L Puzzle j| R.K. eenheid Andrews Christelijke politici komen in het geweer Liefde Roeping 2 WOENSDAG 13 JULI 1955 T>» ENKELE r.k. bladen zyn berichten verschenen, als zou er tussen de Katholieke Volkspartij (de party van Romme) en de Katholieke Nationale Partij (de partij van Welter) in principe overeenstemming zijn bereikt over het vraagstuk van de politieke eenheid. Er zou thans alleen nog een accoord moeten worden bereikt over het aantal verkiesbare plaat sen, dat figuren uit de K.N.P. zullen krijgen op de candidatenlijsten, waar mee de K.V.P. in 1956 zal deelnemen aan de Kamerverkiezingen. De K.V.P. zou aan de K.N.P. drie verkiesbare plaatsen hebben aangeboden, maar de K.N.P. zou dit aanbod nog niet hebben aanvaard. Latere berichten in een ander deel van de r.k. pers wekken de indruk dat de eerstbedoelde berichten wat voorbarig zijn. Men zou by de bespre kingen tussen K.V.P. en K.N.P. nog nauwelijks aan de zetelverdeling toe zijn. Men zou op dit ogenblik nog met elkaar doende zijn over de prac- tische politiek. TTOE HET ZIJ, in welk stadium de besprekingen zich ook bevinden, het is wel duidelijk dat onze r.k. medeburgers bezig zyn ernst te maken met de politieke eenheid. Wij bedoelen dan nu de r.k. burgers, voor zover zij overtuigd zijn van de wenselijkheid of noodzakelijkheid ener r.k. confessionele partijformatie. Zoals bekend, zijn er ook r.k. burgers die daarover anders denken. Zij zyn toegetreden tot een doorbraakpartij, al hebben zij daar ook een eigen werkgemeenschap gevormd. Zij zijn in het overleg niet langer betrokken. Het gaat bij de besprekingen dus tussen K.V.P. en K.N.P., of, om het in de sfeer der personen uit te drukken tussen Romme en Weiter. De groep-Welter heeft zich destijds van de grote r.k. party losgemaakt om het standpunt, dat deze partij innam met betrek king tot Indonesië. Maar zoals het meer gaat, toen de nieuwe party er eenmaal was, hebben zich ook andere verschilpunten geopenbaard. Van daar dat de r.k. partij van de heer Wel ter nog als een afzonderlijke partij bestaat, terwijl toch de Indonesische affaire reeds tot het verleden behoort. T/'OOK INSIDERS is het duidelijk dat er de laatste jaren wel een grotere toenadering tussen K.V.P. en K.N.P. is gekomen. Althans er zijn tussen deze partijen enkele hindernissen verdwenen of in omvang afge nomen, die voor de K.N.P. nog konden gelden als evenzovele stenen des aanstoots. Zo heeft de door de K.V.P. aanvankelijk voorgestane figuur van de smalle basis, het samengaan dus van K.V.P. en P.v.d.A., langzamerhand plaats gemaakt voor die der brede basis. Tegenover P.v.d.A. heeft de K.V.P. zeer aan zelfstandigheid gewonnen. Het vermoeden is wel gewettigd dat een algehele breuk tussen K.V.P. en P.v.d.A. de heer Weiter en de zijnen niet onwelgevallig zou zijn, maar het is de vraag, of hij dit werkelijk als éen voorwaarde voor de eenheid zou willen stellen. Voor de heer Romme en de zijnen is deze voorwaarde stellig niet acceptabel. Aan een andere wens van de heer Weiter, een ingrijpende verlaging van de belastingen, is kortelings reeds ook al weer voor een belangrijk deel voldaan. A LLE HINDERNISSEN zijn intussen waarschijnlijk nog niet verdwenen. Het is bekend, dat de heer Weiter een gereserveerd standpunt inneemt tegenover de P.B.O., maar omgekeerd dringt de heer Romme juist nu aan op een versnelde verwezenlijking van de gedachte der P.B.O. Daarbij kan hij zich dan op niets minder beroepen dan op het befaamde mandement der bisschoppen, waarin de gedachte der P.B.O. als een groot goed wordt geprezen. Begrijpelijk is het. dat ook bij anderen dan de r.k. deze r.k. pogingen tot herstel van de politieke eenheid, voor zover daarover iets uitlekt, met belangstelling worden gevolgd. De socialisten doen het zelfs met enige argwaan. Zij verwachten van het herstel der eenheid een zwenking van de r.k. politiek in conservatieve richting. Anders toch. menen zij, zou de heer Welter met de nieuwe eenheid zeker niet accoord gaan. Daartegenover wordt dan vanuit de K.V.P. verzekerd, dat daarvoor geen vrees behoeft te bestaan. Nog onlangs schreef „De Volkskrant": „Wij willen nog wel eens duidelijk zeggen, dat wij herstel van de eenheid afwijzen als dat ten koste zou gaan van een vooruitstrevende politiek". En voor de heer Weiter zou dan het Sjibboleth moeten zijn, dat hij moet verklaren de