijke en het koor. De gelovigen geven tijdens deze twee in spannende uren waarbij men niet zit. doch uitsluitend staat of knielt, geen tekenen van vermoeidheid. Integendeel, zij weten zich zo te concentreren op de lofzang van Gods naam. dat zij alles om zich heen vergeten en zich met extatische vreugde overgeven aan het Goddeltjk mysterie en de handelingen van de Priester die zich voor en ln het liturgisch centrum, de tkonostase. afspelen. Aartsbisschop lohaanes Na de dienst hadden we nog een kort onderhoud met Monseigneur Johannes, die op het ogenblik ons land bezoekt en de dienst celebreerde. Op onze vraag naar zijn werkzaamheden, vertelde hij dat hij in Versailles, in de oud-Russische Cadet tenschool een cel bewoont. Daar maakt hij zijn reisschema op en bestuurt hij zijn diocees dat geheel West-Europa bevat. Hij wist ons gebeurtenissen te verhalen uit de vluchtelingenkampen ln Triëst en Sjang hai. waar hij tevens jarenlang aartsbis schop was. Oude mensen, gebroken door ziekte en leed vonden in hem hun toe vlucht. Ook nu ls deze eerbiedwaardige grijsaard, wiens gezondheid door zorgen en verdriet zo is geknakt dat hij slechts door uiterste krachtsinspanning zijn werk kan verrichten, bezigde D.P.'s naar het Westen te halen. Hier in Nederland worden de vluchte lingen. onder wie zich vele geleerden be vinden opgevangen door de Oecumenische Raad van Kerken. Hun geestelijke tehuis vinden zU ln de Russisch Orthodoxe Kerk ln het Buitenland, waarvan het secreta riaat gevestigd ls in de Jacob Mosseïstraat 13. Den Haag. Vroeger heette het al tijd, dat de Russisch Orthodoxe Kerk nog prachtlievender was dan de Roomse Kerk. Welnu van deze pracht ls ln de kerkruim te aan de Griftstraat wel heel weinig overgebleven. Hier is werkelijk al het goud vervangen door hout. Toen wij er waren, zagen we. dat het geestelijk ge waad van de priester b.v. dringend ver nieuwing nodig had. dat de dienstboeken versleten raken. Ja. alles maakte de in druk van een nauw verborgen armoede. Maar Ja. wie zal hierin verandering kun nen brengen? De mensen zelf zijn meestal oud en hulpbehoevend. Zij zijn al blij, dat ze ln een of ander rusthuis een dak boven hun hoofd hebben en de noden van de steeds sneller arriverende groepen vluch telingen stijgen eerder dan dat zij af nemen. Toch is men dankbaar, dat men tot nu toe de eindjes bjj elkaar heeft kun- Vader Basilius Davidovitsch, de pries ter van de verdreven Russen in ons nen knopen. Maar de toekomst ziet men niet rooskleurig in. Een enkele gift van een buitenstaander brengt soms wel eens verlichting en dan is men ln deze kleine kring uiterst dankbaar, want dan beseft men het weer een toevlucht gevonden te hebben ln een Christelijk land. Zwaarbe proefd zijn deze mensen, die letterlijk al les hebben moeten achterlaten, maar wanneer men hen 's Zondags ln hun kerk je gebogen ziet, verenigd in hun gebed en ln de lofzang, dan zijn zij in hun verdruk king voor ons Westerse Christenen een levende prediking van 44ste Psalm: „Dit alles is ons overkomen, nochtans hebben wij U niet vergeten!" Aard- en raffinaderij-gas wordt in Utrecht omgevormd en gedistribueerd TVTADERE bijzonderheden over de toekomstige landelijke gasvoorziening J- zijn gisteren bekendgemaakt door minister Zijlstra, in de rede waar mee hij de staatscommissie-Kramer installeerde. Deze commissie zal de organisatie van dit grootse project voorbereiden. Er komt vermoedelijk een nationale gasmaatschappij, als toporgaan van de gehele Nederlandse gas voorziening. Reeds in 1950 sprak de commissie-Van Iterson uit, dat de plaatselijke gaspro ductie moest verdwijnen en vervangen worden door afstands-gasvoorziening. Voorts moest een landelijk gastransport- en koppelnet worden gebouwd en voor het beheer van dit net zou een geheel nieuwe bestuurlijke organisatie moeten worden gevormd. Inmiddels heeft Werd vflf jaar geleden nog 80 procei alle gas door de plaatselijke fabrieken gemaakt, sedertdien zijn er de aard- en raffinaderijgasvoorzienlngen gekomen. 