Krijgen nog we de onder woningnood de knie? De mooiste ia; van mijn leven JAC. KLEYBOER (van de E 55): De dag met de blinde kinderen! Bolswards burgemeester meesterlijk hefschroefvliegtuig èn met zandloper Glaasje water in Leeuwarden en warme ontvangst op platteland in KAKE PINGUÏNS Oude zilveren guldens voor 22 Juli inleveren 5 DINSDAG 12 JULI 195S ONZE ..STRIJD" TEGEN STAATSVIJAND NO 1 Zoals het nu gaat durft er niemand jaop te zeggen T~\E BRANDENDE KWESTIE, hoe men een eigen dak boven het hoofd U krijgt, is voor honderdduizenden in den lande nog altijd hèt grote probleem waarmee ze worstelen. Jaren wonen ze nu al in. Eerst toen ze pas getrouwd waren op twee zolderkamertjes, waarmee ze aanvankelijk nog gelukkig waren ook. Maar toen er een paar kinderen kwamen en het onmogelijk zó langer ging, vonden ze iets beters: twee kamertjes en een kabinetje, maar nog altijd „met gezamenlijk gebruik van de keuken". En dat werd moeder zo zat. Intussen werden de kinderen groter, kregen huiswerk mee van school, kwam nog een broertje of en de hoofdbewoner was lastiger dan de eerste(maar toen waren er dan ook nog geen kinderen., En zo groeide langzaam de nervositeit en daarmede tevens de spanning. Als Jantje hardop zijn lessen wilde leren liep Manetje klagend naar moeder, omdat „die vervelende knul" haar met opzet van héér werk afleidde. En als Jantje de radio wilde aanzetten bitste moeder hem toe dat ze dat helse lawaai niet verdragen kon en hij maar buiten men in Nederland, In deze noodtyd, krampachtig vast houdt aan de kleine rode of gele baksteen, Ja er zelfs niet voor terugdeinst baksteentjes te gaan produceren, die nog aanmerkelijk dun ner zjjn dan de gangbare. .O zeker, wanneer men deze en andere vragen aan de insiders voorlegt, krijgt men stellig een antwoord. En we toillen allerminst beweren, dat die antwoorden geen inhoud hebben. Doch we hebben ons zelden aan de Indruk kunnen onttrek ken, dat ze vaak zo scherp met elkaar in tegenspraak zijn, terwijl men maar al te weinig het besef ontmoetten, dat in tijden van nood ook n o o d maotrege'.en moeten werden getroffen. Toen in 1945 de overheid voor de keus werd gesteld, of in snel tempo duizenden noodwoningen uit de grond te stampen, of, te besluiten het aantal noodwoningen tot het alleruiterste te beperken (gelijk in een gebombardeerde stad als Rotter dam) viel de beslissing in laatst bedoel de zin. Daarover be-hoefde men zich des tijds niet zo te verbazen, omdat de erva ringen met de noodwoningen na de eerste wereldoorlog nog lang niet vergeten wa ren. Maar nu zijn we#tien jaar verder en we zijn tot de conclusie gekomen, dat we met de huidige manier van werken hele maal niet of veel te laat uit de misère geraken. Dient men dan de bakens niet zo gauw mogelijk te verzetten Inderdaad begint er een wat andere wind te waaien en dat is hard nodig, want de ontevredenheid onder de bevol king neemt, ondanks alle welvaart, eer der toe dan af. Al diegenen, die nog altijd op 'n „eigen huis zitten te wachten", be grijpen veelal niet, waarom er eerst zo veel kapitale bankgebouwen, stadhuizen, politiebureaux, kantoorflats e.d. moesten verrijzen. ,Wilt ge het communisme bestrijden, bouwt dan huizen, en nog eens huizen!" zeide men ons van zeer geachte zijde. En natuurlijk is het juist, dat wie geen „thuis" meer heeft, aan allerlei gevaren bloot staat. Gelukkig daarom, dat onlangs twee berichten in de bladen verschenen, die bewijzen vormen van die andere wind. Gemeld werd n.l. dat binnenkort de proef zal worden genomen met zgn. houtrijke woningen, terwijl spoedig daarop werd meegedeeld, dat er een vereniging van systeembouwers is opgericht. Reide zaken kunnen van grote betekenis zijn, als ze grondig worden aangepakt en t.a.v. min der belangrijke bouwvoorschriften dis pensatie wordt verleend. Want anders wordt