ASPRO' indezoiner? El Principe sin Protocolo Teleurstelling over ontbreken van hermelijn Romantiek in de politiek mooiste dan van miio leven thuiskomst in Hei 1945 zegt dr ir J. A. Ringers 5 DONDERDAG 7 JULI 1955 <lc Prins zonder tam-tam 1~~\ e eerste Nederlandse prins, die in Zuid-Amerika bekendheid kreeg, was, zoals men zich van school zal herinneren, Johan Maurits van NassauSiegen, of Maurits de Braziliaan, die in opdracht van de M est Indische Compagnie onze Noord-Braziliaanse bezittingen nabij Pernambuco omtrent de jaren 1640 behartigde en beheerde Hij was voor zijn tijd wel een zeer verlicht kolonisator en hij heeft in korte tijd zoveel in Brazilië bereikt, dat Johan Maurits tot op de huidige dag bij de Brazilianen, die toch heus niet gek waren op kolonisators, populair gebleven is. Terwijl hij in Pernambuco alle aandacht be steedde aan het in cultuur brengen van het rijke land, probeerde hij met behulp van schilder;- Nederland opmerkzaam te maken op de ongekende mogelijkheden van Brazilië. Koninklijk bloed een unicum door H.4NS KIEV1D Had. die poging succes gehad en had de West Indische Compagnie wat meer geld en soldaten ge- j stuurd. dan zou onze entree in Zuid-Amerika in de 20ste eeuw j wellicht heel wat gemakkelijker zijn gevallen. Maar Nederland was ook toen al te veel georiënteerd op Oost-Indië. Een troost is er, dat ons door de vroege aftocht uit Brazilië, Braziliaans-koloniale perikelen bespaard zijn gebleven en men in Brazilië alleen maar goede indrukken van ons heeft be waard. zamer wijze Latijns Amerika der onze belangstelling bracht, al thans de Nederlandse belangen ir. Zvid-Ame b i propageerde. Het is daarbij wei treffend wat een Mexi caans staatsman eens tot de Prins 3 in het openbaar uitsprak: „Holland, 'het kleine Holland, heeft in het verre Oosten een imperium verloren, maar het kan, steunend op zijn befaamde tradities in Latijns-Ameri-ka een econo misch imperium terugwinnen. Wat wij (op de Hollandse tentoonstelling in Mexico» gezien hebben van Uw land. doet ons Amerikanen tot het inzicht komen, dat ge de zaken goed hebt aangepakt. Als ge zo voortgaat zult U ons spoedig en stellig tot Uw klanten kunnen rekenen!" Commerciële Columbus Met de blik op Latijns Amerika ge richt voer Prins Bomhard met ons vlaggeschip „Karei Doorman" als een soort Nederlandse corr ciële Columbus. Aanvankelijk het hoofddoel naar ónze (al eve door Nederland vaak verwaarloosde) West, maar met speciale Invitaties van Mexico. Venezuela en Brazilië. Hoewel de Prins mij nooit daarover heeft gesproken en ik die reis niet heb meegemaakt, heb ik later be grepen dat het succes van deze eer ste Zuid-Amerikaanse „uitstapjes" verwachtingen verre overtrof. Ik kan mij zo indenken, dat de Prins, alvo rens op reis te gaan. zichzelf een be paald doel heeft gesteld. Een vaag doel uiteraard, omdat de Prins La- tijns-Amerika nog nooit had bereisd en omtrent de volkeren op dat conti nent even matig was ingelicht als de doorsnee Nederlander en dank zij een gramofoonplatencursus net ge noeg Spaans sprak om redevoerin gen phonetisch juist weer te geven, met de heilige hoop, dat men hem daarna alsjeblieft niets „buiten net Spaanse boekje" zou vragen. Het doel zal wel zijn geweest, om aan de vlootschouw een persoonlijk cachet te geven en ervan te maken, wat ervan te maken was! Meer zal de Prins, die vaak Met Miguel Aleman, de Mexicaanse pre sident, werden ware vriend schapsbanden gesmeed, die later in Nederland nog nauwer werden aangehaald. Behoudens de vorsten van Por tugal en enkele Spaanse hertogen en graven. had Z.