Schep nieuw geluk met een dot van een bungalow El Principe sin Protoeolo Paniek over saluutschoten toen er revolutie was De mooiste dag van mijn leven G. Moussault: "t vangen van de eerste zalm DRIE POND EN EEN DURE 5 DINSDAG 19 JULI 1955 ..DAT KAN HééL GOED". ZEGT DE MAN VAN HET VAK In systeembouw gaat het snel zonder dat het veel arbeiders aan normale bouw onttrekt IIC) TIEN NOODTOESTAND EIST noodmaatregelen", zo schre ven we in ons eerste artikel van de serie, die we aan Staatsvijand no. 1, de woningnood, zullen wijden. Ofschoon er wel niemand zal zijn, die de waarheid van deze stelling durft ontkennen, staan we toch voor het feit, dat er nog zo bitter weinig van bijzondere stappen in de sector van de woningbouw te bespeuren valt. „Meer bouwvakarbeiders" zo ls er ver kondigd, doch niets wijst er op, dat we binnenkort over een groter 'aantal van deze arbeiders de beschikking zullen „Opvoering van de productiviteit", zo luidde een andere leus. doch de insiders zouden al dubbel en dwars tevreden zijn, wanneer dit jaar een even groot aantal huizen zou kunnen worden opgetrokken als in het jaar 1954. De verwachting ls evenwel, dat 1955 door z'n voorganger In de schaduw zal worden gesteld. „Een extra woningcontingent, om alle bouwmogelijkheden ten volle te benut ten!" is een derde leus, die enkele maan den geleden opgeld deed. Maar het zal een holle leus blijken te zijn, als de bouwvoorschriften op het huidige peil gehandhaafd moeten blijven. Intussen zou deze derde leus het ge makkelijkst in een realiteit kunnen wor den omgezet en daarom zullen we eerst eens stil staan bij het vraagstuk der tot dusver onaangeroerde bouwmogelijkhe den. Waarom wordt zo hebben we bij diverse deskundigen geïnformeerd niet op ruime schaal het bouwen van kleine noodwoningen toegestaan? Met name op het platteland zouden er duizenden gezinnen gelukkig mee kunnen worden gemaakt! Waf wij zagen in Hoendeiloo TWIJ kwamen op dit denkbeeld, toen we onlangs een bezoek brachten aan de Miggelenberg te Hoenderloo, waar we tientallen zgn. zomerhuisjes ontdekten, die daar ieder weekend aan even zovele gezinnen veel levensvreugde schenken. Maar een zomerhuisje is toch geen ob ject om er ook in de herfst, winter en 't voorjaar in door te brengen, zo mom pelt wellicht hier en daar een lezer Men stelle zich echter gerust, want er zijn al families die dat gedaan hebben en ze hadden geen enkele klacht. Het zijn nl- huisjes, die werden gebouwd van grote betonblokken, die in het midden van een brede gleuf zijn voorzien (zgn spouw), waardoor 's winters de koude buiten en de warmte binnen de woning gehouden wordt- Zo'n huisje bevat één flinke kamer, waarin een gezin van 6 personen gemakkelijk vertoeven kan. Zelfs kan men dan nog wel een paar vrienden uitnodigen zonder gevaar te lopen dat er voor hen geen plaats meer is om te gaan zitten. Wij hebben zelf zo'n situatie meegemaakt en spreken dus uit óndervinding. Verder troffen we in deze woning (haaks op de woonkamer) een gangetie aan van normale breedte met links en rechts twee deuren, die toegang geven tot in het totaal vier slaapkamertjes. Twee van deze kamertjes bieden pla3ts aan twee eenpersoonsbedden, die boven elkaar zijn gebouwd. En naast die bed den ls nog voldoende ruimte over om er langs te lopen- De twee andere ka mertjes zijn nog wat ruimer, zodat in deze slaapvertrekjes, behalve twee (ook weer boven elkaar geplaatste) eenper soonsbedden nog twee wastafels konden worden gemonteerd. Op^ deze manier vond hier een echtpaar met zes kinde ren een redelijk onderdak. Dit huisje omvat dan nog