Het Planetarium van Eise Eissnga 4 onzejeuqó-p&qinó^ Berts weggelopen konijntje Fébé, de diakones 6 ZONDAGSBLAD 30 JULI 1955 BERTS VERJAARDAG Hij heeft aan Moeder gevraagd, of hij vroeg naar bed mag; als je slaapt, gaat de tijd immers veel vlug ger. Moeder vindt het be3t. Even na het avondeten ligt Bert dan ook heerlijk onder de wol. Maar nu kan hij niet slapen. Tel kens knijpt hij heel stijf z'n ogen dicht, draait zich om en om, en toch gaan iedere keer z'n ogen vanzelf weer open. Het komt, omdat hij voortdurend aan het ver'anglijstje miet denken. Wat staat er ook allemaal weer op? vcRteLLinq v&n jf m&Rie h&RVis f Ctïttrüüirüirii-t AAAAAAAAAAAAAAAAAA Een padvindersriem, die hadden bij na alle jongens van de klas. Wat zit er een heleboel aan, hé, aan zo n riem. Een portemonnaie, een mes, een blikopener, en alles zo mooi glim mend. Een schooletui, dat zou de juffrouw wel het mooiste vinden. Maar het allerliefst zou Bert toch het cadeautje hebben, dat onderaan op het lijstje staat. Twee witto ko nijntjes met rooie oogjes Waarom zou Vader die toch helemaal onder aan gezet hebben? Want Vader had het lijstje met Bert samen klaarge maakt. Bert zit nog maar in de eer ste klas, dus kan hij al die moeilijke woorden nog niet schrijven. i Avonds laat, voordat Berts Moe der i haar krullebol. Hij slaapt heer lijk. Ze stopt hem er nog eens lekker onder, strijkt voorzichtig even over z'n haar, en denkt; ,,Wat hebben we morgen toch een fijne verrassing voor je." 's Morgens is Bert al vroeg wak ker, eerst moet hij even denken Wat is er ook weer? Jarig, o ja, nu is nij jarig! Met één sprong staat hij naast z'n bed. Zachtjes doet hij de deur van z'n kamertje open. Wat is het nog stil; zouden Vader en Moeder nog slapen? Op z'n tenen gaat hij naar de gro te slaapkamer, doet ook daar héél voorzichtig de deur open. Zie je wel. Vader en Moeder slapen nog. Bert i3 even teleurgesteld Moeder had toch beloofd, dat hij vanmorgen poosje in het grote bed mocht Nu dank U, Here, voor die mooie konijn tjes." Na 't eten schoof Bert z'n stoel dicht bij Moeders stoel, stak zijn arm door Moeders arm, en vroeg: ,,Zou juf het ook fijn vinden, Moes?" Moes dacht van wel. Op school mocht Bert tracteren op toffee's. Juf zong met de kinderen van de klas: ,,Onze Bert is jarig. O wat zij we blij." Hij kreeg van Juf ook een grote tekst, waarop stond: Laat de kinde ren tot Mij komen. Bij 't uitgaan van de school fluis terde Juf aan Berts oor: ,,Ik kom wel eens bij je konijntjes kijken, hoor." Bert kreeg er een kleur van, maar hij vond het reuze fijn. BERTS VERDRIET Vier weken heeft Bert erg goed voor z'n konijntjes gezorgd, maar dan is er iets gebeurd, waar Bert veel verdriet om gehad heeft. Op een avond mocht hfj met Oom Jaap mee op de motorfiets. Haastig heeft hij die avond de ko nijntjes wat eten gegeven. Hij vergat helemaal om het werveltje op het deurtje van het konijnenhok te doen. Ook liet hij de schuurdeur open staan, 't Was ook zó leuk om met Oom Jaap mee te gaan. De volgende morgen zou Bert vóór schooltijd de konijntjes eten geven. Eerst vond hij het al vreemd, dat de schuurdeur open stond, maar vre selijk schrok hij. toen hij het deurtje van het hok open zag staan. De ko nijntjes waren er allebei uit. Heel hard huilend is Bert naar bin nen gehold Hij huilde zo erg, dat Vader en Moeder eerst niet begrepen, wat er gebeurd was. Eindelijk, door z'n snikken heen, kon hij het vertel len. Weer gingen ze net als met Berts verjaardag met hun vieren naar het schuurtje. Overal werd gezocht. In Piekeren dat deze geleerde doet! Maar hij wil ook zo graag veel weten! Kunnen jullie er achter ko men hoe hij heet? Vul dan achter de woorden, die