1. Het aardgasnet in het noord oosten nadert zijn voltooiing en zal. wan neer het gereed is. in vrijwel alle plaat sen waar een gasfabriek staat, leiden tot de omschakeling van stadsgas op af- standsgas althans ln Groningen. Fries land. Drente. Overijssel en noordelijk Gelderland. 2. Raffinaderljgas van de B.P.M. in Pernis zal worden gebruikt door Zuid- Holland. De belangrijkste gasgemeenten hebben er een gezamenlijk transportnet voor gebouwd. 3. Daarnaast hebben ook de transport netten van de staatsmijnen ln Bra bant en Limburg on van de Hoog ovens ln Noord-Holland zich belangrijk uitgebreid- 4. In oost- en midden-Gelderland heeft voorts het Duitse gas. ln Zeeland dat van de cokesfabrlek te Sluiskil, een belangrijk afzetgebied verkregen. net bestaat en afstandsgas de basis vormt van de gasvoorziening voor de meeste be drijven. De provincie Utrecht ontbrak nog. Be sprekingen hebben er echter toe geleid, dat men daar bereid is, de eigen gaspro ductie te staken en tot het betrekken van gas van de staat over te gaan. En daar door kan men komen tot een werkelijk ,Ülfe,.eUn nationale gasvoorziening. Alle provincies Minister Zijlstra kon dan ook consta- tien van de elf provincies belangrijk gastransport- reeds thans Machtsverschuiving in Djakarta Het leger voert op eigen houtie een grote zuivering uit Naar Reuter verneemt, heeft president Soekarno, die heden van zijn pelgrimstocht naar Mekka te Djakarta is teruggekeerd, zich voorlopig gedistanciëerd van het conflict tussen het kabinet en het leger. In het vliegtuig, waarmede hij reisde, heeft hij volgens Reuter ver klaard, dat hij, wat zijn presidentschap betreft, formeel zal afwezig blijven tot 15 Augustus, en dat hij het aan vice-president Moh. Hatta zal overlaten de politici tot gids te zijn bij de samenstelling van het kabinet. Nader meldt Ass. Press, dat Soekarno hedenochtend 10 uur 35 plaatselijke tijd op het vliegveld van Djakarta is terug gekeerd. Hij zeide bij aankomst dat hij van 9 tot 15 Augustus officieel vacantle neemt ..wegens vermoeidheid" Moham med Hatta zal de functies van president waarnemen en tevens de rede voorberei den. welke Soekarno op 17 dezer ter ge legenheid van de onafhankelijkheidsdag zal uitspreken. Soekarno zeide verder niets over de kabinetscrisis en deelde mede. dat hij in Egypte. Saoedi-Arablë. India en Birma zaken van wederzijds belang had be sproken. Tevoren had hij te Calcutta verklaard, dat hij hoopte de politieke crisis binnen een week of twee weken nadat hij thuis was. te zullen oplossen Kennelijk had hij toen nog niet het be sluit genomen nut te nemen. Op het vliegveld Kemajoran btj Dja karta werd Soekarno niet alleen begroet door burgerlijke autoriteiten maar ook door alle territoriale bevelhebbers onder leiding van de waarnemend chef-staf der landmacht, kolonel Loebls, die bekend staat als het hoofd der opstandige offi cieren. Volgens Reuter zien politieke waarnemers hierin een machtsvertoon voor het geval de president na zijn terug keer eens de bedoeling mocht hebben tussenbeide te komen ten gunste van hi demlssionnalre kabinet, dat door het legi tot heengaan gedwongen was. Pla meldt, dat het toestel anderhalf ui te laat kwam Soekarno sprak er zij