Boerderij in het centrum van Leiden Alles wel, Maatschappelijk werk vereist gedegen opleiding goed en maar VAN IHIIET B. Wijland nam afscheid van Leidse rijkswerkplaats nieuwe leidsche courant 3 ZATERDAG 30 JULI 1955 Zó DOET DE BOET Landbouwtentoonstelling in en rond de Stadsgehoorzaal ZOALS WIJ DE VORIGE WEEK reeds schreven, zal de Jubel-Vebo „Zo doet de boer" uitgroeien tot een manifestatie van agrarisch kun nen. Als wij vandaag eens een tipje oplichten van de sluier, die de Vebo- activitseiten nog aan de openbaarheid onttrekt, dan blijkt, dat van 31 Augustus tot 4 September niet alleen de agrariër, de boer, maar vooral de stedeling geconfronteerd zal worden met het leven in al zijn ge varieerde samenstelling op de boerderij. Hoewel straks uiteraard het vee bij deze lustrumviering een voornaam onderdeel zal uitmakenspec taculair wordt zeker de boerderij (voorheen en thans), die in en ook rond de Stadsgehoorzaal wordt ingericht. Rond deze boerderij, die men ln hel leader van de grote landbouwtentoonstel ling zal aantreffen, wordt het gehele landbouw- en boerenbedrijf gegroepeerd, onder meer gedetailleerde inrichtingen van huisvesting van verschillende dieren, als een 6tal voor runderen, een hok voor varkens en pluimvee, voorts gereedschap pen, werktuigen en apparaten, bij het boerenbedrijf in gebruik. Op zeer uitge breide schaal zal een inzicht worden ge geven in de producten, van dier en bo dem verkregen, zoals daar zijn vleeswa ren (bereid en opgemaakt door een vlees- warenfabriek), zuivel, wol het gehele proces van het scheren van het schaap tot de diverse eindproducten leder, groenten, bloemen en veevoeders. In nauwe samenwerking met de Flora te Rijnsburg en de Coöp. Groenten-, Fruit- en Bloemenveiling „Leiden en Om streken" zal van bloemen, fruit en groen ten een decoratief middenstuk in de zaal worden aangebracht. Tenslotte zal men in aantrekkelijke stands allerlei artikelen, die bij het boerengezin in gebruik zijn, aantreffen, terwijl enkele grafieken en schematische voorstellingen een duidelijk inzicht geven van hetgeen agrarisch Ne derland in deze tijd verzet De tuin Heeft men zich aldus een indruk ge vormd van het leven in de boerderij, de buitenexpositie, waartoe een gedeelte van de Aalmarkt wordt gereserveerd, brengt ons de tuin rond de boerderij, waarin o.m. enige grote landbouwmachines een plaats vinden. Een afzonderlijk gedeelte van deze tuin zal worden aangeduid als „de hoek voor ruilverkaveling", een on derwerp, dat in deze tijd sterk in de be langstelling van de agrariërs 6taat. Hier zal er een beeld van worden gegeven, hoe het thans met de ligging der percelen ge steld kan zijn en hoe het in de toekomst worden' moet. Op het Waaghoofd komt Oud-Holland6e watermolen te staan, typisch beeld voor het Zuid-Hollandse polderland, terwijl ook enkele fonteinen hun stralenbundels over het water zullen Tspreiden. Kaasexpositie Hoewel de restauratie van het Waaggebouw nog wel niet geheel gereed zal zijn, bestaat er toch een mogelijkheid om in deze historische ruimte een kaasexpositie te houden. In overleg met het Rijkszuivel- bureau en de huishoudscholen zul len de bezoekers hier kaasgerechten ter keuring worden aangeboden. Uiteraard zal op deze expositie ook aandacht worden besteed aan de kaasbereiding, waaraan met name de boerin zulk een groot aandeel heeft. Blijven wij nog even in dit centrum van het boerenbedrijf, dan dient een be zoek te worden gebracht aan de gymnas tiekzaal van de Aalmarktschool (te berei ken via de Stadsgehoorzaal) om een in zicht te krijgen ln de vorderingen en d« prestaties van de leerlingen der slagers vakschool. Prachtige van vet vervaardig de