1 W euk debraliime rk en school c Erfenis niet aanvaard? Streep door rekening ACADEMISCHE EXAMENS Puzzle, 2 VRIJDAG 8 JULI 1953 TAEZE week schreven we, de socialistische verontwaardiging over het U jongste propagandablaadje van de K.V.P. te kunnen begrijpen en delen. Maar, voegden we daaraan de vraag toe, zijn de socialisten voor deze verontwaardiging wel de meest aangewezenen? En daarbij her innerden we aan de wyze, waarop destijds mannen als Kuyper en Talma bejegend werden. Hierover hebben we van socialistische kant nimmer een woord van spijt gehoord. Een vriendelijk briefschrijver meent ons er nu opmerkzaam op te moeten maken, dat men de P.v.d.A. niet kan aanwrijven wat destijds de S.D.A.P. heeft gedaan. Nu, dat hebben we ook niet gedaan. We hebben gesproken van de socialisten. Maar gesteld al, dat we het gedaan hadden, zou dat zo onjuist zijn geweest? Zeker, de P.v.d.A. is ook naar opzet een andere partij dan de S.D.A.P. was. Maar alle leden van de S.D.A.P. zijn toegetreden tot de P.v.d.A. Het is ook niet waar, zoals onze briefschrijver meent, dat van de S.D.A.P. geen christenen deel uitmaakten. Nog dezer dagen schreef iemand als ds Ruitenberg, dat hij al in de twintiger jaren lid van de S.D.A.P. was, en hij stond waarlijk niet alleen. Daarom zou het niet zo veel gevraagd zijn van de socialisten van van daag en van de P.v.d.A. zelf, alsnog uit te spreken, dat die oude prenten destijds even ongelukkig waren als het K.V.P.-propagandablaadje van nu. Dan eerst had men volop recht van spreken. Ook in de politiek is niemand gehouden, elke erfenis te aanvaarden. Mits hij dat niet-aanvaarden dan ook duidelijk uitspreekt. TTET BIJZONDER ONDERWIJS in Den Haag verkeert ten opzichte van A J het openbaar onderwijs in een ongunstige positie. Bij herhaling is dit gebleken. De meerderheid van het Haagse gemeentebestuur ziet blijkbaar nog niet in, dat het bijzonder onderwijs dezelfde rechten heeft als het openbaar. Wanneer er maar een kleine mogelijkheid bestaat het bijzonder onderwijs een gevraagde medewerking te onthouden, dan zal men deze niet onbenut laten. De geweigerde medewerking in de christelijke school aan de Bóeren- straat een nieuwe vloer in het gymnastieklokaal aan te brengen, is daar een voorbeeld van. Het tweede voorbeeld zou de christelijke school aan het Willem Beukelszoonplein in Scheveningen vormen, wanneer er op dit punt geen duidelijke uitspraak van het college van Ged. Staten van Zuid- Holland bekend was geworden. TN HAZERSWOUDE had een schoolbestuur ook medewerking gevraagd voor het aanbrengen van een nieuwe vloer in een gymnastieklokaal. Ook daar had de raad zijn medewerking geweigerd. Naar aanleiding van het beroep van het schoolbestuur sprak Ged. Staten als zijn mening uit dat het raadsbesluit vernietigd en de gevraagde medewerking alsnog ver leend zal moeten worden. Een standpunt dat alleszins verklaarbaar is. Het zou onbillijk zijn wanneer nieuwe vloeren in gymnastieklokalen van gemeentelijke scholen met geld van de gemeenschap worden betaald en dat dit voor de bijzon dere scholen bekostigd moet worden door de schoolverenigingen. Een der gelijke gang van zaken zou in strijd zijn met alle recht en billijkheid en een miskening van de gelijkstelling betekenen. HET BESLUIT van Ged. Staten vap Zuidholland heeft een streep door de rekening gehaald van de meerderheid van het Haagse gemeente bestuur. Hoewel niet met enthousiasme heeft wethouder Van Zwijndregt zijn afwijzend prae-advies op het verzoek van het schoolbestuur in Sche veningen voorlopig moeten terugnemen. Deze zaak zal dus opnieuw in de raad ter sprake komen. Het bestuur van de schoolvereniging aan de Boerenstraat zal goed doen opnieuw een verzoek bij de raad in te dienen omdat het dagelijks bestuur van de provincie te kennen heeft gegeven dat het raadsbesluit van enige weken geleden ten onrechte is genomen en dat wethouder Van Aartsen die toen bij afwezigheid van de heer Van Zwijndregt de onderwijszaken behandelde, een juist standpunt innam. Amsterdam. H. F. Ven «ma. Hen- g«!io en A L Groenentoerg. Baarn. Cand. rechten me], O. de Vrlci Amsterdam. H. B. J. van Praag, Santpoort. Doet. rechten mej, Th. Frettag. mevr. M. K. I. A. Steerners- WlJermarj, mej. M. A. Hoorneman. A. R van Ylzlnga Veenatra. C E. Dlnandt. R. A F de Quaaco Amsterdam. Cand. Engels rrej. W. A. M. Sluijmer. Amsterdam. P. H. i Hulzen. Overveen e- mm T>"J- n Cand economie Ruig. Bi Boer. N J. Gra. JS9 v,. Titulaer. A J. M. Kók. A. J. A Lugard