Jlicuuic JTritertjr (üimraiil Te elfder ure toch nog accoord in Genève een Geneef se balans Nog onlangs zijn in Leiden baby's verwisseld De Vierdaagse in vroeger jaren Kremlin schond alle verdragen Mevrouw Bouman staat overal alleen voor Cordell Hull is overleden MAANDAG 25 JULI 1955 BUREAUX: Steens traaf. 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441. Poetrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand', 0.50 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (Bjj contract belangrijke korting). Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoastlcti l<aijrbltvrn tnyn htrl In tcyljcnspotf Zee en dertigste Jaargang No 10402 ZIE PAGINA S FAURE: WIJ ZIJN OP DE GOEDE WEG..." Ministers komen in October weer naar de conferentiestad (Van onze buitenlandredacteur) GENÈVE. PALAIS DES NATIONS. 23 JULI Menige zucht van ver lichting werd Zaterdag laat in de middag geslaakt, toen officieel werd gepubliceerd, dat de Grote Vier op het laatste ogenblik op alle belangrijke punten de één of andere vorm van overeenstemm.ng hadden bereikt. En hoewel de resultaten van de Geneefse conferentie opper vlakkig bezien grotendeels negatief lijken, kunnen er niettemin nuttige accoorden tussen de grote mogendheden uit voortvloeien. Vandaar, dat de toenadering tussen Oost en West, in Genève tot stand gebracht, aller- wege wordt toegejuicht. Premier Eden van Engeland verklaarde zelfs thans meer vertrouwen te hebben in de internationale toestand, dan voordat hij naar Genève vertrok. De vier regeringschefs zouden Genève hebben verlaten met het gevoel, dat er geen derde wereldoorlog wordt roorbereid. Op het ogenblik, dat de Grote Vier Zaterdagochtend bijeen kwamen, waren er nog grote moeilijkheden. In de middagzitting werden deze geluk kig uit de weg geruimd, zodat om half zeven de plenaire slotzitting kon worden gehouden. Na afloop van de conferentie werd geen communiqué gepubliceerd. Wel werd de tekst vrijgegeven van de richtlijnen, welke de vier staatslieden aan hun ministers van buitenlandse zaken hebben ge geven (zie elders in dit blad Red.) en de tekst van de slotrede voeringen. Ruim een half uur na het einde van de laatste zitting vertrok president Eisen hower met zijn vrouw en zoon van het vliegveld Cointrin naar Washington. (Hoewel zijn toestel ruim een uur later vertrokken was dan dat van minister Dulles, arriveerde de president het eerst 4n Washington. Daar werd hij in de stromende regen begroet door ongeveer 5000 enthousiaste mensen). Eisenhower verklaarde voor zijn ver trek, dat de resultaten van de conferen tie in de komende maanden tot uitdruk king zullen komen. „Inmiddels zijn er nieuwe contacten tot stand gekomen en er is een nieuwe vriendschappelijke verhou ding in de wereld", aldus de president. Dulles verdient volgens hem de dank van het Amerikaanse volk, want hij heeft met de grootste waardigheid en vaardigheid zijn land vertegenwoordigd. Vanavond zal Eisenhower in een radio- en televisie-uitzending het Amerikaanse volk op de hoogte brengen van de Ge neefse conferentie. Hij zal vijftien minu ten spreken. DE RUSSEN Gisterochtend vertrokken de Russen, maar het applaus, dat zij op het vliegveld kregen was matig vergeleken bij dat wat Elsenhower bij zijn vertrek kreeg. Boel- ganln en Kroesjtsjef reisden naar Oost- Berlijn, waar zij enkele dagen zullen ver blijven en Molotof en Zjoekof vlogen in een afzonderlijk vliegtuig naar Moskou. Bij aankomst in Oost-Berlijn verklaarde Boelganin, dat de Geneefse conferentie ongetwijfeld een gunstige invloed zal uit oefenen op de internationale toestand: Hij wees er voorts op, dat bij een oplossing van de Duitse kwestie rekening gehouden moet worden met de meningen van zowel Oost- als West-Duitsland. Daarom moet deze kwestie volgens de Russische