alles een slag in de lucht. En we moeten een oplossing vinden. Daarover weldra meer. Cijfers en feiten WOT DUSVER, d.w*. van 194S af x fot heden, werden in Nederland rond 400.000 woningen gebouwd. Aanvankelijk zat er weinig schot in de nieuwbouw, omdat men te kam pen had met een ernstig materia len-gebrek. Doch thans is men dan toch zover gevorderd, dat een jaar productie kan worden behaald van ca 65.000. Veel hoger zal men onder de huidige omstandigheden niet kunnen komen, daar noch de ar beidsmarkt, noch de materialen- markt zulks gedoogt. Maar geraamd is, dat we gedu rende de komende 10 jaar nog 600 a 650.000 nieuwe huizen nodig zullen hebben. Want het bestaande tekort op dit ogenblik moet niet alleen worden ingehaald, doch onze bewol king 2al over 10 jaar niet meer 10 millioen, doch elf millioen zielen omvatten. En ook zij behoeven een woning. Zodoende leert een kleine rekensom, dat het nog 10 jaar du ren zal, alvorens we van het spook, dat woningnood heet, zullen zijn verlost. Dat velen zulks te machtig wordt ligt voor de hand. En van daar de zo uiterst nijpende vraag, die de laatste tijd herhaaldelijk is gesteld: Moeten niet zo spoedig mogelijk nieuwe wegen worden ingeslagen? Ja, zegt de een. Nee, zegt de ander. En dan komt de politiek om de hoek gluren. Dan zo onbeschaamd, dat er een regering door om hals wordt ge- En weer nieuw leven wordt inge blazen, omdat men het toch met elkaar zal moeten opknappen. Maar hoe? En hoe lang duurt het? Werkelijk nog tien jaar? W(j achten ons niet bevoegd daarop het antwoord te geven. Doch een enquête in allerlei krin gen, die geacht mogen worden er verstand van te hebben, leverde ons het overtuigende bewijs, dat eigenlijk niemand in staat is een gefundeerde uitspraak te doen. De een ziet het zus, en de ander ziet het zo. En allemaal maken ze het nodige voorbehoud. Dat zal uit de artikelenreeks, waarmee we heden een aanvang maken, maar al te duidelijk worden. Oproep ran de geleerden ITET IS DUIDELIJK, dat de oproep van de acht atoomgeleerden, de oorlog uit te bannen, Za'erdag speciaal met het oog op de komende conferentie van de Grote Vier te Genève is uitgegeven. Zij dringen aan op het bijeenroepen van een internationale conferentie van geleerden ter bestudering van de gevaren, waaraan de mensheid is bloo'gesteld tengevolge van de ontwikkeling der atoomwapens. En zij waarschuwen de regeringsleiders plechtig en roepen hen op, door middel in onderhandelin- 'f Verklaarde uitzicht gen tot een verge- lijk te komen, waardoor de ver- nietiging van de mensheid voorko- men kan worden. In de verklaring wordt gewezen op de enorme vernietigende werking van de nieuwste kernwapens die, als zij in grote hoeveelheden gebruikt zouden worden dood en verderf over de gehele wereld kunnen brengen. Voor een klein gedeelte een plotselinge dood, maar voor de grote meerderheid een langzame marteling van ziekte en ontbin ding. Het probleem is volgens de geleer den grimmig, ontzettend en onontkoom baar en daarom stellen zij de vraag: Zullen wij een einde maken aan het men selijke ras of zal de mensheid de oorlog afzweren? Wij hebben hier te maken met een wel gemeend beroep op het wereldgeweten. De geleerden hebben het gevoel, dat zij niet mogen zwijgen. In de eerste plaats omdat zij zelf actief hebben medegewerkt aan d,e totstandkoming van de wapens voor massavernietiging en voorts omdat zij beter dan wie ook weten wat de ge volgen kunnen zijn van de monsterlijke bewapeningswedloop, waarvan wij sinds de tweede wereldoorlog getuige zijn ge achting voor de toekomst lijkt somber. Wij weten niet, wat Gods plan met de wereld zijn, maar wel weten wij, dat God door al het doen en laten zichzelf altijd verantwoorde lijke mensheid Zijn besluiten volvoert. In het geloof moet de mens dan ook zijn taak blijven verrichten, omdat