Jliemue geit&ctie (Courant Verrassend plan-Eisenhower voor de wereldvrede Zesde 2 weken Ontmoeting met Canada OPRUIMING!! Verwisselde meisjes in de wereldbelangstelling Dames der groten zochten verkoeling op 't meer VRIJDAG 22 JULI 1955 BUREAUX: Steens treat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-af deling: TeL 3144L Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0.50 per week. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chei-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StaatMfittcft is gtjfbleotn mgn bert la tcfltjeaspocf Zes en dertigste Jaargang No 10400 ZIE PAGINA 5 FAURE: HISTORISCHE DAG Totale uitwisseling van militaire geheimen tussen VS en USSR Heden lot Indonesisch kabinet beslist Het Indonesische kabinet zal vanavond bijeenkomen om te beslissen of bet zal af treden of niet. Het parlementsdebat over de motie van wantrouwen tegen het kabinet is tot Za terdag uitgesteld. Inmiddels heeft Soekarno gisteravond te Cairo de Egyptische premier Nasser een maaltijd aangeboden, waaraan buiten landse persoonlijkheden aanzaten. Nasser zeide, dat hij het voor Indonesië zou op nemen, zoals hij het ook inzake Nieuw- Guinea had gedaan. treinongeluk in Op het Centraal Station in Amster dam zijn gisteren omstreeks half zes twee wagons van de Nederland- Italië express ontspoord. De rijtuigen, die naar het perron werden getransporteerd, waren leeg; persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De treinen, die op dit spitsuur het station binnenliepen, hadden ca. een half uur vertraging. De express naar Italië kon eerst drie kwartier later vertrekken. Hiermede is het aantal treinonge lukken van de laatste veertien dagen tot zes gestegen: Zondag 10 Juli ont spoorden vier wagens van de trein Amsterdam-Haarlem; Donderdag 14 Juli botsten bij de Moerdijkbrug twee goederentreinen, waardoor een grote ravage ontstond; Zondag 17 Juli hadden niet minder dan twee onge lukken plaats, resp. de ontsporing van een aantal wagons van een rei zigerstrein bij Haelen (L.) en een botsing van een rijwielen- en goede rentrein by dc brug over de Oude Maas, en gisteren ten slotte liep de eerste trein van de lijn Zwolle-Em- men bij Bergentheim (O.) uit de rails. Sowjcf-toenadering"De Russische „po litiek van de glimlach" wordt in Moskou ook tijdens afwezigheid van de grote lei ders voortgezet. De twee eerste plaats vervangende vice-premiers Mikoyan en Pervoekhin. brachten gisteren voor het eerst sinds de revolutie een bezoek aan de Belgische ambassade, waar een recep tie werd gegeven ter gelegenheid van de Belgische onafhankelijkheid. President Eisenhower dramatisch hoogtepunt van een historische dag Verwisseld „Hij beweert, dat ik niet ik ben in de Haarlemmermeer bij Aad ten, aan de Splitsing in Rijnsburg bij de familie Van Duyn, waar ze de grootste belangstelling tonen voor Leny, die de storm maar gelaten over zich hei gaan. Ook buitenlandse journalisten zijn als horzels op Schiphol neergestreken daarna per auto de „plaatsen der hande ling". Leiden, Rijnsburg en de Leimui- derdijk bij Oude Wetering op te zoeken Met een Engelse reporter, de zes voet lange, blonde mr Brittenden Sunday Express, een groot Engels blad, zijn we gisteren bij Leny van Duyn op bezoek geweest. Leny zaït niet in alle, maar toch wel in betrekkelijke rust aan haar bruidsjapon te werken, van we wel precies weten hoe die ziet. maar waarover we niets zeggen, om dat een bruid, ook al staat ze in de we reldbelangstelling, zo'n geheim toch moe' kunnen bewaren. Leny vertelde aan mr Brittenden hei verhaal van haar kennismaking mei Fred Pracht, de Leidse jongeman, met enkele dagen gaat