Piet Kee won voor de derde maal de zilveren tulp Oefening zonder troeoen Zeer geslaagde opening van Gymnajuventa NIEUWE LEIDSCHE COURANT Tweede prijs op orgelconcours ging naar Piet Post VOOR DE DERDE MAAL heeft de Alkmaarse organist Piet Kee op het Internationaal Orgelconcours te Haarlem de eerste prijs gehaald en daarmee de „zilveren tulp" in zijn bezit gehouden. In de Bavokerk te Haarlem heeft hij gisteravond bewezen de grootste improvisatie-talenten van de vijf concerterende organisten aan de dag te leggen. De jury. bestaande uit Jeanne Demes- sieux te Parijs, prof. Josef Zimmermann te Keulen en George Stam te Amsterdam kende de tweede prijs ook aan een Ne derlander toe en wel aan Piet Post uit Leeuwarden (no. 2 van het concert). De derde prijs ging naar George Robert uit Parijs (no. 3). de vierde naar Janine Co- rajod uit Genève (no. 5) en de vijfde naar Giuseppe de Donè uit Treviso (no. 1). Piet Kee was in volgorde van spelen De talrijke aanwezigen in de Bavokerk en de nog meer luisteraars naar de NCR V-uitzending zullen de waarde van dit jury-oordeel niet in twijfel trekken. Mag er wellicht enig verschil van mening zijn over de vierde en vijfde prijswin naar, de anderen waren onvoorwaarde lijk de besten. En de 28-jarige Piet Kee 6tak met kop en schouders boven de andere mededingers uit. Opdracht was een Fantasia en Fuga op een door Albert de Klerk opgegeven thema. Dit thema was weliswaar lang, maar zeer zangrijk. Er was heel veel mee te doen, al was het dan niet direct een markant thema. Piet Kee heeft dit thema al direct als grond- slag voor zijn Fantasia genomen, die hij drieledig maakte: Allegro- Adagio-Allegro. In het Adagio mocht j hij dan wat in een I mystieke stemming afzwakken, het Al- rme stuwing en i kracht, sterk van conceptie. In de PIET KEE Fuga deed Piet Kee werkelijk wonderen. Niet alleen hield hij de fuga-vorm consequent vol, maar hij ver werkte ln deze fuga alle mogelijke zaken, zoals omkering, vergroting, etc. En tegen dit thema zette hij een ander, afgeleid van het hoofdthema. Dit was improvisa torisch van enorm gehalte. Na hem was het inderdaad de 36-jarlge Piet Post uit Leeuwarden die wist te ver rassen door al direct in de Fantasia het thema werkelijk uit te putten. Heel rus tig bouwde hij het werk ln climaxen, kleuren en modulaties op, in een modern idioom en met interessante harmonisa ties. Bijzonder sterk was de fuga-opzet, die hij tot een monumentale climax wist op te bouwen, doch daarna terugviel in een mineurstemming, waardoor het 6lot der fuga wat zwak werd. George Robert, de 27-jarige Parijse organist, trok het thema wat in een Guilmant-sfeer, vol sfeervolle effecten en grappige thema variaties. In de opeenstapeling van ac- coorden volgde hii echt de Franck-school. In de Fuga wist hij niet tot een conse quente doorwerking te komen en ver loor hij zich in wat modulerende breed- sprakerigheid. De charmante 26-jarige Janine Corajod gaf de Fantasia een even charmant karakter, maar bleef o.i. te veel ih een mystieke Messiaen-etemming zweven, waarbij de solostemmen weer te hard waren. Harmonisch waren er bij zonder interessante vondsten in haar improvisatie, maar ze had te veel noten nodig. Ook in de Fuga, die niet markant was, niet vlot verliep en ln een al te New York City Ballet 'T'WEE nieuwe en twee oude balletten gaf het tweede optreden van het New York City Ballet gisteravond in het Ge bouw van K. en W. te Den Haag te zien. Om met dp herhalingen dan te begin nen dat waren de Serenade en de Scotch Symphony. Men had wel de moeite genomen in de solistische bezet ting enige veranderingen aan te bren