ïlicuwe piertje (üimroitl Westen heeft een plan-Faure voor Europa's veiligheid Goederentreinen vlogen bij Moerdijkbrug op elkaar Indonesisch kabinet nu door de knieën Girosalarissen worden toch niet verhoogd BULTHUIS- DONDERDAG 14 JULI 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonmemecteo- en Advertentie-afdeling: Tel 3144L Poetrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; ƒ2,15 per maand; ƒ0.50 per week. ADVERTENTIÊN: 0,18 per millimeter. (Bü contract belangrijke korting). CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Chei-Red.: H. W. I ENSERINK Voor Leiden en Omstreken „Stantuasttcti Is «bekleven "myn bert In tegljenspoct" Zes en dertigste jaargang No 10393 Lustig peddelende Laurianen ZIE PAGINA 7 LIJNRECHTE TEGENSTELLING OOST-WEST Herenigd NAVO-Duitsland voor niemand bedreiging zonder Oost-Europa te bedreigen, zijn andere Amerikaans-Brits-Franse voor stellen geformuleerd. Deze hebben de ge dachte tot grondslag, welke premier Eden heeft uiteengezet, neerkomende' op uit breiding tot Oost-Europa van het bewa- peningscontrólestelsel dat voor de NAVO- landen in het Westen geldt. LONDEN, 13 JULI HET WESTEN heeft een Europees veiligheidsplan aanvaard, dat is ontworpen door premier Faure van Frankrijk, zo verneemt Ass. Press in Londen. Op de Geneefse conferentie, die Maandag begint, zal dit plan aan de Russen worden voorgelegd. Het houdt in, dat de Duitse strijdkrachten tot 500.000 man worden beperkt (hei door de N.A.V.O. ge stelde maximum), zelfs nadat het land zal zijn verenigd. De Oostelijke zone zou gedemilitariseerd en tot bufferzone gemaakt worden. Op deze wijze zou het Kremlin er van worden overtuigd, dat een herenigd N.A.V.O.-Duitsland voor niemand een bedreiging behoeft te zijn. Volgens dit plan moet Moskou accoord gaan met vrije verkiezingen, waarna een regering voor het verenigde Duitsland wordt gevormd, welke het recht zal hebben, zich bij de N.A.V.O. aan te sluiten. De strikte beperkingen welke thans ls opgenomen, vredelievend kan voor de Westduitse bewapeningsproduc tie gelden, zouden volgens het plan-Faure ook moeten worden toegepast op een verenigd Duitsland. Van de militaire voorraden zou zelfs olie gecontroleerd worden, indien een verenigd Duitsland lid van de NAVO zou worden. De demilitairisatie van Oost-Duitsland zou betekenen, dat een soort bufferzone de Duitse strijdkrachten van hun com munistische naburen in het Oosten zou scheiden. In Oost-Duitsland zouden geen militaire bases mogen komen en evenmin mogen er soldaten gelegerd worden. Ook bewapeningsfabrieken zijn er niet toe gestaan. Internationale inspectie-commissies zou den op strategische punten zetelen om de naleving van de verboden te verzekeren. Van dit plan kennis nemende, conclu deert men dat de Westelijke mogendheden en Rusland volkomen aan elkaar tegen overgestelde standpunten innemen met betrekking tot de rol welke een verenigd Duitsland in Europa zal mogen spelen. De Ver. Staten, Engeland én Frankrijk zeggen dat Duitsland zich alleen maar kan verenigen als het vrij is, zich bij de N.A.V.O. aan te sluiten. Rusland stelt, dat Duitsland niet verenigd kan worden indien het daarna vrij is om zich bij de NAVO aan te sluiten. NOG ANDERE PLANNEN Om de Russen er van te overtuigen, dat een herenigd Duitsland, dat in de NAVO Extra agendapunt TkE RAAD VAN LAREN, die glster- avond bijeenkwam ter behande ling van een negen punten tellende agenda, verkeerde blijkbaar al in va- cantiestemming. Niet alleen was veer tig procent der leden afwezig, doch de rest van, de raad geloofde het wel en had geen tvoord voor de verschillende voorstellen, zodat het alle hamerstuk- ken werden. Toch was er nog een verrassing: op de tafel van B. en VV. prijkte een pakje, waarop vermeld stond „Te ope nen voor agendapunt 7 aan de orde komt" (een verzoek tot verhoging van het aantal Drankwetvergunningen). De voorzitter had echter gemeend eerst de agenda af te moeten werken, waar na hij aan het einde van de vergade ring mededeling van de ontvangst van dit pakket aan de Raad deed. Bij ope ning bevatte het een fles met een liter jenever, benevens twaalf glaasjes. In een bijgevoegd gedicht werd waarde ring uitgesproken voor het afwijzend prae-advies van R. en W. inzake de verhoging van de Drankwetvergunnin gen. Dat er slechts twaalf borrelglaasjes waren, terwijl de raad. vijftien leden telt, werd in het gedicht verklaard het feit, dat de P.v.d.A.