trouwen Die kennismaking heeft uiteindelijk tot de grote ontdekking geleid, dat in 1931 de babyverwisseling in het A.Z. te Lei den plaats had. Op een goeie dag stond Leny een eta lage aan een straat in Leiden te bekijen Toevallig kwam Fred Pracht daar voor bij. Vermoedelijk erg getroffen door de gelijkenis tussen haar en het meisje van de Uiterstegracht in Leiden, met wie hij Proces Naar wij vernemen zullen de heer en mevrouw Van Duyn onmiddellijk na het huwelijk van Fred Pracht en Leny van Duyn, dat Maandagmiddag in Rijnsburg wordt voltrokken en om half drie in de Herv. kerk aldaar wordt ingezegend, via een bemiddelaar een gerech telijk ondterzoek inzake de mo gelijke verwisseling van Leny van Duyn en Aad van' Vegien, doen instellen. Het onderzoek wordt inge steld met toestemming van de heer en mevrouw Van Duyn, maar niet met instemming van de familie Van Vegten. Aad van Vegten en Leny van Duyn zelf daarentegen hebben er geen bezwaar tegen. De Indonesische oppositiepartijen heb ben in het parlement heden voor de vijfde maal de behandeling van het Haagse pro tocol tot afschaffing van de Nederlands- Indonesische unie door een boycot onmo gelijk gemaakt. ENORME KOOPJES KARPETTEN BULTHUIS Botermarkt 23 (Van onze buitenland-redacteur) GENÊVE, 22 JULI OM HET GEVAAR van een onverhoedse aanval af te wenden stel ik voor dat Rusland en Amerika die beide over een grote hoeveelheid nieuwe en verschrikkelijke wapens tot massavernietiging beschikken olkaar de plannen zullen geven van hun militaire instellingen van het begin tot het eind en van het ene einde van onze landen tot het andere". Dit opzienbarende voorstel deed president Elsenhower gisteren op de conferentie van de Grote Vier na geheim overleg met zijn naaste advi seurs. De president bood verder aan, dat Russische vliegtuigen foto's komen maken van de militaire bases in de Ver. Staten, als Amerikaanse vliegtuigen dat in de Sowjetunie mogen doen. Hiermede zou de wereld overtuigd kunnen worden, dat wij voorzieningen treffen tegen de moge lijkheid van een onverhoedse aanval, waardoor de spanning in de wereld zou afnemen. Eden en Faure spraken waarderende woorden uit over dit aanbod van Eisenhower. Faure meende dat de conferentie thans haar eerste overwin ning heeft geboekt op het scepticisme, dat hij als de grootste vijand van de ontwapening beschouwt. „Dit is een historisch moment", aldus Faure. Eden meende dat een belangrijke bijdrage aan het vertrouwen tussen beide lan den zou worden geleverd als Eisenhowers voorstel zou worden aanvaard. De Russen zwegen, doch naar ons van bevoegde zijde werd verteld, maakte Eisenhowers aanbod grote indruk op hen. Toen de conferentie vanmiddag begon, deelde de voorzitter Boelganin mede, dat de vier ministers er nog niet in waren geslaagd gereed te komen met hun sug gesties betreffende de hereniging van Duitsland en de Europese veiligheid. Overeengekomen werd de ministers nog een dag de tijd te geven om dit werk te voltooien. Daarop stelde Boelganin voor, een non- aggressiepact te sluiten tussen de mili taire organisaties van de niet-communis- tische en de communistische lamden. Be sloten werd dit voorstel naar de ministers te verwijzen met dien verstande dat zij eerst het werk zullen beëindigen waar mede zij thans bezig zijn. Voorts diende Boelganin een voorstel in ter zake van de ontwapening en het ver bod van de atoombom; dit is een samen vatting van het plan dat reeds op de tiende Mei is gepubliceerd en nog deze week in het kort in ons blad werd op genomen. Vervolgens bepleitte Eisenhower alge mene overeenstemming over wederzijdse inspectie van de ontwapening en deed hij het aanbod waarvan hierboven melding werd gemaakt. De discussies moeten vol gens de president een practische basis hebben en hij vroeg zich af welke stap pen de conferentie kan ondernemen nu het dodelijke effect van de nieuwe wapens steeds eroter wordt. 