Jlicutuc £dlisfl)e ÖTouroitl Zon over Nederland; storm en hagel in Italië Onderhoudsgarantie naar rood model af gewezen lJ Bolsward vier de vijf Alarmtoestand door de stijgende rivieren in Oostenrijk Wijlen Einstein waarschuwt Liberalen liepen boos uit de Tweede Kamer weg Nieuw wapen genoemd: atomische grondmijn Grote expeditie naar de Zuidpool Communisten vallen Laos binnen Noord-Vietnamezen naast de Pathet-lao ZATERDAG 9 JULI 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directae, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 3144L Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIÊN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Zes en dertigste jaargang No 10389 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINE CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvattlcli H «fceblnra "mgn berl In tc^ljeospctr HET (VREEMDE) WEER IN EUROPA rikaanse stad Detroit hebben gisteren ge staakt omdat zij, ondanks de hittegolf, stropdassen moesten dragen. Ongeveer 30.000 buspassagiers bleven door deze staking onderweg steken. DIT WEEKEINDE, waarin voor velen de vacantie begint, belooft het prachtig weer te blijven in ons land, dat gedurende de hele week slechts acht uur door de zon werd beschenen. Gisteren begon die weers- verbetering al, toen in het Noorden van ons land de bewolking brak en de temperatuur snel tot 69 graden steeg. Droge lucht stroomt thans over ons land, waardoor er weinig kans is op bewolking. Het is overigens vreemd gesteld met het weer in Europa: Engeland en Scandinavië zuchten onder een hittegolf maar in Italië onweert en hageit het Gistermiddag werd in Engeland een nieuwe record-temperatuur gemeten van 75 graden. Rechter Roxbourgh van het Hof te Chancery zette zijn warme pruik af toen hij een zitting leidde en hij gaf de transpirerende advocaten toestem ming, hun traditionele ambtsgewaden af te leggen. De honderd meisjes van een grote ga- renfabriek In het Engelse stadje Paisly hadden het echt geprobeerd, hitte maakte hun het werken onmogelijk. Toen de directie hun desondanks beval door te werken, gingen de meisjes gezind naar huis De zon heeft dit jaar in Noorwegen nog niet zo warm geschenen als gisteren en vandaag. In de straten van Oslo. het kwik tot 80 graden steeg, vielen vele mensen flauw. In het dorpje Vvarv (Zuid- Noorwegen) steeg het kwik tot 88 graden. Nóg een staking door de hitte: auto buschauffeurs in het gebied van de Ame- LONDEN, 9 JULI. IkE BRITSE filosoof Bertrand Russell U heeft hedenmorgen een door wijlen prof. Albert Einstein nagelaten verkla ring voor publicatie vrijgegeven. In dez< verklaring, die Einstein kort voor zijr dood goedkeurde en die is mede-onder tekend door zeven internationaal bekende geleerden, wordt de mensheid gewaar schuwd voor de catastrofale gevolgen van een derde wereldoorlog. „Wij dringen er bij de regeringen var de wereld op aan", aldus de verklaring, „te oeseffen en in het openbaar te kennen dat hun doeleinden niet door wereldoorlog worden gebaat". De geleer den dringen er op aan, alle tussen de landen bestaande geschillen op vreedzame wijze te besleschten. „Zullen wij een eind maken aan het mensenras of zal de mens- held afzien van het voeren van oorlogen" aldus de verklaring, die aan alle „mach tige" regeringen der aarde zal worden gezonden. De verklaring wordt gepubliceerd juist één week voor de belangrijke conferentie te Genève begint, waarop de Grote Vier met elkaar de wereldproblemen tot een oplossing zullen trachten te brengen. Behalve door prof. Einstein en prof. Rusbsell is de verklaring