4 onze jeuqó-p&qina^ rare^Olek 6 ZONDAGSBLAD 23 JULI 1955 DE ouders van Tineke hadden een houten huisje gekocht, niet gro ter dan een kleine huiskamer, en lie ten dat neerzetten in een weiland, een eindje buiten de stad. Hier zou het stadskind heerlijk in de zon kunnen spelen en kleur krij gen op haar bleke wangen. Maar voorlopig was het nog niet zo ver. Het bleef maar koud en guur en honderdmaal vroeg Tineke aan moe der: „Ma, wanneer gaan we nu naar „Het Huisje"? Elke morgen keek zij verlangend uit naar het zonnetje, dat zich maar bleef verschuilen. Eindelijk, op een ochtend, scheen de zon. Moeder haastte zich met het huiswerk en zette Tineke daarna gauw achter op de fiets. In de mand voorop lag een heerlijke fles limonade en snoepjes. Het kind popelde onder het fietsen, en kon haar benen haast niet stil houden. Wat ging dat toch lang zaam. Op de buitenwegen gekomen, zagen zij in de verte op een weiland een groen huisje staan. Het was wel klein en het lag er erg verlaten en een zaam, maar op de lilliput-ruitjes weerspiegelde zich de zon en maakte het mooi en feestelijk. Om het huisje te bereiken, moesten zij een smal plankje over en een slootje oversteken. Tineke moest voor op en zij hield haar hart vast toen zij voorzichtig voetje voor voetje naar de overkant schuifelde Daar aan gekomen maakte zij luchtsprongen van plezier toen zij moeders aarzelen de stappen en angstige gezicht zag. Doch het liep zonder ongelukken af. Tineke danste om moeder heen, ter wijl zij het gras overstaken tot bij de deur. Toen deed moeder open en kon het sprookje beginnen. Moeder vleide zich heerlijk in een ligstoel en het kind rolde en buitelde in het frisse geurende gra3.Wat was het er vredig en stil. In de wilgen langs de slootkant floot een enkel vogeltje en in de ver te graasden roodbonte koeien.en en kele witte vlinders fladderden boven hun hoofden van bloem tot bloem Haast was moeder ingedommeld, maar plotseling sperde zij haar ogen wijd open en haar hart bonsde in haar keel. Tineke had een snerpende gil ge geven, was als een schaduw haar moeder voorbij en het huisje binnen gevlucht. Wat was er dan toch gebeurd? Zonder dat een van beiden het had gemerkt, waren alle koeien uit de he le omtrek komen aanlopen en stonden nu rond het huisje, vlak voor moe ders neus. Het was echt wel een beetje grie zelig: de dieren waren dichtbij zo log en zwaar en stonden met hun bolle ogen te staren, terwijl zij herkauwden. Moeder en Tineke bleven binnen zitten totdat het melktijd was en de dieren zich als vanzelf in beweging zetten naar 't gindse hek, waar het gras was platgetrapt, omdat zij daar altijd werden gemolken. Daarna fietsten moeder en Tineke in gedrukte stemming huiswaarts. Wat was er overgebleven van hun schone droom? Op vaders schoot vertelde Tineke 's avonds het verhaal in geuren en kleuren. Hij lachte: wie is er nu bang voor koeien, die doen toch immers niets? Gelukkig voegde hij eraan toe, dat hij wel zou zorgen, dat het niet weer gebeuren zou. Toen kon Tineke rustig gaan slapen. had gezegd, dat alles nu in orde was. Toen ze nog op de weg waren zag Tineke al, dat het huisje aan alle kan ten door palen met prikkeldraad was omgeven. En dat was maar gelukkig. Want zo gauw zij in het huisje waren, kwamen de koeien weer opzetten.. Niet één bleef er achter. Maar nu was Tineke niet bang meer. Zo, achter de veilige afraste ring, vond zij de koeien wel aardig. Vooral één, met een grote witte vlek over haar neus. Moeder tilde haar dochtertje op en dan streelde Tineke het dibr over de kop, terwijl het rus tig doorkauwde. Later durfde zij zelfs onder het prik keldraad door te kruipen om verderop mooie bloemen te plukken voor moe der. Soms mocht Tineke een vriendinne tje meeemen en dan was het pas echt feest. Dan kon zij tonen, hoe groot zij al was door een