Cultureel venster Uit de Tijdschriften LEZERS PELGRIMAGE Anti-religieuze campagne in Hongarije 5 NIEUWE LEIDSCHE COURANT De Europese stijl van Michelangelo tot El Greco Triomf van het Maniërisme" heet de grote tentoonstelling die de Raad van Europa tot 16 October organiseert in het Welke kunstrichting ie dat velen zich afvragen die in de zijn. De ondertitel van de ten- nl. ..De Europese stijl Rijksmueus te Amsterdam. Maniërisme nu weer? zullen kunsthistorie geen ingewijden toonstelling zegt er al iets m< van Michelangelo tot El Gre< de tweede helft van de 16e e Wat wilde dat Maniërisme nu eigenlijk? Eigenlijk wilde het Ma niërisme niets en ik zou niet van een afzonderlijke stijl willen spre ken. In zijn beginstadium was het Maniërisme veeleer een uiting van onmacht. Jonge Italiaanse kunste naars zagen geen toekomst meer voor de kunst, geen verdere ont wikkeling. Figuren als Rafaël, Titiaan en Michelangelo hadden het laatste woord op kunstgebied gezegd. De jongeren gingen co- piëren, heel gewoon de figuren van Michelangelo namaken en ze in omgevingen zetten waar ze niet thuishoorden. De uiterlijke manier van Michel angelo werd overgenomen, de in nerlijke bezieling bleef uit. Dat betekende dus al een verval van de kunst. Michelangelo zelf had de rust en het 'venwicht van de Renais sance verbroken met zijn spanning, hij had de con ventie overwonnen, hij had zijn naakten in in gewikkelde houdingen ge bracht. De jongeren wil den dat bewegingsideaal van Michelangelo verder doorzetten en ze kwamen daardoor zelfs tot een af keer van de natuur. De theoreticus Lommazzo schreef: Waarom nog naar de natuur gekeken, wanneer men al de bewegingen gebaren, die een lichaam neir.._ kan. afgebeeld ziet in het Laatste Oordeel" in de Pauselijke Kapel, door de goddelijke hand van Michelangelo?" De maniëristen hebben die be wegingen en gebaren dan ook trouw proberen na te bootsen om later nog tot een hoger stadium op te voeren. Uiteindelijk wilde men toch verder komen en dacht men aan het woord van Leonardo da Vinei: „Een armzalig leerling, die zijn leermeester niet over treft". De schilders en beeldhou wers wilden nog meer contrasten, nog meer asymmetrische bewegin gen. Het schoonheidsideaal der menselijke lichamen werd lang, mager en soepel. De ideale vrou wenfiguur had slanke ledematen, brede dijen, hoge kuiten, maar korte voorarmen en benen, kleine handen en voeten. Alles kwam in een decoratieve sier, ook da lichamen der dieren. Zo kon b.v. een schilder als Nic- coló dell' Abbate (1509—1571) op zijn doek „De bekering van Pau- lus" een paard schilderen, dat ook uit de natuurlijke verhoudingen was getrokken en zo'n sterk deco ratief accent kreeg, dat de man om wie het schilderij gemaakt is. in de schaduw komt te staan, of beter te liggen want Paulus heeft er z'n gemak bij genomen en is lang niet zo verschrikt van die stem uit de hemel dan het paard. Merkwaardig is, dat het schoon heidsideaal voor de vrouw ook merkbaar is in de schildering van het paard: kleine kop, brede dijen, lang lichaam en korte voor poten. (zie afbeelding) Dat ie dus ongeveer gang tot de hoven, waar men het op zedelijk gebied meestal niet zo nauw nam. Die zinnelijkheid uitte zich op verschillende manieren. Lange naakte lichamen in vaak verleidelijke houdingen werden graag geschilderd en ook wel vrou wen, gekleed in doorschijnende sluiers, die accentueren wat ze moesten verbei gen. Een ander voorbeeld is de ove rigens uitzonderlijk knap geschil derde ..Piëta" van de Spanjaard Luis de Morales. De handen van Maria die het naakte