C C C. Pels Rljcken. Amsterdam en B Óroenenbóom Barcndrecht. Doet, pharmadc Tan Hoan TJay. Amsterdam Doet scheikunde E. W. Mulder. Amsterdam. A F van Dam. Haarlem. H. G. Hoeve. Amsterdam. P. G. van Berge, Oostzaan. J Kommandeur B'.oemendaal. J. W. Visser Amsterdam. Th. A Veerkamp. Amsterdam, B de Vries, Heelaum. Doet. biologie me). G C Kok. Amsterdam, mevr. M. J Bel- cerok-Rees-nk. Wagenlngen. Doet. natuur, kunde F. W. Helneken en F. Felix. Am sterdam Doet wiskunde C. van Sc hagen. Amsterdam Cand wla- en natuurkunde F H Meppetder. W. Schoo. Amsterdam. D G Schmidt. Alkmaar. D. J. J. Schila. Amster dam. J C. A. Stobbelaar. Birssum, J. Vos. Rotterdam, en R Mewe, Amsterdam. Rectificatiede heer K. A. Gladder, die per abuis was vermeld als te zijn geslaagd voor het prop. examen theologie heeft niet aan dit examen deelgenomen. AMSTERDAM. V.U. 8 Juli Geslaagd voor doet Wiskunde J. J. Verdot*. Rijswijk Z H Cand Wis- en Natuurkunde P. Mo bach, Haarlem. 'C. Büthker. Heemstede. H. M. C Schippers. Amsterdam. T. J. de Boer. Be verwijk. C v. d. Re-pe. Baarlond- DELFT 8 Juli Geslaagd voor prop civiel- Ingenieur: J Beers A dam. W F de Boer. Ys- brechtum (Fr.). G Bruyn Lelden. C M van Dam. Driebergen. P H Delbel, Arnhem. A J C Dekker. R'dam. J Doets Den Haag. JAM -M (O), fc J van Roon. Vlaardlngen J W M van Rossum, Den Haag J J B van Schoonhoven, A'dam. J S Slpke'ma, Maasnlel (L), J A Stoop, Den Haag, J H van der Vlls. Leeuwarden. F Wa genmaker. Nijmegen; Prop bouwkundig Ingenieur; RMT Adrlaanaens. Schiedam, J Brouwer. Alphen Rijn. G F B Coppens. Eindhoven. bert. Alkmaar. F R Klein. Voorburg. H van der Knaap. R'dam. H Magls. Helmond. L C Metser Arnhem. H J M van Rongen. Den Haag B van Ruth. A'dam, D J Rtjksen, De Bilt. A van der Schaar. Tzum, L H Simons. Den Haag. T Veldman. R'dam. A Vervoort. A dam. P de Visser, Zaarr.slag, H M A J M Waieminj, Roggel (L). H Wltteveen. Leeu. Prop 'werktuigkundig Ingenieur; T C van Gentevoort, Delft; Prop mijningenieur: C van Baaren. Den Haag. A J H Bergsteln. Kerkrade, J L van Blommensteln. Den Haag, P A van Buren. Schalkwijk (Ul. J E Casteela. Axel. N J van Dijk, Oldenzaal. F J de Groot. Hilversum. J A drubhen. Maasbree. W M van Haaften. A dam J R H Linssen. Echt. A P Maquelln. Delft. J J M Metjnknecht. Nijmegen. A J Roebert Den Haag. L W M Schreurs. Venlo, B P Stor. Zandvoort, G M Swlnkels, Maas tricht, H Vegter. Lekimond. J J Wentlnk. R'dam, R R van der Zee, Schiedam. A Zlgte- Cand werktuigkundig Ingenieur: K Klm- ■tra. Dordrecht, A J Les. Haren (Gr). W Schuljf. Voorburg; Cand scheepsbouwkundig Ingenieur: G P van Hecklng Colenbrander. Den Haag T Re- aink. Den Haag; Cand vliegtuigbouwkundig ingenieur; H Makkreel. R'dam; Ingenleursex werktuigkundig Ingenieur: J W B van Assen. Den Haag. P J Blanke voort, Eindhoven. J A de Boer. Doom. J W Deckers. Venlo. L E Govaert. Venlo D E Han. Delft, P B van Harreveld. Den Haag. laye. Den Haag A A Kilmelter. 1 R Kool Delft, J G M van Leek Adam. Lie Kim San. Delft R Melnderts A'dam. J H Vree. Delft. M P van Willigen Kampen. P H J de Wringer. Kortenhoef. W Zwier» Hoogeveen; Ingenleursex scheepsbouwkundig Inge nieur- H G W Stumpe. Den Haag; Ingenleursex vliegtulfbouwkundlg Inge nieur- E J L Steenbergen. Rlltwljk (Z-Hl; Ingenleursex eleetroteehnlseh Ingenieur- R de Roo. Wassenaar; Cand natuurkundig-ingenieur: J Bos. Zet- i Dorsser Den Haag. A J vi Morgen. Delft. C J Nederveen. R'dam, Slng Poen. Delft. J Remmelts. Lelden. J K SJderius. Zandvoort. R Mochamad Soebektl Indrohadlkoesoemo, Delft. J Wilkens. Delft; Ingenleursex natuurkundig ingenieur: van Ammers, Den Haag. J Beekhuis. Rijswijk (Z-H), mej H J Goudsmit. Delft. J C Joostcn, Rijswijk l Z-H I. W van der Knaap Delft J Kuiper. Delft. L J Lelpoldt. Delft. C H Loos, Eindhoven. J H B Madsen, A'dam. J J Meinardi. Den Haag. P MeIJnders. R'dam. W C Middelkoop (met lof), Dubbeldam, mej T I E Potgleser. Voorburg. F C Rauwer- R'dam, M Reitsma, Den Haag. A P Rier Hoek. J C Sirks. A'dam. N J M Zwane Haarlem. A W Zljlker. BUthoven. GRONINGEN. 8 Juli Geslaagd voor rechtsgeleerdheid: mej W J Heymeijer. Leeu warden. J T van der Wal. Veelerveen. D J Krajcnbrlnk. Oostwold (Old Cand letteren en wijsbegeerte (Engelsi: P Smit. Utrecht; Cand godgeleerdheid: K Venema, Bergum; LEIDEN. 