ondertekend door: jrof. H. J. Muller, vroeger hoog leraar te Moskou en India, nu universiteit van Indiana, prof. L. Infeld, universiteit van Warschap en lid van de Poolse Aca demie van Wetenschappen, prof. Hideki Yoekawa. Kyoto-univensiteit en winnaar Nobelprijs voor natuurkunde, prof. Joseph Rotblat. universiteit van Londen, prof. C. F. Powell, universiteit van Bristol. Enge land. Europese eenheid op A-gebied noodzaak „De Europese landen doen er ver keerd aan, een nationale politiek te volgen op het gebied van de kern energie", zo verklaarde de Belgische minister voor de buitenlandse han del, Larock, gisteren in de raadge vende vergadering van de Raad van Europa. Volgens Larock moet d< productie van atoomenergie zó wor den georganiseerd, dat geheel Europa er voordeel van heeft en niet te achterkomt bij Amerika en Rusland. Larock stelde voor, gezamenlijk kern energie-centrales te bouwen en te finan cieren. „Wij staan op de drempel van een industriële revolutie," aldus Larock, welke alle uit de wereldgeschiedenis zal overtreffen." Larock, wiens land in de Kongo één van 's werelds grootste uraniumvoorra- den bezit, wees er tenslotte op, dat West- Europa slechts door nauwe samenwer king en een vérstrekkende samenvoeging der wetenschappeltjke fin. en industri ële hulpbronnen de atoomenergie op waarlijk doeltreffende wijze tot ontwik keling kan brengen. CULTUREEL FONDS De raadgevende vergadering heeft het ministerscomité voorgesteld, een Euro pees cultureel fonds te stichten. Het be sluit werd genomen met 75 tegen 6 stem men bij 11 onthoudingen. Het culturele fonds, dat zal worden bekostigd met gelden van openbare en particuliere instellingen, zal de Raad van Europa o.m. in staat stellen, daadwerke lijk de culturele en wetenschappelijke werkzaamheden te steunen die de natio nale grenzen overschrijden. Drieling in Maastricht Gisteren is ln het ziekenhuis St. Anna- dal in Maastricht een drieling geboren, twee meisjes en een jongen. Annie. Nettie en Cor wogen bij de geboorte resp. 17 ons 15.5 ons en 16 ons. De kinderen, die een maand te vroeg geboren zijn, verblijven nog in de couveuse. De toestand van dr 24-jarige moeder mevrouw De Ree-Crut- zen is goed. OVERSTROMINGEN In Duitsland en Oostenrijk is het peil an de rivieren sterk gestegen als ge volg van de zware regenval der laatste weken. In het dal van de Rott (Beieren) is de situatie thans even ernstig als vorig jaar, toen deze streek door een allesver nietigende overstroming werd geteisterd. Langs de Donau in Oostenrijk slaat een leger van dijkwachters de rivier met toe nemende ongerustheid gade: na een on afgebroken regenval van 72 uur is de Donau onheilspellend gestegen. In Op- per-Oostenrijk werd de alarm-toestand afgekondigd. De rivieren Enns en Traun stegen gistermiddag niet minder dan 3 meter. In Simbach, aan de Tsjechische gTens, zijn de boeren langs de Inn haastig ge ëvacueerd. Honderden stuks vee werden naar hogergelegen gebieden gedreven. Het water staat in de straten van Simbach. t Straks: helicopter in de voortuin Vergunning verleend voor rondvluchten Naar wjj vernemen Is de Aero-Ypcn- burg N.V. er ln geslaagd een vergunning te krijgen om met de enige civiele heli copter in ons land rondvluchten te ma ken met passagiers. Dit betekent dat de niller-mnrhlne thans In stad en dorp tegen hlUUke ta rieven gegadigden zal gaan oppikken voor rondvluchten. De service die bij dergelijke rondvluchten gegeven kin worden, is uiteraard heel wat groter dan die bU de K.L.M. Het is thans namelijk mogelijk om even b(J de personen voor de deur te