werkstukken en met worst en andere soorten vleeswaren opgemaakte schotels zullen er te bewonderen zijn. Aangezien ook voor het boerenbedrijf de stelregel geldt, „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst", heeft het Vebo-be- stuur besloten in het kader van deze lus trumviering een jongerendag (31 Augus tus) op te nemen. Over deze dag en d« grote vee-show op het veemarktterrein een volgend maal. Reeds thans kan worden meegedeeld, dat de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr L. A. Kesper, deze Ju- bel-Vebo op Woensdag 31 Augustus hoopt te openen. Accent ligt nu meer op allerlei vormen van hulpverlening Wie denkt aan de vele advertenties in dag- en weekbladen, in vaktijd schriften en - andere periodieken, waarin medisch-opvoedkundige bu reaux, opbouwstichtingen voor sociaal werk, instellingen op het gebied van de gezinsverzorging, grote bedrijven, kerkelijke organen en over heidsdiensten en nog zovele andere organen te kennen geven maat schappelijke werkers en -werksters in dienst te willen nemen, ontkomt niet aan de conclusie, dat hier sprake is van een betrekkelijk nieuw be roep, dat kennelijk in een maatschappelijke behoefte voorziet. Vooral na de bevrijding heeft het maatschappelijk werk een grote vlucht genomen. ten), heeft het accent in wat wij nu maat- Babyverwisseling IV Na al hetgeen er te doen is geweest en geschreven zelfs de radio kwam aan te pas over een voorval, dat 23 ]i geleden in het Academisch Ziekenhuis Leiden zou hebben plaats gehad (bewezen is er nog niets) verwondert het mij, dat niemand het opneemt voor de verpleeg- Het merendeel van de patiënten zelfs de doktoren beseffen niet, welke zware verantwoordelijkheid rust op de schouders van verpleegsters, werkzaam op een afdeling „verloskunde" in welk groot ziekenhuis dan ook. Deze taak wordt nog verzwaard door het groot tekort aan zusters en het gebrek aan goede leiding gevende zusters (hoofd verpleegsters), zodat iedere zuster voor zichzelf haar verantwoordelijkheid moet kennen. Fouten zijn er gemaakt en zullen er in de toekomst nog wel gemaakt wor den, maar desondanks wil ik gaarne een eresaluut brengen aan hen, die deze taak onder de moeilijkste omstandigheden ver richten, dag en nacht, en zulks op een wijze, die eerbied afdwingt. Leiden OPMERKER Babyverwisseling V Naar aanleiding van de babyverwisse ling en uw stukje uit de krant Juli, waarin gesproken werd O' ziekenhuis, waar baby's van „z „klasse" verwisseld zouden zijn, willen wij ook graag onze mening naar vc brengen. Daar hier sprake was van wisseling van 7 8 dagen oude baby' onze mening: le een moeder herkent haar eigen kind toch wel, daar het de hele dag bij haar staat; 2e. de baby heeft eigen kleertjes, voorzien van de naam vanaf het truitje tot het navelbandje; 's nachts worden de baby's „in een ander ziekenhuis" door één zuster gebaad 's morgens bij de moeder gebracht v de eerste voeding. Zelfs de zuster kent de naam van ieder kind, terwijl ze velen in handen krijgt. Waarom zou de moedi zich dan vergissen? Dus babyverwisseling hoeft niet willekeurig voor te vallen. Leiden ENKELE VERPLEEGSTERS Veertigjarig jubleum Maandag is het veertig jaar geleden, dat de heer A. J. W. Holswilder, Boer- haavelaan te Leiden, in dienst trad bij de Gebr. van Cleef, Spul 28, Den Haag, bin nen- en buitenlandse boekhandel en uit gevers van wetenschappelijke, militaire er maritieme werken en boeken op onder wijsgebied. Vooral bij de ministeries in Den Haag is de heer Holswilder pulaire figuur. Door uitstedigheid heeft de jubilaris zich aan een huldiging op de Jubileumdag zelf onttrokken. Een dokter no dig? De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door de artsen Gaasbeek, Jansen, Makkink, Schaefer en Teeuwen. Welke apotheek De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van vandaag 13 uur tot Zaterdag 6 Augustus 8 uur waargenomen door apotheek Kok. Rapenburg 9, telef. 