paar maal achter elkaar over het plankje te lo pen, terwijl het vriendinnetje bewon derend toekeek Dan streelde zij Vlek en ook de andere koeien en lieD zelfs heel ver het weiland in. Samen had den zij dan de grootste schik. Op een mooie middag, tegen melk tijd, kwam Tineke nog even bij moe der op het drempeltje zitten. Zij ver telde van de mooie vlinders, die zij gezien had, bonte, grote., en van de mieren, een heleboel... Terwijl zij vertelde, verwonderde zy zich eigenlijk al. dat Vlek nog bleef staan, terwijl de andere koeien allemaal al naar de melkplaats toe waren gekuierd. Opeens hoorde zij de boer schreeu wen, al zwaaiende met z'n armen. Hij keek de kant van het huisje op en zij begrepen, dat het om Vlek te doen was. Die scheen echter helemaal niets te horen. Het duurde niet lang of daar kwam de boer aanlopen, paarsrood in zijn gezicht van het harde lopen en van boosheid. Hij gaf Vlek een klap op haar ronde achterkant en begon uit al le macht aan haar te trekken en te rukken. Het hielp echter niet. Zij zet te zich schrap toen de boer begon te duwen en hij kreeg geen beweging in haar. Tineke keek dat met verbazing aan De voorwerpen, die je hier op het plaatje ziet, moet je in volgorde van A tot K. onder elkaar zetten. Dus: Ark, Boer, en zo ga je maar door. Als je dat gedaan hebt, moet je de laatste letters van die woor den ook eens van boven naar beneden lezen. Welk woord je dan leest? Dat zeg ik niet, maar jullie vinden het vast heel lekker! Sturen jullie de oplossingen vóór Dinsdag in? En denk er aan, naam, voornaam en adres IN de brief! en moeder schoot in de lach toen de boer, hijgend en puffend, over zijn schouder tegen moeder zei: „Dat lapt ze me nou altijd, die dwarsdrijver. Ze wil zich niet door mij laten mel ken m'n vrouw heb geen last met Die rare Vlek, verzuchtte Tineke op de fiet3, achter moeder, toen ze naar huis reden. En weer schoot moeder in de lach. onze BRievenBus en nichten. Hebben jullie het erg moeilijk ge vonden, de puzzle van de vorige week? Of kwam het van de warmte, dat er niet zoveel goede oplossingen binnen kwamen? De juiste oplossing was: Het Kraaiennest. Sjaajc Schuurman heeft de hoofdprijs ge wonnen en de troostprijzen zijn voor Wilma Scher- penzeel. Jan Heij- stek en Jan Bouke Visser. Leo den Ouden bedankt alle kin deren en ook de grote mensen, die hem een kaart gesti/Urd hebben. En nu we het daar toch over hebben, willen jullie ook eens denken aan Truus Offerman? Zij woont Lekdijk 333, Nieuw-Lekkerland. Truus is ziek en moet tu>ee maanden rust hou den in een tentje. Zullen u»e haar ook eens een kaart sturen? Nou. jij bent me ook een grapjas, Cornells Brouwer, om je moeder zo aan het schrikken te maken! JIJ hebt een heleboel gezellige punten op J« zomer- programma. Tineke Terlaak. Gerrie Fossen is in de Efteling geweest en ze vond het er zó mooi! Vader meent het maar goed met Jou, Loesje Mulder, dat je zomaar een badUs van hem kreeg. Jij bent zeker al benieuwd naar de brief uit Australië, is het niet. Mleke? Speel je vaak m<\ de ooeijes van de buurman. Truus OtTercaaa! Beter schap. hoor meisje. Had je een goed rapport, Maja van Kampen'' Je zusje zal wel veel te vertellen hebben, denk ik. Hennle en Lena Keyzer hebben de oplossing ook gevpnden. Anke van Kampen verheugt zich al op de komst van haar nichtje. Wat hebben jullie een spannend spel gedaan in dat kamp van school. Joke Jurjaans. Was je niet kletsnat? Hanneke Koornstra heeft een heel ouderwetse film gezien en daar heeft ze natuurlijk erg om moeten la chen. En Willy vertelt me dat ze zo dol is op soep. Nou, ik ook, hoor Willy. Lelietje is bruidsmeisje geweest en ze heeft een snoezig bedelkettinkje gekre gen, dat is een leuke herinnering, zeg. Wat heb jij grappig postpapier. Loes je Lammers, van dat meisje dat zo ijverig aan het strijken