Noordwijks raad zet punt achter kwestie zeebad Een Noordwijker leerde Australië bouwen in Per autobus op zomerreis door heel West-Europa oteuwe leidsche coühant woensdag 13 1uu 1955 Brandweer in het zonnetje veel discussie werd nieuwe KATWIJK Na personeelsverordening aanvaard Onder leiding van loco-burgemeester G. Vogelaar, vergaderde de ge meenteraad van Noordwijk. Naar aanleiding van een schrijven van, de algemene bond van ouden van dagen, deelde de voorzitter mede dat B. en W. hun best gedaan hebben om een oplossing te vinden. Wat gevraagd werd (Sartorius, oude Chr. U.L.O.) kan niet worden ingewilligd omdat deze gebouwen een andere bestemming hebben. Voor Noordwijk aan Zee is een oplossing gevonden: het lokaal van de oude politiepost zal beschik baar gesteld worden gedurende enkele dagen per week. Ook voor Noord wijk Binnen zal een oplossing worden gevonden, maar dit zal nog wel even duren. Als lid van de bond dankte de heer I art. 134 Rippen B. en W. voor de sympathie en kwam aa de ondervonden medewerking. Op voor- kluiven v 6tel van de voorzitter werd een telegram gezonden aan burgemeester Van Berckel, die met vacantie in Zwitserland vertoeft. In de verordening op de keuring van vee en vlee6 werd een wijziging aange bracht op aandrang van het hoofd van de vleeskeuringsdienst. De controle op de invoer van vlees was namelijk niet vol doende verzekerd. Er ontstond enige discussie over het advies van prof. Simons inzake de tyj- drage van de N.V. Zeebad aan de ge meente. Dit advies luidde geen proce dure te beginnen daar dit weinig kans van slagen biedt. De heer Rippen ging met dit advies accoord en trok zijn voor stel van 30 November om stappen te doen voor wettelijke invordering, in. Spr. wees er verder op dat prof. Simons niet alleen een negatief, maar ook een positief ad vies gaf, namelijk om een deugdelijke regeling te ontwerpen in de vorm van een overeenkomst. De voorzitter verklaarde dat meerma len met „Zeebad" is geconfereerd. De di rectie is echter momenteel niet bereid iets te doen, mede omdat de financiële resultaten de afgelopen jaren niet bijster goed zijn geweest. Voor ons is dit daar om momenteel een gesloten zaak. Bovendien is het toch feitelijk on billijk alleen „Zeebad" tot bijdrage te verplichten. De oplossing zou wel licht het invoeren van een logeergas tenbelasting zijn. Verscheidene ge meenten aan de kust voelen hier voor echter weinig. Wethouder Van Leeuwen wees nog op de omstandig heid dat er grote uitgaven gedaan worden ten behoeve van de bad plaats. Het is dus billijk dat daarvoor in één of andere vorm iets terug komt. De kans op een soort belasting is echter niet groot, zodat we ons btf de bestaande situatie zullen moeten neerleggen. Hiermede was dus een punt gezet ach ter een zaak. die tal van jaren telkens weer in de een of andere vorm op de raadsvergaderingen aan de orde kwam. in de ambtenarenwet, en ook de orde één van de grootste n deze agenda, de vaststelling personeelsverordening, as een zeer omvangrijk en ingrij pend voorstel waarbij een uitvoerige toe lichting gegeven was. Hierin werd de ge- :hiedenis van de loon- en salarispositie in de gemeenteambtenaren geschetst vanaf 1947. Schoolzaken Aan het bestuur van de R.K. Onder- wijsstichting te Noordwijk aan Zee werd medewerking verleend voor uitbreiding van de bestaande school met een drietal lokalen. Dit is nodig in verband met de toename van het aantal leerlingen. Het voormalige gebouw van de Chr. U.L.O. aan de Schoolstraat werd beschikbaar gesteld als school voor R.K. voortgezet Lager Onderwijs. Een crediet van f 25.800 werd toegestaan ten behoeve van R.K. Jongensschool voor verandering van de verwarmingsinstallatie. Van de stichting Kraamcentrum Noord wijk en de stichting Kraamcentrum Bloembollenstreek was een verzoek inge komen om de bestaande subsidies te ver hogen. B. en W. waren van de noodzaak van deze verhoging overtuigd. De raad eveneens en zij verhoogde de subsidie van f 1.