MAJESTIC ZIE WAT U ROOKT! De mooiste da; »ao mijn lenen Kent U het badmintonspel de sport die afkomstig is uit India? In Nederland is groeiende belangstelling waar te nemen „Katwijk" keerde Zaterdag in de K.N.V.B. terug Mr J. A. Jonkmanbenoeming tot voorzitter van de Volksraad NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 1 AUGUSTUS 195: ONBEKENDE TAK VAN SPORT (Van onze sportredactie) Het was in het jaar 1873, dat tijdens een tuinfeest op het landgoed „Badminton", Gloucestershire, in Engeland, een sport werd beoefend, waar uit het huidige gereglementeerde „badminton" ontstond. De geschiedenis van deze tak van sport schijnt zeer ver terug te gaan. In de Middeleeuwen werd in Frankrijk reeds een soort spel gespeeld, dat geleek op ons heden daagse lawn-tennis. De oorsprong van badminton ligt echter waarschijnlijk in Irylia, waaf het spel werd uitgeoefend op een terrein, dat even groot was als een tennisveld. Engelse militairen brachten het mee naar Europa en zo is het spel uitgegroeid tot een soort tennis in zalen. Het spel heeft vele eigenschappen met lawn-tennis gemeen en voor iedere tennisspeler is de beoefening van badminton het middel om in goede conditie te blijven. Zoals gezegd werd een soortgelijk spel in Frankrijk beoefend en wel onder de naam van ..jeu de longue paume". In India werd het „Poona" genoemd. Nadat het spel was overgebracht, werd het in de vorige eeuw gespeeld op slot „Bad minton", waaraan het zijn huidige naam Spoedig werden in Engeland clubs op gericht en competities gespeeld. In Ne derland duurde het tot 1931, voordat in Schiedam de Nederlandse badmintonbond werd opgericht. Tijdens zijn verblijf in Ierland had een zekere heer A. den Hoede deze sport leren kennen. De oorlog stond een goede ontwikkeling in de weg en daardoor kwam het. dat eerst in 1951 besloten werd, een nationale bond op te richten. Nu in 1955 telt deze bond ruim zesduizend leden. BROER EN ZUS Tennis en badminton zijn twee sporten, die veel met elkaar overeenkomen. Het zijn zogezegd broertje en zusje. Ze heeft zus er b.v. voor gezorgd, dat broer grotere belangstelling trok in Engeland, wat de invoering van badminton kwam nis tot grotere bloei Het zijn beide „racket"-sporten, die door meerdere spelers naast elkaar kun nen worden beoefend. Beide vragen var de bèoefenaar behendigheid en reactie vermogen. Opmerkelijk is het tevens, dat vele eminente tennisspelers en speelsters ook badminton beoefenen. Tennis wordt beoefend met speciaal voor deze tak van sport vervaardigde ballen. Het voorwerp, dat bij badminton wordt gebruikt, is heel eigenaardig en samenstelling. Het wijkt na: lijk geheel af van de bal-vorm. Na vele malen gedaanteverandering te hebben ondergaan, wordt tegenwoordig de zgn. shuttle-cock gebruikt, die is vaardigd van ganzenveertjes bevestigd een kurken dop. Deze dop is omge- door zeemleer, waaronder kogeltjes zitten, die de dop zwaar moeten maken de shuttle de juiste vliegrichting te leveren. Tegenwoordig is ook de „plas tic-shuttle" in gebruik, maar bij officië le ontmoetingen is deze nog verboden. n voldoende geschikte veertjes te geven. Het is misschien wel interessant in dit verband te weten, dat elke shuttle gemiddeld een gans nodig Het veld waarop wordt gespeeld hieronder afgebeeld. Het kan zowel v enkel- als dubbelspelen worden gebruikt. Er zijn ook aparte velden voor enkel spelen. In het midden van het speelveld [den aan beide uiteinden van de middel lijn palen geplaatst ter hoogte van 1.55 meter. Tussen deze palen wordt een net bevestigd, dat tevens tot deze hoogte reikt. De wedstrijd begint met het serveren in de bal. Dit geschiedt vanuit het rech- tervak van de speelhelft. Er wordt dan gespeeld tot er een fout wordt gemaakt. Dit kan op vele manieren gebeuren. De shuttle moet n.l. bij het serveren in het rechtervak van de tegenpartij komen. Wanneer dit niet gebeurt, is het fout. Voorts moeten de voeten van de speler het juiste vak staan. Als de shuttle