Uit traditie toevlucht voor vreemdelingen El Principe sin Protocolo Programma zou wel een kunnen vullen jaar 8 De mooiste das van mijn leven Ch. Weiter: wijdden „Toen we ons aan Indië" TALLOZE GROTE FIGUREN eman Huisartsen f9.50 krijgen straks per jaar u WOENSDAG 13 JULI 1955 Ambonnezen zijn geen vluchtelingen Het vluchtelingenverdrag eindelijk in de Tweede Kamer besproken (Van onze Parlementsredacteur) De Tweede Kamer heeft gistermiddag een begin gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp tot goedkeuring van 't op 28 Juli 1951 te Genève ondertekende verdrag betreffende de status van vlucn- telingen. Algemeen was er instemming, met uitzondering van de zijde der com munisten. Algemeen was eveneens ac klacht, dat het zo lang geduurd heeft, vóór de regering het goedkeuringswets ontwerp heeft Ingediend. Alle voorstanders wezen er op, dal krachtens traditie Nederland asyl be hoort te verlenen aan vreemdelingen, die in het eigen land niet meer terecht kun nen. De heer Roosjen (AR.) sprak van een bijdrage om menselijk leed te ver zachten. Maar wel zag hij de conventie als een minimum-regeling. De heer Ze- gering Hadders (Lib.) was van oordeei, dat de vluchtelingen soepeler moeten worden behandeld dan de vreemdelingen, die wèl weer, zo zij dit wensen, naar hun eigen land kunnen terugkeren. Hierbij sloot mej. Klompé (Kath. V) die de redevoering van haar fractie-genote mej mr De Vink voor de microfoon bracht aan: Zij wilde, dat het verdrag gevolgd zou worden door een vluchtelingenwet. omdat zij het onjuist achtte, de status van de vluchteling te koppelen aan die van de vreemdeling. De heer Schep» (Soc.) was van oordeel, dat de vluchte lingen de gelegenheid moeten hebben hier te zijn als gasten of als genaturali seerde Nederlanders. Hij nam tevens de gelegenheid te baat, minister Donker te vragen, nadere in lichtingen te geven over het geval (de ondergedoken) Maria Weiher-Toet, die, met een Pool gehuwd, niet naar Pol. wenst terug te keren, doch door de Ne derlandse regering is uitgewezen. Jkvr Wttewaall van Stoetwgen (C.H.) invallende voor mr Schmal wilde voor vluchtelingen, die in Nederland blij ven gemakkelijker (kosteloze) naturali satie en voor hen, die de oc willen oversteken, verschillende facili teiten. Ook haar gedachten gingen i richting van een vluchtelingenwet. Alleen de heer Haken (comm.) klaarde tegen goedkeuring van het drag te zijn omdat hij niet wilde, dat onder het mom van humaniteit ons land zou worden gemaakt tot een centrum 6pionnage ten behoeve van het Ameri kaans imperialisme I HIJ verklaarde, dat wié vervolgd wordt tegenwoordig asyl kan vinden in.... de Sowjet-Unie. Ambonnezen Er was ook nagenoeg eenstemmigheid van oordeel met betrekking tot de statui van de Ambonnezen. Zij zijn geen vluch telingen in de zin van het vluchtelingen verdrag. Gelukkig niet, aldus de heer Roosjen (A.R.): dan zouden zij allerlei faciliteiten missen, die zij nu wel heb ben. Zij vormen een eigen groep, die een relatie hebben als oud-KNIL'ers met ons land, aldus mej. Klompé (Kath. V.). Zij behoren boven het verdrag te staan, was (Advertentie) Angst voor pijnlijk branden van overtollig maagzunr? Niet nodig. Neem één of twee Rennies - bij voorbaat... Doe gerust Uw maaltijden alle eer aan, zonder die nare vrees voor zuurbrand achteraf. Met Rennies hèbt U niets te vrezen. Eén of twee Rennies die U ongemerkt water komt er niet aan te pas laat smelten op de tong, blussen direct. Nog vóór de brand kan uitbreken is ze reeds gedoofd! Want Rennies falen De houding der Russen vraagstuk van het herstel der Duitse een heid benaderd moet worden door een systeem van collectieve veiligheid voor geheel Europa waarin O.- en W.