Aantal ooievaars neemt land af ons in BEZORGER Loop naar de pomp (bij hitte) „De Hoop" heeft aan alle verwachtingen voldaan Overgangen en getuigschriften Chr. technische school Derde Voorschotense braderie feestelijk geopend NIEUWE LETOSCHE COUFANT 4 DONDERDAG 28 JULI 1955 STAATSBOSBEHEER OP ZOEK GEVRAAGD enkel In onze omgeving is geen nest meer bewoond TTOEVEEL KINDEREN mij al eens gevraagd hebben waar zij nu een A A echte ooievaar konden zien, weet ik niet. Het is een vogel, waar men in kinderboeken vaak en graag over spreekt, en ook het volksgeloof houdt er zich mee bezig. Het doet me altijd weer een beetje pijn als ik die kinde ren, voor het zien van een ooievaar, moet verwijzen naareen dieren tuin, waar zij een half verfomfaaide ooievaar,, dromende op één poot, kunnen bewonderen. Zó t* dat vroeger niet geweest. Vroeger was de ooievaar een vrij algemene broed- vogel in ons kikkerland. Maar de laatste jaren gaan zij in aantal met sprongen achteruit en niet alleen in ons land. maar ook in de rest van West-Europa. Ont watering. bebouwing en niet te vergeten de Jagers in Frankrijk, Italië en Spanje, zullen hier niet vreemd aan zijn. Het is het Staótabosbeheer geweest dat, nadat onze beste ooievaarkenner, mr Fr. Hnverschmidt naar Suriname vertrok, het onderzoek naar de achteruitgang van de ooievaar heeft overgenomen. Kort geleden verscheen een artikel in Beau- fortia, een publicatie van het Zoölogisch Museum te Amsterdam, waarin de si deling Natuurbescherming en Landschap van het Staatsbosbeheer te Utrecht een samenvatting geeft van de stand van de ooievaar in 1950 in ons land. En ook in 1955 heeft men door middel van oproepen weer een onderzoek naar de ooievaars stand in ons land ingesteld. Met belang stelling kijken wij uit naar de uitge werkte resultaten van dit onderzoek. ooievaars onder meer ligt aan het ver keerd bouwen van de nesten. Behalve de deskundige op het gebied van het bouwen ooievaarsnesten, de heer Ch. J. d'An- i te Velp, hebben wij er nu dus nog deskundige in ons land bijgekregen. Telling In de 19de eeuw was de ooievaar vol gens alle schrijvers een zeer algemene broedvogel. Plotselinge achteruitgangen werden reeds in 1769 en omstreeks 1857 vastgesteld. Pas in 1929 werd de eerste telling van ooievaarsnesten verricht. Er waren toen 209 bewoonde nesten. In 1934 273 bewoonde nesten, in 1939 312. In de jaren 1941—1945 daalde het aantal be woonde nesten echter sterk, het was zelfs minder groot dan in 1929, namelijk 150 tot 160 bewoonde nesten. De census in 1950 zorgde voor ruim 85 bewoonde nesten. Om enig idee te hebben van de ver spreiding van deze nesten in ons land in 1950 is het wellicht de moeite waard bij gaand afgedrukt kaartje, overgenomen uit het artikel van Beaufortia. te be kijken. NA 1950 werden slechts incidentele ge gevens over het voorkomen van de ooie vaar in ons land verzameld. Het blijkt echter, dat de ooievaar in de provincies Limburg en Zeeland niet voorkomt, ter wijl Noord-Holland en Utrecht slechts een geringe ooievaarsbevolking hebben. Het meest komt de ooievaar nog voor in het gebied van de grote rivieren en in de drie noordelijke provincies. In de provincie Zuid-Holland bleek in 1950 nog een achttal nesten bewoond te zijn, tegen 25 bewoonde nesten in 1939. Slechts uit vijf nesten vlogen