dode lichaam van Christus omvatten, zijn niet de handen van een bedroefde en zelfs in de dood nog beschermen de en liefkozende moeder, maar die van een zinnelijk-begerige vrouw. En Jacques Bellange (gest len maakt, een bril, het symbool van ouderdom, overhandigt. Maar aan de andere kant wil ik toch ook wel met groot enthousi asme spreken over andere voort brengselen uit de periode van hei Maniërisme, een periode die door haar decoratief streven zulk een enorme bijval had in geheel Euro pa. En dan noem ik hier b.v het grote doek „De begrafenis van Amor" van Antoine Caron (15201599), een uitnemende alle gorische verbeelding. Of „De ge boorte van Maiia" van Domenico Beccafumi (14861551), met de transparante lichteffecten, het wonderlijke clair-obscur, waarin als een polyphone compositie kleur tegen kleur is gezet. Innerlijk beeld Bovenal echter noem ik dan het is onmogelijk alles in kort be stek te signaleren de triomf van deze tentoonstelling, het grote „Apocalyptisch visioen" (De ope ning van het vijfde zegel, volgens Openb. 6 9-11) van El Greco (15411614). Met dit werk besluit de tentoonsidling en eigenlijk is het een volstrekt mo dern schilderij geworden. Greco is de schilder van het innerlijke beeld, die de vorm door de kleur aanduidt. Vermey- len hei Dynamiek Men zocht voor alles naar dy namiek, zelfs in de menselijke li chamen die alle kronkelingen van een laaiende vlam vertoonden Wellicht was dat nog een nawer king van Aristoteles, die in de laaiende vlam het symbool van de hoogste dynamiek zag, van de hoogste spanning. In dat dynami sche manifesteerde zich ook het erotische. De kunst was zinnelijk en wel wat toegespitst op dat. wat we thans „sex-appeal" zouden noemen, zoals de Vlaamse kunst historica dr. Juliane Gabriels eens schreef. Door die erotiek vond de kunst natuurlijk zo'n grote toe- ypt 1616) geeft op zijn ets „De drie Maria's aan het graf" drie verlei- I tevens zijn einde. .Greco schilderde met felle vegen als in een hallucinatie, een wereld vol gestalten, die niet anders meer zijn dan hevige bewegingskrach- kleur en bovennatuurlijk licht". Met het werk van Greco is de triomf het Maniërisme behaald en delijke courtisanes door de haartooi konisch gevorm de hoofden. Ook hier die door schijnende sluiers en die bevallige houdingen. Kunst en kitsch Door het bovenstaande zou de lezer de indruk kunnen krijgen, erg veel waa^de- slechts dat ik niet ring weet op te brengen Maniërisme. Die indruk gedeeltelijk juist. Wie de werken in het Rijksmuseum eens rustig en critisch bekijkt, zal veel zien, dat herinnert aan de „fraaie" beschilderingen met mooie juffrou wen op de Amsterdamse draaior gels. Kunst en kitsch gingen ook toen samen, net als in onze tijd en net als in alle tijden. Werken als „Triomf van Flora" en „Lot en zijn dochters" van de Franse schilder Maitre de Flore zijn wel wat erg goedkope salonkunst. Eer lijk gezegd is me dan een werk als „De vrouw tussen de jeugd en de ouderdom" van Francois Bunel de Jonge (15221559) heel wat liever in de sfeer van het Maniërisme. Dat is nog wel grappig, erotisch spel, J:- zeer geliefd. La femm deux ages. Een jonge zich omhelzen door haar jonge minnaar, terwijl zij aan een grijs aard, die het gebaar van geld tel- i die tijd entre les op deze expositie slechts schilderijen te zien, heeft het mis. Tekeningen, prenten, beeldhouwwerken, sieraden, cera- mische producten, edelsmeedkunst, penningen, enz. zijn er te zien. Er is een schatkamer die alleen reeds een bezichtiging waard is. En dan zijn er nog muziekinstrumen ten, zoals