Plannen van G.S. ten aanzien van Oegstgeest Voorgenomen wijzigingen bij Rijnsburg Conferentie over Verre Oosten? „Aad van Vegten is beslist mijn dochter!" NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 WOENSDAG 20 JULI 1955 Woidt Leidens keurslijf verwijd? Bijdrage tot gemeenschap met eigen karakter Leiden zou bouwgrond voor 7000 woningen er bij krijgen GISTEREN WERD DE gemeenteraad van Oegstgeest geconvoceerd voor een vergadering, die aanstaande Vrijdagavond om 7 uur in het ge meentehuis zal worden gehouden. Als enig punt staat op de agenda het schrijven van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland inzake de grens wijzigingen der gemeente Oegstgeest. B. en W. stellen voor dit schrijven in hun handen te geven om prae-advies. Zoals reeds werd gemeld, ligt het in het voornemen van Ced. Staten tot H.M. de Koningin een verzoek te richten to: wijziging van de grenzen der gemeenten Leiden. Oegstgeest en Rijnsburg in dier voege, dat delên van Oegstgeest onder- acheidenlijk aan Leiden en Rijnsburg worden toegevoegd. Dit voornemen be rust op de volgende overwegingen De gemeente Lelden heeft behoefte aan terreinen voor woningbouw en daar mede verband houdende voorzieningen. Het bestaande woningtekort bedraagt circa 3700 woningen. Voor vervanging van woningen, die tengevolge van krotoprui ming en sanering noodzakelijk moeten verdwijnen, zijn naar schatting tot 1970 circa 1400 woningen nodig en voor opvangen ven de woningbehoefte gevolge van bevolkingsaanwas circa 4650. Lelden zal dus in 1970 circa 9600 VOORSCHOTEN Spoedraad met zeer bijzonder karakter Gisteravond om half negen is de ge meenteraad van Voorschoten in openbare spoedeisende vergadering bijeen geweest. Onmiddellijk nadat de burgemeester de vergadering met ambtsgebed had ge opend. is de vergadering in besloten zitting gegaan. Na ongeveer anderhalf uur werd de openbare vergadering her opend. De voorzitter vroeg de rondvraag uit te stellen tot de normale vergadering van Vrijdag a.s., maar de heer Pels (PvdA) kreeg gelegenheid nog een vraag te stel len. omdat hij Vrijdag niet aanwezig kan zijn. Spr. vroeg waarom de pers voor de vergadering van gisteravond niet was uitgenodigd. De voorzitter deelde mede. dat dit in verband met het bijzondere karakter van deze vergadering een uitzonderlijk geval was en dat men daarom gemeend had in dit geval de per» niet te hoeven uitno digen. Tevens vroeg de heer Pels of het nodig was, as. Vrijdag (dus in vacantietljd) nog een vergadering te beleggen, met een vrij onbelangrijke agenda. De voorzitter deelde mede, dat de mogelijkheid be stond. dat nog een zeer belangrijk punt aan de orde gesteld zal moeten worden. De vqjgende vergadering werd vastge steld op 26 Augustus. Uitbreiding telefoon installatie raadhuis In verband met de toenemende inten siviteit van het telefonisch verkeer ten raadhuize blijkt het noodzakelijk de tele- foonlnstailatae uit te breiden. Reeds eer der werd in een openbare raadsvergade ring hierover gesproken, maar de hoge uitgaven, die deze uitgave met zich brengt, waren oorzaak dat B. en W. meenden hiertoe nog niet te moeten De moeilijkheden blijken echter der mate belemmerend te werken, dat het college meent, thans de uitbreiding door te moeten laten gaan. Volgens een aan bieding van de PTT zullen de kosten be dragen 16.514 ineens en verder 114.90 per maand. Hiervoor komt dan een Installatie met 4 netlijnen «hans 2) en 46 aansluitingen (thans 28) De 10 zelfstandige hulsaan- slulfeingen kunnen vervallen en worden in het automatische net opgenomen.. Er waren ook andere oplossingen mogelijk, doch B. en W. achten deze de meest ef ficiënte. Verder dient voor de nieuwe installatie In de kelder vao het raadhuis een droog en stofvrij vertrek te worden gemaakt, waarvan de kosten worden geraamd op 1800. B. en W. vragen voor de uitvoe ring van een en ander een crediet aan de Uurwerk van de toren Gisteren is het uurwerk van de ge meente-toren gesloopt in verband met de begonnen werkzaamheden ter restau ratie van deze toren. Omdat de restau ratie