in 1950 de Jongen uit, al met al slechts 15 jongen. Dat ia niet veel en het geeft weinig hoop dat de ooievaar dus algemener zal wor den De plaatsen, waar zij in 1950 in deze provincie nog voorkwamen, zijn: Oude water. Schoonhoven. Schoonrewoerd. Leerdam, Molenaarsgraaf, Kinderdijk. Slikkerveer en Woerden. De meeste ooievaarsnesten bevinden zich op palen, bomen en daken. Ongeveer 1/3 deel der nesten is in ons land paalnesten; ruim 2/5 deel der ooie vaars zetelt in bomen, terwijl de rest van de nesten zich op daken en schoorstenen van boerderijen, kerken e.d. bevindt. Weddenschap De redacteur van het tijdschrift „Wiek en Sneb", de heer Albers, bezocht kort geleden de ooievaarsnesten te Duiven. Hier bevinden zich namelijk drie nesten, waarvan er één dit Jaar voor het eerst bezet is Aldaar had iemand bij z'n oude huis een ooievaarsnest al Jaren achtereen, ter wijl zich aan de andere kant van het dorp ook reeds lange tijd een nest be vond. Bij zijn nieuwe huis (dat nog niet gereed is) plaatste hij een nieuwe paal en wedde dat ook op de nieuwe paal een oolevaarspaar zou komen. En hij won de weddenschap, want dit Jaar broedde er een paartje, dat op het ogenblik drie Jongen heeft. Volgens deze man is het mogelijk op alle ooievaarsnesten weer broedende ooievaars te krijgen en heeft daarvoor een zeer bijzonder recept Hij beweert, dat de oorzaak van het uitblijven van de Bouwwijze misschien er nog wat van vertellen. Voor diegenen, die iets meer over de ooievaar willen weten, raad ik aan het in het En gels gestelde boek „The life of the white stork" door mr Fr. Haverschmidten uit gegeven bij E. J. Brill te Leiden, eens te lezen. Het Staatsbosbeheer zal gaarne ge gevens ontvangen waaronder gegevens meente zijn), soort schoorsteen, enz.), zo in ooievaarsnesten, over juiste ligging r in dezelfde ge nest (paal, boom, mogelijk het aan tal eieren en het aantal uitgevlogen jongen. Ook gegevens van vroeger wor den graag ontvangen. Alle inlichtingen worden ingewacht bij het Staatsbosbeheer, afdeling Natuurbe scherming en Landschap, J. M. Kemper straat 3, te Utrecht. Juli 1955 - Warmond, Jaap Taapken Oude ooievaar, dalend op nest wagenwielmet een kikvors voor de jongen. k Tekening G. W. M. Kurpershoek. NIEUWVEEN Industrievestiging Naar wij vernemen is het Raadsbesluit sn 8 Juli jl. tot verkoop van 1600 m2 bouwgrond voor de oprichting van een confectieatelier in Schoterveld, door Ged. Staten van Zuid-Holland, goedgekeurd. Het ligt nu in het voornemen van de on dernemer. spoedig met de oprichting van het gebouw te beginnen. Volgens verkregen inlichtingen wordt et een modern gebouw van steen, dat in de omgeving zal passen en waar een 60 tot 70. merendeels vrouwelijke, arbeids krachten werk zullen kunnen vinden, naar men ons verzekerde tegen zeer aan trekkelijke lonen en arbeidsvoorwaarden Geslaagd uitstapje Dinsdag maakten een 100-tal vrouwe lijke bewoners van de Joh. stichting een uitstapje. De eerste stopplaats was de Westerbouwing, van waaruit een boot tocht oj) de Rijn werd gemaakt naar Arnhem. Bij aankomst aldaar stonden de autobussen reeds te wachten en werd ge reden naar Hoog Elten.Na een rondwan deling ging de tocht naar Apeldoorn, waar in het Prins Bernharddal genoten werd van de thee en de speeltuin. Nadat 's avonds in Utrecht een diner