|licuiuc £eiiisri)c ÖTourant Geen wijzigingen in huur- en belastingplannen Beroepskeuze hard nodig Alle verdere wensen opgeschort tot een volgende keer Uitlaatgassen en veilig verkeer... Koningin maakte eerste vaart De Hoop mee HONDENBROOD COUPON VERKOOP VRIJDAG 8 JULI 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling; Tel 3144L Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. belangrijke korting). Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINE CHRISTELI1K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stanloastlcfi W gheileoen "mgn bert In tcgfjmPM*" Zen en dertigste Jaargang No 10388 ZIE PAGINA 7 TWEEDE KAMER SLIKT COMPROMIS (Van onze Parlementsredacteur) HET STAAT WEL VAST, dat het gehele herboren complex van maat regelen tot huurverhoging en belastingverlaging nagenoeg onge wijzigd door de Tweede Kamer zal worden aanvaard. Van ce veertig ingediende amendementen, die nog waren blijven liggen van de vorige behandeling, die uitmondde in de kabinetscrisis van 17 Mei, zullen na genoeg alleen de communistische overblijven. De andere worden wel allemaal ingetrokken, zo is gisteren tijdens het debat, dat zonder meer het karakter droeg van een voortzetting in deTole termijn van de openbare behandeling, reeds gebleken. En die communistische verlangens hebben geen schijn van kans op verwerkelijking. de heer Weiter, maar ook de heren Van Leeuwen (lib.) en Van Dis (s.g.) wilden spoedig verdergaande belas- Eerst iets over de (onvervulde) wensen. De heer Van den Heuvel (a.r.) vroeg op nieuw aandacht voor hen. die een wis selend inkomen hebben. Zal bekeken wor den bij de in studie zijnde technische her ziening. aldus staatssecretaris dr Van den Berge. Bij een volgende belastingverlaging zal bekeken worden, wat er gedaan kan worden voor de inkomstenbelasting voor de gehuwde vrouw, die uit arbeid eigen inkomsten heeft en hulp in de huishou ding moet nemen om haar werk te kun nen doen. Denk dan ook aan de vrouwen, die meehelpen in het bedrijf van haar mannen, adviseerde de heer Van den Heu vel (a.r.). Een volgende maal komt ook aan de orde het kleiner maken van het te grote verschil tussen de inkomstenbelas ting voor ongehuwden (de zgn. „straf- klasse") en die voor gehuwden zonder kinderen. Van alle zijden werd hiervoor het pleit gevoerd. Dit deed minister Van de Kieft tegen over de heer Hofstra (soc.) de ondeugende opmerking maken, dat hij dus blijkbaar ook wel met verlangen uitzag naar een volgende belastingverlaging, hetgeen men nit vroegere uitlatingen van de heer Hof stra allesbehalve kon afleiden. De socia listen Immers staan op het standpunt, dat in tijden van welvaart de belastingen niet omlaag moeten, opdat het rijk de nodige reserves kan vormen. Ook met de hui dige belastingverlaging zijn zü aanvanke lijk slechts schoorvoetend meegegaan. Het Saargebied Mr. Stikker mogelijk Hoge Commissaris Volgens het Belgische blad „Le Peuple" 1 zou men in Saarland voor het ambt van i Hoge Commissaris van Saarland de voor keur geven aan een candidaat uit één der Beneluxlanden boven een uit Scan- dinavië. Twee namen worden in dit ver band genoemd: die van dr D. U. Stikker. de Nederlandse ambassadeur te Londen, en die van Marcel van Zeeland, broer van de Belgische oud-premier. Elten en Tudderen Geen onderhandelingen NederlandDuitsland De Nederlandse regering heeft geen onderhandelingen gevoerd over terug gave van Elten en Tudderen aan West- Duitsland. Dit is door het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken verklaard na de uitlatingen van staatssecretaris Hallstein In de Westduitse Bondsdag. Den Haag is echter wel