■JÉr Minister Blank nieuwe Duitse presenteert uniformen Nieuw procédé geeft textiel 3x langere levensduur „Glück Auf" mag Scheveningse haven niet meer binnenlopen BEURSBAROMETER Onder invloed van Genève was beurs onregelmatig ENTOSORBINE Gemeenschapszin is leus vcor 39e Vierdaagse in Nijmegen 5 ZATERDAG 23 IUTJ 19S5 Combinatie van nazi-pak en Am. „battle dress" BONN, 22 JULI Theodor Blank, de Westduitse mi nister van defensie, heeft vandaag een merkwaardige modeshow voor de pers gehouden. Hij liet n.l. U Bonn een aantal soldaten opmar cheren in het nieuwe Duitse leger uniform. Deze kleding ondescheldt zich aanzien lijk van die van de andere N.A.V.O.- legers. De normale dienstkleding houdt ongeveer het midden tussen de oude Duitse soldatendracht en de Amerikaanse „battle dress", want over een kort los hangend jasje wordt een katoenen koppel gedragen. Natuurlijk worden Jasjes en broeken weer in de „wonderschone mulsgrij; kleur" uitgevoerd maar de hoge zwarte laarzen zijn Amerikaanse snit. Het soldatenpetje uit de nazi-ji Geschil over goedkeuring van overeenkomst (Van onze Parlementsredactie) Enige tijd geleden heeft de regering aan de Tweede Kamer overgelegd een over eenkomst ter regeling van een aantal ge schilpunten op financieel gebied tussen Nederland en Indonesië. De Tweede Ka mer wenste deze overeenkomst aan haar uitdrukkelijke goedkeuring onderworpen te zien. Volgens de regering was het in het belang van het Koninkrijk niet ge wenst. meer gegevens over de overeen komst te verstrekken. Zij weigerde der halve de overeenkomst aan de uitdrukke lijke goedkeuring van de Kamer t« onder werpen. Een bijzondere Kamercommissie heeft hierover beraadslaagd. Nu achteraf bleek, dat het niet de bedoeling van de regering was, de overeenkomst ter goedkeuring aan de Kamer over te leggen en de rege ring ook niet bereid was. alsnog een wets ontwerp tot goedkeuring in te dienen, is de meerderheid van de commissie van oordeel, dat desondanks de indiening tfan een wetsontwerp niet achterwege mag blijven. De grootst mogelijke minderheid van de commissie spreekt als haar mening uit, dat de overeenkomst zelfs nog niet vol gens de daarvoor bestemde grondwette lijke bepalingen aan de Kamer ter goed keuring is overgelegd en vertrouwt er op, dat dit alsnog zo spoedig mogelijk zal ge schieden Geref. drankbestrijders gaan naar Urk Onder presidium van ds C. M. v. d. Loo uit Dordrecht zal de Gereformeerde Vereniging voor Drankbestrijding 4 Au gustus in gebouw Irene te Urk haar 52ste algemene vergadering houden. In de genvergadering zal een nieuwe vice- voorzitter worden gekozen, wegens het periodiek aftreden van de heer W. C. F. Scheps uit Den Haag. Ds P. Homburg te Ommen houdt een referaat. Internationale Persfototentoonstelling. De Nederlandse Vereniging van Foto journalisten zal haar 25-jarig bestaan o.a. vieren met een internationale tentoon stelling van persfoto'6, welke 28 Novem ber in het Amsterdamse Arti et Amlcl- tiae zal worden geopend. De jury be staat uit fotoredacteuren van binnen en buitenlandse bladen. „bergmuts" geheten, is nog precies het zelfde gebleven. Het „uitgaanspak" zal eveneens muis grijs zijn en de officieren en onderofficie ren kijgen daarvoor een keurig gesneden Jasje, dat ook weer aan de oude unifor men herinnert. De diepe Duitse helm heeft plaats ge maakt voor het Belgische model en zal voor de helft uit staal en voor de andere helft uit plastic bestaan. De marine houdt de uniform van voor heen en de luchtmacht verschijnt eveneen: in muisgrijs en is dus alleen