Amerika ontsluit heelal ïïieuwc £riJtsci)e Courant Met drie raketten Een satelliet schept mogelijkheden Binnen twee jaar wordt kunst-satelliet met raketten de ruimte ingeschoten Congres leden bezorgd Het ontstaan In 1,5 uur de aarde rond De Russen ook r ZATERDAG 30 JULI 1955 BUREAUX: Steecstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 3144L Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIEN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Zes en dertigste jaargang No 10407 Chei-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken vStantoa«ttcl) Is ahcblcucn "tngn bcrl ia tcgfjcaspocf In 1956 ook Duitsland bij Vierdaagse? ZIE PAGINA S (Van onze correspondenten) Washington/Brussel, 29 luli ^EGEN HET VALLEN van de avond brach ten radiostations over de gehele wereld het opzienbarende nieuws dat president Eisenhower plannen heeft goedgekeurd tot het lanceren van een kunstmatige aard- satelliet in de ruimte. De officiële bekend making, die gedaan werd door die perschef van het Witte Huis, James Hagerty, meldde, dat in '57 of '58 een aard-satelliet het heelal ini zal worden geschoten, waar hij met een sneïheid van ongeveer 30.000.000 m. per uur om de Ncord-Zuid-as der aarde zdl blijven cirkelen. De satelliet zal zich op een afstand van 320.000 tot 480.000 m. van de aarde be vinden. De Ver. Staten maakten met nadruk be kend, dat alle inlichtingen over dit project beschikbaar zullen zijn voor de geleerden van alle landen, ook die van Rusland. Later Prof. Marcel Nicolet, secretaris van de commissie voor het Geophysisch jaar, verklaarde gisteravond te Brussel, dat de satelliet een diameter van 50 centimeter zal hebben en 50 kg aan wetenschappelijke radio-electro- nische meetinstrumenten met zich zaï meevoeren. Volgens de professor zal de satelliet door drie verbonden raketten naar het heelal worden gebracht. Een raket van het Duitse V-2 type zal de satelliet op 22 lan van de aarde brengen; een lichtere raket voer*, hem tot op 300 km en een derde raket zal de satelliet de noodzakelijke stuwing geven, waar door hij zijn baan gaat beschrijven. verklaarde de mimsier van defensie, Wilson, echter dat niet alle bijzonderheden zullen worden vrijgegeven. Volgens de Amerikaanse ruimte-geleerde dr Athelstan F. Spilhaus betekent het lance ren van een aard-satelliet een eerste, prac- tische stap op de weg naar ruimtevaart. De wetenschappelijke aspecten van dit gewel dige project zijn, evenmin als de strategische en politieke aspecten, nu reeds te overzien. Voorlopig ziet men in Amerikaanse en Wes terse kringen de bekendmaking op dit ogen blik, zo kort na de belangrijke conferentie van Genève, al9 een zeer belangrijke psy chologische benadering van het vraagstuk van de koude oorlog. Voor de tweede maal in korte tijd immers getuigen de Ver. Staten van een schier onbeperkte vredeswil. zullen zijn of massief, hetgeen van belang ia in verband mei instrumenten d.e men mee wil zendén in het heelal. De gtleer- den >-p de persconferentie verklaarden echter, dat ook al buitengewoon verras sende gegevens zullen worden verkre gen als de satelliet massief in de ruimte wordt geschoten. V.S. de primeur (Van tfnze correspondent) WASHINGTON, 30 JULI Verscheidene congresleden hebben hedenmorgen uitdruk king gegeven aan de vrees, dat de Russen militaire voordelen zullen putten uit de weten schappelijke inlichtingen met betrekking tot de aard-satel liet, welke het Witte Huis zo kwistig heeft aangeboden. Met name Mahon, de republi keinse voorzitter van de subcom missie uit het Huis voor toewijzin gen aan de defensie, verklaarde met nadruk, er tegen te zijn dat de Sowjetunie gegevens worden ver strekt die het Kremlin voor mili taire doeleinden zou kunnen ge bruiken. „Het ontwerpen en bouwen van een intercontinentale ballistische vliegende bom