-fractie drie leden telt en deze wel geen jenever zou prefereren, daar ze meer zou zijn ingesteld op rode bessen. De raads voorzitter meende, dat de raad het ge schenk wel kon accepteren, daar hier geen kwestie was van omkoperij, wel ke zienswijze de Raad deelde. De wethouder voor sociale zaken deelde daarop de glaasjes uit, wa de voorzitter een paar maal me fles rondging om de glazen te vullen. Het enig aanwezig lid van de P.v.d.A.- fractie prefereerde water, een voor beeld dat gevolgd werd door de vrou welijke afgevaardigde van de V.V.D. De Sowjetdelegatie naar Genève Radio-Moskou heeft heden morgen bekendgemaakt, hoe de Russische delegatie naar Genève zal zijn samengesteld. De delegatie zal onder leiding staan van premier Boelganin. Deze wordt vergezeld van Kroesjtsjef, secretaris-generaal der Russische communistische partij (die beschouwd wordt als de werkelijke machtheb ber), Molotof, minister van buitenlandse zaken, Zjoekof, minister van defensie, en Gro- myko, de plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken. Als adviseurs gaan mee de Russische ambassadeurs in En geland, Frankrijk, Amerika, Oost- en West-Duitsland. Edgar Faure, de sympathieke Franse premier, heeft een veiligheids plan voor Europa ontworpen dat door de Westelijken is aanvaard en op de Geneefse conferentie aan de Russen zal worden voorgelegd. Verwacht wordt, dat de premier in Genève persoonlijk met de Rus Boelganin zal onderhandelen over dit plan. En daarbij heeft Faure dan geen tolk nodig, want hij spreekt vloeiend Russisch Onder dit plan zou het bondgenootschap an Warschau (van de communistische staten) een soortgelijke contróle moeten aanvaarden voor de bewapening en legers de afzonderlijke landen, zich uit strekkend tot het Oeral-gebergte in Rus land. Op zulk een basis achten de Wes telijke bondgenoten het mogelijk, dat de totale militaire macht van de twee kam pen in evenwicht wordt gebracht en dat later onderhandeld kan worden over een geleidelijke uitdunning en hergroepering de strijdkrachten, met inbegrip van de uitbreiding van de demilitarlsatie tot zekere grensgebieden. ZWAARD TOT PLOEG Op een bijzondere persconferentie aan de vooravond van Genève deel de premier Faure mee, dat Frankrijk op de conferentie zal voorstellen, de gelden die vrijkomen door vermin dering der bewapening van de grote mogendheden, te besteden voor hulpverlening aan minder ontwik kelde gebieden. Waarnemers kregen de indruk, dat dit hulpverlenings- fonds zou opereren buiten de orga nisatie der Ver. Naties om. Avifauna blijft open In tegenstelling met in de laatste dagen in de pers verschenen berichten delen B, I. van Alphen aan den Rijn mede, dat sluiting van het vogelpark Avifauna in de loop van dit seizoen geen sprake is. Het park is in dit vacantieseizoen in staat het bezoek in alle opzichten goed te ont vangen. Twee kinderen verdronken In het zwembad De Voorzaan in aan dam is gisteren de 15-jarige Anne Nijhuis verdronken. Ooggetuigen verklaarden, dat het kind bij spelen zou zijn ondergeduwd of in het water onwel zijn geworden en verdronken. De 12-jarige F. M. Krook is gisteren bij het zwemmen in 'het Oosterdok lin vermoedelijk onwel ge worden en verdronken. De jongen kon goed Zee-officieren beëdigd. Gisteren zijn in Den Helder door de commandant ma ritieme middelen 49 officieren beëdigd. „Nou moet 't geen hamerstuk worden". WEERBERICHT Weinig wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke bewolking met in de ochtend hier daar mist. Op de mei plaatsen droog weer. m later in het Noorden van land plaatselijk wat lichte motregen. Weinig wind. Over het algemeen wei nig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN Zon 4.38—20.56. Maan 0.25—17.05. 