out gaat. en wanneer het net of de pa- orden geraakt met de racket tij dens het spel. worden fouten gemaakt. De telling geschiedt door een zgn. um pire, d.i. scheidsrechter. De partij duurt speler 15 of 21 punten heeft be haald. Het aantal wordt afgesproken. Deze tak van sport heeft vooral in Denemarken veel aanhang gevonden. Ook in ons land is de belangstelling groeiende. >orzitter van de Nederlandse bad- bond is de heer L. Verhoef, die zelf meerdere malen in het dubbelspel kampioen van Nederland was. Deze schrijft in het boekje „Badminton", waaruit wij de gegevens over deze tak sport ontlenen, dat het aantal be oefenaars in Nederland stijgt. In 1954 bereikten de Internationale kampioen schappen in ons land wel het hoogtepunt. Dit was voornamelijk te danken aan het feit. dat de beste spelers ter wereld Choong uit Malakka en Skaarup uit De nemarken deelnamen. Voor degenen, die nadere gegevens deze tak van sport zouden wensen, wijzen wij naar het vermelde boekje, dat verkrijgbaar is in Tilburg, Korvelplein 44. Het is een uitgave Badminton Bond. de Nederlandse Vogels gaven les aan Blauw Wit '34 Spoxtchi'b Genemui<ien won van Hoogvliet Om het kampioenschap van Nederland (Zaterdagvoetbal) heeft IJsselmeervogels door de kloeke 10—1 overwinning op het zwakke Blauw Wit '34 de leiding, door een beter doelgemiddelde. A.s. Zaterdag de beslissende strijd IJsselmeervogels— Quick Boys Zegevieren de Vogels, dan hebben zij op 13 Augustus tegen Hoog vliet maar gelijk te spelen om beslag te leggen om het kampioenschap. Sportclub Ger.emuiden handhaafde zioh op de derde plaats door de 20 zege op Hoogvliet. A.s. Zaterdag speelt Sportclub Genemuiden tegen Blauw Wit '34 Ziehier de stand: IJsselmeervogels-. 6 5 1 10 267 Quick Boys 6 4 2 10 135 Spel. Genemuiden 7 3 1 3 7 1415 Hoogvliet 7 1 2 4 4 8—12 Blauw Wit '34 6 1 5 1 4—28 „Maasdijk" kreeg met 2-0 klop Promotiewedstrijden zijn doorgaans rijk aan spanning maar arm aan goed voetbal en de strijd tussen „Katwijk" en „Maasdijk" maakte hierop geen uitzondering. Na een sportieve kamp verliet de thuisclub juichend het strijdperk en daar was reden voor want de club van Goedhart en Schrama was er in geslaagd in de-'oude, bekende omgeving terug te keren. Athletiek ChatcrwaY verbeterde wereldrecord 3 mijl Tijdens de athletieklandenwedstrijd tuf sen Eng. en Duitsl. tc Londen verbeterde Chris Chataway (G.B.) het wereldrecord over 3 mijl door een tijd te laten afdruk ken van 13 min. 23,2 sec. Het oude re cord stond sedert October 1954 op naam van Vladimir Kuc (Rusland) met 13 min. 26,4 sec. Schaken C. Orbaan werd eerste in voorwedslrijden Prins en v. d. Berg deelden de tweede plaats De uitslagen van de partijen gespeeld voor de laatste ronde van de voorronde om het kampioenschap schaken derland luiden: BarendregtV. d. Wolk tete\ Karper Orbaan 0—1; Hoogendoorn—V. d. Berg Visser—Scheffer 1—0; Prins—V. d Pol te-te. De eindstand luidt: 1. C. Orbaan 8 pnt; 2 en 3 C. B. v. d. Berg en Lod. Prin6 7pnt; 4. Visser, Utrecht 6 pnt; 5. Dr J. T. Barendregt 5te pnt; 6 en 7 J. H. v. d. Pol en E. v. d. Wolk 4te pnt; 8 en 9 dr ir J. C. Scheffer en P. A. Hoogendoorn 4 pnt; 10 D. 'tHart 3 pnt; 11 drs J. G. Karper 1% pnt. De eerste vijf geklasseerden hebben het recht uit te komen in het kampioen schap van Nederland, dat volgend jaar wordt gespeeld. Wereld jeugdkamp, schaken Van Oosterom won en deelde het punt Van Oosterom, de Ned. jeugdkampioen schaken, heeft in de eerste ronde finalepoule van het tournool om 1 reldkamploenschap schaken niet zoals het A.N.P. meldde verloren, doch gewonnen van de Fin Hallstroem, van wie hij in de voorwed6trijden verloor. De uitslagen van de tweede ronde zijt Spassky (Rusland)Portlsch (Hongarije) 10; Van Oosterom (Ned.)Farre 'Span je) te—te] Tringov (Buig.)—Hallstroem (Finland) 10; Johanssen (Noorw.)- Keiler (Zwits.) 01; Schweber 'Arg.)