vliegen of ln het voortuintje te landen. De directie van deze luchtvaart-maat schappij is van plan, t.z.t. een grote tour nee met het aan drie personen plaats-t biedende vliegtuig door het land te maken. Ned. verpleegster in de Alpen verongelukt Het stoffelijk overschot van de sedert 3 Juli In München vermiste 30-jarige ver pleegster M. v. d. Weg uit Bakkum (N.H.) Is gisteren in het gebied van de Allgëuer Alpen bij Oberstdorf gevonden. Men ver moedt dat de verpleegster bij pogingen om de steile bergkam te beklimmen. verongelukt. Honderden vacantiegangers m het gebied van de Etna (Oost- Sicilië) hebben hun koffers gepakt in verband met de her nieuwde activiteit van de vul kaan, die nu al een week rom melt en rook braakt. Tot nu toe is al de lava die de vulkaan i de lucht wierpteruggevallen in de krater. Maar zodra de krater vol is, zo waarschuwen vulcanologen, kan een ernstige uitbarsting beginnen. Paus zendt telegram aan Peron Paus Pius XH heeft president Peron 'an Argentinië een persoonlijk telegram gezonden, waarin de Heilige Vader „God bidt, dat Hij uw hart verlichte en ont- roere, opdat het geliefde volk van Ar gentinië vrijelijk kunne leven, overeen komstig zijn katholieke traditie. De Paus zond het telegram ln ant woord op dat wat Peron tot het Vaticaan had gericht ter gelegenheid van het feest van St. Petrus en Paulus. Slee sneller dan geluid In Utah (VB.) heeft de Amerikaanse luchtmacht proeven genomen om para chutes te testen met een slee die sneller gaat dan het geluid. De slee rijdt over een baan tot de rand van een 500 -meter hoge rots, komt dan plotseling tot stilstand en laat de para chute los. Het doel van de proeven is de veiligheid te verhogen van piloten die gedwongen worden om met een para chute uit vliegtuigen te springen, die sneller dan het geluid gaan. HUUR- EN BELASTINGVOORSTELLEN AANVAARD (Van onze Parlementsredacteur) ZONDER NOEMENSWAARDIGE wijzigingen heeft de Tweede Kamer zich gistermiddag verenigd met hef complex huur- en belasting voorstellen van de regering. Tijdens de langdurige artikelsgewijze be handeling van de verschillende wetsontwerpen moest, door toedoen van de communisten, niet minder dan 19 maal worden gestemd. Het was bij een van deze communistische amendementen, dat de liberalen het niet langer konden uithouden. Toen de CPN op een gegeven ogenblik hoofdelijke stemming vroeg het was tijdens de behandeling van de belastingwijziging liet prof. Oud geagiteerd alle liberale fractie leden achter het groene gordijn verdwijnen. Zij wensten aan de stemming niet deel te nemen. Toen het volgende amendement Gort- ik aan stemming toe was, wenste prof. ud een korte verklaring af te leggen. De WD-fractle kan met langer opge wekt aan deze beraadslagingen deelne men, aldus de grijze oppositieleider. Want deze openbare beraadslagingen hebben geen betekenis meer, na het binnenska- Alea Jacta De sloepenrol op De Hoop, welke gisteren tussen de pieren van IJmuiden gehouden werd, bezorgde de minister van landbouw en visserij van India, P. G. Deshmukh, een moeilijk ogenblik. Maar Koningin Juliana begreep zijn wanhoop en vertaalde snel het briefje, waarop de aanwij zingen omtrent het gebruik van het zwemvest stonden. Rechts minister Mansholt, die volop genoot van deze zeemanstocht en zelfs het stuurwiel mocht hanteren. Verklaring van het C.N.V.: Geen algemene loonronde, maar overleg per bedrijfstak EEN algemene loonronde thans kan niet in het belang van het volk en de werknemers in het bijzonder worden geacht. Toch behoren de loon- en salaristrekkenden in een stijging