Jlicutoc geihsct) GTmtrmtl Tijd niet rijp eenheid, zegt voor Duitse Boelganin Moeder Van Duyn wil deze zaak uitgezocht zien Auto van Delftse student schoot onder truck Hoopgevende „voorstelling" van de Grote Vier 11 WOENSDAG 20 JULI 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0.50 per week. Directie: F. DIEMER Hooidredacteur: Dr. E. DIEMER Chei-Red.: H. W. I. ENSERINK CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoastlcfi is ghcbleuen tnyn hert in tegenspeel" Zes en dertigste jaargang No 10398 Politie-methode in Indonesië ZIE PAGINA 5 NU PUNT 2: EUROPESE VEILIGHEID Vergeefs pleidooi ran Westelijken; maar hoopvolle stemming blijft (VAN ONZE BUITENLAND-REDACTEUR) GENÈVE, 20 JULI FR IS een struikelblok, maar de stemming van hoop en vertrouwen is er niet dcor beïnvloed. Boelganin, de Russische premier, heeft het zgn. plan-Eden (een anti-aggressiepact van de Grote Vier plus een ver- ïnigd Duitsland en veiligheidsgaranties voor de U.S.S.R.) verworpen met de opmerking dat de tijd hiervoor nog niet rijp is. Volgens Boelganin moet de Duitse hereniging stap voor stap geschieden en moet zij worden vooraf gegaan door een veiligheidsorganisatie van Oost en West. Ook het idee van veiligheidsgaranties tegen een herenigd Duitsland verwierp Boelganin: „een machtig land heeft geen garanties nodig(hetgeen in opmerkelijke tegenspraak is met het vroegere Russische verlangen naar garanties) Besloten werd, dat de ministers van buitenlandse zaken onmiddellijk proberen, alsnog een oplossing te zoeken. In de loop van vandaag zouden zij rapport uitbrengen; de algemene verwachting is, dat de kwestie Duits land, punt één van de agenda, dan in de ijskast wordt gestopt. Tóch succes De Westdnitse Bondskanselier Aden auer, die betrekkelijk dichtbij Genève met vacantie is, verklaarde gisteren dat de conferentie al een succes is als men er in slaagt, een agenda op te stellen voor een voortgezette conferentie der minis ters van buitenlandse zaken. Volgens Adenauer zal dit voortgezette gesprek beginnen, nadat hy van zijn be zoek aan Moskou is teruggekeerd. John Hightower van Ass. Press meent dat de Russische politiek er van uitgaat, dat Duitsland over enige jaren onder voor Rusland aanzienlijk betere voorwaarden kan worden herenigd. De politiek van afwachten wordt volgens Hightower ge rechtvaardigd door de hoge leeftijd van Adenauer. Het aftreden van de bonds kanselier zou een geheel anders gerichte Westduitse politiek tot gevolg hebben, menen de Russen. Vergeefs pleidooi De Westelijke Drie hielden een hartstochtelijk pleidooi om Boelganin tot andere gedachten te brengen.'Zij stelden, dat een snel besluit inzake Duitsland strikt noodzakelijk is, om dat anders geen werkelijke ontspan ning kan intreden. „Uitstel is af stelverklaarde Eden. President Eisenhower ging zelfs zo ver, een beschrijving te geven van het Ameri kaanse parlementaire systeem en de grond wet, volgens welke de Ver. Staten alleen de oorlog kunnen verklaren als zij wor den aangevallen. ,Er is geen gevaar in een herenigd Duitsland," aldus de president, die er aan toevoegde dat de N.A.V.O. een de fensief karakter draagt: „Anders was ik er nooit de commandant van geworden. Ik heb genoeg van oorlog!" zei Eisen- Eisenhouwer richtte zich in zijn plei dooi apart tot Zjoekof. de Russische mi nister van Defensie, die deel uitmaakt van de Russische delegatie: „Ik spreek tot u als soldaat, Zjoekof- Heb ik ooit een onwaar woord tegen u gesproken. Ik zeg u, dat er niets te vrezen valt voor de U.S.SR Maar Boelganin was niet te vermur wen: „De tijd is nog niet rijp...." De Grote Vier hoedden zich angstval lig voor negatieve uitlatingen in ver band met dit eerste obstakel. Eden