van dt landmacht te onderscheiden door de em blemen op mouw en pet. Alle petten worden versierd met rood- vart-gouden kokardes. Het leger krijgt als embleem twee gekruiste sabels; de ma anker en de luchtmacht eei vleugel. Geen bezwaren legen de contributie-af trek (Van onze parlementsredactie) De regering is van oordeel, dat de be waren, die kleven aan de wijziging var art. 126 eerete lid van de Wet op de Be drijfsorganisatie, welke aftrek wegens contributie aan vrije ondernemersvereni gingen mogelijk maakt, niet zo zwaai zijn. dat de betrokken bepaling weet worden geschrapt, zo deelt minister De Bruijn mee op vragen, hem door het Tweede-Kamerlid, de heer Th. S. J. Hooij gesteld. De regering meent, aldus de bewindsman, dat de moeilijkheden die uit het artikel voortspruiten, voldoende kunnen worden opgelost binnen het kader het toezicht van de Sociaal-Econo mische raad, waarbij zij het van bijzon der belang acht, dat geen aftrek van dan de helft van het contributiebe drag wordt toegestaan en dat gewaakt wordt tegen discriminatie tussen vrije or ganisaties. Modelbouwers. Het jaarlijkse lucht vaart-kamp voor modelvliegtuigbouwers, georganiseerd door de K.N.V.V.L.. wordt dit jaar gehouden van 30 Juli tot 6 Aug. in het A.M.V.J.-kampeercentrum „De Paalberg" te Ermelo. Kloosterdak. Het nieuwe 7200 ton me tende vrachtschip met accomodatie voor 12 passagiers van de Holland-Amerika Lijn, dat in December 1956 in de vaart zal komen, zal de naam Kloosterdijk krij gen. Hulp bU herbouw. Maandag zal een kleine groep vrijwilligers uit Groot-Brit- tannië beginnen met daadwerkelijke hulp de herbouw van het door de storm vloedramp verwoeste dorpje Nieuwer- kerk. Als de Grote Vier hun blik in gedachten omhoog richten naar het pla fond van de conferentiezaal, dan zien zij daar vijf enorme mannen figuren die in vriendschap eikaars handen omklemd houden. Dit sym bool van de vijf continenten is nog een herinnering aan de volkenbond van vóór de oorlog „W onder vaccin voor textiel" (Van een onzer verslaggeefsters) Het zal niet zo lang meer duren, w: schijnlijk nog in de herfst van dit Jaar, of er komt een textielproduct op markt, dat de eigenschap heeft drie maal zo lang mee te gaan als andere textiel producten. Men moet zich evenwel niet voorstellen, dat hier sprake is van een nieuwe, synthetische kunstvezel, zoiets als orlon of dacron. De zaak is eenvou dig deze: het garen van katoen, wol, nylon of wat dan ook wordt „gefinished" op een dusdanige manier, dat de vezel er door versterkt wordt, en dat het tex tielproduct daardoor een grotere slljt- vastheid heeft gekregen. Hoe het procédé precies in zijn werk gaat, hebben de heren van Van Heek en Co N.V. en van de N.V. Rigtersbleek voorheen G- J. van Heek en Zonen te Enschede ons tijdens de persconferentie, die in Krasnapolsky in Amsterdam werd gehouden, niet verteld. Dat is een fa brieksgeheim. Het komt er echter op neer dat door deze bewerking, een soort bad. een kiezeloxyde ln de vezel achterblijft en Jonge dirigenten stelden zich voor IV. "TIE LAATSTE openbare les van de dirl- gentencursus der Ned. Radio Unie werd gistermiddag in de KRO-studio te Hilversum gespeeld door het Radio Phil- harmonisch Orkest en geopend met de Ouverture „Manfred" van Schumann. De 28-jarige Deen Peter Petersen demon streerde in zijn directie veel muzikaliteit, maar nog wat te weinig rust. De materie beheerst hij overigens wel, maar we me nen beter dan de 27-jarlge Zwitser Urs Voegeli, die in het le deel van de Eerste Symphonie van Brahms wat erg grote bewegingen nodig had om de spanning op te brengen. Niettemin kwam de span ning er. Het tweede en derde deel dezer symphonie leidde de 36-jarige Bernard Jacob uit India, niet onbekwaam, maar met een haast mystieke Inslag. Voor zijn leeftijd beslist opvallend was de 19-jarige Amerikaan Dennis Burk, die het vierde deel voor zijn rekening nam, doch Brahms wat erg zakelijk zag. Als deze jongen meer cultuur krijgt kan er erg veel goeds uit hem worden. 