van de welvaart te delen. De beste weg, waarbij ook de zgn. vergeten groepen profiteren, is een politiek van verlaging van het prijspeil. Aldus een verklaring van het verbonds- overleefd. Btf de voortgaande ontwikke bestuur en de verbondsraad van het C.N.V. Het is van oordeel, dat een nieuwe loon ronde op dit ogenblik slechts verhoging van de prijzen tot resultaat zou hebben. Het stipuleert echter nadrukkelijk, dat hiermede geenszins een oordeel over alle algemene loonronden, ook in de toekomst, Is uitgesproken. Het C.N.V. meent, dat het systeem van na-oorlogse loonpolitiek zichzelf heeft Curasao zal Koningin goed ontvangen Er worden op Curagao al veel plannen gemaakt om het bezoek van de Koningin Prins Bernhard in dit najaar tot een onvergetelijke gebeurtenis te maken. De 'an aankomst zal een nationale feest dag zijn. Alle scholen zijn vrij en ook de ambtenaren en particuliere werknemers behoeven niet op hun werk te verschij- Het eiland wordt in de avonduren feestelijk verlicht. Een verlichtingsdes- kundige van Philips heeft zich reeds met de plannen voor de verlichting bezigge houden. De mariniers en matroze: Curacao zullen paraderen, zo mogelijk met de bemanning van een kruiser, dien het plan om de Koningin op dergelijke oorlogsbodem te doen reizen doorgaat. De Statenzaal en het stadhuis zullen een goede beurt krijgen en gouvernementshuis en het paleis van de gouverneur, waar de Koningin en de Prins zullen logeren, zijn reeds opge- Volgens het voorlopige programma Is de aankomst te Willemstad op 18 October Na drie dagen volgt een bezoek aan Aruba en Bonaire, vervolgens aan St. Maarten. St. Eustatius en Saba. De aankom^ te Paramaribo is 27 October en 6 November begint de terugreis- de loonvorming dan ook belangrijk meer verlegd worden naar het overleg in afzonderlijke bedrijfstakken. Hierdoor zouden de slechtst renderende ondernemingen en bedrijfstakken (waarop bij een algemene loonronde het peil wordt afgestemd) tot groter efficiency geprikkeld worden. Zijn deze oefeningen al verouderd (Van onze speciale verslaggever) De oefening Alea Jacta, waarvan het eerste deel gisteren eindigde, maar die de komende dagen nog doorgaat, heeft de vraag doen opkomen, of er. met veron derstelde atoomwapens nog wel reeë! ge oefend kan worden. Want. wat is de uit werking van atoombommen, atdomgrana- ten en atoom-grondmjjnen op de voort gang van een opmars en het moreel van de troep? De vraag deed zich gisteren voor, toen aangenomen werd dat in Valkenswaard een atoomgrondmljn was ontploft. Veron dersteld werd, dat het oprukkende blau we leger te weinig gebruik van geiger tellers had gemaakt en daardoor gedeelte, lijk in deze val gelopen was. Het was een z.g. grond-ontploffing en daarvan had luit.-gen. Opsomer een dag tevoren gezegd, dat in een dergelijk ge bied elke vorm van leven gedurende maanden onmogelijk zou zijn. Men nam nu maar aan, dat de aangrenzende legers ongehinderd verder konden marcheren. maar het is de vraag of dat in werkelijk heid zo zijn zoul Niemand weet het juiste en het gebruik van gelelde projectielen werd niet eens aangenomen I De oefening maakte de indruk van een conventionele legerbeweging, volgens be grippen, die, sinds de uitvinding van het buskruit gegolden hebben. Maar leiders én toeschouwers hadden de indruk, dat het oefeningenschema van de legers de mo derne bewapening niet bijgehouden heeft. De ervaring moge ons intussen bespaard blijven! yOOR HET jaar 195 7 tenschappelijke aanval op de Zuidpool op papier. waaraan tien landen hun medewerking zullen verlenen. Zoal* reeds