— per verzorgingsdag tot f 1.23. In verband met de behoefte aan kapi taalsmiddelen voor scholenbouw enz., achtten B. en W. het noodzakelijk de 1 April J.L gesloten kasgeldlening om te zetten in een vaste lening. Er was een acceptabele aanbieding binnen gekomen, n.l. f 500.000, looptijd 30 jaren, rentende 3Vi'/i. De raad ging met dit voorstel ac coord. Drankvergunning Uitvoerig werd vervolgens gediscussi eerd over een voorstel het maximum aantal drankvergunningen te verhogen van 28 op 34. In 1945 en 1950 kwamen soortgelijke voorstellen in de raad doch deze werden door de Kroon afgewezen B. en W. zijn tot de conclusie gekomen dat de behoefte aan uitbreiding van het aantal vergunningen de laatste jaren sterk gegroeid i6, in het bijzonder de ontwikkleing van het vreemdelingen verkeer zelfs dringend nodig is. Ten einde een desbetreffend verzoek meer kans van 6lagen te geven en tevens om de bij inwilliging van dit verzoek be schikbaar komende vergunningen te kun nen onderbrengen in die gebieden, waai zij de ontwikkeling van de gemeente er het vreemdelingenverkeer het best kun nen dienen, is het nodig gebleken de ge meente in een aantal wijken te verdelen Bovendien is het voor de argumentatie nodig vast te leggen, dat de inrichtingen, waarvoor een vergunning kan worden verleend, aan redelijke ei6en van grootte en accommodatie voldoen. Het behoefte-element spreekt sterkst in de Zuidduinen, in het Lange- véld, in de Klei en in het nog te bom badcentrum Vuurtoren. B. en W. stellen zich voor in de Zuidduinen en in de Klei elk één vergunning bij te plaatsen en ir het Langeveld en het badcentrum Vuur toren elk twee. Een gemotiveerd verzoek aan H.M. de Koningin was bij de stukken gevoegd. Hierin wordt o.m. gewezen op de toe name van het aantal badgasten dat vooi 1940 nimmer meer dan 6000 bedroeg doch thans meer dan 30.000 bedraagt, terwijl het aantal inwoners sedert 1915 gestegen is van 7190 tot 17.444 in 1955. Dit alles is reden waarom verzocht wordt het aan tal vergunningen op 34 te brengen. De heer Rippen zag de noodzaak van deze uitbreiding niet in. Hij wenste ge acht te worden te hebben tegengestemd. Verordening KATWIJK AAN ZEE Wim van der Panne gai orgelconcert Wim van der Panne wil zijn publiek blijkbaar niet onderschatten. Een werk als Praeludium en Fuga in b-moll van Bach, ontzagwekkende uiting van genie :n vakmanschap, stelt -a^n de toehoor ders hoge eisen van muzikaal onderschei dingsvermogen en concentratie op het spel der bewegende vormen. De organist goed aan .doen, deze compositie op zijn repertoire te houden. Het deed ons genoegen op te merken, dat, getuige de vertolking van een van Handels schoon ste Concerten (No. 4, in F), zijn instelling opzichte van deze componist in gun stige zin aan het veranderen i6. Daquins (tiende)'Noël (een reeks van icoco-variaties op een oud. Spaans kerst- Ued-in-rondo-vorm) is één der schitte rende juwelen uit de achttiende eeuwse Franse orgelliteratuur. Van der Panne speelde het reeds met begrip en voldoen de beheerst, maar in een te Langzaam tempo. Het is verder zaak, hier 6cherpe, doordringende registerstemmen -te ge bruiken. Dan wordt het effect nog veel brillanter. Widor was vertegenwoordigd met twee an zijn aller bekendste symphoniedelen 'het Andante uit IV en de Toccata uit V), Asma met 'n bewerking van „Wat de toekomst brengen moge" en een voorspel „koraal" (Psalm 100 1). Het concert dat langer dan 1 uur in beslag nam, wa6 ingeleid met Jan Zwarts „Elegisch Voor spel" over Psalm 51. Strandfeest succes Evenals vorige week is het strandfeest, dat VVV gistermiddag organiseerde, een s geworden. Het feest was ook nu speciaal bedoeld voor kinderen van het werd gehouden op het parkeerterrein tegenover de Oude Kerk. Er werd begonnen met vlagge'.jesteken. Onder de klanken van een prettig mu ziekje, waarvoor een geluidsinstallatie aangebracht, streden de kinderen om de beschikbaar gestelde prijzen. De krui wagenrace en de autopedwedstrijd wer- Voor de oudere badgasten was nog een kruiwagenrace op het programma gezet. Onder de beste vacantiestemming stapten velen in de kruiwagen en lieten zich de eindstreep rollen of zwoegden zelf achter de wagen om te trachten een prijs te bemachtigen. Ds Monster beroepen Ds P. P. J. Monster is voor de tweede maal beroepen door de Hervormde Ge meente te Ede. Picnlc-middag Gistermiddag is weer de traditionele picnic-middag geweest van medewerk sters en