Jlieuuie £dJtsdje GTouraitt Duitse hereniging onmogelijk door de herbewapening Ambonnezen zijn geen vluchtelingen Veiligheidssysteem op basis ran de huidige verdeling? FeestinWolrega „Eerlijke en rechtvaardige behandeling1 Twee nieuwe ridders MWO #t Blijft warm in ons land Japan, studiecentrum voor Azië Ruth Ellis is opgehangen Onweersbuien hadden geen ernstige gevolgen WOENSDAG 13 JULI 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- e Advertentie-afdeling: TeL 31441. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvattlcfi ahf blrorn "tnyn bert la tc^ticnspoct" Ze6 en dertigste jaargang No 10392 KREMLIN MAAKT ST ANDPUNT BEKEND: MOSKOU, 13 Juli. DE SOWJETUNIE heeft gisteren officieel laten weten, altijd de hereni ging van Duitsland gesteund te hebben, maar dit thans niet meer te kunnen doen omdat deze kwestie overschaduwd wordt door de opneming van West-Duitsland in Westelijke Unie en de NAVO. Het herstel van de eenheid kan volgens de Russen slechts benaderd worden door een systeem van collectieve veiligheid voor geheel Europa, waarin Oost- en West-Duitsland beide worden opgenomen en waaraan alle Europese landlen, ongeacht sociale en politieke verschillen, kunnen deelnemen. Kort voordat dit nieuws werd bekend gemaakt, liet de Westduitse regering weten, over betrouwbare aanwijzingen te beschikken dat de Russen een stelsel van wederzijdse beveiliging wensen, dat gebaseerd zou moeten zijn op de huidige verdeling van Duitsland. Volgens de Russische verklaring Is het „ontoelaatbaar" dat de militaire kant van de kwestie der hereniging ondergeschikt wordt gemaakt aan de vraag, op welke wijze de verkiezingen gehouden zuUen worden. Dit slaat op de houding van de Westelijke mogendheden die van oordeel zijn dat de eenmaking van Duitsland slechts door middel van vrije verkiezin gen in het gehele land tot stand kan wor den gebracht. Intussen ontving president Eisenhower in het Witte Huis de fractieleiders van het congres. Hij zegde hun toe. hen volle dig op de hoogte te zullen houden van de besprekingen te Genève en in elk ge val geen verbintenissen ten aanzien van Azië te zullen aangaan. EISENHOWERS PLANNEN Volgens de congresleden heeft Eisen hower de volgende plannen: Hij zal de ontwapeningskwestie ter sprake brengen en betogen dat ont wapening 6lechts bereikt kan worden door Voor operatieve scheiding Siamese tweeling naar W.-Berlijn gesmokkeld WEST-BERLIJN, 12 Juli. EEN OOSTDUITS ouderpaar heeft zijn Siamese tweeling in geheim naar West-Berlijn laten brengen om de kinderen daar te laten scheiden. De tweeling is elf maanden oud. Dit meldden Amerikaanse radiostations he denmorgen. Behalve de ouders waren in Oost- Duitsland slechts een verpleegster, de plaatselijke dokter, de vroedvrouw en het bureau van de burgerlijke stand op de hoogte van het bestaan van de tweeling. Zij hielden alles geheim, opdat de Oost- duitse autoriteiten geen kans zouden krijgen een operatie in West-Berlijn te beletten. Gebrek aan uitrusting en ring zouden de operatie in Oost-Duits- land onmogelijk maken. De operat: voorlopig vastgesteld tegen a^. Zater dag in het Rudolf Virchow stadszieken huis van West-Berlijn. Het Academisch Ziekenhuis te Leeu warden, deelde ons naar aanleiding van een onjuist bericht in één der ochtend bladen telefonisch mee, dat de film van de operatie der Friese tweeling ter be schikking staat van de Westberlljnse artsen, doch dat deze er nog niet om heb ben gevraagd. Onze decoraties zijn nogal (Van prijzig Parlementsredactie). De prijsverhoging van de me dailles komt het rijk nogal duur te staan. Want meer dan ooit zijn in 1954 onderscheidingen toegekend. De oorzaak van dit grotere aantal is gelegen in de talrijke