Op bezoek bij een Leidse conserven f abriek Onderzoek nut en schade van zilvermeeuw gewenst NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 13 JULI 1955 De machine verdringt de „huisvlijt" en waarborgt een grotere hygiëne (Van een speciale medewerker) Het zal u, evenals ons, vast en zeker opgevallen zijn, dat in deze dagen hier en daar op straat peulen liggen. Hetzij dat u in de buurt van een conserven- fabriek bent, hetzij u zich op een straat bevindt, waarover een wagen gegaan is, op weg van veiling naar fabriek. We zitten op het ogenblik middenin de erwtentijd. Met, karrevrachten komen ze bij de tuinders van het land, met karrevrachten worden ze de con- servenfabrieken binnengereden. Ik ben eens een kijkje wezen nemen bij een der Leidse conservenfabrieken, n.l. die van de firma Schoondergang-Speet aan de Middelste gracht. king werden gesteld. En ze kropen door de cellen van sla, andijvie, spinazie, erw ten, en van alle andere voedingsmiddelen», de onderzoekers, van universiteiten zowel als van groenteverwerkende industrieën en wetenschappelijke land- en tuinbouw- instellingen, en stelden er de voedings waarde van vast. En u begrijpt, dat 't hier dus om 't gehalte ging aan calorieën en de hoeveelheden vetten, eiwitten, koolhydra ten, minerale stoffen en vitaminen. Dé resultaten? De onderzoekingen hebben aangetoond, dat blikgroenten niet voor huishoudelijk toebereide groenten behoeven onder te doen. Integendeel. Bij het gewone koken in onze keukens worden de vitaminen A en C onder aanwezigheid van lucht ver nietigd, wat bij conserveren niet plaats heeft. En dan nog wat. Bepaalde groen ten zijn vérs slechts een bepaald seizoen verkrijgbaar. De conserven - industrie zorgt ervoor dat ze op elke dag van het jaar te eten zijn. Belangrijke industrie •industrieën ons land is De tijd, dat talloze vrouwen en kinde ren er een stuiver probeerden bij te dienen met thuis erwten te doppen, is voorbij. „Uit hygiënische overwegingen" zo vertelde de heer Schoondergang ons „laten wij deze werkkrachten aan de .fa briek komen, waardoor contróle op dit werk voor ons mogelijk wordt." En als u een kijkje in de fabriek nt begrijpt u al dadelijk dat eigenlijk niets door een mensenhand meer wordt aan geraakt. Wat wilt u? Als er in deze tech nische tijd robots zijn, die voor de men: optellen en aftrekken, machtsverheffen 1 worteltrekken, waarom zouden er dar :en machines zijn, die voor ons de peul tjes doppen? Het productieproces Dat doppen is gewoon een kwestie var slaan. Ik .kan u dat niet zo precies uitleg- maar in een enorme trommel word- den de nog gevulde peulen met schoepen de oren geslageh, waardoor ze open barsten. De erwten knikkeren er grote kracht uit, vliegen door de m een net heen en stromen ergens de machine uit. De peulen kunnen niet door mazen, en die vinden dan weer een andere uitweg. Nee, hanwerk is er niet meer bij. De 6 ton „ruw materiaal", die erin ging, is keurig geschift in ïVz ton erwten en 3Vz ton peulen. De peulen gaan naar de boe- :n. Hun koeien zijn er dol op, zeggen ze. De boeren, bedoel ik. De dakloze erwten zijn intussen in een sorteermachine terecht gekomen, via een transportband, en worden daar in 6 ver schillende soorten geselecteerd. En voor dat de bezoeker goed en wel adem ge haald heeft, we volgen nu één soort zijn de erwten in een spoeler terecht ge komen. Twee vliegen in één klap: ze wor den daar netjes schoon gespoeld en tege- vóórgekookt. Als halfzachte dak lozen snellen ze een ogenblik later om precies te zijn: na 3 minuten naar de vulmachine, waar lege blikken geheimzin nig rond draaien en vijf seconden daarna, gevuld en wel, met een deksel erop, door bekwame handen worden opgevangen en op wagentjes gezet. U ziet, er is geen hand naar de inhoud uitgestoken. Maar