WITMLINE 58 «TRAFFIC Smartelijk verlies fluqgebeten DÉBRALINE .•JIWfJHPXIM «mm Mfittt Tot volgende synode nog preek- consent voor studenten Minder stookolie op het strand dan vorig jaar L Puzzle J TT7AT ZUN VELE VRIENDEN even ernstig hadden gevreesd als zij het vurig nog ver weg hadden gewenst is geschied: prof. mr Nico Okma ia weggenomen en daarmede is wel een zeer diepe slag geslagen. Allereerst in de kring van zijn gezin. Wie het voorrecht had met dit gezin kennis te maken werd getroffen door de warme harmonie en de aller- wege sprankelende geest. Het was bij zoveel meer alsof en hoe kon het ook anders in dit gezin iets voortleefde van de onvergetelijke hoog leraar Victor Henri Rutgers, die ons werd ontnomen na de bij uitstek be treurde mislukking van zijn vaart naar Engeland. Van professor en mevr. Rutgers was professor Okma de schoonzoon en samen met zijn echtge note had hij met hen de gastvrijheid gemeen. Zijn heengaan is voor zijn nog veelszins jonge gezin wel bijzonder zwaar. Wij mogen allen wel zijn vrouw en kinderen de troost toebidden, die er ligt in de blijde toekomst die nu voor hem werkelijkheid is geworden. TITAAR NOG VELE ANDEREN zijn door de dood van Okma getroffen. Hij was een jurist van naam en van betekenis. Enkele jaren geleden was het dat wy hem voor het laatst hoorden op een jaarlijkse bijeenkomst van de Nederlandse Juristenvereniging de bloem van de Nederlandse rechtswetenschap was daar bijeen en professor Okma hield daar al impro viserend over een ingewikkeld juridisch onderwerp een betoog, dat allen bracht tot diepe bewondering. Had hij trouwens niet reeds van zich doen spreken door een zeer knap proefschrift over een moeilijk onderwerp als Misbruik van recht", een vraagstuk dat de rechtsgeleerden al zo lange tyd boeit en bezighoudt? Wie nog in de laatste jaren van zijn leven hem ontmoetten, wisten hoezeer zijn professoraat en de vorming van zijn leerlingen hem ter harte gingen, ook toen het hem al moeilijker viel, gekweld door de kwhal, die zijn einde zou brengen zijn hoge ambt van hoogleraar uit te oefenen. T^EN GOED HOOGLERAAR was Okma. Maar tot zijn professoraat be- -'-i perkte zijn publieke belangstelling zich niet. Hij w* één dier helaas te weinige intellectuelen (he begrepen hebben dat er zoveel gebieden zijn die hun persoon behoeven. Wie hem kenden, verbaasden zich niet dat hij zich al in het begin van de bezettingstijd gaf aan het be langrijke werk van het verzet. Als wij daaraan denken, gaan onze ge dachten onwillekeurig terug naar die merkwaardige dagen in de winter van 19411942. In Den Haag stond voor een Duits gerecht een grote groep illegalen terecht. Zij ontvingen zw^re straffen en niemand zou het hun ten kwade hebben geduid, wanneer zij vooral met zichzelf te doen hadden gehad. Op dat moment stond er een op. die een woord sprak, niet voor zichzelf, maar voor zijn vrienden. Dat was Okma. En wat hadden wij ook na de bevrijding niet nog veel van hem ver wacht. Hij begreep wat er nodig was aan vernieuwing en niet minder aan behoud. Met zijn scherp verstand en zijn helder inzicht had hij ter stond de gevaren doorzien welke aan zovele doorbraakpogingen verbon den waren. Maar zijn critiek was nimmer negatief. Altijd zocht hij 't ant woord op de vraag wat van ons Christenen en Calvinisten verlangd mag worden in deze veranderende tijd. Als wij denken aan het brede terrein van zijn aandacht, dan memoreren wij en wij doen het met dankbaar heid ook zijn warme belangstelling voor de ontwikkeling en de groei van onze krant. De Christelijke dagbladpers mocht van zyn stimulerende adviezen