0p wonderlijke wijze maakte Leny van der Duyn kennis met Fred Pracht (Van een onzer verslaggevers) Het geval van de babyverwisseling, die 23 jaar geleden, op 7 December 1931, in het Academisch Ziekenhuis te Leiden vermoedelijk heeft plaats gehad, trekt de belangstelling van de wereldpers. Na de eerste publicaties in ons blad hebben de Nederlandse kranten hun verslaggevers naar de mensen gestuurd, die tegen wil en dank een rol spelen in de geschiedenis. De krantenmensen hebben aangeklopt omgang had gehad, bleef hij staan en zei tegen Leny „Hallo". Leny zei ook „hallo" Verder werd er geen woord gewisseld De Zaterdagavond daarna ging Leny met een vriendin naar een film. Hoe het mo gelijk was, snapt Leny nu nog niet, maar ze zag Fred daar bij de ingang van de bioscoop opnieuw. Dat Fred interesse voor haar had. bleek wel, toen hij na afloop van de filmvoorstelling nog een» op zijn bromfiets dicht langs Leny reed. Zij stond op de tram naar Rijnsburg te wachten. Nog wonderlijker wordt de geschiede nis. Dinsdagsavonds daarop bracht Leny naaiwerk van Rijnsburg naar mensen in Leiden, voor wie ze wel eens meer wat deed. Onderweg zag ze Fred weer. Nog maakten ze geen kennis met elkaar. Maar die volgende Donderdagavond deden Leny en Fred de eerste stappen op weg, die naar de verrassende ontdekking van de babyverwisseling zou leiden. Leny bracht die avond weer naaiwerg naar Leiden Op de terugweg zag ze Fred op zijn bromfiets. En nu raakten die voor de eerste maal in gesprek. Op die ontmoeting is naderhand de ontdekking van de verwisseling gevolgd. Klaas klimt als een kat Iedere avond wordt de negen-Jarige Klaas Sloots uit Apeldoorn op de Place Mondiale op het Unifestl-terreln te Rot terdam tot kampioen-mastklimmer uitge roepen. Twaalf meter hoog klimt het knaapje en terwijl de toeschouwers met open monden staan te kijken plukt kleine Klaas in het felle licht van de schijnwer pers zijn prijsbriefje uit het topje van de hoge mast. Grote kerels, zelfs matrozen, laat hij achter zich. Om de spanning wat groter te maken, geeft hij ze zelfs wel eens een voorsprong van zes meter. Zo langzamer hand durft haast niemand het meer tegen hem op te nemen. Of hij altijd maar weer mag klimmen, Draaide de M.V.D. het licht uit? Juist op het ogenblik daft presi dent Eisenhower vandaag zijn op zienbarende voorstellen had ge daan betreffende de wederzijdse inspectie der bewapening van de Ver. Staten en de U.S.S.R., gingen alle lichten uit en klonk geen toon meer in dc koptelefoons. De correspondent van Ass. Press seinde onmiddellijk door, dat de bliksem ergens was ingeslagen en kortsluiting had veroorzaakt, maar de voortvarende correspondent van een Westduits blad zag het anders. Hij telegrafeerde naar zijn blad, dat agenten van de M.V.D. (de Russische geheime dienstde stroom hadden uitgeschakeld om te voorkomen dat de andere afge vaardigden de emotie op het ge zicht van Boelganin zouden zien, nadat Eisenhower was uitge sproken. Pierre Baradu, een lid der Fran se delegatie, antwoordde op vra gen van journalisten: „Niemand kon Boelganins reactie vernemen, met het oog, noch met het oor, want op het kritieke ogenblik gin gen de lampen uit en was de ver taling niet meer te verstaan.. -J INSPECTIE NOODZAKELIJK Amerika is bereid, in te stemmen met •en redelijk ontwapeningsplan. Maar der inspectie kan er geen behoorlijk coord worden bereikt. Inspectie