uiteindelijk alles zich toch harmonisch zal schikken de voeten van God, Die de wereld nog niet verstoten heeft. ELFSTEDENTOCHT DOOR DE LUCHT (Van een onzer verslaggevers) NIET HET ELFSTEDENKRUISJE, in schaatskringen zo begeerd, sierde de brede borst van Bolswards burgemeester Bruinsma, maar een royale gemeentepenning van Sneek. En toch heeft de burgemeester van de Friese stad, welke zozeer prat gaat op haar vijf eeuwen stadsrecht, zijn helicopter - stertocht langs de elf bekende steden glansrijk volbracht. Jacquet en hoge hoed deden aan de sportieve opzet van deze trip hoegenaamd geen afbreuk. Het decorum bleef op die manier tenminste ook in hoger sferen bewaard. Zo is dan bij proclamatie op deze wat ongewone manier wijd en zijd bekend gemaakt, dat Bolsward op het punt staat in feestvreugde los te barsten omdat het op vijf eeuwen stadsrecht bogen kan. Volkswoningbouw in een buitenwijk van een onzer grote steden. Meestal bevatten deze huizen één woonkamer, één slaapkamer en één kleine slaapkamer, alsmede een keuken en douchecel. Kostprijs circa 15.000, hetgeen betekent, dat de huur minstens 18 per week zou moeten bedragen. Doch de Staat past er enkele duizenden guldens bij en dan komt men aan de (nog) veel te hoge huur van circa 12 per week.. moest gaan spelen, want het werd hier „een compleet gekkenhuis". Ook vader kon zo langzamerhand, wanneer hij 's avonds van zijn dagtaak terugkeerde, niet meer thuis die rust vinden, waarnaar hij zo intens verlang de. Heel de dag al dat lawaai in de fabriek gn dan na afloop klachten van moeder, Jantje en Marietje samen, met daar tussen door het gehuil van de baby, die heimwee had naar moeders borst. En de geprikkeldheid en de geladen heid in den huize De Kwaadsteniet namen nog steeds toe. Het kwam tot uitbarstingen, aanvan kelijk nog sporadisch, maar ze werden steeds veelvuldiger en in het zo eerbare, nijvere gezin ging iedereen haast onop- merkt, zijn eigen weg. Men wilde elkaar ze min mogelijk voor de voeten lopen, kwam nog slechts bijeen om te eten en om te slapen, en zocht verder z'n ver tier op de straat en in de kroeg. Doch met de vorderingen op school ging het voortdurend slechter, en moeder kreeg Zaterdags een paar rijksdaalders minder in de handen, met als enig „winstpunt" een klein beetje rust.... Op die manier vinden tegenwoordig in de grote steden van ons mooie vader land haast ontelbare moeders „een beetje rust", want haast ontelbare vaders en kinderen vluchten het huis uit. omdat in haast ontelbare gevallen beslist niet meer gesproken kan worden van, een „home sweet home" Hoe is het mogelijk dat „Maar hoe moet dat dan"? Zo hebben we links en rechts geïnformeerd. Hoe ls het dan mogeljjk, dat onder zulke droe vige omstandigheden een dringend appèl van de regering en de vakbondsbesturen op de werkers in de bouwbedrijven, om enkele maanden een paar uur per week langer te arbeiden, door vele werkers stomweg wordt genegeerd Hoe is het mogelijk, dat in een land. waar de woningnood zo klemt, geduren de 12 van de 52 weken die een jaar telt, de bouwwerken stil liggen wegens regen en vorstverlet Hoe is het mogelijk, dat In zulk een land de woningbouw wordt vertraagd, omdat in de ene gemeente de ramen en deuren etc. maar zo breed mogen zi)n, terwjjl in een andere gemeente weer vol gens andere voorschriften moet worden Hoe Is het mogelijk dat wanneer men over een aantal behoorlijke ontwerpen voor woningbouw beschikt, ook thans nog een soortgelijke vertraging kan ont staan omdat een architecthet toevallig aardiger vindt In een bestaand project wat variatie aan te brengen Hoe Is het mogelijk, dat in een land als Duitsland mlllioenen hulzen werden opgetrokken uit grote betonblokken, doch Bolsward, zoals de stad in dit twee talige land ook genoemd wordt, gaat me z(jn tijd mee. Dat is wel eens anders ge