öe'mooiste dag nan mijn leien Het probleem der Duitse „bezet ti ngski nderen" Getuigen wrede vertellen over politie-methode de El Principe sin Protocolö K.L.M.-bemanning werd voor Prinselijk gezelschap aangezien MS Chefarine4 Prof. dr J. Bijbelavond II in Bavinck de dalem 5 WOENSDAG 20 JULI 1955 ONGEVEER 350.0(10 GEVALLEN Geen hoop op alimentatie voor de verlaten vrouwen (Van onze correspondent) OP ONGEVEER 350.000 wordt het aantal onwettige kinderen geschat, dat de geallieerde soldaten in Duitsland sinds het einde van de oorlog hebben achtergelaten. „Bezottingekinderen" heetten ze vroeger, „N.A.V.O.-kindeien" sinds West-Duitsland op 5 Mei j.l. souverein en lid van de Westelijke verdedigings-organisatie werd. Ongeveer 3.B00 van deze kinderen zijn van gemengcen bloede, de vruch'en van relaties tus sen neger-soldaten en Duitse vrouwen. D e kinderen heten „Toxis". Bovendien 7.Un er in West-DuiUland ongeveer 50.000 ..soldaten-bruidies", die door hun geallieerde soldaen-erhtgenoten in de steelt zijn gelaten en die met z'n allen een bedrag van meer dan een mil liard mark aan nimmer betaalde alimen taties te vorderen hebben. Wat de finan ciële zorg voor de bczettlngsklndcren be treft: die komt voorlopig neer op de schouder van de Westduitse belasting betaler. Elk kind kost de Westduitse schatkist gemiddeld 600 tot 1.000 mark per Jaar. Het was vóór 5 Mei jl. niet mogelijk om een geallieerde militair te doen ver volgen wegens nalatigheid in alimenta tieplicht jegens in de steek gelaten Duitse echtgenoten, noch voor onderhoudsplicht hunner grotendeels onwettige kinderen En voor de verlaten Duitse vrouwen en reeds ter wereld gebrachte bezettings- kinderen van vóór 5 Mei is er ook nu weinig hoop op alimentatie en onderhoud door geallieerde echtgenoten en vaders. De herwonnen Westduitse souvereinl- teit zal alleen ten goede komen aan Duit se vrouwen, die in de toekomst nog door hun N.A.V.O.-echtgenoten zullen worden verlaten, of kinderen van N-A.V.O.-mili tairen, die nog ter wereld moeten komen Tegen die N.A.V.O.-echtgenoten en -papa's zullen Westduitse gerechtshoven in de toekomst handelend kunnen optre den en vervolgingen wegens alimentatie- en onderhoudsplicht kunnen instellen. De Münchense advocaat mr Luis Jedel- hauser heeft zich het lot der Duitse sol daten-bruiden en bezeftingskinderen aan getrokken, overigens in het besef, dat hij tegen windmolens vecht. Hij staat aan het hoofd van een organisatie, die zich noemt: „Vereniging tot het verlenen van steun aan onwettige soldaten-kinderen in Duitsland. WANBEGRIP In zijn bureau aan de Zonnenstraat in Münohen stapelen zich de brieven op van teleurgestelde en vertwijfelde Duitse vrouwen en moeders, voor wie de zon allerminst schijnt in de Zonnenstraat. Véél kan mr Jedelhauser niet doen en de vrouwen begrijpen meestal niet, dat het hem aan de wettelijke hand ontbreekt, waarmede hij een vuist zou kunnen ma ken. Hij heeft zich gewend tot de vroe gere geallieerde Hoge Commissarissen in Duitsland (thans de ambassadeurs hun ner respectieve landen in Bonn). Hij heeft geschreven naar de presidenten van Amerika en Frankrijk en aan de vroe gere Engelse premier Sir Winston Chur chill. Maar die konden hem ook niet hel pen. De bommen, die hij in de vorm van Jhr Quarles van Ufiord gecremeerd Onder zeer grote belangstelling is gis termiddag in Driehuis-Westerveld het stoffelijk overschot van Jhr. H. G. A. Quarles van Ufford gecremeerd. Hij was voorzitter