gen en wellicht kwam dat de uitvoering ten goede. Want de Serenade, die wij al eerder zeer bewonderd hadden onp de geniale choreografie van Balanchine, kreeg met Diana Adams en Patricia Wilde meer warmte, een grotere gevoeligheid, een diepere expressie, waardoor behalve op de overeenkomstige structuur ook op de innerlijke verwantschap tussen de dansschepping en de muziek van Tschai kowski nadruk viel. Maar zelfs sterren als Maria Tallchlef en André Eglewski konden de Scotch Symphony niet redden, en om geduren de het gehele Adagio Eglewski met een door smart vertrokken gezicht een pas voor en een pas achteruit te zien doen dat ging ons te ver. Nee Balanchine moet zich maar liever niet meer aan een zgn. romantisch ballet wagen. Nu dan de twee nieuwe balletten, een van een uitzonderlijke fascinatie, en een van een regelrechte kolder. Voor beider choreografie tekende Jerome Robbins, die zich hier een uitermate begaafd kun stenaar toonde. Wij raakten tenminste diep onder de indruk van zijn „L'Après- midi d'un faune" (muziek van Debussy), waarbij de titel wellicht misleidend werkt en men volstrekt niet aan het ge dicht van Mallarmé moet denken. Rob bins nam als gegeven een dansstudio, waarin een jonge danser en een jonge danseres zich voor de spiegel oefenen, elk gevangen in het eigen wereldje van volledige concentratie op zich zelf. Er komt even contact tussen belden, maar zij drijven weer uit elkaar krachtens hun aard. En dit werd door Jacques d'Anv bolse en Tanaquil Leclerq zo meesterlijk uitgebeeld, met zo'n merkwaardige sfeer van lome spanning, dat men ademloos toekeek. De „Pied Piper", op het Klarinetcon cert van Aaron Copland (door Edmund Wall meesterlijk geblazen) sloot deze avond en dit te veel aan energie en ternij gaf wel veel te lachen, maar nig aan herinnering. Het Rotterdams Philharmonlsch Orkest onder Leon Barzin kweet zich wederom van de begeleiding. Dra H. E. Kokee-van den Berge Zeven prijswinnaars van beiaardwedstrijd Negen beiaardiers namen gisteravond te Rotterdam op het stadhulscarilon deel aan de 13e nationale beiaardwedstrijd. De prijswinnaars zijn Chr. Bos Utrecht (386 punten), Henk Herzog uit Den Haag (333 punten), K. Borghuis uit Oldenzaal (327 punten), Arie Peters uit Nijmegen (317 pnnten), P. Broerse uit Vllssingen (299 pnt), H. de Ligt uit Vlaardingen (285 punten) en C. Don uit Schiedam (282 pun ten. De deelnemers konden 450 punten be halen en zij moesten behalve een ver plicht en een vrij nummer ook een impro visatie geven. De jury bestond uit SJef van Balkom, Leen 't Hart, Ferd. Timmer mans, mr Romke de Waard en Piet van den Kerkhoff. rustige sfeer wat ging zeuren. Voor gevoel ook het minste was de 32-jarige Italiaan Giuseppe de Dona uit Treviso. In de Fantasia toonde hij over te wei nig fantasie te beschikken. Soms roman tiserend, soms in een imitatie Bachstijl, gaf hij een wat geforceerd spel met on logische modulaties en heel zwakke har monisaties. Verliep de expositie van de Fuga aanvankelijk heel transparant, al gauw kwam de concertgever tot een te homophoon gerichte stijl, waardoor het fuga-karakter geweld werd aangedaan. Het spel was vrij slap, zonder tekening, zonder karakter. Eerlijk gezegd was het algehele peil vorig jaar beter. Men kan echter niet steeds topfiguren hebben Het is in ieder geval verheugend, dat Nederland op het gebied van de orgel-improvisatie heden een uitnemende beurt heeft ge maakt. Vanmorgen hebben de deelnemers in de Bavokerk een vrij concert gege' Corn. Basoski KATWUK Loop der bevolking Op 1 Juni was het aantal Katwijk 26.036 en op 1 Juli 26.063. zodat de aanwas in Juni dus 27 personen was. Er vestigden zich 122 personen, terwijl 55 aangiften van' geboorten werden ge daan. Er vertrokken 131 personen en er overleden 19 KATWUK AAN DEN RUN E.H.B.O.