De mooiste dog van mijn leven Beroepskeuze voor de jonge boeren hard nodig Tweede dag concours hippique werd groot succes Oefening Alea Jacta" traint leger en divisiestaven Dr Kortenhorst: „DEZE De Hoop vaart 7 CHR. PLATTELANDERS IN GRONINGEN BIJEEN Jonge Nederlanders elders zijn op zoek naar correspondentie (Van onze sociale redacteur) Wij, als leden van de Christelijke Jonge boerenen tuindersbond, hebben ons bezig te houden met het vormen van een goed-geschoold kader voor het Nederlandse land- en tuinbouwbedrijf. Wij, als leden van de Bond van Christelijke Boerinnen, Boerendochters en andere platte landsvrouwen en meisjes hebben tot taak, bij de veranderende structuur op het platteland, mee te helpen alles op sociaal, cultureel en technisch gebied in goede banen te leiden en dat kan alleen met Gods hulp. Beide zinnen, die wij hoorden in de openingsredevoeringen van de heer Joh. de Jong (Alphen a. d. Rijn) en mevrouw F. WitterholtHeidanus (Winsum, Gr.) typeren doel en karakter van de CJBTB en de CBPB, die gisteren hun tweeling-bondsdag hielden. Deze beide organisaties, waarvan de één een 6185 jonge boeren en de ander een 5848 voornamelijk boerendochters omvat, houden jaarlijks hun bonsdag, gedeeltelijk geschieden, doch voor het toogdag-gedeelte gezamenlijk. Deze dag is een grote gebeurtenis in het leven van vele jonge plattelanders, die dan bij dui zenden samenkomen. Dit jaar was Gro ningen stad van samenkomst en de beide grote zalen van „De Harmonie" en het „Tehuis" waren amper groot genoeg om de bondsleden te bevatten. Feitelijk is het niet één, maar zijn het drie dagen, waarop men samenkomt. Woensdag was er een wedstrijd in het voordragen van de besten uit alle pro vincies. Die wedstrijd stond, naar één der deskundige juryleden, de heer A. Muntingh, ons verzekerde, op hoog peil. Als eerste-prijswinnaars kwamen uit de strijd naar voren (ernst) mej. T van Wijk (Assen) en mej. H. Maris (Oude molen). Merkwaardig was, dat voor ernst de 2e en 3e prijswinnaars ook dames waren, nl. Fr. de Schipper (Koudekerke) en T. Stam (Nw Pekela), terwijl voor luim twee heren deze plaatsen innamen, nl. (Metslawier) en W. Kuiper (Vries, Dr.) Voorts was er een zeer gezellige begroetingsavond. Vandaag werd een grote excursie ge houden door het Groninger land, waar bij de situatie van het Groninger land. bouwbedrijf alle aandacht had. Tussen die twee dagen in was de grote nationale bondsdag van gisteren gevat. Veranderende structuur Op deze dag had de veranderende structuur van het plattelandsleven de aandacht in drie van de vier referaten. Bij de jonge boeren sprak prof. dr W. Rip over „Het platteland is anders ge worden". Na die verandering geschetst te hebben, wees hij er op, dat de vraag gesteld kan worden, of ouderen en jon geren in het algemeen deze gewijzigde omstandigheden op de juiste wijze kun nen verwerken. Er wordt vaak te weinig en te stroef over gesproken. Men be grijpt elkaar soms niet meer. Nadrukkelijk wees hij er op, dat de beroepskeuze in het boerengezin niet te lang mag worden uitgesteld. Er gaat vaak veel kostbare tijd verloren, omdat men maar op het ouderlijk bedrijf blijft hangen. Op deze wijze gaat veel van het onaer de agrarische jeugd schuilend intellect verloren. Men kan bovendien niet verlangen, dat de Nederlandse volks gemeenschap blijvend" aan sociaal-econo mische nlet-verantwoorde boerenbedrijf- en behoorlijke ondernemerswinst garandeert. Vrije tijd Wat de vrije-tijdsbesteding betreft, •ees spr. er op. dat men er niet mee kan volstaan, tegen de uitingen van de moderne cultuur alleen „neen" te zeg gen. De Protestantse Christenen moeten oor oppassen, dat het onderscheid met andersdenkenden alleen hieruit be staat, dat men 25 jaar achteraan komt. Wij staan, ook cultureel en sociologisch, in de vrijheid. Dat betekent: niet zv ten voor verwereldlijking, geen onge bonden vrijheid, maar positieve waar dering voor het ware, goede en schone In de middag waren de vergaderingen Malta en het Lagerhuis TVTU PREMIER Eden van