weest. Waarop de zandloper zou kunnen wijzen, welke nog steeds voor het begin van de gemeenteraadszittingen gebruikt wordt om de vroede vaderen op hun ge mak te stellen. Deze oeroude loper heeft een kwartier zand bij zich en pas ni te hebben uitgestrooid, kan de zitting een Tocli is het zo (388) Tot de eigenaardigste vormen i den gemaakt, waarna de pinguin die onder de vogels behoren de bijna het ei zal overnemen verscheidene ongevcderdto pinguins, wier voorde malen om de ander heen loopt en ledematen meer op vinnen gelijken hem van alle kanten bekijkt. Dan dan op vleugels. Deze vogels kunnen wordt het ei afgegeven en door de niet vliegen, maar zyn op de meest ontvangei bekeken, alsof het dier zich volmaakte wijze tot bewoners van het er van wil vergewissen of het wel goed water geworden, waarin zy zich voort- gestempeld is. Dan maakt hy een bewegen door dc voorste ledematen diepe en correcte buiging om zyn als roeiorgaan te gebruiken en de I waardering uit te drukken voor de achterpoten als roer wijze waarop de """TjgK partn» opgerichte veel vlugger door de grond te glijden en daarbij met vleugels en poten te werken. Maar in een dergelijke sf'zebeël d" "De die- ren gedragen zich altyd waardig, lopen aak gekweten heeft, sn het broeden kan vorden voortgezet. wen gezamenlijk van stenen een broed plaats, waarin geen leden van andere kolonies worden ge duld. Ondanks de geklede jas jas t ibeeld levendheid. Toen de eerste onderzeeër by de Ross-barrière was opgedoken, stapte een pinguin op het dek, trad op de commandant toe en maakte een bui ging; vervolgens draaide hy zich om, boog voor de officier die naast de commandant stond, en na op deze wyze het hele rytje te hebben afge werkt, stapte hy naar een hoekje en bleef daar twee dagen roerloos staan kijken naar alles wat er om hem heen voorviel. Toen het beleefdheidsbezoek lang genoeg geduurd had en hem blijkbaar niets te beurt was gevallen dat hem kon bekoren, sprong de pinguin over boord en verdween. Deze voorstelling moge wat over dreven zyn, de pinguins onder elki gedrs beid. De dieren leggen slechts één per jaar, dat, wonderlijk genoeg, in de ijzige koude van de poolnacht wordt gelegd. De ouders wjjden zich beurten aan de bezigheid van het broeder het eremonieel 'orden allerlei gelui- ciale structu het kan w tijdens deze g P«kt rest, hestas terke sc zaamheden ec van het bouwt doet of hij daarmee aansjouwen. Een dergelijke bedrieger krijgt van de hele gemeenschap een pak slaag niet de krachtige vinnen en zal zich wel wschten voor herhaling. Ieder ouderpaar beschouwt het als een eer een nakomeling te hebben, maar hel ei kan door een of andere omstandigheid wel eens verloren raken, veel zorg vertroeteld wordt, of er ont brandt een geveeht om de jongen. Dit zijn de enige momenten waarop de pinguins hun waardigheid en wel levendheid uit het oog verliezen. Het jong is aanvankelijk bang voor krijgt van papa degelijke de ster de jjsschotsen koud zijn, pinguin zyn spruit op zyn voet zit ten, die dus als verwarmde voetmat dienst doet Nu nog iets over vogels die grote diensten bewezen aan de vroegere zeevaarders. (Nadruk verboden;. aanvang nemen. Heus geen bewijs, dat de stad achter zon lopen bjj andere steden, maar wel, dat Bolsward zo zfjn eigen leven leidt. Burgemeester Bruinsma gebruikt zandloper graag, zoals hij ook niet schuwt een hefschroefvliegtuig te charte ren, als het er om gaat zijn stad meerdere glorie te geven. Portret van een stad stad overheerst wordt door middenstan ders en ouden van dagen, gelet op de handel en wandel van de eersten en d acht tehuizen voor de laatsten. Hier raken we een teer punt. Het is waar, dat Bolsward alles heeft om voor een stil en rustig stadje door te gaan. Zoals het ook waar is, dat heel wat jongvolk In deze hoek var Friese land pleegt weg te trekken. De