-diploma's Voor het EHBO-eenheidsdiploma zijn geslaagd de dames A. Aanhanen. "T. Lange en B. Winters en de heren R. Bier man. P. Bierman. J. A. Kouter, M. Hui- berts. A. de Jong, C. Werkhoven en L. van Paridon. De geslaagden waren lid van de R.K. vereniging voor E.H.B O. KATWIJK AAN ZEE Vroegdienst wordt uitgezonden De vroegdienst van aanstaande Zon dag half 9, in de Oude Kerk, wordt door het IKOR uitgezonden. Voorganger is ds W. A. B. Hagen. Deze dienst is speciaal bestemd voor vissers en andere ze renden. ULO-diploma Gisteren zijn voor het ULO-diploma A geslaagd de volgende leerlingen de Chr. ULO-school. hoofd de heer F. W. A. Eikerbout: H. Dijkhuizen en A. van der Marei. Spreekbeurt Ds P. P. J. Monster spreekt vanavond om acht uur in de Kapel voor de Geref. Bond- Hoog en laag water Vrijdag 8 Juli: hoog water 5.03 en 17-28 uur; laag water 0.55 en 13.12 uur. Uw fotohandelaar licht U gaarne In over Agfa's "gratis vaclntle" prijsvraag 1955 Na aftreden vice-admiraal De Booy Schout-bij-nacht Pröpper wordt chef van de marinestaf rine (gisteren in het kort reeds in deel onzer edities vermeld) zullen het gevolg zijn van het aftreden van vice- admiraal A. de Booy, bevelhebber der zeestrijdkrachten en chef van de marine staf, op 1 April a.s. Chef staf ordt dan de schout-bij-nacht H. H L. Pröpper, sinds kort vlagofficier materi eel Hiermee wordt voor het eerst een chef materieel' chef van de marinestaf. Bevelhebber der zeestrijd krachten (de tweede functie van vice-admiraal De Booy) wordt dan vice- admiraal F. T. Burghard, thans comman dant zeemacht Nederland. Deze zal ech ter op 1 September 1956 de zeedienst verlaten. Dan zal schout-bij-nacht Pröp per ook met deze functie belast worden, zodat hij dan evenals zijn voorgangers zowel OMS als BDZ zal zijn. Vlagofficier materieel wordt per 1 Januari kapt. t.z. W. J. Kruys, thans commandant van de kruiser De jmmandant zeemacht Ne land wordt in September 1956 com mandeur S. den Boeft. thans commandant van het smaldeel no. 5. Hij wordt weer opgevolgd door kapt. t.z. L. J. Goslings, thans commandant van de Karei Door man (overdracht op 25 Augustus). Andere functies Voorts wordt omstreeks 1 Jpnuari as. schout-blj-nacht J. Callenfels. directeur- generaal van het loodswezen, opge volgd door kapt, t z. H. Tichelman, thans directeur van het loodswezen te Amster dam. Schout-bij-nacht van administratie T. R. Deelder, hoofdintendant van de zeemacht wordt opgevolgd door kapt. t.z. J. Dekker, thans hoofd van de cen- Het nieuwe Russische vijfjarenplan zal voornamelijk gericht zijn op ontwik keling der zware nijverheid met ratio neler exploitatie van de natuurlijke rijk dommen, dank zij een omvangrijke geo grafische reorganisatie van de economie. Productiecentra zullen dichter bij de bronnen van grondstoffen worden ge bracht. Besloten is tot een territoriale centralisatie van ketenen van onderne mingen, die een compleet productiepro ces verzekeren- Men wil nieuwe centra les en fabrieken bouwen, de metallurgi sche bedrijven ln het Oosten ontwikkelen de landbouw hervormen. trale magazijnen voor kleding en levens middelen te Amsterdam, Vice-admiraal C. W, Slot, v 1 a go f f i- ierpersoneel, wordt per 1 Februari opgevolgd door commandeur H. Bos, thans commandant zeemacht Ned. Antil len. Deze wordt afgelost door kapt.t.z. van Karnebeek. Ten slotte wordt commandeur G. B. M. an Erkel, chef staf bij het commande- ment zeemacht Nederland, op 1 Septem ber 1956 inspecteur van het onderwijs de zeemacht, als opvolger van schout- bü-nacht P- H. M. van Straelen. 