ethergolven J Vooruitgang of ondergang? ENTOSORBINE met melk meer mans oZZZTZ Spiegel U in Dan spiegelt U zich goed! LpnzzIeLJ 2 TTET IS alsof we even verwezen in de ruimte blikken, als we de moge- lijkheden van een aarde-satelliet tot ons laten doordringen. Waar gaat de wereld, waar gaat de mensheid heen? We hebben krachten ontketend, ^welke onmeetbaar blijken te zijn. We hebben het heelal doorvorst, waarbij waarnemingen van de meest verstrekkende consequenties zijn gedaan. Niet alleen de kernenergie zal de tweede helft van de twintigste eeuw beheer sen. maar ook de ruimtevaart: het zich bevinden in vreemde, oneindige gebieden dus, die sinds de Schepping onontsluierd waren. Dezelfde mens, die zoekt en vorst, die zijn ingeschapen ontdekkingszin nooit bedwingen kan, moet het benauwd om 't hart worden, als hij zich op het einde van zijn speurtocht bezint. Kennis van de structuur der aarde heeft ons niet kunnen bevredigen. Het kompas, de stoommachine, 'het vliegtuig en het atoom het was alles niet genoeg. Verder holt de gejaag de, alsmaar verder. Doorgronden zal hij wat altijd voor hem verborgen bleef. lijk na de tweede wereldoorlog werd er al druk over gespeculeerd, maar velen haalden toen nog de schouders op. Proefmodellen van raketten, die het heelal konden bestormen, die de verbindende schakel tussen pla neten onderling konden vormen, werden nog geen tien jaar terug als pure fantasie afgewezen. Dit kon niet! De wetenschap leverde het bewijs. Dezelfde wetenschap kan het nu wel. Ze heeft moeten herroepen wat ze eens als waarheid verkondigde. Ze is door zichzelf ingehaald. Met een zelfverzekerdheid, die geen tegenspraak duldt, verklaarde gis teravond een staatshoofd, dat de eerste aarde-satelliet in 1957 of 1958 de ruimte in zal gaan. Als nieuws is deze verklaring minstens even belangrijk als de uitvinding van de kernenergie. Zij opent minstens even indrukwek kende vergezichten als de rapporten, welke de toepassing van de atoom splitsing tot onderwerp hebben. T"\E EERSTE stap op de weg der ruimtevaart is nu gezet. Als gebleken is, dat de mens een kleine satelliet om de aarde kan laten cirkelen, zal het slechts een kwestie van tijd zijn om te bewijzen, dat een grotere dit ook kan. Misschien kan de ruimtevaart wel zó geperfectionneerd worden, dat eerlang ook een andere planeet kan worden bereikt en dat er zelfs mensen in dolle vaart om de aarde kunnen tollen. Het zou naïef zijn te veronderstellen, dat de ruimtevaart alleen voor dej meteorologie of de geophysica waarde heeft. Haar strategische betekenis mag zeker niet onderschat worden, hetgeen ook wel blijkt uit de. wedloop, welke er op dit gebied tussen Amerika en Rusland gaande is. Suprematie in de lucht zal in de toekomst niet meer voldoende zijn. Wie het heelal be heerst, zal over enkele decennia oppermachtig zijn en zal de balans van vrede en oorlog in handen hebben. In politieke en militaire kringen is hier de laatste tijd reeds druk over gesproken. Waarnemingen zouden kunnen worden gedaan inzake troepen verplaatsingen, militaire en industriële objecten, vlootbewegingen enz. Mocht dan ook blijken, dat in een later stadium een satanische macht de ruimte boven ons beheerst, dan is de chaos op onze planeet niet te overzien. HET IS daarom te hopen, dat de ruimtevaart dusdanig ontplooid kan worden, dat er alleen vredesdoeleinden mee worden gediend. En het stemt in dit verband tot vreugde, dat Amerika de nieuwe mogelijkheden, welke het heelal blijkt te bieden, in samenwerking met alle volkeren ter wereld wenst te onderzoeken. Inmiddels mag niet