natuurlijk wemelt het daarbinnen in dat blik, bedoel ik van bacteriën, waardoor vroeg of laat de kostelijke erw ten zouden bederven. Daarom gaan de gevulde en gesloten blikken eerst nog r de sterilisatie-afdeling, waar ze een uur in grote ketels aan een tempe ratuur van 120 graden worden bloot ge steld. En ook hier weer twee vliegen in één enkele klap: de bacteriën zijn dood Vitaminen U behoeft zich dus over de hygiëne niet bezorgd te maken. Maar hoe zit het met de vitaminen? Je hoort nogal eens zeg gen, dat blikgroenten minder vitaminen bezitten dan verse. Nu héb ik dit aan de heer Schoonder gang gevraagd, maar eigenlijk was ik daar bij de duivel te biecht. Ik bedoel: wie van een conservenfabrikant ver wachten dat hij zal zeggen: „Die groenten i mij? Nou, meneertje, véél heb je er t aan, voor je lichaam". Ik ben dus ook ergens anders te rade gegaan. Bij de Amerikanen. Want Amerika heeft op dit gebied een uitgebreid onderzoek inge steld. en ik ga u daarover iets vertellen. En daartoe neem Ik u mee terug naar het Jaar 1941, toen Wereldoorlog II in al zijn verschrikkelijke felheid woedde. Hoe lang zou het duren? Niemand wist het. Hoe moest het met de voedselvoorziening? Men kon er geen antwoord op geven. Amerika, dat er nog fiet beste aan toe was, maakte zich niettemin eveneens zor gen over de voedselkwestie. En president Roosevelt riep een Nationale Voedings conferentie bijeen om een overzicht te krijgen van de verschillende voedings middelen, al of niet geconserveerd. Er werd een grootscheeps researchpro- gramma opgesteld, waarbij aan een aan tal beroemde universiteiten belangrijke fondsen voor het onderzoek ter beschik- Deze foto geeft een beeld van het laatste stadium, dat de conserven doorlopen. Via de omlaag lopende band worden lege blikken aangevoerd, die door de vulmachine van hun inhoud voorzien worden. Het apparaat rechts op de voor grond zorgt voor het herme tisch afsluiten der blikken. van zeer groot belang. Niet alleen uit voedsel-overwegingen, maar ook uit het oogpunt van werkverschaffing. Wilt u cijfers? Nederland heeft ongeveer 30 venfabrieken, waarin duizenden i werken om ruim dertig verschillende soorten blikgroenten te fabriceren. 23.000 Kruideniersbedrijven en 18.000 kleinhan delaren in aardappelen, groente en fruit verkopen blikgroenten. De conserven- industrie is klant van 37.600 kwekers en tuinders, die hun producten veldvers aan 168 veilingen leveren. En nu spreek ik nog niet eens van de andere industrieën, zoals blikfabrieken, drukkerijen (voor de etiketten), emballa gefabrieken, enz., die hierbij betrokken zijn. En omdat ik met de erwten begonnen ben, wil ik er ook mee eindigen. Weet hoeveel geconserveerde erwten er p- Jaar door ons, Nederlanders, gegeten worden? Veertien millioen liter! Daarom draaien er bij de firma Schoondergang volgende week als het seizoen op volle gang is 40 a 50 duizend kilo erwten door de machines. Per dag, bedoel ik. En komen er op zo'n dag ongeveer 25.000 literblikken in de opslagplaatsen te staan. Had u dat gedacht? Fotowedstrijd voor oud-padvinders verkenners van het district een fotowed strijd onder het motto „Het leukste mo ment in het kamp". He*. i6 dus aan de jongen^ om uit te maken, wat het leukste moment was. Bij de beoordeling van het ingezonden werk zal niet in hoofdzaak op de fototechniek griet worden, doch meer op de originaliteit van de foto. Een jon gen met een eenvoudig boxje heeft dus evenveel kans op een prijs als de bezit ter van een duurder apparaat. Bij voldoende deelneming zal te zijner tijd een tentoonstelling van het ingezon den werk worden gehouden. Voor de groep, waarvan de eerste prijswinnai is, zal een wisselbeker beschikbaar den gesteld. De foto's moeten vo September worden ingezondert aan secretariaat van de O. P. V., Hooglandse Kerkgracht 33a te Leiden. Candidaat A. Elshout bedankte voor Leiden Cand. A. Elshout te Rotterdam-Over- schie heeft het op hem uitgebrachte be roep van de Geref. Gemeente te Utrecht aangenomen en bedankt voor 26 andere beroepen, waaronder dat van de Geref. Gemeente te Leiden. Bevorderingen Meisjes-H.B.S. Aan de HBS :(jn bevorderd G..A. Boon Voorburg; L. J. Bremmer, Leiderdorp; A. C. van Dijk, G. A. de Graaft, A. E. Groot, T. Hartman, J. K. Huizinga, R. R. 