van de A.V.R.O., consul van Noorwegen, voorzitter van de Vereniging van Vrienden van het Residentieorkest en overleed Vrijdagmiddag aan een hart verlamming. In het crematorium werd al leen het woord gevoerd door de Noorse predikant ds. Terjesen uit Rotterdam. Bij het binnendragen van de baar speel de het orgel Griegs „Letzter Frühling". Na de woorden van de Noorse predikant, werd het Noorse lied „Ved Rundarne" gespeeld en tijdens het dalen van de baar „Abide with me". Onder de zeer talrijke aanwezigen wer den opgemerkt mr. L. A. Kesper in zijn functde van regeringscommissaris voor het Radiowezen, mr. M. P. Bajetto, namens het departement van O., K. en W., H. Akre, consul van Noorwegen te Rotter dam, J. W. Lebon, secretaris van de Ra dio Unie, mr. J. A. W. Burger, voorzitter van de V.A.R.A., D. Pereboom, namens de N.C.R.V. en namens de A.V.R.O. zelf de wnd. voorzitter dr. H. Molhuysen en de directeur, de heer D. Repko. Minister Donker: Uitbreiding loterij geen principiële kwestie (Van onze Parleménteredactie) De regering is van mening, dat bij de uitbreiding van de Staatsloterij van vier tot zes series per loterij geen principiële vragen aan de orde zijn. Aldus schrijven de ministers Donker en Van de Kieft in de memorie van antwoord op het voor lopig verslag der Eerste Kamer over liet wetsontwerp tot wijziging van de Loterij- Een wijziging van het stelsel van de Staatsloterij verdient naar het oordeel der bewindslieden geen aanbeveling. Ook be staat er huns inziens geen aanleiding, de opbrengst der loterij te reserveren voor culturele doeleinden. Men mag aannemen, dat de vergroting van het aantal staatsloten de bes'lijding van de activiteit van verboden loterijen vergemakkelijkt. Wanneer het publiek ge noeg Staatsloten kan kopen, zal men het niet in een andere richting zoeken. De ministens beschikken niet over voldoende gegevens om te kunnen zeggen hoe groot de omvang is van de verboden loten- handel. Bij de nieuwe regeling zullen jaarlijks 501.000 loten worden uitgegeven. Dit Is per jaar ongeveer één lot per 20 inwoners. Voor deze loten zal het publiek f 10.320.000 betalen, of ca f4 per inwoner per Jaar. Aan prjjzen en teruggaven komt van dit bedrag ongeveer f 30.000.000 bij het pu bliek terug. Per inwoner zal dus per saldo jaarlijks ongeveer één gulden aan de Staatsloterij worden besteed. Poolse vluchtelingen te München hebben medegedeeld, dat de R K. primaat van Polen. Stefan kardinaal Wvsz.nski uit het directe toezicht van de polite is ontslagen en waarschijnlijk in een kloos ter verblijft een schildering van het lot der bezet- tingskirderen op de tafels van de hoge heren legde, waren blindgangers. Mr Jedelhausers bemoeienissen zullen zonder resultaat blijven, zolang de be staande rechtsregelingen niet worden ge wijzigd en daarop is. na de opheffing der geallieerde bezetting, weinig kans Hi.i erkent, dat er in de landen die door de Duitse troepen beze' zijn geweest mis schien we! een gelijk aantal kinderen met Duits bloed in de aderen ter wereld is gebracht, waarvan de papa eveneens onbekend is. Daarom wil hij het pro bleem van de soldaten-bruidjes onge acht van welke landaard en de bezet- tings-kinderen ongeacht de landaard van de papa's, die zonder achterlating van adres zijn vertrokken van een geheel andere kant aanbakken. Hij wil een soort internationale „vader-opspo- ringsdienst" in het leven roepen, een idee, waarvoor hij ook in het buitenland steun hoopt te vinden. Er zijn landen, waar men zich om het buitenechtelijke k "d weinig druk maakt. In Italië. Frank rijk en ook België, heeft hij voor zijn olan weinig belangstelling kunnen wek- Maar mr Jedelhauser geeft dé hoop nog niet op. Voor het overige gelooft mr Jedelhauser. dat hij in hun onderhouds plicht nalatige geallieerde papa's voor een Duitse rechtbank kan doen vervolgen (op grond van Westduitslands hei-wonnen souvereiniteit). zolang zij nog in W.