in rijke mate profiteren. TA IT ALLES behoort nu tot het verleden. Het is herinnering geworden. -L' maar het za* Mn herinnering zyn die ons dierbaar is. Zolang zijn krachten nog voldoende waren, waren ook onze verwachtingen nog vele. Hoevelen en zii hadden er hun goede gronden voor hadden hem niet een leidende functie toegedacht in de politieke partij, die de liefde van zijn hart had. En ook toen zijn krachten afnamen, vervoegden zich nog verscheidenen bij hem om hun voordeel te doen met zijn altyd goed overwogen raadgevingen. Zij zullen ook daaraan de herinnering als een riike schat bewaren. Toen professor Rutgers van ons werd weggenomen, scheen ons, mensen als we zijn, zyn heengaan te vroeg toe. En in de na oorlogse jaren hebben wij meermalen de gedachte niet kunnen onder drukken hoe goed het zou zijn geweest wanneer deze singuliere man nog in ons midden was. Dezelfde gedachte bekruipt ons nu ook Okma van ons is weggenomen. Maar deze gedachten zijn menselijk. Wij mogen immers weten dat hem een beter lot is bereid na alles wat hij hier op aarde aan zorgen heeft moeten ervaren. En is die wetenschap, ondanks hun verdriet ook voor zijn nabestaanden, naar wie aan het einde van dit artikel onze gevoelens in hartelijk medeleven terugkeren, niet verre het beste? Niet krabben, dat veroorzaakt J intectiesi Geen jeuk en geen zwelling bij snel gebruik van F het beroemde huidgeneesmiddel Na bezoek aan Haifa Ned. schip wordt in Lybië geboycot Het Nederlandse vrachtschip Encama- cion is door de Lybische regering ver boden in Ttripoli vracht aan boord te nemen, omdat het een Israëlische haven, Haifi zou hebben aangedaan. De Encarnacion, eigendom van Van Nievelt Goudriaan en Co te Rotterdam, heeft gisteravond op last van de Lybische regering Tripoli weer verlaten zonder dat het de passagiers was toegestaan het schip te verlaten. Zeepost voor Oost en West Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan,, tussen haakjes, ach ter de naam van het cchlp vermeld. Australië: vla Engeland (21 en 23 Juli); Brazilië: ma Paraguay Star (2d Juli), Canada: me Weaterdam (31 Juli), sa Maaa- dam (23 Juli); Chili: me Weeterdam (21 Juli), se Arkeldljk (27 Juli); Indonesië: ma Willem Ruys (26 Juli); Ned. Antillen: m* Amazonaa (18 Juli), ma C. A. Falklar.d (26 Juli); Ned. Nw Guinea: ms Willem Ruya (26 Juli); Suriname: me Bacchus (27 Juli): Unie van Z-Afrika en Z W-Afrika: ma Jagersfontein (26 Juli). Inlichtingen be treffende de verzendingsdata van poet pakketten geven de postkantoren. Teruggaat registratierecht bij grondoverdracht Hoewel de staatssecretaris van finan ciën een resolutie heeft uitgegeven, waarin wordt bepaald dat geen registra tierecht bij de overdracht van gronden op grond van art 80 der L.O.-wet word» teruggegeven, Is zulks toch vóórgekomen. Het liberale Tweede Kamer-lid G. Rit meester heeft hierover aan de ministers Van de Kieft en Cals vragen gesteld, waarin hij informeert welke overwegin gen tot de teruggaaf hebben geleid. Hl) bepleit een uniforme toepassing van de betrokken regels voor alle schoolvereni gingen. Notarieel examen DEN HAAG. 14 Juli Geslaagd- J v Schat- tenkerk te Leiden (le gedeelte). Toch is het zo! i. r.n d. lid VINLAND BIJ BOSTON 391) Het is opmerkelijk dat de naam Vinland (Wjjnland, de door Noorman nen ontdekte streek, die gewoonlijk geïdentificeerd wordt met een bepaald gebied in de buurt van Boston. Mass.) to veelvuldig in oude kronieken en legen den wordt genoemd. Ja, men sou zelfs kunnen icgsen dat de mensen vóór Co lumbus* tijd, alléén aldoor een gron dige kennis van oude schrijvers, Ame rika hadden-kunnen