vreugde over uit, dat hij de voet wei kon zetten op Indonesische bodem. Hij zclde lichamelijk zeer vermoeid te zijn en Want dit betekent dat thans een verbindingsleiding zal worden ge legd tussen het aardgas en het raf- finaderijgas. en dat in de omgeving van Utrecht een converteringsinstal- latie zal worden gebouwd, waarin deze beide gassoorten worden omge vormd tot een gas met nagenoeg de zelfde brandeigenschappen als cokes- ovengas en stadsgas. Door deze om vorming wordt het tevens mogelijk om dit aardgas en raffinaderljgas te gebruiken voor levering aan de om liggende gebieden en al dan niet tij delijke gastekorten aldaar op te van gen en al dan niet tijdelijke of per manente gasoverschotten uit die an dere gebieden ten nutte te maken Van Sprang in Tsjechoslowakije (Vervolg van pag. 1) land. En de prijzen zijn verhoudingsge wijs veel hoger. Er wordt niettemin druk „Hoe kunnen de mensen het doen..."j merk ik op. „Ze verdienen goed antwoordt mijn metgezel. „Ja, maar toch niet zó goed „En vergeet niet dat bij ons de vrou wen ook meestal werken." Dat is waar. Verreweg de meeste vrouwen hebben een betrekking. Dat betekent natuurlijk een flinke verhoging van het gezinsinkomen. Het betekent echter ook dat de vrouwen een zeer zwaar leven lelden, omdat zij 's avonds nog zo goed en zo kwaad als dat kan het huishouden moeten doen en de kinderen moeten verzorgen. Een ande re stimulans van de koopkracht is het feit, dat er practisch niet gespaard wordt, daar niemand veel vertrouwen in de kroon heeft. Maar uiteindelijk heeft de regering het hek terrein van vraag en aanbod vol komen ln de band door alle prijzen zelf te stellen. En die hebben dikwijls met de productiecijfers dan met de productiekosten te maken. RAADSEL Het begint te schemeren. De straatverlichting flitst aan. De win kels ontsteken hun lampen. Het is nog steeds druk op straat. Mensen met volle boodschappennetten vullen de trottoirs. In de cafetaria's verdringt men zich om ijsje of een glas appelmost te bemach tigen. Tegen de pul van een boekwinkel staat een blinde krantenman met een een tonige stem het avondblad Arbeid uit enten. Een stel soldaten eet kersen ien papieren zak en spuugt de pit- tn verveeld op het trottoir. Voor een bioscoop, welke een Russische sportfilm vertoont, staat een lange rij wachtenden. .Kijk daar zegt de Tsjech. .Waar „Daar langs het trottoir Een man en een vrouw in leren Jassen dragen een grote doos van een warenhuis laar een oude motorfiets. Het is een tele- •lsie-toestel dat ze kennelijk juist ge kocht hebben. Een televisietoestel van vijftienhonderd gulden. „Je ziet 'twijst de Tsjech min of meer triomfantelijk. „Tjabeaam Ik. Maar wat ik niet zie zijn de velen, die zich niet eens een paar nieuwe schoenen kunnen getroos ten. Of elke dag een warme maaltijd. En die zij., er ook in een communistische maatschappij. (Nadruk verboden.) door het opnemen daarvan In het ver zorgingsgebied van centraal Neder land. Koppelen Een en ander betekent dat er verbin dingsleidingen moeten komen tussen de bestaande, thans nog gescheiden gas- transportnetten. Als over enkele jaren de centrale gasfabriek voor de Utrechtse ge meenten klaar is. zullen de verschillende netten elkaar zo dicht zijn genaderd, dat de aanleg van verbindingsleidingen niet al te duur is. De minister wees er op, dat deze samenwerking der gasbedrijven economisch voordeel zal opleveren en dat deze voordelen ook moeten worden be nut waarbij men zou kunnen denken aan verlagingen van de gasprijzen Red.). De nationale gasmaatschappij, die naar het oordeel van de minister gevormd zal moeten worden, zal