ver klaarde tegenover verslaggevers: „De Vier zijn het eens over het beginsel van de Duitse hereniging, doch zij verschil len van mening omtrent de methode en het tijdstip Achter de schermen De onofficiële gesprekken tussen de vertegenwoordigers der grote mogendheden zijn wellicht nog belangrijker dan de officiële confe rentie. Sommige hoge diplomaten gaan hier zelfs zover te verklaren, dat deze ge sprekken achter de schermen veel en veel belangrijker zijn dan de officiële verklaringen die voor het forum van de wereld worden afgelegd. Inderdaad wordt in de internationale politiek veel Wegverkeer neemt toe bereikt door een gesprek van man tot Dat de Grote Vier hiervan ook door drongen zijn, blijkt wel uit het aantal van hun niet-officiële bijeenkomsten: 1. Eden sprak met de Russische leiders na een diner in zijn villa aan het Meer van Genève; 2. Eden sprak gisteren aan het ontbijt met Eisenhower In gezelschap van Dulles en Macmillan in de villa van de Amerikaanse president.. 3. Premier Faure bood alle delegatieleiders een lunch aan in zijn villa. Eisenhower werd daar bij vertegenwoordigd door minister Dul les, aangezien het hem als staatshoofd om protocolaire redenen niet mogelijk is, de uitnodiging van een premier te aan vaarden. Ook tijdens en na deze lunch hadden de staatslieden gelegenheid te over, met elkaar van gedachten te wis selen. 4. Boelganin bood Eden een diner aan op zijn villa. 5. Eisenhower nodigde vanmiddag maarschalk Zjoekof aan de T egemoetkomingen De Ver. Staten en de U.S.S.R. kwa men overeen gisteren (alles tot ver mijding van onnodige spanningen), drie voorstellen te laten vallen. De Ver. Staten zullen niet aandringen op bespreking van: 1. Oosteuropese sa tellieten en 2. het internationaal commu nisme. De Russen beloofden daar tegen over. niet te zullen aandringen op een gesprek over het Verre Oosten en de vertegenwoordiging van communistisch- China in de Ver. Naties (beperkingen die uiteraard uitsluitend gelden voor de duur van de conferentie, n.l. zes dagen) Verwacht wordt, dat vandaag punt twee van de agenda ter sprake komt: Europese veiligheid Dan volet punt 3: ontwapening. Stassen, de Amerikaanse min'sier voor ontwapening, is intussen uit Pariis naar Genève vertrokken. Tenslotte moet nog melding wo-den ge. maakt van het feit dat de Grote Drie riin overeengekomen, het vertalingssvsteem aanzienlijk te vereenvoudigen. Er zal minder overbodig vertaalwerk worden gedaan, zodat er 50 pet meer tijd tot confereren beschikbaar komt. J. J. Eisma. majoor van de generale staf. is met ingang van 15 Juli benoemd bij de grote staf tot adjudant in gewone dienst van H.M. de koningin. „Kleine Drie" Te Genève „confereren" zo af en toe ook de Westerse „kleine drie", de echtgenotes van de drie regeringsleiders. Door het ontbreken van mevrouw Boel ganin hebben de dames het niet tot een kwartet kunnen bren gen. Van links naar rechts mevr. Eisenhower, lady Eden en ma dame Faure. Graham sprak in Europa 500.000 mensen loe Billy Graham Is na een „kruistocht" van zes weken door zeven landen van West-Europa vanavond in Londen terug- Hij heeft in die tijd 17 diensten geleld, bijgewoond door meer dan 500.000 i sen, van wie 20.000 aan de oproep Christus te kiezen gevolg hebben gege ven Graham verklaarde zich over de resultaten van zijn kruistocht zeei vreden. WERDEN IN LEIDS A.Z. IN 1931 BABY'S VERWISSELD Inzage van geboortestaten in het ziekenhuis werd geweigerd (Van een onzer verslaggevers) TT ET OPZIENBARENDE GEVAL van de op 7 December 1931 in het A J- Leids Academisch Ziekenhuis (vermoedelijk) plaats gehad hebbende babyverwisseling is niet alleen uniek, omdat de verwisseling pas na 23 jaar werd