omliggende grond is er bovendien peper duur en Industrialisatie dientengevolge gering, zo hebben we ons laten vertellen door iemand die nog niet zijn vlucht in de emigratie gezocht heeft. Maar naast Europese stad, een begrip dat weer snel vervluchtigde, is gebleven de benaming zuivelstad. Waaraan de zulvelschool niet geheel vreemd is. Eigenlijk komt de betekenis Bolsward in deze tijd nog het beste voren uit het feestprogramma. Om t een willekeurige dag uit te kiezen, ln dit geval Donderdag: om 8 uur 's morgens ls er koraalmuziek en om half tien begint de grote Graslanddag, om 11 uur is er „waterorgel" en om 2 uur korte- en langebaandraverijen. Verder zien we dat er sprake ls van een „Bolletongersdei", een stierenkeuring en de verkiezing van een hooikoningln, waarbij de 8000 inwo ners tijdens een monster-maaltijd het traditionele heamlel ofwel hó'oimaal (rijst met krenten) zal worden geserveerd. Dit bij elkaar genomen en het is nog lang niet alles zou de bewering kunnen staven, dat Bolsward inderdaad een levend centrum ls ln Zuidwest Friesland. Echte heren TIEREN we terug tot het Jongste grote AVgebeuren in Bolsward de hallcop- ir-trlp van de burgemeester. De piloot Schuller en deze verslaggever, e nemen diep onze pet af voor de door hem geleverde welhaast uniek te noemen prestatie. En onze kennis van Friezen ln het algemeen en burgemeesters In het bijzonder Is ten zeerste vermeerderd door deze originele trektocht langs stad en dorp. Samen hebben we ons naderhand, n ondeugende stemming uiteraard, afgevraagd, waar nu eigenlijk de echte beren wonen, In de steden of in de kleine dorpjes. Een diepzinnige gedachte, Ingegeven na sn „ontvangst" van het gemeentebestuur in Leeuwarden. Daar speelde zich nl. het volgende tafereel af. De journalisten van Leeuwarden, die In et gelukkige bezit zijn van een ..aapje", een koetsje waarmee ze bepaalde ge wichtige en in hun ogen interessan'e personen plegen rond te rijden, deden in dit originele vehikel Zaterdagmiddag ook burgemeester Bruinsma, die vrijwel on gezien in de grote stad was geland, plaats In deze journalistieke zegekar ging het vervolgens naar het gemeentehuis, voor het afleggen van het officiële -bezoek, ook hier gecombineerd met het voordragen van de uitnodiging Bolsward met een be zoek te vereren. In de meeste plaatsen ging zulks gepaard met de nodige plicht plegingen en feestelijk vertoon. Hoe kleiner de plaats, hoe groter en warm- hartiger de ontvangst. Dit maakt het wel licht verklaarbaar, waarom het bezoek aan Leeuwarden een grote tegenvaller werd. Zover van Bolsward vandaan kunnen we het openlijk vaststellen: de vliegende en van enthousiasme overlopende burge meester werd er op een wel nette maar uiterst kille wijze op de stoep afge scheept. Er schoot nog juist een glaasje water voor hem over om, alweer in het koetsje gezeten, wat op verhaal te komen. Een anti-climax op een dag overigens van climaxen vol. Zo koud als de ontvangst in de provin ciale hoofdstad aandeed, zo warmbloedig gemoedelijk ging het, om maar iets te emen, in Sloten toe. „Ik heb héél wat mooie dagen in m'n leven zien komen en gaan" zegt Jac. Kleyboer, de man, die er zijn beroep van maakt om tentoonstel lingen te organiseren en die dus ook de E 55 in het aanzijn riep. „Maar de 27e Juni van dit jaar was bepaald de mooiste dag van mijn leven. Toen kwamen er blinde kinderen uit Zeist naar de tentoonstelling en ik heb ze rond mogen leiden. Het was een belevenis, om nooit te ver geten." Bjj deze waardering spelen twee dingen een rol: in de eerste plaats: dat de heer Kleyboer een groot minnaar van kinderen is en ten tweede: dat hij veel van bloemen houdt. Het zien van beide en het spreken erover, maakt hem al week, laat staan het aanschouwen van blinde kinderen. De kinderen kwamen 's morgens. Het waren alle leerlingen van