- Mednis (V.S.) 01. De uitslagen van c afgebroken partijen uit de eerste ronde luiden MednisJohanssen 1—0; Farrt Portisch 1—0. De stand na de tweede ronde luidt: 1, 2 en 3 Spassky Otusl.), Mednis (V.S.) en Tringov (Buig.) ieder 2 pnt; Van Oosterom (Ned.) en Farre 'Spanje) beiden lte pnt; 6. Keiler (Zwits.) 1 pnt; De Katwijkers verdienden de overwin ning volkomen, want de rood-zwarte Maasdijkers bleken in tempo en doorzet tingsvermogen te kort te schieten, en hoewel de aanval van „Katwijk" nu ook niet bepaald in grootse vorm opereerde, n de kansen aan deze zijde toch veel talrijker. Reeds in de beginperiode lieten de oranjehemden de gelegenheid om een veilige voorsprong te nemen onbenut. „Maasdijk" kwam hierna tot enig over wicht, maar heel moeilijk werd het doel man Zwaan niet gemaakt. Tot de rusl bleef het verder een gelijkopgaande strijd zonder doelpunten. Katwijkleidt In de tweede helft kreeg „Katwijk" do wind als bondgenoot, maar dit sorteerde weinig effect, want van enig overwicht was aanvankelijk geen sprake. Totdat een kwartier de thuisclub op verrassende wijze de leiding nam. Rechtsbinnen Van den Oever was handig met het leer het Maasdijk-doel genaderd en loste ee schot dat de vijandelijke doelman niet onder contróle kon krijgen, waardoor de overigens zwak spelende midvoor Van Dijk ongehinderd kon inschieten (10). Gestimuleerd door deze voorsprong bleef „Katwijk" sterker maar het duürde toch nog tot enkele ogenblikken voor het einde alvorens Hans Verloop uit een goed genomen hoekschop van de zee Ondanks modder en regen NCWB-wandelvacantie (Zw.) toch geslaagd Lichamelijk enigszins vermoeid maa geestelijk toch volkomen uitgerust is Za terdagmiddag de NCWB-groep, die heeft deelgenomen aan de eerste wandelva- cantie van de Ned. Chr. Wandelsport- bond, uit Zwitserland in Nederland terug gekeerd. De tiendaagse reis is een succes gewor den, ondanks het feit, dat de NCWB-ers zich thans de klachten kunnen voorstel len van de Zwitserse hoteleigenaars en exploitanten van vacantiehulzen, aange- in het Alpenland het zonnige, hel dere weer nog maar steeds op zich laat wachten. Ofschoon de weersomstandig heden dus niet in alle opzichten hebben medegewerkt, hebben de deelnemers niet temin onvergetelijke dagen beleefd. De voorgenomen beklimming van vier berg toppen kon doorgang vinden, zij het ook dat daarvoor wat meer doorzettingsver mogen was vereist, aangezien de ov« vloedige regens van de laatste tijd vc ven overvloedige modder had gezorgd. Twee dagen waren (gedeeltelijk) zo mis troostig, dat het niet doenlijk was de ber gen in te trekken, maar op de andere dagen is overvloedig van het Alpenland schap genoten. De zon heeft zich in di« dagen niet schuil gehouden en de Neder landers zijn er dan ook blijmoedig op uit getrokken. linksbuiten Herberts de zege veilig kon 6tellen: 20. Toen de goed leidende scheidsrechter Van Bemmelen het einde aankondigde, stroomden de talrijke supporters van de oranjehemden het veld op om hun fa vorieten te huldigen. De eindstand luidt: Katwijk 4 2 1 2 5 53 Spirit 4 2 2 4 86 Maasdijk 4 1 1 2 3 59 Met „Katwijk" promoveert Spirit naar de K.N.V.B. Paardensport Inschrijvingen te Slompwijk Voor de harddraverij, die Woensdag middag te Stompwijk zal worden gehou den, zijn de volgende paarden ingesche- ven: Rie Kitty (305 m). Playsier '310 m), Prinses Zora (315 m), Carlos (320 m), Queen Belwin (305 m), Olivia Havilland (310 m), Quita Scott '305 O'Marijke (320 m), Sylvia Anna (300 Thea Cornelia '300 m), Nico Maire (310 m). Redloff W. B. (305 m), Octavia '315 m), Rolandus (305 m), Partout (315 m). Petulance K (310 m), Quirinus '305 m), Rita du Maire '305 m), Rina V (305 m), Rita Belwin ,305 m), P. Louis II (310 m), Opveger (310 m). Quelle Veine (3(5 m), Oviedo A (310 m), Paul (310 m), Terralse (300 m), Titus Saint '300 m), O Nelly Zora '315 m), Louis F H II (320 m) Quant 4 Moi (305 m). De 1 km zwemwedstrijd te Heemstede Onder uitstekende weersomstandigheden en grote belangstelling is Zaterdag te Heemstede een 1 km zwemwedstrijd ge houden. De uitslagen luiden: Vrije slag heren: 1. Tjebbes. H.P.C. Heemstede 13.23; 2. Prins. H.P.C. 13.47; 3. Geurtsen. H-P-C. 13.52. Schoolslag heren: 1. Viertiout, Wa tervrienden. H'lem 15 26; 2. Verleur, H.P.C. 1535; 3. Versterre. Watervrienden 15.56; Dames vrije slag: 1. Henny Band, H.P.C 14.53; 2. Marleen Smit. H.P.C. 15.15; 3. Ellv Schroder, zwemclub Haarlem. 