ontdekt, maar ook om de wijze, waarop de gebeurtenissen rondom de ontdekking zich hebben afgespeeld. Gisteren konden we al een enkele aanduiding geven van de bijzonder treffende manier, waarop men tot de slotsom kwam, dat Lena Alberta van Duyn uit het Hervormde ge zin Van Duyn aan de Splitsing te Rynsburg in het gezin Van Vegten aan de Uiterstegracht te Leiden moest thuishoren en dat Aad van Vegten eigenlijk in het Rooms Katholieke gezin Van Duyn haar opvoeding had moeten krijgen. Het meest treffend in de hele geschie- denis is wat zich onlangs op een bruiloft in het huis Alexanderstraat 50 te Leiden afspeelde, bij de eerste ontmoeting tussen Leny van Duyn en Aad van Vegten. Het ging hier om de bruiloft van de heer J. d. Berg en L. Olijerhoek. een dochter n mevrouw Olijerhoek. Dit paar woont bij de moeder van mevrouw v. d. Berg op genoemd adres in. Leny van Duyn kwam op die bruiloft als verloofde van de Leidse jongeman, waarover we ook giste- al schreven zonder zijn naam te noe- i. Deze jongeman was en is nog een huisvriend van mevrouw Olijerhoek. En Aad van Vegten, Leimuiderdijk Haarlem mermeer, getrouwd met de heer A. Zel- denthuis, een broer van mevrouw Olijer hoekZeldenthuls, bevond zich uiteraard ook onder de bruiloftsgasten van haar nicht. Mevrouw Olijerhoek is bijzonder op Aad gesteld. Zij heeft, zelfs al lang geleden, meermalen onomwonden verklaard op grond van Aad's karakter en uiterlijk niet te kunnen geloven, dat zij een echt kind uit het gezin Van Vegten Is. Niemand dacht toen ooit 9erieus over die opmer kingen na, totdat op de bruiloft van de dochter van mevrouw Olijerhoek bewijs materiaal bijeen werd gebracht. (Zie vervolg pag. 4) Vijftien maanden over twaalf kilometer Hoe voortreffelijk de Nederlandse PTT ook werkt, een enkele keer is er toch iet* mis. Dat blijkt weer uit het volgende: Iemand in Drachten postte op 9 April 1954 een briefkaart en pas op 13 Juli 1955 werd deze afgeleverd op de plaats van bestemming. Dit was het dorpje Opende, ruim twaalf kilometer van Draohten verwijderd Straaljager ontploft boven Leiderdorp Piloot kwam om het leven Vanmorgen omstreeks half twaalf is boven de gemeente Leiderdorp een straaljager met een hevige knal in de lucht ontploft en brandend neer gekomen achter de huizen langs de Doeslaan te Leiderdorp. De piloot heeft getracht gebruik te ma ken van zijn schietstoel en het is hem inderdaad gelukt met behulp daarvan zijn toestel in de vlucht te verlaten, maar helaas heeft de parachute zich niet ont plooid. zodat de piloot neerviel in het land van de landbouwer J. C. Wessellngh, Hoge Rijndajk 150. Het slachtoffer was op slag dood en ernstig verminkt. Met hem is een deel van de cockpit en de schietstoel in het land neergekomen. Het restant van het toestel sloeg op de genoemde plaats in Leiderdorp zó hard de grond in. dat slechts een brandende vijver zichtbaar bleef. De brandweer van Leiderdorp was het vuur met schuim- blussers spoedig meester. Persoonlijke on gelukken deden zich hier niet voor. En kele naburige huizen hadden slechts te kampen met gebroken ruiten en naar binnen spuitende modderkluiten. Burgemeester Van Diepeningen was op de plaats van het ongeluk aanwezig. In het weiland bij boer Wesselingh waren burgemeester Smeets van Zoeter- woude en een geestelijke spoedig ter plaatse. Nader vernemen wij, dat het veronge lukte toestel, een Thunderstreak. van het vliegveld Ypenburg voor een proefvlucht was opgestegen. De piloot was een Ne derlander. Zoals bekend is, komen de Thunder- slreaks uit de Ver. Staten op dit vlieg veld aan, waar ze, na ingevlogen te zijn, gestationneerd worden op het vliegveld Volkel. Bij Tienen (België) is gisteren een Thunderjet