een kleine keuken (plaats voor 3 personen) en een heel ruime douche-cel met WC. Het geheel ls overdekt met een dik rieten dak, ter wijl de muren aan de buitenkant helder wit gepleisterd zijn- En de kosten van zo'n huisje? „We hebben er f 5000 voor betaald" zo vertelde men ons enthousiast; terwijl we er vooral op werden gewezen, dat minder omvangrijke gezinnen van twee kleine slaapkamers zonder bezwaar één grotere zouden kunnen laten maken, zodat er plaats zou zijn voor een tweepersoonsbed. Nu is het waar, dat zo'n huisje wel eens f 1000 duurder kan uitvallen, om dat aansluiting op de waterleiding en de riolering lang niet altijd onder dezelfde omstandigheden kunnen plaats hebben. Maar dat neemt niet weg, dat we hier met een type woning te maken hebben, dat naar onze vaste overtuiging in deze tijd niet schouderophalend voorbij mag worden gegaan- Zèlls daar kan het ook l „7ELFS IN EEN grote stad kan men ze wel neerzetten!" zo riep een bouwexpert opgewonden uit, toen we er met hem over spraken- En dan niet aan de rand van de stad. want dan staan ze er misschien over 50 jaar nog- En dat moet natuurlijk nu ook weer niet. Neen, men moet In grote steden deze huisjes laten verrijzen op stukken dat daarop over 10 of 12 jaar perma nente gebouwen zullen worden opgetrok ken. Na verloop van die tijd moet men ie In elkaar slaan en dat kan dan ook wel. want dan heeft men er plm- 1 12 per week verwoond. Een huur. die men graag zal betalen, wanneer men thans gedwongen Is op een paar donkere zol derkamertjes te hokken voor minstens dezelfde prijs. Op het platteland kan men van deze huisjes altijd nog wat meer maken, om dat daar de mogelijkheid veelal aanwe zig is, er een aantal over een dorp „u't te zaaien"- Iedere gemeente toch be schik» over schadelijke hoekjes, waar nog net zo'n zomerhuisje kan worden weggedrukt. Hoe vaak is er op net erf vader nog niet een aardig stukje grond disponibel. Welke kostelijke ruim te treft men soms nog niet aan tussen langs dijken en wegen gebouwde per- •nte hutzen. Of moeten we zeggen permanente huisjes? Want wie buiten zijn ogen eens de kost geeft komt al gauw tot de ontdekking, dat daar duizenden oude woningen worden aangetroffen, die waarlijk niet meer inhoud hebben dan de bouwsels van de Miggelenberg. En zo men het in deze noodtijd toch stel len! Evenals men verwijzen mag naar de ontelbare krotwoningen in de grote kleine!) steden, die toch ook nog altijd aan duizenden mensen een onder dak verschaffen. Hiermee vergeleken mogen de zgn. zomerhuisjes paleisjes worden genoemd- Wanneer men dan bo- endien nog de gelegenheid heeft, er w^t groen en bloemen bij te planten zal de koning te rijk zijn vooren kele duizenden guldens. Maai als er geen geld is TI/JAAR, ZO ZAL men tegenwerpen, als 1 men nu zelfs niet de beschikking heeft over f 100 wat wil men dan? Ac- coord, dan ligt het voor de hand, dat men zich onmogelijk zo'n huisje kan aanschaf fen Doch waarom kunnen van de zijde de overheid, die momenteel op zovéél woningen duizenden guldens cadeau doet. ook niet bepaalde stappen worden ge daan tot financiering van zulke aller- charmantste noodwoningen? „Ja. waar om niet?", zo herhaalde men in bouwers- kringen tot ons- Nederland telt circa 1000 gemeenten, die bijna allemaal tot de plattelandsgemeenten kunnen worden ge rekend- Wanneer men, om te beginnen, in iedere gemeente behoudens dan in die, waar geen woningnood meer bestaat, want die zijn er ook! zo'n twintig van deze noodwoningen plaatsen zou, zouden er al weer 20-000 gezinnen uit de narig heid zijn. En dat ls toch ongetwijfeld een