De mooiste dag too mijn leun Bedroefde Hollandse moeder voelt zich hier eenzaam Maar anderen biedt Canada een gelukkig bestaan... Moet vrouw in Australië altijd „mee"-verdienen Jo van Dorp-Y pma...kunst markt in Den Bosch OP DE MARKT Oostenrijk onafhankelijk 5 woensdag 27 juli 1955 VAN DE ZEE TOT AAN DE ZEE (11) (Van een onzer verslaggevers) WINNIPEG, Juli. ERGENS IN DE WIJDE VLAKTEN van Manitoba staat een boerdery als een eiland in een zee van golvend graan. Een bungalow voor de boer, een reeks slordige schuren en schuurtjes en bijna 300 ha akkerland. Ver achter de boerdery ligt een arbeidershuisje en daarin woont één van de im migrantengezinnen, die een half jaar geleden in Quebec voet aan wal heb ben gezet. Een tweede gezin vinden we terug in het „basement" (souterrain) van een huis in een woonwijk van Toronto, éen derde in de schuur van een tuindersbedrijf in St. Catharines op het Niagara-schiereiland. Zo leven, onder geheel verschillende omstandigheden, onze emigranten. Maai ze zijn allen betrokken in het moeilijke proces, zich aan te passen aan het leven in hun nieuwe vaderland. Ze verblijven in de smeltkroes, waarin van immi granten Canadezen worden gemaakt. De man in Manitoba kan nog maar steeds niet wennen aan het vreemde be drijf. waarop hij werkt. In Nederland was hij zelf boer; boer op een zandbedrijfje van slechts 10 ha. Maar deze geweldige boerderij, zonder één koe, één kip of één varken, is in zijn oog geen boerderij Evenibin kan hij een man, die in de tijd van zaaien en oogsten op zijn bedrijf woont, maar de regt van he«t Jaar in een villaatje in de stad doorbrengt, een boér EIGENWIJZE HOLLANDERS" Toch lfan hij met z'n werkgever vrij goed opschieten, nu ze elkaar wat beter kunnen verstaan. Maar het valt hem nog steeds niet mee, de bevelen van een an der te moeten opvolgen, inplaats van baas te zijn op eigen grond. Vooral niet, omdat die bevelen hem dikwijls helemaal onjuist voorkomen. Maar hij geeft zijn boer geen goede raad meer, want die wordt t»ch niet gewaardeerd. De man moet het zelf maar weten. De boer van zijn kant is ook niet on tevreden over z'n nieuwe werkkracht. „Die Dutchmen zijn goede werkers, maar ontzettend eigenwijs", zo vertelt hij tegen zijn buurman, vijf kilometer verderop, die een Poolse arbeider in dienst heeft. „De eerste weken kon ik geen woord verstaan van wat hij zei en de eerste keer, dat ik hem wel verstond, wilde hij me ver tellen, dat ik alles verkeerd deed." Dit zijn de Nederlander z'n moeilijk heden: het ondergeschikt zijn en de aan passing aan een bedrijfsvoering, die hem zeer verkwistend voorkomt, maar die dat in een land, waar niets zo duur is als arbeid, waar tijd veel kostbaarder is dan op een Nederlands zandbedrijfje en waar 300 ha bewerkt moeten worden, helemaal niet is. Beter bevalt het de twee zoons, die bij boeren in de omgeving werken. De oudste was in Nederland noodgedwongen fa brieksarbeider en daarom is hij nu dolge lukkig, dat hij weer onder de wijde hemel werken kan: de Jongste was bij vader thuis en vindt dit grote gemechaniseerde bedrijf heel wat interessanter dan net ge leuter op dat kleine lapje grond in Hol land. Hij houdt van machines en kan hier zijn hart ophalen. De drie kleinsten gaan iedere dag met de schoolbus naar de 6chool, die bijna 20 km verder ligt Ze praten al een aardig mondje Engels en hebben met de aanpassing niet de minste moeilijkheden. MOEDER HUILT IN DE KEUKEN Het moeilijkste is deze