-Duitsland zouden deelnemen, wordt over het alge meen opgemaakt, dat de Russen in wer kelijkheid streven naar bestendiging van de huidige verdeling van Duitsland. Wat Mo6kou zou willen 16 dus ophef fing van de N.A.V.O. in het Westen en van het Warschaupact in het Oosten. Ver- volgens zouden 't Verklaarde uitzicht alle Europese ten, ongeacht hun politieke en so ciale verschillen, lid moeten worden van het reeds vo rig jaar door de Russen voorgestelde Europese veiligheidssysteem. De Russen kunnen weten dat een dergelijke regeling van het probleem der Duitse hereniging voor het Westen onaanvaardbaar is, want deze regeling brengt geen oplossing zelfs geen tijdelijke oplossing omdat zij het gevaar in zich bergt, dat de verde ling van Duitsland voor onbepaalde tijd wordt geprolongeerd. Het heeft voor he*. Westen dan ook geen zin, op dit Rus sische voorstel in te gaan zolang er geen overeenstemming bereikt kan worden over de hereniging van Duitsland door middel van vrije verkiezingen. Bovendien blijkt uit de houding van de Russen zo duidelijk dat het hun slechts te doen is om de N.A.V.O. te torpederen, dat de Westelijke mogendheden zich wel tweemaal zullen bedenken voordat zij hun huidige posities prijsgeven. Toch valt het Jongste optreden van de Russen te verklaren en is het nog geen uitgemaakte zaak dat op de Geneefsc conferentie geen enkel resultaat kan worden geboekt. Er zal In Genève een felle strijd worden geleverd tussen twee rivaliserende groepen. Beide partijen trachten zo voordelig mogelijke stellingen te betrekken voordat de strijd ontbrandt en vanuit die stellingen zullen zij trach ten de strijd in hun voordeel te doen ver lopen, zodat zij zo weinig mogelijk ter rein behoeven prijs te geven en als het kan nog terreinwinst maken kunnen. Vandaar de Sowjetunie naar Genève gaat met de verklaring dat voorlopig nog maar niet over de hereniging van Duits land moet worden gedacht. Vandaar ook dat zij niet met geruchtmakende voor stellen komen maar rustig afwachten hoe ver het Westen wil gaan. Pas als de conferentie aan de gang is, kunnen nieuwe ontwikkelingen worden het oordeel van de heer Zegering Had ders (Lib.). Maar zorg er voor, aldus mej Klompé (Kath. V.) cn de heer Weiter (Kath. Nat.), dat de Ambonnezen in ieder geval geen slechter waarborgen krijgen dan nu de vluchtelingen en de laatste meende, dat nu de status van de vluchtelingen gere geld wordt, die van de Ambonnezen niet in de lucht mag blijven hangen. Ook de heer Scheps (Soc.) was van oordeel, dat de Ambonnezen niet in een slechter po sitie mogen komen dan de in het ver drag bedoelde vluchtelingen. Kamer en regering zijn het er wel over eens. dat de Ambonnezen geen vluchtelingen in de zin van het verdrag zijn. Maar kan de onafhankelijke rechter desondanks niet tot een andere conclusie komen zo wilde mej. Klompé graag En de heer Weiter wilde op zijn beurt weten, hoe de status van de Ambonnezen wordt vermeld in het legitimatiebewijs, dat zij straks zullen krijgen. Als er in komt te staan, dat zij de Indonesische nationaliteit dragen, willen zij het papier niet aanvaarden, waarschuwde hij. Vanmiddag antwoordden de ministers Beijen en Donker. Afscheidsreceptie voor mr J. van Andel (Van Parlementsredacteur). Zeer velen hebben gistermiddag tijdens een receptie in het gebouw van de Eer ste Kamer afscheid genomen van mr J. van Andel Gzn, die na bijna 20 jaar bij die Kamer werkzaam te zijn geweest zijn tweede griffierschap heeft verwisseld voor het lidmaatschap van het College van Beroep voor het bedrijfsleven. Met een geestige speech bracht de voor zitter der Kamer, mr J. A. Jonkman, dank voor al het gedane werk. waarbij mr Van Andel voldaan heeft aan de moei lijke