gegrondvest zijn op regionale organen, waarin de belangheb benden zich verenigen. Niet alleen de staat moet de verantwoordelijkheid De minister gaf ten slotte de commissie in overweging, te onderzoeken of er een gaswet zal moeten komen. De heer Th. G. Kui per uit Bilthoven wist de eerste prijs te winnen (plus een eervolle Focus-me- daille) in de foto wedstrijd „Zo werkt Nederland", die was uitgeschre ven door de Ver eniging Nederlands Fabrikaat, samen met het Centraal- sociaal werkgevers verbond en de Stichting ter be vordering van de amateurfotografie. Deze wedstrijd was uitsluitend voor zers van perso neelsbladen en de heer Kuiper degene die de meest boeiende visie op werkend Nederland gaf. Zendingsdag G.Z.B. in Rijsenburger Bos Ruim 8000 bezoekers gesteikt in hun zendingsijver De Geref. Zendingsbond in de Herv. Kerk heeft gisteren in het Rijsenburger Bos te Driebergen-Rijsenburg een ge slaagde zendingsdag gehouden, welke door meer dan 8000 deelnemers werd be- Naast het spreekgestoelte het was symbolisch voor de trouw die het werk de GZB kenmerkt zaten aan weerszijden twee der oudste getrouwen, de Gen. L. F. Duymaer van Twist en de heer M. P. P. Vermooten. welke laatste de bond al vele jaren als penningmeester De moeilijkheden, die er in de GZB schenen te zijn door het plotseling vertrek de director, kwamen slechts een ogen blik ter sprake, toen ds Van Amstel op wekte. veel voor hem te bidden. Maar alle aandacht richtte zich ten volle op de moeilijkheden in het Toradja- land, waar. zoals uit een brief van dr J. J. Goslinga bleek, de gemeenten lijden on der vervolging en gebrek aan materiële hulp. Maar is de nood groot, de Ker ken zijn te klein. Zeven sprekers wekten met hun woord nog de zendingsliefde op. Het waren ds Amstel (Huizen), die de opening verzorgde met een toespraak over „Zijn Naam", ds J. J. Moll (Schoonhoven), die sprak over „Zending is plicht", ds P. J. F. Lamens (Kamerik) „Vrees niet", ds J. Wieman (Oudewater) ..Niet onze zaak", dr S. v. d. Linde (Loenen a.d. Vecht) „Zen ding of propaganda", ds G. H. v. Kooten (Genemuiden) „Ware Zendingsdrang" en ds C. van Dop (Huizen) „Eeuwig eer". Krachtig klonken, onder de geleide mu- ek van de Christelijke Muziekvereni ging te Huizen, onder de directie van de heer C. Visser, de psalmen en zendings liederen. En in de avond gingen de dul- :enden, gesterkt in hun zendingsijver, veer naar hun woonplaatsen. Eén vijftien per dag Soldaat verleende zijn collega's ex'.ra verlof De soldaat eerste klas J G. H M. v. d. B. uit Heerlen stond gisteren voor de krijgsraad in Arnhem terecht omdat hij extra verlofdagen had weggegeven aarlijk een niet alledaagse zaak. De soldaat was belast met de verlofs administratie in Apeldoorn. Vorig jaar kreeg hij de lumineuze idee, zijn collega's extra verlof te helpen k raison van gulden, later van een gulden vijftien. Die bijverdiensten stak hy in eigen zak. De knoeierij ging hem gemakkelijk af omdat er vrijwel geen contröle was. Op de staten gomde hy eenvoudig het reeds genoten verlof weg. Heel wat militairen hebben er van geprofiteerd De krijgsraad veroordeelde V. d. B. tot drie maanden voorwaardelijk. Jongen in Genemuiden kieeg pak rammel Omdat vader (politiecommandant) de relletjes onderdrukte De 16-jarige zoon van postcommandant Bosma van de rijkspolitie te Genemuiden heeft moeten boeten voor het optreden zijn vader tijdens de relletjes om het meisje Wilhelmina V. en haar geliefde. Enkele Genemuider mannen waren wei nig te spreken over de manier, waarop Bosma de relletjes de kop Indrukte. On der aanvoering van de 27-Jarlge klossen- lanzetter