b.v. een bijzonder fraai uitgevoerd Virginaal uit 1568, met aan de binnenzijde een gesneden reliëf met Orpheus temidden der dieren. Ook is er eon zeer bijzon der bewerkte harp, beschilderd met allegorische vrouwenfiguren. Die harp dateert uit de 2e helft der 16e eeuw en werd gemaakt in opdracht van Alfonso II d'Este. (zie afbeelding). Door deze expositie heeft de Culturele Afdeling van de Raad van Europa een groot werk ver richt. Men krijgt hier een volledig inzicht in de kunst van het Ma niërisme en kunsthistorisch is dit van het grootste belang. Onver schillig of men deze kunst bewon dert of niet, er zal niet zo gauw meer een gelegenheid komen zo veel werken uit de 15e eeuw te kunnen bekijken en daardoor een beter begrip te krijgen van het werk van vroegere kunstenaars. Een lijvige en prachtig geïllus treerde catalogus is op de expositie verkrijbaar. De tentoonstelling is alle werkdagen geopend van 10 tot 17 uur. Een met allegorische trouwen- figuren beschilderde harp uit de 2e helft der 16e eeuw, gemaakt in opdracht van Alfonso II d'Este. Het Junl-Juli-nummer vat Maatstaf, Maandblad voor Let teren (redacteur Bert Bakker, uitg. Daamen N.V., Den Haag) is voor een deel gewijd aan het jubileum van de dichter Gerrit Achterberg, die op 20 Mei j.I. vijftig jaar geworden is- Gele genheids- en andere verzen van de dichter zelf en van A. Ro land Holst, Hans Andreus en Lucebert omringen de afge drukte tafeltoespraak van A* Roland Holst. Deze rede is. als al het p-oza van Roland Holst, precieus gesty- leerd en belangwekkend van in houd. Een negental foto's, op de huldiging betrekking hebbend, brengt de vlotte plechtigheid nader tot de lezer, die o.a. de „Parade der Profeten" aanschouwt, maar deze profeten tot zijn ge-uststelling later ook ziet eten. G. H. 's-Gra- vensande schrijft een sympathieke bijdrage ter gelegenheid van An nie Salomons' 70e verjaardag op 26 Juni j.L, terwijl Chris de Moor een Open Brief aan haa- richt. De herinneringen uit de oude tijd van Annie Salomons zelf handelen ditmaal over J. H. Leopold; deze herinneringen vormen langzamer hand een gehele reeks, die van li- terair-historische en menselijke waa-de is. Na verzen van Marja komt een stuk proza van J Arends, Lente- Herfst, dat tot thema heeft de al gehele ontwrichting en aftakeling bij een jonge man als gevolg van levensangst. Men wordt hier op merkwaardige wijze herinnerd aan soortgelijke uitzichtloze be schrijvingen uit de school van het naturalisme* De dichteres Christine Meyling doet me denken aan een jonge man die ik gekend heb. die, in een nieuwe omge- g verzeild geraakt, daar extra rukkelijk en extra veel kracht- nen gebruikte, om het inburge- ringsproces wat te versnellen. Haar dichtwerk is zelfs voor een mo derne vrouw nogal gedurfd, maar het laatste versje laat, in zijn laat ste regels althans, tot onze ver ademing een vrouwelijker geluid horen: Liefhebben is lelijk en ouderwets men doet het niet meer ik weet het ik werk ook met handen en voeten om mijn hart te boven te blijven. Het hart Is er dus, gelukkig. Voorts zijn er verzen van Guillau- me van der Graft, interessant en een beetje cryptisch als altijd, als ook kleine gedichten van Juliette Hoornbeek Paul Rodenko droeg een essay bij, getiteld: „Littera tuurgeschiedenis: Een Pseudo Wetenschap, of Wij en de Klassie ken". Het is weer zeer knap. ge tuigt van belezenheid en combina tievermogen en kan ongetwijfeld ertoe bijdragen de literaire situa tie van het ogenblik te verhelde ren, waarmede overigens de bete kenis van dit opstel niet uitgeput