ontdekken. kroniek Uds wordt b»jv. verteld dat Adam van Bre men aan het Deense hof heeft vernomen van een land aan de overzijde van de Oceaan, dat Vinland genoemd wordt en door velendwit ontdekt. En in een volksepos van de Far Oer eilanden (dat overigens' een mivcr msihiseh ka- rakter heeft) wordt verhaald van de held Finnar die nasr de overkant van de zee trekt om in Vinland enige heldendaden te verrirh- ten. Dat nil de IJslandse kronieken valt op te maken dat gedurende enige eeuwen een geregelde scheepvaart op Vinland heeft beslaan, zal niemand na betreen we gisteren over de eerste ontdekking van Leif Erieaon vertelden verbaren; dat erhter ook onde handschriften van de abdijen Conway en Strat Flur (Wales) van Vinland gewagen, is des te opmerkelijker. Aan alles zit echter een „maar". Want dit veelvuldig en in allerlei <mde bronnen genoemde Vinland. kan beat een ander land geweest tjjn dan de door ons bedoelde streek in de VA W ant uit de IJslandse bronnen valt weliswaar op te maken en te be redeneren dat de al. Vinland be schreven streek ongeveer ter hoogte van Kaap Cod moet hebheo gelegen, hewjja hiervoor was opt>o Jsf nfarf f winlanpof uit4 -Mijt waren in Massachusetts wel koperen pijlpunten, koperen en bronzen lepels met ogen (om ze aan op te bangen), een zilveren vaas, stukken van een gordel met bronsbeslag e.d. gevonden, die onmogelijk van Indianen afkomstig konden zjjn en sterk geleken op de door Noormannen gebruikte voorwer pen, maar een bewijs dat de Noor mannen inderdaad in Amerika (Vin- land) waren geweest, leverde dit toch niet. Het belangwek kendst en meest over tuigend is in dit opzicht een in 1898 gevonden steen met runen-inscripties, waarin verteld wordt van 8 Goten (Zwe den) en 22 Noor mannen die in 1362 een onderzoekings tocht in Vinland hadden ondernomen Jarenlang is over de echtheid van de ze «teen geredetwist maar een grondig chemisch onder zoek heeft de deskundigen in de VA tot de overtuiging gebracht dat aan de ouderdom en de echtheid van deze steen niet te twjjfelen valt, zodat hü op 11 Maart 19(8 op feestelijke wyze in hel Nationale Museum te Washington werd opgesteld, met de opmerking dat dit de opmerkelijkste historische vondst is, ooit op Ameri kaanse bodem gedaan. Bovendien heeft de onderzoeker Holand het sluitstuk van deae geschiedenis geleverd, door er op te wijzen dat de Noorse koning Magnus in 13!y inderdaad een ge mengde Zweeds"Noorse expeditie heeft uitgerust om naar verloren geraakte Groenlandvaarders te zoeken. Waren er echter, vóór de Noorman nen, nog andere ontdekkers van Ame rika? Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden). Gerei. Kerken art. 31 K.O. heeft gisteravond besloten te voldoen aan verzoeken van de kerk van Winterswijk en de classis Harderwijk om de moge lijkheid open te stellen dat aan studen ten preekconsent kan worden verleend onder dezelfde voorwaarden als voor de vorige generale synode is besloten. Deze zaak is Woensdagavond terugverwezen naar commissie één die over de ge noemde verzoeken een rapport had uit gebracht en afwijzing van deze verzoeken had voorgesteld. Die commissie kwam nu met een meerderheid- en een minder heidsrapport. De kleinst mogelijke meer derheid der commissie handhaafde het oorspronkelijke voorstel van de commis sie. doch de grootst mogelijke minderheid stelde voor aan de genoemde verzoeken te voldoen en uit te spreken dat de vroe gere synode-besluiten die preekconsent voor studenten uitsloten, verder buiten werking dienden te worden gesteld. De minderheid van commissie één overweegt daarbij, dat sinds de generale synode