8 Juli Geslaagd doet ex Ned recht: de heer A J van Styrum. te Heem. stede; Doet ex Zuld-Afrlkaans recht: de heel S Postma te Potchefstroom. Zuld-Afrlka; Doet ex klassieke taal- en letterkunde; de heer H A van Dijk. Aoeldoorn; Doet ex r ij M J Veltrop te R'dam en de hcei J Kerkhof te Den Haag; Cand ex muziek- mej M M Berg te Lelden- Doet schledenls; mej G A Andrei Wil- tens. Den Haag; Cand ex Ned. recht- d« dames C H Kik te Wassenaar D K M Wils t« Delft. A J de Lange te Velp en de heren Den Haag. H L T Jelsma te Irnsen. J L M Vaessen te Til burg, F G var. Overbeek le R'dam, N J Out e R'dam. P A Pcrrldor -ulder Franse taal. en li nlnck te Letden en do heer W Zwanenburg te Den Hang (cum lande i. ROTTERDAM. 7 Juli Geslaagd voor cand economie; R F Finthoven R'dam. C Wetdz. R'dam. W Snel. Onstvoorne. H P J van Bue- P Labev. R'dam en mej M de Vroet. Oud-BeHerlanc der de Boer. Breda. J C de Fch-ittor Alblasser- dam. J Wulf se. Delft J D P Weltmann R'dam. O F SUIeman Bloemendaal J Pol derman. Parijs. H J Bethe. Lelden ROTTERDAM. 7 Juli Geslaard voor cand -- - m - erger dan pijnI Onmiddellijke verlichting en spoedige genezing van Uw huidaandoening geef» het beroemde huidgeneesmiddel Aangezien het laatste gezin naar Nederland is vertrokken, is de Geref Kerk art 31 te Semarang opgeheven De predikant dezer gemeente, ds J Keuning, is daardoor gekomen in de positie van predikant buiten vaste bediening; hy is naar ons land gekomen en heeft zich met terwoon gevestigd te Breda, om weder om in Nederland beroepbaar te zyn. De 25-jarige J. de Groot uit Tzum (Fr.) kwam gisteren om het leven, toen hij met zijn voertuig, een heftruck van de fa Miedema uit Winsum. in een sloot reed. De Groot kwam onder het kante lende voertuig terecht. Toch is het zo Vervoer van cocosnoot 385) Er is geen eilandje in de wyde oceaan, dat niel geheel met weelderige sewassen is overdekt, indien althans bo dem en klimaat hiervoor geschikt zijn. De rotsen van St. Paulas, in de At lantische Oceaan gelegen, tussen Afri ka en Brazilië, zijn hijs-, niet begroeid. Maar de omstandigheden zijn daar dan ook naar! Het hele groepje rotsen dat hoefijzervormig is gerangschikt, heeft een doorsnede van niet meer dan 800 m en het hoogste slechts De cocosnoot plant zich zelfs gemak kelijker voort over de wjjde oceanen, dan over de breedte van een vasteland. Want, zouden de deskundigen gelijk hebben, dan moet de Westkust van Centraal-Amerika het vaderland van de zijn geweest. Van daar dre- vruchten naar de Zuidzee-eilan- eroverden eiland na eiland en 20 ii lodat alli D«*e rotsen dan ook totaal geschikt om pl ralië. Z.O.- rika moest de cocospalm door de aangeplant, evenals in West-Afrikb, want de vrucht die tieh wél langs weg over meer dan de halve aardbol kon ver spreiden, bleek niet bij machte sich in Afrika verweerd laagje weer van het gesteente wordt afgespoeld. Zo kaal en verlaten als de rotsen van St Paulus is dan ook bijkans geen enkel plekje, van de evenaar tot de gematigde streken. Behalve zaadjes die door de lucht worden aangevoerd, dragen drijvende vruchten het meest by tot de begroei ing van veraf gelegen eilanden. De co cosnoot is hiervoor als het ware voor- bestemd en regelmatig drijven de gro te, van drjjfweefsel voorziene noten in de zeestromen rond om eventueel dui zenden kilometers verder hun bestem ming te vinden op de koraaleilanden of in de verweerde lava van een vulca- nisch eilandje. Soms ook drjjven coco* palmen, door stormen en springvloeden ontworteld, in hun geheel in zee rond en herbergen don vogels, insecten en apen, die met een dosis geluk een nieuw vaderland vinden. land tot kust te verbreiden! Doordat de Oostkust van Amerika destijds geen corospalmen droeg, zijn dj noten ook nimmer met de Golf stroom naar Europa gekomen, maar des ondanks voerde de stroom nog genoeg ander plantaardig materiaal over de grote plas om bij velen de gedachte wakker te roepen dat aan de andere kant van de oceaan een onbekend land moest liggen, waar deze vreemde vruch ten en planten vandaan kwamen. Vóór we ons echter in de doldrieste ontdek kingsreizen zullen verdiepen, moeten we toch ook nog een enkel woordje zeggen over een heel gemene methode die sommige planten toepassen om hun vruchten verspreid te krijgen. Daarover «en volgende keer. (Nadruk verboden) AMSTERDAM. G.U. 7 Juli Gepromo- •erd tot doctor ln de wis- en natuurkunde op proefschrift; Contribution to the Che mistry of the Inorganic Acids of Sulphur.-a radiochemical investigation of some reaction mechanisme», H. B. v. d. Heijde. geb. te Amsterdam. DELFT. 8 JuM Gepromoveerd tot doctor teohni9che wetenschap op proefschrift- Leeuwarden. LEIDEN. 