was een kwestie van een grote wedstrijd tussen de Ver. Staten en de Sowjetunie, maar nu geeft men dit nieuwe uiterst be langrijke winstpunt zo maar uit handen", aldus Mahon. Slechts enkele congresleden wa ren van tevoren ingelicht omtrent de plannen van het Witte Huis. Volgens de professor zal de samenwer king van de kant der Sowjetunie bestaan uH de installatie van honderd waarne mingsposten met ongeveer 1000 geleerden en het zenden van tjsbrekers; naar het Zuidpoolgebied, waar allerlei waarnemin gen zullen worden verricht. Het vervaardigen van grotere „kunst manen". die dan aanspraak zouden kun nen maken op de naam „ruimtestations" is niet uitgesloten, aldus prof. Nicolet. Oj Gereed voor Mars... TML VAN MENSEN hebben zich de laatste jaren reeds opgegeven voor tochten naar de Maan en naar Mars. Eén categorie wil meehelpen bij en deel nemen aan de eerste vluchten in de ruimte, een andere categorie bespreekt Vast plaats voor „de eerste toeristenrel- zen". Er bestaan zelfs al reisbureaux die een wachtlijst hebben voor „vacanties op Mars en andere planeten". De tioripe maand verklaarde een Britse verzekeringsmaatschappij zich bereid, een Amerikaanse dame te verzekeren, die wacht op de eerste gelegenheid om naar Mars te gaan. „Ik wil in het eerste toe stel zitten" zegt de dame, die dus zowel avonturierster als pionierster blijkt te zijn. De verzekeringsmaatschappij ver langde echter, dat een speciale clausule in de polis werd opgenomen, volgens wel ke niet-terugkeren van de verzekerde geen bewijs zal zijn van haar dood.... Fa D. KRET en Zn WEERBERICHT Opklaringen De Bilt verwacht tot genavond: Droog weer met op de meeste plaatsen opklarin gen. Iets hogere temperatu ren. Zwakke wind, hoofd zakelijk uit westelijke rich tingen. ZON EN MAAN Zondag: Zon 5.p0-2036; Maan 18.32— 5.02—20.34; Maan Eisenhowers perschef onthulde in het kart de voorgeschiedenis van het satelliet-plan. In Maart van dit jaar was de „American Rocket Associa tion" tot de slotsom gekomen, dat een kunstmatige, onbemande ruimte satelliet technisch mogelijk was. De Association verzocht daarop het na tionaal genootschap van wetenschap pen, de practische waarde van het afschieten van dergelijke satellieten in de ruimte, te bestuderen. De deskundigen zijn enthousiast '/ver de vele mogelijkheden. Zij schatten, dat een bol van ongeveer 2,5 meter middellijn met een snelheid van omstreeks acht kilo meter per seconde tot een hoogte van 300 tot 500 km ln het heelal kan worden ge schoten. Op die afstand van de aarde zou de sateTliet of kunstmaan gedurende enige dagen of weken om de aarde draalen, waarna hij uiteen zou vallen en als stof op de aarde zou terugkeren. Gedurende de tijd dat de satelliet om de globe draalt, zou echter een schat van gegevens kun nen worden verzameld. Het aantal „kunst manen dat men zou kunnen afschieten ls vrijwel onbeperkt. De deskundigen zijn het nog niet eens over het materiaal dat voor de satellieten zal worden gebruikt, maar toch verwacht en hoopt men, de eerste tussen Juli 1957 en December 1958 te kunnen afschieten. Perschef Hagerty verklaarde, dat dit opzienbarende satelliet-plan moet worden beschouwd als de Amerikaanse bijdrage tot het Geophysisch Jaar, gedurende het welk geleerden uit veertig landen samen werken om to-t grotere kennis van de aar de en bet heelal te komen. De satellieten zouden éénmaal in de 90 minuten de tocht rondom de aarde maken, zo deelden de deskun digen op de persconferentie van het Witte Huis mee. Alle landen zullen op de hoogte morden gesteld van de banen, waarlangs oe sa tellieten zullen gaan en de frequentie waarop zij zullen uitzenden, indien het mogelijk ls, ze met radio-zenders uit to rusten. Elke satelliet zal ongeveer 40 mil- lioen gulden kosten, bij welk bedrag niet de kosten zijn inbegrepen voor