De krachtigste benzine die U kunt kopen... OPRUIMING PTT SUPER SHELL - QHG3 Ie verkoopster VLASVELD NIEUWE LEIDSCHE COUHANT 6 WOENSDAG 20 JULI 1955 ALPHEN AAN DEN RIJN Gemeentelijke excursie naar Almelo's dreven Burgemeester Ed. C. Witschey heeft gisteren met de wethouders A. J. Dekker, J. v. d. Berg en G. Nijman, alsmede het merendeel van de raads leden en de directeur, en adjunct-directeur van gemeentewerken, de heren J. L. v. d. Vliet en A. J. Th. M. Korver, per autobus een excursie gemaakt naar Almelo. Het gezelschap vertrok om zeven uur en arriveerde omstreeks elf uur in A.1- 'melo. Het college van B. en W ontving de excursisten op het stadhuis Na een kort begroetingswoord gaven burgemees ter mr J M Ravesloot en ir W H E van Gelder, directeur van gemeentewer ken. een beeld van Almelo als pleister plaats" van Twente Almelo is één der steden van ons land die. vooral na de oorloc een merkwaardlee groei hebben beleefd In nauwelijks 30 Jaren groeide Almelo van 23 000 inwoners tot ruim 47 000 dus to; meer dan het dubbele Mee' dar. 50* der bevolking heeft een bestaan in de Industrie Een uiteenzetting werd geceven van de snelle ookomst van de industrie die vooral r.a de oorlog werd gestimuleerd en met duidelijk succes Industrieterrei nen met ern gezamenlijke oppervlakte van Dim 50 ha werden bouwrijp gemaakt Er werden drie Insteekhavens gegraven met aftakking van het Twenthe-Riinka- naa! De aanleg van de havens bevorder, de sterk de industrievestiging. Zij ziin p'm 55 meter breed en 5 meter diep en laten schepen van ruim 1300 ton tot v'ak achter df fabrieken toe Alle moeeülke fabrieken profiteren hiervan Met de mo gelijkheid Is rekening gehouden dat ir de naaste toekomst de faciliteiten zo wor. den verruimd dat zelfs schenen van 2000 tor de havens kunnen bereiken Het voornaamste doel var. de excursie van de Alphense gemeentebestuurders gold de industrie, de havenwerken en de woningbouw, alsmede de daarmede ver bonden recreatie-moee'ijkheden Wat soort ed betreft liet een groots plan klaar, dat een oppervlakte aan soort- loenluchlzwembad waar- i plan voor aanleg in de Avifauna klaar heeft lle- ïr vorig Jaar geopend. Ge durende de laatste tien Jaren werden er ruim 3000 woningen gebouwd terwiil er momenteel noe plannen klaar zfln en we-den klaargemaakt voor een kleine J000. Snelle moei Hone'lik zijn de excursisten. mede ter verblijding van de nog zeer ve'e woning zoekenden in Alphen aan den Rijn. er in geslaagd achter het geheim te komen van de snelle groei van de Industrialisa tie de woningbouw en het inwonertal In Almelo. Vervolgens maakte het gezelschap met het college en enkele hoofden van dienst van Almelo een tocht door de stad. Tij dens deze rit werd alle aandacht besteed aan industrieën, industriehallen (7 stuks door de gemeente zelf gesticht1» woning bouw in allerlei woonlagen en van veler lei typen, de vele bezienswaardigheden reeds aanwezige sportaccomodatie en an Een Drachtig omgeving var dere vormen van recreatie. Lange tijd werd vooral besteed aan de bezichtiging van de industriehavens, ten einde zijn voordeel te doen voor de se dert vele jaren gekoesterde plannen tot het aanleggen van havens In het noord westen van Alphen aan den Rijn Op de terugweg werd noe bezichtigd het prachtige natuurbad in Rheden. ten Oosten van Arnhem, mede i.v.m. de Al phense plannen tot stichten van