taak ,,een der onzen te zijn, zonder lid der Kamer te zijn". Als blijk van waardering bood hij hem namens de Ka merleden en het griffie-personeel een zil veren sigarendoos aan. Namens de par lementaire pers bood mr A. Stempels de afgetreden tweede griffier een boekwerk waarbij hij er op wees. dat mr Van Andel nu is overgegaan van de schrij vende naar de zittende magistratuur. Van Andel dankte voor alle goede woorden en geschenken, die hij beschouw de als een herinnering aan een bijzonder prettig deel van zijn leven. Onder de aanwezigen merkten wij, be halve vele leden van de beide Kamers der staten-generaal, o.a. op de ministers ra. Van de Kieft en Staf. verschil lende leden van de raad van statp, mr dr R Pos, gevolmachtigd minister van Suriname, mr L. A. Kesper, commissaris der Koningin in de provincie Zuid Hol land. mr H. Bogaardt, president van het ollege van Beroep voor het bedrijfsleven n mr J Donner. president van de Hoge Spoeling in Leids ziekenhuis was zeker niet te dun Algemene Rekenkamer bracht verslag uit over haar werkzaamheden in 1954 (Van onze Parlementsredactie) TN 1951 BLEEK de hoeveelheid spoeling van het Academisch Ziekenhuis A te Leiden belangrijk gestegen te zyn. Was dit te wijten aan verspil ling? Op verzoek van de Algemene Rekenkamer beloofde de minister van Onderwijs nauwlettend op deze kwestie toe te zien. En inderdaad, weldra nam de hoeveelheid spoeling met meer dan de helft af. Doch halverwege 1953 werd weer zeer waarde van 800.000 ongeschikt werden veel spoeling door het ziekenhuis afgele- bevonden. Minister Staf deelde op vragen verd. Het bleek, dat men op 1 Juni van van de Rekenkamer mee. dat hij de kwes- dat jaar was begonnen de spoeling te tie van een verantwoord batterij-beheer wegen in plaats van te schatten. De con- aan een werkcommissle in studie ..ad ge- clusie ligt voor de hand. dat de vroegere geven. Het rapport van die commissie schattingen beslist aan de lage kant wa-werd in September 1954. verwacht. Maar. geweest. Maar zekei zien het aanmerkelijk verschil in hoeveel heid. Fraude of nalatigheid zijn daarom niet uitgesloten. Maar het is niet waar schijnlijk. dat een onderzoek nog enig licht zal werpen op deze zaak. In eik ge val betekende deze spoelingskwestie over een periode van vijf jaar voor het rijk een schadepost van ongeveer 20.000. Meer gevallen, waarin aan de overheid schade werd berokkend, staan te lezen in het verslag, dat de Algemene Rekenkamer over 1954 beeft uitgebracht. Dikwijls gaat het om vele duizenden guldens. Maar ci moet gezegd worden, dat niet ultsluitc van nadelen voor het rijk sprake Is. Voi delen waren er ook. de ij controle op magazijnen strijdkrachten bleek, dat in Maa. droge batterijen met een aanschaffings- 195? de Prins zonder tam-tanï Andere landen waren wel attent op het belang van Latijns-Amerika. Zodra het eerste bericht in de pers verscheen, dat Brazilië door een nachtvorst was geteisterd, begonnen Noord-Ameri kaanse importeurs grote kwantiteiten koffie te ver- schepeö. Zij wisten uit ervaring, dat berichten over nachtvorst vroeg, of laat zouden worden gevolgd door tijdingen over koffie-tekorten en prijsstijgingen. Hun directe interpretatie van het bericht bespaarde hen millioenen, toen inderdaad nog geen maand later hun verwachtingen uit kwamen. Een ander voorbeeld is dat van een Nederlands bedrijf, ';dat direct een contactman zond naar een land, waar onverwachts een presi dentenwisseling was opgetreden, in de hoop van de nieuwe president toezeggingen te krijgen, om de beloften van zijn voorganger ten aanzien van dat bedrijf te continueren. Kijk, dat is zaken doen in Zuid-Amerika! Goed een direct resultaat van ae Zuid-Ameri kaanse goodwillreizen