A. B. gaven zij de zoon een geducht pak rammel. Het bekwam klap- penuitdeler B. slecht Door de politie rechter te Zwolle ls hij gisteren veroor deeld tot zestig gulden boete. Ontvoering in Dordt al na vier dagen berecht De rechterlijke molen in Dordt heeft deze week snel gedraaid teneinde (vier dagen nadat een „ontvoering" had plaats gehad). de schuldigen voor de politie rechter te kunnen dagen. Zondagavond werd in Dordrecht een achtjarige jongen aangereden door twee mannen-onder-in vloed. Zij legden de jongen en zijn fiets in de auto en reden in de richting Brabant. Vlak over de Moerdijkbrug keerden zij en daar heeft de politie hen Ter rechtzitting zeiden de ma ze geen kwade bedoelingen hadden ge had. Zij wilden niet met de jongen de stad in. omdat ze geen rijbewijs hadden. Toen zijn ze aldus op zoek gegaan naar een dokter, maar toen. nadat ze na de Moerdijkbrug nog geen dokterswoning hadden gezien, besloten ze toch Dordt te gaan. De officier zeide. dat verdachten de sporen van het ongeluk hadden willen uitwissen door Jongen de fiets mee te nemen. De fiets zouden ze ergens anders hebben willen deponeren. De mannen, de 24-jarige koopman J. van E. en de 23-jarige J. B. werden veroordeeld tot twee maanden en tien dagen. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen: te 's-Gravenhage. bij zondere opdracht voor het diaconessen- huiswerk (vac. ds H. J. Dijckmeesteri A. M Nortier te Steenderen: te Leerdam. K. Ooms te Andel; te Blauwkapel (toezij H. Harkema te Zeist: te Aalst, te Mole naarsgraaf en te Langerak, W. van Hen- nekeler. cand. te Nijkerk. Geref. Kerken Beroepen: te Den Bommel, J. P. Kakes. cand. te Zaandam. Aangenomen: naar Dinteloord, K. Snoey, cand. te Waddinxveen, die be dankte 'voor Zonnemaire. Geref. Gemeenten Beroepen: te Schevenmgen. J. W. Kersten te Genemuiden VtodtcuSe Wereldraad van Kerken voor ontwapening Het centrale comité van de Wereldraad an Kerken heeft eenstemmig verstrek kende voorstellen voor ontwapening en vreedzame uitwisseling van militaire ge gevens aangenomen. In de verklaring wordt voorgesteld, dat de V.N. een internationale commissie geleerden en technici ln het leven roept, die de essentiële wetenschappelijke voorwaarden moet vaststellen voor een doeltreffend stelsel van inspectie en con tröle op de bewapening. De verklaring zal de volgende maand op de zitting van de Algemene Vergadering der V.N. aan alle delegatieleiders ter hand worden ge steld. zijn geslaagd: L J A Slmi K R Dijkhuisen. Groningen, beide EXAMENS FRANS M.O.-A UTRECHT. 4 Aug. Voor het examen "rans M.O.-A zijn geslaagd: G van den Berg. i'dam, A J C M van der Linden. Maastricht, l G Snijder Boxtel. G Cabbolet. Swalmen, L Val ter, ÏJmuiden, M J Veldhuis. A'dam. Vos. Bilthoven, Th H Gerritsen. Haarlem. W J Bonnemayer. Eysden, J A Boot. Den Haag K M Pool. Zeist en de dames: N van -- R'dam. E C J geslaagd: J L J R< Haarlem. W M Vrielink, Lelden. R D denberg. Velsen. mej C A Roetering. Den Haag. Gvd Haar. Ede.iBA j I Schönlank. Den H< gen. M Smit. Middi nlngen. K de Boei rnis, W J Huijsse, Gro- rachten en A C Ver- •denberg; Voor de huisakte is gc- lagd: F Dr Tilburg. Europese conferentie in Den Haag? Het ls hoogst waarschijnlijk, dat binnenkort in Den Haag een conferentij samenkomt over de Europese economi sche samenwerking. Onlangs namelijk hebben de landen van de Europese Ke len- en Staalgemeenschap en Engeland te Messina geconfereerd over een Euro. pese samenwerking en besloten et missie van deskundigen te benoemen, welke de verschillende mogelijkheden moest onderzoeken aan de hand van een door de Benelux opgesteld