Engeland heeft aangedrongen op het houden van ronde-tafel-besprekingen over de kwestie Malta, bestaat de mogelijkheid, dat deze Britse vesting in de Middellandse Zee binnen afzienbare tijd een integrerend deel van het „Verenigd Koninkrijk" gaat uitmaken, op dezelfde wijze als met Noord-Ierland Ulster) het geval is. Dit zou betekenen, dat Malta het recht krijgt afgevaardigden naar het Britse Lagerhuis te zenden. Helemaal zeker ls dit intussen nog niet en daarom zullen in de komende maanden onderhandelingen worden ge voerd, die beslissend zullen zijn voor de toekomstige verhouding tussen het moe derland en de kolonie. De Labourpartij van Mintoff, die 't Verklaarde uitricht Nationalisten Olivier, willen niet met minder genoe gen met volledige integratie van Malta met Engeland, hetgeen inderdaad een Malte zer afgevaardigde ln het Lagerhuis zou impliceren. En dan komt er automatisch een probleem aan de orde, dat niet alleen voor het kleine Malta van betekenis is. Dat de Maltezer» zelfbestuur ambiëren is begrijpelijk en op zichzelf kan hiertegen geen enkel bezwaar bestaan. De moeilijk heid is evenwel dat zelfbestuur voor Malta samen moet gaan met de bijzon dere band van het Gemenebest, waarvan het eiland een in strategisch opzicht on misbaar onderdeel vormt. De Times vreest, dat een precedent zou worden geschapen, als Malta een inte grerend deel van het Verenigd Konink rijk zou gaan uitmaken. Andere kolonies kunnen zich er op beroepen ln een po ging, een gelijkwaardige 6tatus te ver krijgen. Daar komt nog bij, dat de Mal tezer parlementsleden ln het Lagerhuis een geisoleerde groep zouden blijven zonder veel Invloed op de gang van za ken. De delegaties uit Malta mogen vol gens het blad rekenen op begrip vooi hun voorstellen, indien zij een constitu tionele evolutie aangeven, waa andere koloniën deel kunnen hebben. Zij kunnen evenwel nauwelijks van het La gerhuis verwachten, dat dit een zo in grijpende wijziging in zijn samenstelling zal accepteren, terwllle van één eiland, ook al betreft het hier Malta, zo besluit de Times. Te oordelen echter naar de goede ont vangst, die Eden's verklaring in het La gerhuis kreeg, lijkt het waarschijnlijk dat de Time» ongelijk krijgt Premier Eden wil blijkbaar tot elke prijs vermijden, dat op Malta een soortgelijke en weinig lokkelijke 6ituatie ontstaat al6 op het eiland Cyprus.... „gemengd" en werd hetzelfde thema op heel andere manier behandeld door me vrouw J. L. v. d. Kraande Gooyer (Bilthoven), die het onderwerp speciaal van de vrouwelijke zijde besprak onder de titel „Van omslagdoek tot overall" en door prof. mr I. A. Diepenhorst (Am sterdam) onder het motto: „De jeugd in stormgetij". Prof. Diepenhorst zag, on danks veel zwart-wit, de verhoudingen onder de jeugd nog vrij gezond, al wordt de buitenrand steeds groter. De jeugd houdt van gezelligheid, vrolijkheid, zoekt het niet al te diep, maar maakt het ook niet al te bont Staat en maatschappij spelen voor haar een groter rol dan de Kerk. Maar op de vraag: heeft de jeugd God ontmoet, antwoordde spr. met de tegenvraag: zijt gij door God ontmoet, want de Almachtige wil de Jeugd ont moeten. Die ontmoeting is er en zij, die daarvan kennis dragen, zullen daarvan niet zwijgen, zoals ook deze organisatie bewijst. Emigratie In de morgenvergadering van de CBPB hield mej. J. den Ouden, advi seuse van de Christelijke Emigratie- Centrale, een prettige causerie over het onderwerp „Ligt onze taak alleen in eigen land?" Zij schetste de moeilijke taak van de emigrantenvrouw, die daarom grondig voorbereid moet worden en anderzijds de taak van het „thuisfront" in gebed en correspondentie. Er is nog een groot te kort aan meisjes, die voor corresponden tie voelen. De dames namen afscheid van mevr A A. Mol—de Vries (Goes), die zes jaar zitting had in het dagelijks bestuur en van mej. T. Latooy (Zetten), die de bond als adviseuze diende. In de plaats van de laatste werd benoemd bevrouw M. v. d. SchansWijsmuller (Ammerzoden) Eeuwfeest Haar/emmermeer Duitse