24807, en apotheek „Tot Hulp der Mensch- heid". Hooigracht 48, teL 21060. Het werd meer en meer duidelijk, dat de sociale voorzieningen die voor grote groepen van de bevolking in het leven werden geroepen en die in beginsel een 6terk onpersoonlijk karakter dragen, op verschillende terreinen aangevuld dien den te worden met meer op de persoon afgestemde vormen van hulpverlening. Nog altijd immers zijn er tal van huis vrouwen, die ondanks een redelijk ge zinsinkomen, haar gezin tekort doen door een ondoelmatige inkomenbesteding, nog altijd zijn er mannen, die volop werk kunnen krijgen, doch er de voorkeur aan geven met de armen over elkaar te blij ven zitten; noch altijt lopen er duizenden jongens en meisjes lang6 de straat te slenteren, ook al kent onze tijd tiental len vormen van goede vrije-tijdsbeste- ding. In deze en vele andere spanning verhoudingen tussen mens en samenle ving, die niet door collectieve onpersoon lijke voorzieningen overbrugd kunnen worden, vindt het maatschappelijk werk een taak. Bij het maatschappelijk werk gaat het dus zeker niet meer in de eerste plaats om het lenigen van materiële nood. Inte gendeel! Sinds aan de materiële noden de samenleving in belangrijke mate is tegemoet gekomen door de sociale wet geving (.w.o. de sociale verzekeringswet- schappelijk werk verplaatst na hulpverlening, die aken weg te ne den hoogstens TUSSEN DE BLADZIJDEN De heer Kottelaar, directeur van de rijkswerkplaats voor vakontwik keling te Leiden, drukt hier de heer Wijland de hand ten afscheid. Achttien jaar is de heer Wijland op deze plaats werkzaam geweest. Foto N. van der Horst Hij bekleedde er ook de functie van waarnemend directeur Directie en personeel van de rijkswerkplaats voor vakontwikkeling aan de Oosterkerkstraat hebben gistermiddag afscheid genomen van de heer B. Wijland, die de werkplaats na een diensttijd van achttien jaar wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd heeft verlaten. Uit de toespraken bleek duidelijk, dat de heer Wijland in dit bedrijf een belang rijke plaats heeft ingenomen. In de kring van het personeel was de heer J. Reijersen de eerste spreker. Hij voerde het woord als inspecteur van het districtsbureau voor de arbeidsvoorzie ning. Spr. wees er op, dat de heer Wij land bij afwezigheid van de heer Kotte laar de directeur verving en dat hij als zodanig dus mede de leiding van de werkplaats heeft uitgemaakt. De manier waarop hij gewerkt heeft, was voor hem tekenend, aldus spr. Vlak voor zijn pen- ionnering maakte hij nog promotie. Dat ras een erkenning van zijn ijver en toe behoren zich ir allerlei vormen van er op gericht zijn de nen van allerlei nood- materiële moeilijkhe- een onderdeel vormen. Meer en meer wordt er naar gestreefd, de hulp op zodanige wijze te verlenen, dat de betrokkenen zich voortaan weer uit eigen kracht en met eigen middelen in het leven staande kunnen houden. Zelfs aan het voorkomen van maatschap pelijke nood is men aandacht gaan be steden. In dit kader werd o.a. de wijkge- dachte gepropageerd en het buurthuis werk gestimuleerd. Kortom in het maat schappelijk werk kwamen de curatieve (opheffende) en preventieve (voorkomen de) elementen sterk op de voorgrond te Hoge eisen Deze arbeid stelt hoge eisen, niet al leen aan de persoonlijkheid van de maat schappelijke werker, maar ook aan zijn opleiding. Een warm kloppend hart voor de medemens dient de maatschappelijke werker