7 VisseiijgoUjes Wat cr Dinsdag was Twee trawlers, de SCH 117 Onderne ming 3 en de Déining KW 3 (van 24 Juni en van 23 Juni) voerden vandaag 1300 kis ten vis aan. De Deining zorgde voor 870 kisten, waarvan 350 schelvis, 100 gul en koolvis, 240 zwarte koolvis, 35 wijting, 25 gestripte makreel, 75 haring, 45 stokkebit en 330 stuks stijve kabeljauwen; de SCH 117 voerde aan 405 kisten vis, waa 225 haring. 60 koolvis, 60 gestripte kreel, 60 diversen. 130 kleine kisten en 100 stuks ijskabeljauwen. De KW 32 bracht 120 kisten haring. De KW 101 was er met 800 kisten makreel en 35 di- Markt van Dinsdag Regels kabeljauw deden f 95 tot f 78 kisten grote kabeljauw f 90 en kleine ka beljauw f 84 tot f 88. Grote schelvis export maakte f 32. De grote gul voor binnenland ging de hand voor f 36 tot f 29, middelgul f 23 tot f 31, torgullen voor f 21 tot f 22. Zwarte koolvis noteerde f 54 tot f 64, wij ting f 23 tot f 24, groot-middel-schelvis f 26 tot f 22, kleinmiddel-schelvis f 27 tot f 19, pennen f 25 tot f 19 en braadschelvis f 25 tot f 20. De haring noteerde vandaag f 15 tot f 23, dichte makreel f 13 tot f 18 en gestripte makreel f 18 tot f 26. Wat er vanmorgen was Voor de markt van hedenmorgen loste de Maria van Hattem (van 24 Juni) 98( kisten vis, waarvan 460 schelvis, 260 kOol- vis, kabeljauw en gullen. 180 zwarte kool vis, 40 makreel, 40 stokkebit, 23 kleine kisten haring en 450 stuks stijve kabel jauwen. Ook de Claesje (van 24 Juni) komen, evenals de Wiron 2. Binnengekomen IJM 318, 213, 239, 241, 202, 226, 249, 4; KW 23 Volharding; 32 Saklna, 101 Nestor, 8 Deining, 83 Zeerwaluw; SCH 117 On derneming 3; UK 70, 85. Vertrokken IJM 204 Verwachting, 45 Hoop, 249. 241, 213, 239, 241, 318, 202, 226, 11. 4, 7, 3. 59. 22, 52, 249; BU 33; AM 16, 18. 26; SCH 11; HD 87 Pletertje; KW 52 Vrouw Anna, 114 Avontuur. 29 Margaritha Maria, 151, 57, 24, 51, 107, 7, 169, 14, 26, 28, 108, 95, 123, S3. 98, 88, 36, 62. 210. 27. 68, 72, 92, 12, 79, 94. SASSENHEIM Sparen en weer opnemen Aan het postkantoor Sassenheim werd in Juni ƒ48.484,45 ingeleed en ƒ28.291,10 terugbetaald De Blauwband De postduivenliefhebbersvereniging De Blauwband hield Vrijdag een wed vlucht met oude duiven vanaf Cheaute- roux op een afstand van 636 km. Er kwamen 20 duiven in concours. Ze wer den gelost om 930 u. De eerste duif kwam aan om 3 u., 16 min.. 22 sec.; snel heid 1086 meter per minuut; de laatste om 4u., 59 min., 39 sec.; snelheid 910 m per minuut. De uitslag luidt: C. v. d. Zwart 1; A. P. Eist 2. 7; L, de Ridder 3; L. J, Drost 4; R. G. Slikkerveer 5; C. Drost 6, Geslaagd Aan de M.T.S. in Den Haag ls ge slaagd voor het diploma afdeling werk tuigkundige de heer J. W. Moll, alhier. VOORSCHOTEN Actie in wandelsport Plaatselijke en in oprichting zijnde wandelsportverenigingen hebben een be spreking gehad met het Kringbestuur Den Haag en omstr. van de N B v.L.O. betreffende de wandelsport te Leiden en omgeving. Het resultaat hiervan is dat. ter bevordering van de wandelsport in deze omgeving een werkgroep werd ge ïnstalleerd. Als voorzitter treedt op de heer P. H. Bitter alhier en als secretaris de heer W. J. H. Breedevelt te Leiden. Als leden werden benoemd mej. Morre en de heren A. Groenendijk en H. v. d. Nagel, terwijl nog twee leden zullen wor den aangezocht. Een uitgebreide actie ter stimulering van de wandelsport is in voorbereiding. Ouden van dagen Volgende week wordt de inzameling gehouden voor de jaarlijkse autotocht ouden van dagen. De datum, waarop deze tocht zal plaats hebben, is