overgangstijd voor moeder de vrouw. Ze was niet ver wend wat de woonruimte betreft, maar het vriendelijke, witgekalkte Veiuwse boerderijtje was toch heel wat geriefelij ker dan dit uitgewoonde arbeidersver- blijf. Het ergste is echter de eenzaam heid. In de wijde omtrek is geen Neder landse immigrantenvrouw te vinden, met wie ze haar huishoudelijke problemen eens bepraten kan. De vrouw van de boer lijkt een aardig mens, maar wat haar betreft kon ze net zo goed doofstom zijn. Soms komen de boer en z'n vrouw op visite, of vader brengt een arbeiders gezin uit de omgeving mee. Dan voeren de mannen hele gesprek ken in gebroken, maar toch wel bruikbaar Engels, en zelfs de kinderen praten hun woordje mee. Maar moeder kan niets verstaan en niets zeggen; zij voelt zich overcompleet en buitengesloten. Al sin de oogsttijd de mannen lange da gen maken, opstaan als het nog donker Luchtvaartpionier wordt met monument geëerd De vliegtuigbouwkundige studievereni ging „Leonardo da Vinei" te Delft heeft het initiatief genomen voor een herden king van het feit, dat op 29 Juli 1910 Vrijdag a.s. dus 45 jaar geleden door J. W. E. L. Hilgers boven de Doesburger heide bij Ede de eerste vlucht boven Ne derlandse bodem werd gemaakt. Deze Hilgers-herdenking is door de Delf'se studenten vastgesteld op 22 October a.s. Er zal bij deze gelegenheid aan de Hes senweg. die dwars door de thans ontgon nen heidevlakte loopt, een door prof. Wenkebach ontworpen monument ont huld worden. Aquariumhoudexs komen in wereldcongres bijeen De wereldfederatie van aquariumhou ders zal op 13 Augustus a.s. in de Lai- ressezaal van het Binnenhof 'een alge mene vergadering houden. Deze bijeen komst valt samen met de viering van het 25-jarig bestaan van de Nederlandse Ver eniging van Aquarium- en Terrarium- houders „Aqua-Terra". Ter gelegenheid van dit zilveren jubi leum zullen bestuur en leden van „Aqua- Terra" Donderdag 11 Augustus door het gemeentebestuur ten stadhulze worden ontvangen. Daarna zal de nationale aquariumten toonstelling worden geopend. Vrijdag 12 en Zaterdag 13 Augustus zul len verscheidene lezingen worden gehou den. Zaterdagochtend is er voorts een aqua-forum. bij mooi weer in het open luchttheater in het Zuiderpark en bij slecht weer in een van de zalen var Binnenhof. De Jaarlijkse theologische hoge schooldag van de Geref. Kerken art 31 wordt ditmaal op Woensdag 28 Sopt. in een drietal kerkgebouwen te Kampen gehouden. i laat in de avond in bed rollen (na- :e nog een paar uur bij het licht van de schijnwerper op de tractor hebben ge zeten) valt de verlatenheid op haar als een zware last De enige oase zijn vooi haar de Zondagen, als het gezin met en kele buren mee kan rijden naar de kerk. 's Morgens wordt daar een Engelse dienst gehouden en tussen de middag blll- ven vele veraf wonende gezinnen over om gezamenlijk de maaltijd te gebruiken Dan ontmoet moeder verschillende andere Nederlandse vrouwen met wie ze haai moeilijkheden kan bespreken. De bekro ning van de dag is de Hollandse dienst in het middaguur. En op Zondagavonden is moeder dan ook altijd opgewekt en zie' ze de toekomst weer met vertrouwen te gemoet. Maar in de week worden in het kleine keukentje meermalen hete tranen gestort. Er wordt door vader en z Ijverig gespaard en er kan nog wat geld uit Nederland komen. Ver aan de kim wenkt de eigen boerderij. Maar van moe ders aanpassingsvermogen zal het hier er In vele andere gevallen in hoge mate