de raket ten en alle andere noodzakelijke appara- Vele bijzonderheden van het plan moe ten nog worden uitgewerkt. Het is bij voorbeeld nog niet bekend, wie de satel lieten zal bouwen, vanwaar zij precieo zullen worden gelanceerd en of tij hol van de satellieten mogelijk zijn dank zij een magnetische band. welk? ge gevens noteert en daarbij per uur een milimeter opschuift. Sinds jaren werken in verscheidene landen, vooral de Ver. Staten, de Sowjet- L'nle en Engeland, geleerden aar. plannen voor een satelliet. Zij gaan uit van de veronderstelling, dat een ruimteschip de grootste veiligheid zou garanderen, aan gezien men van deze ruimteschepen uit, elke oorlogsvoorbereiding zou kunnen op- In de Ver. Staten werken vele vroe gere Duitse deskundigen op dit gebied. Onder hen bevindt zich dr Werner von Braun. die aan het hoofd staat van het grote militaire laboratorium „Redstone" te Huntsville (Alabama). Dr Von Braun ontwikkelde de gedachte van een drie delige raket, welke nu zal worden ge bruikt voor het wegschieten van de eer ste satelliet. Vorig jaar September meldden de Rus sen. dat zij met raketten een hoogte van 300 km hadden bereikt. Ook werd mel ding gemaakt van een ontwerp voor een Russische raket voor interplanetair ver keer. In April van dit jaar deelde de Sowjet-academle voor wetenschappen mee, dat er een spe'.iale commisie was ingesteld ter coördinering van het on derzoek op het gebied van de ruimte- De commissie had o.m. tot taak. een „automatisch laboratorium" te ont werpen, dat als een satelliet om de aarde zou moeten draaien. De laatste tijd brachten agenten van de Amerikaanse inlichtingen diensten herhaaldelijk rapporten uit over krachtige Russische pogingen om een satelliet te bouwen. Zo zouden de Russische geleerden een raketmotor hebben ontwikkeld, welke van ongeëvenaarde kracht ia. Mogelijkheden Als wij de verschillende reacties van geleerden uit alle delen van de wereld samenvatten, komen wjj tot de volgende mogelijkheden, welke worden geschapen door het afschieten van een satelliet: 1. Er zouden meer inlichtingen wor den verkregen over de lonosfeer. die van belang is bij radio-verbindingen. 2. De weersvoorspelling zou veel be trouwbaarder worden; 3. Men zou meer te weten komen over de uitwerking van het licht en de ultra violette stralen van de zon, kosmische stralen en meteorieten. Geleerden in Brussel bijeen Het speciale comité voor het inter nationale Geophysisch jaar zal van acht tot 14 September a.s. te Brussel vergaderen om de laatste hand te leggen aan de voorbereidingen voor het experiment, aldus prof. Nicolet. Dank zij het werk van de ontwerper der V-2, dr. Werner von Braun (midden) kan thans worden gedacht aan een satelliet op enige honder den kilometers van de aarde. Tal van vroegere Duitse geleerden wer ken thans in de Ver. Staten en Rusland aan de vervolmaking van het raketwapen. belegde prof. Nicolet te Brussel een pers conferentie. waarbij hij enige bijzonder heden toevoegde aan hetgeen perschef Hagerty had onthuld. Aangezien de baan van de satelliet sr verscheidene landen loopt, is samen werking van allen vereist met het oog op het noteren van de waarnemingen Volgens de professor zal de eerste satelliet van een startbaan in de Ver. Staten worden gelanceerd. Andere satellieten zullen dan volgen van andere bases in verschillende delen der wereld. Hierbij denkt men met name aan Noord- en Zuidpoolgebied en dwars door het Noorderlicht. Op die wijze hoopt men onschatbare in lichtingen te krijgen over de tot dus ver onbekende oorzaken van radio- storingen in die gebieden. Nicolet. Alle blauwdrukken en bsarhrij vingen zullen ter Inzage liggen voor de deskundigen die aan het experiment wil len meewerken (Dit is later op de avond door minister Wilson tegengesproken.) „Het ministerie van landsverdediging