medewerkers van de vijfcents- De groep ging onder leiding vai heer Van Beek achter het vliegveld het prachtige Panbo9. In de buurt daarvan werden verschillende spelen ge- laan. En na af'oop hiervan zette de scha- •e zich neer voor de picnic. Tegen de ivond kwamen de dames en heren n Katwijk terug Ds W. A. B. Hagen ;prak nog een woord tot slot. Schoorsteenbrand! In de Jan van Brakelstraat 31 moest d< brandweer ingrijpen voor een schoor steenbrandje. De oorzaak was een lek in de schoorsteen van de waterstokerij. De brand werd nog gevoed door een vogel nest. dat in de schoonsteen werd aange- „De Zonnebloem" De nieuwe school voor moeilijk lerende kinderen, die aan de Jan Evertsenlaan hoek Piet Heinlacn zal worden gebouwd, zal de naam krijgen van „De Zonne bloem". De B-afdeling, die voor moeilijk lerende kinderen, zal de n behouden van ds J. de Liefdeschool De Minor bijeen Gisteravond werd in het Jeugdhuis ledenvergadering gehouden van de aqua riumvereniging „De Minor". De voorzit ter. de heer Nugter. zette uiteen, hoe deze vergadering meer was bedoeld om n.et el kaar in een gesprek diverse aangelegen heden betreffende de liefhebberij te be handelen. Wie met moeilijkheden zat kon deze ter sprake brengen. Alvorens gegaan werd tot deze besprekingen had eerst een bestuursverkiezing plaats. In da vacature A. Visser werd.tot penningmees ter gekozen de heer P. de Best; de heer Stuart werd tweede penningmeester en de heer J. Slootweg te Valkenburg werd alg- adjunct. Diverse dames en heren namen hierna aan het gesprek deel, waarbij verschillen de interessante en belangrijke dingen over de aquariumliefhebberij ter sprake werden gebracht, ervaringen werden uit gewisseld en raadgevingen werden ge geven. Het bestuur had een complimentje incasseren over het feit. dat in de vorige vergadering zulke prachtige films vertoond. Het is de bedoeling op D nsdag 9 Augustus ln de Oranjezaal een film avond te organiseren, meer speciaal de in Katwijk verkerende gasten. V.V.V. was reeds overleg fcepleegd. Hoog en laag water Donderdag 14 Juli, hoog water 9. 22.05, laag water 5.04 en 17.36 uu; en W. herinneren voorts aan de diverse pogingen om Noordwijk in een hogere klasse geplaa'st te krijgen, welke echter tot nu toe hebben gefaald. Tenslotte merken B. en W. op dat niet gezegd kan worden, dat hiermede in alle opzichten een redelijk loonpeil is bereikt. De lonen van de werklieden zijn, gezien die in het vrije bedrijf, nog steeds aan de lage kan*.. Te laag Een uitvoerige discussie viel dit voor stel ten deel. Allerwegen werd 't college lof toegezwaaid voor hetgeen werd voor gesteld. Er was echter ook critlek. De heer De Geus was het opgevallen dat de lonen van het vast-personeel bij gemeen tewerken in het algemeen weinig om- hooggegaan waren, bij welke gevoelen de heer De Witt zich aansloot. De beide wethouders wezen er op dat ook het college graag meer gedaan had. „We hebben gedaan wat we redelijker wijze konden doen, en verder gaan kon den we niet. De personeelsorganisaties hebben ons juist dank gebracht voor het geen tot stand gebracht is, en ook zij za gen geen mogelijkheden om meer te De heer v. d. Niet ging met hot voor stel accoord. De heer Alkemade vroeg aandacht voor het feit, dat de officiële lonen in het vrije bedrijf ongeveer gelijk liggen met die van het gemeenteper60- neel, alleen is de practijk vaak anders, heer Rippen was ervan overtuigd dat de verordening weinig te verbeteren zal zijn. De heren De Geus en De Witt n echter op de eigen verantwoorde lijkheid van de raadsleden terzake. Na knappe verdediging van het vooystel door wethouder Van Leeuwen werd het tenslotte met algemene stemmen aange- De drie volgende punten van de agenda werd vlot aangenomen: een verzoek oir verhoging van de uitkering uit het ge meentefonds, enkele begrotingswijzigin- en een voorstel betreffende fusie tussen de gasthuizen te Noordwijk Bin- en te Noordwijk aan Zee. Op dit laatste punt hopen we morgen uitvoeri ger terug te komen. Lol BU de rondvraag betuigde de heer Schenkeveld zijn dank en waardering voor de manier, waarop de vrijwillige brandweer haar taak vervnld had bU de recente brand ln het Rembrandt hotel. Allen, van hoog tot