af hangen, of deze emigratie als geheel ge slaagd kan wdrden beschouwd. WONEN IN DE GROTE STAD Het gezin in Toronto heeft weer andere moeilijkheden. De man werkt in een fa briek, begon daar met 50 dollar in d» week en verdient er nu 60. De vrouw kan niet werken, omdat er drie kleine kinderen zijn. Het gezin woont in eer „basement" van de woning tan een Ca nadees. de ruimte 'waar de centrale ver warming en de reservoirs voor de heet- watervoorziening staan opgesteld, maai waarin ook twee vrij geriefelijke kamen zijn. De vrouw beschikt daar over eer goed ingerichte noodkeuken. Maar de huur bedraagt, inclusief verwarming, warft water en verlichting. 70 dollar in de maand. De huur maakt het leven duur in Canada en het gezin streeft er dan ook naar, zo spoedig mogelijk een eigen huis te bezitten Dat valt echter niet mee. want voor een iuhs van 10.000 moet bij d. meest gunstige overheidsregeling toch 1400 op tafel gelegd worden. Verder staan er nog een tweedehands autotje en een ijskast op het verlanglijst je. Dat lijken overbodige zaken, maar ze zijn dat geenszins. Vader heeft die auto hard nodig om naar zijn werk te rijden. Hij kan niet permanent gebruik maken van het aanbod van een kameraad hem dagelijks mee te nemen. Bovendien het gezin, in deze stad van bijna 800.000 Inwoners, zonder het bezit van een vokomen geïsoleerd. Flatgebouwen zijn er maar weinig in de Canadese steden, evenals huizeri in de rij. In de enorm uitgestrekte buitenwijken staan de tienduizenden vrije huisjes alle maal op het eigen stukje grond. Worden in Nederland soms 300 gezinnen in enkele gróte blokken flats opgeborgen, in Canada is er een gehele wijk met straten dwarsstraten voor nodig. Zo zijn de af standen ook binnen Toronto buitenge woon groot. Daarom is voor 't bezoeken van vrienden, kerk of vergaderingen Zie hier een magnifiek voor beeld van een graanboerderij in een Canadese prairieprovin cie: links de fraaie bungalow van de boer, in het midden de kapitale graanschuur, en daar rechts achter een paar huisjes voor de arbeiders. In het keu kentje van zo'n huisje vallen soms hete tranen van een Hollandse vrouw onmisbaar. Ook voor het doen van boodschappen kan men er niet buiten want er komen maar weinig leveranciers de deur en in de „supermarket" is alles veel goedkoper. Voor het bewaren van allerlei aan bederf onderhevige le vensmiddelen, die voor een week tegelijk ngeslagen worden, moet men echter ook weer een ijskast hebben. Voorlopig blijven al deze begeerlijke za ken helaas nog onbereikbaar. Het is we moeilijk, maar men spaart ieder dub beitje en aanvaardt deze toestand. Wan' wist van tevoren, dat emigratie voor een gezin met kleine kinderen, waarvar. alleen dé man werken kan. een hele on derneming is. Toch, over een jaar, zal de er ongetwijfeld zijn en de ijskast ook zij het dan misschien op afbetaling. Er als het loon van de man wat blijft stij gen, kan daarna eens over een eigen huisje worden gedacht. Er is een geluk kige omstandigheid: het voedsel is goed koop. Met 80 dollar in de maand, en vaak met nog minder, kan moeder royaal rond komen. En dus kan de spaarpot langzaam maar zeker groeien. DIE BOEREN BEST In het huisje tussen de perzikbomen te St. Catharines bestaan vrijwel geen moei lijkheden. Behalve dan een klein beetje heimwee af en toe bij het jonge vrouwtje. De man werkt bij een Nederlandse tuin der, die vijf jaar geleden naar Canada kwam en nu een bloeiend eigen bedrijf heeft. De