2 Nederlanders hadden drie delen uit Bruckner's Vierde Sym phonie voor hun rekening genomen. Ber nard Haitink uit Amsterdam (26 jaar) werd met het le deel de ster van dezej openbare les. Een grote zelfverzekerd heid toonde hij en wellicht daardoor wist hij in het alleen dirigeren van de grote lijnen de spanningsboog geniaal te trek ken. Na hem was Elie Poslawsky uit Den Haag (32 Jaar) weliswaar niet minder be gaafd in het dirigeren van het 2e en 3e deel, maar toch wist deze Nederlander niet de grote Bruckner-lijn zo goed vast te houden. Het concert door de leerlingen van Ferdinand Leitner werd besloten met „Till Eulenspiegel" van Richard Strauss, zeer bekwaam en met temperament ge dirigeerd door de 30-jarige Bulgaar uit Parijs Moïse Franco. Hij is een talent met toekomst. De progammadirecteur van de Ned. Radio Unie, E. Bomli. wenste "tot slot de orkestleden een prettige en wel verdiende drie weken vacantle toe. En daarmee was de Internationale Dirigen tencursus afgelopen. Een allerprettigst af scheid was de cursisten en andere bij deze cursus betrokken figuren gister avond bereid in het wel zeer karakteris tieke middeleeuwse kasteel Slot Zuylen in Maarssen aan de Vecht. De Spaanse gi tarist Andres Segovia gaf enige ogen blikken geniaal spel, de programma- commissaris J. B. Broeksz op de betekenis dezer cursus en' toen kon men zich tot laat in de avond heel genoe- gelijk onderhouden in de voormalige kruidentuin en de recreatiezalen uitzonderlijk schone slot. dat thans als museum dienst doet. Eens leefden hier Frank van Borsselen en Jacoba van Beie ren. nu droomden hier Jonge dirigenten van een grote carrière. Of dat mogelijk ls zullen we in een slotbeschouwing dezer dagen nader bezien. Met 2000 kg springstof aan boo id (Van een onzer verslaggevers) [JET DUITSE BERGINGSVAARTUIG „Glück Auf", zal de Scheveningse haven LX niet meer mogen binnenlopen. Dit is gisteravond gelast door een controleur an het ministerie van Binnenlandse Zaken, die zich direct nadat het schip om 8 ur de haven waa binnen gekomen, aan boord begaf om te zien hoeveel springstof het schip in zyn kruitkamer had. Dit bleek rui mtwceduizend kilo te zyn. Deze springstof wil men gebruiken om de wrakken te lichten van de drie Engelse krui ser», die voor de Scheveningse kust liggen, en in de eerste wereldoorlog zijn ge zonken. Ook de ontstekers zijn op de boot. Er zijn in Nederland echter maar twee Nu de plaats der wrakken gisteren ls gevonden, zullen de drie duikers vat schip zich vandaag in het water begeven om na te gaan op welke wUze mei kruisers zal lichten. De boten liggen de kiel naar boven, ongeveer 23 mijl Zuidwest ten Westen van Scheveningen. :gn. kruithavens: in Poortershaven en in Buitenhuizen. Hoewel de vertegenwoor diger van de maatschappij „Eisen und Metall" de minister van Binnenlandse :aken om dispensatie heeft gevraagd zal deze, zo vernamen wij, van de comman dant van de afdeling Korpsbegeleiding en Ontplofbare Stoffen, de heer F. B. Peijs- ter, die voor deze zaken adviserend op treedt bij de minister, niet worden ver leend. De heer Peijster heeft de