-duits- land zijn gestationneerd. Daartoe heeft mr Jedelhauser thans enige proefproces sen aanhangig gemaakt, waarbij zal moe ten worden uitgemaakt, of men nu in derdaad voor de Westduitse deurwaarder de toegang kan verkrijgen tot de gealli eerde kazernes, die de gerechtsdienaar tot dusverre was ontzegd Helaas bestaan te dien aanzien, zo kort na de 5e Mei. nog maar zeer vage richtlijnen. DE ..TOXIS" Een zeer bijzonder probleem vormt dat van de bezettingskinderen van gemeng- den bloede, de „Toxis". Hun lot is ge schilderd in een tragische Duitse film Der dunkle Stern". Het merendeel is door hun beschaamde moeders verlaten Voor velen is niet eens een tehuis. Zij schjjnen voorbeschikt voor het circus (het thema van de film .Der dunkle Stern") Er zijn gevallen bekend, waarin „Toxis" niet tot scholen werden toege laten. Bijna 10 pet. dezer onwettige „Toxi"-kinderen wordt door de moeders voor adoptie beschikbaar gesteld en dat is dan meestal nog het summum van zorg, omdat de meestcn gewoon in de steek worden gelaten of de straat op gestuurd. No? meer is men bevreesd voor de toe komst van deze kinderen in Duitsland De oudsten zijn thans ongeveer 9 jaar Over een jaar of wat zullen zij nieuwe problemen voor de Duitse maatschappij scheppen. Deel van het kabinet bij ir Thijsse (deltaplan) Minister-president dr. W. Drees en de ministers Algera, Beijen. Witte en Luns hebben in gezelschap van de directeur- generaal van de Rijkswaterstaat gisteren een bezoek gebracht aan het waterloop kundig laboratorium in Delft. De gasten werden rondgeleid door de directeur van het laboratorium, prof. ir. J. Th. Thijsse. Dit bezoek zou nauw verband houden met de komst van Paul Henri Spaak, de Belgische minister van buitenlandse za ken, die Vrijdag eveneens het waterloop kundig laboratorium zal bezoeken en met de Nederlandse regering besprekingen zal voeren over de gevolgen van het Delta plan voor België, speciaal wat betreft de Antwerpse haven. B en W. van Amsterdam hebben de raad voorgesteld op zijn verzoek eervol ontslag te verlenen aan prof. mr dr G. H A Feber als buitengewoon hoogleraar In de criminologie aan de gemeentelijke universiteit aldaar m.i.v. 19 Sept. lekker gezond voordelig Vraag ooit eens Stegemon's andere leverspecialiteiten: Saksische en Berliner leverworst, leverkoas etc. Stratenmakers en metselaars in Rotterdams bouwcentrum Landelijke wedstrijd voor jonge vakmensen (Van een onzer verslaggevers) In een grote tent achter het bouw centrum te Rotterdam zijn gister ochtend 72 jonge metselaars begon nen aan een werkstuk, dat elk hen kans geeft op het behalen de hoogste eer, de beste van allen genoemd te worden. Van 31 techni- sche scholen nemen in totaal 62 leer lingen aan de Derde Nationale Met- selwedstrijd deel. Een van deze scholen, Concordia Inter Nos te Amsterdam, moet vechten om hel behoud van de fraaie wisselprtös, de zil veren troffel. Daarnaast zyn er nog tien deelnemers, voortkomend uit het zg. leerlingenstelsel,-jongens dus. d'ie hun opleiding