nieuwe emigrant heeft cris da gelijks een stimulerend voorbeeld voor ogen van wat hier met hard werken be reikt kan worden. In de drukke tijd ver dient de vrouw er een gardig duitje bij met het plukken van aardbeien, perziken en ander fruit. Het gezin woont gratis in een paar aardige kamertjes, die in de schuur van de tuinderij zijn getimmerd. In St. Catharines zijn talloze Nederlan ders en er is een grote Chr. Reformed Church en een bloeiend verenigingsleven. Het gezin is geheel opgenomen in deze gemeenschap en van eenzaamheid is dan ook geen sprake. Binnen enkele jaren zullen we deze jon ge man ongetwljféld terugvinden op een eigen tuinderij, want hij is een harde wer. ker en een vakman. Man en vrouw volg den in Nederland een cursus in de En gelse taal en passen zich heel gemakkelijk aan. Zij behoren tot dé bevoorrechte cate gorie, voor wie de overgang immigrant tot Canadess zonder veel strubbelingen verloopt. Dit is een fraaie blik op de havenstad Toronto (hoofdstad van de pro vincie Ontario) gelegen in het grote merengebied in het Zuid-Oosten van Canada. Het is op een na de grootste stad van Canada, slechts over troffen door het „naburige" Montreal. De „skyline" van Toronto is echter veel imponerender dan die van Montreal en doet aan New York denken. Wie 'I goed heeft, blijve thuis Inkomsten ruim voldoende, mits de man wil overwerken En d Toch is het zo! V erzarnelwerkmeesters onze correspondent in Australië, Leo 't Hart) MENEER, vertel mij nou niks over de verdiensten in Australië, daarover heb ik aan boord van het schip genoeg gehoord; wanneer je vrouw óók gaat werken, dan kun je wat geld over houden. Maar dan kun je net zo goed in Nederland blijven, want daar heb je het dan ook goed. Ziezo, deze man was aan boord alvast goed ingelicht; jammer dat hij daarvoor de reis naar dit andere einde der wereld had moeten volbrengen, want hij trok juist zijn voet van de loopplank van het schip dat hem naar 'hier had gebracht, toen hij z'n „vertel me nou niks" ten beste gaf. Er wordt nergens zoveel gepraat als op een emigrantenschip. Ruim vijf weken praat men stukken aan elkaar en praat men veel stuk. Er zijn al tijd mensen die béter geïnformeerd zijn dan een ander. Vandaar dat mijn zegs man zo goed op de hoogte was (401) De Chinezen mogei indeling der' wetenschappen weinig systematisch te werk z(jn gegaan, in het maken van verzamelwerken zyn zü over de gehele wereld onovertrof fen. Reeds in de 2de en lsté eeuw v. Chr. schreef Sze-ma Tsj'ien eer standaardwerk van historische Gedenk waardigheden, waar- ;hiedenis >ok alles rdigd, want het werk telde 22.937 delen. Hel werd erhter nooit gedrukt en slechts enkele honderden delen van dit handschrift bewaard. En laten ook Chin werd behandeld mythische tijden af tot 100 v. Chr. Dit werk, dat voor het grootste gedeelte bewaard is gebleven en thans nog van onschatbare waar- schiedvorsing, telde 130 delen! En voor degcen die hiervan sohrikken, kunnen gen, dat er Chii ^uitgebreide en geschriften uit de oude en nieuwe t(jd die in 1725 op kei zerljjk bevel werd samengesteld en 1628 delen telde. Ook de Boeddhis tische letterkunde is zeer uitgebreid. De ze godsdienst werd omstreeks de 1ste eeuw na Chr. in iesc geleerden zijn lijvige geschiedend d uit hun hoofd zyr konden opzeggei indexsysteem me geheugen vertrouwen. De Chinese ge leerde van de niwle stempel sloofde zich dan ook geweldig af, wist verbazing wekkend veel en had een hijkans bovenmenselijk geheugen. Op kennis, die uit een encyclopaedie kon worden verkregen, werd dan ook laag neerge zien, want een goede geleerde had geen encyelopaedie nodig. Toch werden in China al vroeg grote encyclopaedieën vervaardigd. Zo ver- «cheen in 983 een encyclopaedie in 1000 delen, welk werk nog werd over troffen onder de Ming-keizer Yoeng- lo, toen een grote encyclopaedie werd samengesteld onder leiding van 3 pre sidenten. 