is. Voorafgegaan door een Be schouwing en Verantwoording volgt dan Evert Straat's vertaling van Euripides' Herakles, geschre ven in opdracht van de lustrum commissie 1955 van het Leidse Stu dentencorps ter gelegenheid het 76e lustrum v. versiteit te Leiden. C. R. ^e#t gravamen^ tsgen de ^^Dordtse leerregels ANGLICANEN en METHODISTEN DE stad Utrecht heeft aan de rand naar de kant van De Bilt Zeist een klein, verrukkelijk rozenpark. Wie in de buurt moet zijn, te vroeg is en daar voor een half uur neerstrijkt, juist in de tijd dat de rozen enige dagen tevoren uitgekomen zijn, kan er een idylle beleven. Er is, op dit middaguur, vrij wel niemand. Eerst wandelt men er bedachtzaam, omheen, even misleid door het raster werk. dat echter alleen maar honden en kinder wagens buiten wil houden. Dan vindt men de ingang. Men sluit het hek achter zich dicht en hervindt zich midden tussen de rozen, gele. witte, bleekrose en don kerrode, koog- klimmende en laag-groeiende, nauwelijks ont loken en al angstig-open bloei ende rozen. Rozen over pergo- I rose, witte en rozen in perken. Ga zen door, met achter mij de aan adem in melodieuze, drifti ge zangslagen ontlaadt. En nu is er nog niet eens zon! De lucht is egaal grijs, maar het is zwoel. De rozen kruipen als het ware op je schouder, ze kriebelen in je hals; je kunt je niet be wegen of je raakt ze aan. „Dies sind die Tage der Rosen"; men herinnert zich de veel gevraag de gramofoonplaat, een tikje ba naal met die Richard Tauber, maar die, nu ik hem alleen in de herinnering hoor, toch een levend contact met de rozige werke lijkheid om me heen onderhoudt. JNTUSSEN is de grote wijzer op de klok zichtbaar verschoven. Twee bronzen slagen val len gewichtloos in het rosarium. Van mijn bank opstaan de, slenter ik met een omweg naar de uitgang, tussen gele. donkerrode zitten op deze bank en heldere slag van het bedrijvige adem langzaam in en uit. Een vinkje de stadsdrukte tege- vinkje, opvallend mak en een moet. beetje mank, hobbelt over het C. R. grint naar je schoen toe. Hij moet telkens even stilhouden om zijn slag te slaken en drib belt dan weer door. Zelfs onder het lopen begint zijn keeltje te trillen en komt er een mis lukte slag uit, Het lijkt of hij een teveel aan adem heeft en dat zal wel komen omdat zijn hartje te snel slaat. Onderwijl pikt hij telkens naar onzichtba- dingen. Zeister predikant beoogt leeruitspraak van de Hervormde synode IN MEER DAN HONDERD JAAR is in de Ned. Her vormde Kerk geen leertucht geoefend. Vragen aan gaande leer en belijdenis kwamen niet aan de orde. De nieuwe kerkorde opent weer de mogelijkheid deze J ,T De synodes van de (Angli- vragen omtrent het belijden der kerk te bespreken. Vol- caanse) bisdommen Canterbury gens artikel 10 van de kerkorde moet een predikant bSsïtopp^°bFUhe? prediken en leren in gemeenschap met de belijdenis der gemachtigd om met de Metho- m disten besprekingen over een vaderen. Wanneer men zich met een bepaald stuk der eventuele hereniging te voeren. leer niet kan verenigen op grond van de Heilige Schrift bereidheid' v»nAngUcaanlê kan men een gravamen indienen bij de kerkelijke ver- fngenAich^ookVfot Sde°«n- gaderingen, waarop de kerk dan heeft te onderzoeken dere Engelse kerken uitstrekt, of de aangevoerde Schriftbewijzen deugdelijk zijn en De eerste stoot tot een even- een bepaald leerstuk der kerk gewijzigd dient te worden. ken^ta^ngSand gat de'aa*"- Ds A. Vroegindawey, Ned derheid van stemmen heelt de Herv. predikant te Veenendaal provinciale kerkvergadering be- yan SynOCjes is des te be schrijft