plan. Minister Spaak werd voorzitter van die comma- sie. Begin Juli is deze commissie te Em sel bijeengeweest en heeft zich gesplitst ln subcommissies voor atoomenergie, voor de overige energie, voorzover dezt niet onder het beheer der K.S.G. gemeenschappelijke markt, sociale vraag, stukken, beleggingen en vervoer. Men verwacht, dat deze commissie bi] monde van de heer Spaak op 6 of 7 Sep tember in Den Haag rapport zal uitbren gen aan de ministers van buitenlandse zaken der betrokken landen. Ambonnese predikant uil woonoord geweerd (Van onze parlementeredactie) Inderdaad zijn een aantal Ambonnezen, onder wie een predikant en een s de woonoorden geweerd, zo heeft minu ter Van Thiel meegedeeld op vragen van het Tweede-Kamerlid, de heer Ch. J. L M. Weiter (kath. nat.) Deze maatregt'. it> in Juni 1951 genomen, omdat het op treden van deze personen gevaar ople verde voor de orde en de rust in woonoorden. Later kwam in de houding en het optreden van deze Ambonnezen een verbetering ten goede, zodat door de Commissaris voor Ambonnezenzorg ln voorkomende gevallen op verzoek de betrokkenen steeds dispensatie het verbod i6 verleénd. Men kan personen uit de woonoorden weren, omdat deze geen openbare grond zijn, doch rijksinrichtingen. Op grond art. 461 van het Wetboek van Strafrecht kan tegen overtreding worden gewaakt, aldus de minister. Automatisch telexverkeer met Oostenrijk Na het tot stand komen van auto matisch telexverkeer met Duitsland België, kunnen de telexabonné's met In gang van 8 Augustus ook verbinding krij gen met Oostenrijk. EXAMENS TEKENEN M.O. DEN HAAG. 5 Aug. Geslaagd V acte MB: mej A V Kievits, R'dam en ren B W de Graaff. A'dam. A P F de Den Haag, W Jautze, Voorburg. J van Winterswijk en B Pots. Groningen; V acte MC: mej G Hijszeler. R'dam en d A R Neljndorff. Oud-Beyerland. J A Tintel, Rotterdar ZATERDAG 6 AUGUSTUS Hilversum I. 402 m. VARA; 7.00 Nlei Iram. 7.15 Gym istiek 7.30 Gram. 8.00 Nieuws 8.25 Vacantiekalender 8.30 Gram. 8.55 Voor de vrouw 9.00 Gymnastiek 9.10 Voor de kinderen 9.25 Gram. (9.35 Waterstanden) VPRO: 10.00 ..Tijdelijk uitgeschakeld", caus. "ding VARA; 10.20 Voor de continubedrijven 11.35 Plano 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen 12.33 Gram. 13.00 13.20 Gram. 14.00 Sportpraatje 14.15 Filmprogramma 14.50 oreklng 15.35 dagen" Orkest 17.00 Weekji 17.30 Gram. 18.00 Nleu' taart VPRO: 19.30 land- 19.55 ..Deze Nieuws 20.05 Gi=,„. Lëchelns". operette 22.00 Socl: mentaar 22.15 Zang. piano en a>^l .Lessen in echtelijk geluk", hoorspel 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten 23.15—24.00 Gram. Hilversum IL 298 m. KRO; 7.00 Nieuws 7.10 .30 Mannenkoor 7.45 Morgengebed en liturgische kalendi Voor 8.15 Gram. 9.00 Voi de kleuters 10.15 Gi Gram. 12.00 Angeli 12.55 Zonnewijze 12.03 Gi 13.00 Nieuws en katholiek .00 Boekbesprekii iws 13.20 Gi Gram. 14.40 Amateursprogramma 15.15 Kro niek van letteren en kunsten 15.55 Gram. 16.00 De schoonheid van het Gregori; Gram. 16.40 Lichte muziek 17.00 Voor de jeugd 18.00 Gram. 18.15 Journalistiek 18.25 Gram. 19.00 Nieuws 19.10 19.30 Avondgebed en llturgi! 