5 directeuren en 20 onder directeuren, die controle uitoefenden op 2160 medewerkers. Wat hier uit de zich voorstellen dat de oude Chi leerden over een omvangrijke boeken schat moesten beschikken. Want men kan nu eenmaal niet alle boeken uil liet hoofd kennen. Van de geleerde Koe-jen Woe, die in het begin van dc Mantsjoc-periode leefde, is di bekend, dat hy tijdens zijn cultuur-gi 3 wager ook l boeker op ging, trijdige vërh >ren kreeg. Overwerk Zoals in elk land ter wereld, wisselt ook in Australië regelmatig het economisch beeld. Ongeveer twee jaar geleden moest ik vertellen over de economische inzin king in dit land, welke toenmaals voor onze immigranten het begin nogal moei lijk maakte. Niettemin waren er toen slechts heel weinig Nederlanders zonder werk. Het bleek geen ongegrond optimisme te zijn, toen ik in die tijd melding maakte om trent de verwachtingen voor een spoedige opleving. Die is inderdaad gekomen. Werk is er te kust en te keur, zowel voor vakman als ongeschoolde. Het is be slist geen zeldzaamheid, eerder normaal, indien de emigrant twee dagen na aan komst in dit land, aan het werk gaati Mogelijk niet-meteen in de baan die hij wenst, doch in elk geval, hij verdient geld! De taai-barrière sluit voor de nieuw aangekomenen de eerste tijd nog veel af. Kan dus worden gezegd dat op het ogenblik men zich" geen zorgen heeft te maken over verkrijgen van werk, de an dere vraag is hoe het staat met de ver diensten en daaraan gekoppeld, hoeveel geld je kunt óver houden in Australië. Het huidige basisloon bedraagt bijna 131 pound (pound plm. f 8.45) hetgeen kort gezegd Juist genoeg is voor een normaal gezin om van te leven. Vakarbeiders ver dienen minstens 15 pound. De kinderrijke gezinnen genieten een goede toeslag in de vorm van uitkeringen voor elk kind beneden de leeftijd van 16 jaar, n.l. M pound per kind per week. In elk geval kan men dus van het ba sisloon niet of nauwelijks sparen. Ook om die reden is het zo noodzakelijk zich na aankomst in dit land zo spoedig mogelijk te doen verzekeren als voorzorg vrouw en kind in geval van ziekte of overlijden van de man. Moét de vrouw werken Wanneer men mij vraagt of het nood zakelijk is dat de vrouw in Australië werkt, dan moet in het algemeen ik die vraag ontkennend beantwoorden. Zelfs in het geval dat er ln een gezin uitslui tend jonge kinderen en dus geen „mee- verdieners" zijn, Is het mogelijk finan ciële vorderingen te maken, indien de man bereid en in staat ls aan extra zwa re eisen te voldoen. Dit betekent, een bereidheid tot maken van overuren, hetgeen hem soms z'n vrije Zaterdag geheel of gedeeltelijk doet ver liezen. Om van de avonden niet te gewa gen. Doch de emigrant, die vooruit wil ko men. moet niet naar Australië trekken teneinde een lui leventje te gaan leiden! De extra verdiensten moeten hem in staat stellen om na zekere tijd een stuk land of een huls te kopen, tenzij dat hij het geluk heeft tegen redelijk bedrag een huia te huren. Wót kan hij door overwerk extra ver dienen