gedeeltelijk in de practpk ge noten hebben. Dit jaar voor het eerst is er bovendien een wedstrijd in het straat- maken met klinkers, waaraan tien jon gens en tien helpers deelnemen. Elk van de deelnemende metselaars is een jongeman waar een goed vakman In steekt. Want iedere school met een cur sus metselen vaardigt jaarlijks haar twee best geslaagde leerlingen af naar Rotterdam. De nummers één zitten in de A-groep en de nummers twee in d< B-groep. Voor beide groepen zijn aparte werkstukken ontworpen, evenals de deelnemers in groep C. die van leerlingenstelsel. Rustig fluitend met de gramofoonmu- ziek werkten de jonge knapen voort. Steen na steen langs een strakgespan nen touwtje keurig op z'n plaats. Zo de Prins zónder tam-tam Wat zo'n goodwillreis voor onze nationale K.L.M. betekent, is moeilijk in cijfers uit te drukken. Vlagvertoon is in Zuid-Amerika de beste manier van reclame en telkens wanneer de mooi opgepoetste „kist" met liet prinselijk wapen op de vliegvelden neerstreek, waren er honderden toeschouwers. Geen wonder, dat de Prins, wie het vliegen en de K.L.M. na aan het hart liggen, vaak een lans voor deze maatschappij heeft gebroken en als ik mij niet vergis is het opnemen van Chili en Peru in het K.L.M.-net een gevolg ge weest van de besprekingen die door de Prins wer den ingeleid. Daarbij dient ook vermeld, dat de K.L.M.-bemnnningen van de speciale vliegtuigen j hun beste beentje hebben voorgezet, wat eens j heeft geleid tot een allervermakelijkst incident. I gewoonte, dat de Prins direct Voor zestig man koffie niet mogelijk door HANS KIEV ID in Ecuador. Het is de Op iedere re ceptie was er aankomst in een land ziin opwach- steeds diezelfde ting maakt bij de president. Dit is hartelijke onge- E^'wbFïllMn'T'n S: tafb. landse zijde de gezant, en de adju- da"k het tbe" danten tegenwoordig zijn. Zo zou- minnelijk optre- den ook in Ecuador de rest van den van Prins Bernhard. Deze het gevolg en de KLM-ers alvast foto geeft een beeld van de ont- Quito het gemeentehuis gaan, de Prins ereburger worden verklaard. Maar door een vergis sing, of zoals de KLM- menson later zelf ver- klaarden, door verblln- iding (van het goud op hun mouwen) werd de KLM-auto voor het pre sidentiële paleis geloodst .kennelijk in de veronderstelling dat daarin •de Prins zou zitten. Zodra gezag voerder Van der l^as uitsteeg, klon ken §g i vangst in Bogota (Colombia). blijven een verkeerde landing maak te. Trouwens men kon het de solda ten van de eregarde al van het ge zicht lezen: die mannen, ja dat be grepen ze, maar wat dat ene geüni formeerde meisje (de stewardess) daar bij moest Dat was een van de weinige keren, dat de KLM tegen woordig was bij een intieme begroe ting van Prins en president! Zo is Nederland De volksliederen klonken en stram in de houding wachtten de KLM-ers verbaasd maar keurig De reizen leverden altijd v grappige incidenten op, die moeite waard zijn, te worden mede- de rol, de gebeurtenissen af. Deuren gedeeld. Dat was allereerst al op de wagen, kennelijk geen aanhanger langzaam, statig Hollandse tentoonstelling in Mexico, de presidentspartij, al als en zelfs directeuren hamers en schroevendraaier^ gingen hanteren en hun Mexicaanse hulpjes in zulk onverbloemd Hollands tot spoed maanden, dat er behalve de faam van onze producten het bezinksel van onze taal in Mexico is achtergeble ven. Het noodlot wilde ook, dat in het jaargetijde, waarin het nooit in Mexico regende, net uitgerekend