19.45 Gram. 20.40 Actualiteiten 20.55 De ge wone man .21.00 Amusementsmur' - Gev. liedjes 22.00 ,,Toen zag ik Afr Televisieprogramma. te It en en weerbericht O; 20.15 Actuall- ma 12.55 Weerbe- 3ev. muziek 13.55 4.30 Hoorspel 15.30 Sport 18.30 Amusementsmuziek 19.30 Interview 20.00 Gev. pri Nieuws 21.15 Hoorspel 22.30 Avondgebed 23.00—23.08 Nieuw Engeland. BBC Light Progr. .15 Orkestconcert 12.15 Dan Sport 13.35 Orgelspel 13.45 Voc Dictatoriaal optreden In verband met het bericht, dat Soe- arno zich op dood spoor laat rangeren. van bijzonder belang de uitjpraak van het Indonesische leger, dat het beginnen cal met een grote „zuivering van corrup- elementen". Deze zuivering werd, zo als wij meldden ingeluid, met de arres- van de heer Van D.. die waarne mend hoofd van het deviezeninstituut is geweest en van wie nu beweerd wordt, dat hij Indonesië voor 300 millioen roe- plah zou hebben benadeeld. De gearres teerde was vroeger een Indische Neder lander. doch heeft thans het Indonesischs staatsburgerschap. Buitenlandse waar nemers zijn verbaasd over deze arresta tie en menen, dat het leger zich daar mede begeven heeft op het terrein der Justitie, omdat het niet de bevoegdheid bezit tot dergelijke handelingen. Aan de andere kant heeft het leger reeds de stoot gegeven tot deze kabinets crisis en bovendien is dit niet de eerste arrestatie, welke het leger heeft ver richt, want kort geleden werd een Duitss neo-fascist gevangen genomen, die bro chures verspreidde, waarin kolonel Los- bis werd aangevallen en het standpunt van het thans afgetreden kabinet ver dedigd werd. Nederland heeft een tekort ln de Europese Betalingsunle van 31,9 min ln Juli. waarvan de helft word» afgerekend ln dollars. Daarna bedraagt Nederlands vordering op de E.B.U. nog 674,8 min. 90. „Het zakt gelukkig al een beetje", gaf ze toe. „Van jouw druk gepraat zal het in elk geval niet érger worden," zei ze even later. Caty trok hem mee naar de etalage van een fotograaf. „Even kijken! Ze hebben hier altijd zul ke prachtige bruidsfoto's staan. O zeg, hoe vind je dié dat bruidje met die orchideeën?" „Hm. die orchideeën zijn wel aardig ja". „Heeft meneer geen interesse? Beneden je waardigheid? Of wordt je kunstenaarsoog meer geboeid door dat meisjesportret daar?" Ze hadden elkaar voor een ogenblik losgelaten, en Louis nam Caty van terzijde op. Het ontging hem niet dat ze, haar gezicht buiten beschouwing gelaten, een elegante verschijning had. Ze kon wel zó de zaak binnen stappen om zich te la ten fotograferen. „Je hoeft niet te doen of je anders bent dan èndere mannen," zei ze, het hoofd in de nek wer pend. „Daar geloof ik niets van!" „Hoe zijn andere mannen?" vroeg hij langs zijn neus weg. „Je zult ook best weieens een meisje een zoen gegeven hebben..." „Interesseert het je?" „Kijk 'em eens blozen! Kom er maar gerust eerlijk voor uit hoor, jongetje, 't Is heus niet iets waar je je voor hoeft te schamen!" Het ergerde Louis geducht dat ze hem pro beerde te suggereren dat hij bloosde, wat niet waar was, en dat ze hem jongetje noemde juist nu vanavond toch duidelijk was gebleken wat hij in z'n mars had. Maar eer hij kans zag een of ander scherp antwoord te formuleren, in formeerde Caty: „Nou, biecht eens op wat was het voor een meisje?" J. H. VAN DORT Dan En het ellendige als je je zo uitgeput voelde was dat je gedachten net ronddwarrelden als af gevallen dorre bladeren; terwijl je nog probeer de ze bijeen te harken, stoven ze weg. Hij liep te denken; ze zijn toch allemaal eender, Caty zowel als Ieneke, en moeder, en Annemieke: zo lang je je honderd procent voelt, doen ze lief of zelfs bewonderend, maar in je zwakke ogen blikken nemen ze 't waar, en maken je zo be lachelijk als namen ze je tóch, eigenlijk, niet Hij duwde haar opzij. „Toe, schiet toch op!" en hij liet woorden volgen waarvan hij nooit ge dacht had, dat hij ze tegen een meisje zelfs maar zou durven uitspreken. 