15.53. Schoolslag dames: 1. D. Turkenburg, DWT. Haarlem 17.48; 2. Corrie Peters, H.P.C. 18.30; 3. Len Hölsken, zwemclub Haariem 20.16. Damtitels van Leiden Piet Pijl kampioen van de tweede klasse Niet de veteraan J. Huisman Sr, maar zijn Jeugdige rivaal Piet Pijl heeft beslag weten te leggen op het kampioenschap tweede klasse van de L.D.D.B. Ze speel den tegen elkaar en in die partij bleken de routine en het spelinzicht van Huis man niet op te wegen tegen de onmis kenbare aanleg voor het dammen van Pijl. die goed en wel van school is en in de schooldamwedstrijden uitblonk. In de hoofdklasse is Wim Heemskerk als tweede geëindigd. W. J. Kleijn strui kelde namelijk over P. J. Bruné en daar Jac. van Wezel remise speelde r d. Reek kon Heemskerk door winst tegen S. v. d. Reek als tweede finishen. Speelt Jac van Wezel remise met kam pioen W. Huisman dan eindigt hij ais derde. Verliest Van Wezel, dan speelt hij om de derde plaats met W. J. Kleijn. Inl. mil. sportiouinooi te Athene Ongeveer 50 000 toeschouwers ware aanwezig bij de officiële openingsplech tigheid van de internationale militaire athletiek-kampioenschappon, welke te Athene worden gehouden. Tweelf landen. aaronder Nederland, nemen aan deze kampoenschappen deel. Onze land genoten Damman en Keesom bezetten resp. de 3e en 4e plaats op de 3000 meter met 15 min 21,2 sec en 15 min 25,6 se« Winnaar van dit nummer werd de Griek Papavassilou met 15 min 3,6 sec. Kamer beek bezette op de 110 meter horden de derde plaats met 15,3 sec achter Mc Nulty (V.S.) 14,7 sec en Cambadellis (Grieken land) 15,2 sec. Genevieve de Galard-Terraube, do Franse verpleegster die zich onderscheid de tijdens het beleg van Dien Bien Phu, heeft Zaterdag te Stoke Mandevllle tn Buckinghamshire (Engeland* de „Olym pische Spelen in armstoelen" bijgewoond voor invalide mannen en vrouwen, welke nu al voor de vierde maal worden ge houden. De 21-jarlge Amerikaanse Susan Bryan is Zaterdag te San Francisco te- tuggekeerd, nadat zij in de recordtijd van 107 uur en twintig minuten via gewone luchtlijnen om de wereld was gevlogen. Hetgeen een nieuw record is, naar me» zegt. De Canadese vlieger Jean de la Bruyere is er in geslaagd met een na gemaakte Blerio-eendekker uit het jaar 1909 zonder tussenlanding in beide rich tingen Het Kanaal over te steken. Hq werd daarbij vergezeld door een andei over te zwemmen. Zij startte te Kaap Gris vliegtuig. Het 17-jarige Canadese schoolmeisje Marilyn Bell is er in geslaagd Het Kanaal z om ongeveer vijf uur in de morgen zette na 14 uur 35 minuten voet aan 1 te Abbotscliff, tussen Dover en Folkestone. Kroesbergen wordt prof De DOVO-speler Kroesbergen uit Vee- nendaal, die dit jaar twee maal als back meespeelde in het Nederlands Zaterdag elftal heeft een contract getekend met de eerste klasser Wageningen om als prof te gaan spelen. Weer vrede in de raad van Genemuiden De gemeenteraad van Genemuiden heeft Vrijdag een motie van wantrouwen tegen B. en W., die de vorige maand ingediend, ingetrokken. Burgemeester Hamer en de wethouders blijven voorlopig op hun post. De vorige maand was een motie wantrouwen, gericht tegen B. en W. be treffende hun algemeen beleid, met alge mene stemmen aangenomen. Vrijdagavond kwam de gehele kwestie opnieuw ter 6prake. Burgemeester Hamer hield een toespraak om de aantijgingen te ontzenuwen. Dit had tot resultaat, dat de motie werd ingetrokken. Een ni motie van wantrouwen, gericht tegen wet houder Van Dalfsen, en ingediend door de C.H.