een openlucht-zwembad. In diverse steden waar men deze dag doorkwam, hebben de heren veel aan dacht besteed aan bijzondere bouwwer ken. Haags gerechtshof Na boete gevraagd voor mishandeling Wegens mishandeling was een 22-jari( visser uit Katwijk veroordeeld tot ec week gevangenisstraf en betaling van ec schadeloosstelling van 5.Hij was va dit vonnis in beroep gekomen bjj het Haags Gerechtshof, omdat hij de stri hoog vond. Op 31 December Jl. was verdachte een andere jongen aan het bakkeleien geweest. De 39-jarige schilder J. v. d. P. met zijn vrouw passeerde had ge. zegd: ..Moeten jullie in het laatste kwar- van het jaar nog ruzie maken?" Als antwoord had hij van verdachte zo'n ilag ln het gezicht gekregen, dat een tand uit zijn gebit brak. jongeman, die reeds meer voor mis handeling was veroordeeld, vertelde dat en glaasje bier had opgehad. De proc. generaal wilde nog eenmaal met de hand zijn hart strijken en hij eiste 40 boete of tien dagen en betaling van de civiele vordering van vijf gulden. De uit spraak volgt later. HAZERSWOUDE Geslaagd Onze plaatsgenoot Jan v. d. Bijl (Rijn dijk) is gisteren geslaagd voor het Mulo- Diploma's landbouwhuishoud- school „Koningin Juliana" Gistermiddag vond in een feestelijke bijeenkomst in de Koningin Juliana- school, uitgaande van de Holl. Mij van Landbouw, de diploma-uitreiking plaats. Ook hier waren de onderwijsresultaten zeer gunstig geweest, zoals wel bleek uit hetgeen de bekwame directrice, mej. J. B. Heesen, vertelde. "Mej. Heesen sprak eerst een inleidend woord, waarin ze tal van moeders mocht welkom heten: voor de dames van de commissie van toezicht; de practijk- mevrouwen (dat zijn de dames waar de leerlingen practische les in de woningen krijgen) enzovoorts. We hebben, aldus mej. Heesen tot de leerlingen, naar deze dag toegewerkt en uitgezien in een opgewonden stemming. We hebben samen een prettige tijd ge had. De verstandhouding was goed en nu is daar dan het gevoel: er komt.heden een einde aan Dat ctemt toch wat min der prettig en we ervaren de waarheid van dat Franse gezegde: Afscheid nemen is een weinig sterven. Intussen, het waren toch allemaal zon nige leerlingen, die. als hun namen afge roepen werd. naar de directrice gingen en van haar een felicitatie en het getuig schrift in ontvangst namen. De loftui tingen ontbraken daarbij niet. maar som mige meisjes werden toch ook wel even op hun nummer gezet De primairen. dat zijn zij die de ge wone twee-jaarlijkse cursus gevolgd heb ben. kwamen het eerst aan de beurt en het heeft niet aan opwekkingen ontbro ken om de opleiding rond te maken, door nog een derde Jaar te nemen, waarin men zich voorbereiden kan als huishoud- assistente of in de vormingsklasse voor verpleegster en dergelijke functies. Het verbaasde ons niet. dat juffrouw Heesen verklaarde, na zo'n groot aantal meisjes afzonderlijk toegesproken te heb ben, wel trek te hebben jn een kopje thee. Maar mevrouw Schouten sprak na- s cc- commissie van toezicht eers: nog waarderende woorden tot directrice en lesrkracaten, lenci teerde de meisjes en hun moeders. Aan de laatste werd ge vraagd: laat ze nog een jaar op schoolt Na de pauze hebben de meisjes zich on der leiding van de leraressen v. d. Wer ken uit Leiden en Van Geelen uit Gouda op lofwaardige wijze ingespannen, deze laatste middag met zang, schetsjes enz. tot een onvergetelijke