hier staan, woorden met een tegenovergestelde betekenis in. Dat hebben we al eens eerder gedaan, weet je wel? De beginletters van boven naar beneden vormen dan de naam van deze geleerde heer. Stuur je oplossing in vóór Dinsdag en vergeet niet, je naam en adres IN de brief te zetten, ook achter op de enveloppe natuurlijk. het kolenhok, achter de bezem, onder de wasketel. Opeens riep Vader: „Hier heb ik er één!" Hij zat met z'n oren plat en een dik wordend buikje in een mand met wortels lekker te dutten. Wat waren ze allemaal blij, dat er alvast één terecht was. Ineke danste en klapte van plezier in haar hand jes. der. twee," zei Va- Op dezelfde plaatsen werd wel drie of vier keer gekeken, maar alles was tevergeefs: 't konijntje was weg en bleef weg. Bert dacht: „£ou Vader nu erg boos zijn? Of zou Vader ook verdriet heb ben?" (Volgende week verder). het bed zitten, laat zich dan lang zaam tussen Vader en Moeder inglij den en blijft zo muisstil liggen Of Vader en Moeder het grappig vonden, toen ze wakker werden? Nou, Bert werd van twee kanten tegelijk gefeliciteerd. Gezellig hebben ze met hun drieën thee gedronken in bed. Toen Moeder opstond om voor 't ontbijt en kleine Ineke te zorgen, zijn Vader en Bert nog even knus blijven liggen. Totdat Vader zei: „Bert, jongen, wij kunnen ïuet te laat opstaan, want dat cadeau van jou bekijken kost nog veel tijd In een wip was Bert die morgen klaar. Met z'n vieren gingen ze naar het schuurtje: Vader. Moeder, Bert en kleine Ineke. Meteen dat Vader de schuurdeur open deed, sprongen er twee witte konijntjes met rooie oogjes voor de tralies van een groen gescnildc-rd ko nijnenhok. „Alsjeblieft, Bert," zei Vader, „dit is je cadeau/' Ineke probeerde dadelijk haar vin gertjes door de tralies te steken. Bert stond met grote ogen en oi>en mond te kijken. Dit had hij niet ver wacht. Hij kon haast niet geloven, dat die beestjes nu echt van oem waien. Vader en Moeder kregen eik een dik ke pakkerd. „Kijk, Bert, hier op het deurtje zit een klein werveltje; zul je nooit ver geten om dat er op te doen? Anders zouden de konijntjes er uit kunnen springen." „Mag ik ze nu ook altjjd eten geven, va?" tafel dankte, dat onze BRievenBus Beste kinderen, Om te beginnen wens ik alle neefjes en nichtjes, die over gegaan zijn op school, van harte geluk met dit succes. En voor degenen, die zijn blijven zitten, geldt de troost: een vol gende keer beter, goed je best doen en dan zul je zien, dan lukt het De oplossing van de vorige prijsvraag was: krakelingen. Leme Visser heeft de hoofdprijs gewonnen en de troostprijzen door Emmie van 't Riet, Heleentje Langbroek en Jan van Drunen.%Har telijk gefeliciteerd Jurg uan der Vlies, Peulenstraat B 613 in Nederhardmrveld, wil graag corresponderen met een jongen of meisje ran 9 i 11 jaar. Ellie Hame link. 12 jaar, vraagt ook om iemand, die met haar wil corresponderen. Ellie woont: Taets van Amerongenstraat 30, Monster. Liefst iemand die niet in het Westland woont. Dan heeft iemand me gevraagd, waarom altijd de zelfde kinderen de prijzen krijgen. Nu, dat is helemaal niet waar, dat weten jullie ook wel Maar jullie begrijpen wel, dat ik de neefjes en nichtjes, die trouw iedere week schrijven, niet in de steek Iaat. Het is me wel eens over komen, dat ik een nieuweling een prijsje gaf, en die dacht dan zeker bij zichzelf: nou dat heb ik binnen, nu schrijf ik ook niet meer. Daarom wacht ik altijd eerst even af, of de nieuwelingen inderdaad wel trouwe neefjes en nichtjes zullen zijn Begrijpen jullie het? vertelt, dat heeft, dat al een beetje kan praten Wat leuk. Dicky de Kruyf, dat jij Leo zoveel geschreven hebt. en dat je ook een kaart gekregen hebt