van Berkel in de kerken ten aanzien van het preekconsent aan studenten geen noe menswaardige verandering is ingetreden. Het voorstel van de meerderheid (afwij- Enquête wees uit: het valt best mee Uit een enquête ls gebleken, dat het Nederlandse strandleven niet wordt beïn vloed daar aangespoelde stookolie. Te vens ls het aantal klachten van overlast door stookolie op onze stranden aanzien lijk minder dan vorig jaar. Dit staat te lezen ln het rapport van een enquête, welke onder de burgemees- Veel verontreinigingen worden veroor zaakt door schepen, d:e slechts laags °nze kust varen, maar hier tankspoebn- Luxemburgse gezant neemt afscheid (Van een onzer, verjlaggevers) Zeer binnenkort zal de heer Auguste Collart, gezant van Luxemburg bij H.M. Hof, ons land verlaten. De heer Collart is namelijk op 1 Juni 65 jaar geworden en zal zich terugtrekken op zijn land goed in Luxemburg, Bettenburg. De heer Collart kwam in 1933 als chargé d'affaires in Nederland. Nimmer bleef een diplomaat zolang op zijn post. De heer Collart heeft dan ook in Neder land vele vrienden. Dat bleek duidelijk in 1953. toen de heer Collart zijn twintig jarig jubileum als diplomaat in Neder land vierde. Menigmaal was de residentie van de heer Collart het middelpunt, wanneer een der hier geaccrediteerde gezanten vertrok. Daar werd dan volgens de tradi tie aan de scheidende een zilveren siga rettendoos met als inscriptie de handteke ningen van diens collega's aangeboden. De heer Collart is Kamerheer van de Groothertogin, terwijl mevrouw Collart hofdame is. ters van een aantal knstgemeenten ls gehouden. gen en oliehoudend ballastwater over boord pompen. Deze olie kan over zeer grote afstanden blijven drijven. Het is dus in eerste instantie een taak van de zeevarenden om te voorkomen, dat de badgasten aan onze zomerse stranden hun kleding door olie bedorven zien. De Nederlandse tankrederijen hebben toegezegd zgn. „verboden uitpompgeble- den" te zullen eerbiedigen. Er komt trou wens een internationale overeenkomst om het euvel te bestrijden. Raffinaderijen trachten zoveel mogelijk olielekkages fe voorkomen. De verwachting, dat grote aantallen gedode „olievogels" op onze kust rouderv worden aangetroffen, ls niet bewaar heid. Slechts één maal werd het aanspoe- len van vogels gerapporteerd. Statenleden hadden er genoeg van Vergedering afgebroken: teveel leden weggelopen (Van een onzer verslaggevers.) Na drie dagen vergaderen schijnen de leden van de Provinciale Staten van Zuid-Holland er genoeg van te krijgen. Na afhandeling van een uitvoerige agenda, werd gistermiddag begonnen met het laatste punt n.l. het prae-advies van Ged. Staten omtrent de voorstellen van de Commissie van Advies inzake de her ziening van de Provinciale Wet (Commis sie Prinsen). Dit prae-advles bestond uit een groot aantal vraagpunten met ant woorden. die stuk voor stuk ln behande ling kwamen, waarbij met name mr P- Verloren van Themaat (soc.) herhaalde lijk het woord vroeg of hoofdelijke stem ming verzocht, wanneer hij de zienswijze van het college van Ged. Staten niet kon delen. Weinig geïnteresseerd zaten nog enkele Statenleden ln de Ridderzaal, terwijl een groter aantal lafenis zocht in de koffie kamer. om daar te wachten tot de bel ging, die hun opriep om aan een stem ming deel te nemen. Om kwart over vijf ontdekte de voor zitter. mr L. A. Kesper, dat er Inmiddels zoveel Statenleden de brui aan gpgeven hadden, dat het vereiste quorum biet meer aanwezig was. zodat hij noodge dwongen de vergadering tot vanmorgen moest schorsen, waarna ook het laatste punt van de agenda der zomerzltting