was ge bruikt. keerden allen zeer voldaan om streeks 10 uur weer in Nleuwvcen terug. OUDE WETERING Succes op rnngconcours Het jeugdkoor van de Chr. Gem. zang vereniging „Hallelujah" heeft -p hel zangconcours te Breukelen met 304 punten de eerste prijs behaald. D.e leden van het jeugdkoor hebben van déze dag een uit gaansdag gemaakt, waarop men de speel tuin .Oud-Valkeveen" bezocht en in Mui- derberg de gelegenheid tot een verfris send zwemuurtije dankbaar aangreep Het kinderkoor hoopt Dinsdag e-rn uit stapje te maken naar Groenendaal. Geslaagd De heer L. Oosterveld Waanders. onderwijzers school alhier, zUn geslaagd diploma handenarbeid de heer A an de Chr. ior het vak I Hoe warm het was cn hoe nat». Ja, werkelijk, na twee jaar beleven wij weer ten zomer, zoals de mcesten van ons die graag ziep: een zomer, die ook buiten te constateren is en niet alleen op de kalender, binnen. Geen wonder dan ook, dat onze fotograaf een plaatje kon maken als het bo venstaande: een jongetje, dat in zijn blcto boddy verkoeling zoekt aan de Vorig Jaar mooi weer? Loop naar de pomp! Nu mooi weer?_... ik ben er al! Luchtvaartsnippers OP HET VLIEGVELD Farnborough (Engeland) is men bezig de laatste hand te leggen aan de „riddertenten", waarin de zgn. „statische luchtvaartshow" zal worden gehouden. Meer dan 300 000 men sen worden dit jaar verwacht. Maandag 5 Sêpember zal het machtige propagan- da-apparaat van de Britse luchtvaart industrie speciaal draaien voor technid en voor de pers. De volgende drie dagen is de tentoonstelling voor iedereen open gesteld. Men verwacht 5000 buitenlandse DE AMERIKAANSE luchtmacht heeft de luchtvaartwereld de „Republic F-84 H" gepresteneerd, het snelste eenmotorige (door een propeller aangedreven) toestel ter wereld. Een zgn. na-verbrander geeft nog eens extra snelheid aan het vlieg tuig. dat boven de vliegbasis Edwards (Californië) 35 minuten lang op een hoogte van 6600 meter heeft gevlogen. Kunstschilder Hugo Liebe naar Fran'kiijk De kunstschilder Hugo Liebe te Mon ster. lid van Ned. Verg. Arti et Indus- triae. is uitgekozen voor uitzending naar Frankrijk gedurende October 1955. Dit betreft een studiereis van Ned. schilder» in het kader van uitwisseling tussen Franse en Ned. kunstenaars. Een koningin studeert viool in Siena De Koningin-Moeder van België, Eliza beth, die in Siena de gast is van de Chi- giana Muziek-academie, studeert viool. De Koningin-Moeder is thans in Siena aangekomen en neemt tijdens haar ver blijf in Soena vioollessen. Zij zal nog een week of langer in Siena blijven. V1SSER1JGOLF Het nieuwe hospitaal-kerkschip „De Hoop", dat op 9 Juli zijn eerste reis naar de visgronden aanving wordt Vrydag 29 Juli omstreeks het middag uur in Scheveningen verwacht. Telefonisch meldde kapitein Rog, dat het schip aan alle verwachtingen, heeft voldaan. Door de scheepsarts, de heer C. W. Ouderkerk, werd aan circa 140 patiënten medische hulp verleend, 1 zieke werd in Hartlepool in net ziekenhuis gebracht doch_deze worch vóór het vertrek van de „De Hoop" van het visterrein naar Sche veningen wederom afgehaald en tezamen met 2 andere patiënten naar Holland teruggebracht. De geestelijke verzorging was deze reis in handen van ds W. J. Kolkert uit Vlaar- dingen. De kerkdiensten die 's Zondags grond- Daarop een wagenwiel