verheeld worden, dat de verrassende verklaring van het Witte Huis een aantal bedenkingen heeft gewekt. Niet ten aanzien van de bedoelingen der Amerikanen, doch ten aanzien van de vorderingen, welke Rusland op het gebied van de ruimtevaart heeft gemaakt. Een plot selinge verklaring als die, welke gisteravond in Washington is gedaan, is van grote psychologische betekenis in de huidige koude oorlog en onze vraag is dan ook, hoe ver Rusland met zijn aarde-satelliet is. LAST VAN DIARRHEE? tegen maag- en darmstoornissen Wijzigina rechterlijke organisatie Minister Donker trekt het wetsontwerp in Minister Donker heeft aan de Eerste Kamer medegedeeld, dat door hem, krachtens machtiging van de Koningin, het wetsontwerp tot wijziging in de rech terlijke organisatie, zoals dit ingevolge door het aanvaarden van de amendemen ten van de heer Van Rijckevorsel es. veranderd is. door hem in overeenstem ming met het gevoelen van de raad van ministers is ingetrokken. De strekking van deze wijzigingen en de cons«quen- ties, welke daaraan noodzakelijk veroon- den zijn, acht de minister onaanvaard- Beroering in cokesiabriek om verwijdering kruisbeeld Op de cokesfabriek Maurlts te Geleen is beroering ontstaan toen de bedrijfs arts op last van de leiding van het staats bedrijf het door hem in de verbandkamer opgehangen kruisbeeld moest verwijde ren. Hij gaf aan de order gevolg, maai daarna willigde de directie van de Staats mijnen een verzoek van de R.K. Federatie van mljnwerkerspersoneel in, waarbij werd gevraagd in elke verbandkamer kruisbeeld te mogen ophangen. Inmiddels hadden een aantal arbeiders uit protest tegen de eerste beslissing ge weigerd het schaftlokaal te verlaten. Toen de inwilliging van het verzoek der fede ratie bekend werd, ging men weer aar het werk. zodat de rust in het bedrijf weerkeerde. Toch is het zo Wel tweemaal zelfde plek 4) Hel it een wjjd verbr ing dal bommen en gram -maal op detelfdr plek in I beal voorale toldaten, die trhieting dekking moeien toeken, in de eertle de hetie granaattrechter •pringen. Daar ign in ieder geval enigermate beveiligd tegen He tcherf- werking van de in hun nabijheid ont ploffende projec tielen, en in die tin ia hun keuae een gelukkige ge weest. Men behoeft echter niet in een dergelijke trechter te veronderstelling dat die plek voor een tweede inalag ge- apaard aal blijven, want die redenering touder oorlog treffend beweaen, toen een foto graaf van een der Nederlandse foto- l.ure.ux mei een f.lmtoe.lel op het •lagveld veraehren. De man wat op dit terrein letterlijk en figuurlijk nogal onwennig en toen de beschietingen over en weer in volle hevigheid aan vingen, wist hjj niet heter te doen dan naar een hnisje te lopan, waar hij had biiu niet ics- of achtmaal aehtereen krnia kan worden geworpen. Immers, indien niet een speciaal doel onder vuur wordt genomen 'waarbij dus correctie# worden aangebracht wanneer het doel niet getroffen ia) maar nitsluifcnd een bepaald terrein door een aantal batterijen onder vuur wordt gehouden, ia de inslag van elke granaat onafhankelijk van vorige in slagen of van de inslagen die sullen volgen. Binnen een bepaald rayon kan het projectiel op elke plek inslaan en dus eveneens op de plaats waar een vorige granaat reeda een trechter heeft gemaaki. Dexe voorganger heeft im mers op geen enkele wjjae invloed kunnen uitoefenen op hei resultaat van het volgende schot, gelijk ook bU het werpen met een muntstuk de boven liggende rijde geen invloed kan uit oefenen op de volgende worp. Dat bij een beschieting da granaten alrh weinig van hun