8 Jull Gepromovec {jsbegeert t doc- op pro schrift getiteld ..Incerti Panegyricus Coi tlno Augusto Dictus", de heer W J I Lubbe, geboren te Lichtenberg, Zuld-Afrika en thans mende te Lelden. Gepromoveerd tot doctor in de geneeskun- op proefschrift getiteld „Voeding en voe dingstoestand van het schoolkind ten platte- lande", de heer C K J Kaaijk, geboren te mersfoort en thans wonende te Ridderkerk. Gepromoveerd tot doctor in de geneeskun- s op proefschrift getiteld ..Phantom source «perlments In auditory localization", de heer P H Schmidt, geboren te Kethel en Spaland inde te Lelden. De promotie ge. laude. :erd t de de op proefschrift getiteld ..The primary response of the visual cortex of the dlal- anaesthetized cat upon Intermittent ohotlc stimulation of the retina", de heer M W van Hof. geboren te WUnis en thans wonende te Lelden. Gepromoveerd tot doctor ln de wis- en na tuurkunde op proefschrift getiteld ..Goudaf zettingen ln Suriname". de heer J W Brinck. geboren te 's-Gravenhage en thans wonende te Lelden. NIJMEGEN. 7 Juli Gepromoveerd tot doctor ln de theologie op aden en he oldonk M.S tot doctor in de lett< begeerte op proefschrift: De Priesterroe pingen ln Nedreland. J. J. DeUepoort geb te Stampersgat. ROTTERDAM, 8 Jull Gepromoveerd tot doctor in de economie op proefschrift; Bij drage tot het economisch Onderzoeik van de Nederlandse Suikcrwerklndustrte, A. P. van Getut te Breda. UTRECHT. 8 Mi Gepromoveerd zijn tot doctores in de geneeskunde op proef- ichrift De Tryptophaansynthese door Esche richia Coli B. de heren A. F. M. Roy era en Staatsexamens voor muziek mej E Coronel te A'dam. mej G Danser te A'dam. mej A G Hulzlnge te Heerenveen, mej L Pluim Mentz te A'dam. mej G H Vunde- ik te Heemstede, mej M J Wentzel te A'dam; Solozang-A; A Reuvec mej J J Rleke te A'dam. mej J H J Uyten- bogaardt te A'dam; Viool-A; mevr P A Hoo- gervorst-Moul Ijn te Leiden. mej T J van Zweeden te Goes. •S-GRAVENHAGE. 7 Jull By de sta ais- camens voor mud etc zijn geslaagd voor piano-B: mej. Th. P. L. M. Bonekamp te "--itricht. mej. Chr. van Delden te Am- lam. mej. E. M. G. L. Jacobs te Heer len. mej. E. R Jansen te Haren (Gr), P F Kok 1 i (N.H) mej. Romund» 's-Gravenhage. W. Wiggeiman te Heel Vlool-B; Jack Drop. te Amersfoort, mej. A Hertzberger te Amsterdam. Plano-A; L. J. Joosten te Amsterdam. E. K L. van Loon te Bergen, mej. J H de Ruyter te Scheveningen. H. J. L. van de Sanden te Loon op Zand. mej. I. N. Teipe Viool A; mej. M. M. Pee terse te Amsrter- lam. Solozang A: mej. E. I. Both te Rotterdam, nevr G. W. Hattink-André de la Porie te s-Gravenhage. mej. J. G. Uyterschout te Viool Oi rkestspe!)J. W Mr D. U. Stikker over sociale wereldsituatie GENEVE, 7 JULI. Mr D. U. Stikker, de Nederlandse am bassadeur te Londen, heeft op de büeen- komst van de economische en sociale Raad der Verenigde Naties te Genève een rede uitgesproken, waarin hü o.m. op merkte dat de maatschappelüke toestand de meerderheid der mensen in de wereld nog steeds schrikbarend is. al ordt dit beeld enigszins verlicht door het inzicht, dat de maatschappelijke toe stand van de mensen in het ene deel van de wereld beïnvloed wordt door die van e mensen in het andere deel. Economische en technische ontwikke ling dienen hand in hand te gaan met de maatschappelijke en culturele ontwikke ling, zeide mr Stikker, die er aan voegde dat economische ontwikkeling mogeiyk is zonder maatregelen op het ge bied van opvoeding, gezondheidszorg, wo ningbouw en maatschappelüke zekerheid. De heer Stikker stelde namens de Ne derlandse delegatie voor, dat vertegen woordigers van de verschillende maat- schappeiyk-economlsche plan-organisa ties büeenkomen en hun voornemen* spreken, alvorens elk hunner aan plan van zün eigen groep begint. Zo wordt voorkomen dat verschillende plannen menvallen en krijgt men een harmonisch geheel, aldus mr Stikker. Twee jaar geëist tegen Rotterdamse arts Afschuwelijk ongeluk of mishandeling Twee Jaar gevangenisstraf is gisteren geëist tegen de 32-jarige arts F. J. H. W. L. H.. die de politieagent D. Lammers x lichamelijk letsel zou hebben toe gebracht. In de nacht van 23 op 24 April bevond H. zich met een vriend, de kunstschilder D. den D. in de Rotterdamse kunstenaars sociëteit Oud Boymans. Den D. werd. om dat hü dronken zou zijn en door het be stuur van de sociëteit was geroyeerd, door de politie verwijderd. Verdachte zou hebben trachten te be middelen. maar door de agenten zün weg geduwd en in de buik geschopt. HU gooi de toen met een cognacglas naar een