met een middellijn van 1.20 m tot 1.50 m. Daarna eerst twee kruiwagens met dikke gras pollen op het wagenwiel leggen, hierna drie emmers grond, vervolgens een zak paardenmest met stro, waarop dan ten slotte twaalf takkenbossen worden gelegd Het geheim van de smid Is dat het nest tochtvrij moet zijn en warm door het broeien van de paardemest. Wellicht kun nen de eigenaars van de nesten in Ter Aar. Warmond en in andere plaatsen hun voordeel hiermee doen? De kosten van het opstellen van een nieuw nest wor den gewoonlijk groot door het aanschaf fen van een stevige paal (plm. f 60). De draden en de paal moeten worden afge schermd met prikkeldraad tegen de Of er dit voorjaar jonge ooievaars de nesten Uitgewaaid zijn Is mij niet be kend. Vlak voor Hemelvaartsdag deed de storm namelijk in vele blauwe reiger- kolonies een groot deel van de reeds vrij grote jongen uit de nesten vallen. Ook de ooievaar ka n van deze storm enig nadeel hebben gehad. Zoeken Hoe het ook zij, de ooievaar blijkt bij ons zo langzamerhand te verdwijnen en het zal misschien niet lang duren voor we onze Jeugd de ooievaar alleen nog maar op een plaatje kunnen aanwijzen en VERSPREIOING VAN OE OOIEVAAR (HCÖNIA CICO^IA) IN NEOERLANO IN 1950 o bewoonde nesten zonder jongen rnel De Africa Inland Mission heeft 200 jonge werkers nodig Zestig jaar zendingswerk sterk uitgebreid KATWIJK AAN ZEE Gistermorgen werden in de oude tekenschool aan de Voorstraat de bevor deringen bekend gemaakt van de Chr. technische school, en daarvan de dagschool. Voor het bestuur was aanwezig de heer W. Dijkdrenth, die de jongelui feliciteerde." De directeur, de heer R. Rijkenboer, sprak hierna tot zijn leerlingen en richtte zich vooral tot hen, die het getuigschrift be haalden. Men schrijft ons: A LS WIJ over een periode van L zestig jaar zendingsactiviteit in Afrika schrijven, worden wij herin nerd aan Peter Cameron Scott, die als jongeman gegrepen werd door het opschrift op het graf van de bekende ontdekkingsreiziger en zendeling David Livingston. In 1890 reisde deze man, toen nog slechts drie en twintig jaar oud, naar Afrika, vergezeld door zijn broer John. Maar het leek als of de taak te zwaar was, want twee jaar later moest hij naar zijn vaderland terug keren, ernstig ziek en meer dood dan levend. Maar- de roeping bleef, en het verlangen om opnieuw te gaan naar het donkere continent bleef ook. Ernstig bad hij, om mensen, die wilden meereizen, om een geopende deur, om nieuwe mogelijkheid. En God verhoord» het gebed. Onder de zes mensen, die zich bij Scott voegden, was ook Charles E. Hulburt. die in die tijd een zeer belangrijke positie bekleedde ln het werk van de Y.M.C.A in Amerika. De volgende moeilijkheid was het ver krijgen van de zo noodzakelijke fondsen, want een interkerkelijk zendingsgenoot schap kon nauwelijks rekenen op de steun van de Kerk. Toch werd in die dagen de Africa Inland Mission gesticht, in de toer -pas opgerichte Bljbelschool in Philadel phia En reeds op 17 Augustus 1895 ver trokken de eerste zendelingen met ais bestemming Mombasa in Afrika. Toen zij daar in October van dat Jaar arriveerden, begonnen zij direct voorbereidingen te treffen om het binnenland in te reizen Dat was in die dagen nog een moeilijke en gevaarlijke tocht En niemand kon toen veronderstellen, dat