pre mier niet worden opgelost zonder de medewerking van de Duitsers zelf. Intussen schreef de Prawda, dat de con ferentie de geschiedenis zal ingaan als het begin van een nieuw stadium in de betrekkingen tussen Oost en West. Het persoonlijke contact zou een grote rol heb ben gespeeld bij het welslagen van de be sprekingen. Ook zou de conferentie vol gens het blad hebben aangetoond, dat er een practische methode tot beëindiging van de koude oorlog bestaat, die positieve resultaten heeft opgeleverd en geleid heeft tot de aanvaarding van belangrijke oplos- DE ANDEREN Sir Anthony Eden vertrok gistermiddag even over drie uur naar Londen. Hij droeg een witte anjer in zijn knoopsgat, glim lachte en zag er opgewekt uit. Lady Eden poseerde voor de fotografen, maar „niet te lang", zoals ze opmerkte, „anders krijg WASHINGTON, 24 JULI Een subcommissie van de Amerikaanse Senaat heeft be kendgemaakt, dat de Sowjet- unie in de afgelopen 38 jaar elk van de circa 1.000 door haar gesloten verdragen geschonden heeft. De subcommissie stelde daar om de vraag of het mogelijk is, „bruikbare overeenkomsten met de communisten te slui ten". De publicatie van deze om vangrijke studie op het ogen blik, dat president Eisenhower en de andere regeringsleiders van de Grote Vier de Geneefse conferentie besloten, zette dan ook een groot vraagteken ach ter de resultaten van die bij eenkomst. „Ik betwijfel ernstig*', aldus Senator Eastland, „of een groot land in de gehele geschiedenis der mensheid in zo'n korte tijd ooit op zo'n perfide staat van dienst heeft kunnen terug- om hun October-bijeenkomst voor te bereiden. „We hebben een lange lijst van onderwerpen opgesteld en er zitten aller lei mogelijkheden in. Die moeten de mi nisters onderzoeken en dat zal hard wer ken betekenen", aldus Eden. Morgen en Woensdag zal Eden verslag uitbrengen in het Lagerhuis. Ook zal hij besprekingen »n met Churchill die zeide, zeer dankbaar te zijn met het resultaat van de conferentie Als laatste vertrok premier Faure van Frankrijk, die uitgeleide werd gedaan door de Russische ambassadeur te Parijs, Vinagradof. Bij ztjn vertrek bracht Faure. die viorzitter was van de slotbij eenkomst, hulde aan Genève en Zwitserl. de toewijding, waarmee het Zwlt- volk de taak der Grote Vier had üillllHIRIII!' Vrede: Gesteund door Eden en Faure. heeft Eisenhower blijkbaar de vredes- verlangens van de Russen als oprecht aanvaard. Van hun kant schijnen de Rus sen de oprechtheid te hebben geaccep teerd van de niet-aggressieve bedoelin- het Westen. Beide kampen heb ben zich verenigd in het besluit om „de vrede en het welzijn van de mensheid te verzekeren" Zes dagen van gesprek- tot man hebben het ver trouwen tussen Oost en West helpen op bouwen. Wapens en legers: De twee partijen zijn nader tot elkaar gekomen met hun plannen om de strijdkrachten en de be wapening te besnoeien. Zij zijn overeen gekomen om in de toekomst te gaan be handelen: de uitwisseling van non-agres siebeloften, het instellen van een trans- Europese zone, waarin de legers opnieuw zullen worden gegroepeerd en voorstel len voor de bewapeningsbeperking en de contróle daarop in bepaalde gevoelige Europese gebieden Ontwapening: Zij zijn overeengekomen het werk van de ontwapeningscommissie der Ver Naties te stimuleren en de be raadslagingen van de commissie op 29 Augustus te New York te openen De commissie zal zich hebben bezig te hou den met een hele reeks nieuwe gedach ten, welke kunnen dienen als uitgangs punten voor het beëindigen van de be wapeningswedloop. Onder deze nieuwe gedachten bevindt zich het dramatische voorstel van Eisenhower om met de Rus sen militaire plannen uit te wisselen en boven eikaars gebied te vliegen. Rusland heeft een hele lijst van poli tieke voorwaarden laten vervallen voor