herhaaldelijk gepolst over een eventuele bereidheid om over teruggave te onderhandelen. Tevens wordt nog opgemerkt, dat by de proto collen van Parijs van 22 Maart 1949 werd bepaald, dat de overdracht van deze ge bieden, in afwachting van de beslissingen van een vredesconferentie, een voor lopig karakter heeft Sociologisch onderzoek Hoe leven en werken de gerepatrieerden Hoe leven en werken de 200.000 per sonen die na de oorlog uit Indonesië naar Nederland zijn gerepatrieerd? Deze kwestie wordt thans onderzocht door drie sociologische Instituten, nl. het Isonevo van prof. dr Sj. Groenman, het Kaski (r.k.) en het instituut der Ned. Her vormde Kerk. Ook de vraag of zij na alle ellende ln Japanse kampen en verlies van have en goed toch nieuw levensgeluk gevonden hebben, wordt aan de gerepatrieerden gesteld. Daardoor zullen zij ophouden een „onbekende" groep in onze samen leving te vormen. Velen van hen krijgen *en vragenlijst toegezonden, anderen krij gen bezoek van enquêteurs Het resultaat van het onderzoek zal. vervat in een rapport, aan minister Van Thiel worden aangeboden. Geen papiergekraak meer op concerten Een Britse firma heeft een geruis loze verpakking voor bonbons uit gevonden om een einde te maken aan dat verschrikkelijke gekraak van papiertjes onder toneelvoor stellingen en concerten. Gisteravond heeft men in Liver pool gedurende een concert 200 do zen bonbons met de nieuwe op plastic gebaseerde verpakking ge probeerd. De directie van de concertzaal verklaarde niets gehoord te heb ben, behalve de muziek, en trok het sinds lang bestaande verbod, om onder concerten bonbons te eten, in. tingverlaging. Ook de heer Lucas (kath. daar allesbehalve afkerig van. Maar, zo zeide minister Van de Kieft, in twintig maanden tijds is een belastingver laging doorgevoerd van meer dan een mil liard gulden. Verwacht men dan, dat de regering nu al weer met concrete belas tingverlagingen op de proppen kar komen? Blijkbaar vond hij het welletjes wilde hij op dit stuk van zaken de rest ar overlaten aan het volgende kabinet. Hetzelfde standpnnt nam hij in tegenover de herleving van de omzetbelasting op suiker en op textiel met ingang van 1 Januari 1957. De heren Lucas (kath. v.) Van Leeuwen (lib.) geloofden er niets i, dat enig kabinet die automatische herleving zou laten doorgaan. Maar mi nister Van de Kieft leek dat toch nog niet gek: dan krijgen we de definitieve ouderdomsvoorziening, die toch tot aller lei nevenmaatregelen, waarschijnlijk zelfs en loonronde moet leiden. Bovendien kunnen door de uitkeringen aan alle 65- jarigen de uitgaven in de consumptieve sfeer worden vergroot. Daarbij past wel dege een her-invoering van de omzet belasting op suiker en textiel. Maar ook dat ligt voor de verantwoordelijkheid van het dan opgetreden nieuwe kabinet. De heren Van den Heuvel en Hofstra voerden het pleit voor het toestaan van de aftrek voor de inkomstenbelasting niet alleen voor gehuwden ouden van dagen, maar voor allen, die me<t gehuwden gelijk zijn te 9tellen, bijv. wanneer oude broers houding vormen. Maar staatssecretaris dr Van den Beige wilde daarop niet ingaan. (Zie vervolg op pag. 5) Onverkoopbare partijen aardappelen (Van i parlementsredactie) Is het juist dat in diverse bedrijven nog grote vrijwel onverkcopbare hoe veelheden consumptie-aardappelen aan wezig zijn en is de exportheffing van het bedrijfschap voor aardappelen hier oor zaak van Deze vragen zijn door het Tweede Kamerlid J. H W. van Koever den (Kath. V.) aan minister Mansholt ge steld. De heer Van Koeverden vraagt voorts, of deze omstandigheid niet een aantal vooral kleinere bedrijven