zege in landen-wedstrijd voor landelijke ruiters ]T)E CONCLUSIE, die men aan het einde van de tweede dag van het concours hippique te Hoofddorp kan trekken, is eenvoudig deze, dat dit tweedaagse paardensportfeest, uitstekend geslaagd is. Of dat kwam, doordat het werd gevierd in het kader van het eeuwfeest, is de vraag. Wel mag worden gezegd, dat Hoofddorp eigenlijk zijn jaarlijks tweedaags sportfeest niet mag missen. Daarom hopen we, dat de vereniging „Vooruit" de dit jaar getoonde activiteit ook in de komende jaren zal blijven ten toon spreiden. R. K. Veld- t weer was op deze tweede dag erg gunstig. Daardoor was de belangstelling ook bijzonder groot. De toeschouwers hebben ongetwijfeld geen spijt gehad van hun bezoek aan Hoofddorp. Er werd be gonnen met een heel goed nummer, het défilé van fokpaarden uit de Haarlem neer, zowel warm- als koudbloedige. Bij beide Goorten kon men constateren, dat de paardenfokkerij ln de Haarlem mermeer op hoog peil staat. Ook nu kwamen de landbouwtulgpaar- den voorgereden in een open klasse, zo- »r geen beperkingen voor de deelne ming waren. Het was een lust voor het oog, zoals daar de telgangers in grote gelijkvormigheid van stap en beweging het parcours gingen. Met bewonde ring keken de duizenden toeschouwers al dit schoons, producten van de Nederlandse fokkerij, producten ook van de kunde de paarden in zo goed moge lijke conditie voor te brengen. Zeven inschrijvingen telde de open klasse eenspannen, wel een bewijs, dat ummer ten zeerste in de smaak viel. Waarmee de organiserende vereniging in de toekomst rekening moge houden. Bij de dressuurproeven blonk in het bijzon- uit „Farandole" van dr J. C. van orden uit Amsterdam, die winnaar werd bij de kwaliteitsbeoordeling voor ijpaarden voor het kampioenschap van Nederland, waarbij „Grand Seigneur" H. v. d. Bergh uit Wassenaar zijn grootste concurrent was. Voorts verdient zeker vermelding Jan in Leeuwen uit Hoofddorp, bekend dres suurruiter, die winnaar werd in de han- dicapdressuurproef der landelijke rui- De landenwedstrijd voor landelijke rui- :rs leverde onbetwist een Duitse zege op. Zweden, gehandicapt door ziekte on der de paarden er was er zelfs één ge en bezette toch nog de tweede s voor Nederland, dat derde werd. De Zweedse paarden hadden blijkbaar veel geleden van de lange treinreis. Jachtspringen De Amsterdammer B. J. J. Arts met „Tatjana" werd eerste in het prachtige jachtspringconcours. Het heroptreden van de heer Arts na de val, die hij enige tijd geleden maakte, heeft dus wel een mooi es opgeleverd. Het springconcours r landelijke ruiters om de Grote Prijs de Haarlemmermeer, bestaande uit springconcours MH en een puissance- erd door de Nederlandse équipe gewonnen met Duitsland op de tweede plaate, terwijl mej. A. Kiste- maker uit Hoofddorp met „Roland" net handicapconcours voor landelijke ruiters Alles bijeengenomen was het een prachtige dag voor de ruitersport ln al haar geledingen en voor de Haarlemmer- leer en „Vooruit" in het bijzonder. Hieronder volgen tenslotte de uitslagen an de diverse nummers: Dressuurproef voor achttallen: 1. Wie- ringermeer ruiters. Dressuurproef middel en zwaar voor landelijke ruiters: 1. J. van Leeuwen (Hoofddorp) met „Hassan". Dressuurproef licht, voor landelijke ruiters: 1. Margret Andersson (Zweden) iet „Tora". Dressuurproef B voor landelijke ruiters: 1: J. van Nieuwenhuyzen (Hoofddorp) met Springconcours B voor landelijke rui- rs: 1. J. Bos (Nieuw Vennep) met „Tor- Concours van eenspannen hackney't (ponyklasse), stokmaat 1.39 meter en aar beneden: 1. „Everdaie Covergiri' an J. H. van Heek (Enschede). Concours van eenspannen tuigpaarden limietklasse: 1. „Troubadour" van J. H van Heek (Enschede). Concours van eenspannen hackney'i kleine maat. Stokmaat 1.40 t.m. 149 me ter: 1. „Playboy" van Ph. Zendijk (De- Concours van eenspannen hackney'i grote maat, stokmaat 1.50 en daarboven: 1. „Ammarilla's vice roy' stra (Marssum). Concours van eenspannen tuigpaarden. open klasse: 1. „Kurasier" van D. E. Mellema (Flnsterwolde). Concours van tweespannen tuigpaarden, open klasse: 1. „Piet van Beerta" en „Hans" van D. E. Mellema (Flnsterwolde). Concours van tweespannen hackney's: 1. „Playboy" en „Rodger" van Ph. Zen- dijk (Deventer). Concours van eenspannen tuigpaarden gereden door dames: 1. „Marijke" gereden door mevr. Geertsema-Bulk (Hoofddorp). Om het kampioenschap van de Haar lemmermeer, ereprijs voor eenspannen hackney's: 1. „Playboy" van Ph. Zendijk (Deventer). Concours van tandems tuigpaarden: 1 .Piet van Beerta" en „Hans" van D. E. Mellema (Finsterwolde). Concours van tandems, hackney's: 1 „Playboy" en „Rodger" van Ph. Zendijk (Deventer). Concours van eenspannen fokmerriën, type landbouwtuigpaard: 1. „Korinna" van A. Stehouwer (Dubbeldam). Verbinding mef Ameland wordt verbeterd (Van onze Parlementsredactie). Op vragen van het Eerste Kamerlid, de heer H. Algra (aj.) en van het lid van de Tweede Kamer, dr lr A. Vondeling (soc.), betreffende de veerdienst met Ame land deelt minister Algera mee, dat reeds is begonnen met de verlenging van de veerdam te Holwerd. Hierdoor kan ook bij lagere (niet de laagste) tijen wor den gevaren en zal de vaarduur een kwartier korter worden. Het ligt in de be doeling in 1956 de veerdam te Nes te ver beteren. Daarna zal een geregelder dienstregeling ingevoerd kunnen worden. Effecten van deze maatregelen zullen echter nog niet ln de vacantiemaanden van dit jaar zijn bereikt. Verdeling woningen met halve premie gebouwd (Van onze Parlementsredactie) Ten antwoord op vragen, hem onlang» door het Tweede-Kamerlid, de heer J. H. Maenen (Kath. v.), gesteld, deelt minis ter Witte het aantal Woningen mee, dat, 1955 met halve premie gebouwd, in de provincies is terechtgekomen. Ook geeft hij de richtcontingenten, welke binnen het driejaren-programma aan de provincies zijn toegewezen. Tenslotte •ermeldt hij de verhouding van bouw met halve premie tot richtcontingent, in percentages uitgedrukt. Voor Zuidiholland luiden de drie cijfer» 2.163, 12.300 en 17,59; voor Noordholland 995, 8.400 en 11.85. Ons hele land geeft dit beeld: 8.224. 51.250 en 16.05. New York Times: Er zit een luchtje aan De New York Times schreef in eer hoofdartikel naar aanleiding van het pro- tegen Nederlanders in Indonesië: „Als de Indonesische regering meent in haar recht te staan, zou zij er toch zeker bezwaar tegen mogen hebben, dat de zaak openlijk wordt behandeld. De grote moeilijkheden, die de Indonesiërs verslaggevers in de weg leggen, duiden op een onbehaaglijkheid, welke het bui benland geen vertrouwen inboezemt. De Nederlandse beschuldiging dat de vangenen een schandelijke behandeling ondergaan, is door de Lndonesiërs veront waardigd ontkend. De tegenspraak zou aannemelijker zijn als in Djakarta de be reidheid aanwezig was om de feiten te Amerika neemt deel aan de Jaar. beurs te Djakarta met een paviljoen var 800 meter oppervlakte. De laatste eer voor een straatveger Het stoffelijk overschot van Christ Blaney. een straatveger, was dezer dagen opgebaard in de Lon- dense Westminster Abbey, waar de Engelsen koningen begraven liggen. Over zijn kist lag een rijk be- stikt rouwkleed en aan de hoeken stonden gouden kandelaars. Acht-en-twintig jaar lang heeft Christ de straat geveegd in de echa- fluw van de Abbey. Daarna was hij 18 jaar lang portier van het ge- Acht maanden geleden heeft hij wegens zijn slechte ogen ontslag genomen en drie dagen geleden .'s hij op 71 jarige leef:ljd overleden Getrouw aan de traditie die zij volgt voor al haar dienaren, heeft de Abbey hem voor korte tijd te rusten gelegd temidden van de be roemde doden van het land. Geen Italiaanse dumping tomatenpurée-markt (Van onze parlementsredacteur) Hot bewijs van dumping van de Ne derlandse markt met medewerking van de Italiaanse regering met betrekking tot tomatenpurée is niet te leveren. Integen deel, de handelingen van enkele Italiaan se exporteurs hebben niet de instemming van de Italiaanse regering. Bovendien gaat het niet om marktverovering, maar om