hierover in De Hervorm- slist, dat dit gravamen niet langryker omdat de president de Vaan, het orgaan van de zal worden doorgezonden naar van de Methodistische kerk. dr. Bond van Ned. Herv. Mannen- de generale synode, opdat deze Leslie Weatherhead als een verenigingen op Geref. Grond- er een eindoordeel over zou overtuigd voorstander van de slag, dat men zijn hart vasthoudt vellen. Wèl heeft zij uitgespro- oecumene bekend staat, wanneer dergelijke vragen thans ken. dat er rondom de verkle- aan de orde komen. Ook de zing zeer veel vragen liggen, Ter gelegenheid van het 700- kerkelijke vergaderingen. zo die voor de vele gemeenteleden jari» bestaan van de Dom in schrijft hij. zijn zo ontzonken moelek te verstaan zijn. Daar- Altenberg heeft de minister voor aan de belijdenis der kerk. dat om heefft ze aan de generale de Cultuur van Westfalen, men wel zeer voorzichtig te synode verzocht deze dingen in Schiitz, een rede gehouden over werk mag gaan. Zonder uit die de kerk aan de orde te stellen, de betekenis van de Dom. Bij belydenis te leven, zou men ge- waarby ook aan de synode v r- de rede waren zowel Lutherse neigd kunnen wezen om ver- siag is uitgebracht van de brede als Roomse kerkleiders vertegen- anderingen en wyzigingen aan behandeling van het gravamen woordigd. In de Altenburger te gaan brengen tot grote schade op de provinciale kerkvergade- Dom werden zowel Roomse als van de kerk. ring. Lutherse diensten gehouden. Dezelfde schryver betuigt in DOMINEES en HOKLOGES een breed gravamen dingen naar voren bracht verband houdende rt£ZE WEEK trof het mij zo schrijft ds. W. Wilman uit mei de prediking en me: de Oudeschoot in „Woord en Dienst": in twee gesprekken, die belydenis. Hij is bezwaard tegen V0erd6i dat het horloge van de dominee zulk een nadelige enkele stukken van de kerke- invloed heeft op preek Graag vraag ik, als ik iemand ontmoet uit een andere ge- ■■i■riMÉÉ nt de kerke- ïyke leer, zoals die zyn neer- raet8dname 6 tegende^dubbele meente" naar "het gemeentelijk leven en de prediking praedestinatie, die ds. Duetz ii byzonder. itrijd acht met dé Heilige Schrift Eerste gesprek: Hoe preekt jullie dominee? Antwoord: Hij kan het wel goed, meestal doet hij er niet te veel voor. Vooral De kerkeraad van Zeist °oj"" ajg j,y telkens die dikke knol van zijn gouden horloge te Door deelde hel beter aeze icwesue voorlopig te laten rusten, schijn haalt, weet je wel zeker, dat het niets wordt. Dit was in voorlopig ie iiipu Friesland de kerkord^op de^provindak In Gelderland schijnen de horloges dezelfde nadelige invloed uit kerkvergadering in Utrecht, te oefenen. Hier kreeg ik ten antwoord op dezelfde vraag: „De Daar heeft men breed en diep- eerste twintig minuten wel goed, maar als hij dan met grote gaand over de vragen van de zwaai van zyn arm zijn togamouw laat terugwijken om op zyn belijdenis gesproken. Met meer- polshorloge te kijken, weet heel de gemeente al dat hij gaat her- kauwen". Zou het in andere provincies ook zo zyn? Ik heb my eigenlijk de tijd niet gegund dit te onderzoeken omdat ik vind dat hier zonder uitstel iets tegen gedaan moet worden. Wie leert de dominee om uit het Evangelie en niet op de klok te preken? Ambtelijk gezag van ouderling Moeten we onderscheid ma ken tussen de ouderling als broeder en de ouderling als ambtsdrager? Moeten we hem, wanneer hij ambtshalve komt, dus komt in zyn kwaliteit van HET is hier een oase aan de rand van de stad. met op enkele honderden meters af stand een van de drukste ver keerswegen van Nederland. Hier hoort men niets. Tegen over