in grote finan ciële moeilijkheden kan brengen en welke maatregelen de minister denkt te nemen. Tevens wordt gevraagd, of het bedrijfschap wel voldoende voorzieningen heeft getroffen om deze voorraden weg te werken. Deze wonderlijke vlieger werd zo'n 45 jaar geleden gebruikt door de Engelse artillerie om een man tot een bepaalde hoogte „op te laten", zodat hij van deze observatiepost uit de treffers aan zijn commandant kon melden. Het gevaarte is (met nog vele andere „voorlopers van het straalvliegtuig") te zien op een tentoonstelling in het Engelse stadje Farnborough)waar de luchtbasis van de R.A.F. haar gouden jubileum viert. Gisteren heeft prinses Margaret deze interessante expositie bezocht. De laatste ontwikkelingen in Argentinië De regering-Peron heeft afwijzend be schikt op een verzoek van de radicale oppositiepartij, zendtijd ter beschikking te stellen, opdat de oppositie haar visie kan geven op de jongste verzoenende rede van Peron. In haar uitzending had de party willen stellen, dat zij daden wenst in plaats van woorden. Intussen heeft een militair gerechtshof te Buenos Aires admiraal Olivieri en 34 andere marine-officieren tot „voorlopige hechtenis van onbepaalde duur" veroor deeld. Dit betekent dat deze officieren schuldig zyn bevonden. In Raad van Europa Fonds van f 40 millioen voor vluchtelingen De speciale commissaris voor het vluchtelingenprobleem voor de Raad van Europa, Pierre Schneiter (voorzitter der Franse nationale vergadering en leider de M.R.P.) heeft gisteren te Straats burg gepleit voor de stichting van een Europees vluchtelingenorgaan met een kapitaal van 40 millioen gulden. Met dit geld kan volgens Schneiter zowel politiek als financieel voldoende voor de vluchte lingen worden gedaan. Het fonds zo: vluchtelingen geen aalmoezen moeten strekken, doch zou hen in staat moeten stellen, een nieuw leven te beginnen, al dus Schneiter. Schneiter heeft zijn plan op papier ge zet; het zal door verschillende regerin gen nader worden bestudeerd. Nu al 15.000 werklozen minder dan vorig jaar De werkloosheid onder mannen is in Juni verder gedaald, en wel van 26.722 tot 23.297. Er zijn 15.500 werklozen der dan vorig jaar Juni. Relatief de werkloosheid het grootst ln Gronin gen (18 werklozen per 1000 mannelijke beroepsbeoefenaren) en het laagst in Limburg (4 pro mille). Het rijksgemiddel de bedraagt 7 tegen 8 op 31 Mei. Nebroe bij Paus. Premier Nehroe var India is vanmorgen door de Paus li audiëntie ontvangen. Nehroe was daarbi) vergezeld van zijn dochter en Metha. d« Indische gezant bij de Heilige Stoel. Amsterdamse IJ-tunnel in 1962 gereed In het voorjaar van 1957 zal een begin worden gemaakt met de bouw van een autotunnel onder het IJ. Over ongeveer drie jaar zal de eerste spade in de grond worden gezet voor een fietserstunnel. Vol gens plan-5, dat wordt toegepast, zal de autotunnel wellicht in 1961, in ieder ge val in 1962 gereed zijn. Dit verklaarde gisteren de Amsterdamse wethouder mr in 't Hull in het raadsdebat over de IJ-tunnel. Het plan-Groot, dat voorzag in de bouw an een tunnel in vijf jaar voor een be drag van minder dan honderd millioen gulden, werd met overgrote meerderheid door de raad verworpen. Waimste dag van 'f jaai in Engeland In Engeland is gisteren de hoog ste temperatuur van het jaar ge meten, en wel ruim 22 graden Celsius. In ons land was de maxi mumtemperatuur op dezelfde dag ongeveer 16 graden Celsius. Als dreigende vingers van de Dood steken de zware kanon nen van het Britse slagschip King George V (35.000 ton) naar voren, doch zij zullen ver moedelijk nooit meer vuur en lood spuwen. De King George