van hem! In welke klas zit jij nu, Simon Oor log? Is het schoolreisje prettig ge- schrijft dat ze bij Oma gaat logeren, of is dat festijn al weer achter de rug, Jannie? Misschien is er wol een vriendinnetje, da? jou ballen wit lenen, Trnns Lodder, en dan leer je het vast heel goed. Zo. Rlnu* Kievit, jij gaat dus in een tent kamperen. Heb je dat wei eens eerder gedaan of is dit de eer ste keer? Nou. Willy Kraaijeveld, jouw vacantie is maar wat goed begon nen! En wat heb jij een reuze eind ge fietst. Hnlb! Jij hebt een pracht ver jaardag gehad. Sjaak Schuurman, ze hebben je behoorlijk verwend. Heb je veel plezier gehad op de bruiloft. Geer tje van 't Veer? Jij hebt dus zeker wel vaak melk. brood, kaas en boter moeten halen, Wim Bot. Lena Keyzer heeft de brief geschreven voor haar zus je Hennle. Dat was een hele eer. dat jij een strook aan die rok mocht maken, zeg! De drieling Faber is op een ba zar geweest en natuurlijk hebben ze ook meegedaan met de grabbelton. Tine ke Terlaak heeft de lagere school verla ten en gaat nu naar de Huishoudschool, want ze wil zo graag kinderverzorgster worden. Lenie v. d. Kaaij is met het schoolreisje naar Arnhem geweest. Was dat fijn. Lenie? Zou jij wel een heel pond krakelingen lusten. Jannie Struik? Ik denk toch we' dat je er een beetje naar van zou worden! Dat rapport van jou was inderdaad keurig. Leay van Rom. Voor handwerken een 9, dat is prachtig hoor. Het rapport van The* Geleyn.se zag er 'rouwens ook prachtig uit. Weet je nu al waar je heen gaat in de vacantie? Ik ben nieuwsgierig of Je verjaardagswensen uitgekomen zijn. Corrie Bokhorst. Is het met die voordracht ook goed gegaan? Wat leuk, dat jullie eigenlijk allemaal aan het raadsel gepuzzled hebben. Greetje! Wat zei je broertje wel van dat auto'tje, Mieke? Doe de groeten maar terug aan vader en moeder. Nel van der Kruk is met een schoolreisje meegeweest. ze heeft me al verteld waar ze overal heen zouden gaan. Hebben jullie zomaar een ijsje gekregen op »chooi. Jan Bouke VInner, wat zal dat lekker zijn geweest! Tilly Tuurrnhout schrijft dat ze het niet erg vindt als ze geen prijs zou krij gen, zo mag ik het horen! Wat leuk om midden in de vacantie jarig te zijn, Hanneke Schouten, want je viert het na Ie verjaardag natuurlijk nog op school, hè? Dat is juist zo leuk aan het strand hè Stiena Krikken, om steeds maar torens te maken! Bij Ab Ver kalk thuis hebben ze twee duiven ge kregen en Ab's broer heeft het hok ge maakt Als Toni a van flouwellngcn naar school gaat. moet ze met een boot je overvaren. Zijn de waterpokken al weg. Arte? Elly Pantekoek is ook al midden in de vacantie jarig. Fijn dat je een kaart gaat sturen, zeg. Wat jam mer dat de bus zo laat was. Johannes Bleichrodt, maar jullie hebben toch nog wel een fijne dag gehad, is het niet? Jan Stam heeft zijn ogen uigekeken naar al die motoren die langs kwamen, hè Jan? Jij bent een knapperd, Cor rie Neil, met je mooie rapport! Ja, misschien komen we elkaar nog wel eens tegen, Jannie Vonk! Jan Ruijg is met het schoolreisje mee geweest en ik denk. dat hij het mooiste van alles de Maastunnel vond. Ik wens je veel succes met het vissen. TeunLs den Otter. Jij vond het zeker wel fijn, dat Opa op bezoek kwam. hè Neeltje? Ik hoop dat je veel plezier zult hebben in Eind hoven, Tineke Jansen. Nou, jij boft zeker, Ansje v. d. Kooij, dat je een hor loge hebt gekregen. Nee. Melllna Oos terhuis, ik heb geen winkel. Het is erg mooi in Blaricum, Kees Sprong, je zult vast veel genieten. Het is best, Hilda Schippers, dat je de oplossing op papier plakt. Wat vond je nu wel het mooiste in de Efteling, Maarten v. d. Berg? Nou, je hebt keurig geschre ven, Thca Smallenburg, je