laag. heb ben hun zware taak op loffelijke wijze vervuld, aldus de heer Schen keveld. Hij had echter ook enkele opmerkin gen. In de eerste plaats was het hem op gevallen. dat de mensen van de bedrij- steeds zich per flets moesten plaatsen bij de brand en dat van de fraaie stationcar der bedrijven geen spoor te ontdekken was. Ook vroeg hij aandacht het feit, dat de transformatoren het G.E.B. in Rembrandt waren onder gebracht, waardoor die avond de hele Zuid zonder 6troom zat. De voorzitter dankte de heer Schenkeveld voor waarderende woorden. De kwestie de auto zou spr. met de directeur der be drijven bespreken en de transformator- geschiedenis is niet zo eenvoudig. Ideaal atuurlijk afzonderlijke gebouwtjes, doch dit k06t veel geld en ©tuit ook an derszins op moeilijkheden. Uitslag aanbesteding Gistermorgen had op het gemeentehuis de aanbesteding plaats van de te oouwen school voor buitengewoon lager onderwijs aan de hoek van de Jan Evertsenlaan en de Piet Heinlaan te Katwijk aan Zee. Er waren 14 Inschrijvingsbiljetten Laagste inschrijfster was de fa Oudshoorn en Evers te Leiden voor 265.000 en hoog- I ste inschrijfster fa J. Schutte te Zaandam voor ƒ325.500. De laagste Katwijkse firma was fa Verdoes en Vooys, d'.e voor ƒ271.500 inschreef De begroting was ƒ270 400. De gunning werd nog aangehouden LEIDERDORP Chr- Jeugdbulp vraagt steun Het tehuis voor moeders en kinderen, uitgaande van de vereniging Chr Jeugd- hulp te Leiden, vraagt uw steunDe ver eniging beoogt een thuis te bieden aan ongehuwde moeders van alle gezindten met haar kinderen, zolang geen andere oplossing voor deze gevallen is gevonden Dit jaar kampt het bestuur met bijzonder zware financiële moeilijkheden, daar het dak van het tehuis aan de Zoeterwoudse- singel 98 99 volledig vernieuwd moet w den. wil het tehuis blijven bestaan, collecte voor moeder en kind wordt Leiderdorp Zaterdag aanstaande gehou den- Het bestuur hoopt op milddadigheid voor dit werk van Christelijke barmhar tigheid. RI1NSBURG Spreekbeurt In Vllethof hoopt Vrijdagavond on Visserijgolfjes Postboy alleen G:steren verscheen de Postboy enige trawler aan de IJmuidense markt m. een aanvoer \on 1150 kisten ha 50 kabeljauw en kool, 60 varia, 100 klei ne kistjes haring p.us 45 stuks stijv. beljauwen. De KW 37 bracht voorts 115 kisten schelvis aan en 25 gul, 80 ma kreel. 20 kleine makreel alsmede i0 open wijting, terwijl de HI> 87 325 kisten ma kreel aanvoerde. 50 varia en 600 kilo tong. Regels naar België De export op België nam de regel© kabeljauw voor haar rekening, maar be taalde er niet meer voor dan een dunne f60 tot f50. terwijl de kisten verkocht werden voor f 65 a f 53. Hier gebleven De binnenlandse handel nam de grote gul af voor f26 a f 20 en betaalde de middengul met f 18 f 16, terwijl de tor ren voor f 14 a f 13 weggingen. Wijting haalde nog een f 10 tot f9 en de groii schelvis is verkocht tegen f21. Grootmid del deed f 17 tot f15 en kleinmiddel f 15 f 13. Pennen maakten f 15 tot f 12 er braadjes f 14 f9. terwijl voor de haring, die niet werd afgekeurd, een f 10 f 11 gegeven is. De grote tong nam men af tegen f3.50 de kilo; grootmiddeltongen deden f2,45 tot f2.50 en-de enen maak ten f2.80, met 2.58 voor de tweetjes. Batavia vandaag Vanmorgen loste de Batavia van 2 Juli zijn 900 kisten in totaal, waarvan 250 schelvis. 150 kool, 300 haring (plus 100 kleine kistjes) en 100 ©tuks stijve kabel jauwen. In uit Binnengekomen KW 54, 155. Vertrokken KW. 45. 161, 64. 43, 10. 57. 91, 169. 107. 17. 59. 125. 24. 65. 26. 28. 155. 104. 108. 49, 53. 71, 77. 35. 36. 98, 88. 62. 27. 92, 68. 21. 72. 79. 