voorraadruiming. Inmiddels ls te ver wachten, dat het Italiaanse aanbod slechts incidenteel van karakter is, zodat ingrij pen van regeringszijde niet nodig is. De Italiaanse regering heeft steeds aan drang van Italiaanse producenten, om in voer uit Nederland af te remmen, weer staan. Zou Nederland maatregelen treffen met betrekking tot de invoer van Italiaan se tomatenpurée, dan zou de Italiaanse regering moeilijker de binnenlandse aan drang kunnen weerstaan. Er zouden wel maatregelen moeten worden overwogen, indien blijvend beneden kostprijs Itali aanse puré» zou worden aangeboden. Romeinse sieer in Weert (Van onze speciale verslaggever) WEERT, Donderdag. IN HET LIMBURGSE WEERT heerst deze week een Romeinse sfeer. Richtingborden die naar militaire onderdelen verwijzen, tonen een gehelmde Romeinse centurio en op het terrein van de onderofficierenschool dragen de straten van de tentenstad die er verrees, Romeinse namen. Julius Caesarstraat. Pompeusstraat en Cleopatrastraat leest u op de straatnaambordjes. Deze namen sluiten aan bij de naam van de grote oefening Alea Jacta, die er van 7 tot 12 Juli wordt gehouden. „De teerling is geworpen" zei niet alleen Cae sar voor de Rubicon die hem van het Romeinse grondgebied scheidde, maar ook luit-generaal A. T. C. Opsomer, '.oen hij deze winter bepaalde dat de oefening ln de zomer gehouden zou worden en dat de vijfde divisie er aan zou deelnemen. Oorspronkelijk zou die ddvdsie im April voor herhaling onder de wapenen komen, maar dat was te vroeg voor deze ma noeuvre. Daarom hakte de generaal de knoop maar door. Geen soldaten De gevolgen van deze beslissing zijn bepaald minder omvangrijk dan die van Caesar ln 49 voor Christus. Niettemin: voor de Nederlandse officieren zijn ze be langrijk genoeg, want zij dienen van deze In zaak-jungschlager te veel haast Getuigenverklaringen nog niet pasklaar Heden is de behandeling der zaak JungschlSger voor het landgerecht te Djakarta voortgezet met het horen van de 24 jaar oude getuige Oekar bin Soekarta, thans arbeider op een onderneming bij Buitenzorg. Deze vertelde, dat hij, toen bij het K.N.I.L. was, een maand verlof, kreeg om Tomasoa te hel pen op de onderneming Dramaga. Hij be weerde drie malen de heer Jungschlager te hebben gezien en ook de heren Schmidt, Motman en Baden te hebben ontmoet. Hij zeide in de jeep van Tomasoa drie keer naar een grot bij Perakan Sa- lak te zijn gereden, waar een gewapende post was van de Nederlands-Indische Guerllla-Organisatie. De verdedigster. Bouman, constateerde vele tegen strijdigheden in de verklaringen van Oekar. Oekar verklaarde hierop, dat hij tijdens het voor-onderzoek bang was ge weest, maar dat nu niet meer is. Hij her innert zich niet meer of hij met de heren Schmidt en JungschlSger was geconfron teerd, omdat hij ernstig ziek ls geweest. Alleen over Dramaga herinnert hij zich alles. Tomasoa bevestigde een verklaring van Oekar, dat de*e in 1949 Westerling moest aanhouden, die kenbaar was aan een rode motorfiets. Tomasoa hoorde Westerling zeggen: ln 1955 tussen Mei en Augustus komen wij terug. Kapitein Franken zou hiermede hebben ingestemd. Tomasoa beweerde voorts, dat de grot bij Perakan Salak een wijkplaats was voor de Angkatan Perang Ratoe Adil (orga nisatie van Westerling) en de Nigo. Op vraag van mevr. Bouman. waarom hij hierover nooit eerder had gesproken, zeide Tomasoa dat de politie hem vele strikvragen had gesteld, doch niet dit onderwerp. De heer Jungschlager klaarde hierna, dat hij alleen in Maart van dit Jaar met anderen is geconfron teerd. doch niet met Oekar. Hij was nooii op de onderneming Dramaga geweest er concludeerde, dat de getuigen logen. Mevrouw Bouman constateerde veel te genstrijdigheden in de verklaring van Tomasoa. Deze zeide: Bij de politie ging alles zo snel. Ik kreeg geen gelegenheid niet meer. De rechter zeide: Hij was een beetje ziek. Later deelde de rechter mede, dat een deel van het vooronderzoek ove reizen van Tomasoa, door de spoed, w op door bepaalde autoriteiten