en verstrekken van gegevens zijn van grootste belang. Hoe kunnen zo zeide Eisenhower schendingen van een o eenkomst worden ontdekt en hoe kan onverhoedse aanval worden voorkomen? De president verklaarde te hopen dat r goed functionnerend systeem zal wo den gevonden, op basis van zijn vera gaand plan. Eisenhower deed de suggestie, de deli ities bij de ontwapeningscommissie vs de Ver. Naties op te dragen, vorm geven aan een systeem van contröle het verstrekken van inlichtingen, ee systeem dat stap voor stap kan worden verwezenlijkt. Premier Faure noemde twee wegen Ti het scepticisme in de wereld te over winnen: een practische oplossing en èen verandering in de huidige opvattingen, Inspectie noemde hij ook de kern van de zaak. Zij sluit andere maatregelen als budgetaire contröle niet uit. Morgen zal Faure een memorandum Indienen inzake de overschakeling van onproductieve aar productieve mogelijkheden. Eden constateerde dat de vier delega ties inzake de ontwapening reeds dichter tot elkaar zijn gekomen, doordat de Rus- de Britse en Franse voorstellen voor deel hebben overgenomen. Ook hij noemde internationale contröle van het grootste belang. De ontwapening is volgens Eden het eest gecompliceerde probleem, in tech nisch opzicht, en omdat het zeer nauw samenhangt met het gebrek aan vertrou- I er practische vooruitgang wor den geboekt, dan moet de vicieuze cirkel waarin de discussie over de ontwapening zich bevindt, worden doorbroken. Wij moeten, aldus de Britse premier, niet wachten tot het vertrouwen groot ge noeg is om de ontwapening in één slag te kunnen verwezenlijken. EDEN GESCHOKT Eden, die veel waardering zeide te heb ben voor de plannen van Eisenhower en Faure, had zelf een wat hij noemde be scheidener voorstel, dat spoedig kan wor den uitgevoerd. „Kunnen wij niet over wegen," zo vroeg hij, „een eenvoudig systeem te bedenken voor de inspectie de strijdkrachten, die nu in Europa tegenover elkaar staan? Zou het niet mo gelijk zijn. dat hier en nu overeenstem- iing wordt bereikt over een welom schreven zone met een bepaalde diepte i beide zijden van de lijn die nu Oost West verdeelt in Europa?" Eden voeg de hieraan toe dat dit voorstel geen ver band houdt met zijn bekende suggesties tot beperking van de strijdkrachten en het scheppen van een gedemilitariseerde welke hij afhankelijk had gesteld de totstandkoming der Duitse her eniging. Zijn voorstel zou een practisch expe riment van daadwerkelijke contröle op de bewapening zijn, dat als het in Europa slaagt, wellicht elders toepassing zou kun- aen vinden. WU vernamen uit goede bron, dat pre mier Eden nogal geschokt was door het plan-Eisenhower Het hierboven genoemde plan van de Britse- staatsman zou deze nog tfjdcns de zitting van gisteren heb ben ontworpen om het plan-Eisenhower enigszins te matigen. Eden bedacht ken nelijk, dat het plan van de Amerikaanse president ook voor zijn land verregaande gevolgen zal hebben. Boelganin verklaarde nog, het van be lang te achten dat nu een beslissing wordt genomen. Moet een voorstel aan de Ver. Naties worden voorgelegd, of moeten de ministers aanbevelingen doen? aldus de Russische premier. President Eisenhower zeide met het laatste te kunnen instem- en. hetgeen ook Faure en Eden deden. Volgens de correspondent van A.F.P. te Washington is het plan van Elsenho- een plotseling opgekomen idee. Het is daarentegen de vracht van diep gaande studie, waarmee maanden geleden in het diepste geheim werd begonnen door deskundigen van Buitenlandse Za ken, Defensie en Ontwapening. Een modern verkenningsvliegtuig, al dus de conclusie van de deskundigen, kan door middel van