ons een behoorlijk grote, tamelijk nieuwe kerk met een flinke torenklok, die met haar wijzerplaat er aan herinnert, dat idyllen aan tijd gebonden zijn. Hier zit ik niettemin, in de deU,Ryksunï- I rozen' met ^at kleine, enthousi- Shakespeare in goedkope serie In de Prismareeks van Het Spectrum te Utrecht zijn Sha kespeare's Koning Richard III, De Vrolijke Vrouwtjes van Windsor en De Storm in de vanouds bekende Ned. verta ling van dr. L. A. J. Burgers- dijk verschenen. Met toestem ming uiteraard van A. W. Sijt- hoff te Leiden, sinds jaar en dag de uitgever van deze ver taling. Het is toch eigenlijk geen geld: drie zulke voortref- fèlijke toneelstukken in één bandje. Natuurlijk, men kan aanvoeren, dat Burgersdijk zo langzamerhand zijn tijd heeft gehad Maar de vertaling, zij moge niet modern zijn of mooi, zij is in ieder geval juist. Van Richard III verscheen nog niet zo lang geleden bij de Wereld bibliotheek een herdruk van de vertaling van A. Roland Holst. Om u even het verschil te la ten zien: de beginregel wordt door Burgersdijk als volgt ver taald: „GLOSTER. Nu werd de win ter onzer wreev'le stemming Tot blijden zomer door de zon van York;" A. Roland Holst vertaalt: „GLOSTER. Nu werd ons wintertij van tegenzin Tot gouden zomer door die zon van York:" U mag zelf uitkiezen aan wel ke vertaling u de voorkeur geeft Maar desondanks b'ijven wij erbij: wat Prisma doet met deze uitgave, verdient de dank van alle Shakespeare-bcmin- naars. E. G. VIJL DOMINEES IN EEN AUTO NAAR PARIJS De vijf vrijgemaakte Gere formeerde predikanten van Enschede hebben samen een reisje naar Parijs gemaakt. Twee dominees hanteerden om beurten het stuurrad en via het Sauerland en Luxemburg reed men naar de Franse hoofdstad. De reis duurde een week. De kerkeraad van En schede had zijn bijzondere me dewerking hieraan gegeven. Ds. Drost heeft gedurende deze vacantietrip de pastorale zor gen van zijn vijf collega's op zich genomen. Drive - in kerk in Sarasota Geen vacant ie zonder het Evangelie zou men bij dit plaatje kunnen schrijven. De New Whitfield Estates Pres byterian Church, die het ini tiatief nam voor het organi seren van de drive-in kerk in Sarasota (E.S.), waarbij iedere automobilist een luidspreker in zijn wagen krijgt, zodat hij geen woord van de preek be hoeft te missen. De drive-in kerken oefenen een grote aantrekkingskracht uit op hen, die er niet zo gauw toe komen een kerk binnen te gaan. nmhnnaTSn nn^MHoïiiiir iE aangevallen worden, wordt broeder by ons op visite komt? We waren in een onzer grote steden er onlangs getuigen van dat een lid van de jonge ver- keersbrigade. in dit geval een meisje. gewapend met het „spiegelei" op de stoep stond en achter haar een groepje jon gens en meisies zo ongeveer van haar leeftyd. Op het moment dat dit jonge verkeersbrigade- lid het gewenst leek, stapte zij de ryweg op. stak het spiegelei omhoog en onmiddellyk trok groep jeugdigen de straat Maar aan de overkant aange komen voegde zich het meisje dat hen overgeloodst had. by hen en nu begon er een gezellig roffeltje, waarby de verkeers- regelaarster het vooral moest ontgelden. Haar gezag was nu weg. Toen ze ambtshalve han delde was de hele groep stipt gehoorzaam maar nauwelyk was zij weer ambtloos, de anderen gelijk in waardigheid, of haar gezag was weg en daarmede het ontzag, haar nog zo even betoond. Was dat voorbeeld van wat ambteiyk gezag betekent? (Uit: De Christen Bapt. Weekblad). Prof. dr. J. de Graai, de nieuwbenoemde hoogleraar in de ethiek en de encyclopaedic aan de rijksuniversiteit te Utrecht, zal