aantal, dat van betekenis mag worden genoemd- „Begin er dus mee, zo spoedig moge lijk!" zij daarom het parool. Zo er ergens systeembouw met succes kan worden toegepast dan is het op deze manier. De productie van betonblokken, gelijk hier bedoeld, kan in zeer korte tijd tot een enorme hoogte worden opgevoerd- De productie van board en riet behoeft even min veel bezwaren op te leveren. En hout komt er maar erg weinig aan te pas. Dit alles betekent tevens, dat er aan de gewone bouwnijverheid slechts wei nig arbeidskrachten behoeven te worden onttrokken. Waarom dus niet met grote ernst de weg naar deze noodwoningen in geslagen? Even goed in hout DOCH ER KAN nog meer gebeu ren in deze richting Er kan nl. van de zijden van gemeente en rijk bovendien een veel soepeler houding worden aangenomen t.a.v. de bouw van kleine houten woningen. Wanneer het alleen maar op deze manier door moet gaan, is het einde van de woningnood in Nederland zelfs niet bij benadering te voor spellen. Daarom moeten we zo snel mogelijk een andere koers uit. Hoe, dat kunt ge in nevenstaand artikel lezen. zo in de trant van de keten, die mer herhaaldelijk tfij bouwwerken aan treft. Een keet met een zitkamer, eer de Prins zonder ïam-tam In hemds mouwen spoorwagons verkocht door HANS KIFA'ID Dan herinner ik me dat pittige gesprek tussen mevrouw Eva Pe- rón en Prins Bernhard, waar Z.K.H. het oprecht niet met zijn gastvrouw eens was, waar ze zei, dat ze de pers beschouwde als sen stel provocerende vrijbuiters! Of de tamelijk netelige persconfe rentie in Bogota, waar vertegen woordigers van kranten zaten, die eikaars gezworen politieke tegen standers waren. Dat was eigenlijk de eerste keer dat de Prins met de toen zeer precaire Colombiaan se politiek werd geconfronteerd er was een onofficiële burger- strijd gaande in Noordelijke Co lombiaanse provincies maar de sfeer van die conferentie was zo hartelijk, dat liberaal en conser vatief daarna broederlijk de Prins verlieten. Merkwaardig was. dat er gedu rende de week van het prinselijk bezoek, weinig of geen nieuws van de burgerstrijd werd gepubliceerd; misschien omdat de Prins het locale nieuws van de voorpagina had ver drongen, misschien ook omdat men aan de gast een zo eendrachtig mo gelijk Colombia wilde voorstellen. Wel hoorde ik later en ik neem aan dat W het waar was dat er I by de aankomst in Bo- I m 9 g°'é geen saluutschoten waren afgevuurd om het volk niet in de waan te brengen, dat de strijd in de omgeving van de hoofdstad was ontbrand. Pas toen iedereen na een week Bernhard-minded was gewor den durfde men het aan de schoten bij het vertrek te lossen, waarbij het hele gezelschap, dat de kanonnen niet had gezien de Prins incluis bij het afschieten van de schrik door de knieën. knikte. Men zag de soldaten van de erewacht zich verbijten van de pret, toen ze dat opgedofte gezelschap zo in korte schrikpaniek zagen en de Prins redde voor ons allen het fi guur. door na het volkslied met een brede grijns de lach voor allen vrij ook iets bijzonders, vooral door de merkwaardig melange van de poli tieke stromingen. Op het lijstje stond zo vermeld: El Comercio (on- neiging tot oppositie) El Dia (libe raal) El Nacional (regeringsgezind) El Universo (Peronistisch) La Nacion (links liberaal) en Equinoccial (Pe ronistisch weekblad). De Peronisti- sche invloed was blijkbaar door de Eresident Velasco Ibarra meege- racht, die een jaar of wat, na een revolutie zijn heil had gezocht in Argentinië. Netelig parket f even en zich in het vlies te betasten. De persconferentie in Ecuador In Ecuador was