tien Jaar later deze reis reeds per trein gemaakt kon den. De karavaan bestond uit 42 kamelen en 300 mannen, die de zendelingen vooral moesten bewaken tegen aanvallende op standelingen. Maar het doel werd bereikt, en de streek was dicht bevolkt. Door deze acht mannen werden vier zendtngsposten geopend Maar een later werd Peter Scott ziek, en nog jaar tater- overleed hij Stervend riep hij uit: „Heer gebruik mij in leven of sterven." Zo viel het tarwegraan ln de aarde, en het stierf Maar 't bracht hon derdvoudige vrucht voort De enkele posten in het begin zijn thans 'geworden 65 grote stations en 2500 bui tenposten. en het aantal zendelingen is gegroeid tot 450 blanken'en 3000 Afrika nen. De 450 blanken komen uit Engeland. Schotland en Ierland, Amerika en Cana da, Zwitserland, Australië en Nederland. De Africa Inland Mission is niet alleen gebleven: interkerkelijk, maar ook inter nationaal. De bedoeling van deze arbeid is in gehoorzaamheid aan de opdracht vai Christus het Evangelie te prediken, aar de volkeren van Afrika, die nog nooit d« boodschap van redding en zaligheid ver nomen hebben en om in dat land de ent kerk van Jezus Christus te stichten. Er zijn dan ook thans meer dan 3000 kerken ln Afrika op het terrein van de A.I.M., welk terrein thans omvat de landen: Ke nya, Tanganyika, de Belgische Congo, het Westelijk Nijldistrict van Oeganda, Frans Equatoriaal Afrika en de twee gebieden van de zuidelijke Soedan. Op dit uitgestrekte zendingsterrein den wij acht hospitalen, zeventig klinie ken en vijftien melaatsenkolonies. In dez» inrichtingen vinden doktoren, verpleeg sters en zendelingen een kans om pei jaar 774.000 patiënten in daad en woord het Evangelie te brengen. Er zijn scholen gesticht, waarop dagelijks 100.000 leerlin gen niet alleen onderwijs ontvangen, i ook de Bijbel leren kennen. Ook de lec- tuurverspreiding, de Bijbelvertaling het stichten van christelijke tehuizen hoort tot de honderdvoudige vrucht, die voortgekomen is uit het begin, waarin mensen hun leven gaven in grote trouw aan de opdracht van hun Meester. Om te voorzien in de directe nood zijn nodig tweehonderd arbeiders. Zendelin gen, getrainde en bevestigde predikanten, onderwijzers en onderwijzeressen, dokters en verpleegsters. Maar ook zijn mensen nodig die finan cieel de arbeid kunnen en willen steunen Hiervoor kan men zich in verbinding stel len met de penningmeester voor Neder land en België: jhr. F. W. P. M. van Pan- huys ec drs. te Hummelo (G.). En U kunt op giro nr. 4337 van de Nederlandse Handel Maatschappij te Doetinchem behoeve van de penningmeester var Africa Inland Mission een bijdrage ten. Jonge mensen, die een roeping hebben voor de zendingsarbeid, kunnen zich de noodzakelijke opleiding in verbinding stellen met de Nederlandse Bijbel en zen dingsschool te Doorn, waarvan de direc teur, de heer P. D. Rardelmeijer, gaarne bereid is verdere inlichtingen te geven. A. v. GENT VALKENBURG Op Maandag 1 Augustus en Woens dag 3 Augustus houdt de burgemeester geen spreekuur. van 1011 uur en 1919.45 uur werden uitgevonden op een golflengte van 129 m werden ongetwijfeld ook door velen van de thuisblijvers op de wa! beluister 1 Het aantal radioreparaties dat werd uitge voerd. bedroeg 20, terwijl een scheeps- dynamo van een der vissersschepen kon