agenten, met het gevolg dat deze ln zUn oog werd getroffen. De agent is aan dit oog thans volledig blind. Deze gaf een geheel andere lezing van het gebeurde. Volgens hem zou H. eerst het glas tegen de muur hebben stukgesla gen en hem de scherpe resten in het ge zicht hebben geduwd. De officier vond dit een geval van ..de allergemeenste mishandeling met ern stige gevolgen voor een jong politieman". Mr F. W. B. baron van Lynden, de raadsman, betoogde dat op de muur geen glasdeeltjes werden aangetroffen en de oogwond overeenkwam met de rand van het hele glas. Pleiter achtte dit ongeluk mot versohrikkelük gevolg. a Sollnee. te Schoonhoven, (le eed.). Herv. Synode regelt het beroepingswerk In haar voortgezette zitting heeft de Generale Synode der Ned. Herv Kerk o.m. behandeld de procedure tot ontslag verlening van predikanten wegen? ken nelijke ongeschiktheid. Besloten werd iets meer zekeringen voor de betrokken pi dikanten aan te brengen en de wachtgeld regeling te verbeteren. Het voorstel de mogelijkheid aan niet-ambtsdragers preekbevoegdheid te geven, te verruimen, werd ter uitwerking aan de technische commissie gegeven. Lang werd gesproken over de kwestie van het solliciteren predikanten naar een beroep. Het blijkt, dat reeds nu de visitatoren een bemidde lende functie hebben Na uitvoerige dis cussie bestreedt de Synode de voorstellen van de commissie van correctie te aan vaarden. Krachtens dit besluit komt er een commissie, door de Synode benoëmd, waarbij predikanten de wens tot veran dering van standplaats kunnen kenbaar maken. Ook ruiling van standplaats zal mogelijk gemaakt worden. In de middagzitting behandelde de Sy node. onder praesidiaat van de assessor, ds L. Kievit, het verslag van de Generale Financiële Raad over 1953. Dit verslag biedit een gunstig beeld. De Kas vi Administratiekosten heeft f50.000 ontvangen, dan geraamd werd, vn-i. door de verhoogde quota-opbrengst. De reke ning Collecteplan was over 1953 bevredi gend. Er kwam bijna f 190.000 meer dan de raming binnen. Hiertegenover vtonden aanzienlijke hogere uitgaven dan geraamd ■was. De Generale Kas voor de Geestelijke Belangen brengt, door goede voorlichting en verhoging der bijdragen per lidmaat, aanzienlijk meer op. De inkomsten stegen van f 71.000 in 1944 tot f343.000 in 1953. In dit verslag wordt voor het ee-st het kerkelijk Grootboek vermeld. De voor zitter van de Gen. Fine. Raad. de heer H. A. A. de Vos deelde mede, dat dit Grootboek in een behoefte blijkt te voor zien. Er is f 1-300.000 in het Grootboek be legd en in kerkbouw geïnvesteerd De secretaris van de G. F. R., ds H J. F- Wesseldijk deed mededeling van een legaat van f 260-COO. het vermogen van een Joods arts uit dankbaarheid v lor wat de Hervormde Kerk voor hem en zijn vrouw gedaan heeft. Raad voor Geref. Sociale arbeid oereorganiseerd Mr F. Boesenkool adj.-direct eur De Raad voor Kerkelijke Sociale Ar beid is gereorganiseerd in een Raad voor Geref. Sociale Arbeid waarin o.m. ver tegenwoordigd zijn het comité van de Centrale Diaconale Conferentie der Ge reformeerde Kerken, de provinciale Stichtingen voor Geref. Maatschappelijk Werk en de Landelüke functionele orga nisaties als: de Geref. Bouwcorporatie Bejaarden, he1- landelijk Orgaan de Geref. Gezinsverzorging, de Stichting Centrum voor Zielszorg en de Rudolphstichting te Achterveld. De gere organiseerde raad 16 voor het eerst bijeen gekomen onder presidium van prof. dr R. Schippers. De raad benoemde als weten schappelijk medewerker mr F. Boeseen- kool te Amsterdam, die o.m. te Kampen theologie en aan de V.U. rechten stu deerde en 6telde hem tevens aan als ad junct-directeur van het Bureau te Utrecht. Mr Boessenkool was o.m. secre taris van het bestuur van de Rijksverze keringsbank te Amsterdam. Als gedele geerde voor de ontwikkelingsgebieden benoemde de raad dr W. M. Ottow te Ochten. Dr Ottow, die vorig Jaar by prof. dr C. Gerretson te Utrecht promoveerde, is werkzaam als sociaal econoom by de Stichting tot Ontwikkeling van Komgron- dengebieden. Tenslotte stelde de raad zes secties in, die zich met verschillende tak ken van arbeid zulen bezighouden. Aan elk dezer secties zün enkele wetenschap- pelyke adviseurs toegevoegd. Zon dag a.s. Bevestiging ds Hoekstra op Oud-Poelgeest Zondag 10 Jull zal voor de Stichting Oud Poelgeest een heuglyke dag zyn. In een oecumenische dienst in de Paulus- kerk te Oegstgeest, waarin mede prof. P. J. Jans, president van het Oud-Katho- liejc Seminarium te Amersfoort, als ver tegenwoordiger van de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland een woord zal spreken, zal de heer J. M. Hoekstra, vorming6leider van de Stich ting Oud Poelgeest, door dr H. J. Hon- ders ,prae6es van de Provinciale Kerk vergadering der Hervormde Kerk in Zuid Holland, bevestigd worden tot predikant vanwege deze Provinciale Kerkvergade ring voor buitengewone werkzaamheden, n.l. medewerking van het oecumenisch vormingswerk in het Vormingscentrum Oud-Poelgeest. Verschillende kerkeiyke en burgerlijke autoriteiten zullen aan wezig zijn. 