is. Kees den Hollander vertelt me hoe ze aan het woord kraaiennest komen. En dat doet Loesje Kroesbergen ook aL De hoofdonderwijzer van Ineke van Herp is jarig geweest e.i alle kinderen hebben wel vier snoepjes gehad. Ik merk wel. Marry v. d. Kaaden, dat je heel veel plezier In Groningen, Chris Nle- meljer, en wens mamma maar beter schap van me. Jij verveelt je nog al eens. is het niet, Nienke Krijger? Dat was een grappig tafeltje in de speel tuin. Henny Visser. Ben je de hele dag zo nat gebleven? Ik hoop dat je veel plezier zult hebben in België. Bia Was- bauer. Wat leuk dat je geslaagd bent voor het verkeersexamen. Kun je ook al rugzwemmen, Robert Bos? Ben je overgegaan, Jaeo Robijn, wel gefeli citeerd hoor. Misschien heb je de volgende keer wel meer te vertellen, Mickc K«-ijzer. Gelukkig dat moeder het pakje nog zag, Nel van der Kruk. Mien van der Lee heeft verteld op de Zondagsschool. Vonden de kinderen het mooi. Mien? Vonden jullie het fijn aan het strand, WH. Greet en Han neke Faber? Wel gefeliciteerd met je overgang. Jan Bakker, je had prachti ge cijfers voor de hoofdvakken. Wat een heerlijke dag hebben jullie gehad. Sijtko Zonneveld, en wat hebben jullie vee! gesnoept! Blijven jullie lang in AusterUtz, Keesje de Kievit? De kin deren Den Onden hebben ook weer de oplossing gestuurd. Jij bent zeker wel dol op je kleine nichtje, Rla Mostert. Dus jij gaat weer weg uit Amers foort, Johnny Mastenbroek, ben je dik geworden? Hoe heet het broertje van tante Pietje. Trunls en Neeltje den Ot ter? Nelly en Greetje Maan zouden wel willen dat ik ze een heel lange brief schreef, maar daar heb ik heus geen tijd voor. kindors! Lekker koel. hè Lenie Visser, dat korte haar. Nou, ik vond het een erg aardige foto. Greet je Bokhorst, mijn compliment, hoor. En jij al vast gefeliciteerd met je verjaar dag. Corrle. Wat leuk dat je na de va- carvtie dezelfde juffrouw krijgt voor hand werken! Toch maa'r floorgaan met ploeteren. 8janl Vermeer, want zwem men is heel nuttig. Heeft rtioeder het leuk gehad in Zeist, Bepple Roos? Dus jij gaat in Den Haag logeren. Lukas Jacobs, "ind je het fijn? Heb je al plannen gemaakt voor de vacan- tie. Martien Smit? Jannie den Onden vindt het fijn om mee te doen, schrijft ze.— Wat heb jij de oplossing mooi ge kleurd, Jan van Drunen! Die oplos sing van jou was ook goed. Anneliea Mreuse. Ja, Mellina Oosterhuls, wie zou nu wel het dikst worden? Ik denk dat jij het wordt! Jammer van die bus, hè Dickie de Kruyf? Het ging juist zo fijn! Je had die brief keurig ge typt, The* Geleynae, met al die lijntjes. Is je broertje nog weg, Thea Smal- lenburg, of zit de vacantie er weer op? Nou dat zal fijn zijn, Nico van de Wetering, om bij je tante te logeren! Anneke Vermeulen schrijft dat ze een gebakje heeft gekregen op het orgelles avondje, dat was zeker wel lekker, hè? Waren de kersen lekker. Hansje van Es? 't Geeft niet. Ilcnnie Clancy, als Je de oplossing niet kunt vinden, stuur je alleen maar een brief. En hier komen de nieuwelingen: Tonie Houweling. Arnold van den Haak, Ria en Elly Stolk, Krijn en Frans Voogt, en Leendert en Martie Bijkerk. Hartelijk welkom! Nee, die mooie kans (iet poes niet voorbijgaan! ZONDAGSBLAD 23 JULI 1955 3 EEN penningmeester van 80 jaar is een niet-allcdaagsc verschijning en misschien moeten we wel naar Zuid- Afrika gaan om er een te vinden. In elk geval is de heer W. P. H. Riethoff te Kaapstad op deze leeftijd nog vol activiteit en dat is bewezen door zijn vele reizen naar ons land (zijn eerste vaderland, dat hij al tien tallen jaren geleden heeft verlaten) om o.m. zich te wijden aan de bevordering der culturele relaties tussen Neder land en Zuid-Afrika. Deze worden, zoals bekend, met na me onderhouden door het Alg. Ned. Ver bond en het Genootschap Nederland Zuid-Afrika. Van beide organisaties