deelneming aan een algemeen ontwape ningsprogram. De Ver Staten hebben van hun kant de els laten varen, dat ontwapening gegrondvest moet zijn op een stelsel van onbeperkte inspectie Europese veiligheid en Duitse eenheid: Erkend is het nauwe verband tussen de twee problemen en de ministers moeten in October proberen tegelijk op beide punten overeenstemming te bereiken. De Navo: Voor de eerste keer heeft Rusland de realiteit van de Westduitse herbewapening aanvaard. Maar tegelijk verlangt Rusland de uiteindelijke ontbin ding van zowel de Navo als het commu nistische bondgenootschap van War- Contact Oost-West: Besloten is voort durend te werken aan het ophalen van het IJzeren Gordijn. Het Westen heeft aangeboden, de handel te bevorderen, in dien Rusland en zijn communistische vrienden een vrijer verkeer van personen en gedachten toelaten- Jonge moedei in badcel door stroom gedood Zaterdag is de 36-jarige mevrouw Z. uit de Landbouwstraat te Nijmegen, moeder van twee kinderen, in de douche cel door electrlsche stroom dodelijk ge- Bij onderzoek bleek, dat als een paald lichtpunt in de keuken werd ge bruikt, de installatiebuis van de cel on der spanning kwam te staan. Door deze buis kwam ook spanning op de afvoer buis van de douchecel, welke niet geaard was. Toen mevrouw Z. de handdouche gebruikte kwam zij onder stroom te staan met het gemelde, noodlottige ge volg. vergemakkeliijkt. Faure zeide geen on gunstige indruk van de conferentie te hebben overgehouden. „Wij bevinden ons en lange en moeilijke weg, maar ik geloof, dat het de goede weg is", aldus Faure. DUBBEL SPEL Het is de moeite waard te vermelden, dat Boelganing Zaterdag in zijn slotrede- ng een schaduw heeft geworpen over de vooruitzichten voor de besprekingen. in October gevoerd zullen worden. Onmiddellijk nadat hij ztjn instemming had betuigd met het voorstel, over de Duitse hereniging en de Europese veilig heid tegelijk te praten, liet hij weten, dat deze instemming van geen enkele beteke nis is en geen gunstiger voorulzichten opent. De strekking van zijn woorden leek te- zijn, de Russen en de vazalstaten te verstaan te geven, dat ze niet moesten denken, dat de Russische politiek werke lijk door de Geneefse conferentie veran derd is. Eerst stemde Boelganin er mee in, de s, dat West- en Oost-Duitsland in October naar Genève uitgenodigd moeten worden, te laten vallen. Maar even later verklaarde Boelganin. dat het niet moge- is. de Duitse kwestie te bespreken zonder vertegenwoordigers van Oost- en West-Duitsland. Intussen wacht men met spanning het szoek af, dat Adenauer nog voor de DE TAAL DER HOEDEN. Te oordelen naar de wijze waarop Eisenhower en Boelganin hun hoeden omhoog staken bij het verlaten van 't Palais des Na tions, is er een goede kans op duurzame wereldvrede en -ontspanning. Maar: de voor uitzichten mogen gunstig zijrt; resultaten zijn er nog niet. Daarvoor komen de ministers van buitenlandse zaken in Oc tober opnieuw te Genève bij een. Naast Eisenhower zijn echtgenote en hun zoon John. Naast Boelganin zit Kroesjtsjef, hoogste chef van de Russische communistische partij. Scooter stond onbeheerd Twee broers vermist na bergtocht in Oostenrijk Na een bergtocht In de omgeving van Gerlos. Oostenrijk, ztjn twee broers uit Bussum niet teruggekeerd. Het ztjn de 28- jarige Leendert Jan Koetsier en «tjn 25- jarige broer George, die b(jna veertien dagen geleden voor een kampeertoebt door Oostenrijk per scooter uit het Gooi vertrokken. Donderdag zijn zij in Gerlóa nog gezien, maar toen hun scooter en hun kampeeruitrusting Zaterdag in het kamp onbeheerd werden aangetroffen, zijn meteen hulpploegen uitgestuurd. De moeilijkheid is evenwel, dat de jon gelui niet hebben gezegd, waarheen zU van plan waren te gaan Men zoekt dus betrekkelijk in