eerst bijna voltooid moet zijn, voor dat de klok weer aangebracht kan wor den, zal Voorschoten wel een heel lange tijd de ('s avonds verlichte) klokken moe ten missen. Die gaan uit de weg Vanwege de provincie is men gisteren begonnen met het slopen van de drie huisjes aan de Papeiaan even voor de overweg. Nadat deze huisjes, die voor het verkeer een grote sta-in-de-weg vormden en die reeds jaren geleden on bewoonbaar verklaard waren, dit voor- Jaar ontruimd waren, heeft de B.B. ze nog als oefenobject gebruikt. Nu vallen ze (gelukkig) onder siopershanden. Burgerlijke stand Geboren: Jolanda M. d v A F Bregman en L Lahuis, Leidseweg 423; Cornelia P Th. d v C A Karrcmans en A E Zoete melk. Schoolstraat 138. Gehuwd: J P Rotteveel 24 j, te Leid- schendam en J M G Oudshoorn 25 J. Pa- pela i 106. RUNSBURG Personeel Flora alt Het personeel van Flora heeft gisteren de klok weer eens stilgezet en is e uitgetrokken. Op het eerste deel van de reis werd Ouwehands dierenpark te Rhe- nen bezocht. Daarna ging het gezelschap naar de Westerbouwing om een boot tocht naar Arnhem te maken. Op de te rugweg werd In Zeist de inwendige versterkt. Om half twaalf waren de reis genoten weer in Rijnsburg terug. woningen gebouwd moeten hebben. In dien Leiden alle gronden, die b:i huidige gemeentegrenzen beschikbaar zijn, volbouwt, is er nog plaats voor plus minus 8000 woningen. Leiden in last Het is echter om verschillende redenen zeer ongewenst, dat de gemeente Leiden eerst alle gebieden binnen haar grenzen geheel in gebruik neemt v bouw. In de eerste plaats moet een stad om haar eigenlijke bebouwde kom e: ruimte hebben. Het samenvallen var grenzen van de bebouwde kom mei gemeentegrenzen is in het algemeen juist. Voorts kan Lelden thans alleen maar uitbreiden in het Noorden er het Zuid-Westen. De grond in het Noor den is echter dermate slechte bouwgrond, dat de bebouwing naar de toekomst zal moeten worden verschoven, de tijd dat de grond na opspuiting vol doende gezet is. Leiden is dus voor d« eerstvolgende Jaren uitsluitend op wo ningbouw ih één wiik, namelijk Zuid- West, aangewezen. Dit heeft grote prac- tische bezwaren Wordt het Oegstgeester Morskwar- tier in het Leldse territoir opgeno men. dan kan de bonwactivitelt over dit kwartier en het zuidwestelijk deel der stad (Bosch- en Gasthuispolder) worden verdeeld. De bodemgesteld heid In het Oegstgeester Morskwar- tier Is geschikt voor woningbouw. Het Leidse gedeelte van de Lage Mors is reeds tot aan de gemeentegrens be bouwd. Hier kon geen ruimte worden gereserveerd voor doeleinden meen belang met name voor de bouw van kerken en onderwijsinstellingen. Voor deze doeleinden dient een plaats den gevonden op het gebied van het hui dige Oegstgeest, waar ook het van de wijk zal moeten verrijzen. Algemeen belang Voorts is het niet alleen een Leids maar ook een algemeen belang, dat de Wassenaarseweg, die op Leids territoir langs de trambaan loopt, doch eindigt bij de gemeentegrens, wordt doorgetrokken, zodat een verbinding tussen de Rijnsbur- gerweg en de Rijksweg nr 4 tot stand komt. De gemeente Leiden zal daarvo- kunnen zorgdragen na toevoeging va het Oegstgeester Morskwartier aan haar gebied. Ook in stedebouwkundig opzicht is deze toevoeging wenselijk. Voor een harmoni sche opbouw van de woonwijk is het namelijk van grote betekenis, dat zij ondertéén gemeente komt te ressorteren. Tenslotte Is het ook van groot be lang. dat het Academisch Ziekenhuis zich kan uitbreiden, zonder daardoor op het gebied van twee gemeenten te Nieuwe grens geest naar Leiden dient over te gaan, kan als uitgangspunt worden gekozen de hoofdverbindingsweg Leiden—Oegstgeest (onder Leiden geheten Rijnsburgerweg, onder Oegstgeest Leidsestraatweg). De bestaande grens loopt hier langs de lood recht daarop staande, in Zuidwestelijke richting gaande Nachtegaallaan. De nieuwe grens is gedacht langs doorgaan de perceelsscheidingen, ongeveer 100 m daar benoorden. De wederzijdse terrei nen komen dan geheel op Leids territoir te liggen, evenals de (I^eidse) stadskwe- kerij, d:e zich