V heeft afgedaan, na een zware dienst tegen de nazi-vloot en hevige zeeslagen met de Ja panners is het machtige schip Ingedeeld bij de Britse „mot- tenballenvloof'. De stalen ve teraan wordt op het ogenblik in een dok te Liverpool aan een grondig onderzoek onder worpen. Over een week of zes wordt de oorlogsbodem, die vrijwel geheel in plastic is in gekapseld om corrosie tegen te gaan, naar de Clyde terugge sleept, waar hij zijn plaats zal innemen tussen de andere sche pen der vloot in ruste. Listige buitenlanders bieden minderwaardige stoffen te koop aan Het hoofd van het bureau Criminele Voorlichting te 's-Gravenhage vestigt er de aandacht op, dat sedert kort eer aan tal vreemdelingen, veelal per au-lo met buitenlands kenteken, tracht door listige handelingen coupons doorgaans minder waardige stof voor in verhouding te hoge prijzen aan de man te breagen. De meesten hunner zijn Italianen, die zich behalve van Italiaans-vaak ook van andere talen. o.a. Duits bedienen. Zi) wenden o.a. voor. dat zij de stoffen, die geïmporteerd zouden zijn. niet mee willen nemen naar het buitenland in verband met douaneformaliteiten, of jyel, dat zij door autopech of door and*e oorzaken in geldnood verkeren en dus gedwongen zijn de stoffen te verkopen. Zij wakkeren de kooplust aan door o.a. aanvankelijk zeer hoge prijzen te vragen om daarna, daar zij de stoffen z.g kwijt moeten, dc prijs aanmerkelijk te laten zakken. Door toepassing van soms met trucs gepaard gaande brandproeven wordt de kwaliteit aangeprezen. Het genoemde bu reau raadt een ieder aan. alvorens zaken met deze lieden te doen. zich in verbin ding te stellen met de plaatselijke politie. Probleem voor Bonn Oosteuropese emigranten zijn gewaarschuwd De 80.000 Oost-Europeanen die in West- Duitsland zijn georganiseerd in verschil lende emigrantenorganisaties, komen on der scherpe contróle van de Westduitse politie. De activiteiten van deze organi- 5, die onderling strijd leveren, heb- nu ook het leven van Westduitse on derdanen geëist of in gevaar gebracht (bij de aanslag op de emigrant Cernak) en dit ior de politie aanleiding geweest, bij de emigranten aan te dringen op mati ging. Zij vallen nu onder de Duitse wet- »n kunnen zich niet ongestraft meer schuldig maken aan misbruik van het asylrecht. zo is officieel bekendgemaakt. Intussen zoekt de politie naar een ge heimzinnige man, die tevergeefs heeft ge probeerd de anti-communist Camak te waarschuwen dat er een moordaanslag op hem werd gepleegd. B" ONDERZOEK i» komen vast te staan dat vele verkeersongeluk ken die de rechter of de politie vaak terugbren gen tot de almene for mule „menselijk falen", zijn toe te schrijven aan vergiftiging door kool monoxide. het hoofdbe standdeel der uitlaatgas- De gevolgen van dit voort vergiftiging zijn buitengewoon eigenaar dig: bedachtzame rijders gaan plotseling hun eigen zin doen, worden licht geërgerd en letten niet meer op voorrangsrecht of eenrichtingsverkeer. Anderen gaat het sche meren voor de ogen, waardoor zij de kleuren der verkeerslichten niet meer van elkaar kunnen onderscheiden. Weer an- anen te laat of te vroeg, omdat ze zich in de afstanden vergissen. Dat zijn allemaal typische gevolgen van vergiftiging door koolmonoxyde. mobilist speelt volgens dr Tackmann, die naar deze verschijnselen een onderzoek instelde, een enen grote rol bij onge lukken, als bijvoorbeeld de alcohol.,spiegel". Dr Tackman heeft er nu iets op gevonden: aan de grote verkeersweg Hamburg-Hannover heeft hij onder auspiciën van zijn „Bio-Klimatische Forschungstelle Lüne- burg" een zuurstof-pomp- oermoeide. of beter: ver giftigde