's-Jacob, Katwijk aan Zee; W. F. v. d. Kaaden; T. H. C. C. Knott- 5, Oude Wet. G.W. Meerburg; M. G. H. Moens, Oegstgeest; L. M. Munck, Katwijk Zee; H. S. Niessen, A. J. de Roode, E. F. Stolte, M. G. van Tol, F. H. K. M. Verhoef, Noordwijk; O. M. Vogelenzang, J. M. Th. Vermolen, E. J. Wassing, Leid schendam; A. v. Mazijk, Noordwijk. Afgewezen: 6. Voorts zijn naar klas II bevorderd: J. H. D. Arnoldus, H. Broesder, M. A. Hanson, Leiderdorp; A. Hazevoet, Oegstgeest; A. M. van der Huyzen, Lei derdorp; M. K. E. J. Kampman, F. J. Koet, E. M. van Leeuwen, M. T. v. d. Linden, M. W. van Linden van de Heu- vell, Oegstgeest; W. A. Lunenberg, C. A. Merkens, Nieuwkoop; N. C. E. Moonen, E. J. Riel, G. A. Schill t.Truus), Wasse- E. Schmohl, Noordwijk; M. C. Ver-, lind; N. K. K. de Vries, A. A. M. Zaad- noordijk, L. C. van der Zaal, Lisse. Voorwaardelijk bevorderd: 2; afge- ezen 6. Eveneens bevorderd naar klas II: H. J. Bergman, S. B. L. Bonte, Sa6sen- heim; A. Dinger van Kruiningen, Wasse- r; I. van Elk, Hazerswoude; E. J. F. i Hal, S. I. Hemsing, Leidschendam; W. Hubeek, D. Huigens, Noordwijk; M. A. Lingsma, A. C. van der Marei, Val kenburg (Z.H.); C. M. Meerpoel, E. B. J. Prins (Betty), P. C. Rijling, Voorschoten; J. F. W. van de Scheur, W. Teyn, J. W. Vogelaar, Wassenaar. Afgewezen: 8. Bevorderd naar klas III: H. I. Bedeaux, J. J. C. Brandt, B. I. an Diest, Sassenheim; G. van Dijl, Oegstgeest; P. L. A. Everstijn, J. R. A. an Gennep, Wassenaar; J. Goedhart, Katwijk aan Zee; S. de Gröot, Voor schoten; S. Hagemans, C. M. Hueting, Katwijk aan Zee; R. G. S. Jongsma; M. C. Kocsis (Maritza), J. W. Mensing, Oegst- V. J. M. E. Niël, Oegstgeest; W. C. I. Nijeboer, F. M. Ooms, S. E. Reyer, Leid schendam; P. Smittenaar, L. van der Staay, L. van der Vliet, Oegstgeest; G. J. Vogelaar. Wassenaar; C. G. M. Walen kamp, N. M. Zorgdrager, Voorschoten. Afgewezen: 6. Voorts bevorderdw naar klas III: E. Arentzen. M. Atkins, Leidschendam; W. E. Bakema. A. M. A. Boeke, Voor hout; C. M. Bruin, Oegstgeest; M. P. M. Chorus, Oegstgeest; T. van Elk, Hazers woude; J. C. Hofstra, C. H. Huigens, K. J. Key. A. L. Marck, Oegstgeest; C. M. van den Ouweelen, M. H. Prenen, L. I. van Royen, Oegstgeest; W. van Schaik, Voorschoten; Y. Smit, Leidschendam; J. F. Schill 'Anneke), Wassenaar; E. M. L. Slangen, M. T. Splinter, B. Tijmstra, D. A. M. H. Uiterwijk Winkel, M. Warns, Katwijk aan Zee; J. M. Wolters, A. Bos. Voorwaardelijk bevorderd: 2; afge- Eveneens bevorderd naar klas III: W. H. Andela, Oegstgeest; E. Barrau, Noordwijk aan Zee; C. C. van den Berg, Boskoop; W. Blom, Katwijk aan Zee; D. B. Engels, Wassenaar; E.J. T. Fanoy, Leidschendam; E. Groenhuyzen, Y. T. v.( d. Heiden, H. L. A. Koster, Boskoop; R. H. Postel, J. M. Servaas, G. C. C. Splin ter, C. M. A. Swaan, M. E. Tappenbeck, Noordwijk; M, Teyn; G. Uljée, Voor burg; M. Wassenaar, Voorschoten; L. M. S. van Weesel, G. J. Westerveld, C. T. Woltman, Voorschoten. Voorwaardelijk bevorderd: 1; afge- Bevorderd naar klas IV A M. M. P. Aalders, H. van Bellen, Oegst geest; W. E. Bos, Alphen aan den Rijn; W. C. G. Burema, E. M. Burgerjon, Lei derdorp; J. S. C. W. Couwenberg, P. D. I. Dijk, Leiderdorp; M. de Geus, E. M. H. de Haan, N. I. Hameter, Voorschoten; B. C. Hölscher, Oegstgeest; C. S. Hoogen- doorn, Voorburg; R. Jaarsma, Leidschen