worden hersteld. De weerberiohtendienst, die op deze reis voor de eerste maal werd uitgevoerd verliep zeer vlot. Dagelijks wordert 5 5 0 maal de gegevens, die De Bilt nodig neeft, aan het KNMI doorgegeven. Deze gege vena zijn. behalve van de „De Hoop" zelf ook afkomstig van een aantal daarvoor aangewezen visserschepen. De heer W H. Ywema, hoofdassistent van het KNMI te De# Bilt. heeft eer- deel van deze eerste reis meegemaakt, tenein de de weerberiohtendienst zo goed moge lijk te doen verlopen. Aan boord van de hiervoor aangewezen loggers was hij in de gelegenheid de, schippers persounlijk op de hoogte te stellen van hetgeen zij voor het verrichten van hun waarnemin gen en het omzetten hiervan in code moe ten weten. De berichten van de r'ssers- schepen worden op de „De Hoop" gebun deld en. eveneens in code, naar De Bilt doorgezonden. De witte vlek di« de weerkaart cp de Noordzee tot nu toe vertoonde verdwijnt dank zH de medewerking van de Holland se visserlul en de samenwerking van hen met het hospitaalkerkschip „De Hoop". Schipper Jan Aandewiel overleden Gisteren is op 49-jarige leeftijd schipper Jan Aandewiel van de KW 19 te Katwijk aan Zee overleden. Schipper Aandewiej was sinds 1953 in dienst bij de rederij firma N. Haasnoot, eerst nog als schip per van de KW 19. die door de firma N. Haasnoot was overgenomen van de vroe gere werkgever van schipper Aandewiel. de firma voorheen rederij D. Haasnoot. De laatste tijd was hij walschipper bij eerstgenoemde firma. Bij de firma D Haasnoot heeft schipper Aandewiel lange tijd. gevaren op de KW 68. In 1940 werd hij daar schipper op Me KW 19. Be gonnen als motordrijver werd hij om z bekwaamheid aangesteld all schipper. De heer Rijkenboer wees op de grote waarde van voortgaande studie en hij hoopte, dat zij, die nu weggingen, dit ter harte zullen nemen. Voorts wekte hij hen op lid van de VOLA te worden. Dan maakte spr. een drietal namen bekend van leerlingen, die wegens bijzondere verdiensten een i blijk van waardering zouden ontvangen, namelijk Y. Verloop, H. van der Plas en J. C. Vos. Hierna reikte de heer Dijkdrenth de diploma's uit. Dagschool, bevorderd van de 1ste naar de 2de klas, afdeling machine-bankwer- l;en: K. H. van Beelen, J. J. Bos, L. Bou- huys, A. W. van Duyn, Jac. van Duyn, Nic. W. van Duyn, M. van Duyvenvoorde, Jac. S. van Galen, G. G. Guyt, Fl. J. Haasnoot, Heinr. D. W. de Jong, Jac. de Jong, Nic. Messemaker, Jac. Paap, Johan A Parlevliet, C. v. d. Plas, J. v. d. Plas, K. H. v. d. Plas, L. v. d. Plas, T. v. d. Plas, C. van Rijn, W. Rijsdam, H. Schaap, d. Wiel, allen te Katwijk aan Zee; W. O. B. Agema, Katwijk/Rijn; P. van Egeraat, id.; A. Heemskerk, id.; J. Stroo- snijder, id.; W. J. van 't Hart, Valken burg; B. F. L. van Abswoude, Oegstgee6t; W T. Hoogerdijk, id.; J. M. van 't Noord- ende, id.; W. E. Frans, Leiden; A. Paar- dekooper, id.; W. P. Rietkerk, id.; E. W. Boekhout, Noordwijk; C. Heuvel, id.; J. Verhoog, id.; A. v. d. Zwan, id. Afgewezen: 5 leerlingen. Bevorderd van de 1ste naar de 2de klas Timmeren: H. G. van Duyn, J. van Duyvenbode, D. den Haas, W. Haasnoot; A. Hasenoot; C. de Mol; M. Mugge; B. Paap, K. Paap; G. Rijnsent, C. de Vreugd, P de Vreugd, allen te Katwijk aan