Vliegende kranen met een taston hefvermogen tot 100 ton Straks de schoolkeuze melodie ILFORD Puzzle, 3 DONDERDAG 28 JULI 19E5 In de nabije toekomst: Mijnhardf's tabletten UN LAXEER J 1 ZENUW. HOOFDPIJN LAXEER Helicopters met ruim 30 passagiers voor gehalveerde tarieven (Van een onzer verslaggevers) Ietwat ontnuchterend voor hen, die gisteren de Britse helicopterdes- kundige G. S. Hislop hebben horen spreken over de „convertiplane" het wonderlijke luchtvaartuig met de voordelen van helicopter èn van het traditionele vliegtuig was vandaag de lezing van de bekende helicopter- pionier Sergei Sikorsky, waarmee de tweede dag van het Internationaal Helicopter Congres te Rotterdam werd geopend. Deze genaturaliseerde Amerikaan gelooft namelijk niet zo vast in de eerder genoemde tussen vorm voor toepassing in de burgerluchtvaart. Met gerechtvaardigde troU sprak deze pionier over de prestaties van hef- •ehroefvliegtuigen in de Koreaanse oor log, waarbij 22.000 zwaargewonde solda ten uit de linies werden weggehaald, dik wijls van plaatsen, die voor elk ander transportmiddel dan ook volslagen on bereikbaar waren. Meer dan de helft van dit aantal militairen zou gestorven zijn als zij aangewezen waren geweest op an dere transportmiddelen, aldus Sikorsky. Hij lichtte vervolgens de rol toe van de hedendaagse helicopter in het lucht verkeer en vergat daarbij niet melding te maken van bijzondere vluchten, zoals tijdens de watersnood van Februari '53. Indruk maakten ook zijn cijfers over recordprestaties: snelheden van meer dan 250 kilometer per uur, hoogtebereik van 7500 meter, beide door Sikorsky- machines gevestigd en het afstands record van 1900, op naam van een Bell 47D. Hoewel enigszins gebonden door mili taire veiligheidsmaatregelen kan ik ver klaren, dat de grote, twee-motorige Si- korsky-56 helicopter reeds honderden proefvluchten heeft gemaakt, daarbij een lading van méér dan 4500 kilogram heeft vervoerd en met die lading op één motor heeft gevlogen. In burgerultvoe ring zal de S-5fl ongeveer 30 passagiers vervoeren, aldua spr. Eens zo goedkoop Opmerkelijk was ook zijn verklaring, dat de S-58 ruwweg eens zo groot in vermogen en capaciteit als de nu op Rotterdam vliegende S-55 per ton'mlj'. bijna eens zo goedkoop zal zijn als de tekenen niet bedriegen. Sikorsky voor zag voor de toekomst de bouw van heli copters. die 25 tot 35 passagiers kunnen vervoeren en als de ttjden het verant woord maken, nog moer. Die toe stellen zullen veel deuren en ongewoon grote ramen hebben. „Vliegende kranen" zullen vermoedelijk in de naaste toekomst geconstrueerd wor. den. Deze zullen 50 of 100 ton gewicht kunnen heffen en bestaan uit grote roto- ren, motoren en tanks in een kleine romp. De stuurhut zou dan onder-achter de dunne romp een plaats krijgen om de piloot uitzicht te geven op de te ter' fen en te transporteren lading Volgens zijn persoonlijke mening, ge baseerd op een zekere ervaring, achtte Sikorsky voor de toekomst de helicopter met één rotor (dus ook de meermotorige types) ook voor de grotere toestellen het meest acceptabel. Het aantal rotorbladen zou dan groter worden. „Zo zal de zuivere helicopter vermoedelijk het voornaamste vervoermiddel blijven voor de korte af stand en voor het verkeer tussen steden daarbij een snelheid van ongeveer 300 km bereiken, doch deze niet te boven gaan", aldus Sikorsky. De beide tussenvormen de samen gestelde helicopter en de convertiplane zullen volgens Sikorsky in de regel minder doelmatig zijn dan het gewon» vliegtuig of de zuivere helicopter van gelijke capaciteit". Ongetwijfeld zullen zij gebouwd worden en vliegen, maar hei Is mogelijk, dat het gebruik ervan be perkt zal blijven tot specifieke militair» opdrachten en die van een speciaal ka rakter. De Duitser Lothar Prang betrok ver volgens de