kapt- van het schip aangeraden Buiten huizen al9 thuishaven te kiezen, omdat hij hem met dit drukke seizoen liever niet in Poortershaven bij de Nieuw» Wa terweg wenst te hebben. Goed opgeborgen De wijze, waarop het kruis is opgebor gen. voldoet aan alle »lsen", aldus de heer Peijster, „Er is een complete kruit kamer aan boord en alle voorzorgsmaat regelen zijn getroffen". Desondenks heeft er vannacht een poldtie-agent post gevat bij het schip. Veel belangstellenden waren gister avond naar de haven getogen toen daar omstreeks acht uur de „Glück Auf" n met de Sch. 71 de haven binnen kwam. De „Gillek Auf' is een oude in 1945 omgebouwde vrachtboot. Hij is veertig meter lang en acht meter breed. Er bevinden zich twee laadbomen en drie sloepen aan boord. ZO BEMT 11... Corn. Basoskl. als denageb van onze vingers nooit werden ge knipt zouden zijca 3,5 m ^i^itlvnwïrmilioèn de totale opptrvl. san onze bloedcellen beslaat een plein van 50a breedte en 70 m. lengte de bloedcirculatie zorgt dat er per dag een halve spooriankwajon c:;ed door Uw aderen Stroomt Uw hart verricht (n 60ju/ een prestatie gelijk aan de kracht van ca 12.300 locomotieven giffiéfftas kleur- enlichtgevoeiige celfen BrfE wel zo, dat die vezel geen veranderingen ondergaat. Zelfs door de microscoop ls er niets aan te zien. Het uiterlijk van de textielproducten blijft dus hetzelfde, er komt geen hars achtig laagje overheen te liggen of iets dergelijks. Genoemde firma's zijn de licentie-houders van dit, wat zij noemen „wonder-vaccin" voor textiel. Het heet Texylon en is oorspronkelijk een Franse uitvinding. In Frankrijk zijn in de loop der jaren dan ook al ettelijke proeven gedaan met textielproducten, die met Texylon behandeld waren. De behandel de stoffen blijken driemaal zo lang me» te gaan als de onbehandelde. Uiteraard heeft men in ons land nog geen ervaring met de slijtage door ge bruik. Daarom heeft men met ingenieuze machines zgn. slijtproeven genomen waarvan het principe ls. dat een stukje stof over een ander stuk stof „ffewre- Men kwam tot de conclusie, dat bij voorbeeld na een zgn. barstdruk van 346 toeren, de onbehandelde stof. die een ge- cm2, een verlies in sterkte opleverde van cm2, e enverlies in sterkte opleverde van 51.5 procent. Behandelde stof daaren tegen, een 'gewicht van 5.4 kg per cm2 ondergaand, verloor in sterkte 6.5 pro cent. Ook het TNOrtourcau tp Delft kwam tot dergelijke uitkomsten. Met Texylon behandelde goederen zul len ongeveer 15 tot 25 pet duurder zijn dan „gewone". Maar toch is het voor werkkleding, sport- en kinderkleding en niet te vergeten bekledingsstoffen en tapijten wellicht zeer aanbevelens waard. „Japonstoffen behandelen wij er niet mee", zei een yan de garenfabrikan ten GELIJK WIJ vorige week reeds in uitzicht stelden, heeft de effecten beurs in deze berichtsperiode rekening gehouden met de belangrijke politieke besprekingen in Genève. In navolging van Wallstreet en andere buitenlandse financiële centra was ook de Amsterdamse beurs deze week onregelmatig gestemd, hoewel de ondertoon tot dusver gunstig bleef. nog zeer goed te marcheren. De directie van Vromen Paoierfabriek ..Doetln- chem" deelde mede. dat de omzetten in de eerste zes maanden van 1955 een stij gende lijn hebben vertoond en dat het bestuur met vertrouwen de resultaten van het 2e halfjaar tegemoet ziet Aand. Curac. Handel Mii waren aan geboden wegens het teleurstellend divi dend. ».L 11%% (v.J. 12%%i Cultuurwaarden hebben deze week weinig verandering te zien geeeven Een lichte afbrokkeling deed zich hier en daar voor. Oost-Java Rubber zal weder om 5% dividend declaferen De financiële resultaten in het bedrijf behaald, waren goed, maar slechts een gering deel komt de aandeelhouders ten goede tengevolge van de scherpe transferbeperkingen ln Indonesië. Bankaandelen trokken op sommige dagen de aandacht van beleggers. Holl Bank Unie, Rotterd. Bank. Slavenburgs Bank waren hoger genoteerd. Op de emissiemarkt was er een zeer vaste stemming te constateren voor claims Instrfabriek W C. 