12. nu geworden de Soerabaya en de Dirkje van 5 Juli, de Klaas Wijker en de Dei ning met de SCH 117 van de 7de Juli. de Van Hattem, Polderman en de Clae6je met de Wiron II van de 8ste Juli. (Van een onzer verslag- geverst n gans net van auto- buslljncn heeft zich over West-Europa uitgespreid. Men kan kris-kras door verscheidene landen nu zelfs per autobus van Narvik tot Casablanca en van Londen naar Napels reizen. Men verwarre deze lijndiensten niet met door touringcarbedrijven ge organiseerde één- of meerweekse uitstapjes naar het buitenland, want de „Toeristische Autobus- diensten der Europese Spoorwegen", kortweg genoemd de „EurOpa- bus". is niets dan een openbare vervoergele- genheid, waarvoor men een kaartje koopt bij de erkende reisbureaux of bij de kantoren van de N.V. Ned. Buurtvervoer Maatschappij en daarmee dan even zelfstandig relat alsof men de bus van Rotterdam naar Wad- dlnxveen of van Den Haag naar Amsterdam Wij maakten, op uitno diging van de Ned. Spoor wegen, een reisje voor u van Amsterdam naar Hamburg en van Keulen naar Hoek van Holland, ook al. omdat deze laatste lijn „nieuw" is en dus een mogelijkheid tot rei zen temeer opent. De Europabus is een organisatie, in 1950 door de gezamenlijke Euronese spoorwegmaatschappijen opgericht, met het doel het reizend publiek In staat te stellen ook an ders dan per trein en ln een wat rustiger tempo langs autowe~en naar het buitenland te brengen. Elke spoorwegmaat schappij draagt de ver antwoording voor de ex ploitatie van die lijnen, welke In haar eigen land beginnen. De Ned. Spoor wegen hebben de verzor ging van de reizen op gedragen aan haar doch termaatschappij N.V. Ned. Buurtvervoer Maat schappij 'e Zeist en deze behartigt nu de belan gen voor de In Neder land beginnende HJnen. Die zijn: viermaal per week Hoek van Holland- Rotterdam-Amsterdam- Frankfurt am Main, tweemaal per week Hoek van Holland-Den Haag- Amsterdam-Groningen- Hamburg. viermaal per week Amsterdam-Oost- ende-Londen. In samenwerking met de Autobusmaatschappij „De Twee Provinciën" is nu aan de in Nederland beginnende lijnen toege voegd de lijn Hoek van Holland-Rotterdam-Am sterdam-Utrecht-Den Bosch-Eindhoven-Mun- chen Gladbach-Keulen (tweemaal per week), welke voor een deel ook door de Duitse organisa tie wordt verzorgd. Weer iets anders Het bleek ons al £auw. dat het maken van grote reizen per autobus weer eens heel iets anders is dan dat met «nelrijdende internationale treinen. Zo'n bus rijdt meer door „de binnenkant" der landen, laat de buitenlan der een glimp zien van de Amsterdamse grach ten en van de drukte tijdens het ochtendspits- uur, rijdt langs eenvou dige wegen Noordholland door en stopt aan ver schillende spoorwegsta tions (o.m, in Hoorn), om dan, vooral tot genoegen van Amerikanen, de af sluitdijk te nemen naar Harlingen. Via het wijde Friese landschap gaat het dan op de halteplaats station Leeuwarden aan en langs de zeer rijke Groningse hofsteden rijdt men na ln Groningen weer te hebben gestopt de Duitse De passencontröle wordt handig opgevangen door de stewardess, die als gastvrouw in de bus op treedt en vele talen spreekt, zodat zij iedsre reiziger op zijn gemak kan stellen. Zij is de vraagbaak voor allen en haar gastvrouwelijke plichten strekken zich uit, dat zij ook nog uit i klein fnssende schenken voor dorstige In verschillende steden vertelt zij wetenswaar digheden van wat men passeert en zo wordt de reis, af en toe onderbro ken voor een korte kof fie-, thee- of êetpauze in een wèlgekozen oord, nog interessanter gemaakt. Wie aan het einde van het traject is gekomen en verder wil, vindt dan op bepaalde tijden weer aansluiting op een andere Seizoenwerk Met hel oog op het touristlsche karakter van deze reizen rijden de Europabussen alleen van Juni tot en met Septem ber, maar wie inlichtin gen wil hebben, kan aan de kantoren en de bu reaux waar kaartjes worden verkocht, dienst regelingen van het ge hele lijnennet verkrijgen. De tarieven staan daar ook in. De kosten voor de verschillende reuen liggen zo ongeveer tussen die voor derde en tweedi klas treinreizen in. Maar de reis duurt ook langer en degene, die autobus- comfort en -snelheid pre fereert boven die van de internationale treinen, vindt hier een reis van zijn gading Zeker is, dat men veel meer Indruk krijgt een land met z(jn steden, dorpen en landschappen door rijdt, dan wanneet men in de trein voort- Jaagt, terwUI men dar echter weer aan t()d er snelheid wint Maar wat wilt ge ook bU de buitenlandse reis is bet: „leder zin!" Weekstaat Ned. Bank Deviezenreserve bleef onveranderd De bankblljettenomloop verminderd* volgens de weekstaat der Nederlandsche Bank van 11 dezer van f3.695 millioen tot f3.642 min, terwijl het tegoed var, het Rijk aangroeide met f51 min tot f572 