-Amenka maar weinig royalty" met eigen ogen aanschouwd. Wel keer de Prins van Wales (nu de Duke of Windsor) geweest, maar dat bezoek was hoog-st onofficieel en speelde z.ioh af in de meest letter lijke zin op de golf-links overal in Zuid-Amerika. Men heeft over het algemeen bij de volkeren van Zuid-Amerika een merkwaardige voorstelling van. prinsen. Prinsen zijn magisch schone gestalten, die door 1001-Nach't schrijden en te juis ter tijd schone prinsessen, al of niet behekst, de bruidskus geven. der zijn eigen limieten kent. niet hebben verwacht. Doch ontknopten zich in onze Prins andere eigenschappen, die hem bewust of toevallig geknipt maakten voor het goodwillambassadeurschap in La tijns Amerika. Ik som daar een serie van op In de eerste plaats was het bezoek van een echte en onvervalste Prins aan Zuid-Amerika voor dat continent een historisch en constitutioneel In alle ernst heb ik Colombia- nen hun teleurs'elling horen uit spreken, dat de Prins niet in her melijn ging, met gulden kroon op het hoofd, doch slechts in 'Jeen luchtig colbertje naast slungelach tig en bijna een tikje verlegen door de straten stapte. De teleur stelling was daarom zo groot, om dat met vette kop in het ochtend blad had gestaan: Vandaag komt voor het eerst in Colombia een echte Prins. Wel geestig was het hoofdartikel van dat blad, waarin werd vermeld: Vandaag komt de eerste echte Prins, maar niet de eerste Nederlander. En uitvoerig wordt uitgesponnen, hoe in de tijd van Piet Hein Nederlandse zee schuimers herhaaldelijk de Colom biaanse kusten plunderden en bij voorbeeld in de stad waar Prins Bernhard was geland, een keer de kerk van de (goud)schatten had den beroofd. Toen ik later de hoofdredacteur collegiaal vroeg, of men nu niet benauwd was voor de nieuwe Nederlandse invasie van het prinselijk gezelschap, ant woordde hij laconiek: Benauwd niet, maar zekerheidshalve heb ben we de kerk maar op slot ge daan. Op niveau Ten tweede en in verband met het hierboven geschrevene is het feit, dat Latijns-Amerika bezoek „op niveau" op prijs stelt. Hadden we een oorlogs schip of een missie van onderhande laars gestuurd, dan hadden we ge- allemaal doe Bij zijn bezoek aan Mexico verwierf Prins Bernhard zich de populariteit van de bemanning van het motorschip Eemdijk door onverwacht aan boord van het in de haven van Vera Cruz liggende schip te verschijnen. koninklijke bloede was een unicum. Men moet daarvoor de Amerikaanse historie en de huidige bevolkings structuur kennen, om de waarde daarvan te beseffen. Democratieën zoals wij die in Europa kennen, ko men nog zelden voor. De regeerders komen voort uit kringen van oud- Spaanse adel of van de zogenaamde legeradel, de afstammelingen van vroegere veldheren, die bi] de bevrij ding van Latijns Amerika (van Span jaarden en Portugezen) een rol heb ben gespeeld. Onder hen zitten ook presidenten en ministers van alleen maar welgestelde families, of fami lies die dank zij het bewind welge steld zijn geworden. Ten slotte zijn er enkele presiden ten die bij de gratie van het volk of die van het leger hun bewind hand haven. In geen enkele republiek is er een monarchie. De bezoeken van Prins Bernhard aan Latijns Amerika werden door de bewindvoerders alge meen beschouwd als een buitengewo ne eer, die land, volk en bestuurders te beurt viel. Hoewel de Prins aan zijn „niveau" weinig kon toe of af doen. heeft hij deze omstandigheid wel uitgebuit. Zou een handelsmissie bijvoorbeeld de gast van het land zijn geweest, de Prins werd meestal daarenboven eregast van de presi dent. Nu is het