kon wel zien dat het een nieuwe pen was! Heb je fijn met Rini gespeeld, Wim Koole? Je had leuke tekeningetjes gemaakt bij je oplossing, Hans Hoogerwerf. Dus jij krijgt een hele nieuwe fiets als je over gaat het volgend jaar, Anneke Vermeulen, zal dat eventjes fijn zijn. Dank je wel voor je leuke lange brief, Mar ja den Otter, het was dus wel erg gezellig in Ouddorp. Of ik nog wel een pop zou willen hebben. Vlooitje? Het zou wel leuk zijn, maar ik zou erg wei nig tijd hebben om er mee te spelen! EUy en Cocky Sprook hebben ook al een heerlijke vacantie in het vooruit zicht, veel plezier alvast, hoor! Ga je helemaal op de fiets naar Zeist. Haas van Wijngaarden, dat zal me een tocht worden! Nee maar. Jannie Ko nijnenburg heeft een nieuwe jurk. een nieuw jasje en warempel ook oorbellen gekregen! En Rosa heeft blaren gekre gen door haar nieuwe schoenen, dat is nou niet zo leuk. Het zal nu wel stil zijn In huis. nu iedereen weg is, Beppie Roos. Natuurlijk, als je zusje kan schrijven mag ze best mee doen. Rob van Wetten. Ook jij alvast veel plezier gewenst in je vacantie. hoor. Dat is leuk. Hansje vaa Es, dat je met papa's hand die brief schreef! Nou. Henny Clancy, ik vind dat jij wei een extra pluim verdient met jé overgang! Flink zo. hoor! Marry v. d. Kaaden heeft ook een nieuwe jurk gekregen, zo'n mooie, het is net een bruidsjurk, schrijft Marry. Dank je wel voor je kaart. Jan Heijstek! Mag jij de hele trouwe rij meemaken. Riet Stam? Ik weet niet of de krant ook in je vacantie-oord komt, Adri Uittenbog&ard, dat moet je even met de bezorger in orde maken. Was het fijn in üe speeltuin, Truusje Mac Lean? De nieuwelingen zijn: Johannes Slin gerland, Magda v. d. Bos, Nelly de Jong. Bobby de Bruyn Kops, Rietje van den Bos, Francineke Hilbers, Flora Vuyk, Els Hoogenboom, Jannie v. d. Griend. Hartelijk welkom! ZONDAGSBLAD 30 JULI 1955 3 Bezienswaardigheid van Franeker, dai altijd veel belangstelling trekt FRIESLAND is het land van de zeilers en de schaatsenrijders. Dat weet de hele wereld. Maar het is ook het land van eeuwen oude stadjes met juweeltjes van histori sche gebouwen. Neem Franeker, met zijn prachtig stadhuis, zonder twijfel een der mooiste van het ganse land; zijn Korendragershuisje en niet te vergeten zijn planetarium, dat in va- cantietijd op sommige dagen meer dan 400 bezoekers trekt. Het werd vervaardigd door Eise Eisinga, een eenvoudig wolkammer, die zich in zijn vrije tijd ijverig bezig hield met de studie van wis- en natuurkunde. In die dagen was Franeker een cul tureel centrum van betekenis met een bloeiende hogeschool. Goede lei ding was daar voor een weetgierig maif als Eisinga allicht te vinden. Door de voorspelling in 1774 van de verschrikkelijke ramp, die door de conjunctie der planeten zou ontstaan, verkeerde ook de bevolking van dit gewest in grote spanning. Eisinga trachtte in verband daarmee de juis te stand der planeten te berekenen. Hij bedacht toen, dat het toch draaid gemakkelijk zou zijn, als i te allen tijde de juiste stand van hemellichamen zou kunnen men: een planetarium dus, dat door middel v in een groot uurwerk in be weging gebracht, verschillende bolle tjes (de planeten) om een grotere bol (de zon) in juiste tijd en stand zou laten omlopen. Meteen was zijn besluit genomen: hij zou de „piooie kamer" tot planetarium inrichten. Moeder de vrouw was niet zo bijs ter met dit plan ingenomen. Niet zo zeer om het gemis van de mooie ka mer, dan wel door de vrees, dat de uitvoering van zo'n werk haar man te veel in beslag zou nemen. Zij wenste een termijn gesteld, waarbin nen het werk voltooid zou zijn. Eise stelde die op zeven jaar en inderdaad gelukte het hem binnen