af gehandeld kon wordén. Thans was wel een voldoend aantal leden aanwezig, zodat dit prae-advies af gehandeld kon worden en de vergadering na ruim een uur kon worden gesloten. zing van de verzoeken) werd verworpen met 13 tegen 19 stemmen en de stemmen der beide aanwezige hoogleraren. Het voorstel der minderheid werd aangeno men met dezelfde stemmenverhouding. Hieruit volgt dat de thans bestaande mo gelijkheid om aan studenten preekcon sent te verlenen tot de volgende generale synode blijft gehandhaafd Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Lopakerkapel J. Groenenboom, cand. te Rotterdam; te Ridderkerk (vac. R. Bartlema) C. van Dop te Huizen (N.H.) Bedankt: voor Veenendaal P. P. J Monster te Katwijk aan Zee. Toegelaten tot de evangeliebedie ning: T. K. Bos, Polen F 73, Spijk (Gron.).; D. A. Cazemier, Mesdagstraat 61, Gronin gen; J. B. Duk, Friese Straatweg 57, Gro ningen; G. J. Tijsseling, Wassenbergh- straat 40. Groningen; H. E. Vermeulen, Burgwal 2. Enkhuizen; H. J. Zoethout, 189. Drogeham. Geref. Kerken Examen: De classis Appingedam heeft praep. geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer G. de Ruiter te TJuchem. Geref. Kerken Art. 31 K.O. Tweetal: te Rotterdam-Charlois N. Bruin te Beverwijk en G. Zomer te Vrou wenpolder. Geref. Gemeenten Beroepen: te Trlcht H. Ligtenberg te Rotterdam-W. In Aug. gaan 18 jongens en meisjes naar Amerika Achttien Ned. jongens en meisjes, die dit jaar eindexamen HBS of gymnasium hebben gedaan, vertrekken einde Aug. naar Amerika om aldaar een jaar onder wijs te volgen aan een Amerikaanse mid delbare school, de zgn „High-scholl". Aan hen werd een beurs verleend door de American Field Service Intern. Scholar ships. Het zijn Herman J. v. Beek uit Apeldoorn (Chr HBS), Marga D. P. Boogert uit Leidschendam (Chr. Lyceum Den Haag), Hans Bouman uit R'dam (Gymnasium Erasmianum), Frans Dijk uit Den Haag' (2e Vrijz. Chr. Ly ceum). Adriana L. Groen uit Bloemendaal (Kennemer Lyceum), Jaap van Heil uit Voorburg (Huygens Lyceum), Carla J. Henniger uit Den Haag (2e Vrijz. Chr. Lyceum). Roelf de Jonge uit Groningen (le Chr. HBS), Atze J. Keulen uit Rau- werd (Gymnasium Sneek), Cathsien Klusman uit Voorburg (Huygens Ly ceum), Boujoca v. d. Leest uit Harlingen (Rijks-HBS), Peter Chr. Sirag uit Soest (Rijks-HBS Amersfoort), Gustaaf W. Stui veling uit Hilversum (Lyceum), Henk E Sweers uit Arnhem (Lorentz HBS), Eli sabeth M. Westenberg uit Wassenaar (Rijnlands lyceum), Adriaan Willemsen uit Den Haag (Rijnlands lyceum) en rian van IJzerlooy uit Vlaardingen (Groen van Prinstererlyceum). Kleurenfilms nu ook uit eigen land Het hoofd van de afdeling Kunst vi het ministerie van O. K. en W„ dr J Hulsker, heeft gisteren in het kleurenlabo. ratorium van Polygoon in Haarlem de nieuwe kleurenontwlkkelmaohlne in ge bruik gesteld. Hierdoor is het niet langer noodzakelijk, dat Nederlandse filmprodu centen zioh voor het vervaardigen kleurenfilms tot het buitenland wenden. De voorzitter van de Nederlandse Bio scoopbond, de heer J ,G. J. Bdsman, zeide te verwachten dat over twee jaar alle films, welke op het witte.doek verschij nen, kleurenfilms zullen zijn. 't Salaris der kerk. De regering-Peron in Argentinië heeft besloten, de betaling der salarissen-van een aantal r.