's Middags zal een groep uit het Lekenspelkamp van de N.C.S.V. om 14.30 uur op het terrein van Kasteel Oud Poelgeest een voor ieder toegankeiyke voorstelling geven van het 6tuk „Roof en Geloof van Ch. Wiliams, vertaald door Guillaume van der Graft fff? Synode G. Kerken art. 31 Dinsdag in Enschede De Generale Synode van de Geref. Kerken art. 31 komt Dinsdag in Enschede byeen. Het voorlopig agendum vermeldt meer dan 80 punten; o.a. een voorstel van de kerk van Scheveningen om weer zendingsdeputaten te benoemen. Voor Zuid Holland zyn ter synode afgevaar digd: ds W. de Graaf te Giessendam-Ne- derhardinxveld, ds C. Vonk te Schiedam en de ouderlingen D. C. Haak te Berkel en G. v. d. Leeden te Schiedam. Onderwijzers en de militaire dienst Inderdaad worden jongelui, die dit jaar onderwüzer worden, opgeroepen om op korte termün in militaire dienst te tre den, omdat zg reeds enige jaren uitstel hebben gehad, aldus minister Cals gister middag in de Tweede Kamer in antwoord op mondelinge vragen van de heer Gort zak (comm.) Bij het huidige tekort aan onderwqzers is dit te betreuren, maar het gaat niet alleen om onderwijs-, maar ook om defensie-belangen. Minister Staf heeft eveneens tekort aan personeel. De bewindsman somde de mogelijkheden van uitstel op. die reeds in ons blad zün ge publiceerd en die ook in de vakbladen zullen worden bekend gemaakt. Mr Beernink (CH) vroeg, aan de Ka mer over te leggen een staat van de aan tallen kweekschool-leerlingen die dit jaar slagen, die in militaire dienst moeten en die by het onderwijs terecht komen. De minister bleek bereid, zodra de ge- •vens bekend zyn, een dergelijk over zicht aan de Kamer toe te zenden. De scholen in de grote steden zullen zo mogelijk kunnen profiteren van de uit stel-mogelijkheid wegens het heersen van een noodtoestand. Merkwaardig is het, aldus de bewindsman, dat soms uitstel wordt verleend voor gevallen, waarin een „afgezwaaide" onderwijzer niet werd benoemd. Dergeiyke gevallen beïn vloeden de geneigdheid, vrijstelling te ge ven in ongewenste richting. Ds L. S. P. van der Chü's, em.pred. der Ev Luth. Kerk, wonende te Doorn, 70 jaar geworden; geboren te Delft werd hy in 1912 voorganger van de N.P.B. te Brielle. daarna diende hU de Ev.-Luth. gemeenten van Kampen, Doe- tinchem en Rotterdam, waar hy in 1950 emeritaat ging om zich aan de N.PJ3. te Doorn te verbinden. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Berkel en Rodenrjj G. van Noordennen v.h. zendingspred, tt Schiedam, die dit beroep aanna Aalst C. den Boer cand. te Puttershoel Benoemd: tot vic. te Berkel en R denrijs R. Heusinkveld te Apeldoorn. Aangenomen: naar Oudshoos (2e pred. pl.) A. J. Jorissen te Wilsu» die bedankte voor Rhenen, Nieuwerkeri a. d. IJssel, Ede, Sommelsdyk ei Vriezeveen. Geref. kerken Bedankt: voor Houston (Can.) ÏT Boessenkool te Capelle a. d. IJssel. I Chr. Geref. Kerken Bedankt: voor R'dam-C, P. N. Rib- bers t« Ulrum. Geref. gemeenten Beroepen: te Boskoop. Dordrech Elspeet, Enkhuizen, Giessendam, Haar lem, H. I. Ambacht. Leerdam. Nieuw Beyerland, Ottersville (Can.), Scherpt, nisse, Tholen en te Waardenburg A Elshout, cand. te Rotterdam. Rem. Broederschap Tweetal: te Amsterdam fvac. J. F. van Royen) J. J. van Hille te Haa> lem en H. J. de Kievid te Eindhove: (aangezien ds De Kievid verzocht heef te worden afgevoerd heeft de kerkeraai het tweetal weer teruggenomen). De Bond van Vrije Evangelische Ge meenten in Nederland zal van 1113 Juli op Woudschoten te Zeist in algement vergadering byeenkomen; Maandagavond 11 Juli is er een begroetingssamenkomst vs 8.18 Gram. 8.25 Vacantiekalender 8. 