voorgangers aan trekken. werd in de eerste we rel d- inalaan trap was buiten geslin gerd en gedachtig aan de apreuk dat een granaat niet tweemaal op de relfde plek terecht komt, zette hij tich op die trap neer fr\ filmde een groot deel van het ge vecht dat aich voor rijn ogen afspeelde. Daarna pakte hij de aaak in en wilde aich co goed en ao kwaad alt dat ging uit de tevarenione verwijderen. Misschien was nog geen 100 m. verwijderd van het hnis dat hem zojuiat alt dekking had gediend, of het bouwael werd door een volgende voltreffer voltlagen uit el kaar gi-blaten, aodat alleen op de fun- enkele decimeters hoogte bleven staan. die airh hiervoor fh- we er nog bij ver tellen dat dese Nederlandae film door de oorlogvoerende partij, van wie onie operateur een speciale vergunning had gekregen, in beslag werd genomen en pas vele jaren na de oorlog werd vrijgegeven.) Dit gesprek over projectielen en ge schat, voert ona tot de nitdrukking „son of a gun", waarover veel zotter nijen te vertellen i\jn. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden) deger Bestuurder gedood bij tractor-ongeluk Gisteren is in Vrouwenparochie een on geval met dodelijke afloop gebeurd. D> SO-jarlge ongehuwde 8. Monsma waa bezig voor de ouderlijke woning een traetor te keren. Tijdens deze manoeuvre brak wle| van de tractor- Deze kantelde en kwam met de hangwagen in de vaart terecht. M. kwam onder het voertuig te liggen. Terstond kwam hulp opdagen en zijn vader, zijn broer en anderen begaven zich te water. Pas na twintig minuten gelukte het, het lichaam onder de tractor vandaan te halen. Toen bleek echter, dat het slacht offer reeds was overleden. Baby's huidje stuk? Dan BABYDERM ZALF Weer een treinstel uit de rails (Amersfoort) BIJ het rangeren is gisteravond om streeks 20 uur op het stationsempiacement van Amersfoort een leeg dieselelectrisch treinstel ontspoord. Een aantal sp raakte daardoor versperd, twee draalstel- n van het ontspoorde treinstel stonden aast de rails. Door de ontsporing was slechts één zijde van het perron bruikbaar voor het trein verkeer en de spoorwegen zagen daardoor genoodzaakt een aantal treinen op de lijn AmersfoortUtrecht te laten uitvallen. Andere treinen ondervonden vertraging. 22.45 uur stond het ontspoorde trein- weer op de rails en was de strem ming opgeheven. Zwakke plek weggewerkt in Schielands zeedijk Drie mlllioen Nederlanders wonen vei liger, nu een zwakke plek in Schielands hoge zeedijk bij Nieuwerkerk aan de IJssei is verdwenen. Gisteren namelijk heeft de dijkgraaf van Schieland, mr M. Hasselt, een asfaltweg van zeven en halve kilometer in gebruik gesteld die is aangelegd over de verhoogde en versterkte dijk. Reeds vóór de ramp van 1953 leefde bi] het gemeentebestuur van Nieuwerkerk de IJssei de wens om dit deel van de dijk van een verharde kruin te voor En tijdens de ramp het was op deze plek. dat men de bewoners van de provincie Zuidholland nog maar juist een enorme watervloed behoeden kon. door een in de dijk geslagen gat te dichten met een schip bleek, dat het ontbreken van een weg over dit dijkge- deelte in geval van calamiteiten herstel- hulpverleningswerkzaamheden ern stig bemoeilijkten Braziliaans erekruis voor Koningin Juliana President Cafe Filho heeft een decreet ondertekend, waarin hij het Braziliaanse erekruis aan Koningin Juliana verleend gens bijzondere diensten aan het Bra- zilaanse Rode Kruis bewezen. Ds P. Pras, v.h. te Katwijk 40 jaar in ambt Maandag viert ds P. Pras, Herv. eme ritus-predikant, woonachtig te Zeist, zijn veertigjarig ambtsjubileum. Ds Pras werd 