dam; J. H. Overdijkink, Katwijk aan Zee; T. Raaf, Oegstgeest; W. A. Rijnhart, M. de Ruiter Zijlker, Oegstgeest; M. E. J. Spier, A. M. Tappenbeck, Noord wijk; A. H. Vaviwer, M. C. Verstelle, Voorburg; A. L. Wolkers, Oegs'geest. Afgewezen: 2. Bevorderd naar klas IV B: J. W. E. Bakema; A. van den Berg, Voorschoten; M. J. C. Blind. Oegstfeest; J. H. E. van. den Burg, Oegstgeest; J. Eps- kamp; J. M. Ginjaar. Leiderdorp; A. M. Haarsma, Warmond; J. van Herk; F. E. Kaiser, Oegstgeest: J. Kuperus; M. Lau- rentius, Leidschendam; W. F. Moonen; B. J. Sira; V. G. M. Smeets, Oegstgeest; M. J. G. Smit; I. M. A. Westen. Voorwaardelijk bev. 1; afgewezen 1. Bevorderd naar klas IV A: E. van den Berg; P. P. Bloem, Koude kerk a.d. Rijn; B. H. de Boer, Hazerswou de; A. M. L. Duyverman; J. E. Görtz; S. Hoek. Noordwijk; A. G. A. Janssen; L. Janssen: M. .Kleibrink; J. Lammerée; J. in Linden v. d. Heuvell, Oegstgeest; G. J. Melse, Noordwijk; C. A. van Muiden. C. J. B. van der Plaats, Sassenheim; W. H. de Roock. Noordwijk a.Z.; M. Schou ten, Voorburg; J. S. Struick. Oegstgeest; M. J. Swart; J. W. van Veen. Oegstgeest; K. G. M. van Wiechen, Zoeterwoude; H. Wijntjes, Oegstgeest; J. C. S. Zaadnoor- dijk; A. M. Reints. Afgewezen 1. Bevorderd naar klas VA: S. M. von Bose; W. S. W. Brinkman, Oegstgeest; G. Brouwer; M. de Bruijne, Leiderdorp; M. J. Callenbach, Oegstgeest, E. Drees; A. L. Gordon Hasselbach, Was senaar; L M. Hilarius; N. G. de Jong; C. D. van der Kamp; J. W. J. Kat; N. de Kort, Katwijk a.Z.; E. C. D. de Liagre Böhl; J. D. van der Linde. Waddinxveen; W. van der Linden, Leiderdorp; M. Lou- rens; W. Marck; H. A. de Meijer; J. Monasch, Wassenaar; M. van Syll, Oegst geest; P. Stigter; A. H. Veer. Leider dorp; S. M. R. van der Werf, Oegstgeest; J. A. Arnoldus. Oegstgeest. Voorwaardelijk bev. 2; afgewezen: 5. Bevorderd naar klas V B: A. M. Baldal, Oegstgeest; E. van De venter; A. G. Duyster, Noordwijk; C. H. S. E. Hofstede. Oegstgeest; C. Hoogen- doorn, Zoeterwoude; A. H. Horikx; J. Laurentius, Voorschoten; E. van Meurs, Voorburg; A. M. Smeets, Oegstgeest. Afgewezen: 2. Bevorderd naar klas VI A: M. B. Bernard; T. Boersema; S. Bruide gom, Sassenheim; B. W. Demenint, Oegst geest; J. Dullemond, Noordwijk a.Z.; M? E. Engels, Wassenaar; N. Kaay; H. Knib- be; I. de Kruis; I. M. G. van Kuik, Oegst geest; H. Kwaadgras; C. E. van Lin- donk, Nieuwkoop; J. H. Punselie; C. de Rijke, Sassenheim; 'E. L. de Roode; J. H. Rovers; L. P. Silver, Wassenaar; A. M. van der Ster; A. T. Toren, Voorscho- G. S. A. Veltman; I. Verhoeven; A. A. Verwer; P. Vigeleyn Nikijuluw, Was- r; P. van Waveren; A. M. Witte. Voorhout; W. M. L. Wouters, Voorscho ten; M. Zeldenrust, Oegstgeest; J. M. v. Leeuwen, Lisse. Bevorder naar klas VI B: I. N. Bakx; E. Batteljee; A. M. Bot; C. E. Brandt; N. J. Bruin; J. C. Hageman; D. Hogendoorn, Noordw.; C. de Kier; S. Knapper, Voorburg; G. S. de Vries; M. K. Young, Voorschoten. Waar niet anders vermeld wonen de bevorderden ln Leiden. Massale vernietiging van thans niet te billijken van de Zilvermeeuw in ons land vele pennen in beweging gebracht. En niet helemaal ten onrechte. Ik zou hier iets dieper op willen ingaan, opdat de lezer een betere kijk op en mening over deze actie zal krijgen. Laten wij beginnen met te vertellen, dat deze verdelgingsactie wordt ge voerd door de afdeling natuurbescherming van het Staatsbosbeheer. Ver vooruit werd gezien toen men jaren geleden deze aparte afdeling bij het Staatsbosbeheer kreeg. Enig in haar soort in ons land en met een kundige leiding van dr M. Mörzer Bruijns. Sedert 1939 worden in kleine schaal zilvermeeuwet houden" door middel van eieren schud den. eieren rapen, kalkeieren leggen, gif tig brood neerleggen, enz. Nimmei heef: hier iemand bezwaar