was dus, dat ook in Neder land het zoeklicht ineens op Latijns-Amerika werd gericht en de grootste onwetendheid over Amerika enigszins werd aangevuld. Ik maak mij sterk, dat velen toen voor de eerste keer de kaart van Zuid- Amerika hebben bekeken t te noemen, enig idee afstanden tussen landen en steden. Ik herinner me in dat verband nog een lid van het gezelschap, dat in Nederland het verzoek kreeg een pakje mee te nemen voor een kennis, die in de buurt van een bepaalde hoofdstad zou wonen. Bij aankomst in dat land bleek, dat „in de buurt" maar 1600 km. te bedragen of als dat meer zegt van Amsterdam naar Genua zodat men wel begrijpt, dat het pakje niet persoonlijk werd thuisbezorgd De afstanden, die de Prins op zijn Amerikaanse reizen heeft afgelegd zijn al even enorm. Alleen al de reis van 1952. van Me xico naar Columbia, Ecuador en Peru besloeg een dikke 10.000 kilo meter Toen ik ook de eer genoot een keer op Paleis Soestdijk een reünie van de reisploeg mee te maken, trof ik daar niet alleen de leden van het reisgezelschap, maar tot mijn ver rassing enkele Mexicaanse autoritei ten, die als persoonlijke vrienden van de Prins naar Nederland waren gekomen. Zo heeft de Prins, onder weg vele vrienden verwervend, het niet alleen bij een tijdelijke band tussen zijn gastheren en hom gelaten, maar stellig getracht de relaties op lan gere termijn voort te zet ten. persoonlijke relaties misschien, die vroeg of la ter toch hun betekenis zul len hebben voor Neder landse nationale aangelegenheden in het buitenland. Men herinnert zich wellicht ook het bezoek van ex-pre sident Aleman van Mexico aan Ne derland, als gevolg van de eerder gesloten vriendschap, een bezoek dat daarom zo waardevol was, omdat Aleman na zijn bewind in zaken ging en erom bekend staat, dat hij liever met Europeanen dan met Noord- Amerikanen onderhandelt. Ik weet ook uit Argentijnse bron. dat Prins Bernhard met Argentinië lange tijd correspondeerde en bijvoorbeeld har- telijk-gestelde postkaarten zond aan de minister van Verbindingen (wij zouden zeggen PTTi de minister, die later zijn handtekening zette on der het contract met Philips-NSF, over de aanleg van tele-< tienetten in Argentin Het was een reis van duizenden kilometers door HANS KIEVID gevonden, om als echtgenoot ze Koningin, bij te dragen aan her nieuwde bloei van ons vaderland. De nu aan Ons! atmosfeer die daardoor is geschapen, zowel in Nederland als in Amerika en de eerste tastbare resultaten die hebben opgeleverd, hebben Momentopnamen de Nederlanders in het buitenland doen inzien, dat deze goodwillbezoe- ken niet alleen aan het doel hebben beantwoord, maar de verwachtingen hebben overtroffen. De landgenoten in Latijns-Amerika, die van dat continent een levenstaak hebben gemaakt, hopen nu alleen nog, dat de Prins herhaaldelijk zal terugkeren, om de N derlandse aspi raties op het continent van de enor me mogelijkheden, kracht bij te zet- Elke dag, die de wereld beleeft, zal Latijns-Amerika belangrij ker doen worden, ondanks of misschien wel, dank zij alle tegenslagen, politieke evoluties en revoluties. De strijd om de Latijnse markt zal steeds hevi ger worden en wij zullen ten wedijveren met machtige jj£nc concurrenten, die bijvoorbeeld in 1951 voor 7.295 millioen U.S. dacht dollars in 20 La tij ns-Am er i- dat kaanse republieken importeer- den, waarvan Nederland slechts uUeraard 1,4 pet. voor zijn rekening nam, een aandeel dat toen al drie- Op de Estancia „San Pedro de Timote", ongeveer 160 km van de Trnguayse hoofdstad Montevideo, werd de Prins ontvangen door de als gancho's geklede bewoners van deze boerderij. dagen worden geperst, want behalve zich verkle den. slapen, en eten moet de