het wilde weg. De jongste van de twee broers studeert geologie in Amsterdam en de oudste ta op kantoor in de hoofdstad. Beiden heb ben reed» eerder een vacantia in Ooa- tenrU-k doorgebracht. Ondanks uitgebreide nasporingen heeft de Oostenrijkse gendarmerie nog steeds niets van de beide jongens gevonden Men vreest dan ook het ergste. Grqaf Van Bylandi in Nederland Nederlandse juristen hebben geen zin haar bij te springen Onder Nederlandse juristen in Indonesië is bijzonder weinig animo om de verdediging van de Nederlandse arrestanten op zich te nemen. Ik weet dan ook niet of wij onder hen iemand zullen vinden, aldus zeide de Neder landse Hoge Commissaris in Djakarta, mr. W. F. L. graaf van Bylandt, toen hij Zaterdagavond op Schiphol kwam om periodiek overleg te plegen met de ministers mr. J. W. Beyen en mr. J. M. A. H. Luns. Indonesisch kabinet verdwenen Men weet nu, hoe het ndet moet Het Indonesische kabinet is overeen komstig de verwachting, afgetreden en vice-president Hatta zal Dinsdag de be sprekingen met de politieke partijen be ginnen, daar Soekarno, die Zondag uit Cairo naar Djeddah vertrok, op reis ib. Men verwacht, dat Hatta het eerst met de grootste partij, da Masjoemi, zal spre ken en vervolgens met de Partai Nasio- nal Indonesia Het kabinet zal voorlopig de zaken Voor het aftreden heeft de premier nog J de De wtjze. waarop mevrouw Bouman de verdediging in de thans lopende zaken voert, is zeer goed. Dat men ook naar een andere verdediger zoekt, i» noodzakelijk omdat men niet alle» op de schoudert van deze vrouw kan laten rusten. Boven dien zullen er nog meer zaken voorko men, aldus graaf van Bylandt. De Indonesische reacties op het wit boek der Nederlandse regering inzake de behandeling der Nederlandse arrestanten achtte hij teleurstellend. Het is in de In donesische pers niet eens besproken. Men vlei het aan zonder er van kennis te heb ben genomen. Qp het ogenblik is er geen enkele reden te veronderstellen, dat de behandeling der arrestanten slecht is. De mishandelingen zijn al van oudere datum. Er zijn ook geen moeilijkheden meer bij rlening van consulaire bijstand i in het parlement een regeringsverklaring afgelegd, waarbij hij erkende, da: het ka binet niet in staat was geweest de be noeming van Bambang Oetojo tot chef staf door het ieger te doen erkennen- De premier was overtuigd, da: zijn regering grondwettig had gehandeld en dat zij de zaak aan het parlement had kunnen voorleggen, doch men wilde voorkomen, dat het conflict zich uitbreidde. Er wa ren slechts 125 parlementsleden aanwe zig. doch de belangstelling van het pu bliek was groot Het blad Abadi van de Masjoemi, ver klaart, dat het nieuwe kabinet het niet gèmakkelijk zal hebben, omdat het met dê erfenis van het oude. Het heeft in elk geval kunnen zien hoe het niet moet. Het eveneens Islamietische blad Pemandangan ziet in het aftreden geen overwinning der oppositie, goede over het kwade Het PNI-blad Suluh Indonesia meent, dat het volk de inspanning van het kabi net zal waarderen. Het links-nationalis tische blad Berita Indonesia vreest, da] de officieren, die deelnamen aan het in cident van 17 October, nu in troebel wa ter kunnen vi«sen. De New York Times herinnert er in een hoofdartikel aan, dat het Indonesi sche parlement niet gekozen is en kabinet niet verantwoordelijk Is aan parlement, maar aan een coalitie partijen, zodat de grootste partij daarin niet vertegenwoordigd is. Het blad ver wacht. dat na verkiezingen de invloed der communistische partij zal vermin deren. Octoberconferentie aan Moskou zal bren gen. In dit verband is het van belang te vermelden, dat het effect van de Rus sische openbare mening op de officiële Sowjethouding ten opzichte van het Duitse vraagstuk een belangrijker factor kan zijn, dan men zich