P.B.O. te zien als „de grote sociale aangelegenheid van de komende jaren". En de protestanten? Ook zij behoren voor de pogingen tot herstel van de r.k. eenheid de nodige aandacht te hebben. Zij behoren er een les uit te trekken, hoe men daar met afsplitsingen en met breuken in de eenheid tenslotte geen genoegen neemt. Ook wanneer de samensprekingen, die men er op laat volgen, op moeilijkheden stuiten. In dit opzicht valt er voor de protestantse politici uit dit alles nog wel iets te leren. Regering draaide bij Indische pensioenen krijgen bijslag (Van onze ParlemenUredacteur) Het nader overleg, dat de commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer giateren heeft gevoerd met minister Luns in verband met het conflict, dat verleden weelc dreigde te ontstaan over de Indo nesische pensioenen (het debat werd op het laatste ogenblik geschorst omdat regering en Kamer tegenover elkaar ston den) heeft tot verheugende resultaten geleld. Minister Luns heeft uitdrukkelijk gezegd, dat de sanering van de Indone sische pensioenen (waarmee bedoeld wordt het gelijk trekken van de pen sioenen, ongeacht het tijdstip, waarop men werd gcpensionneerd) er Inderdaad zal komen. Bovendien heeft hij even uit drukkelijk verklaard, dat die sanering zal ingaan op 1 Januari 1956, ongeacht het tijdstip waarop de Interdepartemen tale commissie met haar studie over deze sanering gereed komt. In afwachting van de saneringsvoor stellen ls de bewindsman voorts bereid gebleken, een extra bijslag van S pet op de basis-pensioenen te geven voor de ign. .achtergebleven" pensioenen, dat zijn de pensioenen, toegekend in de „slechte" Jaren tussen 1934 en 1949, Hiervoor zal een minimum van f 5 pér maand gelden, terwijl deze extra toe slag wordt verleend voor pensioenen tot een maximum van f 750 per maand. Een en ander ls neergelegd in het ver slag van de commissie over het gevoerde mondelinge overleg en de daarbij ge voegde nota van wijziging. Tengevolge hiervan hebben de heren De Graaf (Kath. V.) en Van de Wetering (C.H.) hun desbetreffende amendementen kunnen intrekken. Vanmiddag kon, na dit bereikte com promis. de openbare behandeling van het wetsontwerp worden voortgezet. Jeugd èn politie van Almelo berispt De officier van Justitie te Almelo heeft een diepgaand onderzoek Ingesteld naar de incidenten tussen scholteren en ge- meen'epolltie vorire week Donderdag avond en Vrijdagochtend. De officier, mr W. L. de Welle, sprak als zijn menir.g uit. dat enerzijds een deel van de Almelose Jeugd, vooral de laatste Jaren, zi-h niet bewust ls wat men ook als Jeugdig per soon in een geordende maatschappij kan doen en kan nalaten, maar anderzijds de houding van de politie deze dagen (de xgn. Braderie-dagen) niet altijd tactisch en Juist ls geweest Prijsvraag voor de prol. van der Leeuw-priis De mlnW.r v»n O. K. cn w. rtelt N.d componisten ln de gelegenheid mede te dingen near de Prof Van der Leeuw,- prijs, welke hij voor 1955 zal kunner ver lenen. In aanmerking komen kamermu- xiekwerken, geschreven voor vier of meer Instrumenten, tot maximaal de bezetting van een normaal kamerorkest. Het werk moet geschreven zijn ln de periode tussen de bevrijding en 31 December 1955. D» winnaar ontvangt een geldsom van ƒ3 000. De Jury bestaat uit Sem Dresden. E van Beinum. T Henkemans en B. P. Wagemana (secretaris). Verdachte: suikerziekte rechtbank: dronkenschap Voor 't Amsterdamse gerechtshof ston^ gisteren terecht de 48-jarige fourage- handelaar M. V. uit Vijfhuizen, die „ln kennelijke staat" een auto zou hebben bestuurd. Door de Alkmaanse rechtbank was V. vrijgesproken, maar de procureur- generaal eiste een boete van tweehonderd gulden en ontzegging van de rijbevoegd heid voor drie maanden. Verdachte voerde aan. dat hij met van drank onwel was geworden, maar als ge volg van zijn suikerziekte. Uitspraak 19 JuU Nederl. archaeologen naar Spanje Dr P. Glazema, directeur van de Rijks dienst voor het Oudheidkundig Bodem onderzoek te Amersfoort en prof A. E- Giffen, oud-hoogleraar aan de rijks universiteit te Groningen en de univei- siteit van Amsterdam, zullen op uitnodi ging van de Spaanse regering in interna tionaal verband opgravingen verrichten ln de prae-historische grotten bij Santan- in het Noorden van Spanje. Gisteren drie personen verdronken Twee doden in verkeer Het vierjarige jongetje Matthijs