Prins ook nog tijd over houden om bij wij ze van spreken te ademen. Het kost heel wat hoofdbrekens om dat eerste overvolle programma van overtollig heden te ontdoen, want eigenlijk is ieder onderdeel onmisbaar. Boven dien ontkomt men niet aan de pro- tocolaire „moetjes" als het bezoek aan de graftombe van de nationale held, het neerleggen van kransen, het inspecteren van erewachten, het ontvangen var het corps diplomati que. het officiële begroetingsbanket cn een return-maaltijd. Dan heeft de ervaring geleerd, dat de Prins bij zonder gesteld is op het geven van persconferenties om een direct con tact met het bezochte land te bevor deren, terwijl hij altijd bijzonder veel aandacht wenst te besteden aan het werk van de in dat land wonende Nederlanders. Voorts wil. sinds de succesvolle reis naar Argentinië ZKH enige tijd overhouden om aan zaken en problemen grote aandacht te besteden, nu is gebleken dat een persoonlijk onderhpud met een presi dent zoveel grote gevolgen kan heb- De volgende keer: Latijns- Amerikanen improviseren graag en goed en laten veel In Santiago (Chili) was de Prins de gast van de ruiterclub, maal groter was dan dat in die te zijner ere wedstrijden 1943 maar dat zo we werkelijk hield, waarvoor Z. K. H. grote j j belangstelling had. geïnteresseerd zijn in de moge. lijkheden van de nieuwe wereld y, nog vele malen verdubbeld kan Persoonlijke interpretatie worden De prins heeft ons de Zo heeft de Prins met hoogst eigen weS en enkele gevallen de- persoonlijke interpretatie een weg resultaten getoond en het woord, maar vooral de daad is Hoewel tijdens de reizen van ZKH Prins Bernhard veel daarover werd gepubliceerd, is het wellicht nuttig cn aardig enkele momenten uit de Zuid-Amerikaanse tournees weer hier te memoreren, om de lezer een klei ne indruk te verschaffen van het enorme programma dat in vier of vijf weken moet worden afgewerkt. Het is daarbij wel heel bijzonder over welk een geweldig uithoudings vermogen onze Prins beschikt (waar aan zijn sporttraining wel niet vreemd zal zijn). Zo'n reis begint al weken, soms maanden tevoren, wanneer de auto riteiten van de te bezoeken landen en de Nederlandse diplomatieke ver tegenwoordigers de hoofden bij el kaar steken om over het program- te beraadslagen. De plaatselijke oveel mogelijk en het beste van het land wil laten zien, terwijl de Nederland- diplomaten het eerst zullen den- an: Me* wie moeten we ZKH ibrengen en aan welke Neder landse belangen moet speciale aan- orden besteed. Meestal heeft het gevolg, dat er een pro- wordt opgesteld, dat net zou kunnen vullen. Dat ka deelde de minister in Noven dit vraagstuk heeft zoveel aspecten, dat het wel Mei kon worden, voordat het ver slag verscheen. Ambtenaren corrupt In zeven gevallen is het rijk benadeeld door burger-reparateurs van mu'taire voertuigen. De schade bedraagt tenminste 44.000. Er waren te hoge prijzen in re kening gebracht, onderdelen onnodig ver vangen. enz. Des te onverkwikkelijker ia deze zaak. daar in enkele gevallen leden van het militaire en burgerpersoneel gif ten hadden aangenomen, hetzij in geld, hetzij in de vorm van gratia repareren van eiRen voertuigen Het is eok gebleken, dat 51 leden van de rechterlijke macht een bezoldigd» nevenfunctie bekleedden. Hieraan is ech ter zoveel mogelijk paal en perk gesteld. Bijna een millioen schade heeft het rijk aan de aankoop van „De voetwassing" van Han van Meegeren. Uit Van Mer.