min. een en ander grotendeels tengevolge van belastingbetalingen. De bijzonder» rekening bleef f 534 min. Het tegoed van de banken liep achteruit van f W min tot f 562 min. De post kortlopend papier daalde döor afgifte met f 41,5 m,n toé f412.2 min. De netto-deviezenreaerv» bleef f3.045 min, de goudvoorraad t 1.532 min De voorschotten in rekening-courant namen met f2.5 min tot f27.7 irln af. Hierin is begrepen een voorschot asn In donesië. waarop telkens begin Jul' wordt afaelost. zodat dit daalde van f21 min tot f 18.4 min. Geldmarkt onveranderd, dag geld ruim tegen 4 pet. Blijkens de kwartaalopgave is d~ stand van goud en deviezen op 30 Juni (31 Maart): goud f3.046 (3.023) min. élgemeen convertibele deviezen f794 (779i min, E B U-deviezen f722 (768) min. met inbe grip van de vordering op de Europese Betalingsunie groot f720 (708) min, piet convertibele f255 (239) min. totaal f4.817 (4.809) min; passiva algemeen eonvertibel f5 (5) min, E-B.U f82 (87). niet-conver- tibele f 136 (145) min, totaal f 223 (23Tj min. VOORHOUT Hoge sprongen Onze plaatsgenoot H. G. W. Warmen- hoven (Hennie). die 23 jaar Is en die in 1954 onder de tien beste hoogspringers van Nederland kon worden gerekend, die voorts tweemaal het militaire kampioen schap hoogspringen behaalde, heeft in Oosterwijk. bij aldaar gehouden athle- tlekwed6trijdcn een hoogte van 1.804 bereikt. Dit komt neer op een nieuw Leids record. Het vorige record stond ook reeds op zijn naam. Met een andere athleet deelt hij thans de eerste plaats hoogspringen in Nederland. Hennie War- menhoven is lid van de atletiekvereni ging „De Bataven" te Leiden. Puzzlerlt De Jeugdraad van de Herv. Gemeente organiseert een puzzlerlt voor de leden der Herv. verenigingen en voor liefheb bers. De route is uitgestippeld door een mooi gedeelte van de Bollenstreek en is ongeveer 20 kilometer lang. Morgenavond kunnen dames en heren van 16 Jaar en ouder meedoen. Vertrek van de Herv. pastorie om 7 uur. Voor de leeftijden van 1016 Jaar ls het vertrek vastgesteld op Zaterdagmiddag om 2 uur, ook van de Herv. pastorie. PERSONALIA C. HeUbroek te Hilversum, direc teur van de combinatie Technische Unle- Heljbroek-Zelander-Electrocentrum te Amsterdam. Is benoemd tot ridder ln de orde van Oranje-Nassau. Th. C. Hekker, wetenschappelijk hoofdambtenaar aan de TB. te Delft, is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. J. E. van der Pot, plv. bibliothecaris van het „Rotterdams leeskabinet" In Rotter dam is benoemd tot ridder ln de ordavan Oranje-Nassau. George VeThulst en Frans Hooykaas, twee leerlingen van het Gymnasium Erasmianum in Rotterdam, hebben een prijs van uitmuntendheid verwerven ln de ieuRdtekenlngen-tentoonstelline. welke in Tokio door de „Unesco Ar. Education League in Japan" werd georganiseerd. In Van Noordzeestrand naar Oceaankust C. Commandeur heeft, na een moeilijk begin, de wind in de zeilen (Van onze correspondent in Australië, Leo 't Hart) VAN DE TWAALF „BEACH-PLAATSEN", die in de ongeveer veertig kilometer lange kuststrook tussen Sydney en Palm Beach zijn ge legen, is Narrabecn de meest Nederlandse. Wanneer je over de Pitt Water Road wandelt, moge je niet zoveel Nederlanders tegenkomen als in de Kalverstraat te Amsterdam, het zijn er toch heel wat meer dan bv. in de Pitt Street van Sydney. Er zitten in dat Narrabeen enige honderden Ne derlanders op een kluitje. Waarom er daar zoveel landgenoten zijn? Dat zal ik u uiteen zetten. Zoals gezegd, ligt Narrabeen in het kustgebied, dat niet alleen de bewoners van de millloenenstad Sydney 's zomers vacantiegenoegens verschaft, maar waar ook duizenden van het platteland heen trekken om er hun vacantie ©an zee doof te brengen Palm Beach is het meest ge zocht. Het is het punt, dat de immigran- I merk ten op weg naar Sydney voor het eerst het vasteland aankondigt. Maar mee- niet, dat er aUeen op Palm Beaoh pa' men staan, want die vindt men even goed in ieder ander deel van Australië i ook in Narrabeen. Maar desondanks Palm Beach het „Noordwijk" van d Australische kust. De prijzen zijn er ooi iets hoger dan bv. in Narrabeen. Mooie natuur Maar de zee is overal gelijk en de beaches vertonen overal de rijkdommen van de