op 24 October a.s. zijn ambt aanvaarden met een inaugurale oratie. Dr. De Graaf, tot dusver voorganger van de afdeling Arnhem van de Ver. v. Vryz. Hervormden, zal zich half Augustus met terwoon in Utrecht vestigen. Albert Schweitzer zal in de herfst naar Europa komen. Hy zal dan o.a. voor de Franse Academie voor politieke we tenschappen te Parys een voordracht houden. EEN overzicht van de Hon gaarse pers in de laatste maanden levert het bewijs van een nieuwe anti-religieuze campagne kennelijk op hoog in tellectueel peil door de commu nistische autoriteiten georgani seerd. campagne, wel ook IBVMi gieuze boeken van buitenlandse auteurs onlangs op.de markt is verschenen. Een van de be- sche 18e eeuwse atheïstische fi losoof Paul Holbach, onlangs vertaald en uitgegeven door het staatsuitgeversbedrijf Szikra. Het thema van dit boekwerkje is, dat de begrippen God, de geest en onsterfelykheid de ergste dwaalbegrippen zyn van de menselyke geest; dat geloof in God wordt aangewakkerd door ellende en bygeloof, en dat de mens slechts een sterfe- lyk en vergaand voorwerp is. Andere in de laatste tyd ver taalde boeken zyn een Sowjet- handboek voor anti-religieuze eropaganda en verschillende oeken van Franse auteurs. Een artikel over de houding van partij-leden tegenover de religie verscheen in het partij blad fropagandaistaHoofd zakelijk zich richtend tot par tij-functionarissen, stelde het vast dat er geen compromis mogelijk is tussen de partij ideologie en de religie en het berispte die partij-leden en functionarissen, die tijdens het betrekkelijk liberalebetwind van de „nieuwe koers" onder premier Imre Nagy weer gods dienstoefeningen bijwoonden, of althans in de kerk getrouwd artikel is het gëb periodieken voor de verbreiding van anti-religieuze propaganda en het geven van aanwyzingen van de Party meer algemeen geworden. Een aflevering van „Termeszet es Tarsaaalom" 'blad van de Vereniging voor het Propageren van de Weten schap en Sociologie) gaf con crete instructies aan de leden van de vereniging met het oog op de nieuwe campagne. De behoefte aan atheïstische pro paganda werd openlyk uitge sproken. wellicht voor het eerst in Hongarye, waar dè term „atheïst" zelden officieel ge bruikt werd in connectie met anti-religieuze aanvallen. Het artikel behandelt een bij eenkomst van de leiders van de vereniging (betrokken bU de anti-religieuze campagne), wel ke georganiseerd was voor be spreking van de resultaten van het afgelopen jaar en het vast stellen van richtlijnen voor de toekomst. Er waren klachten, dat sprekers, die anti-religieuze lezingen hielden, dikwyis him hoorders tegen zich innamen, omdat zy verwaand en sarcas tisch waren. Uit het rapport van de „Ter meszet es Tarsadalom" blijkt duidelyk, dat al het werk van de vereniging gericht is op het verspreiden van wetenschappe- üjk atheïsme onder het volk. Kerk in Zwitserland: geen probleem Aan Zwitserland zijn ds onthul lende verschrikkingen voorbijge- {aan. met «la gevolg dat het ker- eiyk gebouw zorgvuldig onderhou- rdoor Juli? het ge- heeft ge- frk la hier lid toe bevestigd en krijgt Ser dezer ge legenheid een vaderlands horloge. Iedereen betaalt automatisch zijn kerkbelastingdie bij de sUatabe- lasting is inbegrepen. De predikan ten en de vele nndere kerkelijke oordeel uit verschil in op menig gebied oudlng dat zich ussen een Zwit- Nederlander geldend zij verre daarvan, n slechts constateren, (teers ongehoord veel Een levenssfeer, die negatief beoordeeld Duyvendak Jr. in hat

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5