tegen gehad Men moet namelijk goed begrijpen, dat, wan neer de mens terreinen gaat beschermen hierdoor het overwicht in de natuur ver stoord wordt. Vooral op de Wadden eilanden. waar de Zilvermeeuw geen lasl heeft van zijn natuurlijke vijanden, dt zee-arend, de vos. e.d., bleek de uitbrei ding van de Zilvermeeuw-kolonies te gaan. en wel ten nadele van andere kolonie-vogels, in het bijzonder de sterntjes. Grijpt men door bescherming terrein in de huishouding van c in. dan moet men zich ook bewust zijn van de gevolgen. Dit is men zich wat be treft de Zilvermeeuw niet geheel bewust geweest en de Zilvermeeuw breidde zich', door gemis aan vijanden, door wintervoe- dering en de veilige bescherming onrust barend uit. Jammer echter, dat men dit door nauwkeurige tellingen gedurende reeks van jaren, nooit heeft gebracht. Het is altijd t schattingen gebleven. Daarbij komt nog. dat in grote kolonies en aantal individuen (dus niet allemaal!) _ich te buiten gaan aan het rov»i nesten, niet alleen van soortgenoten. van eieren en jongen van visdiefjes, kluten, berg- en eidereenden, weidevogels :.d. Anderen beweren, dat vooral de itejaars zilvermeeuwen zich hieraan te buiten gaan. De Zilvermeeuw is namelijk na enkele jarerf geslachtsrijp draagt dan pas het zuivere volwaï kleed. Vele Zilvermeeuwen kunnen de ouderdom van ruim 29 jaar bereiken; Nederland geringde meeuw wero zelfs i 27 jaar later teruggemeld! )f er werkelijk zo'n duidelijke achter uitgang is van kluten, visdieven, owerg- sterna. eider- en bergeenden (de laatste ondanks de grote slachting in de 1954 in de Duitse Bocht), valt nog te betwijfelen. Daarbij komt nog. dat kluten a sterns zeer erratisch broeden, aarom het plotseling ontbreken nog geen chteruitgang behoeft te zijn. Een nauwkeurige telling van alle broedkelonles van slems en kluten in op* land over een reeks van jaren zou hier betrouwbare resultaten op leveren. De grote stern heeft weinig te duchten van de Zilvermeeuw en het plunderen van vlsdief-kolonies door Zilvermeeuwen wordt voornamelijk veroorzaakt door onrust in de kolo nies, doordat er steeds mensen door heen lopen. Hiervan maken de minder schuwe Zilvermeeuwen gebruik. De mens is hier dus direct de schuld van en niet de Zilvermeeuw. In een rusti ge vlsdi-ef-kolonie zal zich niet gauw een elerrovende Zilvermeeuw durven land op I dat het vergif, strychnine, dat op het „klein ge- ogenblik wordt gebruikt, niet -snel werkt en hevige krampen veroorzaakt. Bij pu blicatie van de vernietiging van de Zil vermeeuwen zal ook de waardering voor alles wat leeft verminderen. M.i is het een minder goede reclame voor natuurbe scherming in ons land. De publicatie had wetenschappelijk door deskundigen ver antwoord moeten worden. Hierdoor had deze kwestie minder verontwaardiging gewekt en minder pennen in beweging gebracht. Jammer zou het ook zijn, als bij deze grote vernietigingsactie ook de enkele pa ren Britse kleine mantelmeeuwen, die in ons land tussen de Zilvermeeuwen broe den. het slachtoffer werden. In de Zilver meeuwen-kolonie in Wassenaar bijvoor beeld. waar reeds een groot aantal werd gedood (n.b.'deze kolonie werd reeds ja ren achtereen met de grootste zorg be schermd. alhoewel het aantal door eieren schudden en kalkeieren kort werd gehou den) kunnen de Zilvermeeuwen pertinent geen schade bij nesten van andere vogel soorten toebrengen. De onrust in de ko lonie veroorzaakt alleen maar. dat de gels zeer verspreid gaan broeden, zo dat zij minder makkelijk zijn te vinden, terwijl andere in duindoorns gaan broe den. waar men moeilijk bij kan komen Behalve dat de Zilvermeeuw een acsthe- tisch belang heeft en men er in de steden veel plezier in heeft, meeuwen te v in parken en vanuit ramen (ook hierdoor breidt de Zilvermeeuw zich uit), zijn