ïe- rens faillissement Is In 1954 nog een he- drag van ongeveer 259.000 ontvangen Van Meegeren heeft indertijd voor zijn falsificatie een en een kwart millioen ge. kregen. Eerst kon bijna geen enkele amb'enaar van de Rijksinspectie van de Bevolkings registers met de trein reizen. Dienst auto's waren onmisbaar. Waarschijnlijk mede naar aanleiding van opmerkingen van de Algemene Rekenkamer ls b'J wijze van proef twee maanden lang per trein, tram of bus gereisd. Het voldeed zo goed, dat men sindsdien in de meeste gevallen van een openbaar vervoermiddel gebruik maakt. Dit geeft jaarlijks een besparing in 7.700. Breimachines Een ander geval is. dat men voor een strafgevangenis voor mannen een aantal breimachines aanschafte. Daarna bleek echter, dat de machines niet op volle toeren konden werken. Slechts weinig breedten konden er op worden aardigd en de interlock-confectie, bestemd waren, is een typisch vrouwelijk beroep, dat een vakbekwaam heid eist, die mannen zich nooli eigen jnnen maken. Andere voorvalletjes: Het aanschaffen m autobanden buiten bemiddeling van i RAC betekende ƒ6100 schade Het antecedentenonderzoek bij sollicitanten naar rijksbetrekkingen liet wel te wensen over. zulko ten detrimente van het rijk. Bij de rijkswaterstaat bleek de huur van een auto te zijn geboekt als werkzaamhe den van een ambachtsman. Nog juist kon worden bereikt, dat in plaats van kassa'» van drieduizend gulden per stuk. kasre gisters van 300 werden aangekocht voor koffiekamers van werkplaatsen der tele foondiensten. Zoals gemeld, tegenover dit alles staan ook besparingen, die soms een aanzienlijk bedrag uitmaken. Door vereenvoudiging van de voeding onzer militairen, zonder af te doen van hoeveelheid en kwaliteit, werd 150.000 bezuinigd. Wat deze bespa, ring aangaaft, berekend is, dat door onoor deelkundig gebruik van de militaire aard- appelschrapmachines per jaar voor 200 000 aan voeding verloren ging. Hier tegen worden maatregelen genomen. Een andere bezuiniging vormt het aanbrengen van plastic zolen in plaats van leren on der de soldatenkistjes. (Van onze speciale verslaggever) TN'HET HUIS van de heer Ch. J. I. M. Weiter, Tweede-Kamerlid, A partijleider, opposant en vechter voor zijn land, koert een duif zeer vredig. Er speelt wat zon door de grote kamer en z(j legt haar stralen over de lunchtafel, die in deze woning tevens de ontbijttafel is. Want vóór half drie in de nacht gaat de bewoner nooit naar bod en voor elf uur in de ochtend moet u hem niet lastig vallen. „Dat heb ik altijd gedaan. Laat wer ken. Ook toen ik in Indlë was. Het beviel me altijd het best. Maar 's mor gens ben je dan nooit zo vroeg. Dat kan ook niet. Het is steeds: het een of het ander". „De mooiste dagen van mijn leven?" Dat is héél moeilijk Vooral als je zoveel meegemaakt hebt. zo lang hebt geleefd en zoveel hebt gezien. Veel smartelijks hebt gezien. De verschrik kelijkste dag. de somberste, kan tk U oemen. Dat was die, waarop ik hoorde, dat de Japanners m'n jongste >on onthoofd hadden. Maar als U van 1 mooiste dag spreekt, dan moet U et aan één dag denken, maar aan n pfriode. Het was de dag tussen 1920 en 1930 en ik me, met honderden anderen, kon wijden aan de opbouw uan het grote rijk, dat Indië was Met duizen- den jonge krachten hebben we dat gedaan en wat wós het een tijd.' Het dienen van de belangen van de betiol- king ging in die dagen boven alles. Dat was geen frase, maar dat was roeping. Zo stond het in de Indische grondwet: „De bescherming van de inheemse bevolking tegen onrecht en j willekeur is een van de eerste ptich- ten van de Gouverneur Generaal". De heer Weiter kon, van nabij deze bescherming meemaken. Hij was Al gemeen secretaris van het Gouverne ment van Ned. Indië. Een grote baan, die geweldige mogelijkheden bood. Hoezeer dat beschermen van de in heemse bevolking vlees en bloed van de toenmalige bestuurders was, werd de jonge Weiter al duidelijk in het Jaar 1908. Toen maakte hij eens een conferentie