Jaco bus Rushampff is gistermiddag in de Rog geveenstraat te Den Haag, vlakbij het huis waar hij woonde, door het wiel een met paard bespannen wagen o\ reden en op slag gedood. Het voertuig was een zand-, zeep- sodawagen. waarmee een verkoper huls aan huls ventte. Het ventje was op de treeplank van de wagen geklommen viel er door onbekende oorzaak af- Hij kreeg het linkerachterwiel over het hoofd. Doordat een wagen van de fa Van D. uit Delft gisteren op het kruispunt Mo lenstraat-Burg, Kampschoërstraat-Burg. Wouterslaan in Monster geen rang verleende, kwam een motorrijder met duopassagier, de gebroeders B. uit Vlaardlngen In botsing De 19-jarige oud ste broer Is aan de gevolgen van zij wonding, een schedelbaslsfractuur, leden. Op het kruispunt Ou8 Wassenaarseweg- Groen van Prinstererlaan in W naar, heeft zich Maandagavond ei stlg verkeersongeval voorgedaan- De 21- Jarlge matroos-hulpvllegtuigmaker H.. uit Rotterdam, die op zijn bromfiets geen voorrang verleend zou hebben, werd door een auto aangereden en zeer ernstig ge wond. Hij liep een schedeibasisfractuur op en is ln het militair hospitaal In Den Haag opgenomen- In De Lier is het tweejarig zoontje in de familie P. van Adrichem. wonende in de Leewes. gisteren spelenderwijs In de Leede geraakt. Toen men hem op het droge had gebracht, war— -to levensgees- n reed* geweken. De 16-jarige H Siebert uit Millingen ls gisteren bij het zwemmen in de Rijn hoogte van de Millingse Waarci door sterke stroom meegesleurd er ver dronken. Reddingspogingen hadden geen resultaat. Een Amerikaans 6oldaat, Willy C. Landum is in de nacht van Maandag op Dinsdag aan de Groenburgwal in Am sterdam te water geraakt. Toen twee agenten hem op het droge brachten, wa de levensgeesten reeds geweken. Sol daat Landrum behoorde tot een infante- rie-onderdeel, dat in Heilbronn, West- Duitsiand, is gelegerd, en was afkomstig uit Moultry, Georgia. Trein Uirecht-Den Haag had oponthoud De laatste trein van Eindhoven naar Den Haag heeft gisteravond om even over elf op het emplacement van Utrecht pan- gekrege.n. doordat een van de stroom afnemers defect raakte- De passagiers stapten naar een ander deel van de trein en konden na een oponthoud van tachtig minuten de reis voortzetten. Waarom kijkt een dokter naar Uw tong? Een beslagen tong verraadt direct dat er iets niet in orde is op de 9 meter lange weg die het voedsel door uw lichaam af legt. Uw maag protesteert en waarschuwt dat onverteerd voedsel zich in uw inge wanden ophoopt. Een beslagen tong, nare smaak, hoofdpijn en dat opgeblazen gevoel dat uw energie ondermijnt, hei zijn de alarmsignalen van uw inwendig verkeersnet. Reageer er direct op. Neem Andrews bruisend Gezondheidszout, twee lepeltjes op een glas water, om maag en ingewanden weer op gang te helpen. Want Andrews bevat - in smakelijke en prettige vorm - de geneeskrachtige stoffen die u nodig hebt om storingen in uw E'svertering op te heffen. Gun u gere- 1 's morgens vroeg even tijd voor een rlijk bruisend glas Andrews. Dan functionneert van binnen alles weer vlot en gaat u met méér plezier aan het werk. f. 1.65 per bus. Benoeming van een viertal commissies Werk van Geref. synode (31 ko) rust van 22 Juli tot 29 Aug. Deze week en ook nog de volgende zal de generale synode van de Geref. Ker ken (art. 31 KO) in Enschede vergaderen en pas op 29 Augustus weer bijeen komen- De praeses, ds H. Vogel, (Enschede) deel de mede. dat het aantal acend?D-n'en gestegen was tot 165 Het moderamen werd 's morgens sa mengesteld en ging nog voor elven met bekwame spoed aan de slag om de dikke dossiers te schiften. Om drie uur kon het moderamen met een voorstel tot het benoemen van vier commissies in de plenaire zitting komen, dat zonder veel discussie werd aanvaard- De kwestie-Kralingen, die sinds enige ren de gemoederen fel bewoog, werd in een commissie ter voorbereiding toe vertrouwd, waarbij zij tevens tot taak krijgt zich te beraden over voorstellen tot wijziging van sommige artikelen van de kerkenorde, preekconsent, getuigenis Zuid-Molukken. overheidszorg, gravamina synode 1902, 1951/52 en tegen de postale aanduiding, over het zingen van gezan- :n over de positie van ds Herwijncn Hierin werden benoemd ds Jac. „De mens schiep God naar zijn beeld Dialectisch materialisme in West-Duitsland (Van onze correspondent) BONN, 7 Juli. TT'EN