helicopter in een beschouwing over het korte afstandsverkeer, waarbij hij aan de hand van enkele voorbeelden ook de plaata van heliports in de steden besprak. De Engelsman J. S. Shapiro legde ver band tussen het ontwerpen van helicop ters en heliports. Marine-vliegers gehuldigd Tijdens het vandaag voortgezette Inter- nationale helicopter-congres te Rotter dam bracht de heer S. Sikorsky, zood van de bekende helicopter-constructeur, hulde aan de bemanning van de marine- helicopter, die in de nacht van 12 op 13 Januari van dit jaar voor Hoek van Hol land 16 opvarenden van het Noorse vaar tuig „Gatt" redde. Van de drie bemanningsleden der heli copter kon er slechts één aanwezig zijn, n.l. d» korporaal-vllegtirigir.aker A Krouwel. die de drie oorkonden en drie medailles, die de heer Sikorsky had mee- Weikbezoek Piins Beinhaxd aan genieschool ZK.H Prjrs Bernhard hoeft vanoch tend in zijn functie van inspecteur-gen. der Koninklijke Landmach: oa een werkbezoek gebracht aan de vaar- en duikersschool der genie te Geertruidei berg. Hij heeft hier onder meer een duik- demons'ratie gadegeslagen Hierna be eaf de Prins zich naar de nieuwe pon- 'onnierskazerne te Keizersveer. Het betreft hier een van de werkbe zoeken die de inspecteur-generaal der Koninklijke Landmacht geregeld brengt i onderdelei i het legei Dit is het ontwerp pan de Fairey-Rotodyne, een kruising van helicopter en gewoon vliegtuig. Dit Britse toestel zal straks opstijgen door middel van zijn rotor, waar-rui de vleugel een deel van de taakhet toestel in de lucht te houden, overneemt. De voortstuwing geschiedt dan door de motoren, die propellers aandrijven. In tegenstelling tot deze samenge stelde helicopter heeft hij de echte convertiplane de vleugel tijdens de vlucht de taak van het dragen geheel alleen. rpERWIJL de schooldeuren deze dagen gesloten zijn, onderwijzers en kin- -■- deren genieten van een welverdiende rust en er eens helemaal „uit" zijn, staan heel veel ouders over enkele weken voor een belangrijke keus, namelijk die der school. De opvoeding der kinderen is een onvervreemdbaar recht der ouders. Geen enkele instantie, staatkundig, maatschappelijk noch kerkelijk, mag deze oudertaak overnemen en deze beslissing tot zich trekken. Uiteraard hebben kerk, staat en maatschappij belang bij de vraag, in welke richting de opvoeding gaat, al zullen er terzake naar gelang van de aard der verscheidene verbanden gradaties zijn.. Maar in eerste en laatste instantie ligt de verantwoordelijkheid by de ouders en men zal goed doen, daaraan niet te tornen. Betekent dat nu, dat men verder maar moet zwijgen? Dat men maar moet zien, hoe het balletje rolt? Doet het er weinig toe, naar welke school men zijn kinderen zendt? Verre van dat. TN DE synodale verklaring van 3 April 1952 zegt de Generale Synode der J- Ned. Hervormde Kerk: Uitgaande van de belofte van de God des Ver- bonds is de kerk verplicht naar de kerstening van de school voor de jeugd van het Nederlandse volk te vragen. Zij doet dit mede op grond van het doopbevel, waarin de Heer de Zijnen heeft geboden heen te gaan en alle volkeren te onderwijzen en ze te dopen in de Naam des Vaders en des Zoons en des Heiligen Geestes. Daarom kan zij dan ook niet berusten in de school, voorzover zij met betrekking tot het Evangelie op zijn best een on vruchtbare neutraliteit betracht". En even verder: „Op grond van de beloften, door de ouders bij de doop hunner kinderen afgelegd, rust op hen de plicht van de Christelijke opvoe ding van de hun toevertrouwde kinderen van het gezin, welke taak slechts ten dele aan de school kan worden overgedragen. De ouders zijn gehouden tot het onderwijs in de leer, waarvan het doopformulier spreekt, welk on derricht de catechese der kerk mede insluit". Ten slotte vraagt de kerk onderwijs, waarin