staatsie- bezoeken, die ons land heeft ont vangen. Minister Beel had de totale kosten van de in 1954 te verlenen decoraties geschat op f 60.000. Thans heeft hij bij de Tweede Kamer een wetsontwerp tot wijziging van zijn begroting ingediend, waarin hij voorstelt deze post met f12.000 te verhogen. Medailles worden dtiurder En allemaal nog passende openlijke en volledige inspectie toezichtmaatregelen; 2 Hij zal het initiatief nemen wat be treft voorstellen om te komen tot hereniging van Duitsland; Q Hij zal pogen de conferentie steeds de kwestie van het zelfbeschikkings recht voor de volkeren der satelliet staten voor te houden. In Moskou heeft het centrale comité an de communistische partij een speciale bijeenkomst gehouden in verband met de komende Geneefs? conferentie. Kroesj- tsjef en Boelganin hielden belangrijke redevoeringen over de binnen- en bui tenlandse politiek. TWEE PUNTEN Op de conferentie van de socialistische internationale te Londen stelde de Fran se socialistenleider Guy Mollet voor, dat men zich te Genève voornamelijk zal concentreren op de kwesties van ontwa pening en het verlenen van wederzijdse hulp. Oud-premier Attlee van Engeland is van oordeel, dat veel van de koude oorlog is ontdooid. Dit kan nog voort gaan indien de communisten het denk beeld aanvaarden dat de mensen het recht hebben hun eigen leven te leiden zonder inmenging. Dit heeft vooral be trekking op Oost-Duitsland. Attlee vroeg zich af, of Russen, Polen, Roemenen en Hongaren dezelfde rechten zullen geven als Engeland aan India, Pakistan, Birma en Ceylon heeft toegestaan. De Neder lander Evert Vermeer verklaarde dat de socialisten de partij van het Westen moeten kiezen in de morele worsteling. Hereniging van Duitsland mag volgens hem geen uitbreiding van de neutrale zöne tot prijs hebben. Duitsland behoort tot Wfet Westen, dat hebben de gebeurte nissen van de 17de Juni 1953 in Oost- Duitsland bewezen, aldus de heer Ver- In de eerste perscommentaren te Bonn komt men tot de sombere conclusie, dat de erprekingen over Duitsland in Genève weer net zo zullen mislukken als die te Beriyn, het vorig jaar. Alle eventuele gesprekken over vrije verkiezingen zul len spiegelgevechten blijven, zu meent De Vluchtelingenpartij brokkelt ai BONN, 12 JULI. Zes van de 25 parlementsleden der W. Duitse Vluchtelingenpartij zijn als gevolg van de jongste ontwikkelingen (de 2 mi nisters der partij, Kraft en Oberlander, boden hun ontslag aan omdat er geen eenheid in hun partij is) uit de partij ge treden. Politieke waarnemers te Bonn verwachten dat de partij nu spoedig uit een zal vallen en zal opgaan in de libe rale of de socialistische partij. Vrijwilligerswet is in commissie aanvaard BONN, 12 JULI- De veiligheidecommissie van de West- dultee Bondsdag heeft vandaag na veel geharrewar de aanmerkelijk gewijzigde vrijwilligerswet goedgekeurd. Verwacht wordt, dat de Bondsdag zijn formele goed keuring nog deze week zal geven. De vrijwilligerswet machtigt de rege ring. 6000 vrijwilligers in dienst te n« voor staf- en administratieve fun< opdat men een begin kan maken met het op de been brengen van de meuwe strijdkrachten. Het zal echter nog een jaar of twee duren, eer de 350.000 West- duiitee dienstplichtigen onder de wapenen kunnen worden geroepen. STUYVESANT HERDACHT i ge- J. C Ruter uit Leiden deze figuur geschetst tijdens een herdenkingsrede, die werd uitgesproken in de Herv. kerk in West stellingwerf. Deze gemeente viert een Pieter Stuyvesant, de domineeszoon due week lang feest en de centrale figuur ls in 1610 in het bij Weststellingwerf be horende dorpje Scherpenzeel werd ge boren. Hij bracht het tot Gouverneur van West-Indië en van Nieuw-Nederland. de nederzetting waarvan