ook nuttig als opruimers van onze stran den, waar ze dode vissen en vogels op ruimen. Zij zoeken het strand af mossels en schelpen met inhoud, vette papiertjes, e.d. De onrust in de kolonies zal op den duur ook vestigingen veroorzaken op rreinen. waar wij de Zilvermeeuw nog inder wensen. En het is mij dan ook enen male onbegrijpelijk, wa ook in de kolonie te Wassenaar zo'r gebreide actie wordt gevoerd. Geen reclame Prof. dr Rudolf Drost, leider van de Vogelwarte Helgoland in Duitsland schrijft in zijn onlangs gepubliceerd arti kel „Gelenkter Seevogelschutz" („Geleide zeevogelbescherming") in het Festschrift gelegenheid van de opening van het gebouw van de Nordrhein-WestfSiischen Vogelschutzwarte Essen-Altenhundem het doden van Zilvermeeuwen en ook hij komt tot de conclusie, dat het in derdaad nodig is. Het is alleen jammer. nu ook de gevolgen niet kan die het doden van vele Zilver- over er.kele jaren wellicht te weeg brengt. Het kon geen kwaad zoals en in de afgelopen jaren Zilvermeeu- en doodde. Nu heeft men deze actie in dit seizoen groots aangepakt en ik zie met belangstel ling de gevolgen tegemoet. Men beweert, breid wetenschappelijk, goed-gefun- deerd onderzoek over het nut en de schnde van de zilvermeeuwen zou hier een beter licht op deze kwestie kunnen werpen. Men zou b(| de op het ogenblik vergiftigde zilvermeeu wen een maagonderzoek kunnen houden. Déze maaginhouden zouden ons immers een rader inzicht kunnen geven in het werkelijke voedsel van de zilvermeeuwen. Tevens zou het grote aantal dode zilvermeeuwen een goede mogelijkheid zyn voor weten schappelijk onderzoek naar gewichten en maten e.d. der meeuwen. Samenvatend zou ik willen zeggen, dat ik persoonlijk niet tegen het verminde ren van het aantal zilvermeeuwen ben, waar dit werkelijk nodig is en op de wijze, zoals in vóórgaande jaren werd toegepast. De masale vernietiging van dit seizoen, de w(|ze van vergiftigen en de ondeskundige berichting en voorlich ting aan „het grote publiek" kan ik eoh ter niet billijken. Warmond, Juli. Jaap Taapken. Agenda van Leiden Woensdag Hooglandse kerk, half 88 uur: Avond stilte. Rchoboth 8 uur: C.B.P.B.-bijeenkomst. Spreker dr A. Kuyper, kinderarts te Oegstgeest Alexanderstraat—hoek Bernhardkade, 7.30 uur: interkerkelijke samenkomst Sprekers ds C. van der Weele. Chr. Ge ref. predikant en de heer Stikkelorum. Medewerking van Chr. Geref. Zangkoor. Onderzoek Of vermenging van vogels van d< kolonie naar de andere geregeld plaats heeft, is nimmer bewezen. Een onder zoek, dat het Staatsbosbeheer hiernaar doet, zal pas na jaren resultaten kunnen opleveren. Wel is bewezen, dat zilver meeuwen zeer plaatstrouw zjjn en ge woonlijk daar gaan broeden, waar zij geboren z\jn, en zelfs nog na 20 jaar en langer op hun geboorteterrein, gedurende de broedtijd worden aangetroffen. Zijn er verder niet vele ongecontro leerde klachten over de zilvermeeu wen binnengekomen, die ze in een zwart daglicht stellen? Een uitgc- Kinderkerk Nathanaël herdacht het veertigjarig bestaan Sempre Avanti met Jong en Jolig luisterden de avond op In het wijkgebouw Pniël werd gisteravond het veertigjarig bestaan her dacht van de kinderkerk Nathanaël, met de ouders, oudere kinderen, ge nodigden en assistenten. De voorzitter van de feestcommissie, de heer C. Dekker, verwelkomde de aanwezigen, in het bijzonder de voorzitter van de kinderkerk, de heer W. H. van Heusden, bestuur, de wijkkerkeraad en de donateurs. De heer Dekker deelde nog mede, dat het uitstapje is bepaald op 17 Augustus. De reis gaat naar Harderwijk en Put ten. Namens de. feestcommissie bood spr. de heer Van Heusden een Bijbel in de De heer C. Dekker, voorzitter van de feestcommissie, overhandigt aan de heer W. H. van Heusden, voorzitter van de 40 jaar bestaande kin