die tijd in zijn vrije tijd het kunstwerk af te ma ken. Dat hij door zijn hobby zijn vak niet verwaarloosde blijkt wel uit de medaille, die hij in die tijd op een tentoonstelling te Gent behaalde. Het centrale uurwerk bevindt zich op de zolder. Het brengt een stelsel van ra deren. assen en spillen tussen het dubbele plafond van de voorkamer in beweging, die op hun beurt de hemel lichamen onder het laagste plafond van „de mooie kamer" in juiste stand in hun banen doen omlopen. De tandraderen en assen zijn op zeer primitieve wijze vervaardigd. Toch loopt het uurwerk nu al meer dan 150 jaar met een nauwkeurigheid, die men bij dergelijke constructie niet zou veronderstellen. HET eigenlijke plane tarium hangt aan het onderste plafond. Daar zien we de zes planeten, die ten tijde van de vervaardiging bekend waren, in de ware tijden en in af standen naar verhou ding, om de zon bewe gen. De maan draait in één maand zowel om haar as als om de aar de. De halve opper vlakte van elke planeet is verguld en deze helft is steeds naar de zon gekeerd. Boven de bed stede en de kasten zien we aan hetzelfde pla fond vijf cirkels. Op de middelste lezen we de dag en uur af. Het jaar tal, eveneens aangege ven, verandert in de nacht van 31 Dec. en vier overige cirkels verschaffen ons nadere gegevens over de stand, de schijngestalten enz. van de maan. In het midden boven de bedstede vinden we een planisfeer, waarop we op elk ogenblik van de dag de plaats van de zon en 's morgens en 's avonds de plaats en het uur van haar Het centrale uurwerk, dat nu al meer dat 150 jaar het planetarium in beweging brengt. Jan. De op- en ondergang kunnen aflezen. Ook worden de standplaats en de op en ondergang van de voornaamste sterren, te Franeker te zien, aange geven. De wijzers boven de kasten wijzen het uur van op- en ondergang Behandeling van patiënten mei vergifiigings-verschijnse!en Het toedienen van melk met altijd aan te bevelen (Van nedische medewerker) Achter dit geveltje vindt de „mooie kamer" met planetarium. DE vorige keer schreef ik over ver schillende maatregelen om vergif tigingen met bestrijdingsmiddelen, die in <de land- en tuinbouw gebruik: worden, te voorkomen Ik heb U toen reeds medegedeeld, dat er een groot aantal vergiften on der diverse namen op de markt ge bracht worden. De koperhoudende middelen, het lood- en calciumarse- naat, waarbij dus zowel door de aan wezigheid van lood als door die van arsenicum vergiftiging kan optreden 6253333® Rom. 16 1 HET moet de bijbellezer opvallen als hij het Nieuwe Testament leest, dat er zovele vrouwen by het kerkewerk betrokken waren. Dat is iets wat onze aandacht trek ken moet. In het Oude Testament werd de vrouw zelden of nooit bij Gods dienst betrokken. Het slaven werk was voor haar; zij was meer een meubelstuk, behorend tot de in ventaris, dan dat zij geroepen werd cnn mee te doen aan het komen uan het Godsrijk. De rabbijnen leerden trouwens, dat je met een vrouw niet over godsdienstige onderwerpen spre ken moest. Doch met Christus' komst is dit radicaal veranderd. Hij heeft de vrouw vrijgemaakt uit haar eeuwen lange boeien. Hij heeft ook haar de geheimen van Gods liefde geopen baardReeds aanstonds zien wij in de brede kring van discipelen ook vrou wen: Martha, Johanna, diverse Maria's enz. Jezus sloot de vrouw niet buiten, maar in Zyn rijk en Hij gaf haar een passende plaats. Hij heeft de scheids muur tussen mannelijk en vrouwelijk weggebroken: in Christus is noch man noch vrouw, noch dienstbare noch vrije. Aan de Avondmaalstafel zitten ze allen dooreen. Het is vanzelfsprekend dat Paulus hierin zijn Meester is gevolgd. In de heidenwereld was het lot der vrouw véél