het Evangelie van Jezus Christus de heerschappij voert en dat gedragen wordt niet alleen door eerbied voor het Evangelie, maar door de erkenning ervan. TN HOOFDSTUK IV paragraaf 2 van het synodaal schrijven der Her- *- vormde Kerk 1955 wordt duidelijk gesteld, dat t.a.v. opvoeding en on derwijs de ouders er op hebben toe te zien. „dat de geestelijke waarden, die daarbij in het geding zijn, tot hatfr recht komen, althans niet in ver drukking worden gebracht", terwijl even verder gewaarschuwd wordt voor het gevaar ener bloedloze neutraliteit. De conclusie kan dus luiden, dat ook de Hervormde Kerk. hoewel de schoolkeuze latende aan de ouders, met zoveel woorden duidelijk stelt, dat deze keus gebonden is en niet vry; gebonden, zy het dan ook ten dele aan de doopbelofte, gebonden aan de erkenning van de heerschappij van Christus, gebonden aan de eerbied voor het Evangelie, gebonden aan de erkenning van het Evangelie, met andere woorden: gebonden aan de vrije gang van het Woord, de Bybel. Men doet de Hervormde Synode geen recht, indien men haar in deze zaak een onverschillige neutraliteit verwijt of indien men de Hervormde Kerk spant voor de wagen der openbare school. IN „Het Vrije Volk" van 19 Juli 1955 schrijft een zekere heer De Wit: „Mijn bezwaar tegen de openbare school is, dat zij ondanks zovele uitdrukkelijke verklaringen van idealistische voorstanders, die het tegen deel moeten bewijzen te neutraal is, te zeer over de levensbeschouwe lijke problemen heenloopt en aldus te kort schiet in haar wezenlijke doel als openbare school: opvoeden tot beter wederzijds begrip en onderlinge waardering". Aan deze woorden behoeven wij niets toe te voegen. In de strijd om de school, in wezen een strijd om de ziel van het kind, bemerken we vaak bij de voorstanders der openbare school, de zich noemende kampioenen der verdraagzaamheid, een groot stuk intolerantie tegenover hen, die anders denken. Men schijnt in die kringen er geen oog voor te hebben, dat bij christenouders in de keus van de school hoge geestelijke waarden de door slag geven. Met alle respect voor de werkers bij het openbaar onderwijs moeten wij constateren, dat de opvoeding daar niet voldoet aan de totale eis, welke de heerschappij van Christus stelt. DE kerk heeft vanuit het apostolaat een taak ten aanzien van de Evan gelieverkondiging, ook op de openbare school. Tegelijkertijd kan zij echter, bewogen door pastorale zorg, de ouders wyzen op het grote gees telijke goed. dat ons volk bezit in de school met de Bijbel. Wat zou er menselijkerwijs gebeurd zijn met de kerk, wanneer in de vorige en ook deze eeuw mannen en vrouwen, bewogen met het lot hunner kinderen, niet de strijd zouden hebben gevoerd voor onze scholen met de Bijbel Wat zou er gebeuren, wanneer we morgen deze scholen zouden mis sen Dit gemis zou vérgaande consequenties in zich bergen ten aanzien van de toekomst van kerk. volk en staat. Maar gelukkig, op 1 September gaan de schooldeuren open en staan de werkers bij het Christelijk onderwijs gereed. Uw kind te ontvangen en te brengen tot het Woord, tot het Kruis. Zo is de school het frontgebied en het portaal der kerk. B. BUDDINGH Vallend puin trof sloper dodelijk Gisteren is op het terrein van de Alco-fabrieken te Utrecht de 36-ja- rige sloper J. van der Beek onder vallend puin van een oude fabrieks schoorsteen bedolven en op slag ge dood. Samen met de sloper A. Breedveld was h(j reeds geruime ttld bezie met deze aan vankelijk 32 meter hoge schoorsteen, die opgeruimd moest worden. Gisteren zou het nog recht opstaande gedeelte van ruim negen meter hoog als een boom door de belde slopers worden geveld. Zij hakten toe de fundering van de schoorsteen kapot, waarna zij een touw rond de schoorsteen knoopten. Zodra er beweging in de schoorsteen >u