te maken. van Buren, M. Marbus, G. H. Oudhof. aiien te Aipnen; G. vun Driel te rkouao- kerk; A. de Jong te Leimuiden; G. J. H. Jonker en A. G. Bobeldijk te Boskoop; J. H. van Leeuwen te Nieuwveen en M. Cl. Piek te OegstgeesL Het schoolgetuigscnrift hiervoor ont vingen. H. M. van Beusekom te Alphen; M. C. W. Boers te Boskoop; A. H. van Veenhuijsen te Koudekerk en H. Waltuch te Ter Aar. Het getuigschrift huishoud-assistente werd behaald door: G. W. den Hertog, G. A. Koren, C. Kromhout en F. A. J. van Griethuizen, allen te Alphen; J. W. Rodenburg en J. N. Verdonk te Aarlan- derveen, P. E. van Drlel, P. Kroon, N van Veen, G. van Vliet en M. Wille te Koudekerk; J. E. Hoogstrate te Ter Aar. Het getuigschrift primaire opleiding werd behaald door: N. A. de Best. Th. E van Blitterswijk. P. de Jong, Tj. A. Kalkman. A. M. H. Lamoree. N. van Wil gen. G. Woudsma, A. Rijnsburger en D KOUDEKERK AAN DEN RIJN Cursusjaar Hervormde school begint voortaan in September In de Hervormde school kwamen de leden der schoolvereniging onder leiding van ds Poort in vergadering bijeen. Deze' vergadering was belegd om te bespreken of het wenselijk is, de cursusaanvang van April naar September te verplaatsen. Hierover gaf de voorzitter een uiteenzetting. Reeds is aan de Rijndijk het besluit gevallen om per 1 September te begin- Ook de inspecteur it er een groot voorstander van. Vroeger had men aan 1 April voordelen. Die tellen nu niet zwaar meer. Bijna alle scholen voor voortgezet onderwijs beginnen met Sep- voorzitter betreurde het. dat he» bestuur van de Chr. Nat. school vooraf geen overleg had gepleegd, zodat men voor een voldongen feit stond. Gaan niet mee. aldus spr.. dan zijn er al lerlei moeilijkheden te voorzien. Hierbij komt. dat voor tweederde deel van het aantal nieuw a?n U nemen kinderen de datum van 1 September voordelen Na deze uiteenzetting werd door Ververs te Alphen; E. Burggraaf te Ter Aar en C. Wieringa te Leimuiden. Door ziekte kon aan Anneke Donker te Alphen en Maartje Horsman te Koude kerk het getuigschrift nog niet worden uitgereikt. Terwijl een leerling een her examen zal moeten afleggen. Het schooldiploma naaldvakken ontvin gen Mijntje A. v. d. Lippe en Jannie de Jager Aulo reed iegen een ijzeren hek Een splinternieuwe Chevrolet, waar mee nauwelijks 2000 km gereden was. heeft gisteravond omstreeks kwart over vijf op de rijksstraatweg te Alphen aan den Rjjn zo grote schade opgelopen, dat het autokerkhof vermoedelijk nu reeds niet meer te vermijden is. Ter hoogte van het fabriekscomplex van de N V Oosthoek en Zoon, even over de zogenaamde Oosthoekbrug. reed I de auto met onverminderde vaart plotse- I üng tegen het grote ijzeren hek dat de rijweg ter plaatse afscheidt van een straatje langs de huisjes aan de Rijnkant. De oorzaak van deze verandering van richting is nog niet opgehelderd. Ver moedelijk was de speling van het stuur De inzittenden, de heer A. L. Z. uit Soest met zijn echtgenote en zijn 15-jarig zoontje, zijn er vrij goed van af gekomen. De bestuurder en zijn zoontje liepen slechts lichte verwondingen op. Mevr. Z. had echter een hersenschudding en ver wondingen aan het gezicht. Dokter Van Wermeskerken verleende de eerste hulp. De auto moest weggesleept worden. Mulo-examens Gisteren zijn te Gouda geslaagd voor Mulo-A de volgende leerlingen van de Chr. Ulo alhier: Sjaak v. d. Neut. Ankie Dekker. Barend van Triest. Ida Deelstra. Wolbrand v. d. Vis. Henk de Visser, Greet Verboom, allen Alphen aan den Rijn; Piet Veninga. Aarlanderveen en Jan v. d. Bijl, Koudekerk aan den Rijn. der leden gevraagd hoe het gesteld is met de kinderen, die nu nog op school zijn. Geantwoord werd, dat de kinderen, die per 1 April van school zouden ga?n. dit alsnog voor één jaar kunnen doen. Opgemerkt werd. dat voor allen, die hun kinderen naar de landbouwschool zullen zenden. 