28 Dec. 1889 te Blijham (Gron.) geboren. In 1914 werd hij candl- daat tot de Heilige Dienst. Na als hulp prediker te Uithuizen werkzaam te zijn geweest, aanvaardde hij in Aug. 1915 het predikambt te Heiimen. waar wijlen ds B. Tichelman van Scheveningen hem be vestigde. In 1919 vertrok hij naar Heukelum, in 1922 te Kiundert intrede te doen. In Mei 1928 verbond ds Pras zich aan laatste gemeente: Katwijk aan Zee, als opvolger van ds I. Voorsteegh, die Den Haag was vertrokken, tot aan emeritaat in Nov. J.l. heeft ds Pras de Katwijkse gemeente gediend. Na zijn emeritaat vestigde hij zich terwoon te Zeist Ds G. K. v. d. Horst, Herv. em., 45 jaar in het ambt Ds G. K. van der Horst. Herv. em lus predikant wonende te Haarlem, Zondag 45 jaar ln het ambt. Geboren op JU Maart 1884, was 's Heerenberg zijn eerste gemeente. In 1915 ging hij Steenbergen, in '24 naar Deersum, in '31 Akkrum, in '41 naar Watergang ln '45 naar zijn laatste gemeente Hoog woud en Aartswoud, waar hij in "49 met emeritaat ging en zich te Haarlem als voorganger verbond aan de afdeling de N.PB. aldaar.' Beroepingswerk Ned.' Herv. Kerk Beroepen: te Oosterland, Stroe en Den Oever G. H. W. v. Medevoort te Beetgum. Aangenomen: naar Veen (N.-Br.) C. den Boer, cand. te Puttershoek, die bedankte voor Molenaarsgraaf, Aalst en Langerak. Bedankt: voor Oldebroek J. Vermaas te Bodegraven; voor Zevenhoven G. S. Schinkel cand. te Scherpenzeel; Leerbroek J. Wieman te Oudewater. QMELODIE EN WOORD DER ZONDAG 31 JULI Hilversum L 402 m. VARA: 8.00 Nieuws oatduivenberichten 8.18 Weer of geen wi 1.00 Met en zonder omslag 10.30 Gram. 10.45 Geestelijk leven", caus. 10.55 Gram. 11" Landhuis te koop" hoorspel AVRO; 12. Sportspiegel 12.05 Amusementsmuziek 12. Even afrekenen heren! 12.45 Pianospel 13. Nieuws 13.05 Mededelingen of gram. 13. Udkrachten 14.00 Boekbespreking 14 20 Radio Philh. Orkest en solist 15.10 „Lever s.) 16.04 4.50— ziek 16.30 Sportrevue VARA; 17 00 Volksmu ziek 17.30 Voor de kinderen 17.50 Sportjour naal 18.15 Nieuws en sportuitslagen VPRO: 18.30 Korte kerkdienst IKOR: 19.00 Kinder- ~it 19.30 „De grote wegwijzer" AVRO; 20.00 Nieuws 20.05 Journaal 20.15 Thr~ 20.45 „DA Jonker Quint", hoorspel 21.30 Vrolijke lijke i 21.30 V klanken 21.45 Amusementsmuziek 22.15 Voc dracl 22.30 Gram. 23.00 Nieuws 23.15—24.00 II. 298 m. KRO: 8.00 Nleu' Hoogmis NCRV: 9.30 Niei sn 9.45 Gram. IKOR: 10.( I Har Salariëring van het administratief personeel De Nederlandse Christelijke Beambten- bond heeft in samenwerking met de Ned. Kath. Bond van administratief-, verko pend en verzekeringspersoneel een bro chure over „de ealariëring van het admi nistratieve personeel" het licht doen zien. In het voorwoord wordt geconstateerd, dat sedert de vakorganisaties van kan toor- en handelsbedienden na de jongste wereldoorlog haar arbeid hebben kunnen hervatten, er een belangrijk aantal sala risregelingen voor administratief perso neel, werkzaam In onderscheidene be drijfstakken tot stand is gekomen. „An derzijds moet echter) worden vastgesteld, dat hiermede de achterstand, waarin het administratieve personeel als groep ten aanzien van zijn sajariëring reeds tien tallen jaren verkeert, nog steeds niet is ingehaald. In de brochure wordt een ult- enzetting gegeven hoe deze confessio nele organisaties een salarisregeling voor het administratief personeel willen zien samengesteld, terwijl besloten wordt met krachtig pleidooi voor een recht vaardige beloning van de administratieve erkers. De brochure is toegezonden aan de centrale organisaties van werkgevers, alsmede aan de