't Viel hem van haar tegen.dat ze niet ver schrok, maar alleen opmerkte: „Zeg, asjeblieft, laten we er geen ruzie door krijgen! We begin nen nu nét zo goed met elkaar overweg te kun nen. Ik dacht dat het ijs genoeg gebroken was tussen ons. en dat je er wel tegen kon. als ik je 'n beetje plaagde. Maar je bent wordt iederéén wat prikkelbaar." „Ontzèttend moe", bevestigde Louis, ,,'k Zal blij zijn, als ik in m'n bed lig". Ze waren het schilderijenmuseum gepasseerd. Weldra bereikten ze het begin van de Witte de Withstraat. „Als de roman waar je aan begonnen bent net zo goed wordt als je hoorspel", begon Caty op een rustiger, kameraadschappelijker toon, „dan mag je tevréden zijn. Hoe staat het daar eigen lijk mee? Schiet je al op? Heb je nog met een gedeelte dat ik voor je over kan typen?" „Nou, als je 't doen wilt „Natuurlijk! Dat weet je toch, jongen!" „Dan kom ik je morgen alvast wat brengen, 'k denk een bladzij of dertig". Louis haalde z'n sleutel tevoorschijn. „O, je bent er al, hè" Ze bleven stilstaan voor de deur van zijn kosthuis, en Caty keek langs de gevel omhoog. Ze informeerde, welke de ra men van zijn kamer waren. „Misschien kan ik dat werk net zo goed nu metéén meenemen", stelde ze daarna voor. „Nou, enfin".... Louis duwde tegen de deur, die het duistere trapportaal indraaide. „Kom maar mee naar boven dan".... „O ja, mag ik?" Z'n kamer maakte een verlaten kille indruk. Duister en geheimzinnig stil, was het achter de schuifdeur waar mevrouw Jacobi huisde met haar kleindochter. Vijf voor elven was 't toen Louis, gevolgd door Caty, boven kwam. Z'n kost- juffrouw sliep waarschijnlijk al. „Heel éven maar, hoor", herhaalde Caty. „Je kunt wel een stoel nemen", merkte Louis op. (Word' vervolgd.) 14.00 muziel- 18.00 Sport 18.35 Orgelspel 19.00 Nieur Sport 19.30 Symphonie-orkest en sol. (21.00— 21.15 Voordracht) 22.00 Nieuws 22.15 Dans- luzlek 23.50—24.00 Nieuws. NVTDR. 309 m. 12.00 Amusementsmuziek .3.00 Nieuws 13.15 Amusementsmuziek 14.00 Lichte muziek 15.00 Volksmuziek 16.00 Gev. programma 18.00 Amusementsmuziek 19.00 Nleu' Nleu' Dulls TV-programma; 16.30 Voor di 17.00 In de TV-dierentuin en progi overzicht 18.00 Vespers 20.00 Schadui Nieuws 14.17 Orkestconcert 15.40 Grar Kamermuziek 17.55 Gram. 18.30 Amerl :9.o: Weerbericht 12.34 Gram. 13.00 Nlei Radio-almanak 14.30 Journaal 15.00 Gra 16.00 Accordeonmuzlek 16.15 Gram. 16.30 Accordeonmuziek 16.45 Gram. 17.00 Nieuw 17.10 Plar Gram. 18.30 Voc 19.40 Orgelconce Volkslieder oldaten 19.00 1 Belgische dag 1 i. 21.15 Lichte muziek 22.00 Nieuws 22.15 Verzoekprogramma 23.00 Nii 23 05—24.00 Gramofoonmuziek. Brussel. 484 m. 12.15 Lichte muziek 12.55 Gram. 13.00 Nieuws 13.15 Verzoekprogrami 14.30 Gram. 15.00 Operamuziek 16.00 Gra 16.30 Lichte muziek 17.00 Nieuws 17.15 Lich te muziek 17.30 Gram. 19.30 Nieuws 20.00 Orkestconcert 21.05 Gram. 22.00 Nieuws Lichte muziek 22.55 Nieuws 23.00 Lichte ziek 23.55 Nieuws. Belgische televisieprogramma's: Vlaam inding. 22.00—22.30 Nlei r de planken (op 224 e Kruiswoordraadsel 180 Horizontaal: 2 keer, 6 oppassend, 8 ver brande rest. 10 priem, 11 insect, 12 Jap. parelduikster, 14 rivier, 15 Gelderse spijs, 17 spil, 18 lor, 19 en dergelijke, 20 wand versiering, 22 neon, 23 soort kers, 25 ge reedschap. Verticaal: 1 getijde, 2 kleingeestig hel der, 3 gering gewicht, 4 gereed, 5 rivier In Europa, 7 zangnoot, 9 laster, 11 titel, 13 voegwoord, 14 kloostervoogd, 16 met zichzelf ingenomen, 20 tijdperk, 21 titel, 23 vogel, 24 afstandsmaat. OPLOSSING VORIGE PUZZLE 179 Horizontaal: 1 Matrone, 6 om, 8 pioen, 10 lastig. 12 e.d., 13 te. 14 es. 16 ei, 18 minnen. 20 nappa, 21 N.O., 22 blunder. Verticaal: 2 toast, 3 R.M., 4 neigen, 5 fondant. 7 ellende, 8 pi, 9 Ee, 11 tempel, 15 snood, 17 ia, 19 ia, 21 N.N.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 2