van de Nederlandse lucht- maoht neergestort. De bestuurder liep slechts lichte verwondingen op. Na het neerkomen raakte het toestel in brand. Met behulp van de omstanders kon de piloot echter tijdig uit de cockpit worden gered. Nu vieimaal per week Amsleidam-Barcelona De luchtlijn AmsterdamBrussel Barcelona, die gemeenschappelijk geëx ploiteerd wordt door de Sabena, de KLM en de Aviation y commeroio zal voortaan vier maal per week gevlogen worden in verband met het toeegenomen aantal plaatsbesprekingen voor het reizen per vliegtuig naar Spanje. Grensdocumeiïien voor aulo- en mo.orrijders Het blijkt, dat vele berijders van mo torrijtuigen nog onkundig zijn van het feit, dat zij bij grensoverschrijding een kenteken-bewijs of, wanneer men nog rijdt met een provinciaal nummer, een nationaliteitsbewijs moeten bezitten. De A N.W.B. vestigt er nogmaals de aan dacht op, dat nationaliteitsbewijzen, slechts geldig zijn, wanneer zij na 14 De cember 1947 zijn afgegeven. Bovendien wordt er op gewezen dat motor- en scooterberijdèrs, bestuurders van autocars en autobussen wanneer zij naar het buitenland gaan in het bezit dienen te zijn van een kentekenbewijs, daar nationaliteitsbewijzen, ongeacht da tum van afgifte, geen geldige grensdocu- menten zijn. Vader viel van achterbumper, terwijl zijn chaufferende zoon niets merkte Op de Rijksweg AmsterdamDen Haag is gistermiddag bij de Haagse Schouw, ter hoogte van Leiden, een ongeluk gebeurd, jan de 24-jarige Delftse student R. L het leven heeft gekost. De heer L. haalde drie andere wagens rechts in, waarna de rechterkant van ztjn voorbumper in aanraking kwam met de linkeraebterzijde van een vierde auto. D« wegen van de heer L. vloog schuin naar de linkerzijde van de weg, waar hij in botsing kwam met een hem tegemoet ko mende truck met aanhangwagen. De auto schoot tot aan de voorruit onder de vrachtwagen en werd geheel vernield. L. aan zijn verwondingen overleden. De 59-jarige heer J. G. van den Bos, be hanger-stoffeerder aan dc Van Mierevelt- itraat 24 te Den Haag, is gistermiddag in het ziekenhuis aan de Zuidwal overle- na een tragisch auto-ongeluk, dal hem eerder op de Zuidwest-Buitensingel was overkomen. Verhoudingen binnen de NAVO Terwijl in Genève de Grote Vier confereren voor een duurzame vre de, werken in Parijs 178 parlementsleden uit de 15 N.A.V.O.-landen aan een nauwere onderlinge sa menwerking tussen de parlementen der leden- landen van het Atlan tisch Pact. Deze samen werking zou zich voor lopig moeten beperken tot alle vraagstukken die met de N.A.V.O. verband houden. Canada is initiatief nemer; in Ottawa bestaat een parlementaire ver eniging voor de N.A.V.O.. welke in Januari j.l. een resolutie aannam, waarin werd aangedrongen op de vorming van een raad gevende parlementaire vergadering van da N.A.V.O. Door bezwaren van verschillende landen, waaronder de V.S., is dit plan nu beperkt tot de oprichting van een par lementaire N.A.V.O.-ver eniging door elk lid van het Atlantisch Pact. leder parlementslid dat daar voor belangstelling heeft, kan toetreden. Deze na tionale verenigingen zou den vervolgens in Parijs een internationale ver eniging vormen, welke een jaarlijkse bijeenkomst zou houden. Bovendien wordt ge dacht aan bijeenkomsten van regionale vereni gingen uit landen, die be paalde. gelijk gerichte belangen hebben. Dit gehele plan heeft ten doel. leven te bren gen in het verwaarloosde artikel 2 van het Noord- atlantisch verdrag, waar in wordt gesproken van opheffing der tegenstel lingen tussen de N.A.V.O. partners, zowel op econo misch als op ander ge- Het is een verheugend verschijnsel dat men zich thans ook algemeen gaat interesseren voor de in terne