werkgeversorganisaties ln verschillende bedrijfstakken. Verder ,1 de brochure worden toegezonden aan de directies van 8000 ondernemingen, waarin administratief personeel werk- 1 ls. epba e 11 ing: G. Buisstraat 243, Scherpenzeel (Gldj. Sowjet-Bap'iislen nodigen Billy Graham uit Billy Graham is officieel uitgenodigd voor een bezoek aan de Sowjet-Unie. De uitnodiging is uitgegaan van de Sowjet- russische delegatie naar het Baptistische Wereldverbond in Londen, waarvoor Graham onlangs heeft gesproken. Gra ham heeft echter als voorwaarde vooi het aannemen van de uitnodiging ge steld, dat hij in de Sowjet-Unie een i ledige „Kruistocht" kan ondernemen. Schaesberg, Utrecht, J Hillenius. A'dam, R Koegfer. Breu- kelen. Afgewezen 2. EXAMENS ENGELS M.O.-A AMSTERDAM. 30 Juli Geslaagd voor et examen M.O.-A Engels: G O Loopstra, lindhoven, H Müller, Rijswijk, J Nooi. Hoo- ..ezand, A van Zaanen. Eindhoven, mej H Th Saers, Tilburg, mej G H N Tan. Delft en A J Bijslag op Indische pensioenen Blijkens het eindverslag der Eerste Kamer over het wijzigingsontwerp inzake de bijslag op Indische pensioenen ver- klaarden enige leden, dat dit ontwerp ln belangrijke mate tegetnoet komt aan dc nood, dat zij gaarne hun stem daaraan gaven en zich alle rechten voorbehielden aanzien van de aangekondigde maat- Sommlge leden zagen het ontwerp als in voorlopige voorziening in afwachting in een definitieve sanering der pensioe- »n. Het vertrouwen is volgens hen her leefd, dat de tijd van halve en min of afgedwongen concesics voorbij Is Zij constateerden een verheugende over eenstemming tussen regering en volks vertegenwoordiging over de noodzaak en het karakter van verdere maatregelen. Vele leden betuigden hiermede hun in stemming. De vroegere chef-staf van het In donesische leger generaal majoor Bam- bang Soegeng is naar Zwitserland ver trokken voor herstel van gezondheid. Zijn ontslag werd gevolgd door de benoe ming van Bambang Oetojo tot zijn op volger en dit gaf weer aanleiding tot het legerconflict en de kabinetscrisis. katholiek nieuws 13.10 Lunchconcert Boekbespreking 13.55 „De twee Gravii buffa 15.20 Pianorecital 15.45 16.10 ..Katholiek Thuisfront overal" 16.15 Sportreportage 16.30 Vespers NCRV: 17.00 Geref. kerkdienst 18.30 Omroeporkest 18.45 18.55 Kerkelijk nieuws 19.00 Boekbe spreking 19.15 Vocaal dubbelkwartet 19.: „Waarheid en verbeelding rondom het Ntei we Testament", caus. KRO: 19.45 Nieuws 20.00 i. 20.40 Actualiteiten 20.55 De ge- 21.00 Amusementsmuziek 21.20 Zan 2240 „Het getuigenis liturgische kalende. Gramofoonmuzlek. Engeland. BBC Hon Critleken 12.55 Weerbi Klankbeeld 13.40 Ope ïsluitend; Avondgebed t srvice. 330 i t 13.00 Nieui :iek 14.00 Ca 14.30 Intervii 1500 Blaasensemble en sol. 16.15 Cause: Muzikale quiz 17.00 Voor de kinderen 18.15 Causerls il 19.45 Kerk- 20.30 Hoor. 17.55 Weerbericht 18. Orkestconcert 19.15 Ree "1.25 Liefdadigheldsopi spel 21.00 Nieuws 21.15 Klankbeeld 22Ï00 C; serie 22.15 Koor en sopraan 22.38 Voordracht 22.52 Epiloog 23.00—23.08 Niet" Engeland. BBC. Light Progr 12 00 Verzoekprogramma 13.15 I .45 Twintig vragen 14.15 Lichte ■king 15.00 Hoorspel 15.30 Lichte 17.30 Hoor. Boekbt muziek 16.30 Grai spel 18.00 Lichte 19.00 Nieuw gramma 20.30 Samenzi 22.90 Nieuws 22.15 Koe r 22.30 Varié- ZETHAMETAN.V. BRUIKBAAR IJZER VLAARDINGEN AVRO-vooizitter herdacht Tijdens de vanmiddag in de sociëteit De Witte in Den Haag gehouden jaar vergadering van de AVRO heeft de waar nemend-voorzitter, dr H. Molhuijsen, de onlangs overleden voorzitter jhr H. G. A. Quarles van Ufford herdacht. Voorts herinnerde hij er aan, dat