Zee; A. Binnekade, Valkenburg; H. H. Tel- jeur, id.; A. Kromhout, Rijnsburg; Nic. Noort, Id.; S. K. R. v. Egmond, Leiden; Jac. v. d. Niet, Noordwijk; R. Strik, Sas- senheim; H. Woudsma, Wassenaar. Afgewezen 6 leerlingen. Afdeling machine-bankwerken; getuig schrift uitgereikt aan: A. J. van Cuilen- burg, S. Dubbeldam, Jac. van Duyn, J. van Duyvenbode, Nic. van Duyvenbode, W. Haasnoot, W. Klinkenberg, Nic. Mes semaker, C. J. v. d. Meij, Joh. Meyvogel, C. v. d. Plas, H v.. d. Plas, Jac. Remmel- zwaal, C. van Rijn, JL. H. van Rijn, J-. J. Schoneveld, B. Varkevisser, allen te Kat wijk aan Zee; J. C. Hoek, Rijnsburg; C. de Vries, Valkenburg; G. H. Heijnes, J. Klinkenberg, P. v. d. Lippe, A. P. v„ d. Niet, C. v. d. Niet, J. J. Reijerkerk, P. J. van Roojjen, Nic. Smit. D. Varkevisser, J. Tissing, J. Vegt, allen te Noordwijk; W. v.'d. Niet, Noordwijkerhout; J. J. M. Zandbergen, id.; D. Vreeken, Lisse; J. D. Gang naar Voorstraat, vooral bij avond de moeite waard Gisteravond, de vooravond van de Voorschotense paardenmarkt, is de derde, door de plaatselijk^, middenstand georganiseerde Braderie geopend. De laatste jaren heeft de eertijds zo florerende paardenmarkt maar een kwijnend bestaan: de aanvoer van paarden heeft weinig meer te betekenen. Om de traditie van de 28ste Juli voort te zetten heeft men niet de paar denmarkt afgeschaft, hoewel dit jaar voor het eerst het marktkruis niet is geplaatst ten teken van vrije markt, maar wil men pogen deze datum te laten voortbestaan als een bijzondere datum voor de gemeente Voorschoten. hier perspectieven. Hij make hier méér van dan alleen maar een feestelijke markt met attracties. De heer C. Bins, voorzitter van Braderiecommissie, sprak zijn erkentelijk heid uit jegens de „burgervader" en toon de de dankbaarheid van de plaatselijke middenstand. Inmiddels was „Benvenuto" aangetre den en begaf het gezelschap zich, achter de muziek, naar de Voorstraat. Door het doorsnijden van een taart en daarmede tevens van een lint werd door mevrouw Van der Hoeven-de Jong de Leeuw op symbolische wijze de Braderie geopend. Nadat de officiële persoonlijkheden, hier en daar proevend en keurend, de Braderie hadden rondgewandeld, nam het publiek bezit van het terrein en al spoedig heerste er, onder de opgewekte muziek van Ben venuto, een gezellige drukte, die tot laat Dat men {laar wonderwel in is geslaagd bewijst wel de grote drukte in de Voor straat tijdens en na opening. Om 7 uur waren onder meer ln de Raadzaal aan wezig burgemeester en mevr. Van der Hoeven, de Braderiecommissie, de ge meente-secretaris en enkele raadsleden. Burgemeester Van der Hoeven consta teerde met genoegen dat iqet de instelling van de Braderie een nieuwe traditie be gon te ontstaan en moedigde de midden stand aan deze traditie vast te houden mits deze nuttig en zinvol zal zijn. Toch wilde spr. de traditie van de paarden markt niet laten varen en als herinnering aan het verleden trachten te bewaren. In het verleden had Voorschoten een gun stige ligging, waardqor de paardenmarkt tot bloei kwam. Ook thans heeft Voor schoten een gunstige ligging als forensen gemeente. Voor de middenstand liggen Smit-, Warmond; A. de Geus, Wassenaar; J. H. Toet, l.d; R. v. d. Waard, id. Afgewezen: 2 leerlingen. Afdeling timmeren, getuigschrift uitge reikt aan: B. van Beelen, C. W. Bos, J. H. Bos, H. van Duyn, C- van Duyven