19 Juli N.M. Dichte mist: onveilig sein onzichtbaar Enorme ravage verbinding met het Zuiden werd verbroken (Van een onzer verslaggevers) DORDRECHT, 14 Juli. VOOR DE noordelijke toegang tot de nieuwe spoorbrug bij Moerdijk is vannacht om half twee een spoorwegongeluk gebeurd, dat aanzien lijke materiële schade, maar gelukkig geen ernstige persoonlijke ongeval len tot gevolg heeft gehad. Twee goederentreinen liepen met een enorme klap op elkaar. Zeven wagons werden in elkaar gedrukt en er liepen er circa tien uit de rails. gehele dag geen treinverkeer over de MoerdUk mogelijk lijn. Het ongeluk ge beurde doordat de machinist van een der treinen vermoedelijk door de dichte mist een onveilig sein niet heeft opgemerkt. Voorsein en hoofdsein voor trein 4025 uit de riöhting Dordrecht stonden op on veilig, omdat trein 4032 uit de tegenover gestelde richting in aantocht was en het enkele spoor van de spoorbrug bezet zou houden. De uit Dordrecht komende trein moest dus voor de wissel, dat hem op het enkele spoor van de brug brengen, wachten tot de trein uit Bra bant zou zijn gepasseerd. De treinbe stuurder merkte echter het onveilige voorsein niet op en reed naar de wissel, in de veronderstelling dat het voorsein nog moest komen. Toen zag hij echter dat het hoofdsein op onveilig stond. Hij remde onmiddellijk, maar het al te laat. De trein uit Brabant die eerst de wissel passeerde, werd in de flank ge- Te laat De blokwachter kreeg de schrik van zijn leven toen hij de trein uit Dordrecht, die voor het voorsein had moeten wach ten al dichtbij de wissel zag, terwijl trein 4032 elk ogenblik over de brug kon komen. Hij zette het hoofdsein voor die trein onmiddellijk op onveilig en stormde met een seinlamp de spoorbaan op, de trein uit Dordt recht tegemoet. Die was echter al aan het remmen, maar, zoals gezegd, het was te laat. De oestuurder van trein 4025, een 32-jaxige Rotterdammer, wiens electrlsche locomo tief zich dn de flank van de andere trein boorde, is er wonder boven wonder goed afgekomen: een gebroken arm. In de vroege ochtenduren is men met de eerste werkzaamheden begonnen. Veel moeilijkheden leverde daarbij de zware electrlsche locomotief (100 ton) van de trein uit Dordrecht die op zijn Heyerdahl gaat naar Paaseiland Een Noorse archeolo gische expeditie onder leiding van de ontdek kingsreiziger Thor Heyer dahl, beroemd door de tocht met de Kon Tiki, zal in September naar de Stille Oceaan varen om poging te doen tot oplos sing van het raadsel van het Paaseiland. Heyerdahl (40 jaar) Heeft, op een persconfe rentie gezegd dat deze expeditie, welke een jaar zal duren, het werk zal voltooien dat hij verricht heeft om zijn vermoeden bevestigd te krijgen, dat vele eilanden in de Zuid zee bevolkt werden van Peru en Ecuador uit. Het Paaseiland, een kleine, vulkanische rots formatie met een opper vlakte van ruim 110 vier kante kilometer, dat 3500 kilometer van de Zuid- amerikaanse kust uit de Stille Oceaan oprijst, ts bekend door zijn geheim zinnige stenen beelden, waarvan sommige bijna iten meter hoog zijn. De beelden door praehistori- sche mensen uit de vul- canische rots gehouden, wegen tot vijftio ton per stuk Er zijn geen sporen van de beeldhouwers gevon den, behalve dan de steengroeve, waar de beelden toerden uitge houwen, en enkele stenen bijlen. Tot dusver hebben twee expedities, een Brit se en een Frans-Belgi sche. het eiland bezocht, sinds de Nederlandse zee vaarder Roggeveen het tn 1722 ontdekte. Maar geen van beide expedities deed opgravingen om de ver dwenen bevolki ng van steenhouwers op te spo- „De Noorse expeditie zal systematisch graaf werk verrichten om spo ren te vinden van de dor pen of legerplaatsen, die bestaan moeten hebben, en om de aard en de data vast te stellen van deze beschaving, om op die wijze een beetje dichter bij de oplossing van het raadsel van het Paas eiland te komen", aldus Heyerdahl. Een Amerikaanse ex pert in de Zuidamert- kaanse archaeolog ie, dr Edwin Ferdon van het museum van New Mexico in Santé Fé, en twee Noorse archaeologen, Ar- ne Skjoelsvold en Erling Johansen, zullen deel uit maken van Heyerdahl» groep. De expeditie