totdusver gereali seerd heeft. Vooral premier Eden zou van oordeel zijn, dat het Westen de diepte van de gevoelens van de gewone Russen tegenover Duitsland als gevolg van bun ervaringen in de oorlog onderschat hebben. Veel succes verwacht men van Ade nauers bezoek niet. omdat Adenauer geen kanselier Raab en West-Duitsland geen Oostenrijk is. Maar Rusland heeft de tijd, ook in deze moeilijke fase van de strijd om Duitsland, die nog maar pas begon nen is VERPLEEGSTER: VERGISSEN IS MENSELIJK Moeders ontdekten tijdig fout ran twee verpleegsters (Van een onzer verslaggevers) Bij het komend proces inzake de babyverwisseling, die op 7 December 1931 in het Academisch Ziekenhuis te Leiden naar alle waarschijnlijkheid plaats had, zal slechts met de uiterste moeite zyn vast te stellen, hoe de verwis seling kon voorkomen. Zelfs al zou uit de dienstroosters van de bewuste dag zijn af te leiden, welke verpleegsters dienst hadden in de verloszaal, dan nog zal niemand van hen zich vermoedelijk ook maar iets van juist die 7de December kunnen herinneren. De vraag, of iemand zich van de verwisseling zélf nog iets voor de geest zal kunnen halen, laten we dan nog maar buiten beschouwing. Toch is het intercesant zich pen in de vraag of en hoe destijde een baby aan de verkeerde moeder kon wor den gegeven. We zijn er in geslaagd ver pleegsters te vinden, die in of omstreeks we moeten de zaak In dit opzicht vaag houden 1931 In het A. Z. werkten. Galjoen in de baai ran Tobermory thans komen vast te staan, dat het Spaanse galjoen Almirante di Flo- rencia in de baai wan het Schotse vissersdorpje To bermory ligt, althans op de bodem van de baai. Vierhonderd jaar geleden verging dit schip uan de Spaanse Armada in de baal en het moet zoveel goud en sieraden aan boord hebben gehad, dat de hotel* van Tobermory stampvol zitten met men sen die in staat zijn om in het holst van de nacht zonder diepzeehelm naar de schat te gaan duiken. Dat zou kunnen, want bergingsdeskundigen heb ben de plaats waar de Al mirante di Florencia ligt landeren zeggen dat hel schip Duque di Florencia heet) dit weekeinde vast- De Almirante (of Du que) di Florencia zou een met juwelen bel egde kroon aan boord hebben oehad voor de kroning van koning Philips in dt Westminster AbdO Zo zeker waren de Spanjaar- op Engeland, die overi gens werd verhinderd door de Nederlanders, de Britten zelf en... de Volgens de overleve ring is dat zo gegaan mei de Almirante: het gal joen kwam In de «torm terecht, kreeg ernstig tekort aan voedsel en moest ankeren bij het eiland Muil. De comman dant van het schip. Don Pereira. kwam tot een accoord met de plaatse lijke landheer: in ruii voor voedsel zou hij het geslacht der MacDonalds, waarmee de landheer (zekere MacLean) in on min leefde, uitroeien. De Spanjaard had ech ter wel wat anders te doen, dan Schotse vetes uit te vechten. Nauwetyki had hij het voedsel aar boord en u-as het wee wat opgeklaard, of hij I hees de zeilen en vertrok Maar een volgeling van MacLean. die aan boord van het schip had weten te komen, nam dat niet Hij ijlde naar de kruit kamer en liet het schip m de lucht vliegen. Koning Karei I schonk later de rechten op het wrak en de eventuele schat aan de hertogen van Argyll. wier nazaten sindsdien vergeefs heb ben getracht, het galjoen te beroen. In de loop der kelijke betrekkelijk waar deloze voorwerpen naar boven gehaald (zoals wat bronzen kanon). doch nimmer iets dat op een schat wees. De tegen woordige hertog ran Ar gyll lijkt echter dichter by dit oude familie-doet te zijn dan zvn voorva ders. Binnen niet al te lange tijd zal hty weten of rtfn familie zich te vergeefs heeft opgewon den of niet.... :e ons niet ge- r hen een vrij wel ultgmaakte zaak, dat ze ln December 1931 niet ln het A.Z. werkten Maar