komen, zouden beide slopers elk een richting uitlopen. Van der Beek liep de verkeerde kant op en werd door het val lend gesteente getroffen. De man was op slag dood. De twee mannen hadden het werk voor eigen rekening aangenomen De brandweer te Utrecht kon eerst ge- ïime tijd later het ontzielde lichaam onder een blok puin van ruim 500 kg van daan halen. De vorige week werd de brandweer eveneens door de fabriek gewaarschuwd. Toen durfde de sloper Breedveld die hoog In de schoorsteen bezig was met het slo- perswerk niet meer naar beneden. Voorburger getroffen d-oor hartverlamming De 08-jarlge J. .T D. van de Laan van Haagrliet te Voorburg is daar gistermid dag in de Van Naeltwijckstraat tijdens ramen zemen aan »en hartverlam ming overleden NIEUW VOOR ONS LAND Telefoons Afsluitdiik Vrijdag in gebruik Vrijdag zullen de A.N.W.B.-telefoon- posten op de Afsluitdijk, die In deze vorm geheel nieuw zijn voor ons land, In gebruik worden gesteld. Ongetwijfeld zullen vele weggebruikers dit als een ver vulling van vele Innige wensen zien, aan gezien tot nu toe op deze dertig kilo meter lange route communicatiemidde len vrijwel geheel ontbraken. Het heeft bijzonder lang geduurd, voor dat de leidingen en de beschermende kasten konden worden aangelegd door de P.T.T., die dit gedeelte van het werk voor haar rekening moest nemen Maar nu is het dan eindelijk zo ver. Door het opnemen van de hoorn, krijgt men verbinding met een van de twee rijkspolitieposten. De in nood verkeren de weggebruiker of de te hulp gesnelde Wegenwachter kan zo allerlei vormen van geestelijke of materiële bijstand op- Deze telefoonposten worden aangege ven door de bekende blauw-wit-zwarte borden. De toeristenbond streeft er naar, deze telefoonposten zo gauw mogelijk ook op andere wegen aan te leggen, waar daaraan behoefte bestaat. Brandweer Ketel: geen gehoor Blussing boerderiibrand met complicaties Spuitgast brak sleutelbeen toen auto omsloeg (Van een onzer verslaggevers) Een hooischuur aan de weg van Over- schie naar Delft is gistermiddag vrijwel uitgebrand. Het vuur, dat omstreeks 1 uur begon, is waarschijnlijk veroorzaakt door ccn schilder, die met een bran'd- apparaat oude verfresten aan wijderen was. De boerin, die het vuur ontdekte, belde eerst de brandweer in Ketel, echter geen gehoor kreeg. Vervolgens de beurt aan de brandweer In Schie dam, waar men de melding doorgaf Rotterdam en inderdaad arriveerde enige tijd later de brandweer uit di Maasstad met een motorspuit en een ge reedschapswagen. In de onmiddellijke omgeving was e: geen water, maar doordat een flinke tank was meegebracht, kon men alvast de nevelspuit met blussen laten beginnen. Ondertussen werd een leiding gelegd naar de Zwet. Pas daarna kon het krachtig worden bestreden, zodat tegen half vijf de vlammen waren gedoofd. Ook de Delftse brandweer, die melding van de brand had gekregen, reed naar het terrein van de brand, hoe wel men daarbij eerst de verkeerde weg Insloeg. De brandweerwagen sloeg waarbij een brandweerman een sleutel been brak. Gelegenheidsstempel Ter gelegenheid van de eerste dag uitgifte van de byzondere postzegels met toeslag ten bate van de kankerbestrijding zullen bij de postzegelhandel eerste-dag- omslagen verkrijgbaar zijn. Unie-collecte blijft iDe geestelijke verzorging klemmend geboden van ons leger Vele takken Chi. onderwijs krijgen geen subsidie Mr J J. Hangelbroek, de secreiaru de Unie Een School met de Bijbel heef: weer de gebruikelijke circulaires voor in September te houden jaarlijkse Uni collecte ten behoeve van het Chr. onder wijs doen uitgaan. „Het jubileumjaar 1954", zo schrijft hij in een van zijn circulaires, „is voc Unie een zeer bijzonder jaar geweest. In dat jaar is wel duidelijk gebleken, hoe belangrijk de taak der Unie nog is en hoezeer in brede kring voor