mee, die Gouverneur Ge neraal J. B. van Heutsz had met de toenmalige resident van Solo, G. F. van Wijck. Laatsgenoemde had ver gaande Inperking van de herendien- „Ja", zegt de heer Wel- rendeel van hen kwam laten komen. Het was ter, ..dat waren grote fi- uit de middenstand. Want geweldig", puren. Ik heb er talloze dat is en was de kern En btf deze mensen ontmoet in m'n leven, van ons volk. Hardwer- In z'n gedachten ver- Idenburg: een van de kende mensen, die zich wijlend, vertelt de heer weinige mensen, die zich wat wisten te ontzeggen, Weiter opeens van de werkelijk Christen be- die organiseren en door- oude Theo Heemskerk, toonden. Coltfn, Nolens zetten konden. die, in de Kamer tijdens en Aalberse. Grote man- het debat over het ge nen, goede bestuurders Weet U wel. t(af vooral zantschap bü de Paus trsonen van brede predikantsgezinnen uit- achter hem stond, levensvisie. Ook mensen, stekende mensen oplever- die „de broeders lief had- den? Dat waren jonge En waar vindt U die uit een academisch dat, tegenwoordig? gevormd milieu kwamen. En dan die honderden doch waar men altijd jonge mensen, die we leefde uit een kleine Indië lieten komen, beurs. Dat kweekt de al- „dii Vrijwel allemaal kwamen lerbeste mensen. Bij sche gehuwd. En het me- pen vol hebben we zt sten bevolen feit, dat inheemse deel van de dag voor niets op derneming moesten werken, had hij eén eind gemaakt. Er was groot zet tegen gekomen. Bij de bespreking kon da resident de G.G. aanvankelijk niet overtuigen. „Van Wijck", zei generaal van Heutsz, „die verordening moet Je intrekken". „Excellentie" zei de resident, „als ik dat moet doen, neem ik n u ontslag. Ik heb maatregelen genomen, die no dig waren en die binnen m'n bevoegd heid vallen. Ik trek die niet in". Van Heutsz keek de resident lang aan. Toen zei hij: „Je hebt gelijk. Het is je eigen bevoegdheid. We laten „Hij tikte me opeens op de schouder en hij zei: Welter, ken jij een heilige met vier poten?" „Nee", antwoordde ik, s me onbekend". Heemskerk: „De Heilige Stoel". doet véél lever in de leverpastei lekker gezond voordelig Vrdog ooi eons 9tegemon*s onder® lever specialiteiten; Saksische en Berliner leveroossl leverkaas etc. Ziekenfondsen bijeen Premie Vrijwillig Verzekerden is 9 cent te laag (Van een onzer verslaggevers.) In de Jaarvergadering van de Centrale Bond van onderling beheerde zieken fondsen, die heden te Utrecht werd ge houden, zijn mededelingen gedaan het, met de huisartsen bereikte accoord. Als de ziekenfondsraad de ovei ook accepteert, zal het bruto h< van de buisarts, dat nu gemiddeld f 6,71 per ziel per jaar bedraagt, stijgen I 9,50 per ziel per jaar. De verleende toeslagen voor de dunbe volkte gebieden en de extra betaling boven 65-jarigen komen te verva.- len. Voor de laatsten vormen ae huisari- onderling een regeling, die de vor- van een fonds (door korting op het honorarium) inhoudt. Dat fonds zal het ■gelijk maken toch nog een toeslag t< let nieuwe honorarium is voor eei deel kosten, voor een ander deel netU honorarium. Beide elementen zijn zo ge waardeerd, dat voor practijken tot 2000 zielen f 7,75 per ziel per jaar wordt be taald. Het getal 2000 is gekozen om in de kleine practijken de kosten zoveel moge lijk te dekken. Ook met specialisten (verhoging van 16.3 pet) is overeenstemming bereikt, als mede met de apothekers wier loon van f 1,44 per jaar en per ziel verhoogd wordt tot f 2.12 per ziel per jaar. Met de landartsen bereikte men nog geen overeenstemming, doch het overleg duurt voort. De heer C. J. van Llenden uit Eindho ven, die deze mededeling deed, waar schuwde voor het mislopen van de schooltandverzorging (wegens gebrek aan tandartsen). De spreker verwachtte, dat