-fractie, kon slechts twee stemmers vinden en werd dus afgewezen. De raad besprak verder ongestoord de belangen der gemeente, die deze keer geen buitengewone problemen opleverden. Toch is het so Sportflitsen In een zware partij van de halve finales van het tournooi van de Meadow Club tegen Herbert Flam heeft de Wimoledon- kampioen Tony Trabert zijn rug bezeerd Trabert, die in vijf sets won: 68 61 64 26 61. zei na afloop dat hij bang was voor een ontwrichte rugwerveL De dokter, die hem onmiddellijk onderzocht, verklaarde evenwel dat de pijn v schijnlijk veroorzaakt werd door een spier- verrekking en dat Trabert. die een be paalde behandeling moet volgen, kan blij ven spelen. Hij zal in de finale tegen Eddie Moylan uitkomen Het Internationaal tennistournooi voor profs, dat te Scarborough is gehou den, Is door de Amerikaan Gonzale; ge wonnen. In de eindstrijd versloeg hij de Ecuadoriaan Pancho Segura met 62. 7—5, 8—6. Ook de vierde wedstrijd tussen de ploeg van Australië en Rapid uit Wenen, dat het Oostenrijkse voetbal vertvgen- oordigde. is in een zege voor Rapid ge- 7. Hallstroem (Finland), Schweber (AreDe Oostenrijk* Johanssen (Noorw.) en Portisch (Hone) 4—1zodat zi1 bij rust met 1—0 ieder (1 nnt"Ong.) VOOIwtaan Oofc de vorige drle w«,dj?,rIj den hadden zij gewonnen. PISTOLENKIND 405) We geven ogenblikkelijk toe, dat schrijven in de eigen taal vaak veel gemakkelijker is dan het vertalen uit een vreetnde taal. Deze waarheid schijnt tot uitgevers van vertaalde boeken nog in onvoldoende mate te zijn door gedrongen, want de vertaling van buitenlandse boeken wordt vaak opge- ng is het een scheldwoord van een wat ruwer karakter dan ons woord „bastaard". Volgens William Pulleyn, ou deze uitdrukking oorspronkelijk ;eweest zijn „son of a gong", met welk aatste, en verouderde, woord (gong) de empel van Cloncine werd aangeduid. )e term gaf dus aan, dat de persoon dalig taai hebben. Dat blijkt uitdrukkingen die door dergelijke ama teurs letterlijk ver taald worden en daardoor van kern achtige gezegden in formidabele onzin worden omgezet Zo tweederangs werk de uitdrukking aan „yon are pulling my leg" (je houdt me voor de mal), maar onze vertaler maakte daarvan „je trekt me aan mijn been"! In dit opzicht is het niet veel beter gesteld met de uitdrukking „son of a gun", dat in cowboy-liedjes en wild west-verhalen veelvuldig wordt ge bruikt Letterlijk vertaald, zou deie uitdrukking moeten betekenen „zoon w.t natuurlek"*volslagen 'onzinnig""is! zodat de vertaler van een cowboy-ver haal er maar „pistolenkind" van maakte, waarmee hjj klaarblijkelijk wilde aan duiden dat de man in kwestie nogal gemakkelijk met de revolver omging. Aardig gevonden, maar het lijkt naar In dit laatste geval treft de vertaler niet zo erg veel schuld, want al had bij moeten weten dat een dergelijke uit drukking in het Nederlands niet letter lijk te vertalen is, hij kan er zich in ieder geval op beroepen dat ook de Amerikanen zelf niet zo goed weten wat ze zeggen, wanneer ze deze term in de mond nemen. Want van oor* hetgeen we on lijk als een ^iJoA uliment kunnr aoge- menen echter dat de uitdrukking af komstig is van de Engelse vloot, uit de tijden toen vrou wen de zeelui tij dens de reizen gé' herhaaldelijk kinderen aan boord wier wieg vlak bij een kanon werd opgesteld. Dëze lezing van het ge minder aanhangers di genoemde, maar ook al zou deze 1 ste juist zijn, dan blijft het ongum karakter van de uitdrukking „son t iskenbaar king i nen degenen die deze uitdruk- liedjes of verhalen gebruiken zo kwaad als de afleiding van de term zou doen vermoeden. Ook in het Nederlands kunnen ongunstige uit drukkingen door een bepaald gebruik worden verzacht. De oom die „zo schoffie" tegen zijn smoezelig neefje zegt, geeft eerder een oubollig, dan een ongunstig karakter aan bet woord. Zo ook niet „son of a gun", dat we als een „toffe jongen" zouden kunnen in die richting ver- ■aid i land die koning was Een vuilnisemmer moderne onzin De gemeenteraad van een klein* gemeente, vlak bij Doetlnchem, be sloot onlangs ten behoeve van de gemeentelijke reinigingsdienst een roltrommelauto