of sparen? Dit houdt verband met het beschikbare overwerk in het bedrijf waarin hij werkt, doch kan variëren van drie tot tien pound per week. Indien er „mee-werkende" kin deren zijn, hangt het er maar vanaf in hoeverre deze kinderen hun plicht tegen over de ouders verstaan, m.a.w. of die kinderen bereid zijn de last tenvolle te helpen dragen, dan wel zich aanmerken als kostgangers en hun ouders „afsche pen" met de algemeen geldende vergoe ding voor kost en inwoning. Helaas is het aantal van deze kinderen groter dan men wel zou denken en ver wachten Als de vrouw werkt... Het is niet nodig uit te welden over de Jong getrouwde lieden die in dit land ar riveren en samen aan het werk gaan. Dit ls op zichzelf niets oneervols, doch geldt als „normaal". Het behoeft geen nader betoog, dat 't bij het dubbele „loonzakje" „rozengeur en maneschijn" is op financieel gebied, want de vrouw verdient bijna evenveel als de Het gezin van de dichter-reclasseringsambtenaar Karei van Dorp. waarvan Jo Ypma, schrijfster van o.m. „Domine in Laodycea" de moeder is, kwam, na vele omzwervingen, in Den Bosch terecht Daar woont het nu en elk lid ervan heeft het gevoel thuisgekomen te zijn In het Brabantse milieu, met zijn vrolijke, opgewekte mensen, voelen zij zich volkomen thuis. Misschien speelt het verleden van de familie hier een rol. De grootmoeder van Jo Ypma was een Waalse die in het Luikse werd geboren en in het circus groot werd gebracht. Tijdens het Réveil werd zij krachtdadig bekeerd, maar iets van het circus én van de Franse zwier is in haar kinderen en kleinkinderen overgebleven. dominee: de eerste blijft staan als ie de draad kwijt is, maar de laatste Enfin, het Zuiden Is ln deze woonst in alle hevigheid aanwezig: aan de wanden hangen schilderijen van Jonge Brabantse schilders: Roomse jongens, die zich hier uitstekend op hun plaats voelen en die gastheer en gastvrouw,* als om strijd vereren met portretten en ook met geweigerde opdrachten. Zo hangt er een groot ontwerp voor een bidprentje, maar de madonna erop was, naar het oordeel van de geeste lijke. die de plaat besteld had. te groen. Dat moest rose zijn. ..Hier hebt gij het", heeft de schilder toen tegen Jo Ypma gezegd: „ons lief vrouwke is te groen voor de pastoor". Een héérlijk land vinden ze het daar. Met hartelijke mensen. De Room de vrienden brengen in de Januari maand de beelden van de drie Konin gen ln optocht naar de kerk en de muziek speelt „Alte Kameraden". De Protestantse vrienden nemen iets van die Roomse levensvreugde over en vieren plezante feesten Mevrouw van Dorp spreekt de taal van de stad. Zij vertelt van een man: „als ie z'n mond open doet, ls het of cr een cafédeur openwaalt". Wat zij waardeert in de Bossche mensen Is, dat ze „de geestelijke moed hebben, om grandioos voor gek te staan". Misschien is het daarom, dat ze juist ln Den Bosch zo'n succes heeft met haar boek „Domine ln Loadicea". Het mooiste schilderij in huis Is dat van Ben Brekelmans, die, zelf Rooms- Kathollek zijnde, een zuivere uit beelding van die dominee en van de gedachte van de roman gegeven heeft. Het is een gulle, gastvrije, gezellige familie, waarin iedereen zich thuis- voelt. Er wordt koffie gedronken uit geweldige kommen en als de zeer levendige knapen, die aan het echtpaar ontsproten, roepen: Moe, mag 'k een koekje?" zegt moeder: „Natuurlijk Jó, neem er twee!" De broeder-ouderling, die komt op lopen pakt, ter ere van het bezoek, een borrel