automobilisten de longen hunnen spoelen. Als deze proef slaagt, zullen ook op andere grote wegen dergelijke zuurstof-stations verschij- Een dag van dankbaarheid Groots mpnument voor omgekomen vissers vanmorgen in IJmuiden onthuld (Van een onzer verslaggevers) DE HOOP VAART l Voor heel het Nederlandse vissersvolk is het een dag geworden van dankbaarheid. Maar ook van plechtig herdenken van de slachtoffers, die vielen in stormnachten. Koningin Juliana, die luister bijzette door haar aanwezigheid en haar aandeel in de eerste vaart van het hospitaal Kerksch.p, heeft op de Kop van de IJmuidense haven bovendien het drie meter bronzen monument voor ce omgekomen vissers onthuld en woorden van medeleven en troost tot de weduwen gericht. Vi k-g. 44 cent PROBEERT U HET EENS 1 Vlieland'; Hondensalon Nieuwe Rijn 50 bij 't Gangetje Praag chanteerde een Brits onderdaan LONDEN. 7 JULI. De Engelse mevrouw Phylis Sispera, die in de oorlog met een Tsjechische piloot trouwde, heeft van de Tsjecho- slowaakse regering het aanbod gekregen, dat haar man van wie zij gescheiden leeft, uit de gevangenis zal wor den ontslagen als zy belooft, het land niet te zullen verlaten. Mevrouw Sispera, wier man al geruime tyd in de gevan genis zucht, poogt al maandenlang tever geefs. met haar drie kinderen naar En geland te emigreren. Dezer dagen werd zij door de Tsjechi sche staatspolitie uit haar huis gehaald en geconfronteerd met haar echtgenoot. Bij die gelegenheid werd haar het ge noemde aanbod gedaan. Haar echtgenoot is tot elf jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens een poging, naar het Wes ten te vluchten. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft thans een nota uitgegeven, waarin de Tsjechische regering wordt gewaarschuwd, mevrouw Sispera niet van haar vrijheid te beroven, aangezien zulks de betrekkingen tussen Londen en Praag ernstig zou schaden. In Londen verwacht men dat het echt paar Sispera als gevolg van de Britse diplomatieke activiteit binnen afzienbare tijd toestemming zal krijgen, naar Enge land te vertrekken. (Advertentie). De Kop van de Vissershaven is, sinds het ontstaan van IJmuiden aan de mond van het Noordzeekanaal, de plek geweest, waar in de zomer de zonsondergang werd genoten, waar de vissersvrouwen de vertrekkende trawlers nawuifden en waar in storm en noodweer, dag en nacht in ang stig turen mannen en vrouwen ston den in angstig wachten Vanmorgen stond er een menigte in de zachtjes vallende motregen, ditmaal niet kijkend naar de zee. die zo nu en dan met witte schuimkoppen over de Noorderpier sloeg, maar naar de landzijde, waar de kleine stoet naderde, die H.M. de Konin de grens der gemeente bij zij- kanaal C, begeleidde naar IJmuiden. Burgemeester M. M. Kwint had de Ko ningin en haar gevolg, bestaande uit haar Grootofficier mr J. C. Baron Baud, ka pitein lt ter zee P. J. S. de Jong en mevr. N. Smitt-Avis. daar begroet. Bij het Gedenkteken De leden van het comité Vissersge denkteken werden na aankomst van de koninklijke stoet aan H.M. voorgesteld. Het waren de heren: mr J. R. van Eerde, directeur van het Staatsvissershavenbe- drijf, A. de Boon, ds J. van den Berg, ds W. Diepersloot, C. Koster, J. C. Pronk, de Oud-Katholieke pastoor C. F. Nieu- wenhuyzen en de R.K. pastoor W. Chr. Westerhoven. Daarna trad de Commis saris der Koningin in Noordholland, dr Toch naai Scheveningen (Van een onzer verslaggevers) fjNDANKS de Noordenwind en de aanhoudende motregen werd vanmorgen besloten dat De Hoop, met H.M. koningin Juliana aan boord, toch zou uitvaren naar Sche veningen. Het hospitaal-kerkschip werd daar vanmiddag om