tij dens de tentoonstelling een wolkbreuk optrad, die de halve stad en de hele tentoonstelling onder water zette. De Mexicanen namen het nogal laconiek op. Wat wil je. zeiden ze: Die Hol landers brengen een tentoonstelling hier „Zo is Nederland" en zelfs de regen hebben ze georganiseerd! In Mexico werd ook een bezoek ge bracht aan de waarlijk schilderachti- zulke ge studentenstad. Daarna ging men el de de moderne woonhuizen bezoeken. aarbij de chauffeur van onze pers die als alle tentoonstellingen i in de termen Samen met majoor Gerben Sonderman (links) maakte Z.K.H. een ochtendrit te paard door de prachtige omgeving van Punte del Esto (Uruguay). taar weggaf: „Ja, die paar ongeluk- -- maar de u niet te j gerustge steld, dat dit niet een zuiver Mexi caans foefje was. In die woonflats echter werd willekeurig aan een huis aangebeld en zo stond daar ccn huis vrouwtje met schortje voor ineens tegenover een zestigtal nieuwsgierige mannen. Ze was over deze huisvre debreuk bepaald onthutst en zei een kopje koffie te willen aanbieden, als ze maar zestig kopjes had gehad Des avonds stond ze met schortje en Prins in alle kranten van Mexico en dat zal dat mevrouwtje die morgen wel echt niet hebben gedroomd. De Prins woonde daar ook nog een 'ecstje bij ie klederdr -■r echt plezier in. al wisten ze er het fijne niet van. wat die meneer mei lie anjer in het knoopsgat, eigenlijk kwam doen. Pas toen hun werd ver- eld. dat die meneer ook vier k:nder jes had, werd er voor hen duidelijker sal gesproken. illerprinsen In Vera Cruz viel het bezoek Juist .amen met Allerheiligen en Allerzie len. welke dagen in het Katholieke Mexico van grote betekenis zijn De antvangstfestiviteitcn werden dan ook uitgesteld tot de dag daarna, die volgens een krant in die plaats maar meteen Allcrprinsen werd genoemd. weinig mogelijk knoeien met de specie was het parool, want de nauwlettend toeziende jury oordeelde ook ovèr de netheid op het werk Naarmate de wedstrijd vorderde, nam evenwel het gerucht toe, want nu moes ten ook ronde en schuine verbanden worden gemetseld. Het kappen van de bakstenen in de juiste vorm maakte dat een heldere klank zich door het geroe zemoes mengde Deze klank viel ook b\j de stnaatma- kers. te beluisteren. Zü moeeten een stuk klinkerweg leggen en wel zodanig dat er een modelstraat in die tent kwam te liggen. Voor deze eerste wedstrijd heeft de gemeente Rotterdam het zand, de klin kers, trottoirbanden en zelfs de straat- kolken geleverd, zodat vanmorgen alles kant en klaar lag. Vanmiddag om twaalf uur moeten alle werkstukken klaar zijn of zover voltooid, dat de jury een eind oordeel kan vellen. Daarna is er in het bouwcentrum een gemeenschappelijke maaltijd tijdens welke de minister ran volkshuisvesting en wederopbouw, ir H. B. J. Witte de individuele prijzen en de zilveren troffel zal uitreiken. De toenemende belangstelling voor metselcursussen op technische scholen blijkt uit het feit dat, sedert 1953 toen de landelijke wedstrijden voor het eerst werden gehouden, vijftien technische scholen toestemming hebben gekregen voor het inzeilen van zo'n cursus. Het aantal deelnemende scholen is dit jaar ca 50 pet hoger dan in 1954. 