ook over 1956 geen premieverhoging voor de ver plicht verzekerden nodig zal zijn. De financiering van de vrijwillig ver zekerden geeft grote zorgen, omdat de premie nu al voor velen te zwaar ls. Niettemin is, in verband met de verho ging van de huisaruen-honorari premieverhoging van 9 cent per week hier noodzakelijk. De heer Van Lienden dacht evenwel aan een verevening deze premie, waardoor een landelijke premie tot stand zou kunnen komen et voorts opperde hij de gedachte van eer hoger rijkssubsidie. Tenslotte is er d« mogelijkheid van de vrijwillige aanslui ting bij de verplichte verzekering, waar bij het rijk het werkgeversdeel van d< premie zou betalen. Beiaslingrechispraak bij raden van beroep _^(Van onze Parlementsredactie). De Tweede Kamer heeft ernstige be zwaren tegen de door minister Donker voorgestelde regeling, welke beoogt, de belastingrechtspraak op te dragen aan de gerechtshoven. Veel liever zag men een scheiding tussen de gewone rechterlijke macht en de fiscale rechtspraak. Deze laatste immers heeft een geheel eigen ka rakter. Daarom bevelen vele Kamerleden aan. de raden van beroep in deze te handhaven. Bovendien drongen vele leden er op in. dat ook de rechtspraak in zake de rechten van zegel en registratie zo spoe- •gelijk onder deze rechtspraak val len, aldus het Voorlopig Verslag over het wetsontwerp, strekkende tot een nieuwe regeling van de belastingrechtspraak. gevangenisstraf jen de 22-Jarlge verkoper uit Helioo A W die gisteren voor de Utrechtse rechtbank terecht stond onder beschuldiging driehonderd gulden en een aantal sieraden te hebben gesto len Verdachte heeft reeds enkele jaren In psychiatrische Inrichtingen doorge bracht. Prov. Staten dachten niet aan vacantie Debat over subsidies voor cultureel leven hebben de Provinciale Staten van Zuid- Holland gistermiddag uitvoerig /an ge dachten gewisseld over het verlenen van provinciale subsidies aan organisaties, die op cultureel gebied werkzaam zijn. Aan leiding hiertoe waren aanvragen om fi nanciële steun voor stichtingen, die zich bewegen op het terrein van de fi.m, de opera en het toneel. Brak mevr. Van GelderDroste (soc) een lans vooi deze organisaties, de heer Vlasblom («g p.) daarentegen was het volkomen een.' met het afwijzend standpunt van Ged. Staten, alhoewel laatstgenoemde spreker met ge heel genist was over de mededeling van Ged Staten, dat deze kwestie nog erna bekeken zal worden. Gedeputeerde mr Schmal antwoordde, dat dit laatste Inderdaad hot geva) was Stichtingen en organisatie* hebben lot 15 Augustus a.s. gelegenheid te reageren op het rgn. Cultureel rapport, waarna Ged. Staten in het nalaar eventueel met voor stellen tot subsidiëring komen. Mr Schmal waarschuwde er voor. dat men op dit punt echter ook geen te hoge verwachtin gen mag stellen Op een vraag van de heer N v. d. Brugge (a.r.) om het starten an dJstriets-blbliotheken door een rul lere subsidie mogelijk te maken, ant- oordde mr Schmal. dat Ged Staten ook zze kwestie nog eens bekijken zullen. De nieuwe substdle-regebng voor het Rest dent le-orkewt en het Rotterdams Phll- ontsch orkest deed mej. P.,mper (soc.) enthousiast zijn. maar de hee' Vlas- («•g p verklaarde rich er teger. het geen gedeputeerde mr Schmal de opmer- deed maken „Niet mejuffrouw Pom- maar de heer Vlasblom zet op dit •tel een domper", hetgeen de Staten, leden echter niet weerhield goedkeuring 1 het betreffende voorrtel te hechten. Besoek van Spaak uitgesteld. Paul Henrl Spaak, de Belgische minister van buitenlandse zaken, die Dinsdag een be zoek aan het waterloopkundig laborato rium te Delft zou brengen, heeft zijn be zoek uitgesteld tot 22 Juli.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5