gemeld, worden op het ogenblik in Parijs be sprekingen gevoerd tus sen vertegenwoordigers van deze landen, tenein de de voorbereidingen voor de geweldige expe ditie. waaraan rolpens de laatste berichten ook door Rusland zal worden deelgenomen, te coördi- Sir Edmund Hillary, die de Mount Everest heeft bedwongen, zal aan deze expeditie deelnemen en vermoedelijk zal ook de beroemde Amerikaan se Poolvorser Admiraal Richard Byrd van de partij zijn. Verschillende landen zullen dit jaar reeds ex pedities naar de Zuidpool zenden om de basis te leggen voor de grote groep. De Amerikaanse hij, naeen grondige stu- marine zendt in Novem- die van de omstandighe- ber aanst. zes vlieg- den in dit ook voor hem tuigen, die zullen lan- nieuwe gebied, een groep den op de banen welke deskundigen naar de Pool door een Amerikaanse begeleiden, vóór-expeditie zijn aan- „Ik verwacht, dat hel gelegd. Speciale schepen er kouder en winderiger zorgen voor de navigatie zal zijn," zei de man dit 's werelds hoogste berg lo°f nietdat WV dezelfde rW» /vrjUh moeilijkheden met de Vr> hoogte zullen krijgen...." -if De grote Zuidpool-ex- jJ J peditie maakt deel uit Y van de wetenschappelijke r\\j bedrijvigheid in het In- rr\f~S)l/T /Tfrfr-iiternationaal Geophysisch teiC' K/li GllV^iS jaar, dat in Juli 1957 be gint en 18 maanden zal (en indien nodig voor de duren. In die periode redding) van dit eskader zullen de toestanden bij- in het door zware stor- zonder gunstig zijn voor Luit.-generaal A. T. C. Opsomer, com mand ant van het Eerste Legercorps, die zijn laatste grote manoeuvre com mandeert, is steeds sterk geïnteres seerd geweest In het wel en wee wan zijn troepen. Gisteren, b(j de oefening Alea Jacta, verraste de fotograaf hem toen hij een keukenafdeling inspec teerde. De sergeant-kok liet hem daar proeven van hetgeen de pot schafte. men Voor vliegtuigen zeer het verzamelen van in- oevaarlijke Zuidpoolge- lichtingen over kosmische bied. De toestellen vlie- stralén. het weer en tal gen non-stop van Nieuw van andere natuurver- Zeeland naar het Pool- schijnselen. De expeditie gebied. naar de Zuidpool it even- Naar de blik van de generaal te oor delen was de kwaliteit uitnemend. Voor het eerst zal Indonesië dit jaar met een eigen paviljoen vertegenwoor- dit najaar naar de Zuid- de facet van het tt'ophy- pool. Het volgend jaar zal sisch Jaar. van 4 tot 8 September. Ook Ceylon za voor een inzending zorgen. door de regering met de vier frac tieleiders gesloten compromis. Wij zitten er maar voor 6pek en bonen bij. Daarom doen wij niet mee. Is deze houding juist? Wi) menen van niet. Inderdaad was er een compromis, ■aan weinig meer te veranderen viel. Maar dat compromis is onder zeer bijzon- ere omstandigheden tot stand gekomen. ter oplossing van een kabinetscrisis. Die abnormele omstandigheden wa in ontstaan door toedoen van de liberalen zelf, die samen met de socialis- i het kabinet ten val brachten._ Om ïrna blijdschap uit te spreken over de ugkeer van het kabinet-Drees. gelijk prof. Oud gedaan heeft tijdens de be raadslagingen over de regeringsverkla ring na de oplossing van de crisis en dan de verontwaardigde uit te hangen gaat Want prof. Oud tnisf evengoed als urie dan ook in de Kamer, dat die toege juichte terugkeer alleen kon worden be reikt op het compromis, waar hij voor spek en bonen bü zat. Onderhoud De heer Bommer (soc.) verdedigde als eerste spreker een amende ment op de wijziging van de Huurwet, waarvan de strekking was, dat de huur verhoging van 5 pet zou worden onthou den aan verhuurders, die het onderhoud