het ook, dat de Prins in een netelig, typisch Zuid amerikaans parket verzeilt raakte. Hij was uitgenodigd door de Chileen se Gezant voor een huisfeestje. Maar dat feestje bleek minder onschuldig dan was verwacht. Wat was het ge val? In Ecuador waar politiek een na tionale bezigheid is van de rijke fa milies en revoluties min of meer de •ervangen, was Galo Pla- Lasso bij uitzondering door het trom- volksstemming aan het eind van zijn bewind gekomen. Niet het feit dat de ze bekwame president niet meer po- gebracht, maar omdat de grondwet een herverkiezing verbood. Zo was Plaza dus zonder baantje gekomen en hem stonden twee dingen te doen: of rustig een jaar of vier wachten tot hij weer zich candidaat zou kun- In elk geval vond hij het zonde dat Ibarra alleen de eer genoot de Prins op bezoek te hebben en zo had hij i onschuldig Chi- gelegen! _rde Prins ook zien, nu Ibarra angstvallig zijn poli tieke tegenstanders buiten de prinse lijke circulatie had gehouden. Zo liep het hele prinselijke gezelschap in een echt Ecuadoriaans politiek val letje en daar kwam het alleen dank zij het vernuft en de koelbloedigheid van de Prins weer heelhuids uit. Hij sprak even hartelijk met Galo Plaza en verdween daarna naar zijn villa, om op eigen verzoek de volgende dag in de kringen van Ibarra's aanhan gers te bivakkeren, zodat er voor bei de partijen geen reden was tot wre vel. Een waarlijk juridische oplos sing die dan ook tot geen enkel inci dent heeft geleid. Jasjes uit Een dergelijk moeilijke beslissing kreeg de Prins te nemen, toen hij door het echtpaar Perón was uit genodigd om een bijeenkomst mee te maken van wat later een politieke vergadering bleek. Naar Peronistische trant werden daarbij de jasjes uitgetrokken en de Prins aarzelde terecht niet ook het zijne uit te doen, in navolging van zijn gastheer. De Prins ging van de juiste stelling uit, dat als men een goodwillbezoek brengt aan een be paalde president van een bepaald re giem, men weinig vriendschap zal bereiken door ter plaatse tegen dat regiem te ageren. Een Amerikaan se journalist van Time achtte deze- houding de juiste, vooral om zakelij ke successen te bereiken en volkomen in overeenstemming met de diploma tieke opvattingen waarbij leden van alle ambassades en legaties aanwe zig moeten zijn op zuiver Peronisti sche feestdagen en demonstraties. Ik herinner mij een typisch Amerikaan se zinsnede: ..Bernhard stripped from Coat sold Dutch railway-carriages in shirtsleeves". (Prins Bernhard (met zijn jasje uit) verkocht Neder landse spoorwagons J hemdsmo- In Buenos Aires raakte de Prins verzeild in een vergadering der „descamisados", de bewonderaars van president Perón, die dat demon streren door hun jasje uit te trekken. Volgende keer: K.L.M.-be manning voor prinselijk gezel schap aangezien! slaapkamer en een keuken kost circa f3000. Daar komen dan altijd nog wel enkele duizenden guldens bij (o.a. voor de betonnen voet), doch dat neemt niet weg, dat er nog heel wat mensen rondlopen, die dolgraag zoiets voor elkaar zouden willen boksen. Waarom geeft men zulke mensen dan niet de vrijheid daartoe? Ilet is zo heldskantorer overigens schriften va moet toch v tlsch emakkclijk om in de over- hardnekklg aan allerlei wel wenselijke voor- t te houden, doch men at meer nuchter en prac- .orden, nu de nood zo hoog ge stegen is! Als men zo af en toe kennis neemt van een geval, dat iemand ge dwongen wordt z'n clandestien gebouw de noodwoning af te breken, staat men stom verbaasd, over hetgeen men x o onder elkaar in luttele spanne HJds uit de grond wist te stampen. Vaak