BIJEENKOMST van Christe- lijke politici in de Westduitse Bondsrepubliek te Würzburg heeft in dringende bewoordingen gemaand tot „geestelijk, cultureel en politiek verweer tegen het Sowjet-Russische dialectische materialisme". Een van de gebeurtenissen, die tot deze oproep aanleiding zijn geworden, heeft zich in München voltrokken. Tegen het protest in van kerkelijke leiders. Rooms- Katholieken zowel als Protestanten, heeft de gemeenteraad van München met meer derheid van stemmen besloten om het in 1933 (door de nazi's) verwoeste ge denkteken voor de atheïstisch-materia- Pijn door welke oorzaak ook Neem een AKKERTJE dat helpt direct I Toch is het zo! BEWOONDE EILANDEN (389- In tyden v«n overbevolking moge het ont vreemd toeschijnen dat er nog onbewoonde eilanden zijn, maar eigenlijk ia het veel verbazingwekken der dat er midden in de grote Oceanen, duizenden kilometers van het vaste land verwijderd, eilanden zijn die reed» eeuwenlang bevolkt zijn. Want hoe ter wereld, wisten de mensen die stipje* in de onmetelijke watervlakten te vin den, en hoe konden zjj deze met hun primitieve vaai jea bereiken? vraag vele onderzoekers belang inboezemt vooral omdat de herkomat van vele groepen inboorlin gen uitwijst, dat hun. voorouders ge weldige afstanden Sommigen menen waïi vlogen. En volgens Harold Gatty zou de trek van de koekoek de bevol king van de Salomonseilanden naar N'ieuw-Zeeland hebben gevoerd. Volgen» oude overleveringen en ge schriften werden de vogels ook nog op een andere manier door de primi tieve zeevaarders gebruikt. Zij namen de vogels n.l. op hnn zeereizen mee en lieten deze los om het land te ver kennen. Dit herinnert ons sterk aan de •ogels die Noach of reeds land was drooggevallen. Vol gens de Noorse sa gen gebruikte Floki Filgerdarson bijv wieg de Polvneaiërt bij bun tochten op de Stille Oceaan zich hebben laten leiden door de sterren. Dat is onge twijfeld een aantrekkelijk denkbeeld, maar ik kan werkelijk niet inzien hoe iemand op deze manier een eiland kan vinden. Voor ontdekkingstochten is dit een wel zeer onbruikbare en onge bruikelijke methode! Onderzoekers die zich met de primitieve zeevaart bezighouden, zoeken het dan ook in ten andere richting en menen dat de trek der vogel* de Polynesiërs de nodige aanwijzingen heeft gegeven. Vogelzwermen die in bepaalde jaarge tijden de oceaan op vlogen en later uit de grenaenlze leegte waarin zij verdwenen waren, weer terugkeerden, moeten het denkbeeld hebben wakker geroepen dat zich in die oneindige verte land bevond. Zo zouden de Po lynesiërs wellicht Hawaii hebben kun nen vinden door de trek van de goud plevier te volgen, toen deze vogels op hun terugtocht naar het vasteland (Noord-Amerika) van Tahiti naar Ha- Usland :hterschip terug; 'eede cirkelde tijd boven keerde ook r/J terug, en de derde raaf die tenslotte werd losgelaten, vloog over de boeg naar voren en liet zich niet meer zien. Door de richting van de vogel te volgen, vond Floki tenslotte land. Bij de sojuist genoemde Polynesiër» was de fregatvogel de „uitkijk", en het is nog maar heel kort geleden dat deze vogel ook dienst deed als koerier, d.w.z. hij werd gebruikt om berichten eiland het over te brengen, op dezelfde wjjze als de postduif dit in onze streken deed. De vraag, hoe primitieve zeevaarders de kleine eiland-stipjes in de oceanen wisten te vinden, moeten we dus ver schuiven naar de vogels, waarvan we u kort geleden reeds verteld hebben, dat we niet weten hoe hun richtingszin en oriëntatiezin functionneert. Maar over de Noormannen valt nog wel wat te zeggen. Bijvoorbeeld welk gedeelte van Amerika zij, vele eeuwen vóór Columbus, hebben ontdekt. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden). listlsche filosoof Ludwig Feuerbach op te richten en wel met het vroegere honende opschrift: .De mens schiep God naar zijn beeld" De meerderheidsbeslis sing kwam tot stand door samenwerking van de sociaal-democraten met de com munistische gemeenteraadsleden. Eerst- genoemden hebben daarbij kennelijk niet gemerkt, hoe zij door laatstgenoemden bij de neus zijn genomen. Eon andere gebeurtenis, die de Chris telijke politici tot hun oproep hebben be wogen. was het feit, dat tijdens het Roer festival te Recklinghausen „rode' neeDstukken ziin opgevoerd. Naar aanleiding van de oproep der Christe'üke politici schreef bet C.D U. blad „Kölnische Rundschau", dat eei samengaan van de sociaaldemocraten ei communisten zoals in München de poli tieke sfeer in de Bondsrepubliek nog meer vergiftigt dan de scherpste rede voeringen van de (sociaaldemocratische) oppositie in de Westduitse Bondsdag. DIEPTEPUNT Het is ongetwijfeld een feit. dat de verstandhouding tussen regering en coa litie aan de ene. en (sociaaldemocrati sche) oppositie aan de andere kant haar dienteounf heeft bereikt. Dit is duidelijk "ebleken bij de recente debatten in de Bondsdag over de ..Vrijwilligerswet". waar Bondskanselier dr Adenauer oppositieleider Ollenhauer als kemoha- nen tegenover elkander stonden Welis waar heeft dr Adenauer aan Ollenhauer gevraagd om hem zijn vacantieadres te willen melden, voo'- het geval hij tiidens het reces van., de Bondsdag met Ollen hauer zou willen praten. De Geneefse conferentie valt n.l. in dit reces, wanneer het tenminste niet waar kans op ls tot 1 Augustus wordt verschoven. Een feit is het intussen, dat de S.PD onder het motto „Niet nu en niet zö" af- wiizend en nihilistisch staat tegenover de militaire wetgeving ter uitvoering de Parijse Accoorden. Het merkwaardige is intussen, dat de Deutsche Gewerkschaftsbund (de West duitse eenheidsvakcentrale), die wordt verondersteld onder Invloed van de S P D te staan, zijn medewerking aan de her bewapening heeft toegezegd. Het S.PD.-weekblad ..Voorwaarts" dat te Bonn verschijnt, schreef dat het recen te Bondsdagdebat ,.'n rhetorische en dia lectische overwinning" voor de SPD was geweest. De feiten zijn. dat het Bondsdagdebat /er de „Vrijwilligerswet" veel meer een overwinning was voor de Christelijke nartiien der Westduitse regeringscoalitie. Die kwamen n.l. met de zakelijke argu menten tegen het wetsontwerp en ver- t naar de commissie, aanbrengen van allerlei wijzigingen, ter wijl de rhetorische- en dialectische soci aaldemocraten van de hele wet niets wilden weten. Het is tegen deze rhetoriek en dialec tiek. zoals ook wordt bedreven door de sociaaldemocraten, dat de Christelijke politici zich willen weren. De oproep zal ongetwijfeld in het Westduitse parlement weerklank vinden. Gatt vlot oesleept Drie Nederlandse sleepboten hebben gisteren het Noorse stoomschip GaU, dat tijdens de hevige stormnacht van 13 Jan. J.l. op de Zuiderpier van Hoek van Hol land liep, vlot getrokken. Drijvende gehouden door twee pomp- boten ls het schip op weg naar Kr mpen aan de IJssel. waar het zal worden ge sloopt- Nieuwkoop (Amsterdam. samenroeper). Prof. Doekes werd als adviseur aan deze commissie toegevoegd. Aan de tweede commissie wordt de n minder netelige kwestie Goossens. a mede de positie dor kerken op Soemba ter hand gesteld, benevens een map de moeilijkheden in Den Haag-West, de tekst formulieren en de Bijbelvertaling, alsmede verschillende voorstellen o-a over het contact met de Chr. Gereformeer den, over doopgetuigen, zendings-depu- taten en samenwerking In de zending. Sa menroeper ds Joh. Francke (Hoogeveen). Adviseur prof. H. J Schilder. Commissie III krijgt de zaken van de Theologische Hogeschool, id- van de Stichting, voorstel positie oud-hooglera ren, de kwestie artikel 36 k o. en enige bezwaar- en appèlschriften. Samenroeper ds W. de Graaf (Giessendam). Adviseur prof L. Doekes. Commissie IV krijgt te behandelen: Djakarta, kwestie psalmberijming, aantal rapporten, o.m. over de geestelijke verzorging van militairen en over radiokerkdiensten; appèlschrift kerk Wormerveer. zaken van de Hoge Over heid. Samenroeper ds C Vonk (Schiedam). Adviseur prof. H J. Schilder- De leden van het moderamen zullen toegang tot de commissies hebben en verder zal de tot heden gebruikelijke werkwijze worden gehandhaafd Prof. C. Veenhof. die enige maanden In Grand Rapids verblijft voor het contact met de kerken aldaar zond een brief met zegenbede voor het werk der synode, evenals prof. P. Leddens, die wegens ge zondheidsredenen niet aanwezig kon zijn- Besloten werd. dat stukken die uiter lijk Vrijdagmorgen met de eerste post nog binnenkomen op het agendum zullen wor den geplaatst. De zittingsuren werden vastgesteld op: 9 tot 12, 2 tot 5.30 en zo nodig van 7 tot 10 uur. Dordtse leerregels in strijd met de Schrift? Ds A. Duetz, Ned. Herv. predikant te Zeist, heeft bij de Prov.. kerkvergadering van Utrecht een gravamen ingediend te gen de Dordtse leerregels, waarin