in vele Latijns-Ame rikaanse landen zo, dat de president een bijna onbeperkte macht heeft, hetzij omdat zijn bewind steunt op de macht van het leger, hetzij op een van tegenstanders gezuiverde volks vertegenwoordiging, dan wel op een unanieme keuze van het volk dat zoals overal in Amerika gebruikelijk eerst de persoon en dan de poli tiek kiest. Het gevolg is geweest, dat de Prins direct met de president bepaalde Ne derlandse problemen kon bespreken, waarbij zo'n president, soms zonder raadpleging van zijn ministers of volksvertegenwoordiging bepaalde toezeggingen deed, die ineens van kracht werden, waarvoor „normale" afgezanten maanden van onderhande ling nodig gehad zouden hebben. Men denke bijvoorbeeld maar aan de kwestie van de Nederlandse spoor wagons voor Argentinië, een onder handeling die al maanden duurde en die maar niet „rond" gemaakt kon worden door Nederlandse onderhan delaars. Pas toen de Prins deze zaak met de president persoonlijk besprak, stelde deze laatste er een eer in, het contract te doen ondertekenen, voor dat ZKH weer zou vertrekken. Op de morgen van het vertrek was de zaak in kannen en kruiken en de order die wij toen boekten vergoedde alleen al de inspanningen van alle goedwillrei- zen tezamen. Gewone Nederlandse meneren X, Y en Z hadden dat succes in zo'n korte tijd nimmer kun nen bereiken, ook al omdat in de Zuid-Amerikaanse republie ken de president zo ongenaak baar hoog staat, dat men eerst tientallen lagere functionaris sen moet bepraten en eventueei omkopen voordat men aam de top is. Dit is tevens een ant woord aan landgenoten, die zich misschien hebben afgevraagd, waarom wij, die over ambassa des en legaties beschikken, ook nog onze Prins moesten sturen om bepaalde zaken voor elkaar te krijgen. De schuld daarvan ligt stellig niet bij onze diplo maten, al hebbben niet alle di plomatieke vertegenwoordigers het „heilige vuur" in zich bran den en zouden enkelen heus wel wat ijveriger kunnen zijn (min der formeel, meer actief) maar het lag zuiver aan het niveau waarop tijdens de goodwillrei- zen landen en presidenten wer den benaderd. De volgende keer: We mogen ons gelukkig prijzen met zo'n Koopman-Prins T\E ROMANTICI bewenen sinds gene- -L' raties het verdwijnen van het echte Oosten, zoals de gevoelvolle reiziger dat kon bewonderen, zonder zich te reali seren wa' hij er in feite aanschouwde. Dat echte Oosten werd n.l. bevolkt door analphabeten en lijfeigenen, die stierven van de honger. Van romantiek was hier in werkelijkheid geen sprake. Decadentie Eén van baby's een huidje «acht ale ttjde. Uoeder verzorgt bet dan ook met die romige, speciaal voor het tere babyhuidjesamen- geetelde ZW1TSALBABYZ AL F was de juiste benaming. De woestijnen tussen de Eufraat en de Tigris en tussen de bergen van Perzië waren eens akkers en bloeiende tuinen en de verdwenen steden waren bloeiender en welvarender dan de huidige. De ware betovering van het Oosten kan in de twintigste eeuw dan ook slechts worden gevonden in de gedachte, dat deze zandwoestijnen bin nen niet al te lange tijd weer vruchtbare landerijen worden. Dit is niet alleen een verheven doel: het is een dwingende noodzaak. Want van de honger en deca dentie uit vervlogen tijden is op het ogenblik nog meer overgebleven, dan de vrije wereld lief mag en kan zijn. Het communisme 'ligt in het Midden oosten overal op de loer. Het heeft de hand in alles, wat zich verzet tegen de bemoei ingen van de Westerse landen. Vooral de Russen maken van alle mogelijke mid delen gebruik, om de meningsverschil len tussen het Westen en