haar arbeid liefde en belangstelling bestaan". Het jubileum is dan ook voor de Unie een spoorslag geweest om met kracht voort ie gaan en thans energiek dg hand aan de ploeg te slaan voor het houden van de 77e Unie-collecte. Mr. Hangelbroek zet in deze circulaire verder uiteen, dat op vele plaatsen scho len met de Bijbel nog een noodlijdend bestaan leiden en dringend hulp nodig hebben. Bovendien hebben de Christi lijke scholen voor buitengewoon lager onderwijs de financiële gelijkstelling niet, zodat jaarlijks belangrijke bedragen moe ten worden bijgepast om in de niet door subsidiën gedekte uitgaven te voorzien H-t Christelijk schippërsonderwijs kan niét worden verzorgd zonder een belang rijke steun van particuliere zijde. De Christelijke kleuterscholen hebben ook dit jaar nog niet de vurig gewenste fi nanciële gelijkstelling verkregen, doch moeten veelal zonder subsidie of me zeer kleine subsidie rondkomen. Voorts is jaarlijks een belangrijk bedrag nodig voor de propaganda en zijn er nog aller lei andere dingen, die de steun verdie nen van allen, die voorstander zijn het Christelijk onderwijs, b.v. de instand houding van een bibliotheek ten dienste van het Christelijk onderwijs, de uitbouw van de Christelijke paedagogische voor lichting. En ten slotte hebben ook tal van Christelijke scholen buiten ons land (In donesië, Suriname, België, Frankrijk) dringend financiële hulp nodig. Ook hier voor moeten de Uniecollecten een bij drage leveren. Ds L. B. Hou'.gast, Rem. em., 40 jaar in ambt Ds L B. Houtgast, emeritus-predikant m de Remonstrantse Broederschap, woonachtig te Oosterbeek, herdenkt 8 Augustus de dag waarop hij voor veertig jaar het predikambt aanvaardde. Ds Houtgast werd 14 Oct 1887 geboren te Groningen. Zijn eerste gemeente was Nieuwkoop. In 1921 vertrok hij naar Bos koopWaddinxveen, in 1927 naar Alk- en in 1930 naar Dordrecht, waar hij is wedkzaam geweest tot aan zijn emeritaat op 1 Jan. 1953. Ds Houtgast is van jaren secretaris geweest van de •gadering van de Remonstrantse Broe derschap en van de Ver. voor Vrijz. Mili taire Tehuizen. Ds W. Rijnsburger, legerpredikant bij de staf van de 4e divisie te Harderwijk, is belast met de functie van senior-leger- predikant vij de staf van de 5de divisie 'e Schalkhaar. In rijn plaats is te Har derwijk tewerk gesteld de reserve-leger- predikant ds J. C. Koningsberger. Herv predikant te Amsterdam, ds A. Pyn acker Hordijk Is als reserve-legerpredi- kant in het genot van groot verlof ge steld. Als zijn opvolger bij de luchtmacht technische school te Deelen is geplaatst de reserve-legerpredlkant. ds J. Th. van Veenen. Ds S. Euverman, reserve-leger predlkant. is eveneens in het genot van groot verlof gesteld. Als zijn opvolger is bij het regiment geneeskundige troe pen te Amersfoort tewerkgesteld de re serve-legerpredlkant ds H. de Moor, Ge- ref. predikant te Enschede. Leidersconferentie Herv. Ger. jeugdverenigingen Het landelijk verband van Herv. Geref Jeugdverenigingen is voornemens op 1, 2 en 3 Augustus in het Zendingscentrum te Baarn een leidersconferentie te houden. Op de eerste dag zal ds Jorissen inlei den het onderwerp: Kerk, vereniging en gezin in de wereld van heden en morgen Deze spreker wist tot achter het IJzeren Gordijn door te dringen en hoopt mede delingen te doen over de jeugdvorming in Rusland. Voor Dinsdag staan op de agenda: De industrialisatie en ons jeugd werk door de heer D. Broere en de Geref. Gezindte nu, door dr S. v. d. Linde, lector te Utrecht. Op Woensdag refereert de heer T. W. Korevaar over: De leiding op de vereni ging. Wie deze conferentie wenst bij te wonen richte zich tot de heer J. C. van Waesber- gen, B. v. d. Slijpelaan 45, IJsselmonde. i. mej J Kooreman. Leiden, mej S E Maas Geesteranus, Bilthoven en Th Humalda. Bolsward. EXAMENS