maakt Izij deel uit, d.w.z. van haar afdelingen te Kaapstad, die hij resp. als bestuurslid en penningmeester dient. De voorliefde van deze vitale functio naris is temeer merkwaardig omdat bij het woord emigratie meestal eerst ge dacht wordt aan de economische en sociale belangen van de emigranten. Dat is begrijpelijk, maar niet helemaal vergefelijk. Want het cultuurleven is geen bijwagen van het maatschappe lijk leven, doch het natuurlijk comple ment er van. Een samenleving zonder begrip voor intellectuele behoeften en artistieke waarden is arm, en een be volkingsaanwas met louter materiële instelling kan de volkskracht slechts eenzijdig versterken. Welnu, de heer Riethoff bleek van deze waarheid maar al te zeer over tuigd. Zijn dagelijks beroep lag op ma- teriëel gebied: in Boskoop begonnen in neergezet werd op de aanrecht, dat was alles. Vermoedelijk was Dientje alleen en dit leek Verploeg een geschikte gele genheid om orde op zaken te stel len. Het laatste restje zelfvoldaan heid liet hij in zijn rookstoel achter en aarzelend ging ie het keukentje Dientje was zo intens bezig met theezetten, dat ze haar echtvriend nauwelijks opmerkte. „Dientje?" Ze keerde zich vragend om. „Zeg, ben je al naar de winkel ge weest?" „Ja," zei ze. „Da's jammer," brabbelde Ver- ploeg. „Achteraf gezien vind ik drie dozen gekkewerk.." „Vond ik ook," zei Dientje, „daar staat een pakje shag!" Inderdaad knipperde Toon eventjes met z'n ogen over zoveel koelbloe digheid, maar het luchtte hem even eens op. ,,Eh Dientje, Annemieke wilde gaan zeilen met een zekere Karei.. Ken jij die knul?" „Tuurlijk.. Annemieke is zo eer lijk als goud. 't Is een leuke jon gen. slank en met ravenzwarte krul len!" „O," zei Toon Verploeg en hij voel de zich opeens een stuk kaler en dikker. „Waar is ze," vroeg hij „Annemieke? O, die is een zeil- jopper kopen.. Ik wist wel dat jij bij zou draaien," lachte Dientje. Ondertussen telde Verploeg zijn va- cantiegeld uit op het tafeltje. Dien tje ging naast hem staan en kneep hem aanhalig in zijn arm. Plotseling schrok Toon op. „Waar is Kees?" vroeg hij onrustig. „Die brengt de brief weg voor Martijn." „Ai, da's dan te laat," verzuchtte Verploeg spijtig. „Eigenlijk was 't best gezellig geweest dat jong goed." ,,'k Heb ook geschreven, dat we 't heerlijk vonden dat ze kwamen!" juichte Dientje. Als ooit Toon Verploeg reden had om zich miskend te voelen, dan had hij die nu. Hij voerde een paar se conden een tweestrijd. Of hij wilde zich gekrenkt tonen, óf hij wilde zijn gevoelens omzetten in trots voor zijn wonderlijk bijdehandte vrouw. Dank baar besloot ie tot het laatste en pakte Dientje om het vrij omvang rijke middel. „Dientje," zei hij met een lach in z'n ogen, „jij bent.." „Een vrouw uit duizenden," vulde Dientje rap aan, omdat ze er al eens meer zo voor had gestaati „Nee," zei Toon Verploeg en nu lachte heel z'n gezicht. „Nee Dien tje, je bent wéér dikker geworden, merk ik." Toen liet hij haar los en met het idee, dat ie de laatste slag gewon nen had, stapte hij naar buiten om z'n bromfiets te inspecteren, want Kees moest volgende week onge stoord van z'n vacantie kunnen ge nieten. de boomkwekerij, heeft hij tal van ja ren vertoefd in Edinburgh. Gent, Or leans. Dresden, Londen, enz. om zijn vakkennis te vermeerderen. Totdat hij naar Zuid-Afrika ging, om in de handel op dit gebied werkzaam te zijn. Het was juist deze gerichtheid, doelbe wust aangevuld met een sterke belang stelling voor het culturele leven, die in de stamverwantschap van beide vol keren bijzondere mogelijkheden had. De emigratie van Nederlanders na de tweede wereldoorlog heeft in Zuid-Afri ka uiteraard die mogelijkheden weer in de volle aandacht gebracht. En het was daarom verblijdend, dat beide re geringen de daarbij betrokken arbeid en doelstellingen wilden