sinds de vorige algemene vergadering de adjunct-rego- ringscommisaris voor het radiowezen mr Ph. de Vries bij een verkeersongeluk om het leven was gekomen. Dr Molhuysen las. hierna de openings rede voor, die jhr Quarles van Uffórd had gemaakt. Hierin werd medegedeeld dat het ledenaantal van de AVRO ln her afgelopen jaar met bijna 14 pet was gestegen. CNV over ouderdoms- verzekering Het Christelijk Nationaal Vakverbond zal op 1 September a.s. een buitengewone algemene vergadering ter behandeling het ontwerp van wet ouderdomsverzeke- ring houden. Als inleiders zullen optreden de heren H. R. Plomp en C. J. van Mastrigt. De Indonesische ambassadeur te Londen, prof. Soepomo, is gisteren voor bezoek van drie dagen in Nederland aangekomen. te-orkest 23.15 Lichte muziek 23.5024.01 Weerbericht en nieuws. NWDR. 309 m. 12.00 Amusementsmuziö 13.00 Nieuws 13.10 Symphonie-orkest en sol 14.30 Pianoconcert 15.00 Verzoekprogramitj 16.30 Dansmuziek 18.15 Vioolconcert 19a Nieuws 20.00 Weense muziek 21.45 Nieuw, 22.15 Dansmuziek 22.45 Cabaret 23.15 Licht» muziek 24.00 Nieuws 0.15 Symphonle-orktr. en solist 1.154.30 Gev. muziek. Duitse televisieprogramma12.00—12.30 It. ternationaal borreluurtje 20.00 Culturele filn 20.20 TV-spel 21.35 Weekjournaal. Frankrijk. Nat, Progr. 347 m. 12.00 Orkest concert 13.00 Nieuws 13.20 Hoorspel 15.11 Gram. 15.30 „La fille du tambour major", opera 17.15 Gram. 17.45 Symphonie-orkesi 19.30 Gram. 20.02 Lichte muziek 20.32 Hoor. spel 22.45 Kamermuziek 23.45—24.00 Nieuws. Brussel. 324 m. 12.00 Gram. 12.15 Lichti muziek 12.30 Weerbericht 12.34 Lichte muziek 13.no Nieuws 13.15 Voor de soldaten 14.05 „L'Itallana ln Algeri", opera 16.00 Gram. 17.45 Nieuws 18.05 Koren en bazuinkwartel 18.30 Godsdienstig halfuur 19.00 Nieuws 19.5) Gov. programma 21.30 Gram. 22.00 Nieuw, 22.15 Gram. 23.00 Nieuws 23.05—24.00 Gram. Brussel. 484 m. 12.15 Lichte muziek 13.6) Nieuws 13.10 Verzoekprogramma 14.30 Gram. 15.00 Symphonie-orkest en soliste 15.35 Gram 17.00 Nieuws 17.10 Gram. 19.30 Nieuws 20.M Muziekconcours 21.30 Gram. 22.00 Nieuw, 23.00 Lichte muziek 23.55 Nieuws. Belgische televisieprogramma's (Vlaamy uitzending): 19.00 Testbeeld 19.15 Gram. 19.3? Openingsbeeld 19.31 Voor de jeugd 19.50 Mu- zlkaal intermezzo 20.20 Voetlichtparade 205! ansrecital 21.10 Nieuws en sportactualiteitea Belg. televisie (Franse uitzending): 15.30 :eland. Uitzendingen 8.00—8.15 Engelse les voor '44 en 145, deel 6 (op m.);'22.0) Feiten van de dag; Muzikale eden (op 224 en 76 m.). MAANDAG 1 AUGUSTUS 1955 ersum I 402 m. VARA: 7.00 Nieuwi 7.15 gym. 7.30 gra .10 Gi .18 gram. 8.25 Vacantiekalender 8.30 9.00 gym. 9.10 V d. kind. 9.25 gram tuinb. meded. 12.33 V. h. 12.30 Land. platteland 12.38 Gram. 13.00 Nieuws V. d. middenstand 13.20 Metropole-ork. M.00 V. d. Vrouw. 14.15 Strijkkwart. 14.35 15.00 „De brug van Estaba, ■pel. 16.35 Phllh. ork., koor en sol. 17.101 Llclrt progr. 1 23.00 'i«êf 1.15—24.00 Gram. !98 m. NCRV; 7.00 Nieuws, uz. 7.30 Gram. 7.45 Een dag 8.00 Nieuws en weer- 9.00 V. d. Zieken 9.30 V. d, 9.35 Lichte muziek 10 05 Gram. 10.30 Morgendienst 11.00 Gram. 11.15 Radiowed-1 gfig' Voor boer en tuinder 12.30 tuinb. meded. 12.33 Gram. act. 13.00 Nieuws 13.15 Salor 13.50 Pianospel 14.05 V. d. Jeugd 14.45 V. d. V-- - 15.35 Gi Strijkkwart. 17.00 V. :rkwintet. 17.40 Koersen 17.45 Rege iitz.: Rijksdelen Overzee: Dr J. I. S sveld Het eiland Aruba". 18.00 Koo 'gel. 18.30 Metropole ork. 19.00 Nieuw, eerber. 19.10 Orgelconc. 19.30 „Volk en Staat caus. 19.45 Kamerork. 