Australische natuur. De groen begroeide bergen omzomen ook hier het diepblauwe zeewater en het fel gele zand contrasteert even fascinerend. De omstandigheid, dat vele vacantle- huizen in dit gebied 's winters leeg staan, heeft aan vele honderden Immigranten de gelegenheid gegeven om tijdelijk huis vesting te vinden. Ma©r vraag niet. wel ke huurprijzen gevraagd worden. Duizen den immigranten bleven op deze manier langs de kuststrook „hangen", en onder hen bevinden zich vele Nederlanders. De één kocht een stuk grond en bouwde, d» ander liet bouwen en een derde begon een pension in een groot huis. Die kust strook zit op het ogenblik vol leven en vertier. Hoe je leert bouwen bouwd", verklaarde hij. Er zijn uiteraard sommige vakmensen aan te pas geko men, maar Commandeur zelf heeft er zijn handen ook behoorlijk bij uitgesto ken. Hij heeft reden om trots op zijn wo ning te zijn. Niet sleohts de buitenkant, ook het interieur draagt het ken- van moderne verzorging. De heer C. Commandeur, afkom stig uit Noordwijk, met zijn doch ter en twee zoontjes aan de zij kant van het huis, dat hij zelf in Australië gebouwd heeft. En toch was Commandeur helemaal geen „builder" van professie. In Noord wijk, waar hij aan de Molensloot woon de, was hij verbonden aan de coöperatl» aldaar en had hü dus vrijwel nLets met het bouwèn van huizen van doen. Maar er zijn, zoals ik al eens verteld heb, meer immigranten, die van beroep weten te veranderen. Commandeur ls hier bullder-contrac- tor, hetgeen zo Iets als aannemer ls. Er zijn nog twee Hollanders bij betrokken. „Werk hebben we genoeg", zegt Com mandeur tevreden. Narrabeen groeit en bloeit immers. En overal valt in Austra lië te bouwen. Maar wel heeft Commandeur aan moeten pakken. Dat begon al, toen hij zelf in Narrabeen een stukje land ge kocht had en er zijn tijdelijke woning op ging zetten. Dat heeft hem een goede eerste les in de bouwwereld opgeleverd. „Ik betaalde negen guineas (ongeve»r tachtig gulden) per week voor dét va- cantiehuis, dat we hebben kunnen hu ren," lachte Commandeur. Vermoedelijk zal hij in die dagen nogal eena gezucht hebben. Na een jaar daalde de huur tot ongeveer vijftig gulden, hetgeen nog een behoorlijk bedrag is. In die eerste tijd werkte Commandeur bovendien als „labourer", wat nu niet be paald een geweldig loon gaf. Maar nu wordt het allemaal beter. Er ls een eigen huis, de zaak wordt opgebouwd en de perspectieven zijn gunstig. Narrabeen geen Noordwijk Mevrouw Commandeur ls minder en thousiast over de immigratie-resultaten dan haar echtgenoot. „Weet u, het is hier allemaal lang niet zo gezellig als het ln Noordwijk was", zegt Al. J«. het water van de Oceaan golft hier net zoali van de Noordzee hij Noordwijk. Maar toch ls het ln Australië nu eenmaal anders dan ln Nederland en mevrouw Commandeur kan die verandering niet waarderen. Beter gaat het met de kinderen en vooral voor de oudste dochter heeft de Immigratie een gunstige verandering met zich meegebracht. In Holland had ze te tobben met asthma en in Australië is dat volkomen genezen. Trouwens, de hoop op deze genezing heeft de familie er mede toe doen besluiten te emigreren. Commandeur heeft zijn waardering voor het nieuwe vaderland tot uitdrukking gebracht door een aanvrage tot natura lisatie in te dienen. Dat is zijn antwoord op de vreag, hoe h{j Australië vindt. De heer J. Uljee van het bouwbedrijf Koos Uljee te Voorhout kocht enkele jaren geleden een oud huis aan de Jacoba van Beierenweg. Niet voor de curiositeit, maar om er in te wonen. Enigszins curieus is deze zaak echter toch wel geworden, want het bleek, dat er om het oude huis heen twee nieuwe huizen zouden worden gebouwd. Als de nieuwe huizen klaar zijn verdwijnt het oude huis. Daarvan blifven alleen enkele gedeelten staan om als binnenmuren dienst te doen. Op de foto ziet men het dak van het oude huis nog uitsteken boven de muren van de nieuwe woning. Foto N. van der Horst Nieuws van en voorVoorschoten Verkeersexamens met slechte resultaten Gistermiddag beeft burgemeester C. J- v. d. Hoeven op de binnenplaats van het gemeentehuis aan de leerlingen, die ge slaagd iljn voor het schoolverkeersexa- men. de diploma'a uitgereikt. Voordat