was gedrongen, nog niet door de officier justitie was uitgezocht en geschift. De officier zeide: De zaak was eigen lijk nog lang niet rijp om te worden voor gebracht. Aangezien de beklaagden reeds lang in voorarrest waren, is men nu. behandeling begonnen. De verklaringen zijn echter pas te gebruiken als zij ge controleerd zijn. Mevr. Bouman: Het verhoor door de rechtbank is dus een contróle? Rechter: U moet het proces-verbaal met critiek lezen. Er komen nog verkla ringen bij. Mevr. Bouman: Dit zijn toch aanwij zingen voor de onbetrouwbaarheid der getuigen? Dit zijn geen toevoegingen, maar wezenlijke verschillen. De volgende zitting zal 14 Juli worden gehouden. Minder nieuwe woningen dan vorig jaar In de afgelopen Meimaand zün volgens het Centraal Bureau van de Statistiek 4810 woningen voltooid. Dit betekent een aan zienlijke teruggang ten opzichte van het vorige jaar, toen 6057 woningen gereed Met 4610 woningen voor de maand Mei is het totaal van dit jaar gekomen op 18 169 woningen, tegen 22.459 in dezelfde periode van het vorige Jaar. Het aantal woningen dat in Den Haag gereed kwam, bedroeg voor Mei 260. waardoor het totaal van dit Jaar steeg tot 1214. manoeuvre het perfecte a'afwerk te le ren. Alle ervaring opgedaan bij 19 grote en kleine oefeningen, alle onder leiding van lt.-gene ra al Opsomer, is in het ge weer gebracht. Het ia een oefening zon der soldaten. Alleen de staven van de volgende onderdelen zijn in actie en voe ren een papieren oorlog: de etaf van het legerkorps, die van de legerkorpsgroepen en de 6taven van de 4e, 5e en 8e divlsie6. He', zwaartepunt ligt in Weert, op het terein van de Van Home kazerne zijn 700 man extra gelegerd, die er met elkaar de leiding van deze oefening en de contröle er van vormen. Van hier gaan de bevelen uit naar de staven die „te velde" zijn en tegelijkertijd controleert men de uitwer king van de bevelen en vooral de 'ljd die er verloopt tussen bevel en uitvoering. Over de oefening kunnen wij kort zijn. De gefingeerde legers volgen precies de zelfde richting als Montgomery in 1944. alleen zij beschikken over atoom-artille rie en (papieren) dito bommen en na tuurlijk daarvan is direct na het be gin van de oefening gebruik gemaakt Na 15 maanden weer actiet Het zwaarst hebben het de officieren en manschappen die voor het eerst na 15 maanden weer actief dienen en voor de vraagstukken van de moderne oorlog voering staan. Zij toonden zich echter zeer tevreden en de meeat werkelijke oefening hebben de mannen van de ver bindingsdienst, want zij vormen het hart van de oefenende staven. In een kersen boomgaard troffen wij 2e luit. M. K. Treur aan, Laan van Meerdervoort 265a Den Haag. Hij stond er met een installa tie van meer dan een ton aan waarde in een tent in het gras. Maar het liep ge smeerd, zei hij. (Van onze speciale verslaggever) DE MOOISTE DAG VAN MIJN LEVEN?" vraagt de president der Tweede Kamer, dr L. G. Kortenhorst. „Dat is deze dag, waarop u me die vraag stelt. Nu word ik gedwongen om er over na te denken, wat die mooiste dag, in een leven vol mooie dagen was." Zijn kamer in het gebouw van ons par lement ls het rustigste vertrek in heel het gebouwencomplex, hoewel door de gan gen Kamerleden en ambtenaren draven en door de vensters het verkeer op het Spul zichtbaar is. De pre sident laat er z'n leven snel aan zijn en ons geestesoog voorbij gaan. Nooit geaakt voor een examen, altijd het grootst mogelijke ple zier ln de werkkring gehad, een uitstekend huwelijks- en gezins leven, kinderen én kleinkinderen; geen tragische sterfgeval len in de familiekring, waardering aan alle kanten. Eén mooiste dag? Duizend van de allerbeste, allermooi ste dagen, die een mens zich maar wen sen kan. Elke nieuwe dag, een feestdag! Het is een heerlijk leven, dat zich zo ontwikkelt Mei schokken. die het slechts hoger stuw den: van student tot promovendus, van de Katholieke Werkgevei de banken der afgevaardigden naar de zetel al niet mooier dan de andere. „Ja", zegt dr Kortenhorst, „misschien w de