beschikt over plannen." aldus de minis ter. „voor een kunstmatige satelliet, die weken, maanden of zelfs jaren in de we reldruimte kan blijven grond van bepaalde wetenschappelijke overwegingen werd. de grootte van de satellieten echter voorlopig beperkt ge houden. De afstand van 300 km van de aarde ia evenmin een uiterste. Prof. Nicolet onthulde, dat de ruimte-waarnemingen door middel VIER STADIA in de ontwik keling van de ruimteraket. Het verleden. De Duitse V-2 diende als object van uitgang voor de raket-deskundigen die jarenlang hebben gewerkt aan de verbetering van dit nazi- vergeldingswapen. De tussentrap. Een hyper moderne Viking-raket, zoals hij bij de Amerikaanse marine in gebruik is. De Viking ver toont zichtbaar overeenkomst met de V-2. Het heden. Onder leiding van dr. Werner von Braun werd in de woestijn van White Sands (Nieuw Mexico) deze raket gelanceerd, welke in drie étappes stijgt. Achtereenvol gens vallen het staartstuk en het middengedeelte af, waarna de „neus" zijn weg alleen ver volgd. Met soortgelijke raket ten zal de eerste satelliet het heelal in worden geschoten. Toekomstbeeld. Zo stellen de geleerden zich een raketten- landingsplaats op Mars voor. De tekening is gebaseerd op de resultaten die dr. Werner von Braun met zijn raketten heeft bereikt. De raketten op de te kening hebben getankt op een ruimtestation, ergens tussen de aarde en Mars. Het thans be kendgemaakte satelliet-plan betekent de eerste stap in de ontwikkeling van dergelijke ruimtestations. HET HEELAL IN HET JAAR 19S8 Aan de hand van de beschikbare gegevens over de eerste aard-satelliet, schetste onze tekenaar deze moderne impressie van het heelal. In de diepte glanst de aarde. Tussen de globe en de satelliet zijn de explosies te zien op de plaatsen waar de raketten een nieuwe étappe begonnen. Geheel boven ziet men de satelliet, die juist zijn baan om de aarde gaat beschrijven. Prof. Minnaert uit Utrecht hoopvol (Van onze correspondent) UTRECHT, 20 JUX,I. Prof. dr. M. G. J. Minnaert, hoog leraar in de sterrenkunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, ver klaarde naar aanleiding van het nieuws over een aardsatelliet, dat de te overwinnen moeilijkheden nog buitengewoon groot zullen zijn, doch dat het in beginsel stellig mogelijk is, een „kunstmaan" in de ruimte te schieten. Vooral Indien men waarnemers qp de satellieten wil plaatsen, zullen de tech nische moeilijkheden volgens prof Min naert groot blijken „Wanneer men de weg naar de vrede Inslaat, komen dergelijke ondernemingen als het onderhavige, binnen het bereik der mogelijkheden." aldus de geleerde, die er aan toevoegde: ..AI te lang heeft de mensheid haar techniek gebruikt voor d« oorlog Waarnemingen op een kunstmatige sa telliet zouden volgens de Utrechtse hoog leraar van buitengewoon grote beteken!» zijn voor de sterrenkunde, omdat men daar het heelal zou kunnen waarnemen zonder gestoord te worden door de lucht. Als enkele bijzonder belangrijke pro blemen. die op een satelliet bestudeerd zouden kunnen worden op het gebied van de astropnysica, noemde prof. Minnaert de corona der zon, de interplanetaire stofwolk en de aanwezigheid van zuur stof en waterdamp op de planeten. Voort» de straling van de zon en van de ster ren in het verre ultraviolet, in het verre infrarood en in het gebied van de lange radiogolven, alsmede de kosmische stra ling. Het scheppen van een kunstmatige sa telliet zou ren belangrijke voorbereiding zijn om het zenden van een vuurpot naar d» maan mogelijk te maken, aldus prof Minnaert. die zelde te hopen, dat dit grootse experiment op luiver-weten- sehappelijke wijze zal worden opgezet. ..Dan zullen de resultaten de mensheid ruimschoots ten goede komen," aldus de Utrechtse geleerde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1