tal van bedenkingen worden omschreven tegen het eerste artikel. Ds Duetz verwerpt de dubbele praedes- tinatie en is van oordeel, dat de zaak zo als zij in de Dordtse leerregels omschre ven is in strijd i6 met de Heilige Schrift. De Prov. kerkvergadering besloot met meerderheid van stemmen het gravamen niet aan de Generale Synode door te zenden om een einduitspraak te verkrij gen; maar sprak wel uit, dat er rondom de verkiezing veel vragen liggen, die voor /an gemeenteleden moeilijk zijn te verstaan. Daarom verzoekt zij de Synode aan deze zaken aandacht te schenken en ln de kerk aan de orde te stellen. Op zoek naar de Ark van Noach De 59-jarige Amerikaan John Llbi uit San Francisco, die verleden jaar een po ging heeft gedaan om op de berg Ararat eventuele overblijfselen van de Ark van Noach te vinden, zal op 25 Juli met een expeditie" uit een basiskamp in het dorp Dogubayazit de berg opgaan om een nieuwe poging te doen. Een escorte van Turkse militairen hetzelfde als het vorige jaar zal hem vergezellen en hij zal over ongeveer tien gehuurde dragers beschikken. Beroepingswerk Ned- Herv- Kerk Beroepen: te Leerbroek J. W;eman te Oudewater; te Ede (voor de tweede maal); ds P. P. J. Monster te Katwijk aan Zee Geref. Kerken Aangenomen naar Amersfoort (vac. dr F. H. von Meyenfeldt) G. Veene- man te Nes. die bedankte voor Dieren e voor Barneveld. Geref. Kerken Art. 31 K.O. Beroepen: te Aldergrove, Cai Wulffraat te Barendrecht-Pernis. ada, Chr. Geref. Kerken Tweetal: te Maarssen C. Langbroek cand. te IJmuiden en J. J. Rebel, cand. te Rotterdam. Beroepen: te Nieuwe Pekela Langbroek cand. te IJmuiden. Geref. Gemeenten Aangenomen: naar Utrecht Elshout, cand. te Rotterdam, die bedankte voor Borssele. Boskoop, Dordrecht, EL speet. Enkhuizen, Giessendam. Haarlem, H I. Ambacht, Yerseke, Kampen, Leer dam. Leiden. Marknesse, Mehskerke, Middelharnis. Nw Beverland, Ottersville (Can.), Ridderkerk, Scherpenisse. Siheve- ningen. Slikkerveer. St Annaland. Tholen, Vlissingen, Waardenburg, Wageningen, Werkendam en Zeist. Chelarine „4" doet wonderen TEGEN PUNEN EN GRIEP. 20 TABLETTEN 85 el Conferentie voor dominees en domineesvrouwen Op „De Horst" te Driebergen zal van 29 Aug tot 3 Sept. een conferentie wor den gehouden van predikanten en predi kantsvrouwen, die zal staan onder lei ding van ds en mevr. F. J. Pop en dr J. M. v. Veen. Het thema van de conferen tie zal zijn: „Geïnspireerd pastorieleven". Als referenten zullen optreden de he ren dr J. M. v. Veen over „Het gevecht om de stilte", prof. dr E. L. Smellk t Amsterdam over „De pastorie, het huls der gemeente". Dr J. M. v. Veen over „Godsdienstig en kerkelijk leven ln Ame rika", Meine Jansen te Driebergen over „Moderne schilderkunst". Ds Pop zal c bijbelstudie geven over: „De geest doet leven". De laatste avond die staat onder leiding van ds F. Keja te Driebergen zal aan het 6ododrama zijn gewijd. Academische examens AMSTERDAM. 12 Juli (V.U.) Geslaagd voor cand psychologie: J Meilof. Ede. mej M Storm. R'dam, mej D Gühuis, A'dam- Doet psychologie: mej J C Withuis. Zutphen'. DELFT. 13 JuU Geslaagd cand werk tuigkundig ingenieur: Achmad Sajoeti, Delft Raden Robertus Djendral Adlsoemarta, Delft! T R Bakker Leeuwarden, P J M Boes, Den Haag, L P Bolt. Bblsward, P Boosman Vel- sen, J G C Boudewijn, Gorssel, W j'A M van Breen. Voorburg, jhr E van i Breda, C B Colenbrander, Doetincher.. Coops, Naarden. M J W Gelissen Hoens- broek, D J de Groot, R'dam, J A Haasbroek. Alkmaar, H Hagen, Utrecht, Raden Handojo Delft, P L de Hon. Den Haag, A Hoppe. Deri -Klootwijk R'dam' JC Koeken.'Elndhovei W M E Kok, Delft, H Lok, Overschle, J i Manusama Delft N C Maris. Den Haag W J Marrink, Assen, A J van der Meer Den Has JAM Memelink, Hilversum A Mocüeburgn rf" PMuller. Rljssen Oei Thlam Gwan Rijswijk, R Oesman, Delft H J van jD Rh"'". A,M X"1»™'- Slddeburen r- 5 ?.eiJ?