pl.m. 5 uur verwacht. M. J. Prinsen ter begroeting naar voren. De IJmuider Harmonie liet koraalmu- zlek horen. Burgemeester Kwint richtte vervolgens een woord van dank aan onze Vorstin, dat z(j in dit ogenblik van plechtig her denken bij de vissersbevolking heeft wil- (Zie vervolg op pag. 7) Golflengte vrijgehouden vóór de Koningin (Van een onzer verslaggevers) De woorden, die koningin Juliana van middag heeft gesproken aan boord van het nieuwe hospitaal-kerkschip De Hoop, werd uitgezonden over de zender aan boord, een groot type scheepszender, die afgesteld was op de golflengte 129,5 meter (2316 kcs/sec). Sedert enkele dagen zijn oproepen aan de schippers uitgezonden om deze mid dag de frequentie van 2316 kes vrij t* houden tijdens de rede van Hare Maje steit- Het kuststation was niet ingeschakeld bij het opvangen en doorgeven van de woorden van H.M. naar Hilversum, die de uitzending relayeerde. Hilversum maakte dus van eigen ontvangst-media gebruik. e speciale Coupon-EUlage. Engeland wil Russen garanties geven LONDEN, 7 JULI Premier Eden van Engeland heeft gis teravond verklaard te kunnen begrijpen, dat de Russen een herbewapend, ver enigd Duitsland als een gevaar voor hun veiligheid beschouwen. „Wij zijn zeker bereid (en ik geloof dat de Westelijke landen cn ook Duitsland bereid zullen zyn) tot een redelijke overeenkomst die de Sowjetunie op dit punt garanties geeft." aldus Eden. Er zijn evenwel drie beginselen waar van Engeland op de Geneefse conferentie niet zal afwijken: 1 zal het niet bereid zijn de NAVO te liquideren; 2 zal het zich niet van Amerika laten scheiden en 3 zal het streven naar de hereniging van Duitsland. Afgezien van deze beginselen ia de positie van Engeland voor onder handelingen vatbaar. In het Lagerhuis is Eden gisteren op nieuw suggesties van Labourzijde uit de weg gegaan, Churchill mee te nemen naar de Geneefse conferentie. Incident boven Beringzee V.S. aanvaarden aanbod van Molotof Het incident boven de Beringzee (23 Juni: Russische Migs schieten Neptune-patrouille-vliegtuig neer) is gesloten: de Ver. Staten gaan er mee accoord dat de U.S.S.R. de helft van de schade betaalt, zoals door minister Molotof was aangeboden. Joegoslavië naar Straatsburg? Dit is het prachtige bronzen mo nument voor de omgekomen vis sers, dat hedenmorgen door H.M. de Koningin in de haven van IJmuiden werd onthuld. „Joegoslavië zal tenslotte ook lid worden van de Raad van Europa". Dit verklaarde Bebler, de Joegosla vische ambassadeur in Parijs, giste ren tegenover Ass. Press. Over dit lidmaatschap voerde Bebler besprekingen met Marechal, de secretaris generaal van de Raad. Verwacht wordt, dat Belgrado zeer binnenkort zal worden vertegenwoordigd door een waarnemer. De raadgevende vergadering nam een stemmig een Deens voorstel aan. in het begin van 1956 met afgevaardigden van het Amerikaans Congres en het Canadese parlement een gemeenschappelijke verga dering te houden in Straatsburg, Wash ington of Ottawa ter bespreking van de gemeenschappelijke problemen. SPECIALE AANBIEDING VLOERBEDEKKING 100 cm. breed 4.25 p.m. BULTHUIS Botermarkt 23 Telefoon 20854 Treinverkeer over de Moerdijk. Zon- Jag van half drie 's nachts tot kwart over twee 's middags zal het treinverkeer tus- Dordrecht en Lage Zwaluwe in verband met werkzaamheden aan de Moerdijkbrug worden stilgelegd. De dienst tus9en belde plaatsen wordt met autobussen onderhouden. Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog weer met flinke opklaringen. Matige, tijdelijk krachtige Noord oostelijke wind. Iets hogere temperaturen. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1