verhouding in de N.A.V.O. En het komt ons voor dat de hoopvolle stemming te Genève hieraan niet vreemd is. Het gebeurde omstreeks kwart voor twee, toen op de Noordwest-Binnensingel de wagen, waarin de heer Van den Bos en zijn achttienjarige zoon waren gezeten, niet wilde starten. De vader stapte uit om te duwen en vroeg zijn zoon, direct door te rijden naar huis, als de wagen aan de gang was gekomen. De auto startte inderdaad en de heer v. d. Bos sprong op de achterbumper, evenwel zonder dat zijn zoon het merkte Op de Zuidwest-Buitensingel viel hij er af. Ernstig gewond werd hij naar het zie kenhuis gebracht, waar hij twee uur la ter overleed. De zoon reed door, zonder iets gemerkt te hebben en hoorde pas thuis van het ongeluk. Twee Nederlandse toeristen in het Oos- Bij de Haagse Schouw op de rijksweg AmsterdamDen Haag passeerde de 24-jarige Delftse student R. L. drie wagens, raakte met zijn bumper een vierde wagen, schoot de rijbaan over en botste tegen een tegemoetkomende vrachtwagen met aanhangwagen. Zijn kleine wagen schoot tot aan de voor ruit onder de truck. L. is aan 2(jn verwondingen overleden. (Van onze buitenland-redacteur) GENèVE, 19 JULI VOORDAT DE CONFERENTIE der Grote Vier vanmiddag omstreeks vier uur begon, poseerden Boelganin, Eisenhower, Eden en Faure geruime tijd voor fotografen en cineasten. Er was op het grasveld voor de ingang van het Palais des Nations een grote batterij camera's op gesteld en tegen de tijd dat de vier staatslieden zouden arriveren, wer den er vier stoelen op het grasveld geplaatst, opdat de heren het zich gemakkelijk konden maken. de struiken door, Franse premier Faure Eisenhower en Dulles, die het grasveld omgeven, over. vervolgens Eden met en lieten zich naar de Kennelijk waren Eisen- Macmillan, Faure met Pi- stoelen geleiden. hower en Eden er op uit nag en Boelganin met Iedereen was nieuws- geweest. Faure deze ere- Zjoekof, Kroesjtsjef en gierig, welke plaatsen de plaats te geven om ge- Molotof. Merkwaardiger- staatslieden zouden inne- voeligheden te vermijden, wijze waren alleen de men. Eisenhower liet de Faure was zo hoffelijk Russen weer in een open emrste zetel van links Eden voor te stellen, auto gekomen; de Weste- door Boelganin innemen naast Eisenhower plaaft lijke delegatieleden arri- en ging zelf naast hem te nemen, maar zowel veerden in gesloten wa- zitten. Eden ping hele- Eisenhower als Eden ga pens. Toen alle vier re- maal rechts zitten. De ven te kennen, dat zij geringchefs waren gear- tweede stoel van rechts het op prijs zouden stel- riveerd. begaven zij zich tussen Eisenhower en len als Faure tussen hen naar buiten. Zij liepen Eden bleef toen voor de plaats zou nemen. Intussen deden de fotografen hun werk en ratelden filmcamera's om deze aardige momenten op de gevoelige plaat vast te leggen. Boel ganin wuifde voortdurend en was erg vriendelijk en ook de Westelijke staatslieden deden hun uiterste best, de „voorstelling" zo prettig mo gelijk te doen verlopen. Eindelijk vonden de Grote Vier dat het vol doende was en stonden zij op om zich naar de conferentiezaal te be geven. Maar de fotografen van een gebeurtenis die ingang van het Paiaii des vonden het nog lang niet werkelijk sgmbolische be- Nations na nog even oe- genoeg. Klaarblijkelijk tekenis kan hebben. beïnvloed door de geruch- Eisenhower en Faure WUi' e ,cot>cn naar de ten als zou er onenig- drukten elkaar hartelijk journalisten, die op een he id bestaan tussen Eisen- de hand als wilden zij andere plaats waren op- hower en Faure (de laat- te kennen geven dat er in gesteld dan de fotogra- ste zou te ver zijn ge- het geheel geen aanlei- fen. Bij de ingang aan gaan met ztfn voorstellen) ding