't Hart St Zn waaruit bleek de gunstige ontvangst de zer kapitaalsuitbreiding bij het publiek De emissie 4% Wagons-Lits werd sterk overtekend. Het prospectus is verschenen van de emissie van 2% millioen 4%% obl. Anglo American Rhodesia, koers van uit gifte 98V4%. Een interessante kortlopende pondenlening is dit en er blijkt ongetwij feld een zeker vertrouwen in de waarde vastheid van de pondenkoers uit. Dat de internationale financiële centra met spanning de gang van zaken op de conferentie van de Grote Vier hebben gevolgd, ligt voor de hand. als men be seft hoeveel er voor de wereld van af hangt met welk resultaat deze bespre kingen tenslotte bekroond zullen wot- den. Een ontspanning tussen Oost en West een beëindiging van de koude oor log zou kunnen leiden tot een stilzetten van de bewapeningswedloop, welke ln economische zin gewerkt heeft als enorme werkverschaffing. Zou deze „koopkracht-injectie" min of meer weg vallen, dan kan uiteraard een overgangs periode voor het bedrijfsleven enige moeilijkheden veroorzaken. De aarzelin gen. welke men op sommige dagen op de beurzen kon waarnemen, hebben deze overweging verband gehouden; Een mislukking der conferentie te Genève zou door de beurs, volkomen zakelijk, kunnen worden verdisconteerd in een koersstijging, omdat men de conclusie zou trekken, dat de bewapeningswedloop wordt voortgezet met de onvermijdelijke consequenties voor de koopkracht het geld waardoor de koers een verbetering kon ondergaan. Een voortgaande kooplust voor onze grote delen betekent een vermeerdering de voorraad liquide middelen in land, zodat daaruit vroeg of laat herbelegging voortkomt, in vele gevallen op de binnenlandse aandelenmarkt Deze week trokken de aandelen scheepsbouwondernemingen de aandacht en zij waren algemeen beter gestemd. Er was een zij het nog niet bevestigd bericht Inzake de waarschijnlijkheid van een grote Griekse order voor te bou wen schepen en het publiek kocht aand. Ned Scheepsbouw, Amsterd. Dok en Rott. Droogdok, terwijl ook Werf Gusto kooplust ontmoette. Scheepvaartwaarden hadden eerst een flinke belangstelling welke tijdelijk echter voor aanbod en winstnemingen het veld moest ruimen. De betere berichten van de vrachten- markten hebben opnieuw de beleggers bepaald bij het achterblijven-van scheep vaartaandelen tijdens de langdurige stij ging van andere beursrubrieken. Ook het buitenland liet zich deze week niet on betuigd en kocht op sommige dagen schepen. Aand. Alg. Kunstzijde Unie ontmoetten deze week goede belangstelling. De Ame rikaanse dochteronderneming. American Enka, lanceert een emissie van nieuwe aandelen, de eerste uitgifte sedert 27 jaar, terwijl medegedeeld werd. dat notering der shares op de New York Stock Ex change zou worden aangevraagd. Het recept opgegeten In Ooöt-Java werd een vrouw van d» koorts genezen, nadat zij het van de dok ter ontvangen recept in water had ge dompeld en opgegeten. De dokter keek verbaasd op, loen de vrouw hem het mogelijkheden door Vredestein met toe- verhaal vertelde en hem zeide, dat dezenemend succes