kop sloeg, enkele en de wetenschap, dat er niets gebeurd i yrO'N DAG heeft natuurlijk ook de wrange bijsmaak van „door het oog van de naald gekropen te zijn". Precies als die andere mooie dag: de invrijheidsstelling uit gijzelaarschap. Daarbij bleef, als nare smaak, de ge dachte. dat zovelen nog achterbleven. De dag van de zilveren bruiloft was Maar die de rtge i toen de oudste slaagde voor het admissie-examen voor het gymnasium, niet minder. „Het geluk is genade", zegt dr Kor tenhorst. „Ik heb het ervaren in m'n gezinsleven en het dagelijks werk. is, voelde ik r Er zijn nt komst: dit jaar: de veertigjarige brui loft èn de verschijning van een nicuto boek: „Parlementaire geschiedenis van 10 Mei 1940 tot Afei 1946. „Als dat ver schijnt, is onze hele parlementaire ge schiedenis beschreven, inclusief de oorlogsjaren in Londen, de maanden, direct na de oorlog, de noodrecht- wetgeving, de geldzuivering en wat er om Indië gebeurde." „Op dat ogenblik kun je wéér spreken van: een mooie dag", aldus ar Kortenhorst, „maar de mooiste?..." Brand geslicht in huis van ex-verloofde Twee Jaar gevangenisstraf en terbe schikkingstelling van de regering was de eis tegen de 23-jarige houtbewerker J E. Bdie glstet-en. verdacht van brand stichting. voor de Haarlemse rechtbank terecht stond. zou brand hebben gesticht ln het huis van zijn ex-verloofde, en zich daar bij niet hebben bekommerd om twee in het huls slapende kinderen. De kinderen. Jongen van tien jaar en een baby één Jaar, konden door buren op het uiterste nippertje worden gered. Voor de twintigste (en laatste) maal op manoeuvre. Lt-generaal A. T. C. Opsomer legt zijn officieren het verloop van de oefening uit. Van links naar rechts: kolonel B. Koning, generaal Opsomer, majoor Af. P. van Hoof en kolonel J. van Nieuwenhuyze. Branche-waarborg fondsen voor de middenstand De kruldenlersbranche nam als eerste ln 1953 't besluit een branche-waarborg fonds in te stellen, om jonge mensen die een zaak van ouderen willen overnemen en gebrek aan contanten hebben, toch in staat te stellen hun voornemen uit te voeren Tot nu toe zijn reeds 217 credie- ten verstrekt met een totaal bedrag van bijna twee millioen gulden. Bakkers en melkhandelaren hebben reeds stamkapi taal bijeengebracht voor een dergelijk fonds in hun branche, aldus de heer J. G. H Cornelias en. voorzitter van de Alg. Ned. Kruideniersbond. ln een radio causerie. Bij vele andere middenstanders, zoals groentehandelaren, drogisten, banketbak kers, rijwiel- en textielhandelaren en de horecabedrijven verkeren de plannen in een gevorderd stadium. Wanneer een voldoende aantal branchestoffen is opge richt. wil men komen tot de Instelling van een „restfonds". waaruit z(J. die geen beroep kunnen doen op het fonds ln hun eigen branche, crediet kan worden ver- In de practljk blijkt echter dat bij over name van een bestaande zaak het cre diet, verstrekt door het branche-waar borgfonds niet toereikend is om tevens het bedrijfspand te kopen Hiertoe zouden nog andere credlet- maatregelen in overweging moeten wor den genomen. Oud-militairen voelen zich tenachtergestcld De militair-gepenslonneerden. georga niseerd in diverse bonden en organisaties, voelen zich zeer tenachtergesteld wat be treft de grootte van hun pensioenen. Dit is gisteren op de Jaarvergadering van de Algemene Militaire Pensioenbond die ln Apeldoorn werd gehouden, tot uitdruk king gebracht. De president van de bond, de heer W. Stuut uit Amersfoort, sprak over het feit, dat de belofte inzake rechtsherstel nog steeds niet werd ingelost en dat de pen sioenen nog steeds ver beneden het peil liggen, waarop zij zouden moeten zijn met het oog op de waardevermindering van het geld en de gestegen kosten van levensonderhoud. Ontwerp Monumenten wet ministerraad voorbij (Van onze Parlementsredactie). Het ontwerp-Monumentenwet ls de mi nisterraad reeds gepasseerd, zo deelt minister Cals de Tweede Kamer mee in zijn nota naar aanleiding van het verslag over het ontwerp* tot verlenging van de