aan het Westelijk uiteind» van de Nachtegaallaan bevindt. De nieuwe grens buigt dan naar Noordwesten om, daarbij langs Ende geest. de Endegeester wetering volgende tot aan het perceel, dat gelegen is langs de Zuidoostzijde van de Endegeester- straatweg. De perceelsscheiding evenwij dig aan de Endegeesterstraatweg wordt in Zuidwestelijke richting gevolgd (zo dat de straatweg met zijn aangrenzende percelen geheel op Oegstgeester terri toir blijft) tot nabij het aansluitingspunt aan de thans bestaande Rijksweg, ge naamd de Witte Palen. Hier steekt de nieuwe grens de Endegeesterstraatweg over, kruist daarna de Rijksweg, volgt over korte afstand de westzijde van deze Rijksweg tot de sloot, die gelegen is in het verlengde van de Duifhuislaan. welke sloot en laan de Noordelijke be grenzing van het over te dragen gebied Hoge Mors Van dit over te dragen gebied is het deel ten Zuiden van de Rijksweg e Lage Morsweg. waarin de Hoge Mors is gelegen, het meest belangrijk wat de hui dige bewoning betreft. Over het meen zijn de bewoners, aldus GS., reeds thans meer op Leiden dan op Oegstgeest georiënteerd. Bebouwing van het volledige Lage Morsgedoelte zal tot gevolg hebben, dat b(j de bebouwing van de Hoge Mors wordt aangesloten, zodat een normale Leldse buitenwijk zal ont staan. waarvoor dank zij de nieuwe spoorwegwerken met onderdoorgan gen ter plaatse, een gunstige verbin ding met bet stadscentrum is verze kerd. Volgens de gegeven omschrijving strekt het overgaande gebied zich uit tot het nieuwe tracé van de Rijksweg, in welke weg, naar mag worden aangeno men, twee onderdoorgangen zullen wor den gemaakt, te weten een bij de Haagse Schouw en een bij de Witte Palen. Di ten Westen van het tracé gelegen gron den komen in bet bijzonder in aanmer king om in de toekomst te worden be stemd tot recreatieterreinen ten behoeve van de bewoners van het nieuwe Mors kwartier. 26.000 Personen Wanneer men rekening houdt met deze ontwikkeling en tevens met enige toekomstige uitbreiding zowel van Endegeest als van de stadskwekcrl), kan men het potentiële bouwterrein op ongeveer 175 ha stellen. B(j een bevolkingsdichtheid van rond 40 wo ningen per ha wordt dan de moge lijkheid geschapen voor de bouw van circa 7000 woningen en mitsdien voor woongelegenheid voor ongev. 26.000 personen. De bevolkingsprognoses voor ons land komen neer op een aanwas tot 1980 van ongeveer drie millioen zielen, terwijl voorts wordt verwacht, dat in het bij zonder de middelgrote steden, waarto Leiden behoort, zijn aangewezen or deze aanwas op te nemen. Ook uit deze overwegingen achten G.S. de ontworpen grensverruiming, die toevoeging van 261 ha. thans be woond door 745 personen, inhoudt, noodzakelijk. Bloemendorp zou een afgeronde gemeente kunnen worden De bestaande grens tussen Oegstgeest en Rijnsburg loopt in feite door de dorps kern van laatstgenoemde gemeente en we! langs de straten van Noord naar Zuid achtereenvolgens genaamd Rijsjes, Oegstgeesterweg en Sandtlaan. Mede als gevolg van wegverbeteringen en sloot- dempingen staat de juiste loop van de grens niet geheel vast. Aangenomen wordt echter, dat de eigenlijke wegver harding van de Rijsjes op territoir van Oegstgeest Is gelegen en die van de Oegstgeesterweg en de Sandtlaan op territoir van Rijnsburg. De Rijnsburgers, wonende aan de westzijde van de Rijsjes, kunnen hun woning dus slechts verlaten vla ter ritoir van Oegstgeest: de Oegstgees- tenaren aan de zuidzijde van de Oegstgeesterweg en de Sandtlaan staan, buiten hun deur of tuintje ko mende, op gebied van Rijnsburg. uit onregelmatige grensoeloop vindt voornamelijk zijn oorzaak in het gebrek aan woonruimte in de gemeente Rijns burg, dat tot uitbreiding van de kom tot In Oegstgeest heeft geleld. Het grensge bied aan de zijde van Oegstgeest ls in menig opzicht niet anders dan een ver lengstuk van het dorp Rijnsburg. Zo staat het veilinggebouw van de Rijns- burgse veilingvereniging „Flora" op het territoir van Oegstgeest. Overigens heeft dit gebied een overwegend agrarische structuur; men treft er een intensieve