harder dan in Israël, waar de Here door wettelijke bepalingen de vrouw nog beschermde. In het Romeinse imperium werd de vrouw misbruikt tot en met. Maar het evangelie werkte ook voor de heidense vrouw bevrijdend. Via haar zocht Paulus toegang tot de huizen. Zij was de poort waardoor de blijde boodschap de wereld werd ingedragen. Paulus vindt het dan ook heel ge woon dat vrouwen deelnemen aan het gemeentewerk, mits zy de schep pingsordinantie niet vertreden, en hij door elkaar heen als hy aan het slot van zyn brief, in gedachten alleji de revue laat passeren om hen te groeten. Fébé is een der vrouwen die Pau lus noemt; zy zal de brief welke de apostel in Corinthe dicteerde, weg brengen naar Rome en de gemeente aldaar zal haar vriendelijk moeten ontvangen. Ongetwijfeld is Fébé een belangrijke vrouw geweest. Paulus noemt haar een diakónos, een dienares. Is er schoner eretitel mogelijk? In de Ro meins-Griekse wereld was dienen iets minderwaardigs. Niet ónder iemand staan, maar er bóven dat bracht je vooruit. Maar Christus predikte de absolute tegenstelling: wie onder u groot wil zijn, die zij aller dienaar. Een bood schap, dwars ingaand tegen de tijd geest. Het Nieuwe Testament is bezaaid met het woord dienen. Paulus heeft het in navolging van Christus er in gehamerd: dienen maakt groot, wie van u de meeste wil zijn, moet die- Fébé heeft dat verstaan. Zij heeft met al haar kracht gediend. Buiten de kerk, maar ook in de kerk, want er staat bij .lijnde een dienares der gemeente". Die aanduiding ziet op het ambt. In de oud-christelijke kerk waren dus blijkbaar vrouwelijke diakenen. De geschriften der kerkvaders be vestigen dit. Helaas heeft het vrouwelijk dia-/- conaat in de Westerse kerk door ver schillend* omstandigheden zich niet ontplooid. In onze tijd wordt er ge lukkig weer de aandacht op geves tigd, dat ook de vrouw er recht op heeft om een bijdrage te leveren in de diakonia der kerk. Al is het thans nog niet bij alle kerken mogelijk ambtelyk te dienen het zou trouwens niet voor elke vrouw weggelegd zijn alle vrou wen kunnen wel diaJconos in de alge- Bij Jezus' omwandeling weefden vrouwen een kleed voor de Meester. Maakt u er een voor degenen die Hij in Zijn plaats naliet. Hij bezocht de en het nicotine, behoren al weer tot de oudere middelen om insecten en plantenziekten tegen te gaan. Eén van de nieuwe categorieën wordt gevormd door de zgn. organi sche fosfaten. Men heeft van het fos- forzuur een aantal verbindingen be reid, die zeer vergiftig zijn. Het meest gebruikte tegenwoordig is het zgn. parathion, dat vooral als insec- tendodend middel in de fruitteelt, tuinbouw, bloementeelt en ook in de landbouw gebruikt wordt. Deze buitengewoon vergiftige stof kan zowel via de huid als langs de ademhalingswegen en het maagldarm- kanaal ernstige vergiftigingsver schijnselen verwekken. De vergifti gingsverschijnselen zijn min of meer een combinatie van nicotine- en pad denstoelvergiftiging, terwijl bovendien het centraal zenuwstelsel aangedaan wordt. Het paratihion belemmert n.L de werking van een bepaalde stof in het lichaam, die voor het leven on ontbeerlijk is. De eerste verschijnselen zijn mis selijkheid, duizeligheid, beklemid ge voel op de borst, hoofdpijn, onrust, angstig dromen, speekselvloed, over matige afscheiding van traanvocht en gezichtsstoornissen Het verrader lijke van deze stof is, dat het begin van vergiftiging kan bestaan zonder dat men het merkt. Treden er dus vergiftigingsver schijnselen op, dan moet men direct de grootste voorzichtigheid betrach ten. Gaat men door met zich bloot te stellen aan de inwerking van parathi on, dan volgen heftig zweten en bra ken. Men krijgt