zal gefi nancierd worden uit de opbrengsten van een boek en van een hoofdfilm in kleuren over het Paas eiland. Chili, waartoe het mysterieuze eiland be hoort. heeft kort geleden toestemming tot opgra vingen verleend. „De Kon Tiki-expeditie heeft bewezen, dat Zuid- amerikaanse indianen lanpe oceaanreizen kon den mmken met hun vlot ten. Opgravingen tijdens mijn latere expeditie naar de Galapagos heb ben buiten twijfel aan getoond, dat die eilanden door indianen bevolkt zijn. Het zou mij niets verbazen, gedurende de opgravingen sporen te vinden van prae-fnco in vloeden" aldus Heyerdahl. drecht—Lage Zwaluwe werd met bussen onderhouden op de zelfde wijze als tijdens het invaren van de overspanningen van de nieuw* brug steeds het geval is ge- 't Was warm en 't was Woens dagmiddagmoeten we dan I nog méér van deze foto zeggen? J Prof. dr N. Okma overleden In de ouderdom van 50 jaar is over leden prof. dr N. Okma, hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, waar hij burgerlijk recht, handelsrecht en burger lijk procesrecht doceerde. Prof. dr Nicolaas Okma werd 24 No vember 1904 te Sneek geboren. Na te Sneek en te Arnhem de lagere school be zocht te hebben volgde hij het onderwijs aan het Chr. gymnasium te Arnhem. Daarna werd hij student aan de Vrije Universiteit, waar hij in 1929 promo veerde tot doctor in de rechtswetenschap op een proefschrift getiteld „Misbruik van het recht". Van 1929—1945 was dx Okma advocaat en procureur te Amster dam. In 1946 werd hij benoemd tot hoog leraar aan de V.U. Prof. Okma was in de AJt.-partij een bekende figuur, die in verschillende bladen veel publiceerde. Ook was hij voorzitter van de Stichting Waarborgfonds Trouw. Iwa werd de zondebok Muiterij onder regeringspartijen breidt zich uit DE INDONESISCHE MINISTER van verdediging Iwa Koesoemasoeman- tri heeft besloten zich op te offeren om te voorkómen, dat het Indo nesische kabinet zal vallen tengevolge van het conflict met het leger over de benoeming van Bambang Oetojo tot chef-staf der landmacht. Dit ge schiedde nadat de invloedrijke bond van officieren zich geschaard had achter de opstandige hoofdofficieren. Premier Ali Sastroamidjojo heeft de portefeuille van Iwa overgenomen. Dit besluLt werd genomen ni van een kabinetszitting van vier uren en men hoopt, dat dit de opstandige hoofd officieren gunstig zal stemmen voor eer. door het kabinet ontworpen compromis van de volgende inhoud: 1. ontslag van de minister van verdediging, herstel van kolonel Loebis, die als waarnemend chef staf door het kabinet geschorst was, 3 de overdracht alleen voor de vorm van het ambt van chef-staf der landmacht aan generaal-majoor Bambang Oetojo, 4. eer vol ontslag van Bambang Oetojo als chef staf. Dit plan ls nog niet voorgelegd aan het hoofd der opstandige hoofdofficieren, ko lonel Loebis. Naar gemeld ls, zijn hun eisen de volgende: 1- ontslag van Bam bang Oetojo. 2. benoeming van een nieu we chef-staf, die de steun der officieren heeft, 3. herstel van Loebis als waarne mend chef-staf- Intussen is de muiterij onder de rege ringspartijen uitgebreid. Gisteren eisten Hevige beroering na dood Ruth Ellis LONDEN, 13 Juli. EEN AANTAL LEDEN van het Britse Lagerhuis legt de laatste hand aan een wetsontwerp betref fende het afschaffen van de dood straf in Engeland. Deze actie volgt op het voltrekken van het doodvon nis aan de 28-jarige mannequin Ruth Ellis, moeder van twee kleine kinderen. Deze terechtstelling heeft in het gehele land grote beroering gewekt. Tal van kranten brachten het nieuws van de terechtstelling onder grote, mis prijzende koppen. De Daily Herald (La bour) schreef in de kop: The World Is Horrified (de wereld rilt van afschuw). Een overzichtschrijver in de Daily Mirror schreef: Wat de mensheid waar digheid brengt en haar boven de dieren verheft, is Ruth Ellis onthouden: mede lijden cn de hoop op uiteindelijke ver giffenis. Verschillende bladen drukten af. wat de buitenlandse pers over de terechtstel ling van Ruth Ellis schreef, en dat was niet veel goeds. Vrijwel al deze bladen veroordeelden de Britse wet, die leven voor een