tuinbouw aan, waaronder begrepen groente-, bloemen- en bloembollenteelt. In aansluiting daaraan komt ter plaatse een vrij talrijke beroepsbevolking In de sector handel en verkeer voor. Ook sociaal Maar niet alleen economisch, ook kerkelijk en sociaal sluit het grens gebied geheel bij R(jnsburg aan. De zich hier voordoende problemen z|Jn van dezelfde aard als de R(jnsburgse en dienen gezamenlijk met deze en van Rljnsburg uit tot een oplossing te worden gebracht. In dit gebied laat de riolering te wer sen over evenals de verlichting va wegen. Pogingen om terzake tot ge meenschappelijke regelingen te komen, hebben gefaald. Ook bij brand zijn meer dan eens moeilijkheden ontstaan. Post- vergissingen, welke tot vertraging en tot schade kunnen lelden, komen af en toe voor. Een goede en doelmatige uitbreiding van de bebouwing van Rijnsburg kan slechts in Oostelijke en Zuidelijke rich ting. derhalve op territoir van Oegst geest, worden gevonden. Het gebied ten Noorden van het Oegstgeesterkanaal komt voor woningbouw niet in aan king wegens de aldaar aanwezige kost bare cultuurgronden, terwijl het w omvangrijke in het Westen der gemeente nog beschikbare terrein is bestemd froor industrievestiging, waarmede reeds aanvang ls gemaakt. Veerpad: Rijnsburg Op grond van het vorenstaande zijn G.S. voornemens te bevorderen, dat Oegstgeest naar Rijnsburg overgaat gebied, dat zich langs de verbindingsweg uitstrekt over een afstand van rond 700 meter. Loodrecht op deze weg is n:euwe grenslijn gedacht, die Westwaarts tot de Rijn wordt doorgetrokken dien verstande, dat de toegangsweg het ValkenbuTgse veer, het zogenaamde Veerpad, nog op het territoir van Rijns- burg komt te liggen, en die zich Oost waarts geleidelijk naar het Noorden om buigt, daarbij de Kamphulzer wetering volgt en het Oegstgeesterkanaal kruist om Noordelijk daarvan tegen de bestaan de grens aan te sluiten Het overgaande gebied, aldus G.S.. heeft een oppervlakte van circa 180 ha en wordt bewoond door 630 per- Oegstgeest: woongemeente voongemeente itploolt zich de laatste ieer tot een welvarend, en heeft binnen haar grenzen in het bijzonder in het Noord- Oosten ruime mogelijkheden plaats t< geven aan haar groeiende bevolking. De bevolkingsgroepen In het Mors kwartier en bij Rljnsburg z|jn van heel andere aard dan de bevolking van het eigenlijke Oegstgeest. Het af slaan van deze groepen, respectieve lijk aan Leiden en Rijn<burg. zal naar de overtuiging van G.S. de groei van Oegstgeest geenszins belemmeren, eer er toe bijdragen, dat Oegstgeest een gemeenschap wordt met een uit gesproken eigen karakter en eigen NEW DELHI. 19 Juli. PREMIER NEHROE van India, die kort geleden is teruggekeerd van een bezoek achter het IJzeren en het Bamboe gordijn, heeft gis teren tijdens een persconferentie Twee zusjes, om zo te zienMaar ze groeiden op in twee verschil lende gezinnen. Links Geertje van Duyn (mevrouw Ravensbergen-van Duyn), rechts Aad van Vegten. Moeder van Duyn twijfelt niet Medisch beroepsgeheim wie Leny binnenkort gaat trouwen. Dat hij, nadat de omgang met Annie van Vèg- ten was verbroken, kennis maakte met Leny en dat men hem toen vroeg of hel met Annie dan weer aan was. Waarop hij antwoordde: „Nee, dit is Annie van Veg- Duyn uit Rijns- de eerste keer (Vervolg van pagina 1.) In een rustig hoekje van een achterka mer vol feestelijke sfeer hebben Aad en Leny met elkaar zitten praten en elkaar foto's.laten zien. Leny van haar „zusters j ten niet. Dit is Leny en broers" uit het Rijnsburgse gezin, dat burg". Hij had trouwe drie jongens en vijf meisjes telt. En Aad!dat hij zijn aanstaande vrouw zag. al ge had foto's bij zich van o.a. de drie bijzon- "gd. dat ze zo buitengewoon vee! leek der kleine meisjes uit het dertien kinde- op zijn vorig meisje. ren tellende gezin Van Vegten. Verrast, ofAls één van de argumenten voor de be- beter misschien, verbouwereerd bekenden wering, dat in 1931 de babyverwisseling ze elkaar, dat het niet anders kon of ze heeft plaats gehad, noemden we gisteren j moesten als baby's in het ziekenhuis