de Arabische staten uit te buiten. En het ergste van alles is. dat de Sowjetunie tot he'. offen sief is overgegaan op een ogenblik, dat 't Verklaarde uitzicht niet alleen de Europese, maar ook de Amerikaanse diplomatie in het Midden oosten op de terugtocht is. Het meest sprekende voorbeeld van de moeilijk heden is wel Egypte. Het regiem van kolonel Nasser wendt zich hoe langer hoe meer van de Ver. Staten af: vanwege de grensincidenten met Israël, tengevolge van het uitblij ven van een lening van de Wereldbank voor de bouw van een grote dam in de Nijl en lr verband met de totstandko ming van het Turks—Iraakse verdrag, dat een eind dreigt te maken aan het Egyptische leiderschap in het Midden oosten. Achter dit alles vermoeden de Egyptenaren de hand van Amerika bij het bepalen van hun buitenlandse politiek houden zjj er rekening me Het ligt voor de hand dat Amerika tracht de vriendschap var Egypte terug te winnen Volgens een bericht In e« Egyptisch blad. heeft Amerika een Ar, bisch land een half milliard dollar aai geboden, in ruil voor een belangrijke wijziging in de politiek van dat land ten aanzien van de Ver. Staten. Het ons riet verwonderen, als dit inderdaad gebeurd is en dat met dit Arabische land Egypte wordt bedoeld. Even stoppen... - Ven met verder Voorzitter prof. Diepenhorst Bartiméus gaat wel degelijk met zijn tijd mee Chr. Blindeninstituut te Zeist ondergaat belangrijke uitbreiding (Van een onzer verslaggeefsters) Het is een onwaarheid, dat Bartiméus op het ogenblik niet de kansen van ontwikkeling biedt, die andere instituten wèl verschaffen. Wanneer de Gids voor Maatschappelijk werk in het jaarverslag aan het eind van het vorig jaar ons onderwijs voor slechtzienden veronachtzaamt, betreu ren wij dit. Als wij bemerken, dat men ons onderwijsmethoden aanwrijft, die wij niet volgen, stellen wij daar klare feiten tegenover. de noodzaak een economisch adviseur en een academisch gevormde gestichtspsy choloog te benoemen Uit het Jaarverslag memoreerde prof. Diepenhorst o.m. dat over een tijdvak van 8 jaar 'ƒ1 100.000 besteed werd aan nieuwbouw. Deze nieuwbouw omvat de uitbreiding van de blindensehool. die waarschijnlijk begin September gereed zal komen; een volledige nieuwe school voor de afdeling slechtzienden; de uit breiding van het bestaande internaat voor slechtzienden en een geheel nieuw internaat waar 32 blinde meisjes gehuis vest zullen worden. Men hoopt omstreeks Januari met deze laatste projecten ge reed te zijn. Met dankbaarheid memoreerde de voorzitter nog het feit, dat het be stuur van de E55 in Rotterdam er voor gezorgd heeft, dat het bezoek, dat de leerlingen aan deze tentoon stelling brachten, zo'n groot succes is geworden. De propagandist, de heer J. de Vlaming deelde mede, dat er dank zij de nieuwe film voor 10.000 aar. nieuwe contribuanten waren in geschreven. De activiteit van de cor respondenten blijft nodig; nog slechts 250 van de 400 plaatsen waar een correspondentschap gevestigd is, heb ben de nieuwe film vertoond. Opleiding kleermakers wordt verbeterd Deze aan duidelijkheid ;n overlatende woorden sprak prof. mr I. A. Diepenhorst, voorzitter van het be stuur van het Christelijk Blindeninsti tuut „Bartiméus" in zijn openingswoord voor de jaarvergadering, die gisteren te Zeist werd gehouden. Indien men de mening koestert, dat wij let met onze tyd meegaan, wordt, aldus prof_ Diepenhorst, schromelijk vergeten voortdurend van de nieuw ste vindingen terzake van leermiddelen op dc hoogte houden, en dat wty binnen afzienbare tüd een nijvcrheidsoplel- dlng In samenwerking