^nse- Breukelen. J C Reslng. Laren C P M Sadée, Breda, C P Selderijk, Bussum' hnven R<Um' J Verb«k. Eindi no\cn, J A verbruggen. A'dam, E F de Wil. le-, .HaaS, J M WlttkSmper, Haarlem, ^neek. L van Wijngaarden, Delft.' Zahrl Delft. DONDERDAG 14 JULI Hilversum L 402 m. AVRO: 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gr: 70. Tegen het einde van deze dag, toen de Westen wind het raam van z'n slaapkamer deed ramme len en de eerste regendroppels tegen de ruiten sloegen, lag Louis met de handen onder 't hoofd hierover in bed nog geruime tijd na te denken. Hij had de steun van z'n grootvader verloren maar waarom te denken dat hij nu, tegen z'n drie en twintigste jaar, die steun nog niet ont beren kon? Hij was niet meer dezelfde als drie jaar gele den, toen hij voor het eerst naar Rotterdam met een gevoel, of hij de wijde wereld in in trok! De afgelopen jaren waren leerzaam ge weest. Toch was 't misschien wel goed dat de ze periode straks werd afgesloten. Louis realiseerde zich dat z'n respect voor grootvader nooit was geweest zonder vrees. En dan, de manier waarop de oude baas hem her haaldelijk over 't paard tilde, was nooit geweest zonder de risico van een pijnlijke val, een grie vende vernedering. Nee, 't was kinderachtig, dat hij zich bij de eerste reactie in de steek gelaten voelde. Niet zonder opwinding lag Louis rich voor te stellen, dat nu pas goed de tijd zou ko men voor zijn eigen ontplooiing. Hij had momen ten, dat z'n hoofd als 't ware barstte van de plan nen. Een der collega's van Louis had een kennis, welke kort tevoren was getrouwd. Voor zijn huwe lijk woonde die op een kamer in de Witte de Withstraat, bij een zekere mevrouw Jacobi, een bejaarde weduwe. „Waarschijnlijk is de kamer nog vrij. 'k Zou er in elk geval eens gaan infor meren." werd Louis gezegd. 't Was een week of vijf voor de zomervacan- tis, toen Louis er op een vrije Woensdag mid- J. H. VAN DORT en dag naartoe ging. Mevrouw Jacobi bleek te wo nen boven een rijwielzaak. Het was een kleine dame, nog iets kleiner dan Ineke, dacht Louis toen hij bovenaan de trap, op een vrij duistere overloop, tegenover haar 3tond. Hij vertelde haar het doel van zijn komst; toen ze weinig spraakzaam bevestigde dat ze haar voorkamer wel aan een rustig, net iemand ver huren wilde, merkte Louis, dat ze het Nederlands met Duitse tongval sprak. Ze liet hem de kamer zien. 't Was zo op 't eerste oog een wel wat smake loos gemeubileerde, maar overigens heel geschik te kamer, met twee flinke ramen aan de straat zijde. Er stond niet meer maar ook niet minder dan Louis meende nodig te hebben een tafel, drie gewone stoelen met in een hoek bovendien een ouderwetse armstoel, een kastje dat van een slot was voorzien en dan verder een opklapbed. Terwijl hij rondkeek, gaf mevrouw Jacobi zich weinig moeite de kamer bij hem aan te bevelen. Ze scheen terughoudend van natuur; ze was stel lig niet iemand, die het een kostganger lastig zou maken of zich met zijn zaken zou bemoeien. Juist dit en het feit dat ze niemand dan alleen een dertienjarige kleindochter bij zich in huis had, stond Louis aan. Wanneer hij zijn boeken, en verdere persoonlijke bezittingen naar hier had laten overbrengen, zou hij in deze kamer onge stoord kunnen werken, stelde hij zich voor. De huur, die mevrouw Jacobi vroeg, viel hem buitengewoon mee; inplaats van hoger, was het bedrag zelfs aanmerkelijk lager dan het kostgeld, dat hij totnogtoe zijn grootvader betaalde. Hij be sloot de kamer meteen te huren. Om zeker te zijn, dat z'n aanstaande hospita niet van gedach ten zou veranderen, betaalde hij met royaal ge baar een maand vooruit. „Waar was dat goed voor?" viel tante Em hem in de rede toen hij in de Ochtervelt3traat ver slag uitbracht. ,,En heb je d'r een kwitantie voor ontvangen?" informeerde ze verder, met een soort vinnige achterdocht. Achteraf speet het Louis, dat hij er niet aan gedacht had daarom te vragen; maar tegenover tante Em hield hij zich groot. Ik heb het vol ste vertrouwen in die mevrouw." Gelukkig had tante Em meer aan haar hoofd, zodat ze er niet verder op in ging. Grootvader, alweer heel wat beter ter been dan de dag toen hij voor het eerst beneden kwam, ijsbeerde over al waar ze ging om haar heen, gaf over alles en nog wat zijn wensen en adviezen te kennen, maar was niet in staat ook maar de minste hulp te bieden. „Man, ga jij nou toch rustig voor, in een mak kelijke stoel bij 't raam zittenl" „Ja, Em, als je er nou maar om denkt (Wordt vervolgd.) ork. 11.50 „Onze molens' nationaal bezit", caus. 12.00 Zang en 12.25 ln 't spionnetje 12.30 Land- en meded. 12.35 Gram. 12.50 Uit het Bedrljfs- caus. 13.00 Nieuws 13.15 Meded. of 13.20 Dansmuz. 