zeker te bezitten. Maar zonder een veelzijdige kennis van de mens ln zijn verhouding tot de samenleving en va wijze, waarop hulp geboden kan worden, wijding. De algemene waardering voorde werkplaats is mede te danken ai De directeur, de heer P. Kottelaar, zei, dat de heer Wijland er steeds blijk gaf. alle moeilijkheden van het bouwvak te kennen. Hij had bewonder energie en voor de vlotheid, zich met nieuwe systemen vertrouwd maakte. Zijn oordeel was objectief houding ten opzichte van de cursisten strikt eerlijk. Naar een globale bereke ning heeft de heer Wijland niet minder dan zeshonderd timmerlieden opgeleid. an deze zeshonderd zijn er heel wat, die het nog verder dan timmerman heb ben gebracht. Namens het personeel gaf spr. de heer Wijland een leeslamp geschenke. De heer P. Kwestroo sprak nameni werkmeesters een kort woord. Daarin roemde hij de samenwerking, die hij ge durende vele jaren met de heer Wijland heeft gehad. Voor mevrouw Wijland r een mooi bloemstuk. Tenslotte voerden het woord de heren van Wijk namens de directie van Werk spoor te Utrecht en G. van der Post als oud-werkmeester. Ook was aanwezig de heer Oostveen, adjunct-directeur van he gewestelijk arbeidsbureau te Leiden. Aan het officiële afscheid in het teken lokaal ging een afscheid in de werkplaats de cursisten vooraf. Daar sprak n« s de leerlingen de heer G. J. C. Hog« die de heer Wijland dankte voor zij onderwijs. Namens allen bood hij de scheidende leraar een aandenken weten een ets van de universiteit. De heer Wijland dankte daarop met een kort woord, waarna allen met een handdruk persoonlijk afscheid van hem namen. zal hij zijn taak evenmin kunnen verrichten. De opleiding voor het maatschappelijk werk kan behalve op een dagschool voor maatschappelijk werk worden verkregen op een avondcursus van de Stichting voor Opleiding van Maatschap pelijke Werkers, Kleine Houtweg 41. Haarlem. Deze Stichting ls in 1939 opge richt door samenwerking van de voor naamste op het terrein van het maat schappelijk werk werkzame instanties en organisaties als de vereniging voor maat schappelijk werk, de vereniging van di recteuren van diensten voor sociale zorg enz. De ministeries voor Maatschappelijk Werk, Sociale Zaken en Volksgezondheid Justitie zijn in het algemeen bestuur ïrtegenwoordigd. Het leerplan van deze stichting is over eenkomstig de moderne taakomschrijving het maatschapplijk werk ingericht. Behalve voor een zekere feitelijke kennis omtrent deels wettelijke voorschrif- •n bepalingen, waarmede men ook bij dit werk in aanraking komt, wordt ln het leerplan ruim aandacht gevraagd vakken, die het inzicht van de cursist in de verhouding tussen mens en samenle ving beogen te vergroten. De vakken, die vooral in verband met laatstgenoemd deel gedoceerd worden, zijn: sociologie, economie, psychologie en sociale en gees telijke stromingen. De meer feitelijke kennis kan vooral worden opgedaan in de vakken algemene wetskennis, arbeidsrecht, staatsinrichting, werkgelegenheidspolitiek (met als onder delen; arbeidsvoorziening, beroepskeuze voorlichting, vakontwikkeling, industrie vestiging enz.), maatschappelijk werk Enkele aquariumhouders te Leiden zijn 'onderdelen: maatschappelijke zorg, woe- gekomen tot de pprichtlng kerbestrijding, reclassering. kinderbe-1 nieuwe vereniging, die de naam „De scherming) en maatschappelijk werk in I Leidse Aquarium Vrienden" zal dragen, ondernemingen. In het tweede cursusjaar Het secretariaat is gevestigd bij de heer wordt gelegenheid gegeven tot specialisa- Jac. van Wezel, Kortenaerstraat 82 te tie. I Leiden. HET GROTE AVONTUUR - een film over het leven "pR IS EEN GROOT WERK verricht in Zweden. De