8.55 Voor de huisvrouw 9.00 Gymna voor de vrouw 9.10 Gram. (9.35—9. Waterstanden) VPRO: 10.00 ..Tijdelijk uitge schakeld". caus. 10.05 Morgenwijding VARA: >or de arbeiders in de continubedrij- 15 Viool en piano 12.00 Or Land- en tuinbouwmededelingen 13.00 Nieuws 13.15 Vara-varia solist 13.50 Gram. lezing 16.10 Kami 0 Actualiteiten 17.30 Gram. 18.00 en commentaar 18.20 Gram. 18.40 id-orgelspel 19.00 Artistieke staal- »RO; 19.30 „Passepartout", caus. 19. leven in de Sovjet-Unie", cat VARA; 20.00 Nieuws 20.05 Gram. 20.40 ,.P voor degraaf", muzikaal luisterspel 21 Sport 21.40 Lichte muziek 22.00 Socialistisch jmmentaar 22.15 Weense muziek 22.45 „Les •n in echtelijk geluk", hoorspel 23.00 Nieuw i S.O.S.-berichten 23.15—24.00 Gram. Hilversum II. 298 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.10 ram. 7.15 Koorzang 7.45 Morgeng» Voor de 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken 11 45 Gi 12.00 Angelus 12.03 Gram. 12.30 Land- tuinbouwmededelingen 12.33 Ballroomorkest 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nieuws en katholiek 13.20 Lichte muziek 13.50 Gram. Boekbespreking 14.10 Intern. Koorf» 19.55 I Hilve 14.35 Gra 14 40 France) 15.15 Kronic) 15.55 Gram. 16.00 De schoonheid vat Jeugd 17.00 Ac- de jeugd onmuziek 17.20 Vo i. 18.15 Journalistiek Reportage Tour de France 18.35 Parlementali erzicht 18.45 Regeringsuitzending; Allan ;ch allerlei; Een en ander over de 15 lan- n van het Atl|— - .10 „Lichtbaken", caus. 19.30 Avondgebed liturgische kalender 19.45 Radio Phllh. Orkest 20.35 Gram. 20.40 Actualiteiten 20.55 ■- 22.15 Hammondorgelspel 22.20 Be- iwlng over de Tour de France 22.30 Musette-orkest en solist (Intermezzo: Gram.) 1.00 Nieuws 23.15 Nieuws ln Esperanto 23.22 •24.00 Limburgs Promenade-orkest Televisie-programma's. N.T.S.; 16.5818.00 Intern, concours hlpplq .00 Gram. 20.15 Televizier 20.30 Fllmpro- amma 20 50 Gev. programma 22.00—22.15 Filmmuziek 13.55 Cl orkest 14.30 Hoorspelen 15.30 Orkesti 16.30 Civil Defence Competition 17.00 de kinderen 17.55 Weerbericht 18.00 iws 18.15 Sport 18.30 Lichte muziek 19.15 ementair overzicht 19.30 Interviews 20. programma 21.00 Nieuws 21.15 Hoorspel Klankbeeld 22.45 Avondgebeden 23.00— 23.08 Nieuws. BBC Light Progr. 1500 cn 247 m. 12.00 Parlementair overzicht 12.15 Dj 66. ,,Eén ding zi« je over 't hoofd." zo bracht hij weer in 't midden. „Zoals ik daarstraks al zei, de man is zo veranderd na dde beroerte, dat je hem misschien niet eens meer terug zult kennen. Je moet es met Ieneke praten vragen hoe die hem vindt." „Nou?" „Tegen die hoef je over Louis z'n grootvader geen kwalijk woord te zeggen. Anders zou je 't nog met 'r aan de stok krijgen! Je moet het geval nou óók es bekijken door de ogen van een buitenstaander. Ieneke bijvoorbeeld, 'k weet ze ker. dat die het van ons schandalig zou vinden als we hem, in die toestand, niet voor onze re kening wilden nemen. En Ieneke. dat kind heeft een gezonde kijk op die dingen, hoe jong ze ook Eigenlijk zonder erg, had Vliegenthart door zich op Ieneke te beroepen, wel 't sterkste argu ment naar voren gebracht om 'n vrouw tot na denken te stemmen, 't Werd intussen tijd dat hij ook weer eens met Geerts schoenen verder ging en hij bukte en raapte het harde stuk kernleer van de vloer, om daaruit een nieuwe zool te snijden. Onder 't werk door vertelde hij méér over Ieneke. Hoe goed dat meisje 't vinden kan met tante Em, en nog beter misschien met de half- verlamde zieke die z'n oude vader thans was.. De zool werd op de schoen gelegd. Daar sloeg de hamer het eerste koperen spijkertje in 't leer ..tik, tik, tik tok!.. „Je begrijpt toch zeker, als m'n vader nog zo ongemakkelijk was als jij je hem herinnert, dat Ieneke het er dan nooit zolang uit zou houden." Hij stak wat van de spijkertjes in de mond, tussen de lippen, maar zo, dat ze nem niet ver hinderden min of meer mompelend verder te praten. „Voor Louis hoeft ze er niet te blijven. Die schrijft! en al zou de wereld od z'n kop staan, dan schreef hij nóg!" Tik, tik, tikke, tok! Z'n vrouw rees op de elbogen overeind. Ze zuchtte. Nét dacht je met het ene klaar te zijn, daar had je weer wat anders.. En dat Ieneke haar nu zo'n beetje tot voorbeeld werd gesteld, hinderde haar Gunst nog toe, deed ze niet altijd haar uiterste best, om het leven hier prettig te maken? „Als je jou zo hoort," zei ze, „dan zou, stel 't geval dat je vader werkelijk hier kwam, eigen lijk Ieneke dan óók maar hier in huis moeten komen. Om die man na te lopen, als ze zo goed met 'em op kan schieten." Tik, tik tik, tik „M-jr zó ver is het nog niet!" Aan haar stem was gued te merken dat ze zien wat ver ongelijkt voelde. Ze wilde als vrouw niet graag de mindere lijken, van wie ook! Ze draaide zich om, begaf zich door de gang naar de tuinka mer. 