méé en onthult en passant het verschil tussen een tramwagen en een Het is mede het boek geweest, dat haar in ze kere zin de triomf van haar schrijfstersleven ge bracht heeft: daarmee en met vele andere van haar boeken, werd zij gevraagd om op de Bossche kunst markt te staan op 2 Juli j.l. Niemand minder dan Anton Coolen nodigde haar uit Hij waardeerde haar. tot nu toe beste boek, zéér. De problema tiek, die erin aan de orde komt, spreekt de Roomse mensen aan. Men zit ook daar met het gevaar van de vormelijkheid. De kunstmarkt is ove rigens een echt Bossche aangelegenheid geworden. Karei van Dorp schreef er een gedicht voor, dat. geïllustreerd op een wij ze. die Den Bosch eer aan deed. ter markt aange slagen werd. De schilders en beeld houwers zetten zelf de kramen op en zouden om half zes. op 2 Juli, de markt doen openen door de burgemeester. Maar omdat men vóór half zes toch niet klaar kwam. ging er één naar de tele foon. belde de burgerva der op en zei „Burge meester ge kunt beter eerst in bad gaan, want we zijn toch nog niet klaar". Het is erg druk gewor den en ook rond haar boekenstalletje was veel belangstelling. Tegen de paters, die haar „Domi neeter hand namen zei ze: „Pater, Kuyper en Schaepman keren zich in d'r graf om as ge m'n boek niet koopt". Voor een dergelijke ro tatie voelden de heren niets en dus kochten ze. Ze Is druk aan het schrijven geweest dit jaar: „Moest ik wel, want we zijn verhuisd". Op „Domine in Laodicea" komen twee vervolgen: „Het stof van Hirosjlma" en „de stad die fundamen ten heeft". Maar de zoon SJoerd zegt, dat er nog veel meer gereedgekomen ls. „Schrijft U maar op", zegt hij: „Aantrekke lijke voorwaarde", „De vrijgezelle ouderling", „Daar ligt Jeruzalem" cn „Geliefde zoon". Dat ls nog ai wat. En dan te bedenken, dat er altijd aanloop Is' en dat men des Zondagsavonds uit de kerk immer een twintigtal soldaten meo naar huis neemt, omdat die jongens al zo weinig hebben. Die eten er dan mik uit de vuist en drin ken koffie uit diepe kommen. En ze zitten al lemaal op de vloer. Soms loopt er dan ook nog een stelletje schilders binnen, of de pater van de kerk aan de overkant en de dominees van twee Gere formeerde denominaties. Zo ls dit gezin op z ij n manier een licht op de kandelaar. Als we weggaan steekt de gastvrouw ons een blauwe leeuwenbek ln het knoopsgat. „Die bloemen bloeien alleen ln m IJ n tuin" zegt ze. „Zijn hier heen overgebracht uit Zuid-Frankrijk aan de wielen van een vliegtuig dat precies op dit huls en in deze tuin terecht- terecht komt, waar de vrouw in het huis houden assisteert en daardoor tevens het inkomen verhoogt, terwijl zij dan toch in staat is haar éigen gezin te verzorgen, al vergt dat alles uiteraard meer van haar krachten. Er zijn Immigrantenvrouwen die, voor al de eerste tijden, een hard leven heb ben te lijden en men moet voor haar de grootste achting en waardering koesteren! Geheel anders wordt de situatie, indien de vrouw, ongeacht het aantal kinderen, er samen met de man tussenuit trekt en in een fabriek of wéér dan ook gaat wer ken, de kinderen aan de „straat-zorg" of aan een buur overlatend. Er zijn zelfs „ouders", die vanwege het geld. hun kinderen naar één of ander ge sticht doen, teneinde hun handen vrij te maken. Uiteraard kunnen er zich door ziekte omstandigheden voordoen, welke het ook voor de vrouw nodig maken te gaan werken; de sociale voorzieningen zijn nu eenmaal zeer matig, om het zacht uit te drukken, doch m.i. is het nog steeds de.eer van de man ln staat te zijn voor zijn gezin te kunnen zorgen, waarbij het feit, dat hij emigreert, nog hoger eisen aan hem. stelt. Indien hij „voor de toekomst van de kinderen" emigreerde, heeft hij daarvan ook tenvolle de consekwenties te dragen en daarvan geen extra zwaar deel op de vrouw af te wentelen. Er zijn vrouwen die, teneinde de ^fbe- talingslast der woning te verlichten. I'* Chelarine „4* doet wonderen TEGEN PUNEN EN GRIEP. 