ter hand is genomen. De medicijn inderdaad djodo (probaat) was. vooruitzichten van het bedrijf in het al gemeen werden gunstig geacht, mede stein liet de directie prettige klanken voor de aandeelhouders horen. Verklaard werd, dat de binnenbandloze buitenband een ommekeer zal teweeg brengen in de automobielwereld en dat de productie deze nieuwerwetse band met grote De Hoge Raad heeft beslist, dat het geoorloofd is, vermakelijkheidsbelasting te heffen op wielerwegwedstrijden. Hier mee is het gemeentebestuur van Etten en Leur in het gelijk gesteld en zijn de be zwaren van Waterstaat afgewezen. omdat de autodichtheid van ons land. ln vergelijking met andere landen, nog ge ring is. De aandelen Vredestein waren deze week beter gestemd In de papierindustrie schijnen de zaken diarrhee bedorven maag „kater" Financiering verkeerswegen. Aange zien het de regering nog niet mogelijk ia, een oplossing te vinden voor de finan ciering van verkeerswegen, stellen de ministers Van de Kleft en Algera aan de Tweede Kamer voor, de termijn, waar voor la bepaald, dat de inkomsten en uit gaven, die hiermee verband houden, ten bate of ten laste van de rijksmiddelen komen, te verlengen tot en met 1957. Directeur van Van Gend en Loos overleden Vrijdagavond laat, toen hij op weg was naar huls in Bolthoven na afloop van een vergadering, is onverwacht overle den de heer H. van Wessem, directeur van Van Gend en toos te Utiecht De heer Hendrikus van Wessem is 63 jaar geworden; hij werd 11 Februari 1892 te Oldenzaal geboren De heer Van Wes- sem kwam op 10 Juli 1907 als '.eerling- klerk in dienst bij de N. S- en hil heef: zich daar ontpopt a.s een expert op het gebied van het stukgoederenvervoer- Op 1 Juli 1942 trad hij tn dienst bij Van Gend en Loos als chef van de afdeling exploitatie. Het stoffelijk overschot van de neer Van Wessem zal Dinsdag 26 Ju:i a s. na aankomst van de trein, d'e om 14 02 ln DriehulsWesterveld aankomt, worden gecremeerd- De heer Van Wessem had zi'.c'ng ln de besturen van vele instellingen en orga nisaties. Steenwijk viert bestaan van zeven eeuwen In de Martinikerk te Groningen neeft burgemeester J. Vootelink van Steen- wijk gisteravond een krans gelegd op het graf van Johan van de Kornput, a's hym- bolische daad waarmede de feestelijk heden van het 700-jarig, bestaan van Steenwljk werden ingeleid. Johan van de Komput heeft tn d» historie van Steenwijk een belangrijke rol vervuld. Onder uiterst moeilijke om standigheden heeft hij Steenwijk tegen de Spanjaarden verdedigd. Schilderij van de Koningin onthuld. Ter gelegenheid van het 350-jarig bestaan van Dinteloord is tijdens een bijzondere gemeenteraadszitting een schilderij ont huld van H.M. de Koningin, geschilderd door de Haagse schilder Piet van der Hem en aangeboden door de Zweedse stedenbond. Het goud in Zwitserland. De minis ter» Luns en Beyen hebben aan do Twee de Kamer gezonden een vertrouwelijke nota inzake de kwestie van het uit Ne derland afkomstige goud, dat gedurende de oorlog in Zwitserland ls terechtgeko men. Deze nota bevat de zienswijze over deze kwestie, van zowel de Nederlandse als de Zwitserse regering. Toch is het zo! INDIAANS BEQUEST (398) Van leidende figuren uit het bedrijfsleven kunnen we herhaaldelijk dat de jongelui, andere fu aanmelden, niet een* behoorlijk een brief kvnnen schrijven. Dat is natuur lijk erg akelig. Maar tegenover deze sombere opmerking staan tenminste enige lichtpunten. In de eerste plaats werd dezelfde klacht ook reeds 25 jaar geleden geuit, en de leidende figuren vele gevallen