Nieuw-Amsterdam (het tegenwoordige New York) de hoofd stad was. Voor deze Pieter Stuyvesant werd ln Wolvega, de hoofdplaats van de gemeen te, een bronzen standbeeltd onthuld. Zijn rechterbeen werd in 1644 bij een her overingspoging van St. Maarten op de Spanjaarden, afgeschoten en omdat by dat been met zilver liet beslaan, leverde het hem de ijnaam „solver leg" op. Dat zilver is op het standbeeld echter niet te Indonesisch profest DE INDONESISCHE AMBASSADE te Washington heeft in een nota aan de Nederlandse zaakgelastigde mr S. G. M. baron van Voorst tot Voorst verklaard, dat de Indonesische regering krachtig protesteert tegen de gevolgtrekking, dat zij niet bereid is een objectief verslag met betrek king tot de eerlijkheid van het proces tegen de 23 Nederlanders, die van samenzwering beschuldigd worden, toe te staan. In de nota, welke afkomstig is van am bassadeur Moekarto, wordt beweerd, dat alle processen in Indonesië eerlijk ge voerd worden en voor het publiek toe gankelijk zijn. „De Nederlandse regering kan er van verzekerd zijn", aldu6 Moe karto, „dat een eerlijke en rechtvaardige behandeling ten deel zal vallen aan de 23 Nederlanders, die thans moeten te recht staan". De Indonesische regering acht echter geen reden aanwezig om te- Gisteren heeft prins Bernhard in de Frederikkazerne te Vught twee officieren tot ridder in de Militaire Willemsorde geslagen: kapitein J. Ulrici uit Bussum en (geheel links) kapitein T. E. Spier uit Den Haag. Dit gebeurde nadat de Prins aan,het garderegiment Jagers een nieuw vaandel had uitgereikt. Al 160 slachtoffers van het weer in Europa Niets wijst nog op een belangrijke verandering van het weer in West- Europa: de warmte houdt aan. Al leen in de kustgebieden brengt de zeewind enige verkoeling. De hoog ste temperaturen worden gemeten in Spanje en Griekenland: 100 graden. Zelfs in het Noorden van ons wereld deel blijft het buitengewoon warm In verschillende plaatsen boven de Pool cirkel werden gisteren temperaturen ge registreerd van bijna 90 graden. Onweer bracht gisteren op taJ van Koningin bij jubilerende zendingszuster De tachtigjarige mej. L. Schoch te Apeldoorn, die vandaag 60 jaar haar werk voor de inwendige zending doet, mocht zowel van Koningin Juliana als van Prin ses Wilhelmina gelukwensen In ontvangst nemen. Koningin Juliana kwam de jubi- laresse in haar woning feliciteren; Prin ses WiUielmina verscheen 's-middags op de receptie in hotel Bloemink, waar een enorme drukte heerste. Hier hebben verscheidene sprekers van hun waardering voor het werk van me). Schoch in de afgelopen 60 jaar getuigd. Onder hen bevonden rich ds P. J Mackaay namens de Raad van de Zen ding van de Ned. Herv. Kerk en mevr. H. Schuurman-Nijhoff namens de com missie vrouwenzendingswerk van deza raad. Talrijke schriftelijke gelukwensen alsmede vele caleaux en bloemstukken waren evenzovele bewijzen van mede leven bij dit jubileum. plaatsen in Europa tijdelijk wat lagere temperaturen: boven Parijs. Luxemburg en Berlijn ontlaadden zich zware donder wolken. Ook in Nederland woedde op verschillende plaatsen een hevig onweer. Voor ons land is de warmteperioue nog niet voorbij. In de kustgebieden wordit het wat koeler, al zal er toch meer zonne schijn zijn. In het binnenland blfcft de kans op regen- en onweersbuien bestaan Sinds het begin van de hitte de vori ge week zyn in geheel West-Europa 160 mensen om het leven gekomei. door zonnesteek, verdrinking of blikseminslag. Gewichtig personage op de Maasdam J-JET Nederlandse schip Maasdam. dat gisteren uit New York naar Amsterdam is vertrokken, is wer- kel\jk wan alle gemakken voorzien. De directie van de Holland Ame rika Lijn heeft deze maal echter bijzondere