hypermoderne electro- nische instrumenten de knapst gecamou fleerde objecten controleren. De affaire De Bienfait. Eugen Höhnle het hoofd van de recherche in het West- duitse plaatsje Ulm is tot een boete 500 Mark veroordeeld, omdat hij bij gevecht in een nachtclub de N e d e r 1 De Bienfait zodanig mishandelde, dat deze aan één oog blind werd en zijn dere oog zwaar werd beschadigd. De eis vijf maanden. Achter de conferentie in Genève (Vcm onze buitenlajud-n&dacteur) GENèVE, 21 Juli. Het is hier zó heet, dat het niet meevalt aan het werk te blijven. De meeste mensen zoeken, als ze maar enigszins kunnen, een schaduwrijk plekje op of begeven zich naar het meer van Genève om er wat afkoe ling te vinden. Dat deden vanochtend ook de dames van verscheidene leden der Westelijke delegaties ter Geneefse conferentie. Wij zagen deze dames voor een boottocht op het meer van Genève vertrekken. Deze tocht op het jacht van een zekere monsieur Pierre Carrier werd georganiseerd door mevrouw Eisenhower, die de nieuwsgierige journa listen voor het vertrek by wijze van grap vertelde, dat alle dames bad pakjes hadden meegenomen en misschien een duik midden in het meer van Genève zouden nemen. Aan boord van het jacht begaven zich behalve me vrouw Eisenhower de de pier volgende dames: Madame Lausann Petitplerre, echtgenote mes voc van de Zwitserse presi- hadden lady Clari 'raai te Genève. zeischap op het schltte- Het jacht vertrok van rende jacht naar het meer ion de Rue de van Genève, om de hitte nadat de da- en de drukte van dc con- de fotografen fcrentiestad te ontvluch- geposeerd. Er ten. een groot aan- Vanavond zijn de dames madame Faure, echtge- tal fotografen op de been. van de Westelijke dele- note van de Franse pre- die konden profiteren van oaties de gast van ma mier. lady Macmillan, de de gunstige weersom- dame Petitpierre. terwijl vrouw van de Britse mi- standigheden en de prei- de Grote Vier en de >an buitenlandse tige stemming, die reeds voornaamste leden van irs Foster Dulles voor het vertrek in het hun staven zullen aon- en mrs Franklin C. Go- damesgezelschap heerste, zitten aan een diner, daf wen. echtgenote van de En zo vertrok omstreeks president Petitpierre te Amerikaanse consul-ge- half twaalf dit kleine ge- hunner ere geeft. Mevrouw Eisenhower heeft het erg druk ln Genève, omdat de staatslieden tijdens het ontbijt, de lunch en het diner meestci besprekingen voeren, die in de conferentiezaal niet mogelijk zijn. Het is nog maar weinig schalk Zjoekof voorgekomen dat mrs ben. Eisenhower eens rustig alleen met haar >u heb- haar ook een zee van tijd. t mrs Eisen- Maar ook president groot aantal Eisenhower heeft hel bij- John kon eten. ZIJ brieven, niet alleen uit zonder druk. Hij besteedt heeft zelf de leiding van Washington, maar overal 's ochtends tenminste vrijwel alles, wat zich ln vandaan. In die brieven drie uur aan regerings- het „Witte Huis" aan de wordt met belangstelling zaken, dicteert, telefo- geïnformeerd Genève afspeelt en staat welstand heel vroeg op. Gisteren Eisenhower H vanochtend nog had voert besprekin» de familie gen met zijn adv seure. n wordt de Dat gebeurt allemaal in dat „White House - Geneva", ,i4 h_. j ,t- de Geneefse conferentie want de zetel 1 «n succ» „1 Amertk..M. r«,rm« U voorbereidingen voor de Mra Eisenhower beant- gevestigd op de piaats, lunch, die Eisenhower woordt deze brieven met waar de president zich vanmiddag met maar- toewijding, al kost het bevindt. ,Wij moeten anders gaan denken' Nog geen zekerheid over Perons lot Politie 9chiet op betogers die „Aftreden!" roepen BUENOS AIRES. 