TOLK-VERTALER ENGELS AMSTERDAM, 28 Juli Geslaagd; mej D alt, A'dam, L van den Ende, Den Haag. van der Ent. R'dam; mej CAM Osterholt. mej S Storm. N J Ramell, allen A'dam; H M J Hermans. Roermond. A L van Scheers, Dox- :ht. J J Folfes, Scheveningen, mevr M E Hiel-Barkey, Den Hl beider A'dam. J F W Voor Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk B e r o e p e n: te Ouderkerk a. d IJssi' H. Harkema te Zeist. Benoemd: tot hulppred. te Ankevee: 's-Graveland A. D. Meeter, em. pred. i hulppred. te St. Johannesga. Aangenomen: naar Lopikerkapel Groenenboom cand. te Rotterdam; de be noeming tot vlc. te Overschie J. Kurpers hoek cand. te Utrecht Geref. Kerken Beroepen: te Berkel en Rodenrlj: W. Baas te Urk. Chr. Geref. Kerken Beroepen: te Mussel cand. Rebel te Rotterdam. Geref. Gemeenten Tweetal te Zeist J. W. Kersten ti Genemuiden en W. C. Lamaln te Gran! Rapids. Tweetal: te Scheveningen A. F. Hou- koop te Goes en J. W. Kersten te Gent- muiden. In Indonesië is amnestie verleend in 167 gewapende opstandelingen uit ci omgeving van Bandoeng, die zich langs hadden overgegeven. IVOROL: De Tandpasta van standing VRIJDAG 29 JULI 'S WEREIDS faót£ R0LFILM HPJFPJ-SHQCHPOMfHPS Meisjes en jongens i op G.G. gaan samen 3 if ^oor"de8h uisvrou wfLOO Gymnas Volgend jaar (10 Mei) reeds K^r'cm VARA;' 10.20 'Bariton en pian 11.40 Voor do Jeugd AVRO: iuters VPRO: gemeenschapp. Bondsdag De Bond van Meisjesverenigingen op Geref. Grondslag in Nederland en de Ne derlandse Bond van Jongelingsverenlgin- gen op Geref. Grondslag zullen volgend Jaar gezamenlijk Bondsdag houden op Hemelvaartsdag (10 Mei 1956). Daartoe is besloten in dc onlangs gehouden geza menlijke vergadering van de Moderamina dezer beide Bonden. j Berichten' In de laatstgehouden Jaarvergaderingen (portage'vj van de Bonden was besloten de mogelijk- heid van het houden van gemeenschap pelijke Bondsdagen te onderzoeken. Ge dachtig aan het Engelse spreekwoord: „The proof of the pudding is in the eating" hebben de Moderamina gedacht: Laten we het eens proberen! Zo zal de gemeenschapelijke Bondsdag van het vol gend jaar moeten worden gezien als een proefneming. De nauwere samenwerking tussen de Jongens en meisjes in het Jeugdwerk zit blijkbaar in de lucht. In het Geref. Jon gelingsblad van enkele weken geleden werd medegedeeld, dat in het Hervormde Jeugdwerk en in het Chr. Geref. Jeugo- werk een ontwikkeling in dezelfde rich ting valt waar te nemen. Voor wat die samenwerking tussen de Geref. Meisjes- en Jongelingsbond be treft, zit er ongetwijfeld voor de naaste toekomst nog meer in het vat. Want de Moderamina vormen nu tez»men een Commissie, die in opdracht van de beide Bondsbesturen het vraagstuk van nauwer samengaan zal bestuderen. 3.OU Nieuws 13.15 Mededelingen 13.20 Amusementsmuziek 13.55 Koer ;-trio 14.25 Boekbespreking 1 »n 14.00 .50 Jon- A: 16.00 genskoor 15.15 Gi Gram. 16.30 Muzikale causerie iv.05 urai 17.35 Planoduo 18.00 Nieuws 18.15 Actualit< ten 18.20 Volksliedjes 18.45 „Kli ick bij anderen" aje-ïn nftAU. 28 juli Voor het examen Handelskennis L.O. zijn geslaagd: H A Von- J-r. Spijkenisse. J W Toebes, Goor, J J M d Schoot. 's-Hertogenbosch, A v d Vlies Schiedam. J Kenter. Enkhuizen N H Pesch' Wljlre, S v d Ploeg, Drachtster Compagnie! R M v d Peer, Oyen. 19.00 Topsongs ibezoek", caus. 19.45 „Op caus. 20.00 Nieuws 20.05 20.10 Kamermuziek 20.30 renigde Naties 20 40 Re 'ARA: 21.00 Dansmuziek 21.35 Bui- weekoverzicht 21.50 Omroeporkes 22.40 „Vandaag". VpÉtL. c«ui. wijding VARA: 23.00 Nieuws en S.O.S.-be- richten 23.15—24.00 Gramofoonmuziek. 