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes) Een belangrijke ontdekking op geneeskun dig gebied is „synergismus. Hiermede wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees middelen. De vier middelen verenigd in (Hefarine„4"-«Ik afzonderlijk al beroemd - werken tezamen nóg beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen I TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 T (Van onze speciale verslaggever) IN DE STUDEERKAMER van prof. dr J. H. Bavinck aan de Hertog Hendriklaan in Baam hangt onmiskenbaar de sfeer van het verre Indonesië. Daar werkte dr Bavinck een groot gedeelte van zijn leven en dat andere deel, dat hij er n i e t doorbrengt, is tóch helemaal aan de zending en aan Indonesië gewijd. Er staat een prachtige kop van een Balinees man op de schoorsteenmantel. En een Javaanse schilder heeft, met een verwonderlijk gevoel voor symboliek, een schilderij gemaakt van de Javaanse voorstelling van het Christendom. De engelen er op zijn wajangfiguren, maar het is van dezelfde kraent als een oud kerk raam! Prof Bavlncks gedachten houden zich veel bezig met die prachtige jaren, die hij als missionnair predikant doorbracht in Solo. Daar spelen ook de mooiste herinneringen uit zijn leven. ..We hadden er bijbelclubjes van vijf leden elk Dat was een zeer merk waardige instelling, want de leiders en de onderleiders van die clubjes waren ook weer georganiseerd in clubjes van vijf en zo was het een heel sneeuwbal systeem. Tot diep in de Mohamme daanse wereld hadden we zo contacten weten Ie leggen. Deze bijbelclubs kwamen bijeen in de pendoppo. het woonhuis van het ge bouw. dat we in Solo bezaten. Achter die pendoppo ligt de zgn. dalem. Dat is een familieheillgdom, waar je als ge woon bezoeker nooit komt. Maar in die dalem hielden we de grole bijeenkomst van de leiders der clubjes van vijf. Als we daar bijeenzaten, voelden we ons als kinderen van God bijeen in zijn huis We zaten daarbij allemaal op de grond en omdat het in die dalem altijd donker Is, zetten we allemaal een Javaans kandelaartje met een kaars voor ons We gingen in een kruisvorm zitten en daardoor zaten wii dus rond een lichtend kruis. We zongen er een. alleen voor deze bijeenkomst bestemd lied en een volgende bijzonderheid was. dat we er alleen laag-Javaans spraken. Alle ver schillen vielen dan weg en het werd gemakkelijk om ons tegenover elkaar uit te spreken. Een kind vertelt "CV werd altijd een gedeelte uit de Bijbel besproken, maar één van de kinderen -Li want het wa.s jeugdwerk en de bezoekers waren tussen de 14 en 16 jaar oud kreeg steeds gelegenheid om te vertellen hoe zij of hij tot het Christendom gekomen was. Vooral de kinderen die pas de grote keus gedaan hadden. ZIJ kwa men alle uit Mohammedaanse gezinnen. Die avond die ik als een van de mooLste van mijn leven beschouw ver telde een 15-jarig meisje, dat ze van haar jongste jaren af het land aan het Christendom had gehad. Haar vader en moeder waren haar daarin voorgegaan. Toch was zij op de Zendingsschool gekomen, omdat het zo'n goede schooi was. Maar bij de Bijbelles zo vertelde ze hield ze altijd de oren stijf dicht. Ze hoorde niets van hetgeen er gezegd werd. want dat wilde ze niet. Tot een jonger zusje stierf. Toen was zij zó van streek, dat ze verga t om de vingers in haar oren te houden. De bijbelles boeide haar zo. dat ze bleef luiste ren en. na schooltijd, een bijbel kocht. Als een hongerig kind had ze zich op de lectuur van het Woord geworpen, tot haar vader merkte, dat ze 's avond» bijbel las. Hij kwam een* onverwachts de kamer binnen, was verschrikkelijk boos en verscheurde de bijbel. En hij zei- „Kind beloof me. dat je er nooit en nooit meer in zult lezen!". Hel kind was moe en