13.65 Koersen 14.00 Gram 14.05 „Spel met Marionetten", hoorsp 14.45 Pianorecital 15.15 V. d. zieken 16.00 Gram, 17.00 V. d. jeugd 17.45 Regeringsrui Rtjksoelen Overzee: G. Wijsmuller, ar „Bestrijding van de tuberculose in N4eu Guinea" 18.00 Nieuws 18.15 Tour de France 18.25 Lichte muz. 19.00 Gesproken brief uit Londen 19.05 Surinaamse volksmuz 19 20 Act. 19 30 Gram. 19.55 Fototlps 20.00 Nieuws Omr ork. en solist 21.10 „Eén spel om leen", hoorsp. 22.10 Jazsnvuz. 22 30 Tour de France 22.40 Sportproblemen 22.50 Sportact 23.00 Nieuws 23.15—24.00 Gram. Hilversum II. 298 m. KRO: 7.00 Nieuws 7. wam. 7.45 Morgengebed en lit kal. 8.00 Nieuws en weerber 8.15 Gram' 9.00 V d. huisvrouw. NCRV: 10.00 Gewijde muz 10.30 Morgendienst KRO: 14.00 V. d. zieken' Pianospel 12.00 Angelus 12 03 Lichte (12 30—12.33 Land- en tuinfo meded. 12 33— 12.40 Wij en het land) 12,55 Zonnewijzer 13.00 Nieuws en kath. nieuws 13.20 Alt en plano 13.45 Gram. NCRV: 14.00 Banjo-ork. 14 30 Gram. 14 45 V. d. Vrouw 15.15 Soliste concert 15.45 Gram 16.00 Bijbellezing 16. Viool en piano 16.55' Gram 17.00 V d. jeugd 17.30 Gram. 17.40 Koersen'17 45 Gram. 18.00 Amus, muz 18.30 Fries progr. 18.45 Gram. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Gram. 1920 Sociaal gesprek 19.35 Gram. 20.00 Radioki 20.20 Wedstrijd 21.15 G: parade 22.10 22.00 Periodiek! jelconc 2235 Gram 22.45 ting 23 00 Nieuws en SÓS-bei 23 15—24.00 Gram Televisieprogramma. NCRV: 20.15 Journaal cerber. 20.35 Progr over de insectenbe- in Nederland 21.05 Zwemfeest 21, strijding ln Nederlar -21.50 Dagsluiting. 12.00 Servli 12.55 Weerber. 13 00 Nieuws 13 10 Meded. 1320 Am. muz. 13.55 14.00 Lichte muz. 1430 Gram 15.10 15.40 Sport. 15.55 Idem. 17.00 V. d. 7 55 Weerber. 18.00 Nieuws 18.15 Sport - - stviglla". opéra 20 05 „II Barbiere di Slviglia" (vervolg) 2230 Hoorspel 22.45 Pari. overz. 23 00—23 08 Nws. Engeland. BBC Light Progr. 1500 en 247 m. 12.00 Sport. 12.15 Orkestconc. 13.15 Amus "3.45 V. d. kleuters 14.00 Voordr 14.15 15 00 Sport 15 15 Amus muz. 15.45 Lichte muz. 16 16.45 Mil. Orkestconc 18 45 Hoorsp 19 00 Nl< 19.30 Verz progr.' 20.00 Cai Soho Fair 21.00 Boekbespr en voordr. 2130 Hoorsp. 22.00 Nieuws 22.15 Act. 2220 Dai M.05 Vot J i "Voordr. 23.20 Lichte' r 16 00 Filmmuz. Nieuws 17.45 Gra .00 Nieuws 0.25-1.00 Ork. Duitse televisieprogramma's. 16.30 Voor de Jeugd 17.00—17.30 V. d vrouw, en progr. 4.15 Gram 14.3i 1 16.0: d. sóld". 19.00 Niev_WBê montage 20.40 Verz. progr. 22.00 Nieuws 22 15 Pianorecital 22.45 Omr ork. 22.55—23.00 Nws. Brussel. 484 m. 12.00 Omroeporkest 13.00 Nieuws 13.15 Grarn 14.15 en 15,00 Idem 16 05 - 17.00 Nieuws 17.15 Gram. 1830 *15 Gram. 19.30 Nieuws 20.00 Lichte Rhythm, i-I Hoorsp. 22 00 Nieuws 22T5 'Dansmuz. 22'.55 Nieuws'. Belgische televisieprogramma's. (Vlaamse ujtz) 19.00 Testbeeld 10 15 Gram 19 30 Ope- ndngsbeeld 19.31 Tv-nieuws 19 45 Debat 20.00 De Huisbioscoop 22.00 TV-nieuws 22 10 Fllm- progr. 22.45—23 00 Fonde v. Frankrijk. Belgische televisie. (Franse uitzending): 16.45 Gram. 17.00 V. d. kind. 18.00—1815 Film 19.45 Gram. 20 00 Act. 20J0 Journ. 2o!l6 Idem 20.40 Ja of neen? 2130 Dansmuz. BBC. Uitzending voor Nederland: 22.00— Feiten v. d. dag, Eng. literatuur- 22.00 .J" Frankrijk. Nat Proi 13.00 Nieuws 1330 Opi 20!00 Rep. 20.50 Operettemuz. 21.35— inehmen". 12.00 Opera- - - Operamuz. 14.00 Nieuws 14.05 Planorecital 14.18 Gram. 16 45 Kamermuz 17.10 Lichte muz 18 00 Gram 18 30 Amerikaanse ultz 19 58 Gram 20.02 Ork conc. 22 45 Gram. 23 45—24 00 Nieuws Brussel. 324 m. 11.45 Gram. 12.30 Weerbe richt 12.34 Franse chansons 13.00 Nieuws No 160 Kruiswoordraadsel Horizontaal: 1 Dier, 4 muziekteken, 7 waarzeggende vrouw, 9 getijde. 11 reken kundige opgave. 12 gewaad, 13 steen, 15 dier. 16 voetbalterm. 17 vogel, 13 moed, 20 reeds, 21 toverheks, 23 rondhout, 24 vissoort, 26 vlug. 27 sprakeloos. Verticaal: 1 Vleugel, 2 de lezer heil, 3 verhoogde toon, 4 vissnoer, 5 maat, 6 schermbloemige plant, 8 zware luiklok, 10 commando, 12 soort aardappel, 14 elec- trisch geladen deeltje, 15 huid, 17 knaag dier, 19 roep, 21 toverheks, 22 langzaam persoon, 24 voorzetsel. 25 deel vin de Bijbel. No 159 Oplossing vorige puzzle Horizontaal: 3 Stolp, 7 pioen, 8 pil 9 ee, 11 de. 12 rancune. 16 ree. 17 olm, ?0 ter rein. 23 le, 25 la. 26 eed, 28 teint, 29 frons. Verticaal: 1 Spar. 2 «onnet, 3 sneu. 4 op, 5 lid. 6 plek. 10 snor. 13 ar, 14 oeeL 15 elegie. 18 mi, 19 klef, 21 rats, 22 nota, 24 eer. 27 do.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 2