de burgemeester tot uitreiking overging wees hl) op de belangrijkheid van deze examens. Het was teleurstel lend, dat hij dit jaar een vrU somber ge luld moest laten horen. Over het alge meen waren de examens slecht gemaakt. Van de 176 deelnemers moesten er 65 dat is 36 pet afgewezen worden. Dat is voor Voorschoten veel te veel. aldus de burgemeester. Spr. hoopte, dat het vol gend jaar een beter resultaat verkregen Aan de opleiding kan het niet gelegen hebben, want die was als steeds bij de heer C. Robertsen in goede handen. Nog nooit zjjn er zoveel strafpunten uitge deeld bij het praotisdhe examen als dit jaar. De groo'.9ie fout was, dat men blijk baar denkt: „Ik kan het wel". Zo werd bijv. bij 't inrijden van een voorrangsweg wel richting aangegeven, maar slechts weinig candidaten keken goed naai rechts of zij geen voorrang moesten ge ven aan het van die kant komende ver keer en bovendien ipinderden zij geen snelheid Slechts 2 candidaten hadden zowel het achrifteliik als het practische examen ge heel foutloos gemaakt. Dat waren Gatha Doeewijk (RKMS) en Jans Sirks (OLS) Zij kregen voor deze goede prestatie van het gemeentebestuur resp. een tafelten nisspel en een kilometerteller geboden Vijf jongens hadden in het practlcshe examen geen enkele fout gemaakt, maar helaas wel een enkele in het theoretische Zij werden door de Ver. voor Veilig Ver keer beloond met een fietevlag. Dat wa ren: Albert Boesveld (Ger. Schi; Jan Velu (RKJS), Denie Bronder (OLS). Keea Leenheer en Henk van Dijk (Herv. Sch.). Na deze ernstige toespraak reikte burge meester v. d. Hoeven aan de 111 geslaag den het verkeeradiploma uit. Bszsr In „Nieuw Voordorp" wordt morgen de jaarlijkse bazar gehouden. De bazar is geopend van 10 tot 12, van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur. Er zijn vele attracties. Puisle-rlt voor bromfietsers. De kortgeleden opgerichte bromfiets- club organiseert Vrijdagavond een puzzle-rit. waaraan ook niet-leden kun nen deelnemen. De start heeft plaats bij het Gezondheidscentrum. Het belooft een succesvolle tocht te worden. Wanneer men de Juiste weg ls kwijt geraakt kun nen de deelnemers een „nood-enveloppe" openen, die de goede koers weer aan wijst. Deze handeling kost de verdwaal de deelnemer echter 100 strafpunten. Zaterdag wandelmars De wandelsportverenigingen De Zwer vers en De Vrolijke Tippelaars organise ren Zaterdag een wandelmars. De start geschiedt van 2 uur tot kwart over drie ln het Marinekamp. De burgemeester reikt de eerste startkaart uit. De jonge deelnemers lopen 10 km, ouderen kunnen kiezen tussen een parcours van 15 en 25 km. De wandelaars lopen eerst langs de Parklaan, wandelen vervolgens door de beide Horsten en keren naar Voorscho ten terug vla het landgoed Duivenvoorde. Benvenuto zal voor de muzikale ver»- strooiing zorgen. Burgerlijke stand Geboren: Marie L, d v H H Langelaar en J W Lubbers, L. de Collgnylaan 12; Robbert, a y C van Leeuwen en C M Relchardt, Hyaclnthstraat 10. Ondertrouwd: A Wolfers, 25 J, te Haar lem en E G Kris, 20 j, Prins Bernhard- laan 42; C. Verloop, 24 j, Veurseweg 134 cn N C Grootenboor, 23 J, Veurseweg 78; H van der Doe, 27 J, Valkenburgseweg 88, en J M van der Blom, 28 J. Nieuw Voordorpetraat 22; J Krug, 33 J, Voor straat 7, en A M van Meijgaarden, 24 J. te Leid6chendam; J M van der Geest, 24 J, te Leldschendam, en C H Schapper, 23 J, Tulpstraat 7; H 6chultheiss, 30 J, te Amsterdam, en J E Marks, 28 J, Krlm- kade 41; B W Hoitink, 26 J, Leidseweg 487, en J M E Jorre de St Jorre, Oranje kade 37. Getrouwd: C P J Admiraal en L H HuIJzer; Th Edinger en A F Heijberg. WARMOND Middenstandsactiviteit De activiteit van de Warmondse mid denstand komt van morgen tot en met 21 Juli behalve in een aantal andere za ken ook tot uiting in een Nederlands Fabrikaat winkelweek. Er zijn aan die week verschillende attracties verbonden. Er staat onder meer een étalagewedstrijd op het programma, waarbij de Jury een beoordeling geeft op een drietal punten, op verkoopkracht, op mooiheid van de étalage in het algemeen en naar de na druk. waarmee de aandacht op het Ne derlandse product wordt gevestigd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 7