aan te schaffen. De burgerij werd verplicht een uni forme vuilnisemmer voor 5,aan te schaffen. Indien men een boer derij had. moest men twee emmers kopen, één voor de boerderij en één voor het woonhuis. Een kapi taalkrachtige boer vond dit moder ne gedoe onzin, geld verspillen noemde hij het. Hij weigerde dan ook prompt tot aanschaffing der emmers over te gaan. Toch werden de twee emmers bij hem achter gelaten en toen hij niet betaalde, verscheen uit Doetlnchem de deur waarder en zijn helper. Er werd beslag gelegd op zijn radio-toestel, maar nog weigerde hij te betalen. Per advertentie werd bekend ge maakt. dat het toestel bij opbod zou worden verkocht. Op de verkoping de boerderij gekomen om de ver koping mee te maken. Het bieden begon, en met veel omslag haalde men 100,Na af trek van de kosten der emmers, deurwaarder, advertentie, enz., was er nog 7,50 over, die aan de boer werd uitbetaald. Na de veiling dromden de belangstellenden rond om de held. Deze straalde van zijn hoofd tot zijn voeten, terwijl hij met dreunende stem triomfantelijk uitriep: „En tóch heb ik die em mers niet betaald!" Nederlands-Ceylonse luchtvaartmaatschappij De minister van verkeer van Ceylon, de heer Montague Jayawickrema, e heer B. G. van Os van Delden, onder directeur. hoofd van de Oostgroep dei Koninklijke Luchtvaart-Maatschappij, zijn eens geworden over het plan voor de oprichting van een nieuwe internatio nale luchtvaartmaatschappij. Het plan, dat aan de directie van de KLM en aar kabinet van Ceylon ter goedkeuring zal worden voorgelegd, houdt in, dat de nieuwe maatschappij een lijndienst zal onderhouden van Londen naar Tokio via Colombo met een zijverbinding met Australië. Voorts zal een tweede lijn, Colombo verbinden met India, Birma, Siam en Singapore. Ind. gepensionneerden gaan samenwerken Dezer dagen zijn 56000 gepensionneerden in „Terminus" te Utrecht, vertegenwoor digers van „Madjoe", van de algemeni militaire pensioenbond, van de bond van Nederlandse militaire oorlogsslachtoffers, de Indische pensioenbond, de Neder lands-Indische bond voor ex-gerepa- trieerden „Nibeg", de bond van gepen- slonneerde en eervol ontslagen militaire officieren van moederland en kolonlëD „Bendor", de vereniging „Voorwaarts" en de vereniging van Indische verlofgan gers bijeengekomen. De basis van de con ferentie zijn: (le) overname van de pen sioenen van Indonesië; (2e) sanering op basis van de ingediende voorstellen; (3e) instelling van een commissie georgani seerd overleg waarin zitting hebben eer lid voor de militaire en een voor d« burger landsdienaren; (4e) een gelijk ge richte en gecoördineerde actie in pers en bondsorganen. „De mooiste dag van mijn leven?" zegt de president van de Eerste Kamer en van de Verenigde Vergadering der Staten Generaal, mr. J. A. Jonkman Uit de kleine, deftige kamer in het Senaatsgebouw met de portret ten van illustere voorgangers aan de wand, kijkt hij uit over de Hof vijver. In het groene water glijden een boot voorbij en een paar' zeer witte zwanen. En het fonteinwater klatert. „De mooiste dag van mijn leven", herneemt de president, „hangt samen met héél het levensdoel, dat wij ons destijds stelden. „Wij", daarmee be doel ik dan die jongemensen, die, na de eerste wereldoorlog, naar Indië trokken met het doel Nederland in Indië te dienen in de overtuiging, dat daardoor Indië evengoed werd ge diend." „Ikzelf ging in 1919 uit. Ik werd uit gezonden voor de rechterlijke macht en had bovendien een sterke politieke belangstelling. Bij die zoëven genoem de gedachte: Nederland in Indië die nen. in de overtuiging, dat Indië zelf daardoor ook gediend werd" was ik opgevoed. Vooral mijn grootvader was me daarin voorgegaan. Toen ik in 1919 uitkwam, brachten m'n werk en interesse mij steeds in aanraking met de tegenstellingen, ge schapen door de groeiende Indone sisch nationale beweging en de Neder landse politiek. Bovendien was er, van het begin af aan. de dreiging van Ja