derkerk „Nathanaël" een Bijbel in de nieuwe vertaling voor gebruik in de kinderkerk. Foto N- van der Horst nieuwe vertaling aan. Hij herinnerde er aan. dat de heer Van Heusden sinds een half jaar als voorzitter fungeert en zich volledig voor dit werk geeft. Namens de wijkkerkeraad sprak ds J. Groot. Deze bracht de gelukwensen over en wierp een terugblik op de afgelopen' veertig jaar, waarin de kinderkerk het evangelie heeft gebracht. De heer Van Heusden dankte de assistenten voor het vele door hen verrichte werk. Hij hul digde de oudste assistent, de heer Jac. van Gent, die reeds 41 jaar meewerkt, ook toen cte kinderksrk van Pnièl nog alleen stond. Zij is nu samengevoegd met die van Nathanaël. De voorzitter over handigde hem een cadeautje. Deze avond verleende Sempre Avanti medewerking. Jong en Jolig met de heer Wim Brugmans als solo-zanger bracht de juiste stemming er in en ook de zaal zong dapper mee. Ter afwisseling werd een dirigeerwedstrijd gehouden. Mevrouw Sjardijn en de heer v. d. Velden leidden "en mars en een wals. Na de pauze werd onder regie van de heer H. v. d. Broek het stuk „Schoonmama komt logeren" door de toneelgroep van Sempre AvanU opgevoerd. Vaikensmarkt maakt het halve millioen vol Het vijfhonderddulzendste vette varken zal ongeveer eind Augustus op de Leidse veemarkt aangevoerd worden sedert Lei den in 1905 overging tot het houden van een vette varkensmarkt. Het dier zal bij deze feestelijke gelegenheid met gepast ceremonieel ontvangen worden- De heer J. Kukler in het zilver Gisteren herdacht de heer J. Kukler het feit, dat hij 25 jaar verbonden was het PTT-bedrijf. Bij ontstentenis van de directeur het de heer W. E. Tupker, die de jubila ris thuis kwam bezoeken en namcr directie waarderende woorden sprak zijn werkzaamheden, eerst als besteller, later op 't station, voor het bedienen de posttreinen. Deze waardering werd ook tot uitdrukking gebracht door de dedeling, dat de heer Kukler binnenkort zijn bevordering tot „eerste klasse' verwachten. De heer J. Evers voerde het woord namens het Jublleumfonds en overhandigde een enveloppe met inhoud. Uiteraard kwamen ln de loop van de dag vele collega's hun gelukwensen aanbie den. Opleiding interkerkelijke gezineverzorging 17 Gezinsverzorgsters zijn gisteren ge slaagd voor het theoretisch gedeelte de opleiding voor Interkerkelijke gezins verzorging, Rapenburg 59. De namen der geslaagde dames zijn: G. van Aalst te Hazerswoude, C. van Baardwijk te Voor schoten, J. Baas te Mlddenmeer, A. M- Boersma te Spanbroek, W- van Braak te Bovenkarspel, J. Dirckx te Alphen aan den Rijn, J. M. v. d. Ham te Leiden, G. Kamp te Wi^denes, G- Keizer te Boskoop, A- C- Kok te Schoonhoven, W. Korenwin- der te Mijdrecht, N. Mooy te Alphen aan den Rijn, N. W- Pieper te Wieringerwerf, P. Terpstra te Den Burg (Texel), H. M Ufkes te Breezand, Ph. P. Verblauw te Hansweert en J. Westhoff te Slootdorp. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Maria, dr van H. Stokkel en S. Pet; Cornelia A, d v M. de Vreugd en K. Jonker, Maria W. G., d v A. J. v. Schagen en G. M. Vink, Franciscus P. M. N. H. Meiman en A. M. van Boxtel, Rudolf P. z v P. de Graaf en C. M. Ket- tenis, Helena A. M. dr v L. H. Bergman van Leeuwen; Hans, z v A. Nieuwenhuizen en J. Louwera, Jacob, z Th. Brandt en E. Verlind, Suzanna, d S. Tegelaar en S. van E«, Cornelia, d v J. Heemskerk en D. Kulk, Ivonne, d v J. M. Stikkelorum en S. Vermond, Yvon- van Elk en H. M. Cammeraat, Jan W, z v G. Bonda en R. M. Macalia- ter, Marianne E, d v J. J. Boetekees en W. Moll. ONDERTROUWD: W. de Vfind en H. Kanbier, M. J. B. van Ettlnger en M. T. yan Dijk, G. v. Eijgen en G. Heijink, G. Geukes en J. Hermans, H. G. van Plate- rink en M. Sommering, G. Bloem en H. C. Seller, J. W. Braun en M. A. J. Gor