30.00 Radio, ant 20.20 Meisjeskoor 20.45 .Jen Gram. 17.40 Lichte muz. 19.45 Gram. 20.00 Nieuw. (gr.) 22.15 Gram 22.45 „Wat doeii nou eigenlijk", .10 Gewijde iroord voor di Gram. 9.00 V. t 3f strijd 12.21 als Lientje", hoorsp. 22.15 1 illand Fes Gram, 22.45 SOS. Al» een probleem van deze-tatd U grote moeilijkheden baart. Ga dan, vóór 't U te pikken heeft. En U wellicht complexen geeft, Jaaraboi even zitten met het blad Het maakt U fris en welgemoed, Dat zoveel moois en goeds bevat; Dat 's wat DE SPIEGEL voor U doet! :30 ct. p. week, f 3.90 per kwartaal. Opgaven aan, Bureau De Spiegel, Wogeningen. Radic Avondoverdenking 23.00 Nieuws "■er. 23.15 Gram. 23.40—24.00 Het Êvan i Esperanto. Engeland. BBC Home Service. 330 m. ram. 12.20 Gev. programma 12,55 Wee cht 13.00 Nieuws 13.10 Lichte muziek 13.40 lectr. orgelmuziek 13.55 Sport 14.00 Gra 14.30 Twintig vragen 15.00 Hoorspel 16.00 Schots orkest en solist 17.00 Voor de ki n 17.55 Weerbericht 18.00 Nieuws sort 18.25 Muzikale causerie 18.45 ogramma 19.30 Symphonie-orkest en 21.00 Nieuws 21.15 Hoorspel 22.30 Gev. ramma 23.00—23.08 Nieuws. Engel 1.45 Orkestconce. Sport 13.35 Lichte muziek 13.45 Voor de kin deren 14.00 Klankbeeld 14.30 Sport en muziek 18.35 Lichte muziek 18.45 Hoorspel 19 00 Nieuws en journaal 19.25 Sport 20.30 Klank- 20;°° Hoorspel 20.30 Gev. programma 21.30 Quiz 22.00 Nieuws 22 15 Causerie 22 20 1.05 Voor- NWDR. 309 m. 12.00 Amusementsm 13.00 Nieuws 13.15 Orkestconcert 14.15 lUzlek 16.00 Omroeporkest e izlek 19.00 23.30 i Nieuws 17.45 iws 19.15 Gev. muziek 21.45 Niet: ïziek 24.00 Nieuws 0.25 Dansmuz ..154.30 Gev. muziek. Duitse TV-programma; 16 leren 17.00 Weekjournaal 1... Kïï'rïïi,«'"«t *»™i Frankrijk. Nat. Progr. 347 tn. 12.00 Orkest- :oncert 13.00 Nieuws 13.20 Gram. 14.00 Nieuws 4.05 Gram. 14.30 Hoorspel 16.15 Gram. 16.55 iolistenconcert 18.30 Amerikaanse uitzending 9.01 Gram. 20.02 Nationaal orkest en ïziek 23.15 Orkes 8.25 .00 Nieuws piano 85. Als te paard gezeten joegen de gedachten door zijn hoofd, zwierven van hem af, en zochten als 't ware de verte... Al gaande zag Louis, duidelijker dan bij waar neming. het met klimop begroeide tuinmanshuis, halfverscholen tussen 't geboomte bezijden de straatweg... en daar in de keuken Ieneke, haas tend met de afwas, bang dat ze te laat zou ko men om op De Meerle bij de gebeurtenis aan wezig te zijn. Dat de oude Gardenier geen radio in huis wilde hebben „een uitvinding van de duivel!" was weer echt iets voor hèm De man begreep blijkbaar niet dat hij met zulke ideeën z'n dochters, zelfs ook Ieneke, van zich vervreemdde. Mij best, overigens! dacht Louis: juist daardoor voelt Ieneke zich beter thuis bij ons. dan bij hem! Hij zag zijn vader al bij het toestel plaats ne men met de ene hand de pijp uit de mond nemend, de andere draaiend aan de knoppen Toen weer was 't Louis, of hij Geert zag bin nenkomen, samen met z'n Annemieke, en of hij de laatste hoorde informeren waarom de auteur van het hoorspel niet kwam. Hij begon het haar sommige passages zou je misschien niet kunnen laten mij erop aan te kijken omdat ik het zo geformuleerd heb. Ik wil de kans hebben, ernaar te luisteren of een ander het geschreven had; maar jullie vatten het natuurlijk op als iets per soonlijks... Maar nee! Hij gaf de poging op. 