met de ambachts school hier ter plaatse, hopen te openen. Onze leerlingen voldoen In de maat- schappy In de regel uitnemend! By de vorming van de leerlingen blijft de noodzakelijkheid bestaan, te letten op de behoeften van de maatschappij. Zij moeten zakelijker zyn, meende prof. Die- pervhorst en hij wees in dit verband op Chr. Oranjeveren, in Rotterdam bijeen onzer verslaggevers) toch vooral niet te verzwakken strüd tegen het ongeloof, richtte zich gis teren mr P. Wessels tot de leden van de Bond van Chr. Oranjeverenigingen in Nederland, die in Rotterdam de bonds vergadering bijwoonden. „Na de oorlog is het aantai Christelijke Oranjeverenigingen sterk teruggelopen daar de Oranjeliefde meer en meer wordt beschouwd als gemeengoed, zijn •ele neutrale verenigingen opgericht.- Wy hebben als christenen de taak de wa penrusting Gods aan te trekken en niet te lopen naar 't vijandelijke kamp", aldus sprak mr Wessels in zijn kwaliteit als voorzitter. Aanvaard werd het voorstel van de Haagse afgevaardigden, de Koninkiyke goedkeuring voor de bond aan te vragen. Het benodigde bedrag honderd gul den werd tijdens de vergadering In snel tempo bijeengebracht. De aftredende hoofdbestuursleden D. van der Put, J. M. Schotborgh en I. de Wit werden by acclamatie herkozen. In de plaats van de heer C. M. Schoon- helm koos men de heer J. Nieuwenhuls te Hilversum. Nadat een contributiewijziging was aangenomen, werd het voorstel van een Haagse afgevaardigde, een gesalarieerde kracht aan te nemen om het werk van de bond meer bekendheid te geven en het aantal leden uit te breiden, afge- ezen. Het voorstel van het hoofdbestuur tn ledenraad in te stellen, werd aange- Ook de ere-voorzitter ds I. Voorsteegh uit Den Haag was aanwezig. Na afloop werd een boottocht door de Rotterdamse havens gemaakt, waarna de dames en heren ten stadhuize werden ontvangen. (Van sociale redacteur) Wil de verschoning van de oude af geleefde kleermakerspatroon. die van vroeg tot laat moet werken om zyn be drijfje op de been te houden, verdwijnen en de animo om kleermakersgezel of -patroon te worden, toenemen, dan moet er iets gebeuren, betoogde mr G van Muiden, directeur van het bureau van de Christelijke Bond van Kleermakers patroons, gisteren voor de algemene ver gadering van deze organisatie. Hij deelde mede, dat waarschynliik omstreeks September de stiohting zal worden gevestigd, die tijdelijk enkele taken van de vakgroep, nl. de vakoplei ding, het leerlingstelsel en het secreta riaat der sociale commissie zal overne men, totdat het bedrijfschap gereed is Het vacantiebonnen-stelsel werd met grote meerderheid aanvaard De nieuwe voorzitter, de heer G. Mes- sink (Amsterdam) gaf een uiteenzetting over de vakopleiding, waarbij hij pleitte voor de vakscholen, die een kostbaar be zit zijn. Het is beter, deze te reorganise ren, dan te streven naar iets geheel nieuws Daarop kan het leerlingstelsel aansluiten, over de vorm waarvan thans de federatie in studie is. Eindelijk vlot Het Nederlandse vrachtschip Arcturus, dat op 17 Juni by Maio (Kaap Verdische eilanden) aan de grond liep is gisteren door een Neder landse sleepboot vlot getrokken. (Van onze speciale verslaggever) DE mooiste dag uit mijn leven?" zegt dr ir J. A. Ringers, oud minister, bedwinger van de Zuiderzee, grijze eminentie achter de troon van wetenschappelijk vorsend waterstaatkundig Nederland, „de mooiste dag van mijn leven?" Hij denkt even na en laat een stroom van mooie dagen, allemaal boordevol succes, vol gelijk-krijgen, omda? zijn adviezen uitkwamen, vol vererende uitnodigingen