20 TAW-ETTEN 85 kele kostgangers ln huis nemen, hetgeen óók een methode tot financiële hulp is. Oók ls gebeurd, dat gehuwde immigran tenvrouwen, wat men noemt „uit werken" gaan; Iets, wat geen enkele Australische vrouw zal doen. Het is m.i. met tenvolle gerechtvaardigde nationale tro.ts, indien ook een Nederlandse immigrantenvrouw zich daartoe niet leent; ln dit verband geldt zelfs het werken in een fabriek voor meer eervol! Concluderend kan dus worden gezegd, dat ln het algemeen het allerminst nood zakelijk ls, dat een Immigrantenvrouw ln Australië gaat werken; het zijn slechts de overwegingen inzake „versnellen" van het te sparen bedrag, die daartoe de aan leiding geven. En voorts, wie In Nederland behoorlijk de eindjes aan elkaar kan knopen, geen zorgen maakt voor zichzelf noch voor de toekomst van zijn kinderen, wel. die be spare zich de gang over de loopbrug van het emigrantenschip.... /"OOSTENRIJK is 'vandaag onafhanke- lijk geworden doordat het staatsver drag met de Grote Vier van kracht werd door de deponering van de ratificatie- oorkonde door Frankrijk. Het bezettings- regiem zal nu geleidelijk worden geli quideerd. Men neemt aan dat weldra met de ontruiming zal worden begonnen en dat deze binnen de termijn van 90 dagen zal worden voltooid. De door de Russen in beslag genomen 't Verklaarde bedrijven zulJen binnen twee maanden worden overgedragen. Men maakt zich even wel geen illusies over de toestand waarin deze fabrieken worden achter gelaten. De bedrijven.werljtcn de laatste jaren met verlies en Oostenrijk zal veel geld moeien investeren voordat ze weer behoorlijk op gang kunnen worden ge bracht Ook moet nu voor een Oostenrijks le ger worden gezorgd. In het parlement heerste verdeeldheid over de diensttijd. Tenslotte werd een accoord bereikt over negen maanden met dit voorbehoud, dat wapens zullen zijn. Oud-officieren kun nen in actieve dienst terugkeren als zU niet ouder zijn dan 55 jaar. Naar ver luidt hebben zich vele oud-officieren gemeld. De opbouw van het Oostenrijkse leger zal om financiële redenen vrij langzaam in zijn werk gaan. In het lopende jaar wordt 150 millioen schilling voor mili taire doeleinden beschikbaar gesteld en in 1955 ten hoogste een milliard. De kern van het leger zal bestaan uit gendarme rie (10.000 man) die terstond na de af tocht van de bezettingstroepen de grens bescherming op zich zal nerrfen In de toekomst zal de strijdmacht een sterkte van 30.000 man krijgen. De desbetref fende voorstellen zullen in het begin van September in een buitengewone zitting van het parlement worden behandeld. Intussen bestudeert men ln Wenen nauwkeurig de evolutie van de Zwitser se neutraliteit, het statuut van de Vol- kertbond en het V.N.-hanövest. Maar men legt er de nadruk op dat de militaire neutraliteit van Oostenrijk volstrekt geen ideologische neutraliteit Impliceert en geen afbreuk zal doen aan de pers vrijheid

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5