22.45 Avond der 8.00 Nieuws en weerbericht 8.15 Gran. 9.00 Voor de huisvrouw 10.00 Kamerorkest 10.30 Gram. 11.00 Voor de zieken 11.40 C 12.00 Angelus 12 03 Amusementsmuziek Land- en tuinbouwmededellngen 12.33 Wij ouwen van het land 12.40 Gram. 12.55 Zo: wijzer 13.00 Nieuws en katholiek nieux uziek 13.45 Voor de vrouw 14. rkest, koren en solist 14.30 Ami 15.30 i 35 Blaa 5.30 Gra...HL. zieken 17.00 Voor 17.30 T< |io 16.00 Voor eren 17.15 Kinderkooi ansmuziek 18.05 Zang en orgel 18.30 Ec mijn geval 18 45 Gram. 18.50 Tour de Tri Regeringsuitzending: Ver- 19.00 Nil klaring i ligratiepi toelichting, waarin opgenome raatje van H. A. van Luyk idgebed en liturgische kalender 19.45 rzoekprogramma voor de militairen 20.30 >ur de France 20.40 Actualiteiten 20.55 De 21.00 Salzburger Festspiele: .Die Zauberflöte", opera (2e bedr.) 22.35 Radio- erkeersexamen 22.45 Kampvi~ - renaar 23.00 Nieuws 23.15—24.( Engeland. BBC Hl 8ervice. 330 m. 12.00 ik 12.55 Weerbericht 3.40 Gram. 13.55 lorecltal 14.15 Cor 15.00 Klaim Voor de kinderen 17.55 Weerbericht 18.00 Nieuws 18.15 Sport 18.30 Koorzang 19.00 Hoor- ipel 19.30 Symphonie-orkest en sol. (21.00— 11.15 Nieuws) 21.55 Gev. programma 22.25 'erzlcht 23.00— 83. Hij begreep niet hoe hij zo dwaas had kunnen zijn een ogenblik te weifelen. Uit zichzelf begon hij die avond, toen hij z'n meisje naar huis bracht: Ieke, luister es.. Wat denk je: dat het enkel koppigheid van me was waarom ik niet naar Uddel wou solliciteren? Herinner je je nog het verhaal dat ik je vertelde die Zondagmid dag in Januari? Misschien heb je niet direct be grepen wat ik ermee bedoelde toen ik het had over de offers, die een meisje soms moet bren gen." „Nee, niet helemaal. „Het doelde natuurlijk op ons. Niet dat ik ka pitein wil worden of zoiets, maar bij mij is 't het schrijven waarin ik wat bereiken wil. Het begin is er! Je hebt nu in elk geval gezien dat ik op dit gebied, om met grootvader te spreken, wat pres teren kan!" „Heb ik daar ooit aan getwijfeld dan?" „Nee. Maar kun je niet een beetje begrijpen, dat ik het voor m'n werk nodig heb om in Rot terdam te blijven? Je moet het je eens proberen voor te stellen: wat vind je hier voor stof om over te schrijven? Hoogstens iets voor een streekroman maar een streekroman ligt me niet. Ik moet.." O, dat geredeneer! dat eindeloze gerede neer! dacht Ieneke wanhopig „Joh, schei nou uit," viel ze hem korzelig in de rede. „Ik heb me immers allang verzoend met de gedachte, dat je tóch niets voor me over hebt!" Hij protesteerde, en zo liepen ze een eind- weegs te twisten. „Ik zou 't al niet eens meer willen!" beweerde Ieneke. „Als je 't niet uit liefde doet, stel ik er toch geen prijs op! Ga ga alsjeblieft! Ga die roman maar schrijven!" Hij verwonderde er zich over dat ze nas nog opgeiogen was geweest over zijn succes en nu weinig waardering meer toonde. „En als ik die roman klaar heb, dan.."- Hij had willen voorstellen dat ze zich dan officieel zouden verloven, maar, op dit punt toch al niet helemaal zeker van zichzelf, liet hij de rest ach terwege. Ze had gezegd: ga alsjeblieft. Dat was de hoofdzaak. Ze liet hem vrij. Als ze over een paar maanden zag, hoe hij die vrijheid had be nut, zou ze hem dankbaar zijn. De voldoening over het feit, dat hij z'n wil had weten door te voeren, bleei achterwege. Na afscheid te hebben genomen bij het tuinsmans- huis, liep Louis in z'n eentje langzaam terug. Sr was van Ieneke niets meer te zien toen hi: nog eens omkeek. Het speet hem dat hij haar verdriet had ge daan en ook zijn eigen ziel pijn deed! terwil- le van wat hij ginds in Rotterdam allemaal be reiken wilde. Hij vroeg zich af, of de roman die hij wilde schrijven wel waard was er zoveel ge luk voor op te offeren. Maar aan de andere kant besefte hij, dat'hij altijd zou blijven hinken op twee gedachten, wanneer hij toegaf, uit zwak heid, en dat hij zich ma?tsch >pp"lijk dan wel licht net zo mislukt zou voelen, later, als z'n vader. ZESTIENDE HOOFDSTUK „Hier is thee voor u, hoor meneer." Het was Willy, het dertienjarig