1 September wel zeer oni delig is. hetgeen wel eens consequenties mei zich kan brengen. Na uitvoerige discussie bleek, dat de meerderheid der aanwezigen wel voor verandering van datum was. maar zich volkomen kon aansluiten bij hetgeen de heer Van Wensveen te berde bracht. De ze deelde Tnede. dat ook in Ommen de datum verzet is. maar dat de kinderen, die reeds op school waren, gewoon per 1 April worden verhoogd, totdat ze de school hebben afgelopen. Van bestuurszijde werd de mogelijk heid van dit dubbele systeem betwijfeld, gezien de mening van de inspecteur. Men zal echter de mogelijkheid onderzoeken De burgemeester zowel als de heer Stroo drongen aan op verandering van datum, om onnodige concurrentie te voorkomen. Nadat de voorzitter nog had medege deeld. dat de vierde leerkracht bij da tumverandering zal zijn veilig gesteld, gaf hij "net voorstel in stemming. In prin cipe werd bij grote meerderheid van stemmen besloten, de nieuwe cursus per 1 September te doen aanvangen. Hierbij zegde het bestuur toe. alle mogelijke moeite te zullen doen, het dubbele Lang gekoesterde wens in vervulling gegaan De gemeente heeft een lang gekoester de wens in vervulling doen gaan, door in het verlengde van de Prinses Wilhel- minastraat een speelweide voor kinderen in gereedheid te brengen. De weide be slaat een flinke oppervlakte en is afgezet met een draadheining. Men hoopt, dat de jeugd deze heining zal 6paren omdat zij anders in aanraking komt met prikkel draad of in een sloot terecht komt. De uiteindelijke bestemming van dit stuk grond is een andere als waarvoor het nu is vrijgegeven. Er zal in de toe komst namelijk een openbare school op worden gebouwd. Natuurlijk zal dan wel een andere op lossing worden gevonden. Nu de gemeen te dit initiatief nam, hopen we dat ook particulieren zich niet onbetuigd zullen laten en bijvoorbeeld zullen zorgen, deze speelweide weldra kan worden ge sierd met speelwerktuigen, zoals wip, schommel en zandbak. Misschien is het doenlijk, ln het cen trum van het dorp, waar deze "speel weide is gelegen, een speeltuinvereniging op te richten, die in samenwerking met de gemeente heel wat bereiken kan! Stagnatie Koudekerks» brug Gistermiddag omstreeks kwart ovei twaalf werd het verkeer over de Koude- kerkse brug gedurende korte tijd opge houden, doordat, nadat de brug was gedraaid door kortsluiting de stroom viel. Aangemoedigd door luide kreten van de jeugd, moest de brugwachter de brug met de hand dicht draaien. Aan beide zijden was er een ogenblik eer langrijke verkeersopstopping, die opgeheven toen de brug met handkracht was neergelalen. Hoe lang de herstel werkzaamheden zouden duren, kon mei ons niet mededelen. Burgerlijke Stand GEHUWD: Andries van Santen, 23 J, en Johanna Jacoba van Veenhuizen, 20 j. LEIMUIDEN Hqishoudkundige Mej. w. Enthoven behaalde te Haarlem het diDloma huishoudkundige. Spoedeisende raadsvergadering De raad van Leimuiden komt van avond in spoedeisende vergadering bij een. Agenda: Behandeling voorstel van Ged. Staten inzake de jaarwedden van de gemeente secretaris en de gemeente-ontvanger: wijziging begroting 1955, in verband met beschikbaarstelling gelden ingevolge art 7? der l.o.