de aankomende jonge- sn, wat moeilijker, zodat besloten de blanken met hun eigen wapenen te bestrijden. Zij stuurden dus een request aan het Con gres, waarin zij hnn rechten bepleitten voor bedoelde wateren. De Indianen kenden echter niet het schrift der blanken, en gebruikten dus hnn eigen methoden om het verzoek Wij hebben h< lirfit heel wat primitieve volken mogelijkheden schrift moeten dit opzicht wel- geinakkelyker dan de n die zieh met beperkte van het ideologisch behelpen. (We hebb. schrift dat bü oude idee rafisch dlge volken tot gewei- uitgegroeid, maar spreken uitdrukkelijk mogelijkheden by primitieve volken). Op een gegeven moment wilden In dianen-stammen in Noord-Amerika hyv. hun visrechten doen gelden voor be paalde meren. In vroeger tjjden was dat geen moeilijkheid, want toen kon_ ieder gescalpeerd worden die zieh daar' in de buurt vertoonde. Maar nu het hele land onder het gezag der blanken was gekomen en de wetten vanuit Washington worden gedecreteerd, werd het scalperen van degenen die de Indiaanse rechten wilden aanvechten komend uit het oog v op een verzoek ban het Congres. Toen werden de totems der 6 andere stam men achter de eerste totem getekend, en de hoofden en harten van deie 6 werden alle door lijntjes verbonden hoofd otetn, waarmee te de 6 geheel met dit ver volledig achter e stonden. Daarmee Allerlei rompslomp die wy gebruiken Oshrahawis-stam der a rzoek i kleder blijven, want he. was duidelijk genoeg, althsns volgens de Indianen. Jongelui die moeilijkhe den hebben met hun zakenbrieven, kunnen^ dit wellicht eens in gedachten Na deze inleidingen in ideografiich schrift, znllen we maar meteen beginnen met de eerste lea In het Chinees. Dasrover een volgende keer. (Nadruk verboden). Oliebzon in btand j gestoken Eert vijftigtal Atjehs» opstandeling»!» heeft de oliebron Rantau in Koeala Sim pang in brand gestoken. Zij waarschuw den de arbeider» onder bedreiging da brand niet te blussen. Bovendien versper den zij de wegen, zodat de staatsorganen pas vijf uur na de brand de plaat» des onheils konden bereiken. Dordrecht heelt officiële rolschaatsenbanen Met het oog op de verkeersveiligheid heeft de burgemeester van Dordrecht tn verschillende stadswijken geasphalteerda straten aangewezen, die als rolschaatsen- baan mogen worden gebruikt. Alle an dere straten en wegen zijn voor de Jeugd- dlge Dordtse rolschaatser» verbodenter- PERSONALIA M. Th. J. Vonk. voorritter van de Fe deratie van meubllerlngsbonden. is, 63 jaar oud. te Gouda overleden. J. E. Dolk, geneesheer-directeur van het rijksgesticht te Grave, ls door minis ter Suurhoff voorgedragen voor benoe ming tot inspecteur bij het staatstoezicht op krankzinnigen en krankzinnigenge stichten en wel voor de provincies Frle»- land, Groningen, Drenthe, Overijssel en Gelderland. P. J. Plebenga, arts te 's-Gravenhage. hoofdinspecteur bU het staatstoezicht op het krankzinnigenwezen, heeft het gehele rijk ln Europa als ambtsgebied toegewe zen gekregen en is bovendien belast met het toezicht op de krankzinnigengestich ten in Zuid-Holland. G. J. M. Enserlnk, voorzitter van de Gelderse Chr. Boeren- en Tuindersbond, is na een reis van ruim drie maanden door Canada, in ons land teruggekeerd. Prof. dr Ir H. Gelliaen, oud-minlater van Economische Zaken, hoopt op 1 Augustus zijn zilveren Jubileum te vieren als directeur van de N V. Provinciale Limburgse Electrlclteita Maatschappij. (Van een onzer verslaggevers) NOG NOOIT ZOVEEL NATIONALITEITEN EEN immense aanval bedreigt Nij megen, een aanval, die zal wor