schrijver—regisseur Arne Sucksdorff maakte onder de titel „Det aventryret" (Het grote avontuur) een film, waarvan het de bedoeling is om zoals Sucksdorff zelf zei „gebruik ma kend van middelen, welke voornamelijk documentair zijn, uit de werkelijkheid een geschiedenis op te bouwen, waarvan het thema als volgt kan worden omschreven: de verhouding van de mens ten opzichte het verloren paradijs". Sucksdorff wilde vertellen over het leven in de vel en de bossen rond een typisch Zweedse boerderij, over de schoonheid di daar gevonden wordt en over de drama' •elke zich afspelen in de natuur en in het leven van de dieren. Het lijkt wel erg gewikkeld, maar Sucksdorff heeft dit alles ?en simpelheid en een eerlijkheid be handeld, dat deze film, naast de prachtige weergave van het natuurschoon, bovenal ontroert door de grote menselijkheid. Niets uit de natuur is geforceerd, nergens r toneelspel gemaakt van het leven dier en plant, of van het leven kinderen. Schijnbaar onbelangrijke dingen n het leven toch een bepaalde rich- en zijn als schone, speelse of tragi sche illustraties in een statisch geschreven boek. Twee kleine jongens spelen hun verruk kelijk spel ln die grote levenstuin 'aren dat er ook smart is. ook droefheid dat paradijs „dat de grote m lang verloren hebben". Maar dan komt tenslotte toch weer de lente, die het speel kameraadje van de jongens, een grote otter, in de vrijheid doet terugkeren jongens het leven doet toelachen, natuur heeft zoveel schoons. ook omdat het paradijs verloren ls - In de Lakenhal Werk van Verster en Kamerlingh Onnes Gedurende de maand Augustus zullen in de Harteveltzaal van het stedelijk seum „De Lakenhal" een groot aantal schilderijen, aquarellen en tekeningen Floris Verster en Menso Kamerlingh Onnes zijn opgesteld. Al deze kunst- ken zijn eigendom van het museum of be vonden zich daar in bruikleen. Bovendien zullen voor het eerst enige nieuwe aanwinsten van Verster te zichtlgen zijn. Onder meer de kaartspelers en een molen op Texel. Bij de tekenin gen kan men voor het eerst het origineel zien van de enige boekillustratie, die Verster maakte, enige studiebladen een tekening, die Verster als vierjarig jongetje maakte. Het werk van Verster"s zwager Kamer lingh Onnes hangt niet van dat van ster gescheiden, zodat men de grote wantschap tussen beiden duidelijk kan Universitaire benoeming Bij beschikking van de minister van O. K. en W. is de heer C. Bas benoemd tot wetenschappelijk ambtenaar in vaste dienst bij het rijksherbarium van de rijksuniversiteit te Leiden. Aquariumhouders richten vereniging op veel i »eds. Deze tijdelijke expositie uit eigen bezit de eerste van een reeks, die de directie zich voorstelt te organiseren. Zij beoogt daarmee in de Zomermaand, nu vreemdelingen de Lakenhal bezoeken, indruk te geven van hoogtepunten uit de geschiedenis der Leidse kunst ei Leidse publiek in de gelegenheid te stel len de nieuwe aanwinsten van het mu- i in een passende omgeving te be zichtigen. Ook wil de directie op dez< de eigen collectie door veranderde opstelling blijvend aantrekkelijk maken. Agenda van Leiden Tentoonstellingen Rijksmuseum voor volkenkunde „Zo zien zij ons" (de Europeaan gezien door andere volken), tot 2 October. Lakenhal, 10—12 en 25 uur: Tekenin gen van Jamea Ensor tot heden (tot 1 Augustus). is alles in deze film geschilderd met de penseel van een gevoelig kunstenaar. Het is het in beelden weergegeven verhaal in het leven daar in het Zweedse land- hap. Een aangrijpend verhaal, even aan grijpend verteld. Het is de Zweedse film industrie gelukt een groot ook tech nisch groot kunstwerk te maken, een levende documentaire, waarbij Lars Erik