leven eist. Intussen is het niet uitgesloten, dat de doodstraf inderdaad zal worden afge schaft. In Februari van dit Jaar sprak het Lagerhuis zich met 245 tegen 214 stemmen uit voor handhaving er van, omdat anders toeneming van de misdaad werd gevreesd. Het ziet er naar uit, dat dece geringe meerderheid bU een nieuwe stemming verloren ral gaan ten gunste van hen. die deze straf willen afschaffen. Nieuwe christelijke mil. tehuizen Binnenkort zullen ln de Harskamp en Schaarsbergcn door de militaire Bond „Pro Rege" nieuwe militaire tehuizen worden geopend. Plannen voor tehuizen In De Lier, Valkenburg (Z.H.) en op het eiland Rozenburg z(Jn ln een vergevor derd stadium. Men hoopt het tehuis in de Harskamp binnen 3 maanden te hebben voltooid. Met de bouw in Schaarsbergen zal in September worden begonnen. Voor de inventaris zal van 1 tot 20 September een actie worden gevoerd, waarmede men f20.000 hoopt bijeen te brengen. Het militaire tehuis in De Lier zal waarschijnlijk van het bungalowtype zijn. maar het is nog niet bekend wanneer met de bouw kan worden begonnen. Reeds f 50.000 gulden is ingezameld voor het tehuis by Valkenburg. Kort geleden werden door ..Pro Rege" ln Maastricht en Appingedam militair* tehuizen geopend. vier van de zeven fractieleden der Parin- dra het aftreden van hun minister Soe- roso. Thans dringt het hoofdbestuur van de Partal Sarekat Islam Indonesia aan op aftreden van het gehele kabinet ZIJ heeft gedreigd haar ministers uit het kabinet terug te trekken. Een lichtpunt voor de regering ls, dat de progressieve fractie besloten heeft haar minister Iwa op te offeren, opdat deze de zondebok zal zijn, hoewel men meent, dat het vooral Soekarno zelf is geweest, die de benoeming van Bam bang Oetojo heeft doorgedreven. De pro gressieve partij stelt niet de eis dat d* opvolger van de minister lid van dez* partij moet zijn. Intussen verluidt het, dat de oppositie voornemens is de boycot der parlements- zittingen voort te zetten, totdat de ver kiezingen achter de rug zijn, teneinde nieuw uitstel der verkiezingen te voor- Zowel onder de oppositie als onder on zijdige personen neemt het verlangen toe naar een noodregering met Hatta aan het hoofd. Intussen gaat de Indonesische regering voort ln het buitenland te ageren tegen het witboek der Nederlandse regering in zake de behandeling der Nederlandse ar restanten in Indonesië O.a. zijn stappen gedaan te Londen en Colombo. Regering greep in „Ernstige situatie voor personeel" meent de directeur (Van een onzer verslaggevers) DE REGERING is niet van plan, om de, door de directie van de Postcheque- en Girodienst aan het personeel in het vooruitzicht gestelde salarisverhoging te honoreren. Wel wil men de promotiekansen beter maken, maar de beloofde salarisver hogingen zullen grotendeels weer te niet gedaan worden. Dit i6 dezer dagen aan de vakorganisa ties meegedeeld. Het personeel op het Girokantoor heeft deze mededeling zeer ernstig opgenomen, omdat het zich bedrogen voelt. Het had zich helemaal op de nieuwe regeling In gesteld en het ziet zich thans weer voor de oude situatie gesteld. Op het Girokantoor had men officieel van het regeringsstandpunt nog geen kennis gekregen. „Het ls wel tijd, dat er eindelijk wat gebeurt, want deie onze kerheid Is voor het personeel, dat des* ernstige aangelegenheid van een zeer persoonlijk standpunt bekijkt, ondrage lijk, aldus de directeur, de heer A. J. H. Teyen. t ls natuurlijk uitgesloten, dat het Giropersoneel de een of andere onbera den houding tegen deze beslissing zou emen, doch de animo om bij het be drijf te gaan werken zal weer sterk ver minderen. (Advertentie). Vijf-en-negentig jaar oud en dan nog een luchtreis maken dat is toch wel kras.' De 95-jarige heer C. Defroe uit Winterswijk vertrok gisteren naar Pretoria voor een verblijf van acht maan den bij zijn zoon, die zijn 40- jarig huwelijksfeest viert. De heer Defroe is een van de oudste oassagiers, ooit door de KLM vervoerd. IN ALLE WONINGINRICHTING KARPETTEN GORDIJNSTOFFEN BOTERMARKT 23 TEL. 20854

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1