vastgesteld op 21 Juli as, vertrek 's morgens half 10 van de Voorstraat. DONDERDAG 7 IUU 19S5 N.V.V. voldaan over herderlijk schrijven der Ned. Herv. Kerk „Samenwerking tegen verzuiling" Het N.V.V. «al zUn grote voldoening uitspreken over het feit dat uit het her- Ik schrijven van de Nederlandse ormde Kerk begrip blijkt voor „de beslissing van die Christenen, die ook als Christenen op het terrein der vak beweging kozen voor het N.V.V.". Dit staat te lezen in een ontwerp-ver- verklaring die het hoofdbestuur van de socialistische vakcentrale aan de aan gesloten bonden ter goedkeuring zal wor den aangeboden. Het herderlijk schrijven „Christen-zijn ln de Nederlandse samenleving" prefe- het hoofdbestuur van het N.V.V. boven het mandement der r.k. bis schoppen. In de verklaring wordt verder gezegd. it een openlijke keuze van de Ned. Hervormde Kerk voor of tegen een be paalde vakbeweging op democratische grondslag niet gewaardeerd zou worden. Het N.V.V. deelt de bezorgheid van de generale synode voor de geestelijke ont worteling, de „toenemende verzuiling" en de „vervreemding tussen bevolklngsgroe- jen van verschillend geloof en levens overtuiging". Het is dan ook bereid tot iamenwerking met iedere kerkelijke of geestelijke .stroming om deze vervreem ding tegen te gaan. Prof. dr G. C. van Niftrik zal Zaterdag s. op de hoofdbesturenvergaderlng van het N.V.V. In Amsterdam spreken over dit herderlijk schrijven. Schilder bekroond te Sao Paulo De schilder G. Benner, wiens werk deel uitmaakt van de Nederlandse Inzending voor de derde bienale te Sao Paulo, een internationale tentoonstelling van heden daagse beeldende kunst, heeft de derde prijs (vijftigduizend cruzeiros) voor de schilderkunst Minder koeien, maar wel 20 pet meer varkens in ons land Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de voorlopige cijfers van de land bouwtelling in Mei van dit jaar bekend gemaakt. Hieruit blijkt, dat slechts dc varkensstapel aanzienlijk ls uitgebreid, maar daarentegen de rundvee-, paarden, schapen-, hoender-, en eendenstapel Is ingekrompen. De varkensstapel heeft thans een re cordhoogte bereikt, terwijl verwacht wordt dat deze nog verder zal aan groeien. De neergaande tendenz van de paardenstapel heeft zich in het afgelo pen jaar voortgezet, en ook de fokkerij nam met ruim 20 procent af. In de hoen derstapel is voor het eerst 6inds jaren rundvee melkvee schapen paarden Mei 1955 Mei 1954 verschil 2-989.000 3.025.000 1,2*/. 1.508.000 1.547.500 2,6V. 2.364.000 1.945.000 +21,1*/. 377 900 407.600 7,l*/« 30.365.000 31.446.000 3.4". 446.000 498.000 10,2*/« 220.000 241.000 8,7*/« In Zuidholland bedraagt de achteruit gang van rundvee 3,9 pet, van melkvee 5,1 pet. Vandaag is tussen Helmond en Weert de stafoefening Alea Jacta begonnen. Het zijn manoeuvres zonder troependoch de Commandant van het Eerste Legercorps, luitenant-generaal Opsomerheeft er de staven van zijn corps, de vierde, achtste en vijfde divisie gelegerd en zij voeren de bevelen uit, die nodig zijn om de troepen in beweging te brengen. deelnemers van de Nederlandse culturele sportbond. Toch is deze bond er zeer goed in geslaagd om een Indruk te geven van haar eigen sfeer, die vooral geken merkt wordt door het element van dans en spel. Waardig besluit Een bonte mengeling van kleuren Jeugdige Zweden brachten publiek in verrukking (Van een onzer verslaggevers) GISTERAVOND werd, nadat Dinsdag verschillende achtergronden val de lichamelijke opvoeding waren belicht in het Sparta stadion te Rotterdam, onder grote belangstelling het practische gedeelte van de Gymnajuventa geopend. Een klein voorproefje