den uitgevoerd door een strijdmacht van niet minder dan 11.500 personen. Maandag zullen deze mensen de Keizer Karelstad bestormen. Doch ze zullen een vesting vinden, die op hun komst is voorbereid. Echter niet met verdedigingsgordels barricaden wacht Nijmegen de aanval af. Integendeel, het zet zijn poorten wijd open, steekt zijn vlaggen uit en laat de feestverlichting stralen ln vele schitte rende kleuren. Want die aanval Maandag ls de inleiding op een van de Jaarlijkse hoogtepunten, die de stad kent, de Vlè'r- daagse. Het is thar6 de 39e maal, dat dit wandelevenement wordt gehouden. Meer deelnemers dan ooit hebben zich aange meld, meer nationaliteiten dan voorheen vertegenwoordigd. Behalve uit ons land komen de wandelaars uit tien an dere, tot zelfs Amerika, Canada, Italië er Israël toe. In totaal lopen 870 buitenlan ders mee. Het merendeel van hen wordt gevormd door de Engelse militairen, die in de Britse zone van Duitsland zijn ge legerd. De Bobbies van de Londenae Me tropolitan Police zijn er weer, een groep militairen van de NATO wandelt mee en op het laatste moment heeft zich nog detachement Zwitserse onderofficieren aangemeld. De bobbies en de deelnemers (militairen) uit Israël zijn vanmorgen al op Schiphol gearriveerd. De grote stoo komt echter Maandag. Van al die deelnemers zijn er 6.130 mill- ir en 5.370 burger. Onder deze burgers bevinden zich 1.330 dames. Er zijn 1.415 deelnemers, uitsluitend mannelijke, die per dag 55 km lopen, 1.340, ook alleen heren, voor wie 50 km per dag ge noeg ls, 8.475 personen, die 40. en 270, die dagelijks 30 km moeten afleggen. Overigens ls het weer de (goede) tra ditie, die overheerst: de dropping van de Belgische parachutisten, de vlaggenpara- de, Maandag om zeven uur, die door de televisie wordt uitgezonden, wéaraan Engelse drumband meewerkt en wai__„ het hijsen van de vlaggen der deelnemen de landen twintig minuten langer zal ren dan vorig jaar. en tenslotte de ge bruikelijke ontvangsten en door de luchtmachtkapel. Minister Staf vorige Jaar per helicopter wordt ook nu weer verwacht, benevens een aantal leden van het Corps Diplomatique. De organisatie is weer uitstekend voorbereid. De gemeenschapszin, die dit jaar ais leus is verheven, zal waarlijk wel zijn. Blijft slechts hü weer, eigenlijk de enige onzekere factor van deze Vierdaagse, die nu al een groot succes belooft te worden Ook Apeldoorn wacht weer op wandelaars Ook ln Apeldoorn start dit jaar weer ?n Vierdaagse. Deze wordt georganiseerd door de Nederlandse Wandelsport Bond. Zoals bekend is het geschil tussen de NWB en de Ned. Bond voor Llch. opvoe ding nog niet bijgelegd. Er zullen daar om voor de tweede achtereenvolgende maal zowel ln Nijmegen als ln Apeldoorn Dinsdag vierdaagsen beginnen. Nijmegen trekt nog verreweg de meeste belangstelling, maar ook ln Apeldoorn komen er meer deelnemers aan de start dan vorig jaar. Het uitvoerend comité van de NWB heeft een geheel nieuw en moeier par- uitgezet en na de ervaringen van vorig Jaar zijn diverse dingen geperfec tioneerd. Loodsbaas bedolven door balen wol BIJ het verplaatsen van goederen tn loods Zuid van de Hollandsche Stoom boot Mij aan de Oostelijke Handelskade te Amsterdam heeft een 38-jarige assistent loodsbaas vier balen wol, elk van 330 kg, op zich gekregen. Met enstlgc verwondin gen werd de man naar het O.L. Vrouwe Gasthuis vervoerd. Bij aankomst was hij reeds overleden. DE VIERDAAGSE IteMARSOAGl ""'''i ,«EGEI/ jc aaa HEnqelgid 1ARSDAG gUdde( SSsr» ja'

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5