met wat ons door familie van Aad van Vegten elkaar zijn verwisseld. is verteld. Namelijk dat de beide meisjes Leny hield haar „moeder" in Rijnsburg j met minder dan vijf minuten verschil op na de bruiloft oen foto voor en vroeg toen:de gedenkwaardige datum 7 December of het meisje, dat daarop stond volgens1031 waren geboren. ^ïadat we reeds had- haar niet op iemand leek. Het meisje op j den vernomen, dat Leny van Duyn "s mor de foto was Aad van Vegten. Mevrouw |gens omstreeks half tien was geboren Van Duyn was zeer getroffen door de j hebben we getracht die ontdekking in het grote gelijkenis van het meisje met haar j Academisch Ziekenhuis te controleren. En eigen dochter Geertje. Maar haar ontroering niets blijken. En ze pro beerde Leny, die zei „Dit meisje is vast Uw dochter moeder" die gedachte uit het hoofd te praten. Maar het gelukte haar niet en zelf kon ze de twijfel ook niet meer verdrijven. Toen bereikte haar het verzoek van Aad of zij met haar man Anthonius Zeldenthuis eens in Rijnsburg op bezoek mocht komen. Dat bezoek werd ook afgelegd. Verlangen Sinds dat bezdek hebben de meisjes Van Duyn er helemaal niet meer aan getwijfeld, dat de verwisseling in het A.Z. te Leiden inderdaad heeft plaats gehad. Hun moeder gaf zich echter nog niet gewonnen. Maar een paar weken later overviel haar opeens zo'n groot verlangen naar Aad, dat ze ertoe kwam zonder daarover iets aan iemand te vertellen, met de bus naar Oude Wetering te reizen. Ze moest en zou het meisje weerzien. Nu twijfelt moeder Van Duyn niet meer. ,Aad van Vegten is mijn dochter" zegt ze n ze is volkomen van de waarheid van die bewering overtuigd. En ze verlangt er sterk naar, dat dit 23 jaar oude raadse., dat door een misschien wat nerveuze kraamverpleegster aan twee families werd opgegeven, eindelijk zal worden op gelost. Steeds weer kan ze vertellen over wat de jonge Leidenaar overkwam met Haagse politierechter Dronk te veel In Februari Jl. reed een Leidenaar op •n rijwiel met hulpmotor in zodanig be schonken toestand, dat hij niet in staat kon worden geacht een rijwiel te bestu- De motor stond nog niet aan en hij trapte er vrolijk op los toen hij door de politie werd aangehouden Hij werd door de politie ter ontnuchtering naar het bu- gebracht waar hij later toegaf 6 of 8 borrels gedronken te hebben. De offl- van Justitie bij de Haagse politie rechter eiste tegen deze overtreder van de verkeerswet een boete van 30 of 15 dagen. Conform de -eis werd de man ver oordeeld. Gebrek aan bew(Js Voor de Haagse Politierechter moest een fabrikant uit Katwijk aan Zee zich verantwoorden wegens mishandeling van een werkneemster. Mej. A. v. d. P., een 17-jarig meisje, was bij verdachte in dienst. Zij had ontslag gevraagd en toen ze de laatste week van haar verblijf haar loon ging halen, bleek volgens haar aan dit bedrag wat te ontbreken. Zij had er met haar collega over gesproken en ging wat opgehitst naar het kantoor van de baas terug. Volgens verdachte riep zij dat zij zich niet liet bestelen, waarop h|J haar de deur had uitgeduwd. De getuige A. v. d. P. zei echter dat ze bij de haren is gepakt en het kantoor werd uitge trapt. Andere getuigen konden geen vol ledige inlichtingen geven, zodat de offi- van Justitie het feit van mishande niet wettig bewezen kon achten en vrijspraak eiste. Verdachte werd vrijge sproken. tegelijk wilden we proberen vast t len op welk tijdstip precies Aad van Veg ten was geboren. Geboortestaten De geboortestaten uit 1931 bleken in verband met werkzaamheden in het ge bouw van de verloskundige afdeling op een moeilijk te bereiken plaats te zijn opgeslagen. Maar na enig zoeken zouden ze zeer waarschijnlijk toch wel te vinden zijn. Prof. dr A. J. M. Hoimer echter zei ons op grond van het medisch beroepsge heim inzage van de geboortestaten te moeten weigeren. Daarentegen hadden de heer en de dame, die ons eerder hadden te woord gestaan, geen woord gezegd over de mogelijkheid, dat het medisch beroeps geheim in het geding zou komen. Hoe het zij, de preciese tijdstippen van de geboor ten