met hulp van een paar goede vrienden of buren. En haast altijd door geploeter in uren na de dagtaak. Waarom licht men dus de hand niet met allerlei ver bodsbepalingen en volstaat men niet met een controle (achteraf?) op eventueel brandgevaar? Bouw ze in massa /~\OK DE onderdelen van zulke houten huisjes kunnen uiteraard in massa worden gefabriceerd Desnoods in twee of drie typen, al naar gelang ze een ka mer meer of minder bevatten. MSar laat men in elk geval nu eindelijk eens een daad stellen, tot onuitsprekelijke vreugde van duizenden trouwlustigen! Daarkomt nog bij ,dat waar men in dit soort huisjes met een minimum aan meu belen kan (ja moet) volstgan, vele jonge lui hun spaarduiten voor aankoop van de onderdelen van hun woning beschikbaar kunnen stellen-Vooral, wanneer èn de Jongen èn het meisje een betrekking heb ben zijn de perspectieven in dezen aller- (Van onze speciale verslaggever) YV7ARE DE HEER G. J. M. MOUSSAULT marineman en niet burger, hij zou, bij dezelfde functie die hij thans bekleedt, zwaar beringd en besterd door het leven gaan, een klinkende titel hebben en een eigen vlag voeren! Thans heet hij: Inspecteur huishoudelijke dienst Kon. Rotterdamse Lloyd. Hij heeft 35 schepen mitsgaders de beman ning er van „in de zorg". Dat wil zeggen: hi) koopt voor al die sche pen, wat op maanden lan ge reizen, passagiers en bemanningen nodig heb ben aan eten en drinken, aan bestek en keuken gerei, aan tafel- en bed linnen en aan duizend andere huishoudelijke za ken. De wijn die de Lloydschepen aan boord hebben, heeft de heer Moussault persoonlijk in Frankrijk gekocht. Er hangen gekleurde wijn kaarten aan ztfn kamer wanden en zoals wi) vroeger achter elkaar konden opdreunen Hoo- gezand, Sappemeer, Zuid broek zo noemt hij de Franse, wijn produ cerende kastelen op, mèt de beste, de allerbeste en de top-jaren! Hij kan een sermoen houden over de toeberei- tarbot. En hij °weet u precies te vertellen, met wélk menu h\j het hart èn de klandizie stal van de graaf en gravin van Morehead Salisbury, toen hij hen, bij een maiden trip van het Franse schip Paris. aan zijn tafel noodde. Het eerste glas tc(jn van zijn leven dronk hij op vijfjarige leeftijd, in de week dat Wilhelmlna gekroond werd. Hij ont- hij m stal het aan zijns vaders reis. verjaartmaal, dat opge- oceaai diend stond In Schoon- tinént ving hij tn Vancouver in het jaar 1047. Dat i een verhaal. zijn hengel op in het visseizoen, in West- Hij trok er een Canada te tellen. Want en een heel con- ledereen gaat daar im- »ee over en aan- mers per auto vissen? gekomen in Vancouver Een Noorse relatie zalm verliet hengel, leende een jacht. Een 'a het station. zeewaardig schip met een een vriend ter keuken, die de Lloyd- plaatse, die een onbe- schepen die dag naar de kende gevraagd had, de kroon trachtte te steken. Er was iets te doen aan Nederlandse bezoeker af Er maren met truffels ge- de Amerikaanse West- te halen. „Hoe kèn ik vulde kippen aan boord, kust, waarvoor de inspec- hem?" zei de vriend. En pasteien als op een Bour- teur van de huishoude- d e vriend sprak: aan z'n gondisch feestmaal en zó- lifke dienst dringend hengel. Dat kon niet mis- veel dranken, dat het diende over te komen. sen. Mannen die met hen- schip, ware het vastge- Omdat de heer Moussault gels gewapend uit een lopen, alleen ddirop weer van vissen houdt, ging station komen, zijn, zelfs vlot had kunnen komen/ Men vraagt zich af, wat er onder die omstandigheden van vissen te recht komt. Maar dan kent men de heer Moussault niet, wiens hengel na enkele uren zó fors doorboog, dat