-katholie- ke geestelijken, zoals gebruikelijk w; hervatten. Vóór enige tijd betaalde de regering ongeveer 900 van de 16.000 gees telijken. Op het hoogtepunt van de strijd tussen kerk en staat werden deze salaris sen niet meer uitbetaald, maar na de op stand in Juni is de houding t.a.v. de kerk aanzienlijk verbeterd AGGI ■M HEERLIJKE ZOMERSOEP per Zllverzakje voor 4 diepe borden CENT 'ÏÏat' i/z L* De feilloos gestopte sigaret met de volle Virginia smaak Hilv ZATERDAG 16 JULI rsum t 402 m. VARA: 7.00 Nieuws 7.10 7.15 Gymnastiek 7.30 Gram. 8.00 Nieuws 8.18 Gram. 8.25 Vacantiekalei Gram. 8.55 Voor de vrouw 9.00 Gymnastiek voor de vrouw 9.10 Voor de kinderen (j| Gram. (9.35—9.40 Waterstanden) VPRO: „Tijdelijk uitgeschakeld", caus. 10.05 Mor genwijding VARA; 10.20 Voor de arbeid» de continu-bedrijven 11.30 Holland Festival 19.55: Hongaars Strijkkwartet 12.00 Dl ziek 12.30 Land- en tuinbouwmededi 12.33 Gram. 13.00 Nieuws 13.15 Vara-varla 13.20 Metropole-orkest 14.00 Sportprhatjt e 177)0 Actualiteiten 17.30 Grar allerlei": Een i 5 Regeringsuitzending; ..Atlantisch de 15 landen Pact 19.00 kaart VPRO: 19.30 Passepartout", caus. 19.4 „Kerkelijk leven in de Sovjet-Unie", caus 19.55 Deze week", caus. VARA; 20.00 Nieuw 20 05 Gram. 20.25 Tour de France 20.35 Ge\ programma 21.20 Sport 21.30 Amusements muziek 22.00 Socialistisch commentaar 22.1 Amusementsmuziek 22.40 „Lessen in echte lijk geluk", hoorspel 23.00 Nieuws en S.O.S.- der 8.00 Nieuws en Voor de hulsvrc mededelingen 12.33 Gram. 12.45 TT-racet ws en katholiek nieuws 13.20 Dar 13.40 Schoolorkést 14.00 Boekbespreking Wordt U gekweld door rheumatlek, spit. ischias, hoofd en zenuwpijnen, neemt dan Uw toe vlucht tot Togal. Het middel dat baat, waar andere falen. Laat U dus niet langer kwellen, maar gebruikt regelmatig Togal Togal zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist t 0.95, f 2.40 en f 8.88 Televisie-uitzending van de NCRV gestoord Zowel het beeld als het geluld van dc televisie-uitzending, welke de N.C.R.V gisteravond aan het Naardense Zwem- stadion wydde, vielen om circa tien mi nuten over half tien alt. Door kortsluiting in de Utrechtse elec- triclteitscentrale, van waaruit de televi sie-zender in Lopik wordt gevoed, zendapparatuur stroomloos. De technic! werkten bij kaarslicht. Dit was de eerste storing ln de geschie denis van de televisie van zodanige vang dat een uitzending geheel moest den beëindigd. Via de beide radiozenders ln Hilversum werden de kijkers op de hoogte gesteld. De heer M. J. Biemans, student in de n- en Staalgemeenschap een beurs voor landbouweconomie, ontvangt van de Ko zijn werk over de voordelen van Euro pese economische integratie, speciaal wat de landbouw aangaat, en de heer M. F Hartog voor zijn studie over coördinatie van de Europese handelspolitiek. 72. Het was een nevelige morgen. Maar terwijl Louis met grote stappen de man die wat voor uit reed, volgde, brak de zon door. De straten met het volle groen van het geboomte en de hemel t daarboven, leken ruimer te worden en onwillekeurig raakte Louis in een prettiger stemming bij de gedachte aan de vrijheid, die hij tegemoet ging... Hij had nog geen sleutel en belde bij mevrouw Jacobi aan. Dadelijk nadat deze had openge trokken, verdween ze en kwam tot Louis' ver wondering niet meer tevoorschijn, i Toen z'n bezittingen waren boven gebracht •bleef Louis nog een half uurtje bezig met uit pakken maar al die tijd liet zijn hospita zich niet zien, zodat hij tenslotte op de deur van de achterkamer klopte. De deur ging maar net voldoende open om en kele woorden met elkaar te kunnen wisselen. «•Ik ga weer weg, tot waarschijnlijk vanmiddag om een uur of drie," deelde Louis haar mede. ,,Maar ik zou graag een huissleutel van u wil- flen hebben". Ze droeg nog krulspelden in het dikke, peper !en zout-kleurige haar en een haarnet strak (daaromheen getrokken. Haar ogen waren klein. Hoewel Louis haar schatte op een jaar