voorzieningen moeten treffen voor een wel buitengewoon gewichtige passagier, de heer Theodore R. Grevers, een particu lier detective uit Battle Creek, Mich. Gewichtig is de heer Grevers in die zin. dat hij niet minder dan 366 pond weegt.... Voordat het schip de scheepstimmerma bed te verlengen en een grotere stoel plaatsen. Toen de employé's Amerika L(fn in New York respondentie uan de heer Grevers ontvingen met als telegramadres „Dikzak", konden zij moeilijk be vroeden, dat zi; dit zo letterlijk dienden op te patten.... iertrok kreeg opdracht zijn in de eetzaal a de Holland Nederl. ambassadeur uit Moskou terug Jhr. E Teixeira de Mattos. tot voor kort Nederlands ambassadeur te Moskou, Is gisteren na een ambtsperiode van twee Jaar en vier maanden, per vliegtuig naar Nederland vetrokken Zijn opvolger, de heer D. von Balluseck, wordt binnenkort In de Russische hoofdstad verwacht. rug te komen van haar besluit van 1 Juli, waarbij aan de Amerikaanse advocaat Charles Horsky geweigerd werd de pro- als bij 1 Voorts uitte Moekarto de volgende verdachtmaking aan het adre6 van Ne derland: „De regering van Indonesië herinnert zich van vroeger de critiek van de zijde der Europese mogendhe den tegen inheemse juridische proce dures in vele Aziatische landen, welke critiek het begin van de annexatie van de betrokken landen betekende". „Het verzoek van de Nederlandse rege ring om een visum aan Horsky te ver strekken, is geen op zich zelf staand inci dent. Het maakt deel uit van een reeks gebeurtenissen, waarmede de Nederland se regering een begin gemaakt heeft". „Het maakt deel uit van een ontoelaat bare poging om de resultaten van aanhangig proces te beïnvloeden, dat door bevoegde rechters met vele jaren ervaring in Westelijke procedures er ginselen geleid wordt". Betreurd wordt, dat de Nederlandse regering „de internationale politieke ge volgtrekkingen van haar verzoek om eer visum ten behoeve van Horsky niet be seft heeft". „De Indonesische regering is van me ning, dat zij zich moet onthouden var maatregelen, welke bijdragen tot ver wekking van nieuwe internationale span ningen door de bestaande goede betrek kingen tussen Indonesië en de Verenigde Staten nodeloos in gevaar te brengen". De Nederlandse persattaché, de heer H. J. Frederici, verklaarde, dat de „Neder landse ambassade bemoedigd is door de verzekering, dat de beklaagden eerlek behandeld zullen worden". H(J zeide te geloven, dat de Indonesische regering na verder overleg de aanwezigheid van een bevoegde waarnemer als dc heer Horsky 'Het is te hopen, dat de verzekering, dat de beklaagden eerlijk behandeld „zullen" worden, meer waarde zal blij ken te hebben, dan de onzinnige bewe ring, dat Nederland annexatieplannen koestert en dat de aanwijzing van de heer Horsky als waarnemer slechts in de lijn dier plannen ligt. Dat de proce dure in het openbaar gevoerd werd, is een leugen, want de getuigen werden achter gesloten deuren gehoord, totdat de internationale belangstelling voor het proces ontwaakte. Als Indonesië de goede betrekkingen met Amerika niet wil bederven, dan moeten de Indone sische politici zich onthouden van be schuldigingen, dat Amerika deelnam aan een samenzwering tot omverwer ping van het Indonesische kabinet. Red.). De training van deskun digen uit Aziatische lan- den in het kader van het Amerikaanse hulppro gramma geschiedt thans voornamelijk in Japan. De faciliteiten, welke op Amerikaans gebied aan deze jonge deskundigen kunnen worden geboden, zijn veelal niet geschikt voor directe toepassing in de Aziatische landen, ter wijl de omstandigheden in Japan vaak meer overeenkomen met die, waarmee de deskundigen in hun eigen land te ma ken krijgen. Het programma voor