vielen niet vast te stellen. Wanneer de kwestie van de vermoedelijke baby- verwisseling echter nauwkeurig zal moe ten worden onderzocht, omdat een moeder zegt haar eigen kind niet alleen voor haar gevoel, maar ook voor de wet te willen terug hebben, dan zullen de geboorte tijden toch waarschijnlijk wel worden vastgesteld. Ook al moet dan in laatste instantie een bloedonderzoek de beslissing brengen in deze kwestie, waarover het laatste woord zeker nog niet gesproken of geschreven is. Ook H.B.G. siaiile het seizoen Prognose bollenhandel niet te krijgen Nadat de Hobaho Zaterdagmorgen het startschot had laten klinken begon gister middag ook in de H.B.G. de veilingklok te draaien. En het was er al niet veel anders dan in de Hobaho: veel, zéér veel belangstelling, maar nog weinig bollen. Ook hier namen opvallend grote plaats Wél was hier een mooie partij Brilliant Star van het zand aanwezig. Vooral voor de twaalven van dit vroege rode tulpje, dat in massa's met Kerstmis aan de markt wordt gebracht, bestond veel belangstel ling. Ze brachten niet minder dan 11,90 per 100 op. De elven lagen direct een stuk lager: 7,10 per 100. Twaalven van Ibis gingen van de hand voor 9,30 en elven voor 8,30. Twaalven van Kre- lage's Triumph werden opgehouden op 6 en zift elf op 5 per 100. Voor twaal ven van Madame Lefeber werd 7,50 per 100 besteed. Twaalven van Van der Eer den gingen van de hand voor 6. Voor zift twaalf van de parkiettulp Discovery betaalde men 9,50 en niet geheel zuivere Triumphator draaide voor 8,50, 6,90 en 4,80, resp. voor zift twaalf, elf en tien. De narcissen werden o.m. vertegen woordigd door een partij Fortune. De enen brachten 9 per 100 op, de tweeën 6 en de drieën 4,55. Wat de crocussen aangaat: negens van Ovidius, Enchantress, Sir Walter Scott, e.d. brachten van 2.60 tot 2,90 op. Tienen van Remembrance veranderden van eigenaar voor 3,35 en negens voor 2,20. Toppers van Purpurea (zeer zwaar) gingen weg voor 8,20, elven van deze soort voor 7,50, tienen voor 5,75 en negens voor 3 per 100. Het is opmerkelijk, dat zelfs de door gewinterde vakmensen zich met de mees te nadruk willen distanciëren van een prognose over het verloop van de handel. Ook de voorzitter van de H.B.G., de heer D. van Egmond, verklaarde in zijn openingswoord letterlijk, dat hij er- ook geen „weerlander" van wist: Ongeluk of misdrijf In de bossen bU de Amersfoortseweg te Apeldoorn is Maandag het stoffelijk overschot gevonden van de Apeldoornse ambtenaar A. W. S., die sinds 5 Juli werd vermist. Het l«k was in een laken gewik keld en de voeten waren aan een boom vastgebonden. De dag na de vermissing werd de scooter van S. onbeheerd aangetroffen. Bepaalde aanwijzingen leidden er tee, dat meer dan honderd man van het de pót Kon. Marechaussee te Apeldoorn een speurtocht in de bossen ondernamen. In de loop van de ochtend is sectie verricht. Achtjarig meisje overleed na aanrijding Het achtjarig dochtertje van de familie Van Lient te Haarlem is gisteren zij een straat wilde oversteken, aangere den door de motorrijder J. van H.. Het kind werd 30 meter meegesleurd. Het kreeg een 6chedelba6isfractuur waaraai he4 in de Mariestichting overleed. C.V.P. weigerde Geen compromis in de Belgische schoolstrijd De CVP heeft de voorwaarde, door de regeringspartijen gesteld onbepaalde tijd laten r school-ontwerp-Collard, n.L dat dan ook de bestaande schoolwetgeving het vorige, R.K. kabinet zou worden op geschort, verworpen. De leider der CVP-fraotie, Struye, deelde dit gisteren in de Senaat mede. Hij zeide, dat de CVP de opschorting van een bepaald aantal van de schoolwetten van het vorige kabinet had willen wegen, maar een minimum aam zeker heid verlangde voor wat de uitbetaling van do salarissen der leerkrachten aar de confessionele middelbare scholen be treft. Aangezien dat minimum haar is ge weigerd, kan zij de voorwaarde der rege ringspartijen niet aanvaarden. De Alkmaarse rechtbank heeft de vishandelaar C. K. uit Waarder deeld tot 6.000 boete of 3 mnd gevange nisstraf wegens belastlngon'-duiking Kan het gebeurde