's Kijken of de oude dame, die ze in huis hadden, al thuis was van haar wandeling, en ofi deze soms thee bliefde. Ze had het beter kunnen treffen! Een onaan genaam mens was het; haar houding en gezicht en héél haar manier van spreken ook, drukten een soort voornaamheid uit die altijd grimmig aandeed en niet de minste toenadering gedoogde. Ja, dót moest je toegeven: weer de hele zo mer lang met allerlei vreemden opgescheept te. zitten, die je maar kon nalopen, dat was ook niet altijd plezierig. En onwillekeurig lieoen me vrouw Vliegentharts gedachten even vooruit op haar besluit, toen 't bij haar opkwam, dat ze in elk geval geen vacantiegangers hoefden ne men als dat andere soms doorging. Enfin, zó ver is 't nog niet! dacht ze toen weer. Ongeveer een week later kwam chauffeur yhegenthart voor de derde keer binnen zo korte tajd naar de Ochterveltstraat. In plaats van zijn grijze uniform droeg hij bij deze gelegenheid een nieuw costuum, een colbert van fijn, donkerbruin kamgaren, dat hem slan ker en jonger deed lijken. Z'n lage, bruine schoe nen gaven hem, daar hij aan laarzen gewoon liep' g6VOel °f op gymnastiekschoenen Doch deze uiterlijke gedaanteverwisseling wat met de emge oorzaak, dat hij zich gemakkelijker bewoog en dat hij in 't algemeen een flinker en opgeruimder indruk maakte. De afgelopen Dinsdag had de rechter uitspraak gedaan inzake de beschuldigingen, die tegen hem waren ingebr ,iht. IWordt vervolgd.) muziek en klankbeeld 17.00 Jazzmuziek 17.) Cricket 18.35 Orgelspel 19.00 Nieuwi Sportuitslagen 19.30 Hoorspel 20JO Vol sen 21.00 Fanfare-orkest 22.00 Nieuws 22.1 Cricket 22.25 Dansmuziek 23.50—24.00 Nieuwi NWDR. 309 m. 12 00 Amusementsi 13.00 Nieuws 13.15 Lichte muziek 14.00 Ger, muziek 15.00 Volksmuziek 16.00 Lichte m ziek 18 00 Gev. muziek 19.00 Nieuws 19 Koorzang 21.45 Nieuws 22.10 Orkestconci 22.35 Lichte muziek 24.00 Nieuws 0.15 Dar muziek 1.00 Jazzmuziek 2.155.30 Lichte m Tussen Rijn, Main en Neckar 20.00 ,11 Baja: zo. opera van Leoncavallo 21.30-22.00 Week journaal en Een woord voor de Zondag. Frankrijk. Nat. Progr. 347 m. 12.30 Gra 13.00 Nieuws 14.05 Nieuws 14.17 Orkestcono 16.10 Gram. 16.55 Kamermuziek 17.55 Gra 18.30 Amerikaanse uitzending 19.20 Kami muziek 20.02 Lichte muziek 23.30 Gram. 23.41 —24.00 Nieuws. Brussel. 324 m. 1145 Gram. 12.30 Weerbt richt 12.34 Gram. 13.0 Nieuws 13.15 Muzlkal kaleidoscoop 14.30 Journar' ziek 15.30 Accordeonmuzie! Accordeonmuziek 16.15 Gram. 16 45 Engels 17.10 Koorzang 17.25 Orgel 17.00 Nlei concert 18.10 Koorzang 18.30 Voor de soldate: 19.00 Nieuws 19.40 Gram. 20.30 Omrocporkei* 21.00 Lichte muziek 22.00 Nieuws 22.15 Gr 23.00 Nieuws 23.05—24.00 Gram. Brussel. 484 m. 12.15 Gram. 13.00 Nle 13.15 Gram. 15.00 Operamuziek 16.00 Gr 16.30 Lichte muziek 17.00 Nieuws 17.15 Li< muziek 17.30 Gram. 19.30 Nieuws 20.00 Or kestconcert 22.00 Nieuws 22.15 Lichte muz 22.55 Nieuws 23.00 Lichte muziek 23.55 Niet Belgische Televisieprogramma's. (Vlaar uitzending; plm. 16.45 Ronde van Frankri) plm. 17.30 Voor de Jeugd 19.15 Gram. 19.Ï Religieus programma 20.00 Nieuws 20.20 Rel! routes 20.50 Fragment uit Russische ballet film 21.05 Mijnheer Doetal 21.20 De week beeld 21.45 Taptoe 22 00 Filmint —23.00 Eurovisie; Ronde van Frankrijk Franse uitzending: 16.45 Gram. plm. Ronde van Frankrijk 19.45 Gram. 20.00 Weer bericht en actualiteiten 20.10 Journaal 20.11 Nieuws 20.40 Gev. programma. Engeland. BBC European Serviele. Uitzen ding voor Nederland: 22.00—22.30 Nieuwr Feiten van de dag en Op de planken (op 2> Kruiswoordraadsel 156 HORIZONTAAL: 1 vissoort, maske 2 telwoord, rivier, 3 oude vochtmaat pracht, 4 neon, onverstandig, sneeuw schoen, 5 voorzetsel, voorzetsel, grond toon, niet deelbaar door twee. 6 telwoord tussenzetsel. gereed, 7 koningszoon, zotk 8 boom, biljartstok. 9 bestemming, ver koop van goederen. VERTICAAL: 1 beet. buigzaam, 2 blih nen, door, 3 vrucht, klinknageltje. 4 of bep. voornaamwoord, duinvallei, Neder landse Spoorwegen. 5 de naam onbekend rivier in Italië, spil, vogel, 6 slede, vogel-, tje, schrijfgereedschap, 7 opening in net werk. wég-glooiing, 8 courantenjongen zangnoot. 9 mate van onverschilligheid vrijgevig. OPLOSSING VORIGE PUZZLE HORIZONTAAL: 1 Stug, ster, 2 stabiel 3 op, water, ul, 4 Eos, leg, 5 ale, kus, 6 ort web. 7 in, dadel, en, 8 kaliber, 9 ge* kiep. VERTICAAL: 1 slof, ding, 2 spelonk 3 ut. woerd, as, 4 aas, aal, 5 abt. dik, l iel, web, 7 te, rekel, ei, 8 luguber, 9 ruift knip.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 2