hadden we 's morgens reeds gehad toen de verschillende groepen zich voor het stadhuis presen teerden. De uitermate correcte opmars die precies halfacht begon, bood met haar bonte mengeling van kleuren een aantrekkelijk schouwspel. Op de tonen van pittige'marsmuziek, gespeeld door de Rotterdamse politie kapel marcheerden achtereenvolgens de verschillende buitenlandse groepen op, gevolgd door afdelingen van de Nederlandse gymnastiek verbonden. Het geheel werd besloten door Rotterdamse scholieren die gestoken in fel gekleurde sweaters een bijzonder kleurige indruk maakten. Een plechtig moment vormde de vlag- gengroet. die door enige Hollandse meis jes aan de buitonlandse deelnemers ge bracht werd. Na een korte stilte zette de Rotterdamse politiekapel het Wilhelmus in. dat door alle aanwezigen staande werd meegezongen. Tegelijkertijd werden lang zaam de vlaggen der deelnemende landen gehesen Direct na de vlotte afmars kwa men de Rotterdamse scholieren op. Het is een goede gedachte geweest van de orean'satoren de Nederlandse meisles- «eholieren de eer te gunnen op deze Gymnajuventa te tonen dat zij de gym nastiek een warm hart toedragen. De lei ding bleek bij de Rotterdamse gymnas- tiekleraressen ln goede handen te zijn. Door een drietal groepen' eenvolgens een massale öéfèning uit(. voerd. waarbij de effecten die met de voortdurend wisselende opstellingen be- re'kt werden, zeer suggestief werkten. De prestaties die de hierna komende Zweedse verenigingsgroepen leverden, hield pen belofte ln voor de komende dagen. In iiltempo werd op vijf nlaatsen op het veld gelijktijdig typisch Zweedse stof gedemonstreerd. De jeugdige deelne mers werkten met een élan en geestdrift die het mibliek in verrukking brachten Oo de Gymnastraeda hsdden de Zweden reed? getoond, dat ze weten wat tur- is. Vooral het sprineen geniet bij dit volk warme belangstelling, evenals de grondcymnastiek Nu op de" Gymnaju venta toonden zij, dat het niet alleen de ouderen zijn die deze takken van sport tot in de perfectie beheersen. Jongens van 1018 jaar werkten in hoog tempo langemat tafel en springkast af. We zagen series technisch volmaakte salto's. Radslagen, afgewisseld met flick flack en handstandoverslag. De sterk physiologische grondslag van de Zweedse gymnastiek kwam duidelijk uit in de vrije oefeningen, al meenden we zo nu en dan een functionele tendenz te kun nen constateren. Het enige gemis bij deze Zweedse demonstratie was dat we geen viif paar ogen hadden Ook de oefeningen van het K N.G V. vielen zeer in de smaak. Ze maakten een zeer verzorgde en ordelijke indruk, al had het tempo daar soms wel onder te lijden Het gTote veld vormde een minder geschikt décor voor het kleine aantal De avond zou besloten worden met Gymnajuventa-flitsen. De leiding prefe reerde het echter om dit onderdeel te plaatsen direct na het tamboer en pijper corps Rotterdam Zuid, dat de tijd die nodig was om de lichtbakken vooi Gymnajuventa-flitsen in orde te bren gen. De vorm die men gekozen had voor de Gymnajuventa-flitsen was erg origi- W-" dëeJ "Tn 'sr.êTlimpo "werden door buiten- 'f?' Tandse en Nederlandse groepen verschil lende „close ups" uit het programma van de Gymnajuventa ten beste gegeven. Hierbij oogstten de Zweedse meisjes wel de meeste bijva|L. Nog maar nauwelijks was het licht van de Gymnajuventa-flitsen gedoofd of dc Rotterdamse turnbond-vlag en vlam zorgde voor nieuwe verlichting. Vanuit alle hoeken van het veld schreden fak keldraagsters naar het midden van het veld, waar zij zich in carré opstelden BU dit sprookjesachtig licht kwam het vendelrwaaien bUzonder goed tot zijn recht. Het aardige element in dit vendel- zwaaien vormde een contrasterende wer king van licht en donker. Dit vlagvertoon was een waardige afsluiting van de zo zeer geslaagde opening der Gymnaju venta. Dr Euwo: goede sfeer in Moskou Gisteravond •Werden de afgebroken par tijen ui1, de derde ronde van de schaak- landenwedstrljd RuslandVer. Staten ge speeld. De uitslagen waren Kevlts (.VS)— Kotov 01. Petrosyan (R)—Pavey (V.S.) 1—0, Kashdan (V.S.)