21 JULI Het aftreden van president Peron van Argentinië is nog steeds niet be vestigd. Er zou verschil van mening bestaan tussen de leiding vam leger en marine over het lot van de pre sident. D© marine zou Peron onmiddellijk wil len verjagen, doch het leger wil het Peto- nlstisch apparaat geleidelijk afbreken. Vast staat evenwel, dat Peron heeft af gedaan Politiemannen schoten gistermiddag uit Jeeps op een grote menigte betogers van de radicale oppositiepartij, die onder het roepen van .Aftreden!" door dc straten van Buenos Aires trokken. Eén der beto gers stierf op straat. Tal van personen zijn gearresteerd. WEERBERICHT lD zijn moeder? Natuurlijk wel, als hij zijn kleren maar niet kapot maakt. Iedere avond verrast hij zijn moeder met zijn prijs van tien gulden en zij kan hem be slist niet naar bed krijgen of hij moet eerst zijn prijs gewonnen hebben Marti» is niet de eerste die toaarschuwt, dat de experimenten met atoom- en waterstofbommen tot de ondergang van het mensdom leiden. Maar hij doet dit (in zijn boek Heeft het uur H gesla gen?") door middel van cijfers en feiten, die meer simpele waarschuwing. Martin vertelt, dat twee procent der kinderen van ouders die zich tjjdens de ontploffing van de eer ste atoombommen te Na gasaki en Hirosjima van U4 tot 2 km van het cen trum bevonden, invalide zijn; de ouders zelf ver tonen echter geen enkel spoor van bestraling. Op merkelijk is voorts, dat vrouwen die zich tijdens de ontploffing binnen reld brengen. Iedere atoomontploffing ver zwakt de nakomeling schap tot in de derde of vierde generatie. i het be- De geleerden kunnen w\j het best vergelijken met een groep apen, die een gevaarlijke granaat heeft ontdekt en poogt, het ding te demonteren: onze kennis van hetgeen wij ontdekt hebben Is nog uiterst minimaal, aldus Martin. Volgens Martin kan men beslist niet zeggen, dat atoomexplosies geen invloed hebben op het klimaat en het weer. Geen enkele geleerde kan de finitief zeggen, welke de na-werking van dc nieuwste waterstofbom men is. De wind draagt na een explosie de lichte lucht met de radio-actie ve ionen en salpeterzuren met zich mee, waardoor duizenden kilometers ver der storingen in het kli maat kunnen worden ver in de conclusie van (Un boek citeert Martin de nu reeds beroemde verklaring van Einstein. irin deze op merkt: „De vrijmaking van de atoomkracht heeft alles veranderd, maar helaas niet onze denk wijze. Op die manier glij den u>ü een ramp zonder voorbeeld tegemoet. Wjj moeten anders gaan den ken. indien de mensheid tvil blijven voortbe staan....". Het dorp Schagen in Noordhol land wil in de belangstelling ko men van toeristen uit alle delen van Nederland, en zo mogelijk van de hele wereld. De Donder- dagmarkt zal daarom voortaan een folkloristisch tintje krijgen. Volksdansers treden op het marktplein op en de standhou ders gaan de originele Westfriese kledij dragen. Haarlemse jongeman stal zeven mille van patroon Vier maanden gevangenisstraf werd giï*<eren geëist tegen de 19-jange maga zijnbediende L. v. d. L.. die wegens het verduisteren van een bedrag van 7000 gulden ten nadele van ztjn patroon voor de Haarlemse rechtbank terecht stond. L. had het geld van een storting ach tergehouden, en was, na eerst nieuwe kleren tet hebben gekocht, naar Utrecht gereisd. Daar werd h(J door de politie spoedig gearresteerd. Wolkenvelden Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vooral ln de nacht veel bewolking met op enkele plaatsen wat motregen, maar morgen overdag voorname lijk in het binnenland ook opklaringen. Zwakke tot ma tige wind tussen Noordwest Noord. Ongeveer dezelfde tempera- ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1