dijn, H. J .A. Welling en B. J. M. Dika, A. E. Taverne en E. Kooien, W. K. Swa- gers en W. P. Ouwerkerk, F. C. Verël en Hardeman, J. M. Stikkelorum en S. Gordijn, A. N. Blonk en P. M. Hooijmans, G. Kluivers en C. M. Montanus, P. D. C. Kriek en A. H. M. van Lint, J. P. L. Bik en J. M. van Ruiten. OVERLEDEN: A. W. A. Lacle, man 56 jr, J. J. van Houweling, wed. van Van Linden, 74 Jr, J. M. van Beelen, hulsvr. d. Plas, 63 Jr, K. Haasnoot, man L. C. T. Zandvliet, man 41 Jaar. Donderdag Gulden Vlies, 24 uur: intiem afscheid dr H. Schilp, directeur Chr. kweekschool; half 56 uur: openbare receptie. Burcht, 2 uur: feestmiddag verkeers- brigadiers. Pomona-terrein, half 8—half 10: Leidse Jeugd Actie, slotavond zomercursus veld en terreinspelen. Vrijdag Oegstgeest, Irene: 56 uur Ont spanningsprogramma door leerlingen van Chr. kweekschool t g-v. afscheid van de directeur dr H. Schilp. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor volkenkunde. 103 uur: Japanse kleurendruk - houtsneden Kunlsada (tot 15 Juli), en „Zo zien ztj ons" (de Europeaan gezien door ander* volken), tot 2 October. Lakenhal, 95 uur: Moderne Belgi sche beeldende kunst (tot 18 Juli), Nachtdienst apotheken Apotheek Herdlngh en Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502, en apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Van plat gevallen Gisteravond om half negen ls het 12- jarlg dochtertje van de heer Van Meizen de achterkant van de woning aan de Nieuwe Beestenmarkt van een vier meter hoog plat gevallen. Ze kreeg een zware hersenschudding -en wonden aan het hoofd. Ze werd door de E.H.D. naar het A.Z. vervoerd. Er bestaat geen le vensgevaar. Zaterdag a.s. Feestmarkt met gratis loterij Wethouder D. van der Kwaak zal Za terdagmiddag om half een op het bordes het stadhuis de officiële opening ver richten van de feestmarkt, die gehouden zal worden ter gelegenheid van het 35- jarig bestftan van de centrale vereniging de markt-, straat- en rivierhandel. Het marktterrein zal met vlaggen ver sierd worden en 's-mlddags zal muziek jor een feestelijke stemming zorgen- Tijdens deze feestmarkt wordt een gra tis loterij gehouden met tien hoofdprijzen, waaronder een rijwiel. Bovendien zijn ijftig prijzen ter waarde van ongeveer f 10 ter beschikking gesteld- Wethouder Van der Kwaak zal om zes uur 's avonds de trekking van de loterij verrichten. P.V. „Het Oosrten" De vereniging van postduivenhouders „Het Oosten" hield een wedvlucht met oude duiven vanaf Creil. In concours wa- 53 duiven, die om acht uur met N-O.- wind gelost werden. De eerste duif be reikte zijn hok om 15-57-55 uur en vloog een gemiddelde snelheid van 729,73 meter per minuut- De laatste prijs winnende duif arriveerde om 17.14 uur, gemiddelde snelheid 640,39 meter. De uitslag luidt: A. ter Haar 1, 4; W- Hartevelt 2. 7, 10; L. Burgers 3; J. Boek kooi 5, 6, 8, 9, 11, 12, 13; Kampioenen Midfond 1. J. Boekkooi met 485,6 punten; W. Hartevelt met 473,3 p; 3. A ter ar met 451,5 p; 4. L- Burgers met 385.8 p; 5- H. v. d. Vecht met 368 p. Bij de Marva. De rechtbank te Den Haag heeft gis teren de 65-jarlge loswerkman K. aldaar veroordeeld tot 2 jaar en 6 maanden, om dat hij schuldig ls bevonden aan het ple gen van een inbraak in de Haagse Hema op 4 December van het vorig jaar. waar bij f 40.000 ia gestolen. De overige ver dachten werden wegens gebrek aan be wijs vrijgesproken. Het credlet van Denemarken bij de Europese Betalingsunie ls bijna uitgeput, zodat het land verplicht zal worden zijn nadelige saldi geheel met dollars te be talen. De Deense valutareserve bedraagt slechts f275 min. De wereldproductie van gewassen wol wordt voor 1954-1955 geraamd op 1157 (v.J. 1151) min. kg. Trakan Productie Juni 19.500 kgt

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3