verschrikt. Het beloofde het. maar toen ze eenmaal in bed lag, moest ze maar stpeds denken aan die woorden: „Wie mij verloochenen zal voor de men-sen. die zal Ik verloochenen voor mijn Vader. Die in de hf melen Is". Dat werd een obsessie. Ze stond op. ging naar de kamer van haar ouders en trok haar belofte in. Er volgde toen een héél moeilijke periode voor haar het was een kind van 15 jaar! maar ze bad veel en ze kreeg toestemming om lid te worden van een clubje van vijf. En zelfs werd ze leidster. En het wonderlijke van haar geschiedenis wa-s het slot. Ze zei: „Mijn gebed is verhoord, er is helemaal geen weerstand-meer thuis". Toen prof. Bavinck in 1934 Solo verliet, was ze nog niet gedoopt. „Dat deden wij nooit. Als de oudere er tegen waren, zeiden we: „Wacht tot je zelfstandig bent en beslis dan zelf." Het is onjuist in zo'n gezin een conflict te scheppen. De bijbelclubjes bestaan nog. Het is een goed systeem, dat rijke vruchten heeft afgeworpen. Maar bijbelschetsen schrijven, zoals vroeger voor deze clubjes, kan ik niet meer. Ik ben het klimaat ontwend." DE TOESTAND IN INDONESIË Japanse tijd; Erfenis uit de goedwilligen machteloos U/HE IN HET INDONESIË van na de souvereiniteits-overdracht hier en daar achter de schermen heeft kunnen kijken, verwondert zich niet al te zeer meer over de mishandeling, waaraan de verdachten en .getuigen in de beruchie processen te Djakarta blootstaan. Deze politie-methoden zijn reeds sinds enkele jaren „normaal" en de betrokken politiemensen weten vermoedelijk in de meeste gevallen niet anders, dan dat zoiets nu eenmaal bij een verhoor noodzakelijk is. Hoe kan het ook anders: Hjken opgeleidvan hen is i groot deel jongs af in dergelijke praktijken opgeleid, en heefi misschien zelf wel eens aan den lijve ondervonden. De Japanse Staatspolitie, de Kempetai. heeft deze mishandeling als onderzoek methode in Indonesië geïntroduceerd De Japanners namen na enige tijd Indone sische jongelieden in diienst, meestal kam pongmensen van geringe ontwikkeling die als hulp-agent of hul-p-soldaat optra den. Veel van dergelijke Individuen, die dus op „politie-ervaring" konden bogen, jn na de souvereiniteitsoverdracht door Ie Indonesische Staatspolitie in dienst ge- Zij hebben nooit een normale vooroorlogse opleiding genoten. Al hun kermis en ervaring s'ammen uit de Ja panse tijd. toen de „waterproef", de mis handeling met knuppels en nog een ganse reeks andere gruwelijkheden, tot het da- ze'.ijks bedrijf van het opsporingsappa raat behoorden. Trouwens, ook in het ager waren slaan en trappen gebruike lijk. Een klap in het gelaat, of een flinke trap tegen de schenen, betekende voor ?en Japans soldaat nipt meer dan een „lichte berisping". Wij hebben het vaak tien gebeuren, en de soldaten vertrokken daarbij geen spier op hun gezicht. Wij waren getuige DEN JAAR of twee geleden waren wij J-J getuigen van de arrestatie van een inbreker. Alvorens de man naar het po- rerd eeleid. mishandelden de agenten hem zodanig met wapenkolven geschoeide voeten, dat de man. die geen enkel verzet had geboden, tenslotte één bloederige massa moest worden weggesleept Toen wij aan één der Indo nesische politiemensen vroegen, waarom dat toch deed. omdat het slachtoffer in 't geheel niet tegen zijn arresta tie had venzet, bleken de beulen ten zeer- verbaasd over zulk een naïeve opmer king. Het was toch duidelijk dat de man ergens had ingebroken. Welnu.... ander geval zagen wij. hoe een "envoudige