technische bijstand, dat de afgelopen vijftien maanden Tokio bp wijze van proef als centrum heeft gehad, wordt nu met grote kracht door gevoerd. Men verwacht dat in het komende jaar het aantal in opleiding zijnde deskundigen van 300 tot 600 zal stijgen. Studenten uit Formosa. Indonesië, Pakistan, Thai land, de Philipppnen. Vietnam, Laos, Cambodja, India en Nepal zijn in de Japanse hoofdstad hard aan het werk. Zuid-Korea, Afghanistan en Burma behoren wel tot de ge bieden die binnen het kader van de technische bijstand vallen, maar deze landen zenden geen stu denten naar Japan. Elke tak van weten schap welke de studenten kunnen beoefenen om hun land tot hogere ont wikkeling te brengen, wordt gedoceerd. Een jongeman uit India be studeert de Japanse me thode van vissen, een Philippijn het Japanse glasblazen, een jonge Indonesiër onderzoekt de Japanse keramische in dustrie. Een Pakistani leert alles betreffende de katoenverwerking; ka toen is een product dat door Pakistan in grote hoeveelheid wordt ge ëxporteerd. Een Chinees uit Formosa bestudeert het onderwijs. De lijst pan practische toepassing is in feite onbeperkt. Mr Clyde Holmes, de leider van het hulppro gramma voor Zuidoost- Azië en het Verre Oosten, vertelde dezer dagen dat de fabricage-technieken, welke in Japan worden toegepast, eerder dan het Amerikaanse systeem pan massaproductie in de Aziatische landen kunnen toorden gebruikt Hij noemde een voorbeeld van een Indonesiër, die in Japan het fabricage proces van fietsen bestu deert, om dit in een fa briek te Djakarta toe te passen. De productie van een Amerikaarue fabriek zou de afname-capaciteit ran Indonesië, de eerste jaren althans, perre te bopen gaan. Een tunnel is in zomer hitte een plek, waar koelte ge vonden wordt. Maar eer het zover is, brandt de zon on barmhartig in deze bouwput van de tunnels in Veisen. Links de spoorwegtunnel; rechts de beide verkeerstunnels met daartussen de gang waarin het luchtverversingssysteem een plaats zal vinden. Achter aan, bij het einde van het werk de kelder waarin het koelsys teem wordt ondergebracht. De tunnels zijn reeds gelegd tot het eilandje in het Noord zeekanaal. Het tweede deel wordt van de overzijde rich ting Beverwijk gelegd. LONDEN, 13 Juli. De 28-jarige Britse mannequin Ruth Ellis, moeder van twee kinde ren, is hedenmorgen in de HoIIoway- gevangenis door middel van de strop terechtgesteld. Zij was ter dood ver oordeeld wegens moord op haar minnaar, de 25-jarige coureur David Blakeley. Gisteren had zij afscheid genomen van haar moeder en haar vriendin. Kort voor haar dood'verklaarde Rutti Ellis, veel te hebben gehouden van de man die zij vermoordde. Snikkend zei de ongelukkige vrouw, niet te willen sterven- Sinds de moord (op eerste Paasdag) had zij een onverschillige houding aangeno men; later verklaarde zij, te willen boeten voor haar misdaad en geen gratie te zul len vragen, hetgeen zij inderdaad niet heeft gedaan. Ruth Ellis is de veertiende vrouw die deze eeuw in Engeland is opgehangen- De terechtstelling, die werd verricht door de officiële Eneelse beul Albert Pierre- poiwt, heeft in Engeland en de reet van de wereld opnieuw stemmen doen opgaan tegen de doodstraf. Volgens Ass Press heeft Ruth Ellis ln de laatste uren van haar leven tegenover haar brcer bekend, dat zij dronken was, toen zij haar minnaar doodde. Ambonnese landing op Kei-eilanden De voorlichtingsdienst van de repu bliek Zuid-Molukken deelt mede. dat een commando der repullek zich heeft mm- ter gemaakt van de Boeginese prauw Kaltmas en geland la op de Kei-eilanden. De Indonesische commandant ie Toeal heeft versterkingen verzocht. Tevoren had die commandogroep de Indonesische oor logsbodems BO 98 