nog ongedaan gemaakt worden? GEEN STRAFBAAR FEIT GEPLEEGD (Van onze juridische medewerker) JN VREDESOMSTANDIGHEDEN komt een verwisteling van twee personen in een goed geordende samenleving als de onze bijna nooit voor, doch het toenemen de werken met massa's in deze eeuw, sluit de mogelijkheid van een vergissing nooit De vermoedelijke verwisseling van vee zuigelingen in een Leids ziekenhuis 23 jaar geleden kan een groot aantal ver wikkelingen veroorzaken. Zo lang het twee wiegekinderen geldt, en de ouders geen bezwaar maken, kan men zonder moeite de kinderen terugruilen en er kraait verder geen haan naar. Wanneer de kinderen opgroeien, als zij volwassen worden, diploma's halen, pas poorten aanvragen, de dienstplicht ver vullen, huwen en kinderen krijgen, wordt de toestand uitermate moeilijk. Dan is er geen terugruiling meer moge lijk zonder dat de gehele samenleving r mee gemoeid zou zijn. Artikel 319 van het Burgerlijk Wet boek poogt deze moeilijkheden af te snij den door te bepalen: Niemand kan zich en staat beroepen, die strijdig is met dien, welke zijn akte van geboorte en het bezit, met die akte overeenstemmende, hem geven, en wederkerig kan niemand die staat betwisten van degene, die een bezit heeft overeenkomstig die akte. ^LS MEN DUS altijd als Cornells Dirk- sen algemeen erkend is geweest en tevens bewijzen kan, dat men de persoon is, die in de akte als Cornells Dirksen staat vermeld, dan kan niemand betwis ten, dat men Cornells Dirksen is, ook al deugt de akte niet. Is dit artikel echter geheel ondoordring baar voor een geval als dit? Hier staat het toch niet vast, dat de betrokkene wer kelijk de persoon is, die in de akte werd genoemd. Het zou een interessante procedure kunnen worden. En als het artikel de zaak niet voldoende afsnijdt, zou moeten vervallen in een uiterst moeilijk en kostbare bewijsvoering. In het Leidse geval zou de gehuwde persoon een verandering van haar huwe lijksakte kunnen verzoeken, doch zou zi; daarmede toch niet een procedure over haar afstamming kunnen ontgaan en hei artikel 319 komt hierbij van zelf in het geding. De strafrechtelijke zijde van dit geval in onbelangrijk. Na 23 jaar is elke straf vordering verjaard. Bovendien is hier geen strafbaar feit gepleegd, daar alleen opzettelijke verduistering van staat een misdrijf is. Wie zou trouwens zelfs in ge val van misdrijf na zo vele jaren de daad zelf en het opzet nog kunnen bewijzen? Een schade-actie zou njogelijk zijn om dat deze pas na 30 jaar verjaart. Maar kan er hier schade worden aangetoond? Dit is zeer twijfelachtig, behalve wat de kos ten van het medische afstammingsonder zoek betreft. gepleit voor een conferentie over het Verre Oosten, zo meldt Reuter. De Grote Vier te Genève kunnen niet tot een definitieve oplossing voor hel Verre Oosten (de kwestie-Formosa) ko men doordat communistisch China niet in Genève is vertegenw> ordigd, alduj Nehroe. Volgens Nehroe zijn de twee grote wereldproblemen Duitsland en he: Verre Oosten, maar de laatste kwestie achtte hij explosiever, ook al heerst oj het ogenblik betrekkelijke rust in het ge bied van Formosa. Verwacht wordt, dat binnen afzienbare tijd een conferentie over het Verre Oosten za! worden gehouden: nu Boelganin daar in Genève eveneens op heeft aangedron gen, kunnen de V.S. zich niet afzijdig houden. KATWIJK De Rh(jnmonders De postduivenciub „De Rhijnmonders" kwam met een groep oude duiven uit een wedvlucht van Limoges, afstand 745 km. In concours waren 9 duiven. Gelost werd Vrijdag om 13 uur bij N.O. wind warm weer. De eerste duif werd geklokt Zaterdag om 14.50.13 uur. Uitslag: L. Noort 1 en 2; B. Pauw 3. Met een groep jonge duiven werd gevlogen van Roosendaal, afstand 74 km. In concours 188 duiven. Gelost werd Za terdag *.e 13 uur. De eerste duif werd ge- klokt om 14.08.15 uur. Uitslag: J. Heemi- kerk 1, 2, en 16; W. van Rijn 3, 14, 24 31; J. Kagenaar 4, 18 en 25; J. Jungerius 5, 6 en 10; L. Noort 7, 20 en 23; Kr Schaap 8. 