Larsson schone muziek schreef. De Ned. tekstbewerking en vertelling van Wim Povel is gelukkig heel simpel gehouden gens opdringerig. „Det stora aventyret" is voor ons een overduidelijk bewijs van de waarde van de filmkunst. Zonder de valse glamour en het klater goud van Hollywood kan de film veel be werken. Maar ook hier hebben we „het paradijs verloren". In Luxor kan men in het spel van dier en kind iets van de zuiverheid terugvinden. (Subliem Zweedt meesterwerk, spelend i een grootse natuur). Puntje en Anion WIE DE VERkALEN van de Duitse schrijver Erich Kfistner kent, weet dat dit altijd echt menselijke verhalen zijn. Ze gaan over de vreugde en het leed gewone mensen en er is altijd de goede oplossing. Geen wonder, dat juist die vertellingen vorden uitgezocht voor verfilming. Na .Dubbele Lotje" is het nu „Puntje en Anton" die de aandacht vraagt, een film onder regie van Thomas Engel en op genomen in de Sievering-studio te We- n groot verhaal van Küst- eenvoudig en eerlijk ver haal. Het kleine meisje Puntje en de klei- jongen Anton zijn, wat afkomst betreft, contrasten, maar voelen zich op de een of andere wijze tot elkaar aangetrokken. De ouders van Puntje zijn schatrijk, maar Anton's moeder is straatarm en ziek. Om nog iets te verdienen werkt de kleine Anton nu in het café. waar zijn moeder behoort te staan. De moederliefde, die Anton ontvangt, staat wel lijnrepht tegen over het gebrek aan deze liefde voor Puntje, wier moeder het veel te druk heeft met uitgaan en vrienden ontvangen om het kind eens te vertroetelen. En Puntje zoekt haar heil bij Anton, bedelt zelfs voor diens moeder en weet uiteln- lijk een prachtige oplossing te bewerk stelligen, die haar ouders tot het besef van onverantwoordelijkheid brengt en de moeder van Anton een nieuw leven laat beginnen. Net zomin als het verhaal groots is, is ook de film niet groots, maar door de eenvoud waarmee de regisseur hier heeft gewerkt, wordt het geheel zeer acceptabel. Er komen heel geestige, maar ook erg ontroerende momenten in voor. En het spel van de kinderen Sabine Eg- gerth (Puntje) en Peter Feldt (Anton) ls van een ontwapenende charme en zuiver heid. De film draalt in Casino. (Twee kinderen brengen ouders tot bete re gedachten). Afkloppen Twee voeten "MEE, HET BLJ DIT STUKJE fceho- rende plaatje is geen verlate illu stratie bij „Een voetreis naar Rome" of zo. Langdurige wandeltochten kun nen weliswaar de sterke behoefte aan afkoeling voor de geplaagde voeten wekken, maar ook zonder dat ls het een allerplezierigste gewaarwording nat zand onder de voetzool te «oelen. Onze fotograaf vereeuwigde de voeten van deze vacantiegangster aan het Katwijkse strand. Daar, waar de zee onze kust in de zomer zo liefderijk besproeit, en waar de zon de stedelijke bleekheid van de lichamen van zovele altijd in kantoren en huizen opgesloten mensen in een gezond brons verandert, is „pootje baden" een geliefkoosd tijd verdrijf. En, laten we het maar eerlijk zeggen, het artistiek inzicht van de fotograaf heeft ons het allermeest tot dit stukje verleid. Men kan er dan zelf wel een meditatie over de geneuchten des levens aan vast knopenl Lichtkaxnp '"PUSSEN HET ZINGEN VAN „Onze A vlag gaat ln top, een Lichtkamp- slgnaal", en „Nu ls de dagtaak weer volbracht" beweegt zich het kamp leven van de Klimrozen, die uit Oegst- gcest naar Bilthoven zijn getrokken om daar wat gezonde lucht te happen Het is een Lichtkamp, omdat ln de avondsluitingen iets wordt gezegd over het Licht der wereld, Jezus Christus, en over het Lichtdrager- z(jn van dc mensen. Onder leiding van „offie", dc kampco, en tante Mien en oom Andrie* wordt gezwommen, worden vlaggen