—Taimanov Vz—Vz. F.vansBronstein MiVz. Kere6Robert Byrne 10. De eindstand kwam hierdoor op 25—7. Da wedstrijd werd bovenal gekenmerkt door een buitengewoon vriendschappe lijke sfeer. De wedstrijdleider, dr Max Euwe. vestigde hierop de aandacht in zijn toespraak na afloop van de ontmoeting. Hl] zei o.m. dat da nederlaag van de Amerikanen groter was geworden dan zij verwacht hadden. Hij sprak de hoop uit, dat dergelijke wedstrijden ln de toe komst vaak zouden worden gehouden, in Rusland, waar men zoveel gastvrijheid had genoten en elders ln Europa. De af gelopen wedstrijd had de schakers van beide landen dichter bij elkaar gebracht. LISSE Ouden van dagen vierden feest met André Carrel Het feestcomité Lieserbroek voor het eeuwfeest Haarlemmermeer heeft ouden van dagen een onvergetelijke avond bezorgd. De zaal van café Van Dijk d« Liseerdijk was gezellig en afgeladen vol met ouden van dagen, terwijl het voor verdere belangstellenden mogelijk was om door middel van een luidspreker buiten de zaal mee te ({eirieten. Het comité had een goede keuze gedaan door de heer André Carrel met zijn ge- zelachap uit te nodigen de avond te ver zorgen. De heer Carré', heeft zich uitne mend van zijn taak gekweten en mei beschaafd programma de oudjes avond bezorgd om nooit te vergeten. Men genoot van goede kleinkunst en de humor van de heer Carrel en zijn gezelschap I 1 van dien aard. dat aojnmigen zeiden „Ik heb in geen jaren zo gelachen". Ook dat kan een mens wel eens goed doen. Rijkspostspaarbank Aan het postkantoor alhier werd ln Juni ingelegd f33.493.16 en terugbetaa.d f 38.658,76. Geslaagden Voor het toelatingsexamen Chr. Lyceum te Haarlem slaagden R. Zaneveld en W. van Blitterewijk. Eindexamen Voor het eindexamen Chr. Lyceum te Haarlem slaagde onze plaatsgenoot M. Schouten. Groot was de belangstelling op de Gymnajuventa in Rotter dam, die gisteravond op het Sparta-veld werd geopend. Een beeld van dames-seniores tij dens een vrije oefening. Studenten sportraad in moeilijkheden Op het bureau van het Nederlands Olympisch Comité in Den Haag, is een bespreking gehouden over de uitzending van een Ned. ploeg naar de Internationale studenten sportweek, welke van 7 tot 14 Augustus te San Sebastian (Spanje) wordt gehouden. De bespreking stond onder lei ding van dr J. Linthorst Homan, voorzit ter van het N.O.C. Het N.O.C. was verder vertegenwoordigd door jhr L. J. Quarles van Ufford en ir A. Paulen. terwijl voor de Nederlandse studentensportraad de he ren Kist en Noothoven van Goor aanwe zig waren. In zijn openingewoord wees de heer Linthorst Homan er op, dat afge vaardigden van de Nederlandse studen tensportraad reeds in het begin van dit jaar besprekingen hadden gevoerd met het N.O.C. en diverse sportbonden over de mogelUkheden van een Nederlandse deelneming. Volgens de heer LLnthorat Homan was mep het toen over eena dat de plannen van de Nederlandse stu dentensportraad verantwoord waren men wilde uitsluitend sportmensen uit zenden wier prestaties op internationaal niveau stonden en kreeg men de indruk dat de voorbereiding zeer serieus ter hand was genomen. Aangezien het N.O.C. een opleving ln de studentensport meende