42 en 43; L. van Rijn 9 H. M. Tjebbes 11, 13, 26, 27, 28 en 44; A Pauw 12, 15, 34, 39, en 45; L. van Duyn 17, 30, 32 en 37; A. J. Hue 19, 38 f B. Pauw 21 en 22; P. Varkevisser 33; H, Hoek 35; A. Grimbergen 36 en 40; J, Viarnen 46 en J. van Delft 47. Engels M.O. A De heer J. Blankert, onderwijzer aan de Herv. School te Katwijk aan den Rijn, is te Amsterdam geslaagd voor het examen Engels M.O. A. KATWIJK AAN ZEE Onderlinge wedstrijden van „Hercules" Gisteravond werden opnieuw In hel gymnastieklokaal onderlinge wedstrijder gehouden van de gymnastiekvereniging „Hercules". Ook nu sprak de voorzitter, de heer J. G. Schoneveld, woorden van welkom. De uitslag van de wedstrijden is als volgt: Afd. I: 1. Loeeje Vooys 39,7 punt; 1 Greetje Dubbeldam 38 p; 3. Greet van der Plas 38 p; 4. Tineke Maagdeiijn 36,3 p; 5. Ria Hogerheide en 6 Ria de Best 36,2 p! Afdeling II: 1. Ellie van der Plas 38,8 p; 2. Ada van Duyn 37,5 p; 3. Mar van Rijn 37,2 p; 4. Loes Dubbeldam 37 p; 5. Ada de Vreugd 36 p; 6. Lientje Vlieland 35 p. Damesafdeling: 1. Mevr. Wennink-Der- king 40,9 p; 2. Mej. J. Vertjoom 40,8 p; 3. mevr. N. van Est-Dijksman 38,8 p; 4. mej. L. de Tong 37,2 p; 5. L. van Duyn 35,9 p. Mulo-diploma A Voor het Mulo A slaagden gisteren Ina de Jong. Krijntje Hoek en Kees den Duik. leerlingen van de Chr. ULO-school hoofd de heer F. W. A. Eikerbout. Verder slaagde nog voor hetzelfde examen H. fan Rhee. Hoog en laag water 'Donderdag 21 Juli: 'hoog water 4.14 en n^Sl^u1^38 W3ter 0 07 (spTingvloed' NOORDWIIK Spreekbeurt Voor de Geref. Bond spreekt morgen- de Schoolstraat. VALKENBURG Spreekbeurt Vrijdagavond om acht uur spreekt voor de Geref. Bond in zaal De Vries ds H. G. Abma van Monster. WARMOND Gecostumeerd voetballen Als onderdeel van de Warmondse Win kelweek werd gisteren op het sportterrein „Overbos" een gecostumeerde voetbal wedstrijd gehouden. Oorspronkelijk zou den in het strijdperk treden de winke liers, die deelgenomen hebben aan de etalagewedstrijd, en de winkeliers, die dat niet hadden gedaan. Om ons onbekende reden lieten deze laatsten te elfder ure versfek gaan, zodat een beroep gedaan werd op het gemeentepersoneel om als remplacant op te treden. Deze mensen hebben hieraan spontaan gevolg gegeven, zodat het vastgestelde programma toch kon worden uitgevoerd. Voorafgegaan door een drumband, samengesteld uit leden van de Warmondse Fanfare en de harmonie St Matthias, trok men in op tocht naar het sportveld, waar zich een enerverende strijd ontwikkelde. De win keliers als zakenmensen namen natuur lijk direct de leiding, doch dit verontrust te het gemeentepersoneel geenszins. Voor hen lag deze wedstrijd uitsluitend op het vlak der hersenen en iedere aanval was dan ook tot in de perfectie berekend met als gevolg, dat resultaat niet kon uit blijven en door een machtige combinatie de gelijkmaker werd gescoord. De om standers konden volop genieten van het zwoegen der winkeliers en van de fijn berekende trucjes van hun tegenstan ders. Een draw (3 tegen 3) was het eind- ultaat en hiermede konden beide par tijen tevreden zijn, want bij dit spel is gebleken, dat genoemde factoren de schaal in evenwicht houden. De Zomerfee was natuurlijk ook aan wezig en verrichtte de aftrap, waarbij haar zonnebloemen grote bewondering toonden voor de geweldige „schuiver", die zij rechtstreeks op het doel loste. De vele aanwezigen hebben naar hartelust genoten, niet alleen van het spel maar ook de zeer gevarieerde costuums, die door de spelers werden gedragen. Jam dat na afloop van de wedstrijd nie mand van het betrokken comité aan wezig was om de spelers dank te bren- foor de prettige avond, die zij de be zoekers hadden bezorgd. Franse zangertjes Les Petits Chanteurs de Versailles, of tewel de Kleine Franse Zangertjes, gaven gisteravond in hotel De Zon een uitvoe ring. Het is een zeer geslaagde avond geworden, waarbijmooie, oude Franse muziek, zowel religieus als folkloristisch, gehore werd gebracht. Dit kinderkoor beschikt over uitstekend stemmenmate- riaal en is buitengewoon gedisciplineerd. De vele aanwezigen hebben volop kunnen genieten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 4