of zes tig, zagen haar wangen rood of ze zich zopas duchtig met groene zeep had gewassen. I„Ik zal u de sleutel geven", zei ze. Maar ze bleef nog even staan. ,,Daar heb ik nog niet naar willen vragen", zei ze toen, „maar me neer is toch niet een stoedent, niecht?" „Nee, onderwijzer" i „Oh..." deed ze merkbaar opgelucht. „De me neer die vóór u deze kamer had was óók on derwijzer een keurig net iemand. Maar daar voor 'neb ik hier een stoedent gehad, en, ach, jlieber Mensch, dat was geen doen voor mij! Altijd vrienden! En altijd herrie, tot diep in de nacht soms. Ik kan daar ja niet tegen! Ik heb De herinneringen, die haar blijkbaar voor de geest stonden, schenen het vrouwtje nog van ent zetting te vervullen. Hoewe! Louis haar verzuch tingen niet goed met elkaar rijmen kon, was hij blij haar gerust te kunnen stellen. „Van mij zult u wat dat betreft niet de minste last hebben", verzekerde hij, de sleutel in ontvangst nemend. Teruggekeerd naar de Ochterveltstraat, vond hij tante Em en de werkster druk bezig de laat ste rommel op te ruimen in het nu geheel lege huis. Van eten kwam deze middag niet veel. Lo- pendeweg werkten ze een paar droge krenten broodjes naar binnen. Na de sleutels van grootvaders woning te heb ben afgegeven op het makelaarskantoor, trof Louis z'n tante voor het lèètst in de derde klas wachtkamer van het station, waarheen zij,zich intussen had begeven. Ze hadden nog een half uur de tijd en gebruik ten koffie met slagroom. Ook tante Em had wel een beetje blij mogen zijn, nu ze bij haar broer haar Christenplicht tot het einde toe had vol bracht, en eindelijk het verlangen van haar hart kon volgen. Maar ze maakte een zielige indruk' met haar ouderwetse, zwarte kapothoed; de rie ten wachtkamerstoel was veel te ruim voor haar tengere figuur; het af en aan geloop der reizi gers om hun heen deed haar voortdurend om kijken, of ze zich ergens over verontrustte Eerder dan nodig was, liepen ze het perron op... „We hebben weinig gelegenheid meer gehad om rustig te praten, tante" „Hoezo?" i „Ik ben u erg dankbaar voor alles wat u de: laatste jaren voor me gedaan hebt," vervolgde! Louis houterig ,,'k Was eigenlijk van plan u iets.' te geven, een soort aandenken" „Njks nodig hoor!" weerde ze af. „Maar-je krijgt van mij wat." Ze opende haar beugeltas| en nam er haar kerkbijbeltje uit, dat van eenl gouden sluiting was voorzien. „Je kunt jou ner-l gens anders een plezier mee doen dan met een boek", zei ze, „maar alles wat jouw boeken maar bevatten kunnen, dat staat hier in! Als je dat nou maar je levenlang voor ogen houdt" Hij liet zich het bijbeltje in de handen stop pen en ineens schaamde hij zich. Hij had, ongeduldig verlangend z'n eigen weg te gaan, 't gevoel gehad, of hij bij dit afscheid z'n tijd r verknoeide, en of het, als ze straks in de trein stapte, net zou zijn of ze er nooit geweest was, Maar ze had aan grootvader en aan hem al les gegeven wat ze had. Niet veel mooie woor den maar daden! Ze maakte met haar smalle vogelkopje, haar tengere schouders, de tas die ze weer tegen zich aan drukte, o zo'n beklagens waardige indruk. Toen de trein langs het per ron schoof, en onmiddellijk daarop het gedrang verdubbelde, scheelde het soms weinig of ze werd onder de voet gelopen. Maar kordaat drong ze voorwaarts en in zekere zin had ze toch werkelijk iets heldhaftigs, dacht Louis. (Wordt vervolgd.) Gram. 18.15 Journalistiek weeko\ Gram. 18.30 Van het Binnenhof 18.40 Lichte muziek 19.00 Nieuws 19.10 Lichtbaken 19.30 Avondgebed en liturgische kaler.:.. li.:: Gram. 20.25 Lichte muziek 20.40 Actualiteiten 20.55 Gram. 21.00 Gev. muziek 21.30 Lichte muziek 22.00 Het 36e Intern. Eucharistlsc Congres in Rio de Janeiro 22.15 Holland Fei tlval; Groot koor en leden van kamerorkes 23.00 Nieuws 23.15 Nieuws in Esperanto 23.1 —24.00 Lichte muziek. Televisieprogramma. VPRO: 20.15 Avond opening 20.20 Actualiteiten en weerbericl 20.35—22.15 Frans amusementsprogramma. Engeland. BBC Home Service. 