kleindochtertje van mevrouw Jacobi. Op de tenen kwam ze door de schuifdeur bij Louis de voorkamer binnen geglipt. „Zal ik het hier op tafel zetten?" „Goed Is je oma niet thuis?" „Ja meneer.." De even verwonderde kinder ogen van het meisje, waren omkringd door zulke lange, zwarte oogharen, dat de oogleden met zwartsel leken bijgewerkt. „Waarom vraag u dat zo? Moest u oma heb ben..?" „Nneu. Maar eelyk gezegd stelde het Louis, die met de rug tegen het raamkozijn stond geleund, ten beetje teleur, dat de enige met wie hij deze mid dag een paar woorden wisselen kon, nu juist dat kind was Willy ging op een andere school dan die waaraan Louis was verbonden, maar wat haar leeftijd betreft kon ze bij hem in de klas zitten. Tegen zo'n kind kon je moeilijk je hart uitstorten. „Maar ik wou graag een beetje vroeg eten", gaf Louis te kennen, „liefst zo gauw mogelijk. Wil ie dat zeggen?" „Ja hoor, meneer." Met de lenigheid van een póes glipte het kind weer weg; de schuifdeur gleed achter haar dicht. Louis had niet het flauwste vermoeden waarom dat kind bij z'n kostjuffrouw inwoonde, of waar en hoe de ouders waren, 't Hadden wel Italiaan se of Spaanse ouders kunnen zijn, te oordelen naar Willy's olijfkleurige huid en haar donkere ogen en haren. Gewoonlijk was deze Willy het, die hem be diende. Met mevrouw Jacobi kreeg Louis maar zelden te maken; het Duitse vrouwtje bewoonde haar achterkamers zo teruggetrokken, of ze zich daarin verbannen veelde. "L* (Wordt vervolgd.) Engeland. BBC Light Progr. 1500 en 2 2.00 Militair orkest en solist 12.45 O oncert 13.45 Voor dc kleuters 14.00 Iracht 14.15 Amusementsmuziek 14.45 C ie 15.00 Intermezzo 15.05 Sport 15.20 Dam- t 17.30 Mannenkoor 18.00 Variété-orkest en sol. 18 45 Hoorspel 19.00 Nieuws en j naai 19.25 Sport 19.30 Gev. programma Hoorspel 21.00 Gev. programma 22.00 Nil 22.15 Dansmuziek 23.05 Voordracht Dansmuziek 23.50—24.00 Nieuws. NWDR. 309 m. 12.00 Lichte muziek 13.00 Nieuws 13 15 Operettemuziek 14.15 Omroep. orkest en sol. 16.00 Klassieke Nieuws 17.35 Amusementsr Nieuws 19.15 Lichte muziek 5 orkest 21.45 en 24.00 Nieuws 0.1 ziek 1.15—5.30 Gev. muziek. Duitse televisieprogramma's Frankrijk. Nat. Progr. 347 m. 12.30 Piano recital 13.00 Nieuws 13.55 Israëlische uitzen ding 18.30 Amerikaanse uitzending Gram. 20.02 ..Lakmé", opera 23.50 Gram. 23.43 —24.00 Nieuws. Brussel. 324 m. 11.45 Gram. 12.30 Weerbe- richt 12.34 Gram. 1300 Nieuws 13.15 Gram 14.00 Muziekfestival Jan Sibelius 14.35 Gev muziek 15.30 Gram. 16.00 Koersen 16.02 Gram 17.00 Nieuws 17.10 Lichte muziek 18.00 Gram 18.10 Voordracht 18.20 Gram. 18 30 Voor de soldaten 19.00 Nieuws 19.40 Gram. 20.15 Or kestconcert 21.30 Gram. 21.45 Nieuws 22.00 Intern. Zangfestival te Venetië 22.30 Gram. 22.55—23.00 Nieuws. Brussel. 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nieuws 13.20 Gram. 16.05 Lichte muziek 17.00 Nieuws Belegische televisieprogramma's; (Vlaam- uitzending): 19.00 Testbeeld 19.15 Gram. 19.30 Openingsbeeld 19.31 Nieuws 19.45 Schip- laastMathilde 20.15 Film 20 40 Duis- n licht in de Kempen 21.10 Film 21.25 we films 21.50 Filmprogramma 22.30 uitzending): 22.30 Kruiswoordraadsel 173 Horizontaal; 1 Muziekinstrument, 7 zangnoot, 8 vaartuig. 12 binnen, 14 staats- greep, 16 niet vroeg, 18 zangnoot, 21 raamwerk van staven, 25 telwoord, 27 verkleedpartij. Verticaal: 2 Plezier, 3 vogel, 4 watering 5 bestaat, 6 puntje. 8 muts, 9 tussen, 10 gezinslid, 11 zonnig, aangenaam, 13 dicht bij, 15 stad in de oudheid, 17 insect, 19 zangnoot. 20 jong dier, 22 bovendien. 23 plaaggeest, 24 gelofte. Oplossing vorige puzzle 172 Horizontaal: 4 Rog, 7 eilaas, 8 Sr, 10 brandewijn, 11 luisteren, 12 en, 14 Ermelo, Verticaal; I Verbolgen, 2 Albanië, 3 zandstorm, 5 os, 6 grondnoot, 9 kwartel,

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 2