Tijdelijke Wet Monumentenzorg. In de Nota. die gisteren naar de Kamer is ge zonden. reeds een dag na de publicatie van het verslag, schrijft de bewinsman. dat de Indiening van het definitieve ont werp is vertraagd door aanvankelijk uit eenlopende opvattingen ln de regering omtrent de onderhavige materie. Er moet niettemin rekening mee worden gehou den. dat de wet niet voor 1 Januari 1957 het Staatsblad zal hebben bereikt (Vervolg van pag. 1) len komen en schetste in eenvoudige doch ontroerende woorden de band tussen da vissers op zee en de waohtenden aan de wal. Hij herinnerde aan de rampen, waarbjj de motortrawler Alkmaar, IJm 31, de Catharina Duyvis, de Jonge Jo- chem en de Hendrika vergingen. „Dit monument", 20 zeide de burge meester, „werd opgericht om de nage dachtenis der omgekomen vissers te eren. Straks zal daar een mannenfiguur oprijzen, gegoten in brons naar het model van de beeldhouwer Wezelaar. Een dood gewone vissersman, breeduit staande in waterlaarzen, zijn oliejas opbollend in de wind, de wind die altijd over IJmuiden is. De rechterhand gestrekt en dragende een stormlantaarn, uitziende over de zee, van nu af aan bij dag en bij nacht, jaar in. Jaar uit, de dodenwacht houdende over die vissers, die eens uit deze ha ven voeren, maar nimmer terugkeerden. Moge hun ziel in het Eeuwige leven een veilige haven hebben gevonden". De klanken van het Wilhelmus droegen over water en land en ontroerd luisterde de eerbiedige menigte. Na een korte Bijbellezing en het uit spreken van het Onze Vader door pastoor Nieuwenhuljzen, legde de Koningin een krans aan de voet van het monument. In een persoonlijk gesprek heeft Konin gin Juliana zich vervolgen» gedurende een half uur onderhouden met de wedu wen vnn vlsaers Onder dezen bevond zich mevrouw C. den HeUer-van der Zwan, moeder van C. den Heijcr en weduwe van P. C. den Heijer. matrozen van de Alkmaar; mevrouw J. de Lange- den Duik, weduwe van de matroos A de Lange van de Alkmaar: mevrouw W. Pronk-van Rijn, weduwe van de niatroo» A Pronk van de Catharine Du|jvls en mevrouw M. de Kok-Bronkhorst, w eduwe van C. de Kok, tremmer van de Catha rine Duljvls, allen uit Scheveningen. Naar De Hoop Intussen lag het witte hospitaalkerk schip voor de vishal te wachten op het grote ogenblik, dat het zee zou mogfn kiezen. En daar wachtte ook de kleine zeven jarige Yvonne Rog met een groot bouquet witte margrieten in haar hand geklemd. En haar veder, kapitein W. F. Rog, aan wiens zorg De Hoop is toevertrouwd. Precies om tien minuten over één hees Koningin Juliana de HKS-vlag ln top op verzoek van de voorzitter van de Neder landse vereniging ten behoeve van zee lieden van elke nationaliteit, de heer M. C. van Hal. Aan boord waren de leden van deze vereniging en nog enkele ge nodigden. Hun namen klonken stuk voor stuk toen kapitein Rog op het achterdek de sloepenrol hield, terwijl De Hoop lang zaam de haven uitvoer, geëscorteerd door de Neeltje Jacoba. Tlldens de genoegelUke „lopende lunch" onderhield de Koningin zich met velen. o.a. met de enige vrouwelijke reder in ons land, mejuffrouw mr J. de Jong uit Scheveningen. Maar denk niet. dat de eerst® vaart van De Hoop louter spelevaren la ge worden. Onder het belangstellend toe zien van Koningin Juliana werden enkele vissers als „zieken" op zee aan boord ge hesen en „ter behandeling" ln het hospi taal opgenomen. Om klokke drie, het uur van het „Ge bed", waren nile opvarenden bi.iecn In de Kerkzaal. Temidden van de Issers zat Koningin Juliana, terwijl kapitein Rog op het orgel preludeerde. Even later klonk het votum van ds VV. J. Kolkert. waarna HM naar de preekstoel ging en met zachte doch duidelijke stem psalm 107, ver* 28 t.m. 80 las: „Er waren er, die met schepen de zee bevoeren. Ds Kolkert sloot met gebed de dienst, waarna allen psalm 68. vers 10: „Geloofd zü God met diepst ontzag".... zongen. Onmiddellijk begaf H.M. zich naar de radiohut om de lulsterrapporten van de vissersvloot te horen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 7