was tot vrees voor gekomen, maakten z\j nog verzochten de fotografen enige verwijdering tussen even een babbeltje met de beide staatslieden el- hen. Kroesjtsjef. Zjoekof cn kaar de hand te drukken Daarna begaven de Molotof, die geamuseerd en zo waren we getuige Grote Vier zich naar de hadden toegekeken. Soekarno te Cairo Conflict te Djakarta verscherpt Soekarno is te Cairo aangekomen i verwelkomd met 21 saluutschoten. Op het veld was premier Nassar met wie Soe karno een onderhoud zal hebben, voordat hij naar Mekka gaat. Hoewel Soekarno onderweg verzekerd had. dat alles op vreedzame wijze worden opgelost, zit men te Djakarta de handen in het haar, omdat het leger de compromisvoorstellen van het kabinet kortweg heeft verworpen. Men vreest ni dat het leger de macht zal overnemen. Bovendien hebben de opstandig», offi cieren verklaard, dat zij bij het vertrek van Soekarno alleen op het vliegveld wezig waren als teken van godsdienstige eerbied voor iemand, die de heilige pel grimstocht ging maken. Zij houden vast aan de eis dat Batnbang Oetojo nooit als chef-staf van de landmacht zal worden erkend, daar zij deze onbekwaam achten. Verscheidene regeringspartijen dreigen haar steun aan de regering te onttrekken. tenrijkse berggebied Vorarlberg, zijn in het Bregenzerwoud van een bergwand ge vallen en gewond. De 43-Jarige Th. Grel- ner Haren (Gr.) werd zwaar gewond, de 18-jarige student G. Nanninga kwam er met lichte kwetsuren af. Beiden behoorden tot een groep van ze» toeristen, die later door een reddingsploeg van de Oostenrijkse bergpolitie werd ge red. De 65-jarige mevrouw E. van Dijk— Monfroy en de bij haar inwonende 68-ja- rige F. DIJs uit de Pompstraat in Baarn werden vorige week Dinsdag ln bewuste loze toestand in hun woning aangetroffen Bij een onderzoek bleek, dat de slang van een gascomfoor had losgelaten, met alt gevolg dat belde mensen door het uit stromend gas werden bedwelmd. Belden zijn resp. Zondag en Dinsdag in het zie kenhuis overleden. Droog en vrij zonnig Regen- en onweersbuien maakten Maan dag J.l. een eind aan het daaraan voor afgaande tropische weer van Zondag, toen plaatselijk maximumtemperaturen van 31 graden werden gemeten. De re gens, die hier en daar zwaar waren van het land werd meer dan 25 milli- op verschillende plaatsen in het centrum meter afgetapt binnen een tijdsbestek van 12 uur kwamen als reactie op d« grote hoeveelheid energie, die door de zonnewarmte in de atmosfeer was verza meld. Het was niet verwonderlijk, dat d't met een flinke afkoeling gepaard ging. De afkoeling werd in ons land bovendien bewerkstelligd door koelere oceaanlucht, die met Noordelijke wind over de Noord zee werd aangevoerd. Gisteren was deze lucht al Noord-Ne derland binnengedrongen en vannacht bereikte zij het uiterste Zuiden van het land. In deze koelere lucht dreven en kele wolkenbanken mee, maar de zon kreeg gelegenheid geruime tijd door te Op de weerkaarten is nu boven de Britse eilanden een uitloper van een hogedruk bij de Azoren verschenen, die zeer langzaam naar de Noordzee be weegt. De wind blijft daardoor ook mor gen in de Noordhoek en morgen zal het weer dan ook niet veel verschillen met dat van vandaag. Wel zal er wat meer bewolking kunnen binnendringen, die vooral in het Noorden van het land hard nekkig kan zijn. In de temperatuurverdeling komt wei nig verandering en de kans op regen blijft de eerstkomende 36 uur genng. HET WEERMIN EUROPA si 1 j s5 *5 y z3 Weinig verandering Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog weer en Lijdelijk overdrijvende wolkenvelden, maar morgen ook zonnige perloden. Zwakke lot matige Noorde lijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1