Indonesiër, die voor een uiterst lichte overtreding op het politie bureau ontboden werd, nog vóór hem Iets was gevraagd een paar rake klappen in het gelaat kreeg. Behah-e het slachtoffer was er op het overvolle politiebureau niemand, die ook maar met zijn ogen knipperde. Hiermede is niet gezegd dat élle leden van de Staatspolitie dergelijke methodes toepassen of maar goedkeuren Er bevin den zich bij dit apparaat nog verscheide ne „Old Hands", politiemannen uit de zozeer gesmade .Jcoloniale tijd", die zich niet tot dergelijke methoden laten ver leiden: Wij hebben nog slechts kort ge leden op een politiebureau in Indonesië openlijke betuigingen van afkeuring, er gernis en weerzin tegen het optreden van de Staatspolitie m de Djakariaanse processen gehoord. Dat dit geschiedde ln tegenwoordigheid van een Nederlander, wil heel wat zeggen. Het waren kennelijk uitingen van een overkropt gemoed. Maar deze mensen van „tempo Doe- loeh", van vroeger, verkeren blijkbaar in rie minderheid cn bovendien heeft hun stem maar weinig gezag. Ze behoren im mers niet tot öe „helden der revolutie" Zij zijn de politiemannen van een koloni aal regiem geweest. De „Helden" zijn al leen zij. die na de souvereiniteits-over dracht bij de politie zijn gekomen, lieden zonder enige behoorlijke scholing, die door het uitvallen der Nederlandse lei dende polltie-functlonarissen, de krank zinnigste promoties maakten. IA OOR DERGELIJKE figuren Is het apparaat der Staatspolitie in Indo nesië vergiftigd. Bovendien bloeit ook in politie-kringen de corruptie. Iedere ohauffeur hoeft altijd een paar bankbil- jetjes gereed om ze de agent, die hom bekeurt en zijn rijbewijs wil zien. tege lijk met dit document Jn de hand te stoppen. Wij weten met zekerheid, dat er ook In de hoogste leidende kringen van de Indonesische Staatspolitie mensen rijn, die dit niet alleen ten diepste betreuren, maar die er graag eens de bezem door zouden willen halen. Maar het 8antai goed-opgeleide cn betrouwbare politie autoriteiten is té gering om een enigszins redelijke controle mogelijk te maken. De organisatie is zwak en chaotisch, een euvel van vrijwel e'.k ambtelijk appa raat in Indonesië Het meest tragische van <flt alles is eigenlijk nog. dat zij. die op het ogenblik achter de schermen aan de touwtjes trek ken. de communisten, In een dergelijke schoonmaak geen enkel voordeel z en. Een slecht, corrupt en wreed politie-ap- paraat komt de communistische partij tn Indonesië's huidige politieke bestel zeer wel te stade: zij is reeds voldoende in die kringen geïnfiltreerd om de zekerheid te hebben, dat dit apparaat de volgelin gen van Moskou zoveel mogelijk met rust laat en de oppositie overal zal trachten de voet dwars te zetten Er gebeurt dus niets. Niet omdat er geen figuren zijn die willen ingrijpen, maar omdat zij eenvoudig dc kans niet krijgen. Wie zijn mond opendoet. WOPdl door de politie geëlimineerd. Enkele zeer voorzichtige, benauwde stemmen uitgezonderd, bewaart men in Indonesië over deze dingen dus het stil zwijgen. Tot president-curator van de TheoL School der Chi- Geref. Kerken in Neder land is benoemd ds W Meljnhout, Chr. Geref. predikant te Franeker In verband met het 400-Jarlg bestaan van de Doopsgezinde gemeente van Dols» ward ontvangt dit stadje deze zomer veel bezoek van Amerikaanse Mennonieten KAuW WRICLEY heerlijk - verfrissend houdt u tn topvorm tn uw werk en bij sport

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5