verwaarlozen, zonder dat hiermee wordt gewacht tot die verwaarlozing een dus danig stadium heeft bereikt, dat de wo ning niet meer voldoet aan redelijke eisen van instandhouding en bewoon baarheid. In ieder geval probeerden zij gisteren dus de onderhoudsgarantie meer inhoud te geven. Maar de overgrote meerder heid van de Tweede Kamer bleek hier van niet te zijn gediend. De heren Van Vliet (kath. v.) en Stapelkamp (A.R.) sa men met de heer Van de Wetering (C.H.), waren het eens'met minister Witte, dat op dit nieuwe gebied eerst maar eens er varing opgedaan moet worden en dat de weg niet te breed gemaakt dient te wor den. De heren Van Leeuwen (lib.) en Wei ter (kath. nat waren het met de regeling van het onderhoud helemaal niet eens. Het amendement van de heer Bommer werd verworpen bU zitten en opstaan: al leen de socialisten en de communisten bleken er voorstanders van te zjjn. (Voor vervolg zie pag. 2) VIENTIANE (Laos), 8 JULI. HET VRIJE Laos, één van de drie Indochinese deelstaten, zit mid den in een burgeroorlog. Minstens drie bataljons van de communisti sche beweging Pathet-lao zijn een grootscheepse aanval begonnen op de troepen van de regering. De com munisten veroverden volgens de eerste berichten reeds een belang rijk steunpunt. Onmiddellijk zond de regering krach tige eenheden parachutisten naar het strijdgebied. Relatief zijn de Loatlaanse troepen echter in de minderheid. Ver wacht wordt dat het Franse expeditie- leger. dat nog steeds in Loas is gelegerd, te hulp zal komen. De correspondent van Reuter seint uit Vientiane, de hoofdstad van het koninkrijk, dat deze actie van de Pathet-Lao groots is opgezet en dat de huidige aanval geen incidentele actie is. Waarnemers in het gebied van de strijd berichtten, dat ook sterke strijdkrachten uit communistisch Noord-Vietnam zUn binnengevallen. Op voorrangswegen; Honden aan de lijn Het comité „Dieren in het wegverkeer" heeft minister Algera verzocht een ver ordening vast te stellen, volgens welke hondenbezitters verplicht worden hun dieren op voorrangswegen aan de lijn te houden Zij motiveert haar verzoek door er op te wijzen, dat ca. van de ver keersongelukken door loslopende dieren wordt veroorzaakt. Verscheidene andere organisaties zijn het comité Dieren weg verkeer in dit verzoek bijgevallen. Ne gen van de Hf colleges der Gedeputeerde Staten zouden volgens de KNAC instem men met het voorstel van het comité. Automatisch telexverkeer. Maandag wordt het telexverkeer tussen Nederland en België geautomatiseerd. Ook 't telex verkeer met Oostenrijk en Zuid-Afrika (via Engeland) wordt r.og deze maand automatisch. Reeds is de telex Nederland WDultsland automatisch. De aanval der communisten begon van daag in het bergachtige gebied van de provincie Sam Neua. Volgens de overeen komst van Genève was het de Pathet-lao toegestaan, „vefcrioplg" in dit gebied te blijven. De regering van Laos heeft zich ten aanzien van de communistische invasie beperkt tot het volgende commentaar: „Deze aanval ls de ernstigste schending van de wapenstilstand sedert het einde van de oorlog tegen de communistische Vietminh". HET WEERMIN EUROPA zw"bew. geh bew. half bew. geh bew. «ehfbew WEERBERICHT Warm weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: I Droog weer met slechts en» i kele overdrijvende wolken velden. Overwegend matige nood-oostelijke wind. Warm (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN zon 4 3321.01 Maan op 22 47, onder l<f33 uur: Ma-ndae: zon 4.34—21.00. Maan op 23.06. onder 11.43 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1