-wet 19?0 ten behoeve van de meisjesschool: voorstel van B. en W tot het verkopen van een stukje grond de heer A. Th. Brand; en.... het- verder tgr tafel zal worden ge bracht Vj.Tcor'ifjol/ies Harina voor Leidse militairen Gaan anders de -in Leiden gelegerde ?o!ca'en naar de banen in Katwijk om te schieten, gisteravond waren haringen naar het Prot. militair tehuis aan de Breestraat gekomen om in de kelen van de militairen te schieten. Met de haring kwam de heer C. Varkevisser. die veel interessante dingen over de visserij ver- 'de. Hii deed dit aan de hand van de film t Schot is te boord". Behalve deze 'prent werden ook nog een teken filmpje en een muziekfilm gedraaid De heer J. Paats opende de avond en de leeeroredikant ds Kramer hield de avond sluiting. Dinsdag aan de markt Deze Dinsdag waren in IJmuiden aan de markt de Claesje van 8 Juli met 120 kisten'schelvis, 15 wijting. 30 kabeljauw en gul en kool. 190 gestripte en 375 dichte makree! plus 55 kleine makrelen en 10 stokkebit. Bovendien had het schip §0 stuks stijve kabeljauwen. De Ar.tje was ioR van 8 Juli en voerde aan 320 kis- makreel, 30 gul, 150 kleine makreel, 50 schelvis. 5 wiiting en 5 poon alsmede 20 stuks stijve. Van de Kw 7 stonden er 35 kisten schelvis in de markt en 15 gul, makreel, 20 kleine makreel. 15 wij ting en schar en 8 varia alsmede 100 kleine kistjes makreel. De Wiron II was present met 130 schelvis. 45 kabeljauw en gul. 575 makreel en 200 kleine kistjes makreel. De Wiron III zorgde voor 20 kabeljauw en gul. 110 schelvis. 190 ma kreel en 60 stuks stijve kabeljauwen. Voorts was de KW 57 binnen met 90 makreel. 40 schelvis en 30 wijting met wat gul en 5 haring. Tzonne en Deining Tenslotte kwamen er twee trawlers, de Tzonne en de Deining van respectievelijk 11 en 7 Juli. De Tzonne voerde aan: 1100 haring. 100 varia en 400 kleine kisties harir.g. terwijl de Deining aanvoerde 270 schelvis. 250 kool. 30 kabeljaijw met kool, 60 wiiting. 85 gestriDte makreel. 70 varia en 240 haring met 250 stijve kabeljauwen. Weinig export De exoort nam slechts mondjesmaat af en betaalde voor de regels stijve kabel jauwen van de f74 tot de f61, terwijl de kisten f80 a f70 golden. Rest binnenland De binnenlandse markt zat dus ruim in de aanvoer en betaalde voor de grote gullen van de f31 tot de f26. de middel gul ging weg voor f21 f 19 en de torren deden f 16 tot f 14 Voor zwarte koo! werd f 55 tot f 45 betaald en de grove schelvis haalde f27 met f27 k f21 voor de mid delsoort en f 23 4 f 18 voor de kleirmid- del. De pennen brachten het tot f21 k f 16 en voor braadjes werd f20 tot f 12 betaald. De wijting maakte f 15 tot fll en harir.g is gehonoreerd met f 14 tot f 10. terwiil de makreel van de f 12 tot de f 10 opbracht. Wat tong Tong had deze Dinsdagmarkt weinig aan te bieden: een paar partijen van bui ten die van de schuitjes. Grote tong haal de f2 70 en grootmiddel f 2.50 tot f 2.32 met f2 35 tot f2 30 voor de kleinmiddel en f 2.70 tot f 2,80 voor de enen. De twee tong maakte f2,55 tot f2.45 de kilo. Besommingen van Maandag De Maandagbesommingen waren: Klaas Wijker f14 500.. Elie f20.050 en Allan- water f14 600. Woensdag aan de hal Voor de middemveekse markt zijn de Medan. de Maria van Hattem en de Her man bestemd met wellicht ook de SCH 153, die Dinsdag verstek liet gaan. De Van Hattem voert aan: 1000 kisten vis 8 Juli. waarvan 260 schelvis. 