steunen. Daar om ook wordt met waardering gespro ken over de wijze, waarop onze gezant in de Zuidafrikaansc Unie en het de partement van buitenlandse zaken in Den Haag, na de tweede wereldoorlog met name de culturele relaties tussen beide landen bevorderen. Een recent voorbeeld ter illustratie. De heer Riethoff heeft zijn jongste ver blijf in ons land o.m. dienstbaar ge maakt aan het bepleiten van overheids steun aan de Openbare Bibliotheek en Leeskamer te Kaapstad. In deze reedk 45 jaren oude boekerij, die beheerd wordt door het A.N.V., bevinden zich plm. 10.000 boeken. Zij heeft, blijkens het even grote aantal uitleningen, een ruime invloedssfeer, uiteraard vooral in de stamverwante kringen. Maar nu moet zij tengevolge van een nieuwe overheidsverordening een aanmerkelijk bedrag aan inkomsten derven omdat zij verplicht werd, de boeken gratis uit te lenen. In samenwerking met op dit terrein thuis zijnde Nederlanders heeft de heer Riethoff heel wat be sprekingen gehouden, die stellig niet zonder vrucht zullen blijven. Maar in de doelstelling van het Alg. Ned. Verbond zitten uiteraard heel wat meer mogelijkheden. Een bibliotheek en leeskamer als wij noemden, wordt al lengs ook een centrum van ontmoeting tussen de Afrikaners. Nederlanders en Vlamingen. In dit opzicht is het ver heugend te horen dat onze geëmigreer de landgenoten daar een uitnemend mid del in hebben, om zich, ook op cul tuurgebied, te oriënteren. Er is meer voor hen: de afdeling Kaapstad van het A.N.V. heeft reeds tal van excur sies gehouden naar wetenschappelijke en culturele centra, zij bevordert de belangen der jeugd inzake sport en spel en ze heeft een open oog voor de toneel kunst (opgericht werd o.a. een zeer gunstig bekend staande amateur-toneel vereniging). De Zuidafrikaanse regering steunt al deze pogingen met de daad en er is alle hoop. dat ook de onze dit werk op de juiste waarde zal weten te schatten. In dit verband zij er aan herinnerd dat met steun van de Bel gische regering de toneelgroep „Vlaams Toneel" een of twee keer per jaar ge durende tien dagen naar de Congo en vervolgens naar Kaapstad gaat. Zou zulk een tournée ook niet door Neder landse groepen of personen op muzi kaal, literair of toneelgebied te over wegen zijn? Een levend cultureel contact is zoveel meer waard dan het- geschreven of gedrukte woord. Het genootschap Nederland—Zuid-Afri ka heeft in dit opzicht uitnemend ge werkt door de voorbereiding of rege ling van de uitwisseling van hooglera ren, het verstrekken van beurzen aan studenten (reeds een 18-tal werd ver leend), het doen houden van lezingen, enz. Daarnaast wordt ook alle aandacht gegeven aan de film en andersoortige propaganda. De wagenschuur uit 1660, het oudste Boerenbouwsel van Zuid-Afrika. RICHTEN we nu een blik op de ach tergrond van al deze dingen, dan opent zich een uitgestrekt veld van mo gelijkheden. Vergeten we niet, dat het Nederlandse element in de Zuidafri kaanse Unie nog altijd een beduidende Blijkens een onderzoek t.a.v. 2000 per sonen zijn er 53 pet van Nederlandse stam, terwijl van de bevolking van Zuid- Afrika meer dan 50 pet. Zuidafrikaans spreekt. Op de plm 12% millioen inwo ners zijn er 2% millioen blanken. Aan alle 8 universiteiten is een faculteit voor taal- en letterkunde (niet alle hebben er een voor technische en me dische wetenschappen i, terwijl voor al le blanken, zwarten en kleurlingen het lager, middelbaar en hoger onderwijs open staat. Voegen we daar nog bij, dat alle docenten na 4 5 jaren een half jaar verlof krijgen voor een .ver blijf in Europa om zich te oriënteren in de Europese cultuur, dan is het wel duidelijk, welk een uitgesproken belang ook Nederland, en met name de Neder landse emigrant, heeft bij een goede re latie met het land. dat wat natuur schoon, klimaat en maatschappelijke