van de marinekade te Amon weggehaald en op de kust gezet. Bij een zuivering op Ambon hebben vier Indonesische pelotons onder bevel van luitenant Thyasen alias Moesabadl ln de negorij Rakiairsetan vijf leerlingen van een middelbare school doodgeschoten. Blikseminslag in Drente en Zuid-Holland HOEWEL EEN GROOT DEEL van ons land gisteren opnieuw heeft genoten van het aanhoudend mooie zomerweer, zijn in Drente en Zuidholland onweersbuien voorgekomen, echter zonder persoonlijke on gelukken. In vergelijking met het binnenland' lagen de temperaturen langs de kust over het algemeen iets lager, al3 gevolg van de zeewind, die in de loop van de dag kwam opzetten. Langs de gehele Noordzeekust kwamen verschillen van zes graden voor. In Gilze-Rijen viel 17 mm regen, in Eelde en Leeuwarden 12 mm. De buurtschap Achterbroek onder Gouda werd omstreeks één uur door een windhoos getroffen. Sloten werden leeggezogen, hooi hopen circelden de lucht in en een landhek werd uit de grond gerukt en enkele tientallen meters verder neergesmakt. De boerderij van de familie R. R. welke juist in de baan van de hoos lag, zag er uit alsof zij aan de be schieting had blootgestaan. Een ze vental ruiten was gesneuveld, de schoorsteen werd van hel dak afge rukt en bijna tweeduizend pannen werden door de hoos van het dak gezogen. Het verkeer op de spoorlijn naar Gouda werd ca. een half uur gestremd door blikseminslag in de bovenleiding. De treinen moesten over enkel spoor rijden. Ook boven Zoet er meer brak gister- iddag een hevig onweer los, waardoor m tweetal woningen schade opliep •n inwoner werd getroffen, echter z der ernstige gevolgen. De tuindersknecht H. B. was in het De minister van Overzeese Rijksdelen, prof. dr W J. A. Kernkamp, schetste vóór het standbeeld de figuur van Pieter Stuyvesant. warenhuis van de heer H. K. aan het werk met jjzerdraad. Op een gegeven moment sloeg de bliksem in het ijzer- draad, tengevolge waarvan B. bewuste loos werd, echter voor korte tijd. In Frederiksoord (D.) brandde een landarbeiderswoning van de familie F. ten Veen als gevolg van blikseminslag tot de grond af. De gehele inboedel ging verloren. In Assen werd de trein van zeven uur □aar Groningen zeven minuten ver traagd, doordat de reizigers wegens herig noodweer niet durfden in, en uitstappen en de bestuurder het niet verantwoord achtte verder te rijden. Koningin zal dorpen van Bosnegers bezoeken Gouverneur mr J. Klaasesz van Suri name heeft medegedeeld, dat minister prof. mr dr W. J. A. Kernkamp het be zoek van H.M. de Koningin en Z K.H. Prins Bernhard aan Suriname In October zal meemaken. H.M.'s Van der Zatn zal het Koninklijk Gezelschap naar verschil lende districten vervoeren. H.M. zal te Zanderij landen en vandaar naar Dom burg rijden, waarna zij met de Van der Zaan de Surinamerivler zal afvaren naar Paramaribo. Zij zal een tochtje door het binnenland maken via Kabel en de Bos negerdorpen Koffié-kamp en Kadjoe be zoeken. om o.a. Bosnegerdansen te zien. Prins Bernhard zal met enkele ervaren jagers een dag aan het Mata least rand doorbrengen. Ook zal de Prins een dag hengelen in de Coesewijnrivler. Er zal een ontvangst door de Staten zijn. Er is sprake van. dat uit Nederland een open calèche met paarden zal worden overgebracht. HET WEERIN EUROPA Ui sil! licht bew. onbew. hslf bew nevel regenbul nevel licht bew geh. bew Veranderlijke bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke be wolking met ln de nanacht en ochtend plaatselijk mist Vooral aanvankelijk nog enige regen- of onweers buien Weinig wind. Over het algemeen weinig veran dering in temperatuur. ZON EN MAAN Zon 4.37—20.57. Maan 0.00—15.46. 3

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1