het aanwezige gezelschap onmiddellijk weddenschappen ging afsluiten op d« omvang, het gewicht en de kwaliteit van het gevangen gedierte. De vrienden stonden gereed met vangnetten en harpoenen, om zwaard en andere roofvissen terstond van re pliek te kunnen dienen en „ik maar vieren en opdraaien", aldus de heer Moussault. Enfin: het was de zalm, die u hier ziet Pfgebeeld. Een vet dier. Drie ponö zwaar en een dure voor de he ren, die hem zwaarder gewed hadden. Een volgende worp bracht zelfs een tweede zalm binnen boord en omdat het de eerste zalmen waren, die de heer Moussault ooit ving, heeft men het heuglijke feit terstond gevierd. Men at de zalm. En de gastheer schonk: een witte originele Montradot, de de visser van toen mi nog met vreugde gedenkt: Een van die aardige houten huisjes onder de rook van een onzer grote- steden. Het is al veertien jaar oud en de bewo ners zouden het beslist niet voor een huis van de nieuw bouw willen ruilen minst uitzichtloos. En zo nodig kan ook zulke houten huisjes van overheids wege toch wel wat worden gedaan- Deze huisjes kunnen later dan nog heel goede diensten bewijzen in kampeercentra e.d., zodat men ze na, zegge tien jaar, nog geenszins behoeft afgeschreven te hebben Mits aan deze voorwaarde wordt vol daan, dat ze behoorlijk in de verf of car- boleum worden gehouden. Hetgeen toch weer geen kapitalen behoeft te kos- als de bewoners bereid zijn, zelf de handen uit de mouwen te steken. En dat zullen ze zeker willen, met name wait er van ons „eigen nestje" kan wor den gesproken!" ii volgende maal daarover meer. Het eerste arl Dinsdag 12 Juli. 1 stond In c Zeer vele meineden in de rechtszaal? Vaak wordt bij het afleggen van de eed, op zijn zachtst gezegd, niet die re serve in acht genomen en niet die eer bied betoond, die daarbij passen. Hoogst waarschijnlijk worden In de rechtszaal zeer veel meineden gepleegd. Tot deze conclusie komt een commissie uit het Centrum voor Staatkundige Vor ming van de Katholieke Volkspartij. Zij heeft een rapport gepubliceerd, waarin het wenselijk wordt geacht, dat de keuze tussen eed en belofte mogelijk ls In die gevallen, waarin het afleggen van de eed wettelijk is voorgeschreven. De com missie wil evenwel niets afdoen aan het primaire karakter van de eed en even min steun geven aan het streven van humanistische zijde om tot principiële gelijkstelling van eed en belofte te komcD Te Schiedam is een complex van drie scholen voor B.L.O. in gebruik geno men; de eerste in Nederland, waarin een openbare, een R.K en een Prot. Chr school voor B.L.O. is samengebracht. Sleepschip (1000 ton) bij Tiel gezonken In de voorhaven van de Prins Bern- hard-sluls te Tlel Is gistermiddag een duizend ton metend sleepschip, de Mine raal IV. geladen met Ijzer, met een ander schip in aanvaring gekomen en gezon ken. De bemanning kon zich tUdig ln vei ligheid stellen. Het andere schip, de Madeleine IL werd niet noemenswaardig beschadigd. De bakendienst van de Rijkswaterstaat heeft boven het wrak waarschuwingste kens aangebracht. Het verkeer van en naar de sluis wordt echter gestremd. Men zal trachten het schip zo spoedig mogelijk te lichten- Het Surinaamse blad Het Nieuws schrijft, dat de proefaanplant van plnus 3000 ha groot zal zijn en in 10 Jaar hoog stens 500.000 zal hebben gekost, terwijl de opbrengst wordt geschat op f 15 min. H.t blad pielt er voor cHt bedrag niet aan Van Gelder te „schenken", d.w.z. proef en exploitatie aan Van Gelder over te laten, doch wil dat het land een en ander zelf onderneemt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5