en prettige opdrachten, de revue passeren. De dijksluiting bij Kornwerderzand, de sluiswerken in IJmuiden, zovele havenprojecten in het buitenland. Maar dan opeens zegt hij: „De thuiskomst uit gevangenschap op 24 Mei 1945". het koud of warm was. dat vervaagde. Gebleven is het beeld van aat huls aan de Riouwstraat in Den Haag. waarvan alle vensters met planken geblindeerd waren en waaruit alle le ven geweken scheen Er zat nog slechts een bordje op dc muur met het opschrift: „Bureau van de Weder opbouw". Herinnering aan de werk zaamheden. terstond na de bezetting. ,.rk moet hier toch w^nen" dacht de terugkerende dr Ringers. Touwtje Hij drukte op de electrische bel. Maar die ging natuurlijk niet over. „Dom", dacht hij bij zichzelf In En schede had hy gevraagd „Wanneer vertrekt er een trein naar Den Haag?" en men had hem medelijdend aange keken. Hij was wfcggegia.i, toen er nog treinen en electrische stroom wa ren. Hij keerde terug, nadat er aan alles een einde was gekomen. Geen electriscne stroom. De bel ging niet over. Toch -was er iets: een touwtje stak door de brievenbus, Toe-n hij er aan trok, ging ergens in het dichtge spijkerde huis een bel over. En even later: slof. slof. klonk het over de gangplavuizen: er kwam iemand aan. Het was de Scheveningse vrouw, die dr Ringers, toen hy nog in het land en vrij was, aan een onderdak in zijn bureau geholpen had. omdat zy moest evacueren. „Woont hier mevrouw Rin gers?" vroeg hy. „Ja", zei de vrouw, „maar wie bent U dan?" En omdat de broodmagere man die vraag niet beantwoordde, doch langs haar heen dc trap opliep naar boven, riep ze: „Hé, hé, dat gaat zo maar n:c:Ik moet U eerst aanmeldenl" Maar boven was al een deur open gegaan en het moment van de her kenning en de begroeting was daar. Het moment, dat dr Ringers nü nog week maakt. „Ik had nooit gehuild" zept hy nu. Alleen een paar dagen voor die terug keer in Den Haag. Dat was, toen ik by Gronau de grens overkwam en ik daar, voor het eerst na jaren, de vlag weer zag wapperen. Toen heb ik ge huild. Het was overweldigend!" Een roman .Eigenlijk" vervolgt hij, „moest ik over die dagen van de bevrijding een boek schrijven. Het is een roman. En een verschrikkelijke". Het begon in het concentratiekamp Oranienburg waar dr Ringers, die niet aan het hoofd van een Nederlandse regering wilde gaan staan en die de Duitsers hun ondergang had aange zegd. tenslotte beland was. Hy werd er erg ziek. clandestien geopereerd door een onbekend gebleven Franse chirurg, met zorg en vriendschap om ringd door Nederlandse vrienden, maar' toch op de dodenweg gedwongen: de mars van de 18.000 gevangenen, die voor velen in de dood eindigde. „Elke ochtend zag je de stakkerds, die even waren gaan zitten, dood langs de weg. De beulen, die in de colonne meeliepen hadden hen een genade schot gegeven. De voltrekkers van die vonnissen waren soldaten of S.S.'ers, die, zelf gestraft, de aanzegging had den gekregen, dat zy vrij zouden zyn, nadat zij deze dodenmars volbracht hadden". De toestand van dr Ringers was uiterst précair. Toen hy dreigde te zui len vallen en de begeleidende S S.'er zijn pistool al richtte om het schot af te geven, bemerkte dr Ringers, dat het een medegevangene uit hetzelfde blok „Man" zei hy, „Je bent toch wel gek om een kameraad dood te schieten!" Dat vond de soldaat blijkbaar ook Hij richtte zidh tenminste tot zijn commandant en zei: „Oberscharfüh- rer, ik heb me vergist, het was een buitenlandse arbeider. Voortgesleept Veel later, na een weg van veel lijden, is dr Ringers nog in handen van de Russen