waar te nemen, besloot het beetuur deze uitzending naar de internationale studen- tensportweek technisch en moreel zo veel mogelijk te steunen. De kosten voor de uitzending naar San Sebastian zijn uiter aard zeer hoog, doch daarin kon het Ne derlands Olympisch Comité geen bijstand verlenen, omdat dit rtfet op zijn terrein Ijgt. Maar enk«,e sportbonden zoals de Koninklijke Nederlandse Hockeybond, de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond en de Koninklijke Nederlandse Lawnlenms- bond zegden financiële steun toe. Voorts zouden de studenten, die uitgezonden worden, voor zover zU daartoe in slaat zijn, een cedeelte in de onkosten bijdra gen. terwül van hét bedrijfsleven even eens aanzienlijke bedTagen werden toege. zegd. Toen tenslotte het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in het begin van dit jaar officieus een sub sidie van f6000 beloofde, op conditie dat van de zijde van de atudenten eveneens financiële medewerking gegeven werd. schenen de problemen voor dit gedeelte van de uitoending opgelost. Nu, enkele weken voor de aanvang van het evene ment. onbving de 6tudenten«portraad echter een officiële mededeling van het ministerie dat de subsidie niet verstrekt kon worden. „Het ziet er naar uit", aldua de heer Linthorst Homan. „dat de uitzen ding ln ernstige moeilijkheden zal komen, indien dit tekort niet aangezuiverd wordt. Er resten nog slechts enkele weken, voor dat de ploeg naar Spanje moet vertrekken en Ik hoop door een beroep te doen op alle Nederlandse oud-studenten en de thans studerenden dde niet aan dit inter nationale sportevenement deelnemen, dat het werk van de studenten sportraad en de voorbereiding van de athleten niet voor niets zullen zijn geweest". Jhr Quarles van Ufford deed daarop de verblijdende mededeling voor de ver tegenwoordigers van de studentensport, dat in een vergadering van de klein# commissie van het Olympisch Stadion te Amsterdam besloten is een bedrag van ƒ1000 beschikbaar te «tellen voor dt studenten-uitzending, een voorstel van de heer Quarles, dat echter door de com- missarlssonvergadoring nog officieel be vestigd moet worden. Voor de nog res terende 4000 sloot de heer Quarles zich evenals ir Paulen aan bjj de voorzitter van het N.O.C., die het vertrouwen uit sprak, dat een beroep op de oud-studen ten niet tevergeefs zou worden gedaan. SPORTFLITSEN Nog een Jacht van de zeven die heb ben deelgenomen aan de transatlantische race om de beker van de koning van Zweden, Is nog niet de finish gepasseerd. Het ls de Noorse hoot Stavanger. Het schip is op ongeveer 20 mijl ten Oosten van de Orkney's gezien. Voor de zomer waterpolocompetitle van de KNZB Werden de volgende wed strijden gespeeld: dames le klas De Rob ben—DHZ 10—1, De Meeuwen—HZC 6—1. Voor de Olympische Winterspelen te Cortina d'Ampezzo hebben zich In toteal 33 landen aangemeld. De Russische athlete Gallna Yermo- lenko heeft gisteren ln Leningrad het wereldrecord 80 meter horden van 10.9 op 10.8 sec. gebracht. (Oud record van de Australische A. Strickland). NOORDWUK Aanrijding Op de Herenweg had een aanrijding piaats tussen een jeep en een personeo- uto. Beide voertuigen werden bescha digd, vooral de jeep, De Jeep moest uit wijken voor een stilstaande melkauto. Dronken op de weg Een Noordwljker toerde in beschonken toestand op een motor door het dorp. terwijl hij een eveneens oanuch- tere passagier op de duo meevoerde. De politie werd gewaarschuwd en g:ng het stel met een Volkswagen achterna. zijn huls werd de dronken bestuurder gepakt. De motor werd ln beslag geno-

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 7