het Chr. Blindeninstituut Bartimeus en: „eer lijk, we stonden voor een raadsel, hoe we hun alles, wat er in en om de ten toonstelling was, zouden laten zien." Voorstelingsvermogen Maar het lukte, dank zij het enorme vermogen der kinderen de „dingen" in zich op te nemen en zich er een voorstelling van te maken. We begonnen bij de Spin, Fokker's eerste vliegmachine Ik vertelde hun wat Anthony Fokker met dat toestei gedaan had en ik kreeg beslist tranen in m'n ogen, toen ik zag, hoe ze, met hun gevoelige handen langs de draden en de draagvlakken van de Spin tast ten en zich in 'n ogenblik dat bleek uit hun opmerkingen een volkomen juist beeld van de machine vormden. Dat was een goed begin. Ik moet u zeggen: ik raakte in een soort trance bij het beschrijven van de ja-knlkker, de afdeling van de spoorwegen, de verschillende stands in de Industrie hall en al die dingen meer. Want ik had het gevoel, dat ze als het ware, door mijn ogen deze expositie beke ken. En het verrassende was steed*. dat ze de uiteenzettingen ook volko men begrepen. De meest markante dingen liet Ik ze betasten en zo kregen ze een goed beeld. Opstel Dat bleek enkele dagen geleden. Toen kreeg ik wacht (de heer Kley boer dook ln zijn omvangrijk en vol bureau, waarin hij moeilijk Iets kan vinden, maar dit had hU zó) „dit opstel. Kjjk maar eens: vindt a dat niet prachtig?" Het was prachtig. Want daar lag voor ons een volmaakt getypt verslag tfver het bezoek aan de expositie, van de hand van Wim van der Ven, één der leerlingen van Bartimeus. HU typte het, op z'n eigen schrUfmachlne, in gewoon schrift èn in brailleschrift. En om dc heer Kleyboer het lezen ge- makkelUk te maken, schreef h|), ln forse blokschriftletters „Bezoek aan de E 55" onder de braille-titel. Het is niet alleen een geschrift, dat getuigt van grote dankbaarheid „Je gens hen die ons rondleidden", het is ook een intelligent gemaakt verslag, dat spreekt van goede waarneming. „Wat ons het eerst trof was de Rot terdamse reus aan de ingang" schrUft de blinde jongen. En vervolgens: „De prachtige miniatuur installaties van olietanks, bedrijfsgebouwen, kraak installaties. fabrieksschoorstenen, te zamen met de eeuwige vlam, maakten een onvergetelijke indruk." Zo zag hij „Pernis" door de ogen van de heer Kleyboer. Ze gingen ook met het kabelbaantje en: „Het was een gewaarwording om zo, in een prinsheerlijk stoeltje langs een kabel over alles heen te scheren". Maar j en dat is een hint voor allen, die ten- j toonstellingen organiseren: „Bij de - stands van Amsterdam en Rotterdam konden we niet veel bekijken, omdat alles ln vitrines stond De heer Kleyboer stopte het ge schrift met een liefkozend gebaar weer bij z'n stukken. „Het kostbaarste uit mijn archief," zei hij Daar wel leest "I^rijwel alle Slotenaren en er toch wel een paar honderd stonden aan de rand van een i langs natuurlijke weg beme6t weiland juichen en te wulven toen onze Hiller- machine voor hun verbaasde ogen wentelwiekend udt de lucht kwam vallen. Het wonder was geschied. De helicoptei kwam met de burgemeester van Bols ward er in op hun grondgebied. Dat natuurlijk uitgebreid gevierd den. Voor Sloten, dat ln deze zom dagen meer dan anders op zijn door tersportliefhebbers drukbezocht meer leeft, was dit aanleiding genoeg de vlag uit te 6teken en de schoolkinderen vrlj-af ste gemeentelijke picnic onder de wentelwieken van een hefschroef vliegtuig. Een geluk dat wij er waren orr dit historische feit voor het gemeente archief vast te leggen. We willen maai :eggen, dat het enig verschil uitmaakt in welke plaats men zijn wentelwiek neerplant. In Leeuwarden een glaasje ater (voor de burgemeester) en ir plaatsjes als Vloten overvloedige maal tijden. Goed, we kijken er de Friese hoofdstad niet lelijk op aan. Al was het ïeu voor de heer Bruinsma. Deze werd tenleste