't Was beter maar niets te verklaren. Hij liep zich overigens veel te veel op te winden, en zenuwachtig te ma ken. Ter hoogte van museum Boymans gekomen, werd Louis zich opeens, met een schok er van bewust, dat hij eigenlijk niet meer wist waar hij liep. De straat waarin hij zich bevond, de gebou wen, en de voorbijgangers rondom het bleef al- wen, schimmig voor zijn ogen en onwezenlijk. Hij was het contact ermee kwijt en z'n innerlijk wei gerde het contact te herstellen. Er haperde van binnen bij hem iets.... Hij drukte de boventanden op de onderlip en deed zich pijn maar daarin zat het 'em niet. Het zat in zijn hoofd, ergens voorin in z'n her sens. Avonden waarop hij tot laat in de nacht doorwerkte had hij dergelijke onaangename, min of meer beangstigende sensaties wel vaker maar hij schrok er werkelijk van dat het ver schijnsel zich nu ook al begon vobr te doen bij dag, op straat... Om zich naar de De Guisse's te begeven was 't nog te vroeg. De beste remedie om z'n even wicht te hervinden was wellicht, weer eens de straat op te zoeken waar hij zich zolang thuis had gevoeld. Zo richtte hij, langzamer dan tevo ren, z'n schreden naar de Ochterveltstraat, slechts een paar minuten lopen van het museum verwij derd. Louis kon zich niet herinneren dat de stilte, welke in deze zijstraat als een gordijn om de huizen scheen te hangen, hem ooit zo was opge vallen. Het huis waar het hem om te doen was het stond er nog, maar 't was niet meer grootvaders huis. Achter de grote ramen hing vreemde vi trage was veel lelijker, meende Louis. Naast het portiek was nog goed te onderscheiden waar grootvaders wit emaille naambord had gezeten. Inplaats daarvan ontdekte Louis vreemde, kope ren naamplaatjes op de deur niet één maar twee, hetgeen erop wees, dat het pand tegen woordig in tweeën werd bewoond. Zou er in die twee gezinnen vanavond geluis terd worden naar de radio? Naar zijn hoorspel? Daar waar nu vreemde mensen zaten, daar had hij het geschreven... Eigenlijk jammer dat ze er niets van wisten. Maar misschien zouden ze 't niet eens mooi vinden, en halverwege de uit zending een ander station kiezen. In de verwarring van al dergelijke gedachten slaagde Louis er maar slecht in dat gevoel van vervreemding aan de werkelijkheid de baas te worden. Hij was de Ochterveltstraat ten einde. Werktuigelijk liep hij de hoek om en ging in de vallende avondschemering andere, drukkere stra ten in. Hij besefte het amper. Had ik nou Ieneke maar hier bij me! „Jij, je loopt altijd veel te veel met je hoofd in de wolken", had ze zich eens, al babbelend en schertsend, tegen hem uitgelaten. Best mogelijk, dat ze gelijk had. Ieneke zelf leefde, althans veel meer dan hij, volgens de natuur; ze was trou wens zelf als 't ware een en al natuur veelal zonnig, soms ook stormachtig; haar tranen wa ren als regen; haar lachend gezicht was als een blauwe hemel maar alles aan haar was ge zond en eenvoudig en vertrouwd. (Wordt vervolgd.) Gram. 16.00 K< 17.10 Licht. Causerie 18.30 Voor de soldaten 19.40 Gram. 20.00 Planotrio. zang 21.15 Omroeporkest en sol. 22.00 Niet Volksmuziek 22.55—23.00 Nieuws. 12.00 Gram. 13.00 Nleuwi 13.15 Lichte muziek 14.00 Gram. 15.00 Orkest concert 15.38 Gram. 16.05 Lichte muziek 17.01 Nieuws 17.15 Gram. 17.30 Pianorecital 17.55 30 Nieuws 20.30 Orkestconcert 22.00 Nieuws 22.15 Gram. 22.55 Nieuws. Belgische TV (Vlaamse uitzending) iltzending. Belgische TV (Franse uitzending): 19.00 Gram. 19.15 „La pensée socialiste" 19.45 Gram. 20.00 Weerbericht en actualiteiten 20.10 en 20.15 Journaal 20.35 TV-vacantles 20.55—21.55 TV-match. Engeland. Uitzendingen voor Nederland: 8.00—8.15 Engelse les voor beginnelingen, les sen 144 en 145, deel 6 (op 464 en 49 m.); 22.00 Magisch vlechtwerk 15 Horizontaal en verticaal dezelfde woor den invullen; 1 Metalen mof met schroef draad, 2 plankje, 3 rashond, 4 leuk. Oplossing vorige puzzle

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 2