vooruitzichten betreft, zo'n grote aan trekkingskracht heeft. Daarbij komen nog andere factoren. In een gesprek met ir. C. Koeman, die na een studiereis van twee maan den door Zuid-Afrika in ons land U-rug- keerde (in verband met zijn colleges in de geodesie aan de T.H.S. te Delft) met een enthousiaste indruk van Zuid- Afrika als land van vele beloften, hoorden wij met verheuging, dat het cultureel accoord tussen de Zuidafri kaanse en de Nederlandse regering een vruchtbare bodem is gebleken voor de vermeerdering en versterking der con tacten op het gebied van wetenschap, kunst en techniek. Ja ook dit laatste. Want opmerkelijk is de jongste industriële ontwikkeling in Zuid-Afrika. Behalve de met de mijn bouw verwante bedrijven zijn auto- en staalfabrieken verrezen en kortgeleden is een omvangrijk bedrijf voor de ver vaardiging van synthetische oliën in ge bruik genomen, waarin 20 millioen pond werd geïnvesteerd. Hoewel de geaardheid van land en bodem van Zuid-Afrika ertoe bijdraagt dat zij, die nu de natie bouwen, eerst denken aan de ontwikkeling van eco nomische belangen (mijnbouw, land bouw, industrie), en evenzo de emigrant voor zijn toekomst primair gericht is op de voorziening in zijn levensonder houd in het nieuwe vaderland, stemt het toch tot voldoening, dat naast het materiële bestaan in toenemende mate ruimte gemaakt wordt voor de behar tiging van hoger liggende belangen. Daarvan geeft ook blijk de verzor ging van het radio-bestel. Er is een Afri kaanse en een Engelse omroep, en het radio-orkest van Kaapstad, het grootste, heeft een uitstekende naam. De beel dende kunsten vindt men, zowel wat ge bouwen als verzamelingen betreft, stijl vol vertegenwoordigd in de National Galery te Kaapstad en de Art Galery te Johannesburg. Voor de conservering van het historisch waardevolle wordt een om zo te zeggen natuurlijke bij drage geleverd door de vele monumen ten van bouwkunst en gevelschoon uit de tijd der voortrekkers. Een mooi staal daarvan is Constanzia, vroeger een buitenhuis, nu een museum. Heel anders imposant, en tevens een voor beeld van het moderne streven in de Afrikaanse bouworde, is het bibliotheek gebouw van de universiteit te Potchef- stroom. (Een der Zuidafrikaanse univer siteiten, en wel die voor de Kaappro vincie, is louter bestemd voor kleur lingen en Indiërs.) Het uiteraard zeer globale overzicht van de Zuidafrikaanse samenleving in verband met ons onderwerp, werpt enig licht op de grote mogelijkheden, welke het nog in een vroeg cultuurstadium verkerende land de emigrant biedt.' Al wórdt deze aantrekkelijkheid voor de Nederlander op grond van stamverwant schap nog verhoogd, staat nu toch voor op, dat Zuid-Afrika ook Nederland no dig heeft, inzonderheid met het oog op wetcnsfchappelijkc en culturele belan gen. Het feit, dat de Nederlandse emi grant zich veelal oriënteert op het En gels sprekende deel der bevolking, kan die belangen slechts ten goede komen, omdat èn Engeland èn Nederland over een oudere cultuurhistorie beschikken. (In dit verband heeft de Van Linscho- ten-Vereniging waardevolle arbeid ver richt.) Anderzijds is het opmerkelijk, dat het Afrikaans als voertaal nog volle betekenis heeft, getuige het feit, dat voor hen die in staatsdienst zijn of gaan, naast het Engels het Afrikaans een onmisbare voorwaarde tot welslagen te achten is. Wij besluiten met de welgemeende raadgeving: betrek vooral ook Zuid-Afri ka in uw overwegingen bij emigratie- plannen. Land en volk en maatschap pij en cultuur hebben een zodanig peil van ontwikkeling bereikt, dat de voor waarden voor een zeer goede toekomst aanwezig zijn. Heg prachtige klimaat en de schoonheid der natuur voegen daar nog bij de voorwaarden voor ar beidsvreugde en ontspanning. massief van de Tafelberg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 15