voorde, Jac. Guyt, P. Hoek, Jac. Ouwe hand, G. van Rijn, I. Schaddee v. Doorn, P C. Souverein, Y. S. Verloop, allen te Katwijk aan Zee; J. C. Vos. Katwijk/Rijn; d. Bosch, Rijnsburg; Nic. van Duyn, Noordwijk; L. Korbee, id.; P. Kranen burg, id.; Jac. Scheurwater, ld.; Kr. Oosterlee, Valkenburg. Afgewezen: 2 leerlingen. Lichtende zee Eergisteravond en gisteravond hebben dorpelingen en badgasten genoten van het lichten van de zee. Het was een sprookjesachtig gericht de brandinggol- ven als vloeibaar licht omhoog te zien komen en te zien neerstorten. Verwacht werd dat vanavond de zee weer zou gaan lichten, maar nu de lucht bewolkt is ge worden, is het de vraag, of men opnieuw van het wondermooie schouwspel zal kunnen genieten. Gevonden voorwerpen Bruin lederen portemonnaie met in houd, rode portemonnaie met inhoud, topper, babyschoen, bruine jongens- ichoen, rode autoped, herenportemonnaie. armbandje, dameshorloge, grijze porte monnaie met inhoud, postduif (geringd), lederen sandaal, padvindersriem, gouden ring, rood-bruine damesportemonnaie m. inhoud, grijs rubberen duozitting, bruine portemonnaie met inhoud, boek (roman), rood kleedje, bolero, 1 paar gymnastiek schoenen, groene militaire schoudertas, bruine sandaal met sok, grijze slipover, oorbel, hamer, gekleurd mutsje, kinder lakschoentje, lederen polshorloge, wit kinderschóentje, zilveren armband, riempje met gesp, geel-zwarte ceintuur, bril met hoornen montuur, hamer, scha kelarmband, linker dameshandschoen, t teddybeer, meisjescapuchon, onsgewicht, damesportemonnaie met inhoud, zilveren oorbel, polshorloge, lederen portemonnaie j met inhoud, gouden zegelring, 1 paar bruine sandalen, hondenriem, rode juten tas met inhoud, groen windjack! zwarte kralen ketting, wollen damesvest, jaeger j jasje, heren polshorloge, babyjasje met capuchon, groene autoped. padvinders- riem, diverse strand- en badartikelen, enkele muntbiljetten. Inlichtingen aan het politiebureau Woensdag- en Zaterdagmiddag tussen 2 j Muziekstudieclub In de achterzaal van de Kapel zal he- j denavond een vergadering gehouden wor den, waar gesproken wordt over de even- j tuelo oprichting van een muziekstudie club. Aanvang 8 uur. Geslaagd Onze plaatsgenoot H. F. van der Wij- j den behaalde te Leiden het diploma Ne- derlandse handelscorrespondentie. Geslaagd Voor het diploma algemene handels- Hoog en laag water Vrijdag 29 Juli: hoog water 11.03 i 13.28, laag water 6.20 en 18.57. LISSE Twee geslaagden ln één gezin Onze plaatsgenoot Jan van Nieuwkoop, Wilhelminastraat, slaagde te Schevenin gen voor het diploma tweede monteur automobielbedrijf en zijn broer Piet van 1 Nieuwkoop slaagde te Amsterdam voor het vakexamen meubelmaker. in de avond voortduurde. Hoewel het aan tal deelnemers aan de Braderie door ver schillende omstandigheden wat kleiner is dan vorig jaar, zagen wij enkele bijzonder aantrekkelijk ingerichte stands. Vooral bij avond is een bezoek aan de Voorstraat alleszins de moeite waard. Spreekuur, burgemeester Burgemeester C. J. van der Hoeven zal Vrijdag afwezig zijn en dus geen spreek uur kunnen houden. Het eerstvolgend» spreekuur is vastgesteld op Donderdag 4 Augustus op de gewone uren in de och tend. Dit spreekuur komt in de plants van dat op Vrijdag 5 Augustus.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 4