geroofd, houden de jongelui speur tochten, sporten ze en wordtge geten. Dat eten ls bijzonder goed. Elke dag komt een voedzaam en aantrekke lijk maal voor de begerige monden te staan. Wat kun Je je als kampeerster tuffend bonen een boek te zitten Het „Nieuws uit het buitenland" ver telde de eerste dagen over confereren de heren, uit het binnenland was er een uitvoerig verslag over de „koude oorlog" tussen de Klimrozen en een ook tn Bilthoven kamperende groep padvinders. Het „Nieuws uit de vreem de" tekende huilende moeders, die ver langend uitkijken naar de terugkeer van hun dochters. Behalve Het dier van de dag" was er ook een adver tentierubriek, waarin zelfs een bericht over een verloving kon worden op genomen. Maar intussen is wel ge bleken, dat in deze krant niet alle maal ware nieuwtjes staan WelbesteedI TN EEN LEVENDIG DEBAT gewik- keld troffen we deze week een al wat ouder Frans echtpaar aan op de hoek van de Blauwpoortsbrug. Meneer AAN KATWIJKS STRAND wilde de ene kant uit. r dere, en zelfs de voortreffelijke Franse gids over ons land, de „Guide bleu" bracht in deze echtelijke verwarring geen uitkomst. Gelukkig waren we in staat in ietwat opgepoetst school-Franü het kleine probleempje op te lessen, en zo namen we ongemerkt de taak van de papieren gids over. In een wat Amerikaans tempo langs Leid ens be zienswaardigheden ging het. maar daarna bleek er nog tijd genoeg te zijn om in een befaamd, hooggelegen restaurant wat na te babbelen o\er de aantrekkelijkheden van Nederland. De heer E. Boivin. afkomstig uit Parijs, toert elk jaar met zijn echtgenote een hele maand lang rond in zijn kleine Renault. Did jaar was voor het eerst Nederland aan de beurt, na een reis van veertien dagen door de dalen van Moezel en Rijn. Onze aandacht voor het echtpaar bleek welbesteed te zijn. want de heer Boivin oefent een zeer interessant beroep uit, dat van deco rateur. Rondrit Boivin had nergens vooraf een hotel besproken, maar reed met zijn autootje heel Nederland door. Na een paar da gen Arnhem en mtiseumbezoek aldaar ging het vla Zwolle en Giethoorn naar Sneek. De dijken en de ontelbare ka nalen maakten diepe indruk op deze Fransen, en toen zij de Afsluitdijk over reden steeg hun bewondering sen aldaar komen informeren of ze op een bepaalde datum in de toekomst kunnen rekenen op vol doende hotelruimte in een vacan- tieoond in Nederland. Het drukke seizoen maakt het echter onmoge lijk, dat elke plaatselijke V.V.V. op de hoogte is van de stand van zaken op hotel- en pensiongebied in andere gemeenten. Om onnodig geloop en getelefoneer te voorko men kunnen we meedelen, dat elke V.V.V. van dag tot dag bij houdt hoeveel ruimte er is in de plaatselijk hotel- en pensionbdrij- ven. Wie op de hoogte wil zijn, schrijve dus rechtstreeks naar het betrokken informatiekantoor van de V.V.V. FLKE DAG verschijnt ook de kamp krant. „Het Sufferdje". Deze naam is gekozen, omdat ieder can plan tea* peel te slapen en de rest van de tijd FRANKRIJK ZIET PIEREMENT poor onze waterbouwkundigen hele maal ten top. De toeristenindustrie van Marken en Volendam hadden ze weliswaar niet overgeslagen, maar ze bleken zeer wel in staat te zijn door deze schone schijn heen te kijken. Een bezoek aan Amsterdam, met rondvaart, en een bezichtiging van Haarlems Sint Bavokerk luidde het bezoek aan Leiden in. Daarna zou Den Haag nog worden bekeken, met tot slot een bezoek aan Middelburg. De heer Boiuin oefent het beroep uit van decorateur, dat wil zeggen: hij houdt zich bezig met het opsieren van interieurs van schepen. Zo heeft hij gewerkt aan boord pan de lie de France, de Liberté en de zo tragisch ondergegane Normandie. Van tijd tot tijd