pan. Dat wordt het best geïllustreerd door het volgende: Als voorzitter van het Indonesisch verbond van studeren den werd mij de vraag voorgelegd en ik moest daar een antwoord op samenstellen: „Wat zal er gebeuren met onze pensioenen, als Japan Indië „We hielden dus altijd rekening.' zo wel met het één: de groeiende tegen stellingen tussen Oost en West, als met het ander: de aanwezigheid van Japan op niet te verre afstand. En daarbij leidde ons immer de gedachte, dat er, in welke vorm ook toch altijd innige banden tussen Nederland en Indië dienden te blijven bestaan. In 1930 for muleerden wij dat in het eerste num mer van De Stuw (Orgaan der vereni ging tot bevordering van de maat schappelijke en staatkundige ontwik keling van Ned. Indië) als volgt: „Sa menwerking tot stand te brengen tus sen de Nederlanders hier te lande (in Indië), die overtuigd zijn, dat het hun plicht als Nederlander is, mede te wer ken aan de verdere uitvoering van Ne derlands koloniale taak .welke vol tooid zal zijn, wanneer een Indisch Gemenebest in de rij der zelfstandige volken een eigen plaats inneemt, in staat en bereid ook aan internationale verplichtingen te voldoen en recht en belang ook van niet-inheemse ingeze tenen te erkennen en te beschermen. De vereniging streeft er naar, dat Nederland en het Gemenebest blijven de banden zullen onderhouden I Dat was onze beginselverklaring van 30 Maart 1930. „Het zou goed zijn," al dus mr Jonkman, „indien men die woorden vandaag nog eens overlas". „Maar waar de instelling zo was, kan het dus niet anders, of de dag, waarop men geroepen wordt, om dat ideaal mede tot z'n voltooiing te hel pen brengen op een vooraanstaande plaats, is de mooiste van het leven. Dat was voor mij die dag in 1939, toen ik, officier van Justitie in Semarang zijn de, door de Kroon benoemd werd tot voorzitter van de Volksraad." „U weet wat de Volksraad was? Het meest correcte parlement ter wereld. De regering van Indië was er geen verantwoording aan schuldig, maar de directeuren der departementen van bestuur hadden wel de plicht namens de G.G. te antwoorden op de vragen, die in de Volksraad gesteld werden. „In de tijd dat Indië nog vrij en Ne derland bezet was, heeft de Volksraad zeer belangrijk werk kunnen doen. Maar U weet, hoe het gegaan is. Tot de Japanse invasie leverde de Volks raad een prestatie, die de beste ver wachtingen wekte, dat we de ontwik keling van blijvende banden zouden kunnen voortzetten. Het is anders gegaan, maar ik wan hoop nog steeds niet, dat onze ver houding eens beter wordt. Hoewel het wel kort dag is." De douanebehandeling Nedexl.-Belgische grens De regering heeft aan de Tweede Ka mer overgelegd de tekst van de op 21 Mei 1955 te 's-Gravenhage tussen de Neder landse en de Belgische regering gewis selde nota's tot uitvoering van het op 13 April 1948 te 's-Gravenhagc, tussen het Koninkrijk der Nederlanden en het Ko ninkrijk België gesloten verdrag omtrent samenvoeging van douanebehandeling aan de Nederlands-Belgische grens. De bepalingen van de overeenkomst die wat het Koninkrijk der Nederlanden betreft, slechts geldt voor Nederland, zijn 22 Mei 1955 in werking getreden. „Glück Auf" vond (wee schroeven (50 mille) Het Duitse bergingsvaartuig „Glück Auf", dat doende is ca 23 mijl uit de Scheveningse kust met het bergen van drie Engelse kruisers, die daar gezonken zUn in de eerste wereldoorlog, la thans onderweg naar de krnithaven te Buiten huls met aan boord twee bronzen schroe ven van 12.000 kg elk, die een waarde vertegenwoordigen van ca een halve ton. Deze twee schroeven zUn met springstof, door de duikerploeg aangebracht onder de zeespiegel, losgemaakt van de eerste pantserkruiser, die nn onder handen wordt genomen. De „Glück Auf" zal deze week een aan vang maken met dc berging van bet ach tership van de Engelse oorlogsbodem, waarvan de helften veertig meter uit el kaar liggen. Opstandelingen in Algerië gedood Vrijdagavond zijn bij een treffen tussen troepen