275 ma kreel. 350 kool. 95 gul en kabeljauw en 20 stokkebit. alsmede wat kleine kistjes haring en 40 stijve. De Medan moet 890 kisten hebben, waarvan 260 schelvis en 320 kool plus 220 makreel. Voorts zijn er 1320 stuks stijve kabeljauwen aan boord. De Batvia is eveneens marktrijp van de 14e Juli en voert aan: 685 kisten vis, waarvan 520 makreel, terwijl de Herman van l'l Juli 1050 kisten bij zich heeft, waarvan 425 kisten schelvis en 550 haring alsmede 600 kleine kistjes haring. Voorts komen ook nog de Wiron V met 140 kis- 50 stijve. De HD 87 heeft 485 kis ten, 460 makreel. H1LLEG OM Autobotsing Maandagavond omstreeks 6 uur pas seerde de Hillegomse autobestuurder Th. A. K. met zijn gloednieuwe volkswagen bij de Oostereinderbrug een vrachtauto. Een uit de richting Haarlem komende personenwagen passeerde op ongeveer dezelfde plaats ook een auto. Daar beid® passerende wagens op het middenvak de weg reden, was een botsing on lijdelijk. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar de materiële schade was groot. Openluchtconcert De F„ ".legomse harmoniekapel zal mor genavond om acht uur in de Hoftuin een openluchtconcert geven. WD/JM biedt U EEN DUBBEL VOOROEIIOE want afle opruimlngtprijxen werden door ons nog eens extra verminderd In verband met de a. s. verlaging der omzet belasting I Voeg daarbij het leit. dat Kodijko alleen het allerbeste op tinnengebied brengt, dan kan Uw keuze alleen maar zijn Kodijko. Kodijko en nog eens Kodijko I TAFELLAKENS Servetten 50x50 1.60 Tafellakens 130 x 130 7.95 Tafellakens 1 30 z 1 60 9.95 ONTBIJTSTELLEN Halflinnen, ruitdessln 130 160 5.90 -Ing.rdo.kj., Q.45 TELEGRAAFKANTOOR '.-GRAVENHAGE vraagt enige Jongedames r opleiding tot telegrafiste/telexiste Aan personeel, wonende buiten 's-Gravenhage, dat dagelijks heen en weer kan reizen, worden de reiskosten 3e klasse vergoed. Zjj, die verplicht zijn zlcb van elders in 's-Gravenhage te vestigen, ontvangen een pension toelage. Schriftelijke ot mofidelizg» sollicitaties en verzoeken om inlich tingen omtrent loon en arbeidsvoorwaarden rechtstreeks te richten aam de Directeur van het Telegraafkantoor. Prinsestraat 2. 's-Gravenhage, teL 185040, toestel 1301. Oude en nieuwe motoren presteren meer, om dat deze perfect uitgebalanceerde benzine de motor zijn volledig vermogen schenkt. Langer rijden zooder kosten sneller optrekken en rijden.... ieder die tankt aan de pomp met de blauwe schelp profiteert er van. Met Super Shell - super snel SHELL tanken is tLlTEIT tankfnl Alléén SHELL biedt U I.C.A. Deze verbluffende vinding beeft een eind gemaakt aan vóórtijdige ontsteking en kort sluiting van de bougies. Messer's Modehuis vraagt per 1 Sept. Aanmelden tot 8 uur 'savonds Breestr. 175 1 Leiden. «xnulsiraat ha Voor aulo- en motorrijles met 4e nieuwst* Opel Record en J»wa Brk. Gedlpl In.tructenr TELEFOON NiM A. B. Wigman TUSSEN HEI EN DENNENGROEN Met 60 prachtige lllustroties Prijs in fraaie band feb. f 8.90 In elke boekhandel verkrijgboar

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 6