330 m. 12.00 12.55 Weerbe- .00 Nieuws 13.10 Filmmuziek 13.55 14.00 Orkestconcert 14.35 Hoorspel 15.15 Sport 15.30 Orkestconcert 16.30 Sport 17,00 Voor de kinderen 17.55 Weerbericht 18.00 18.15 Sport 18.30 Amusementsm Sport 12.25 Ge- richt 19.15 Parlement 20.00 Gev. progra Hoorspel 22.30 Gra lcht 19.30 Interviev l 21.00 Nieuws 21.1 2.45 Litanie 23.00—23.08 :k 17.30 Jazz 18.35 Orgelspel 19.00 Nieuws 19.25 Sport l" Hoorspel 20.30 Volksdansen 21.00 Gram. 22.00 Nieuws 22.15 Dansmuziek 23.50—24.00 Nieuws. NWDR. 309 m. 12.00 Lichte muziek 13.00 Nieuws 13.15 Lichte muziek 14.00 Gev. 15.00 Volksliederen 16.00 Gev. pro_ 18.00 Lichte muziek 19.00 Nieuws 19.25 Man nenkoor 20.00 Gev. muziek 21.45 Nieuws 22.10 Orkestconcert 22.45 Dansmuzi 0.15 Dansmuziek 1.00 Lichte r jzlek. Duitse televisieprogramma's. 18.30 Voor de ------- Tv_dierentuln 19.00—19.30 Tus Neckar 20.00 Documentaire 20.25 Unterwelt", opera; Na de Main. dagsluiting, nkrljk. Nat. Progr. 347 m. 12.30 Opera- Jk 13.00 Nieuws 14.05 Nieuws 14.17 Or kestconcert 15.40 Gram. 16.55 Kamermuziek 17.55 Gram. 18.15 Planorecital 18.30 Ameri- uitzendlng 19.01 Gram. 19.20 Orkest- 20.02 Lichte muziek 20.32 Hoorspel 22.48 Viool en piano 23.45—24.00 Nieuw9. Brussel. 324 m. 11.45 Operettemuziek 13.00 'ieuws 13.15 Gram. 14.30 Radiojournaal 15.00 ram. 15.30 Accordeonmuziek 15.45 Gram. 5.00 Accordeonmuziek 16.15 Gram. 16.45 En gelse les 17 00 Nieuws 17.10 Gram. 17.30 Cello in orgel 18.30 Voor de soldaten 19.00 Nieuws 19.40 Gram. 19.45 Omrc "lichte m ïuziek. Brussel. 484 m. 12.1S Lichte muziek 12.55 "3.00 Nieuws 13.15 Verzoekprogramm 15.00 Operaconcert 16.30 Lichte ïuziek 17.00 Nieuws 17.15 Llchte^nuzlek 17.30 azzmuzlek 18 30 Gram. 19 30 Nieuws 20.00 Festival van Bordeaux 21.00 Gram. 22.00 Nieuws 22.15 Lichte muziek 22.55 Nieuws 23.00 Lichte muziek 23.55 Nieuws. Belgische televisie-programma's (Vlaamse I trending); 17.00-18.00 Voor de jeugd 19.00- Testbeeld 19.15 Gram. 19.30 Openingsbeeld 19.31 TV-nieuws 19.50 Reisroutes 20.20 Film- ballet 20.40 Panorama 21.05 Cello-recital 21.20 Filmprogramma 22.45—23.00 Ronde van Frankrijk. lg. televisie (Franse uitzending): 19.45 _.Tt. -20.00 Actualiteiten 20.10 Journaal 20.40 Gev. programma. BBC. Uitzending voor Nederland; 22.00 1.30 Nieuws; Feiten van de dag; Vorm en leur; Sportjournaal (op 224 en 76 m.). No 162. Kruiswoordraadsel rizontaal: 1. Aap, 6. werkgever, 7. zwaardvis, 8. verdriet, .10. voorzetsel, 11. slaag, 13. water in Friesland, 14.. boom, 15. vogel, 18. geïllustreerde pers, 19. heldendicht, 20. Turkse titel, 21 een maal, 22. rond gebouw. r ticaal: 1. Tijding, 2. vaartuig, - 3. Ned. Spoorwegen, 4. wijnglas, 5. berg plaats, 6. oudt. munstukje. 8. zangnoot, 9. plaats in Duitsland, 11. kolfglas, 12. steen, 13. boom, 16. maal, 17. vissoort, 18. deze, 20. rustplaats, 21. voegwoord. No 161. Oplossing vorige puzzle rizontaal: 2. Ader, 6. bever, 9. 10. meun. 12. as, 13. ui, 15. smak, 17. ink, 19. rol. 21. atol, 24. pu, 25. L.K., 27. toon, 29. ooi, 31. noot, 32. nest. r t i c a a 1: 1. Hees. 3. do, 4. era, 5. resoluut. 6. bouillon, 7. V.M., 8. rumboon, 11. na, 14. in, 18. Kr., 18. ka, 20. op, 22. t.t., 23. loop, 26. koe, 28. N.O, 30. is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 2