dat valt te begrijpen. Over de werkwijze, die destijds in de verloszaal werd gevolgd, vertelden ze dat er zeer accuraat werd gewerkt. „Maar vergissen Is menselijk' liet één van hen zich ontvallen. „O, U acht de verwisseling dus wel mogelijk? was de vraag. „Dat zeg lk helemaal niet' kwam het antwoord. Wat va»t kwam te staan ls. dat in 1931 ln het A.Z. nog geen bijzondere n Luuk van Veglen (broer van Leng?) regelen werden getroffen om baby'i elkaar te houden Tegenwoordig krijgen pasgeboren kinderen er een pl?lster op de rug met de naam er op. Toen gebeurde dat niet. Er zijn heden'ten dage ook zie kenhuizen, waar de namen niet op eer pleister,, maar op het wiegje van hel kind worden geschreven. Toch blijft het ondanks zulke veiligheidsmaatregelen mogelijk, dat in een ziekenhuis baby' met elkaar worden verwisseld. Dat moge blijken uit het verhaal van een gebeur tenis. die zich nog maar kort geleden af speelde, ook In een Lclds ziekenhuis. (Zie voor vervolg pag. 3) Leny van Duyn (zuster van Luuk?) Campbell snelste man op het water De Engelsman Donald Campbell heeft Zaterdag op het Ullswater-meer iSchoi- land) met zijn „Bluebird" het wereld- snelheidsrecord op het water verbeterd en op 325,6 km per uur gebracht. Het oude record stond sedert 1950 op naam van de Amerikaan Stanley Sayres met 287,25 km per uur. De „Bluebird" was een raceboot met straalaandrijving en zag eruit als een vliegtuig zonder vleugeia; 5 ongeveer negen meter lang en weegt twee en een halve ton. Het merk waardige ia. dat Campbell Zaterdag geen eens een recordpoging deed. HU wilde slecht* zijn boot proberen in verband met een kleine verandering aan de stuurinrichting. Zijns inziens kan de boot nog belangrijk worden verbeterd. Zij kunnen regelmatig worden bezocht. Er is geen sprake slechte behandeling, aldus mr Van By landt. De belangstelling van Indonesische zijde voor de processen is gering. Er is volgens graaf van Bylandt goede grond aan te nemen, dat de heer Van de Wetering, die vorig jaar op Celebes werd ontvoerd, in goede welstand verkeert. Graaf van Bylandt zal waarschijnlijk twee weken in Nederland blijven. WASHINGTON, 23 JliL De grote Amerikaanse staatsman Cordell Huil, minister van buiten landse zaken ln de drie regerings perioden van wijlen president Roose velt, is heden op 83-jarige leeftijd aan een beroerte bezweken. Huil, Nobelprijswinnaar voor de Vrede (1945), trad in 1944 af wegens slechte gezondheid; hij leed aan aderverkalking. Zijn echtgenote overleed vorig jaar Maart. De in Tennessee geboren staatsman is langer minister van buitenlandse zaken geweest dan wie ook. In verband met zijn werkzaamheden tot verbetering der internationale betrekkingen, heeft Roo sevelt zijn minister van buitenlandse za ken eens ,.de vader der Ver. Naties" ge noemd. Voor de vrede wilde Huil de grootste offers brengen, doch toen Roosevelt Ja pan de oorlog verklaarde, stond Huil aan zijn zijde. Samen met Roosevelt be streed hij het isolationisme. Hull was een groot voorstander van de vrije handel. Tal van bilaterale han delsverdragen en de wet op de weder zijdse handelsverdragen kwamen door zijn activiteit tot stand Hij was 22 jaar lid van het Huis en was twee jaar se- Van Hulls grote politieke inzicht ge tuigen zijn vfoege waarschuwingen je. gens het communisme Op zijn 79-ste ver jaardag waarschuwde Huil de nlet-com- munistische wereld nog met nadruk, steeds op haar hoede te zijn voor cum- munistisdhe aggressle. HET WEER IN EUROPA L^cCn Luxemb Psrljg Bordeaux s I «I P *1 Ié WEERBERICHT Noordoostelijke wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overwegend zonnig en droog weer. Matige, mor- K overdag af en toe vrtf chtige Noordoostelij ka wind. Ongeveer dezelfde temperaturen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1