gevallen. Hij heeft vele kilometers gelopen over een ongepla veide weg, zich steunende aan een wa gen, die hem voortsleepte. Zo heeft hy eindelijk, eindeiyk de Britse zone be reikt. Daar gaven vrienden hem een schoon overhemd, het eerste na maan den, en een ander pak voor de lompen, die hij droeg. Zo kwam hij thuis. Uit geput. Hij herstelde vrij spoedig. Werd minister. Trad af in de dagen der Indiëpolitiek en reist sindsdien onvermoeibaar de wereld rond: werkend, adviserend en rond kijkend. „Ik hoop het nog enige jaren vol te houden" zegt hij, „want leven en werken, hard werken, er is niets, dat heerlijker is!" Druk gesprek over bezwaren chr. onderofficieren Helaas zijn er nog steeds onnodige oeieningen op Zondag (Van onze sociale redacteur) Hel memorandum dal de Nat. Christen Onderofficieren-Vereniging intertUd zond in zake de handhaving van de c lelijke levensstijl in de strijdmacht, doelde o.m. de minister van oorlog - Ja, natuurlijk l Want dan kunt U van iedere minuut van Uw kostbare vacantie ge nieten. Zoudt U het prettig vinden, als een plotseling opkomende hoofdpijn Uw mooie wandeling vergallen zou? Of dat zenuwpijnen U beletten Uw kamer te verlaten? Dat U, onwel geworden door de warmte, Uw gehele dag bedorven ziet? Daarom neemt iedere ver standige vrouw en moeder een grote doos 'ASPRO' in de koffer mede. x - - Omdat IN DE ZOMER de gezondheid nog kostbaarder Is kan 'ASPRO' U onschatbare diensten bewijzen. Bekijk eens de verpakking van 'ASPRO'is deze nier ideaal om mee op reis te nemen? U steekt maar een paar 'ASPRO'-tabletten m Uw zak of handtasje en U kunt rustig genieten van de heerlijke dag, want 'ASPRO' beschermt U en Uw gezin. ASPRO tegen pijn. H00F0PIJN-ZENUWPIJN KIESPIJN-KEELPIJN KOORTS -VERKOUDHEID Ook in de zomer beschermt 'ASPRO' Uw gezondheid! I In natio- wapen in de hand te naai en internationaal verband met kracht het pleit te kunnen voeren voor hand having van die levensstyi. In hoever dit doel berikt zal worden, kunnen w(J nog niet overzien. Met deze woorden stelde de voorzitter H. J. Windgassen (Arnhem) op de giste ren geopende algemene vergadering de meest in het oog lopende gebeurtenis in het werk dezer vereniging aan de orde. De zaken waarover het memorandum sprak, zijn in brede kring aan de orde. Als één van de merkwaardigste uitlatin gen noemde spr. die in een blad. waarin een dame schreef: „als de Christen-on der-officieren bezwaren hebben tegen de belemmeringen die er aan de militaire dienst verbonden zijn voor wat betreft de Zondagsrust, gelegenheid voor bidden en danken, enz., dan moeten ze maar Resultaten Met dankbaarheid maakte spr. gewag van enkele biyken van ernstig pogen, aan de bezwaren tegemoet te komen. Helaas staan daar tegenover verscheidene geval len. waarbU zelfs zonder dat daarby spra- Zondagcn diensten werden verrlrht, die niet tot de onvermUdrliJke zün te reke nen. Hier liet een tnak, evenals In ver hand met dc handhaving van atllte voor en na de maaltUd. Aandacht vroeg spr ook vfeor de dlenst- isttyden. In e i tyd. iBrln r i be te spreken over een 3-dagen-werk- week in de industrie, vereist de vraag of voor een militair een wekelijkse rustdag mogelijk is, ernstige bestudering. Anderzijds legde spr. er de nadruk op, dat het straffe, onverblddeiyke tempo bij de opleiding, de extre Inspanning door een tekort aan bepaalde categorieën technisch personeel en de gebondenheid ook gedu- ende de weekends een zuivere beleids tak is. die is voorbehouden aan de ml- lister van oorlog en zyn adviseurs.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5