zo enthousiast door het gedartel met de PH-NFL Friese landouwen, dat hij besloot zich bij het brengen van de officiële uitnodigin- alleen te beperken tot de elf steden, maar ook zijn collega's gemeenten, plaatsen waarmee Bols ward eveneens vriendschappelijke be trekkingen onderhoudt, met een vluchtig bezoek te vereren. Tenslotte krijgt hij niet Iedere dag de beschikking over een dergelijk 6nel en behendig vervoermid del. Ontelbare dorpsfanfares hebben hem op deze manier muzikale hulde toege zwaaid en van bijna elke landingsplaats een souvenir mee: uit Leeuwar- glaasje water, uit IJlst sherry, uit Heeg een ruiker rode anjers en kaas, uit Sneek een warme lunch en een gladde gemeentepenning enz. enz. Eén ding is zeker; de reusachtige bloemenkrans die de heer Schuller 's avonds bij zijn landing in Bols ward om de hals gehangen werd door een dankbaar gemeentebestuur welverdiend. Een Charles Lind bergh kan geen grotere ontvangst ten deel zijn gevallen. Maar die ging dan ook niet als een trompetterende en roterende heraut van stad tot stad (elf grote en een paar kleintjes) om de bevolking kond te doen van Bijna 90 pet is al binnen Dan wordt de inleveringstermijn onher roepelijk gesloten en verliezen de munten hun waarde. Ruim 88 procent van het to taal aantal voor de oorlog in omloop zijnde zilveren guldens bevindt zich thans reeds bij het muntdepót. Toen 22 Ontwerp: Prof. L 0. Wenckebach Middellijn 25mm. Diktett.Smm Gewicht 6.5 gr. Gladde rand met inschriftGOD 2'! MET Januari de Inlevering werd opengesteld, reeds de helft van dit aantal procent, ln handen van de bevoegde In stellingen. Bij alle postkantoren en post- de stadsrechten, die de Bolswarders zich nu al vijf honderd jaar voorbe houden.. agentschappen kgn men terecht voor In levering van zijii zilveren guldens. Inmiddels heeft de Munt ln Utrecht al maatregelen genomen om nieuwe guldens in omloop te brengen, al is het nog niet bekend wanneer dit zal geschieden. Het ontwerp van prof. L. O. Wencke bach is kleiner dan de oude gulden, ca. 25 mm middellijn. Ter onderscheiding van het zilveren kwartje ls hij echter ca Willem Barendsz 1 en 2 naar de Zuidpool Nu de nieuwe walvisvaarder, de Wil lem Barendsz 2. in dienst gesteld ls. is de oude Willem Barendsz omgedoopt tot BloemendaeL Dit zal in het komende walvisvaartseizoen de nieuwe Willem Ba rendsz op zijn tocht naar de Zuidelijke IJszee vergezellen, waar het als tankboot zal fungeren. Beide schepen hebben ligplaats geko zen aan de Coenhaven ln Amsterdam. Amerikaanse Joden danken Nederland De president van de Synagoge Council of America, de heer Norman Salit, zal Vrijdagochtend op het paleis SoestdUk namens de Amerikaanse Joden H.M. de Koningin een geschenk aan het Neder landse volk overhandigen. Dit geschenk bestaat uit een oorkonde, waarin het Nederlandse volk dank wordt gebracht voor wat het tijdens de tweede wereldoorlog voor de Joden heeft ge daan. De oorkonde zal een plaats krijgen op het Amsterdamse stadhuis. Nagedachtenis van zes millioen Joden In Israël zal een Instituut worden op gericht, dat tot taak heeft de nagedach tenis van de zes millioen slachtoffers van het naziregiem la de herinnering te doen voortleven. De Joden in Nederland, die hun overleden betrekkingen willen eren, kunnen zich hiertoe wenden tot het bu- de Nederlandse Zionistenbond, Johan vermeerstraat 22 te Amsterdam en alle Joodse gemeenten ln Nederland. m van het nieuwe instituut Is Jad Wa-sjeem, een monument voor het levend houden van de herinnering. Militair georganiseerd overleg. Het ont- werp-besluit tot wijziging van het „be sluit militaire medailles" Is door de com missie B (militairen beneden de rang van tweede luitenant van land- en lucht macht) voor georganiseerd overleg mili tair personeel goedgekeurd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5