hevige buikpijn, diar- thee, onwillekeurige urinelozing en tenslotte kramp van verschillende spieren. Het gehele vergiftigingsbeeld eindigt met bewusteloosheid, waarna de dood intreedt. Gelukkig beschikt men over een goed werkend tegengif. Men zou zo zeggen: is het niet mogelijk om dit als voorbehoeding3middel toe te die nen? Het antwoord hierop moet ont kennend luiden, want dit tegengif is een zeer vergiftige stof. Wanneer men slachtoffers hiermede behandelt spuit men een grotere dosis in dan de mens normaal verdraagt om succes zieken en eenzamen, de verstotenen en bedroefden, doet u hel in Zyn plaats. Bij Zijn verschijning zal Hij zeggen: wat u aan hen deed, dat hebt u My gedaan. Weet u, dat u in de ogen, de dank bare ogen van al die mensen, Jezus kunt zien, die u tot dienen riep? Grijp toch de kansen van God u gegeven, kort is uw zijn hier, de tyd snelt daarheen, maar wat gedaan werd uit liefde tot Jezus dat houdt zijn waarde en zal blij ven bestaan. te hebben bij de bestrijding van bo vengenoemde ernstige verschijnselen. Het eerste wat men dus doen moet is de patiënt zo vlug mogelijk uit het parathiongebied verwijderen en hem op een beschutte plaats neerleggen, want absolute rust is geboden. Belangrijk is dat veel vocht toege voerd wordt. Bij tiet omgaan met vergiftigde stoffen heeft by het volk de mening postgevat, dat men het beste veel melk kan drinken. Het spreekt van zelf, dat ik niets ten na dele van melk wil zeggen als be langrijk voedsel voor jong en oud, dat de weerstand van het lichaam aanzienlijk kan verhogen. Het gevaar van melk in verband met verschillende bestrijdingsmidde len in de land- en tuinbouw is, dat vele, ook het parathion, gemakkelijk in vet oplossen en daardoor dus nog beter opgenomen worden uit het maag darmkanaal, iets dat wij juist tegen moeten gaan. Dus men kan de pa tiënt van alles laten drinken, maar geen melk. Lukt het om de patiënt weer in goe de conditie te krijgen, dan moet hij minstens zes weken niet meer met parathion in aanraking komen, omdat genoemd tijdsverloop ncdig is om het effect van de vergiftiging in het li chaam volkomen ongedaan te maken. Nog te weinig wordt hieraan de hand gehouden wanneer mensen ogen schijnlijk slechts geringe stoornissen vertonen. Een andere catagorie bestrijdings middelen wordt gevormd door de zgn. „kleurstoffen". De laatste jaren zijn hier een aantal vergiftigingsgevallen van geconstateerd, waarvan 40 a 50 pet. met dodelijke afloop Deze stof fen verhogen n.l. bij de mens het zuurstofverbruik en verminderen de koolhydraatreserves van het lichaam. Het gevolg daarvan is temperatuurs- verhoging, bloeddrukdaling en pols- versnelling- Bovendien worden nieren, lever en hart door deze bestrijdings middelen beschadigd. Bij de acute vergiftiging voelt de patiënt zich angstig en gejaagd, hij zweet erg, klaagt over sterke ver moeidheid v<x>ral in de lendenen en benen en hij heeft brandende dorst; meestal braakt hij en heeft er diar- rhee bij. Huid, nagels en haren even als de ogen kunnen geel verkleurd zijn. In ernstige gevallen treedt de dood in onder toenemende ademnood en spierkrampen. Wanneer de vergiftiging langzaam optreedt, dan vertoont "de patiënt ge brek aan eetlust, beslagen tong en klachten -over misselijkheid en ko liekachtige pijnen in de buik. Ook bij deze vergiftigingen moet men het gebruik van melk als tegengif ontra den, terwijl zo snel mogelijk deskun dige hulp dient te worden ingeroepen. Het is ook hierbij verstandig, dat men bij vergiftigingsverschijnselen een periode van weken in acht r^pemt voordat men weer aan het werk gaat met genoemde bestrijdingsmiddelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 9