reist hij naar Engeland om op scheepswerven aldaar in aanbouw zijn de Franse lijnschepen van een passen de betimmering en wat dies meer zij te voorzien. We hebben hem aange raden ook een kijkje in Rotterdam te nemen, want wat de gezelligheid van onze schepen betreft kunnen we een vergelijking met het buitenland toch wel doorstaan. Druk seizoen mee, dat we nog wel eens op het inlichtingenkantoor van de Leidse V.V.V. vertoeven. Het is ons opgevallen, dat talrijke men- TreJc-tor TOR vroeg aan een soortgenoot: „Hoe toch komt uwe tors zo groot?" ,J)at moogt," zei d' ander„gij wel weten: Ik houd van veel en lekker eten. Maar heb 'k er dan nóg honger bij, Dan zegt men trektor tegen mij." 1YA ELKE FILM van Danny Kaye ver- wonderen wij ons over de enorme kwaliteiten van deze speler. Zo ook deze keer ln de rolprent „Af kloppen", waarin hij de dolste en dwaaste situaties ontketent. Maar behalve door het grappige van de toestand, slaagt hij er ook altijd in door mimiek, gebaar en taal de toeschouwer aan het lachen te maken. Het is dan ook geen wonder, dat hij in deze film. waarbij hij in een spion- nageschandaal wordt verwikkeld, talrijke avonturen beleeft. Danny Kaye is een buikspreker en met zijn twee poppen is hij een vermaardheid. Ongelukkig genoeg heeft hij zijn onder bewustzijn niet meer in bedwang en hij laat zijn poppen dingen zeggen, die hij zelf niet durft uiten. Intussen zijn er geheime plannen gestolen en door een samenloop van omstandigheden komen die plannen terecht in de poppen van Danny, die dezelfde nacht nog naar het buiten land vertrekt voor een medisch onder zoek. Twee concurrerende spionnageben- den zitten achter de plannen aan en men kan begrijpen, dat de poppen van Danny en hijzelf er daarbij danig van langs krijgen. Enfin, het zou Jammer zijn het gehele verhaal te vertellen. Het plezier ls er dan af. Vast staat, dat wie enkele uren smakelijk en hartelijk wil lachen bij „Af kloppen" aan het juiste adres is ln Rex. (Humoristische verwikkelingen in spion- nage-verpakking). Korporaal Wanhoop Formby over het doek, afwisselend als ge meen soldaat, soldaat eerste klasse, kor poraal en ten laatste sis sergeant van da befaamde Home Guard. Men moet het da Britten nageven, dat zij de kunst ver staan de draak te steken met allerlei na tionale instellingen. En zo'n instelling was stellig de burgerlijke verdediging, opge zet om een Duitse invasie te keren. Dat gebeurt dan op de manier van elkaar de loef afstekende afdelingen van de Horna Guard, waarbij de rivaliteit tussen twee dorpen op handige wijze wordt gesubli meerd tot een soort padvindersspel van mannen-in-unlform. George beleeft de ge bruikelijke avonturen van een val ln een regenton, ingewikkelde aanrijdingen, met ais bekroning zijn verovering van een vijandelijk hoofdkwartier met een zelfge maakte tank. (Spelend en zingend met George op manoeuvre). Gitaren der liefde In Trianon draalt deze week „Gltarren der Liebe", een moderne versie van da Duitse operette-film. Modern ln die zin, dat de zwierige walsmuziekjes van Strauss en Lehar hier plaats hebben moe ten maken voor de smeltende violen van het populaire orkest van Mantovanl, dat men in vele nummers beluisteren kan. Da werkelijk heel prettige stem van Vico Torrianl zorgt voor de zoetgevooisds wijsjes, die zoals gewoonlijk aan elkaar geregen worden door een onbenullig, maar vriendelijk verhaal, waarin een zanger en een zangeresje elkaar na vela misverstanden ln de armen sluiten, ter wijl zij door Mantovanl's orkest bege leid bun schoonste duet zingen. (£en film met een aardig verhaal en veel goed gezongen liedjes).

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3