van het vreemdelingenlegioen en opstandelingen in de omgeving van Ta- bessa in het Auresgebergte 25 opstande lingen gedood. De rebellen zijn omsingeld. Toekomstplannen voor Europa Inwisselbaarheid als de tijd daar is De vaste raad van de Organisatie voor de Europese Economische Samenwerking heeft te Parijs zijn goedkeuring gehecht aan het enige tijd geleden ontworpen plan voor herstel der Inwisselbaarheid van het geld. De voornaamste bepalingen zUn: 1) ver lenging van de Europese Betallngsunle tot 30 Juni 1936; 2) vorming van een Europees fonds en een stelsel van veel zijdige afrekeningen ter vervanging van de E.B.U., zodra de inwisselbaarheid van het geld een feit wordt; 3) handhaving van een groot percentage van de handel, waarvoor geen Invoerbeperkingen mo gen gelden, wanneer de Inwisselbaarheid tot stand komt: 3) bestudering van de financiële en handelsvraagstukken, welke verband houden met herstel der Inwis selbaarheid door een commissie van de ministerraad. De EBU za! ontbonden worden, zodra een aantal aangesloten landen, welker bijdragen aan de EB.U. de helft der to tale bijdragen vertegenwoordigen, zullen hebben aangekondigd, dat hun valuta Inwisselbaar zal zijn. Ingaande 1 Augus tus zullen de afrekeningen voor de EB.U„ voor 75 pet. in goud en deviezen moeten geschieden, inplaats van zoals thans 50 pet. De Europese geldovereenkomst (E.M.A.), welke de Instelling inhoudt van een Europees fonds, zal in werking tre den zodra de inwisselbaarheid wordt in gevoerd. Het fonds zal beschikken over 600 millloen dollar of f2280 min., waar van 270 min. dollar afkomstig Is uit het kapitaal van de E.B.U. en 330 min. wordt gestort door de aangesloten landen. Het zal mogelijk zijn, dat sommige geldeenheden vaste en andere schomme lende koersen krijgen. Kleinzoon speelde met portefeuille van Opa Maar nu is ruim I 200 zoek Toen de 80-Jarlge heer F. van Rena te Horst-Meterik een jas uit een kleerkast haalde, viel zijn portefeuille op de grond, zonder dat hij er erg in had. Zijn drie jarige kleinzoon Frits was even later de gelukkige vinder, die met dit bijzondere speelgoed wel raad wist. Hij liet de bank biljetten dwarrelen, scheurde ze aan snip pers en deed er klaarblijkelijk nog an dere tot dusverre nog niet opgehelderde dingen mee. Toen opa zijn portefeuille miste was er van de inhoud, ongeveer f 450, niet veel meer over. Later vond men een tientje in de gierkelder, een tientje in de waterput en twintig gulden onder de kerseboom. Men vreest, dat een groot gedeelte van het geld In een bran dend fornuis terecht ls gekomen. Meer dan de helft van het bedrag ls zoek ge- Hausse in atoomaan delen De bekendmaking der plannen voor de vervaardiging van een kunstmaan heeft op de effectenbeurs te New York een hausse in atoomaandelen veroorzaakt. General Dynamics, die twee onderzee boten met aandrijving door kernenergie heeft gebouwd, steeg 5 punten, doch de stijging ging verloren, toen bekend werd. dat de eerste kunstmatige satellieten slechts de grootte van een voetbal zullen hebben en dat de kosten betrekkelijk laag zullen zijn. De aandelen van andere maatschappijen hadden eveneens kort stondige stijgingen. BUenkorf. Dividend 1954/55 bepaald op 10 pet; belangen van mij. verzetten zich tegen al te grote openheid, directie Juicht openheid toe. maar concurrentie zou al te gretig op de cijfers aanvallen; bedragen met verbouwing in Den Haag gemoeid nog niet mede te delen; hier mede en de nieuwe vestigingen van Hema in Venlo en Alkmaar ten volle gerekend, zodat geen llqulditeitszorg; toevoeging accountantsverklaring overwogen; alle winstbewijzen op 9 na ingewisseld; af tredende president-directeur A. Goudsmit tot commissaris benoemd in plaats van Th. Llgtharb Sowjet-Rusland en Zuld-8Iavië voe ren besprekingen over een aanzienlijke uitbreiding van hun handel. In Januari besloten zij tot een uitwisseling van f 73 min over en weer aan goederen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3